Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Katiamaxiking είπε:

      Σε ποια εβδομάδα είσαι; Σου είπε στον υπέρηχο ότι έπρεπε να χετε δει και κάτι άλλο; 
      μεθώ πάντως όταν ήμουν έγκυος δεν είχα καθόλου συμπτώματα! Προσπάθησε να ηρεμήσεις και να κάνεις υπομονή μέχρι τη Δευτέρα! 

      Οχι δεν μου ειπε τιποτα αλλα αγχωνομαι παω στην 8 εβδομαδα

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Μάργκι εγώ στο ρολό του κιμά βάζω ό,τι και στα κεφτεδάκια σχεδόν. Δηλαδή:

Υλικά:

1/2 κρεμμύδι τριμμένο

1 αυγό

λίγο λάδι

μαϊντανό ψιλοκομμένο

αλάτι-πιπέρι-λίγη ρίγανη

ψωμί μουσκεμένο σε γάλα

λίγο κρασί

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:

Ανακατεύω όλα τα υλικά μαζί και ζυμώνω το μείγμα. Το βάζω για λίγη ώρα στο ψυγείο να σφίξει. Μετά το πλάθω μακρόστενο και αν θέλω βάζω στη μέση αυγά βρασμένα ή καρότο και τυρί κασέρι ή τίποτα.

Στο ψήσιμο υπάρχουν δύο τρόποι. Ο ένας είναι να το βάλω στο ταψί με λάδι και λίγο νερό να το γυρίζω κάθε φορά που παίρνει χρώμα από τη μία πλευρά και να περιμένω να ψηθεί.

Ο άλλος τρόπος είναι να το βάλω στη λαδόκολλα και να το τυλίξω σφιχτά να μην ανοίξει το ρολό και κάνει ρωγμές. Σε πληροφορώ ότι και με τους δύο τρόπους έχει τύχει άλλες φορές να ανοίξει κι άλλες φορές να μείνει ακέραιο και σφιχτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Κορίτσια μου γεια σας κι από μένα.

Βιάστηκα να γράψω το προηγούμενο μήνυμα και δε χαιρέτησα καν.

Για σήμερα μας μαγειρεύει ο Έβιρος κοτόπουλο στο φούρνο στη λαδόκολλα με λαχανικά. Δε με άφησε να μπω στην κουζίνα για να μου κάνει έκπληξη το πώς θα είναι το φαγητό.

Θα πάμε να φάμε τώρα και θα σας πω τις εντυπώσεις μου μετά.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, δώστε μου συνταγή για ρολό κιμά!

Εφτασε!!!!

Λοιπόν το φτιάχνω όπως η Εβίρι,αλλά στη γέμιση βάζω ντομάτα,πράσινη πιπεριά και τυρί φέτα.

Συνήθως το τυλίγω σε αλουμονόχαρτο και το βάζω σε ταψί με πατατούλες

Λίγο πριν τελειώσει το ψήσιμο,το ανοίγω για να πάρει χρώμα

Αλλά και σε μενα εχει τυχει να σπάσει...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πέρασα πολύ ωραία με τον γιόκα μου σήμερα!Πήγαμε καροτσάδα και συναντήσαμε τυχαία μια κολλητή μου με το παιδάκι της και ήπιαμε μαζί ενα καφεδάκι.Οπότε μπορεί να μην περπάτησα αρκετά που ήθελα,αλλά είδα λίγο κόσμο!!

Τωρα περιμένουμε τον περιστέρη να ρθει να μας πάει βόλτα δεύτερο γύρο!!

Link to comment
Share on other sites

Ησυχία στο καφέ σήμερα.

Σήμερα δεν μαγείρεψα έκανε ο άντρας μου μπιφτέκια τα έψησε στη ψησταριά έκανε και σαλάτα. Εγω σιδέρωνα. Επιτέλους ήλιος.

Περιστέρω έχεις δίκιο τα 25 με 40 είναι πάρα πολλά. Τι ακρίβεια;

Εγω θυμάμαι είχα μια σπανιόλα στολή(την οποία πήρε η αδερφή μου) και μετά μια μικρή ολλανδέζα. Η μικρή ολλανδέζα έγινε μετά τα πάντα απο μεταποιήση. Εβγαζε τουλίπες η μαμά μου έβαζε τούλια και κάθε χρόνο την έκανε ΄κάτι άλλο. Μόνο καπέλα μου έπερνε άλλο. Στον αδερφό μου έπερνε μια τρέσα την έραβε σε ένα παντελόνι ένα γιλέκο καπέλο και έτοιμος ο καου μπόης. Τι ωραία χρόνια.

Μαρτζι και γω στο ρολό όπως κάνω το κιμά για μπιφτέκια.


st5Bp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ησυχία στο καφέ σήμερα.

Σήμερα δεν μαγείρεψα έκανε ο άντρας μου μπιφτέκια τα έψησε στη ψησταριά έκανε και σαλάτα. Εγω σιδέρωνα. Επιτέλους ήλιος.

Περιστέρω έχεις δίκιο τα 25 με 40 είναι πάρα πολλά. Τι ακρίβεια;

Εγω θυμάμαι είχα μια σπανιόλα στολή(την οποία πήρε η αδερφή μου) και μετά μια μικρή ολλανδέζα. Η μικρή ολλανδέζα έγινε μετά τα πάντα απο μεταποιήση. Εβγαζε τουλίπες η μαμά μου έβαζε τούλια και κάθε χρόνο την έκανε ΄κάτι άλλο. Μόνο καπέλα μου έπερνε άλλο. Στον αδερφό μου έπερνε μια τρέσα την έραβε σε ένα παντελόνι ένα γιλέκο καπέλο και έτοιμος ο καου μπόης. Τι ωραία χρόνια.

Μαρτζι και γω στο ρολό όπως κάνω το κιμά για μπιφτέκια.

Τι ωραίες ιδέες Κάγκλυ μου!Αυτά είναι για να τα γράφεις στο άλλο θέμα για την κρίση

Τωρα που το λες κι εμείς με μια στολή την είχαμε βγάλει με την αδερφή μου

Βέβαια δεν εκανε μεταποιήσεις η μαμά μας.Την φορούσαμε όσο μας έκανε μέχρι που η φούστα έφτανε από τον αστράγαλο στο γόνατο!Ηταν στολή πριγκίπησσας σε στυλ Χιονάτης,λιτή στολή.Φυσικά από τις αγαπημένες στολές μας ήταν η αυτοσχέδια χαβανέζα.Μας έφτιαχνε η γιαγιά μας μια χόρτινη φούστα και τα υπόλοιπα συμπληρώνονταν με πολλή φαντασία...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά από τις αγαπημένες στολές μας ήταν η αυτοσχέδια χαβανέζα.Μας έφτιαχνε η γιαγιά μας μια χόρτινη φούστα και τα υπόλοιπα συμπληρώνονταν με πολλή φαντασία...

Εμένα η αυτοσχέδια τσιγγάνα :)

Μήπως τελικά δυσκολεύουμε τις ζωές μας χωρίς λόγο;


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι μια εποχή που δεν υπήρχε δεκάρα τσακιστή για στολές! Ημασταν τότε Δημοτικό και θέλαμε να πάμε στην παρέλαση. Τι καναμε οι τέσσερις φιλενάδες που ήμασταν αυτοκόλητες. Είχαμε όλες μας από ένα άσπρο παντελόνι και άσπρη μπλουζίτσα. Αγοράσαμε κόκκινο ύφασμα και σχεσιάσαμε καρδούλες και φιλάκια. Τα κόψαμε και τα κολλήσαμε πάνω στα ρούχα. Γιναμε "αγκαλίτσες και φιλάκια". Κεντήσαμε και σε πολλά σημεία τη λέξη "love" και "Kisses", από ένα κόκκινο καπέλο, κόκκινη μασκα και κάναμε πάταγο στο καρναβάλι. Τα ετοιμάζαμέ πάνω άπό δυο βδομάδες και έγιναν τόσο όμορφα! Ολοι μας ρωτούσαν πως καταφέραμε και κάναμε τόσο ωραίες στολές.......


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

Μάργκι τι καταπληκτική ιδέα είναι αυτή; Είναι τέλεια και πάνω απ' όλα οικονομική και δημιουργική.

Κορίτσια πάρτε κι εσείς ιδέα και προσαρμόστε τη δική σας φαντασία σε ένα μονόχρωμο ρούχο που θα μπορούσε να έχει κάποιο απλικάρισμα από χαρτί-χαρτοπετσέτα ή ύφασμα ή ακόμη και μικρά αντικείμενα κολλημένα όπως π.χ. καραμέλες.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τι κανετε?

Εγω μολις γυρισα απο τραπεζι που εκανε ο κουνιαδος μου σε μια παμπ για τα γενεθλια του..Παιδια τι να σας πω..ετρωγα στεγνο βρασμενο μπροκολο και κρεας/λαστιχο και ονειρευομουνα ντολμαδακια :D Μεχρι και ο αντρας μου που με ξερει, μου λεει "κοιταξα στο μενου, κατσικακι δεν εχει ρε γμτ :tongue:"

Τωρα κανω το σιδερο της εβδομαδας, τι βαρετη δουλεια....

Εφτιαξα χτες την πορτοκαλοπιτα, ωραια εγινε! Εφαγε ο αντρας μου για πρωινο σημερα :cool:


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έλεν δηλαδή να σου λείπει η πρόσκληση σε τραπέζι από Άγγλους εεεε;

Αμα σε προσκαλεσουν για φαγητο Εβιρι..με χρυσα κουταλια θα φας ;) Και για τραπεζι απο γερμανουσ δλδ δεν εχω ακουσει κατι καλυτερο..


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

dwraki περαστικά στη θεία σου!

Eviri φαντάζομαι θα περάσατε πού ωραία στη βόλτα σας.Εριξα πολύ γέλιο πάλι με τα σχόλια σου.Εισαι η seven up μας.Καλά που μας ανεβάζεις κι εσύ...

Εβιρι ξερεις τι λενε..που ισχυει απο οτι διαπιστωσα εγω εδω. Οι Βορειο Ευρωπαιοι μαζευουν λεφτα ολο το χρονο για να περασουν Μια εβδομαδα , οπως περνανε οι Ελληνες. Με βολτες στη θαλασσα, σουβλακι, κανα ταβερνακι, και εκδρομες στο βουνο. ειλικρινα εγω μεχρι μεγαλη δεν ειχα παει διακοπες και μαλιστα αναρωτιομουν γιατι ειναι αναγκη μεγαλη οι διακοπες. Θαλασσα ειχα στα 10 λεπτα απο το σπιτι μου, βουνο επισης, ενα τροπο ζωης πολυ ομορφο, χωρις καν πολλα λεφτα. Θυμαμαι οι βολτες μας ηταν το βραδυ με σπορακια κατα μηκος της παραλιας. Εδω αυτη ειναι η διαφορα..οτι δε μπορεις με λιγα η' μηδεν λεφτα να διασκεδασεις, περα απο το να πας σ ενα παρκο οοοταν ειναι καλος ο καιρος, να κατσεις σ ενα παγκακι, και να φας σπορακια χωρις μπυριτσα γιατι απαγορευεται η καταναλωση αλκοολ σε δημοσιους χωρους..και φυσικα να φυγεις πριν σκοτεινιασει γιατι δε ξερεις και ποιος θα στην πεσει....

Αλλα βεβαια βλεπαν οι αλλοι στας Ευρωπας οτι οι Ελληνες μεν αφραγκοι περνανε ζωη κ κοτα και λυσσαξαν :tongue: Σου λεει εμεις ζουμε με τα ψυχοφαρμακα και δουλευουμε σα σκυλια..Αυτοι γιατι να εχουν πιο πολλα:rolleyes:

τι ωραία περιγραφή έκανες...όμως νομίζω πως οι λαοί που μας επισκέφτονται μας αγαπάνε...γι'αυτό άλλωστε έρχονται και ξανάρχονται...άλλο θέμα τι κάνουν οι πολιτικοί...:mad:

Μες το μυαλό μου είσαι! Αυτό ακριβώς θα έλεγα κι εγώ. Στα μικρά αρέσει να τα βάφεις, να φοράνε περίεργα ρούχα, κορδέλες, μαντήλια, μάσκες, περούκες - τι πιο εύκολο και κυρίως τι πιο αποκριάτικο;

Η ακόμα καλύτερα, άμα έχεις κανένα κραγιόν δικό σου που δεν το πολυσυμπαθείς, δώστο του να βαφτεί μόνος του! Χεχε :D

πολύ σωστά!τρελλαίνονται για κάτι τέτοια!

Εγω θυμάμαι είχα μια σπανιόλα στολή(την οποία πήρε η αδερφή μου) και μετά μια μικρή ολλανδέζα. Η μικρή ολλανδέζα έγινε μετά τα πάντα απο μεταποιήση. Εβγαζε τουλίπες η μαμά μου έβαζε τούλια και κάθε χρόνο την έκανε ΄κάτι άλλο. Μόνο καπέλα μου έπερνε άλλο. Στον αδερφό μου έπερνε μια τρέσα την έραβε σε ένα παντελόνι ένα γιλέκο καπέλο και έτοιμος ο καου μπόης. Τι ωραία χρόνια.

Μαρτζι και γω στο ρολό όπως κάνω το κιμά για μπιφτέκια.

αχ πόσα χρόνια με γύρισες πίσω!!!!

Θυμάμαι μια εποχή που δεν υπήρχε δεκάρα τσακιστή για στολές! Ημασταν τότε Δημοτικό και θέλαμε να πάμε στην παρέλαση. Τι καναμε οι τέσσερις φιλενάδες που ήμασταν αυτοκόλητες. Είχαμε όλες μας από ένα άσπρο παντελόνι και άσπρη μπλουζίτσα. Αγοράσαμε κόκκινο ύφασμα και σχεσιάσαμε καρδούλες και φιλάκια. Τα κόψαμε και τα κολλήσαμε πάνω στα ρούχα. Γιναμε "αγκαλίτσες και φιλάκια". Κεντήσαμε και σε πολλά σημεία τη λέξη "love" και "Kisses", από ένα κόκκινο καπέλο, κόκκινη μασκα και κάναμε πάταγο στο καρναβάλι. Τα ετοιμάζαμέ πάνω άπό δυο βδομάδες και έγιναν τόσο όμορφα! Ολοι μας ρωτούσαν πως καταφέραμε και κάναμε τόσο ωραίες στολές.......

σε κάτι τέτοια θέματα όντως είχαμε χάσει την ουσία. παρατηρώ τους γιούς μου και βλέπω πως έχουν ένα δωμάτιο γεμάτο από παιχνίδια.τα οποία κοστίζουν μια περιουσία και φυσικά ούτε που να τα φτύσουν.Τρελλαίνονται να παίζουν ντραμς με τα τσουκάλια μου, ο μεγάλος προτιμάει να του κάνω ζυμάρια και να πλάθει,να παίζει με τα αυτοσχέδια παιχνίδια που του φτιάχνω.Τελικά τα παιδιά έχουν πιάσει το νόημα.

Στεναχωριέμαι όμως ρε κορίτσια που δεν μπορώ να τους προσφέρω όσα τους αξίζουν.

Σήμερα πήγαμε βόλτα στην πόλη.Σταματήσαμε να του πάρουμε μια τυρόπιτα και χτυπιόταν να πάρει χυμό.Δεν μπορούσα όμως ρε κορίτσια να δώσω 2 ευρώ για κάτι που στο σούπερ βρίσκω 30 λεπτά.Ενιωσα μια θλίψη...

Κατά τ'αλλα σήμερα φάγαμε μπριζολίτσες που ειχαν ξεμείνει στην κατάψυξη με ρύζι.Τώρα φτιάχνω και ένα γαλακτομπούρεκο.


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...