Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 10/10/2024 at 11:09 ΠΜ, Zaxaroulamak είπε:

      Για μενα η εμπειρια της ωοληψιας ηταν πολυ δυσαρεστη αλλα μαλλον επεσα σε περιπτωση! Οι περισσοτερες γυναικες ειναι απολυτως καλα μετα τη διαδικασια..καλη επιτυχια σε οσες ειναι σε αυτην τη φαση! Σχετικα με τους γαλακτοβακιλους που ειδα σε ενα σχολιο ειναο σημαντικο να ειναι αρκετοι ναι. Κι εγω εκανα ειδικη εξεταση και ειχα μικροβιο πηρα αντιβιωση και φουλ προβιοτικα και τους ανεβασα πολυ. Μετα απ αυτο προχωρησα σε εμβρυομεταφορα και ολα πηγαν καλα! 

      Δηλαδή όταν λες δυσάρεστη ; 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Τι τιμές είναι αυτές για τετοια ποιότητα;Τουλάχιστον οι μισθοί είναι υψηλοί;Γιατί αν είναι σαν τους δικούς μας,ούτε το κρεας για σκύλους δεν θα μπορεί να πάρει κανείς

Κοίτα, οι μισθοί σαφώς είναι υψηλότεροι, αλλά όχι πολλαπλάσιοι. Ας πούμε ο βασικός είναι γύρω στα 1000 ευρώ καθαρά. Απλά ο κόσμος ζει διαφορετικά, τα σπίτια είναι μικρότερα και πιο παλιά, οι περισσότεροι δεν έχουν αυτοκίνητο ή έχουν 1 μικρό/παλιό, πολλοί ζουν με συγκάτοικο (σπάνια θα βρεις έναν άνθρωπο να ζει μόνος του), αγοράζουν μεταχειρισμένα (ρούχα, βιβλία, έπιπλα), δεν έχει σχεδόν κανείς δεύτερο σπίτι/εξοχικό/σπίτι στο χωριό/πατρικό, παίρνουν σπάνια ταξί, δεν έχουν οικονομίες, τρώνε McDonalds κ.λπ.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Άσχετο : Απόψεις για αρτοπαρασκευαστή - ηλεκτρικό σκουπάκι χειρός - σίδερο?

Τι προτείνετε?

Αρτοπαρασκευαστή: Panasonic

Σίδερο: Philips

Σκουπάκι: Στην Ελλάδα έχω ένα καλό, αλλά δεν θυμάμαι μάρκα. Black & Decker νομίζω.

Θέλεις και μοντέλα;


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Αρτοπαρασκευαστή: Panasonic

Σίδερο: Philips

Σκουπάκι: Στην Ελλάδα έχω ένα καλό, αλλά δεν θυμάμαι μάρκα. Black & Decker νομίζω.

Θέλεις και μοντέλα;

Ναι, αν είναι εύκολο.:oops: Και μια μίνι περιγραφή των προτερημάτων τους.:oops::oops:

(π.χ. ο αρτοπαρασκευαστής κάνει τσουρέκι?)

Ευχαριστωωωωωωώ!!!!!!


Link to comment
Share on other sites

Δεν προλαβαίνω τώρα, θα στα γράψω το βραδάκι όμως!


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια! Τι κανετε?

Φεφη μου περαστικα σου...Τι ακριβως εγινε και εκανες ραμματα? Πως επεσες? Σορυ αν το εχεις ξαναγραψει αλλα ειναι πολλα τα ποστς και δε σας προλαβαινω :confused:

Φουμπη για το μικρο, απο την εμπειρια μου οταν δουλευα σε δημοτικα και νηπιαγωγεια εχω να προτεινω το εξης. Καταρχην ως μεθοδος τιμωριας χρησιμοποιουν το ατακτο καρεκλακι. Δηλαδη κανει μια αταξια, η' μιλαει ασχημα, το βαζεις να καθεται στο καρεκλακι για Χ χρονο, αναλογο με το..μεγεθος του παραπτωματος. ΔΕΝ του μιλας, αρνεισαι να το αγκαλιασεις, και δεν μπορει να παιξει μεχρι να περασει ο χρονος αυτος.

Για τις φοβιες, οι ψυχολογοι συνιστουν το "φανταστικο παιχνιδι". Δηλαδη σου λεει "Μαμα ειναι ενας δρακος πισω απο την τηλεοραση". Εσυ μην πεις, αντε καλε τιποτα δεν εχει. Χρησιμοποιησε το για να δειξεις οτι δεν πρεπει να φοβαται, και οτι μπορει να αντιμετωπιζει τους φοβους του. Πες του

" Παμε να τον αντιμετωπισουμε? Δε φοβομαστε τιποτα. Ειμαστε η ανικητη ομαδα δρασης Φανταστικ του! (Κανε και Ζντο με τα χερια αν θελεις :tongue:)

Αμπρα καταμπρα δρακε βγες! Με τη δυναμη του σπαθιου σε εξαφανιζω!"

Και μετα πηγαινετε να δειτε οτι δεν εχει τιποτα πισω απο την τηλεοραση.Με το φανταστικο παιχνιδι το παιδι μαθαινει να μη φοβαται, και να αντιμετωπιζει καταστασεις αντι να "κρυβεται"

Για το κοστος ζωης, ασε μεγαλη κουβεντα...ενδεικτικα θελεις εδω στα βορεια , 400 για σπιτι μικρο γυρω στα 70 τμ, 100 δημοτικα τελη, 200 σε αμαξι η' καρτες απεριοριστων διαδρομων, 300 σουπερ μαρκετ,100 θερμανση, 50 νερο/ηλεκτρικο, 50 ιντερνετ (απαραιτητο πια εδω για δουλεις κλπ) 50 τηλεφωνο. Αυτα χωρις να υπολογισεις προσωπικα εξοδα, κανενα βραδυ για ποτο η' φαγητο, ασφαλειες και επισκευες αυτοκινητου.

Οι μισθοι καθαρα κυμαινονται απο 1000-14000 καθαρα στις περισσοτερες δουλειες. ΚΑποιες ειδικοτητες οπως μηχανικοι, οδοντιατροι, βγαζουν πολυ περισσοτερα, βεβαια με εξαντλητικα ωραρια.

Περιστερακι, πες τη συνταγη για λαχανορυζο πλς...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

biggy ήταν ο άντρας μου εκείνη την ώρα που διάβασα το μην.στην πόλη και του είπα να μας το φέρει.Πολύ ωραίο!Ο μικρός ξετρελάθηκε!Ευχαριστώ!Πείτε καμιά ιδέα και για κανένα κροκοδειλάκι!

το " θέλω μια αγκαλιά" ενός άγγλου συγγραφέα. το έχουμε εμείς κ αγαπάμε τον κροκόδειλο. είναι η ιστορία ενός σκατζόχειρου που δεν το αγκαλιάζει κανείς...μέχρι που βρίσκει τον κροκόδειλο!;)

Φεφη μου καλή.Ο μικρός μ'εχει φέρει πολλές φορές στα όρια μου .Εχω όμως ορκιστεί,επειδή σαν παιδί έχω βιώσει άσχημες καταστάσεις,πως ότι και να γίνει δεν πρόκειται να σηκώσω ποτέ χέρι πάνω τους.Ούτα καν αυτό το ψευτοντά που κάνουν στα μωρά.Απλά δεν το έχω σαν εναλλακτική στο μυαλό μου,.

Καταλαβαίνω γιατί έπεσες γιατί κι εγώ έτσι νιώθω όταν ξεφεύγω και του φωνάξω αντί να φερθώ με υπομονή.

Εγώ αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως κάνει σκανταλιές όταν θέλει την προσοχή μας. Οσο για τιμωρία του παίρνω κάποιο παιχνίδι που του αρέσει πολύ.Τον προειδοποιώ όμως πρώτα.ότι αν επαναληθφεί αυτό που κάνει θα χάσει το παιχνίδι.Ετσι ξέρει για ποιο λόγο το πήρα και δεν λέει κουβέντα.

Τώρα που άρχισαν τα ψιλοσπρωξίματα στο μωρό πάει στο καρεκλάκι για κάποια λεπτά.Οχι πως έχει κα΄ποιο ιδιαίτερο αποτέλεσμα αυτό αλλά θέλω να καταλάβει πως αυτό δεν επιτρέπεται.Ελπίζω πιο πολύ να το καταλάβει με τα λόγια.

επειδή κ εγώ έφαγα πολύ ξύλο από τη μάνα μου...είχα δώσει τον ίδιο όρκο.

όμως τον πάτησα κ νιώθω τρισχειρότερα.

το στερώ κάτι που αγαπάει, ως τιμωρία δεν λειτουργεί πάντα. λειτουργεί μερικές φορές. το βάζω τιμωρία να κάθεσαι στον καναπέ μόνη, επίσης δεν λειτουργεί.

το να την βάλω στο καρεκλάκι φαγητού είναι ξεπερασμένο από άποψη χρονική κ γενικώς δεν !

εκεί που χάνω την ψυχραιμία μου είναι όταν αφορά το κρύο, να είναι κάτι επικίνδυνο για την ίδια κ να μην καταλαβαίνει!

δεν την στέλνουμε παιδικό, όπως θέλει ο φέφος, για να μην αρρωστήσει κ θα μου γυρνάει τσιτσίδι στα μάρμαρα;

δεν γίνεται!

ούτε να ανεβαίνει στο γυάλινο τραπέζι!

της τα λέω, γελάει, πάλι τα ίδια!

μιλάμε για φάτσα μπουγάτσα!

από χθες είμαι να με φτύνω!

Κοίτα, αυτό εξαρτάται από πολλά πράγματα. Πόσο μεγάλη είναι η οικογένεια, τι εννοείς αξιοπρεπώς, πού ακριβώς ζεις.

μπαμπάς, μαμά κ 2,5 χρόνων κοριτσάκι!

Ας πούμε ένα ζευγάρι με μωρό που ζει σε μια λογική απόσταση από το κέντρο του Λονδίνου (ας πούμε 10 χλμ) και μένει σε ένα μικρό τριάρι, με ένα αυτοκίνητο και μια σχετική ευχαίρεια ώστε να μην χρειάζεται να αγοράζει ρούχα μόνο από το σούπερ μάρκετ, να μην υπολογίζει και το παραμικρό έξοδο, να μπορεί να πάρει καλής ποιότητας φαγώσιμα, να μπορεί να κάνει κανένα ταξίδι, νομίζω ότι θέλει στο νερό 70.000 το χρόνο μεικτά, δηλαδή γύρω στα 4.400 το μήνα καθαρά (γύρω στα 5.300 ευρώ).

Για να πεις ότι είσαι άνετος, δηλαδή να μένεις σε ένα λίγο μεγαλύτερο τριάρι, να ψωνίζεις άνετα, να βγαίνεις έξω για φαγητό 1 φορά την εβδομάδα, και να βάζεις και στην άκρη για σύνταξη ή για το παιδί μελλοντικά, θέλεις 100.000 το χρόνο μεικτά, δηλαδή 6.000 το μήνα (γύρω στα 7.300 ευρώ).

Αυτές βέβαια είναι μέσες τιμές Λονδίνου. Δηλαδή υπολογίζω να θέλεις 1500 ευρώ ενοίκιο για το τριάρι σου,

αίσχος! θα έχει θέρμανση αυτόνομη; κλιματσιμό;

900 ευρώ για τον παιδικό του παιδιού,

:oαπλησίαστα!

250 ευρώ για δύο κάρτες απεριορίστων διαδρομών,

ωχ Παναγία μου!

300-500 ευρώ για τα ψώνια του σούπερ μάρκετ.

κ με 500 ευρώ το μήνα θα τρως ποιοτικά; δεν μου ακούγεται νορμάλ ούτε για Ελλάδα!

Αν τώρα μένεις σε καμιά πρωτοκλασάτη περιοχή που θέλεις 3000 μόνο για ενοίκιο, τότε τα υπολογίζεις αλλιώς. Αντιστοίχως αν μένεις σε κανένα μπασκλάσικο προάστιο και δουλεύεις περπατητή απόσταση από το σπίτι, επίσης αλλάζουν οι υπολογισμοί.

Στη βόρεια Αγγλία είναι πιο φτηνά, αλλά είναι και αντιστοίχως χαμηλότεροι οι μισθοί. Η Ελένη θα τα ξέρει καλύτερα.

μου έκανες την καρδιά περιβόλι!

αλλά σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο.

αν δούλευε ένας δικηγόρος σε μεγάλη εταιρεία εκεί πόσα θα έπαιρνε λες;

το σκεφτόμαστε να την κάνουμε...

αλλά για αρχή να είμαι με το παιδί, να μη δουλεύω εγώ. να δουλέψει ο φέφος.

θα τα βγάζαμε πέρα λες;:confused::(

Μην σκας, συμβαίνουν αυτά!

Νομίζω προειδοποίηση και τιμωρία είναι καλή τακτική, αλλά είναι σημαντικό πάντα να πραγματοποιείς αυτό που απείλησες. Μην πεις δηλαδή "άμα το ξανακάνεις δεν θα σε αφήσω να ξαναδείς τηλεόραση ποτέ" γιατί φυσικά κάτι τέτοιο είναι αδύνατο να το τηρήσεις!

ναι, το ξέρω. το έχω διαβάσει κ το εφαρμόζω.

αλλά κ πάλι με γράφει κ γελάει η μπουγάτσα, κάνοντας τα πιο απίθανα νούμερα, σαν κασκαντέρ. έλα όμως που δεν είναι ψεύτικη κ δεν θέλω να μου πάθει τίποτα!

δεν μεγαλώνω κόρη εγώ, τον τερμινέητορ μεγαλώνω!

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

Καλά Biggi... έχω πάθει σοκ από τις περιγραφές τις δικές σου και της Ελένης. Όχι τόσο για τις τιμές, όσο για την ποιότητα.:confused:

εγώ να δεις!κ έχεις μετά τον τζέημι όλιβερ κ τον γκόρντον ράμση να σου λένε για ποιότητα κ εύκολη κουζίνα!:rolleyes:

Έλα Φεφάκι, χαμογέλα! Καλή δύναμη με το γιατρό!!

με αυτά δεν έχω κανένα θέμα.

Όσο για το θέμα που συζητάτε για τα παιδιά (φοβίες/πειθαρχία) , μεγάληηηηηη συζήτηση. Όλοι μας έχουμε κάνει (και κάνουμε) λάθη. Αυτό που έχω να πω προς το παρόν γιατί είναι μεγάλο το θέμα - ψυχραιμία και εισπνοή εκπνοή...

μεγάλη κουβέντα όντως!

Κάποια στιγμή θα μπω να σας πω για τα ψώνια που έκανα (σμ-εφόδια πολέμου:roll: και ρούχα-παπούτσια για ζωπυρόπαιδο)) καθώς και διάφορα ευτράπελα/σουρεαλιστικά:mrgreen: που μου έχουν συμβεί από χθες.

Καλό μεσημέρι!!

ανυπομονώ να μας γράψεις τί πήρες!

Σίστερ ανέβα λίγο...Εδω πέρασες το χειρουργείο,στα ράμματα θα κολλήσεις;

Από πειθαρχία το περιστερόπουλο άλλο τίποτα...Τι να σας πω υποφέρω...

όχι μαρή. σέστηκα για τα ράμματα.

για το απείθαρχο σπλάχνο μου στενοχωριέμαι. μιλάμε ξαναβιώνω παιδικά τραύματα!

κ είναι τόσο χαρούμενο το κοριτσάκι μου!

αλλά πώς να της μάθω όρια!:confused:

Άσχετο : Απόψεις για αρτοπαρασκευαστή - ηλεκτρικό σκουπάκι χειρός - σίδερο?

Τι προτείνετε?

αρτοπαρασκευαστή δεν έχω, αν κ θέλω.

σκουπάκι χειρός είχα. το έσπασα, δεν θα ξαναπάρω. η κανονική σκούπα είναι καλύτερα να την χρησιμοποιείς για όλα, μικρά- μεγάλα! πίστεψέ με!

για σίδερο πήρα της τεφάλ κ είμαι ικανοποιημένη κατά ώρας.

Κοίτα, οι μισθοί σαφώς είναι υψηλότεροι, αλλά όχι πολλαπλάσιοι. Ας πούμε ο βασικός είναι γύρω στα 1000 ευρώ καθαρά. Απλά ο κόσμος ζει διαφορετικά, τα σπίτια είναι μικρότερα και πιο παλιά, οι περισσότεροι δεν έχουν αυτοκίνητο ή έχουν 1 μικρό/παλιό, αγοράζουν μεταχειρισμένα (ρούχα, βιβλία, έπιπλα), δεν έχει σχεδόν κανείς δεύτερο σπίτι/εξοχικό/σπίτι στο χωριό/πατρικό, παίρνουν σπάνια ταξί, δεν έχουν οικονομίες, τρώνε McDonalds κ.λπ.

με το τρώνε μακ ντόναλντς με αποτέλειωσες!

κακόμοιροι άγγλοι, να μην μπορούν να παραγγείλουν κεμπάπ ντελίβερυ από τον νταλάκα ή τα βλαχάκια να ανοίξει ο μάτης τους!:lol:

αστειεύομαι, αλλά κόρες αν έρθετε λουλουδιστάν θα κάνουμε μαζική παραγγελιά να με θυμάστε ως τα βαθειά γεράματα!:tongue:

ψωνίστε ηλεκτρικά, αν όχι ελληνικά προϊόντα, πάντως από ηλεκτρονική.

σκέφτομαι να αγοράσω σαπούνια με φυσικά-φυτικά συστατικά αντί σαμπουάν-αφρόλουτρο για μένα κ το παιδί από το ροζμαρίνο.

ξέρω ότι είναι καλά, τώρα μου την έχει δώσει κ για το θέμα ελληνικά!

γράφτηκα κ στην μπέημπι λίνο κ αν δεν μας δημιουργήσει θέμα ο μώλος της κοράκλας μου, η πι εντ τζι θα μας ξεχάσει σιγά σιγά.

μπήκα στο σάητ του μέγα α.ε. για τα προϊόντα του κ είδα με χαρά για βαμβάκι, για υγρομάντηλα, σερβιέτες (έβρυ ντέη-μου τα είπε κ η αδερφούλα ήδη από εδώ), για τα πον πον (ξέρω τα λεώ λάθος), για τα ειδικά αντιμικροβιακά ή τα ειδικά για συνάχι υγρομάντηλα,

για μωρομάντηλα που εγώ δεν αγοράζω.

μπήκα στο σάητ για απορρυπαντικά ελληνικά κ σκέφτομαι κάποια στιγμή να δοκιμάσω,...είχα ξεχάσει σχεδόν το εύρηκα για λευκά!

να πάρω ελληνική οδοντόκρεμα, άρομα λέγεται με γεύση μανταρίνι ή δυόσμο.

φιλούρες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια! Τι κανετε?

Φεφη μου περαστικα σου...Τι ακριβως εγινε και εκανες ραμματα? Πως επεσες? Σορυ αν το εχεις ξαναγραψει αλλα ειναι πολλα τα ποστς και δε σας προλαβαινω :confused:

είχα κάνει επέμβαση στο ούλο πάνω αριστερά, τέρμα πίσω, εκεί που τελειώνουν τα δόντια. μου το άνοιξε, έβγλαε κομμάτι από σάπιο κόκκαλο, έξυσε το υπόλοιπο κόκκαλο κ μου το έραψε!

τώρα μου βγάζει τα ράμματα.

μετά θα πάω οδοντίατρο, από εβδομάδα για θήκη στο τελευταίο δόντι, δίπλα!

είμαι παραστατικιά!:P

Φουμπη για το μικρο, απο την εμπειρια μου οταν δουλευα σε δημοτικα και νηπιαγωγεια εχω να προτεινω το εξης. Καταρχην ως μεθοδος τιμωριας χρησιμοποιουν το ατακτο καρεκλακι. Δηλαδη κανει μια αταξια, η' μιλαει ασχημα, το βαζεις να καθεται στο καρεκλακι για Χ χρονο, αναλογο με το..μεγεθος του παραπτωματος. ΔΕΝ του μιλας, αρνεισαι να το αγκαλιασεις, και δεν μπορει να παιξει μεχρι να περασει ο χρονος αυτος.

από τί ηλικία γίνονται αυτά; τα έχω δει στην νταντά πρώτων βοηθειών.

δεν πιάνει το καρεκλάκι. δεν κάθεται λέμε ούτε δευτερόλεπτο, φεύγει κ δεν αντέχω κ το κλάμα της πάνω από 3 δεύτερα!:(

Για το κοστος ζωης, ασε μεγαλη κουβεντα...ενδεικτικα θελεις εδω στα βορεια , 400 για σπιτι μικρο γυρω στα 70 τμ, 100 δημοτικα τελη, 200 σε αμαξι η' καρτες απεριοριστων διαδρομων,

300 σουπερ μαρκετ,

μόνο;

100 θερμανση,

ικανοποιητική;:confused:

50 νερο/ηλεκτρικο, 50 ιντερνετ (απαραιτητο πια εδω για δουλεις κλπ) 50 τηλεφωνο. Αυτα χωρις να υπολογισεις προσωπικα εξοδα, κανενα βραδυ για ποτο η' φαγητο, ασφαλειες και επισκευες αυτοκινητου.

Οι μισθοι καθαρα κυμαινονται απο 1000-14000 καθαρα στις περισσοτερες δουλειες. ΚΑποιες ειδικοτητες οπως μηχανικοι, οδοντιατροι, βγαζουν πολυ περισσοτερα, βεβαια με εξαντλητικα ωραρια.

ευχαριστώ πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

ζωπ ετοιμάζεις προίκαφιλενάδα?:mrgreen:

για αρτοπαρασκευαστή δεν ξερω.

σκουπάκι όσα πήρα μου βγήκαν μάπα.έχω ακούσει για το black&decker πολύ καλά αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

σίδερο έχει βγει ένα χωρίς θερμοστάτη.για ψαξ'το.

όσο για τα λάθη...πονεμένη ιστορία...άπειρα...επί δύο:rolleyes:

περιστεράκι μου τι έχεις?

Φουμπη για το μικρο, απο την εμπειρια μου οταν δουλευα σε δημοτικα και νηπιαγωγεια εχω να προτεινω το εξης. Καταρχην ως μεθοδος τιμωριας χρησιμοποιουν το ατακτο καρεκλακι. Δηλαδη κανει μια αταξια, η' μιλαει ασχημα, το βαζεις να καθεται στο καρεκλακι για Χ χρονο, αναλογο με το..μεγεθος του παραπτωματος. ΔΕΝ του μιλας, αρνεισαι να το αγκαλιασεις, και δεν μπορει να παιξει μεχρι να περασει ο χρονος αυτος.

αυτό κάνουμε.το καλό είναι πως κάθεται.κλαίει βέβαια και φωνάζει εντάξειιιιιι μαμά το σκέφτηκα αλλά το επόμενο λεπτό το έχει ξεχάσει.δεν μου είναι ευχάριστο αλλά πρέπει να ξέρει πως υπάρχουν κανόνες.

Για τις φοβιες, οι ψυχολογοι συνιστουν το "φανταστικο παιχνιδι". Δηλαδη σου λεει "Μαμα ειναι ενας δρακος πισω απο την τηλεοραση". Εσυ μην πεις, αντε καλε τιποτα δεν εχει. Χρησιμοποιησε το για να δειξεις οτι δεν πρεπει να φοβαται, και οτι μπορει να αντιμετωπιζει τους φοβους του. Πες του

" Παμε να τον αντιμετωπισουμε? Δε φοβομαστε τιποτα. Ειμαστε η ανικητη ομαδα δρασης Φανταστικ του! (Κανε και Ζντο με τα χερια αν θελεις :tongue:)

Αμπρα καταμπρα δρακε βγες! Με τη δυναμη του σπαθιου σε εξαφανιζω!"

Και μετα πηγαινετε να δειτε οτι δεν εχει τιποτα πισω απο την τηλεοραση.Με το φανταστικο παιχνιδι το παιδι μαθαινει να μη φοβαται, και να αντιμετωπιζει καταστασεις αντι να "κρυβεται"

το δοκίμασα κι αυτό η δόλια.τι μαγικές χρυσόσκονες του έδωσα ,τι βιβλία του διαβασα.Ισως όμως δεν ήμουν πολύ πειστική γιατί του το έλεγα αφού του έλεγα πως δεν υπάρχει κάτι να φοβάται...

επειδή κ εγώ έφαγα πολύ ξύλο από τη μάνα μου...είχα δώσει τον ίδιο όρκο.

είσαι αδερφή ψυχή... τέλος

όμως τον πάτησα κ νιώθω τρισχειρότερα.

δεν πειράζει τώρα έγινε...προσπάθησε να μην ξανασυμβεί αφού σε στεναχώρησε τόσο και όλα θα είναι καλύτερα.εγώ όταν βγαίνω εκτός εαυτού σκέφτομαι πως θα νιώθω μετά και με φρενάρει...τις περισσότερες φορές,όχι πάντα.είμαστε άνθρωποι όχι μηχανές.;)

το στερώ κάτι που αγαπάει, ως τιμωρία δεν λειτουργεί πάντα. λειτουργεί μερικές φορές. το βάζω τιμωρία να κάθεσαι στον καναπέ μόνη, επίσης δεν λειτουργεί.

το να την βάλω στο καρεκλάκι φαγητού είναι ξεπερασμένο από άποψη χρονική κ γενικώς δεν !

βρε δεν το βάζω στο καρεκλάκι του φαγητού.έχουμε καρεκλιτσες από ικέα την εχουμε έξω απ'το μπάνιο.δλδ σε χώρο που είναι μαζί μας αλλά δεν έχει πρόσβαση σε τβ ή κάτι άλλο ενδιαφέρον.να είσαι αποφασισμένη όσες φορές σηκωθεί τόσες θα ξανακάτσει.είναι δύσκολο στην αρχή αλλά μετά ξέρει και προσπαθεί να το αποφύγει με την προειδοποίηση.

εκεί που χάνω την ψυχραιμία μου είναι όταν αφορά το κρύο, να είναι κάτι επικίνδυνο για την ίδια κ να μην καταλαβαίνει!

δεν την στέλνουμε παιδικό, όπως θέλει ο φέφος, για να μην αρρωστήσει κ θα μου γυρνάει τσιτσίδι στα μάρμαρα;

δεν γίνεται!

ούτε να ανεβαίνει στο γυάλινο τραπέζι!

της τα λέω, γελάει, πάλι τα ίδια!

μιλάμε για φάτσα μπουγάτσα!

από χθες είμαι να με φτύνω!

θα βρεις το κουμπί της.απλά μην κάνεις πίσω αν πεις κάτι.Με τον Φούμπο διαφωνούμε τον τελευταίο καιρό γιατί ενώ του λέει όχι μόλις ξεκινήσει το κλάμα του λέει σταμάτα να κλαίς για να στο δώσω.ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ.σε μένα που ξέρει ότι δεν περνάνε αυτά ούτε που σκέφτεται να πει κουβέντα.αν πω όχι ξέρει πως είναι όχι και δεν κοπανιέται άσκοπα.θέλει χρόνο όμως

μου έκανες την καρδιά περιβόλι!

αλλά σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο.

αν δούλευε ένας δικηγόρος σε μεγάλη εταιρεία εκεί πόσα θα έπαιρνε λες;

το σκεφτόμαστε να την κάνουμε...

αλλά για αρχή να είμαι με το παιδί, να μη δουλεύω εγώ. να δουλέψει ο φέφος.

θα τα βγάζαμε πέρα λες;:confused::(

ρε κόρες μπορεί να είναι χαζό αυτό που θα ρωτήσω αλλά πως καταφέρνει ένας δικηγόρος ή ένας μηχανικός να δουλέψει στο εξωτερικό.Θέλω να πω πως τα βγάζει πέρα με τις διαφορετικές νομοθεσίες κλπ?

biggi kαι ελεν.αν θελετε απαντάτε.πως βρεθήκατε εκεί?πιστεύετε δλδ πως δεν αξίζει τον κόπο να φύγει κανείς?κι εμείς το σκεφτόμαστε εδώ και καιρό αλλά αφήνουμε ένα περιθώριο ακόμα.Εγώ φυσικά σκέφτομαι κάτι σε μικρή πόλη γιατί δεν την παλεύω να μεγαλώσω τα παιδιά σε μεγαλούπολη.Στο Λιβερπουλ που μας φιλεξονήσαν με είχε πιάσει η καρδιά μου για όλες τις ιστορίες που μας έλεγαν για τα σχολεία...


Link to comment
Share on other sites

Φουμπη για το μικρο, απο την εμπειρια μου οταν δουλευα σε δημοτικα και νηπιαγωγεια εχω να προτεινω το εξης. Καταρχην ως μεθοδος τιμωριας χρησιμοποιουν το ατακτο καρεκλακι. Δηλαδη κανει μια αταξια, η' μιλαει ασχημα, το βαζεις να καθεται στο καρεκλακι για Χ χρονο, αναλογο με το..μεγεθος του παραπτωματος. ΔΕΝ του μιλας, αρνεισαι να το αγκαλιασεις, και δεν μπορει να παιξει μεχρι να περασει ο χρονος αυτος.

Αυτό στην Ελλάδα το λένε και "γωνία της σκέψης" (ότι και καλά σκέπτεται τι έκανε και μετανιώνει - είναι πιο λάιτ από το άτακτο καρεκλάκι). Ο χρόνος που κάθεται στη γωνία της σκέψης είναι ανάλογος με την ηλικία του σε λεπτά, δηλ. 2 χρονών = 2 λεπτά, 3 χρονών = 3 λεπτά κ.ο.κ. Είναι σημαντικό να του εξηγήσεις από πριν ότι αυτή την τιμωρία θα εφαρμόσετε από εδώ και μπρος όταν κάνει σκανταλιές, για να καταλάβει τους κανόνες και να τους αποδεχτεί κατά κάποιον τρόπο. Όταν το βάλεις στη γωνία της σκέψης και φύγει, το ξαναπαίρνεις σηκωτό, χωρίς να μιλήσεις και χωρίς να το αγκαλιάσεις, και το πας πίσω ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ και να χρειαστεί να το κάνεις, μέχρι να κάτσει όλο το χρόνο. Η ουσία είναι να απομακρυνθεί από το χώρο του παιχνιδιού και να ηρεμήσει (και να βράσει στο ζουμί του, που λέγαν οι παλιότεροι). Αν σκεφτεί ή όχι δεν μας ενδιαφέρει τόσο :-P Μετά το πέρας των 2 ή 3 ή 4 λεπτών, πάμε πίσω, σκύβουμε ώστε να είμαστε πρόσωπο με πρόσωπου, του λέμε πόσο στεναχωρηθήκαμε με αυτό που έκανε, τι περιμένουμε την επόμενη φορά, μας λέει συγγνώμη, το αγκαλιάζουμε και όλα καλά :-) Είναι πολύ αποτελεσματικός τρόπος, αλλά πρέπει στην αρχή να μην λυγίσεις όσο και να κλαίει ή φωνάζει. Άμα λυγίσεις, δεν έχει νόημα.

Ελένη συγγνώμη, δεν τα λέω σε σένα, απλά στο δικό σου ποστ κάνω quote.

Για το κοστος ζωης, ασε μεγαλη κουβεντα...ενδεικτικα θελεις εδω στα βορεια , 400 για σπιτι μικρο γυρω στα 70 τμ, 100 δημοτικα τελη, 200 σε αμαξι η' καρτες απεριοριστων διαδρομων, 300 σουπερ μαρκετ,100 θερμανση, 50 νερο/ηλεκτρικο, 50 ιντερνετ (απαραιτητο πια εδω για δουλεις κλπ) 50 τηλεφωνο. Αυτα χωρις να υπολογισεις προσωπικα εξοδα, κανενα βραδυ για ποτο η' φαγητο, ασφαλειες και επισκευες αυτοκινητου.

Οι μισθοι καθαρα κυμαινονται απο 1000-14000 καθαρα στις περισσοτερες δουλειες. ΚΑποιες ειδικοτητες οπως μηχανικοι, οδοντιατροι, βγαζουν πολυ περισσοτερα, βεβαια με εξαντλητικα ωραρια.

Αυτά είναι λίρες, έτσι; Σε ευρώ είναι περισσότερα.

Πάντως εγώ απόψε θα βγω έξω μετά από πολύ καιρό, θα πάμε με τις φίλες μου σε Ταϊλανδέζικο εστιατόριο. Αύριο θα σας πω πόσο κόστισε το μαλλί, έτσι για να έχουμε μια ιδέα!

Α, επίσης να σας πω ότι η σούπα με ρεβύθια και γλυκοπατάτα έγινε τέλεια, ο μικρός την τσάκισε. Αν καμιά ενδιαφέρεται για τη συνταγή, ευχαρίστως να σας τη δώσω.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Για το κοστος ζωης, ασε μεγαλη κουβεντα...ενδεικτικα θελεις εδω στα βορεια , 400 για σπιτι μικρο γυρω στα 70 τμ, 100 δημοτικα τελη, 200 σε αμαξι η' καρτες απεριοριστων διαδρομων,

300 σουπερ μαρκετ,

μόνο;

Εμεις δεν εχουμε παιδι, και ετσι σου λεω ενδεικτικα για δυο ατομα. Υπολογισε γυρω στα 400 ευρω το μηνα, τα απαραιτητα χωρις να στερεισαι. Αν προσθεσω πανες, γαλατα και τετοια δεν εχω ιδεα ποσο θα βγει...Ακομα για το σπιτι το νοικι θα ανεβει αν υπολογισεις οτι εχεις οικογενεια και θες μεγαλυτερο σπιτι με εξτρα υπνοδωματια...

100 θερμανση,

ικανοποιητική;:confused:Ναι η θερμανση ειναι αρκετα καλη, εγω δεν εχω παραπονο.

50 νερο/ηλεκτρικο, 50 ιντερνετ (απαραιτητο πια εδω για δουλεις κλπ) 50 τηλεφωνο. Αυτα χωρις να υπολογισεις προσωπικα εξοδα, κανενα βραδυ για ποτο η' φαγητο, ασφαλειες και επισκευες αυτοκινητου. Επισης χωρις να υπολογισεις αν χρειαστει να παρεις ταξι τα οποια ειναι παρα πολυ ακριβα.

Οι μισθοι καθαρα κυμαινονται απο 1000-14000 καθαρα στις περισσοτερες δουλειες. ΚΑποιες ειδικοτητες οπως μηχανικοι, οδοντιατροι, βγαζουν πολυ περισσοτερα, βεβαια με εξαντλητικα ωραρια.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ρε κόρες μπορεί να είναι χαζό αυτό που θα ρωτήσω αλλά πως καταφέρνει ένας δικηγόρος ή ένας μηχανικός να δουλέψει στο εξωτερικό.Θέλω να πω πως τα βγάζει πέρα με τις διαφορετικές νομοθεσίες κλπ?

Για να δουλεψεις ως δικηγορος φανταζομαι οτι πρεπει να κανεις πρακτικη σε δικηγορικο γραφειο για να μαθεις το Αγγλικο δικαιο. Δε νομιζω να μπορεις να ασκησεις το επαγγελμα μονο με το Ελληνικο πτυχιο. Μια φιλη μου σπουδασε εδω νομικα, πηγε Ελλαδα και εδωσε εξετασεις και εκανε 3 χρονια σε δικηγορικο γραφειο. Κατι αναλογο φανταζομαι θα ισχυει και εδω. Το κακο ειναι οτι ειναι οπως Ελλαδα που κανεις ασκηση 3 χρονια απληρωτος...

biggi kαι ελεν.αν θελετε απαντάτε.πως βρεθήκατε εκεί?πιστεύετε δλδ πως δεν αξίζει τον κόπο να φύγει κανείς?κι εμείς το σκεφτόμαστε εδώ και καιρό αλλά αφήνουμε ένα περιθώριο ακόμα.Εγώ φυσικά σκέφτομαι κάτι σε μικρή πόλη γιατί δεν την παλεύω να μεγαλώσω τα παιδιά σε μεγαλούπολη.Στο Λιβερπουλ που μας φιλεξονήσαν με είχε πιάσει η καρδιά μου για όλες τις ιστορίες που μας έλεγαν για τα σχολεία...

Κοιτα εγω δε μπορω να σου απαντησω γιατι πιστευω οτι εξαρταται απο τις συνθηκες ζωης. Αν εχεις δουλεια, ποσα βγαζεις, αν πληρωνεις ενοικιο...Αν δηλαδη στην Ελλαδα δεν εχεις ενοικιο η' ειναι λιγο, και εχεις βοηθεια για τα παιδια και εστω ενα μισθο, εισαι οκ. Εδω με ενα μισθο ειναι πολυ δυσκολο να επιβιωσεις, εκτος και αν ειναι 3000 το μηνα Το θεμα που τιθεται ειναι οτι και οι δυο να δουλευετε ποιος θα βλεπει τα παιδια? Αν δινεις 900 ο μηνα στον παιδικο και πρεπει να πηγαινοφερνεις και το παιδι εκει, ουσιαστικα ο ενας μισθος παει εκει. Αρα εισαι παλι στον ιδιο παρανομαστη. Αν μου πεις πιο συγκεκριμενα τα εξοδα σου εκει, θα μπορεσω να βοηθησω...

Να πω οτι εξαρταται και που εισαι στην Ελλαδα . Δηλαδη αν μενεις Αθηνα που εχει υπερογκο κοστος ζωης, τοτε δε θα σου φανει πολυ ακριβα. Αν μενεις επαρχια, ειναι η μερα με τη νυχτα και απο αποψη ποιοτητας ζωης, αλλα και κοστους.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σχετικά με τις τιμές που είπα πιο πάνω, ρώτησε κάποια (σόρρυ, έχω χαθεί με τα quote και δεν ξέρω πλέον ποιος έχει πει τι) για τα ψώνια στο σούπερ μάρκετ, αν με 300-500 ευρώ το μήνα τρως ποιοτικά. Ιδιαίτερα ποιοτικά δεν τρως, και επίσης δεν τρως τις ποσότητες που θα έτρωγες στην Ελλάδα. Δηλαδή αν σε καλέσουν εδώ σε τραπέζι και δεις τι σερβίρουν θα καταλάβεις τι εννοώ! Επίσης στην Αγγλία το μεσημέρι τρως στη δουλειά, οπότε τα ψώνια του σούπερ μάρκετ είναι για ένα γεύμα τη μέρα και όχι δύο (τουλάχιστον τις εργάσιμες) και συνήθως κάτι ελαφρύ και φτηνό. Στη δουλειά, αν δεν έχεις καντίνα, πράγμα σπάνιο, υπολογίζεις γύρω στις 3-7 λίρες τη μέρα για το φαγητό σου (κανένα σάντουιτς, σούπα, πατατάκια, τέτοια πράγματα). Σύνολο στο μήνα, χοντρικά, γύρω στις 100 λίρες έκαστος. Γενικότερα το σούπερ μάρκετ σου έρχεται περίπου όσο και στην Ελλάδα, εφόσον δεν έχεις μεγάλες απαιτήσεις από το φαγητό, επειδή τα τυποποιημένα προϊόντα είναι πιο φτηνά (οδοντόκρεμες, σαμπουάν, πάνες) και επίσης είναι φτηνά τα τυριά (κασέρια κυρίως) και τα γάλατα. Αλλά για κρέατα και λαχανικά, είναι άλλη ιστορία. Εμείς τα βράδυα τρώμε συνήθως μακαρόνια ή σούπες. Κρέας ή κοτόπουλο τα σαββατοκύριακα. Άμα θες να σας πω και κάποιες πιο συγκεκριμένες τιμές την επόμενη φορά που θα ψωνίσω, γιατί υπάρχει διαφορά αναλόγως με το τι παίρνεις, αν είναι βιολογικό κ.λπ.

μου έκανες την καρδιά περιβόλι!

αλλά σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο.

αν δούλευε ένας δικηγόρος σε μεγάλη εταιρεία εκεί πόσα θα έπαιρνε λες;

το σκεφτόμαστε να την κάνουμε...

αλλά για αρχή να είμαι με το παιδί, να μη δουλεύω εγώ. να δουλέψει ο φέφος.

θα τα βγάζαμε πέρα λες;

Για δικηγόρους δεν ξέρω τι ισχύει, δεν έχω ασχοληθεί καθόλου. Φαντάζομαι θα πρέπει να δώσει εξετάσεις για να γίνει δεκτός από τον εδώ δικηγορικό σύλλογο; Μπορεί να λέω και μπαρούφες. Οι μισθοί ποικίλουν πάρα πολύ αναλόγως με την πόλη, το είδος της εταιρίας και τη θέση. Π.χ. στο Λονδίνο μπορεί μια γραμματέας που δουλεύει σε μια μεγάλη χρηματο-οικονομική εταιρία στο City να βγάζει περισσότερα από ένα γιατρό ή έναν μηχανικό ή έναν διευθυντή τμήματος σε μια άλλη μικρότερη εταιρία. Δεν υπάρχει συγκεκριμένο μισθολόγιο, η αγορά είναι ανοιχτή και οι διακυμάνσεις πάρα πολύ μεγάλες.

Αν δουλεύει μόνο ο ένας, θα χρειαστείτε παραπάνω από 70.000 μεικτά για να πάρετε 4.400 καθαρά. Οι υπολογισμοί που έκανα πιο πάνω υποθέτουν ότι δουλεύουν δύο άτομα και βγάζουν από 35.000 ο καθένας. Επειδή μετά τις 35.000 ό,τι βγάζεις φορολογείται με μεγαλύτερο συντελεστή, για να φέρει ένας στο σπίτι 4.400 καθαρά, πρέπει να βγάζει 80.000 λίρες και όχι 70.000. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Επίσης αν θες να πάρεις σύνταξη (πονεμένο θέμα εδώ στην Αγκλετέρα) θα πρέπει να βρεις εταιρεία που έχει ιδιωτικό συνταξιοδοτικό πρόγραμμα και να αποδεκτείς τις ανάλογες κρατήσεις από το μισθό σου, πράγμα που σημαίνει ότι με 80.000 μισθό δεν θα βγάλεις 4.400 καθαρά, αλλά αρκετά λιγότερα.

Α και κάτι άλλο που θυμήθηκα τώρα! Ο Jamie Oliver έχει κάνει ολόκληρη καμπάνια για να αποτρέψει τους Άγγλους να τρώνε σκ@τά :P Καλή κουζίνα βεβαίως υπάρχει, ειδικά στις μεγάλες πόλεις (στο Λονδίνο η ποικιλία των εστιατορίων είναι απίστευτη, έχουμε περί τις 200 διαφορετικές κουζίνες) αλλά άλλο το τι προσφέρεται στα εστιατόρια της πρωτεύουσας και άλλο τι τρώει ο κόσμος στα σπίτια του ανά την επικράτεια. Αυτή η μανία με τους σεφ και τη μαγειρική είναι πολύ καινούριο φρούτο, και έχει μεγάλη απήχηση, αλλά διάβαζα προχθές ένα άρθρο που έλεγε ότι στην πράξη λίγα πράγματα έχουν αλλάξει προς το καλύτερο, παρόλες τις 1001 εκπομπές στην τηλεόραση και τα βιβλία μαγειρικής που κοσμούν τα ράφια των βιβλιοπωλείων....

Άμα θέλετε το συζητάμε περισσότερο, να σας πω και γιατί γίνονται αυτά που γίνονται.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

:tongue::tongue::tongue: δεν υπάρχει λεμε η κακογουστιά τους όμως ! χα χα χα

Ναι και είναι τόσα πολλά που έχω δει, αλλά δεν τα θυμάμαι.

Καλημέρα από την ΚΟΥΦΗ (και πάλι δυστυχώς) της παρέας...

Περαστικά σου Κάντυ-Κάντυ.

Την καλημέρα μου σε όλα τα όμορφα κορίτσια του καφέ.

Γεια σου Μανουλίνα τι κάνεις;

εβιρυ η κακογουστια στο μεγαλειο της!!!!

Όταν θα βλέπω τα περίεργα θα σας τα λέω να γελάμε.

θα το δοκιμάσω κι αυτό εβίρι μου.μέχρι τώρα του εξηγούσα πως δεν υπάρχουν κακοί λύκοι.διαβάζω πως δεν πρέπει να τα αποπαίρνουμε,και απλά να τους λέμε έλα μαζί να το διώξουμε και τέτοια αλλά μου φαινόταν πως έτσι ενισχύουμε την πεποιθεση πως υπάρχουν.Είμαι μπερδεμένη.

Ναι, να επιμένεις και πάλι ότι ένας άνθρωπος πάντα μπορεί να νικήσει το λύκο ή τον κροκόδειλο.

Είναι Τα Τρία Γουρουνάκια με αντεστραμένους ρόλους, αντί για τρία γουρουνάκια και έναν κακό λύκο, ο Τριβιζάς έχει τρία μικρά λυκάκια και τον Ρούνι Ρούνι, το ύπουλο κακό γουρούνι (που στο τέλος γίνεται καλό και ζει μαζί με τα λυκάκια).

Πάρα πολύ καλή ιδέα μου αρέσει η προσέγγιση της ιδέας ότι ο λύκος μπορεί να είναι ταυτόχρονα και καλός.

.

δεν μπορώ να δώσω στην σύσα να καταλάβει τί δεν πρέπει να ξανακάνει.

πώς να την βάλω τιμωρία;

τί κάνετε εσείς;

Αααα καλά. Μία από τα ίδια κι εγώ. Ούτε και η δικιά μου ακούει. Συνήθως της φωνάζω, αλλά μπαινάκης και βγαινάκης.

Εχω και τις μαύρες μου και δεν έχω κουράγιο να τα διαβάσω όλα

Ελπίζω όλα τα κοριτσάκια μου να είναι καλά

Κι εσύ βρε Περιστεράκι; Μα τι γίνεται βρε κορίτσια;

Πως ήταν η γιορτή/παρέλαση Εβιράκι? Χάρηκε το παιδί? Η μεγάλη σου κορούλα τι κάνει?

Πριν πάω εγώ στο σχολείο κάποιες τάξεις είχαν βάλει μουσική και χόρευαν τα παιδάκια. Στο τμήμα της κόρης μου, έπαιζαν τις μουσικές καρέκλες όπως μου είπε, έκαναν και λίγο μάθημα και στις 11 η ώρα βγήκαν από το σχολείο και περπάτησαν συνοδεία κάποιων γονέων και δασκάλων στους κοντινούς δρόμους γύρω από το σχολείο, δηλαδή έκαναν σαν παρέλαση ας πούμε. Μερικοί γονείς που είναι στο σύλλογο γονέων και κηδεμόνων, καθώς και άνθρωποι από τα μπαλκόνια πετούσαν στα παιδιά καραμέλες και σοκολάτες. Έτρεχαν εκείνα ενθουσιασμένα να πάρουν όσες περισσότερες μπορούσαν. Μετά γύρισαν στο σχολείο και επειδή το πρόγραμμα είναι πρόγραμμα απέμενε ένα 20λεπτο για να τελειώσει η σχολική μέρα και να τα πάρουμε, γι' αυτό στην επιστροφή στο σχολείο μαζεύτηκαν στις τάξεις και ξανάπαιξαν.

Link to comment
Share on other sites

Biggi μου εγω στο θεμα γαλα θα διαφωνησω...Εδω γαλα (οχι γαλα μωρου γαλα για το σπιτι εννοω), δε βρισκεις κατω απο 1,50 ευρω το λιτρο. Ελλαδα το Ολυμπος που περνουμε εμεις εχει 0,86 αν δεν κανω λαθος.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια και από μένα!!

Αδύνατον να διαβάσω τόσα πολλά μηνύματα...

Πρωτον διαπιστώνω ότι υπάρχουν πολλά νυχτοπούλια στην παρέα...

Δεύτερον ότι το Δωράκι μας υποφέρει...Ματάκια μου περαστικά και να προσέχεις πολύ.Κάνε μόνο τα απολύτως απαραίτητα

Ολα τα υπόλοιπα μέσες άκρες

Εχω και τις μαύρες μου και δεν έχω κουράγιο να τα διαβάσω όλα

Ελπίζω όλα τα κοριτσάκια μου να είναι καλά

Για σήμερα έφτιαξα καλαμαράκια με σπανάκι

Γιατι εχεις τις μαυρες σου Περιστερακι> Εγινε κατι?

Εγω βρε παιδια δεν μπορω να συμμετεχω μεσημερακια που μπαινετε εσεις γιατι συνηθως ειμαι στη δουλεια και σχολαω αργα. Ε μεχρι να ρθω σπιτι, να μαγειρεψω να φαμε...νυχτωσε!!

Δωρακι εισαι καλυτερα?


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...