Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 10/10/2024 at 11:09 ΠΜ, Zaxaroulamak είπε:

      Για μενα η εμπειρια της ωοληψιας ηταν πολυ δυσαρεστη αλλα μαλλον επεσα σε περιπτωση! Οι περισσοτερες γυναικες ειναι απολυτως καλα μετα τη διαδικασια..καλη επιτυχια σε οσες ειναι σε αυτην τη φαση! Σχετικα με τους γαλακτοβακιλους που ειδα σε ενα σχολιο ειναο σημαντικο να ειναι αρκετοι ναι. Κι εγω εκανα ειδικη εξεταση και ειχα μικροβιο πηρα αντιβιωση και φουλ προβιοτικα και τους ανεβασα πολυ. Μετα απ αυτο προχωρησα σε εμβρυομεταφορα και ολα πηγαν καλα! 

      Δηλαδή όταν λες δυσάρεστη ; 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ. Να είσαστε όλες καλά!

Έλεν και Μπίγκι η Αγγλία είναι 1 ώρα πίσω από την Ελλάδα ή 2;

Η Αγγλία είναι δύο ώρες πίσω από την Ελλάδα, μία ώρα πίσω από την Γερμανία. Ή μάλλον η Ελλάδα/Γερμανία είναι μπροστά από εμάς, αφού την ώρα την παίρνουμε όλοι από το Λονδίνο :wink:

Foubi, έχεις δοκιμάσει να του διαβάσεις κάποιο άλλο παραμύθι που να έχει μέσα καλό λύκο; Θα σου πρότεινα Τα Τρία Μικρά Λυκάκια του Ευγένιου Τριβιζά. Είναι καταπληκτικό παραμύθι με πολύ ωραίο τέλος, και γενικότερα πολύ όμορφο βιβλίο. Είναι Τα Τρία Γουρουνάκια με αντεστραμένους ρόλους, αντί για τρία γουρουνάκια και έναν κακό λύκο, ο Τριβιζάς έχει τρία μικρά λυκάκια και τον Ρούνι Ρούνι, το ύπουλο κακό γουρούνι (που στο τέλος γίνεται καλό και ζει μαζί με τα λυκάκια).

Κάποια από τα πιο παραδοσιακά παραμύθια παραείναι τρομακτικά. Εγώ την Κοκκινοσκουφίτσα λέω να τη διαβάσω στον δικό μου όταν πάει στην Γ' Δημοτικού... και αν...

Εμείς δεν ξέρω τι θα φάμε σήμερα. Μάλλον κάτι έτοιμο γιατί δεν έχω πολλή όρεξη για μαγειρέματα. Στο μωρό λέω να φτιάξω μια σούπα με ρεβύθια και γλυκοπατάτα, την βρήκα χθες στο ίντερνετ. Πρέπει όμως πρώτα να πάω να πάρω γλυκοπατάτες. Ουφ.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

καλησπέρα!

φέφη,μάλλον είναι τίγκα στο Ε τα χρώματα.Αλλά βρε δεν τις τρως τις φιγούρες.Εγώ δλδ.γιατί για τον Φούμπο είναι λιχουδιά.Και ούτως ή άλλως και τα ζαχαροπλαστεία τέτοια δεν χρησιμοποιούν?δεν ξέρω,έτσι νομίζω.

Και σταματήστε γιατί με τόσα καλά λόγια θα πάρουν τα μυαλά μου αέρα και θ'αρχίσει να τρέμει η θέση του Παρλιάρου:tongue:

το ήξερα σου λέω.

το ότι είσαι ταλέντο δεν σου το λέμε για να σε καλοπιάσουμε. είναι αλήθεια!

μαράκι περαστικά στην καραμελίτσα!

Δώρα μου πολύ στενοχωρέθηκα με την υγεία σου. περαστικά, να προσέχεις τον εαυτό σου!

Καιαιαιαιαιαι η απάντηση του κουίζ. Η κυρά τέτοια φορούσε μαζί με τη γούνα, παρδαλέ γαλότσες σε χρώμα ροζ και πορτοκαλί. Ναι αμέ, για να ζουλεύετε εσείς.

κοντά έπεσα δηλαδή μόνο εγώ, που είχα γράψει βέρμαχτ σε φούξια!:lol:

μάκια σου, να είσαι πάντα γερή!

Εδω το κρεας και το ψαρι ειναι πααρα πολυ ακριβα σε σχεση με Ελλαδα. Ειδικα το κρεας. Και φαντασου Εβιρι οτι τα παιδακια που λεω δεν ηταν και τα πιο ακριβα που υπαρχουν. Η μια μπριζολα μοσχαρισια (οχι η γαλακτος), εχει τουλαχιστον 8 ευρω. Αν βρεις πιο φτηνα ειναι σα λαστιχο. Το καλοκαιρι εκανε η μανα μου χοιρινες μπριζολες στα καρβουνα, και ελεγαν τα ανιψια του αντρα μου (αγγλιδες) δεν εχουμε ξαναφαει πιο νοστιμες μπριζολες! Ασε σου λεω εχει πεσει πολυ κοτοπουλο...:confused:

τί λέτε ρε κορίτσια;:shock:

τί τιμές είναι αυτές; έχω πάθει σοκ! κ με την ποιότητα κ με τις τιμές!

Κοριτσάκια ειμαι ενα πτώμα.

Σήμερα σκουπισα σφουγγάαρισα σπεσιαλ.ξεσκόνισα απλό.

Καλλωπίστηκα, ζύμωσα ψωμί έκανα τζατζίκι,ετοίμασα τα κρέατα για ψήσιμο, έψησε ο αντρουλιός ευτυχώς έκανε και τις σαλάτες. Υποδέχτηκα κόσμο έπλυνα ένα σκασμό πιάτα. Εσπασα και ένα. Και μόλις έκατσα.

Φέφη η πορτοκαλόπιτα μυρίζει με ελελαιόλαδο.

ΤΥ!

Περιστέρω τον ζυγίζεις; Ο δικός μου έχει κόψει το κάπνισμα και έχει πάρει 4 κιλά και ζυγίζετα μόλις τρώει. Δεν κατάλαβα ακόμα γιατί το κάνει αυτό να λέει ότι είναι φούσκωμα.

Καλό βράδυ

οι άντρες δεν παίζονται με τη ζυγαριά κ μετά λένε εμάς τις γυναίκες μίρλες!:P

μπράβο σου που έκανες τόσα πολλά. πέρασες καλά;

Παιδια τοσα χρονια εχω δει εδω τα απιστευτα. Αφου πρεπει να σας βαλω φωτος να γελατε με τις ωρες. Δε γινεται, αυτο θα κανω. Θα αρχισω να φωτογραφιζω. Χωρις παρεξηγηση τωρα, δεν εχω προβλημα να ναι καποιος υπερβαρος αλλωστε ειμαι κατα της δυναστειας και καταδυναστευσης της αδυναμιας.

Αλλα ρε κοπελια αμα εισαι 90 κιλα, ντυσου και αναλογα..μη βγαινεις εξω ντυμενη σαν την Μριτνευ Σπηαρς...

να μας τα λες!;)

Εμείς κάναμε μοσχάρι στην κατσαρόλα. Για 400 γρ. πληρώσαμε 7 λίρες (8.5 ευρώ περίπου). Προσθέσαμε πατάτες, καρότα και μανιτάρια και φτούρησε :P

Υπάρχει και φτηνότερο κρέας, αλλά ό,τι κοστίζει λιγότερο από 11 λίρες (13 ευρώ) το κιλό, δεν τρώγεται. Δηλαδή όταν λέμε δεν τρώγεται εννοούμε ότι ανοίγεις την κατσαρόλα, διαλέγεις τις πατατούλες και τα καροτάκια, και το κρέας το δίνεις στο σκυλί.

Εγώ έχω βγάλει φωτό βιολογικά λεμόνια και πορτοκάλια που κοστίζουν 70 πέννες (σχεδόν 1 ευρώ) το ένα. Όχι το ένα κιλό, αλλά το ένα λεμόνι. Άμα θέλετε να σας τη δείξω :wink:

α, πα πα!!! ανατρίχιασα!

κ θέλει ο φέφος να πάμε λόντον!

με τί μισθό μπορείς να ζήσεις αξιοπρεπώς την οικογένειά σου δηλαδή;

ελένη αγγλία, ως καθηγήτρια εκεί τί διδάσκεις;

Καλημέρα!

Σας πλάκωσε το στρώμα μαγειροκόριτσα μου?

εμένα με πλάκωσαν τα δικόγραφα κ τα τελέφωνα!

Εβίρι τι έχεις περάσει?Εύχομαι ολόψυχα να τα έχεις αφήσει πίσω όλα αυτά!

κ εγώ το ίδιο εύχομαι για την καλή μας δημαρχέσσα!

Μπικγι,συλλυπητήρια.

Εμείς είχαμε δύσκολη νύχτα.Στην αρχή έκλαιγε το μπεμπε.Μετά στρυφογυρνούσε ο μικρός.Κάποια στιγμή τον ακούω να ψελλίζει"μπαμπά είναι έξω ο κακός λύκος?"

Γυρνάω και τι να δω.Κουκουλωμένο κάτω απ΄τις κουβέρτες ένα κουβαράκι τρομοκρατημένο.Βρε αγάπη μου δεν έχει τίποτα,δεν υπάρχει...τίποτα εκείνος...Μέσα στα άγρια χαράματα τον έκανα βόλτα στο σπίτι να του δείξω ότι δεν υπάρχει κανείς κι αυτό είχε γατζωθεί πάνω μου τρομοκρατημένο.

Δεν τον έχουμε φοβίσει ποτέ-κάτι συνηθες όπως βλέπω σε άλλους γονείς?Γιατί αντιδρά έτσι?Εχει αρχίσει και με ανησυχεί!

κοίτα, να πω τη δική μου εμπειρία.

όλη η ένταση που είχαμε με τον φέφο το προηγούμενο διάστημα την καταλάβαινε το παιδί.

εμφάνισε φοβίες, που πλέον τις "χειρίζεται" μερικές φορές, για να τραβάει την προσοχή μας, ενώ σε γενικές γραμμές τις διαχειρίζεται σωστά με τη βοήθειά μας!

ακολούθησε το ένστικτό σου, μίλα του με θετικές προτάσεις, όχι αρνητικές. τις αντιλαμβάνονται πιο εύκολα!

"όλα είναι καλά!" " όλοι είναι καλοί", " κ ο λύκος είναι καλός, φίλος μας, μας αγαπάει, αλλά είναι μακριά κλπ".

δεν λέμε "μη φοβάσαι", γιατί επαναλαμβάνουν το φόβο τους μέσα από τη λέξη!

δεν είναι κακό να εκφράζουν το φόβο τους, αντίθετα.

πρέπει να μάθουν να εκφράζουν ό,τι νιώθουν, αλλά να είναι αλήθεια κ να μάθουν κυρίως να νικούν τις φοβίες τους!

η δικιή μου είχε κολλήσει με τον τοίχο, έλεγε " κακός τοίχος, είναι κακός ο τοίχος, κλπ".

ευτυχώς το ξεπέρασε, αλλά είναι στιγμές που μπορεί να πισωγυρίσει σαν παιχνίδι, σαν ανάμνηση.

:tongue::tongue::tongue: δεν υπάρχει λεμε η κακογουστιά τους όμως ! χα χα χα

Καλημέρα από την ΚΟΥΦΗ (και πάλι δυστυχώς) της παρέας...

ξύπννησα με φριχτούς πόνους στο ίδιο αυτί -αριστερό-:-( ήπια μεζουλιντ, έβαλα σταγόνες και θα δω πώς θα πάει... πάλι έχω την κώφωση και εκείνο το βουητό που μου σπάει τα νεύρα !!! Εμ, ντρέπομαι να πάρω και τον ΩΡΛ τηλ... τί να του πω "Γεια σας εγώ είμαι πάλι, που δεν ήρθα ποτέ για τον καθαρισμό και τώρα ξανακύλησα ?????" ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΩ !!!!

περαστικά κ γρήγορα!

Χθες τελικά, χόρτασα με τις μυρωδιές ... τα παιδιά ευχαριστήθηκαν παϊδάκια... εγώ ζήτημα είναι να έφαγα 3... για σήμερα θα φάμε ότι έχει περισσέψει... γενικώς !

Φιλάκια σε όλες !

γιατί δεν έφαγες; από τον πόνο;

εγώ χθες έκανα μπιφτέκια κ ρυζότο.

αλλά είχα όρεξη για κεμπάπ. ο φέφος δεν ακολούθησε.

φταίω κ εγώ, γιατί από νωρίς με ρώτησε κ έκανα τη δύσκολη.;)

Την καλημέρα μου σε όλα τα όμορφα κορίτσια του καφέ.

καιρό είχες να μπεις φιλενάδα!

τί καλό μαγειρεύεις;

μπίγκι συλλυπητήρια για τη θεία σου!

καλημερα... τι κανετε???σημερα ειναι παρασκευη!!!γιουπι!!!!

χθες δεν ειχα ιντερνετ στη δουλεια και πηγα να μπω απο το σπιτι αλλα επιασα την κουβεντα με μια.....καλη και ευγενικη ψυχη και μετα νανι.σας ελειψα, ε, εεεεε???

ΝΑΙ!!!

φεφη τλκ βρηκα στολη χιονατης στα τζαμπο και πηρα. ηταν η μονη που δεν ειχε πολυ τουλι και χρυσοσκονες. δεν μαφηνε να της την βγαλω χθες.

με γειές. εμείς αύριο απόγευμα θα πάμε να της πάρουμε στολή κ θα την βάλουμε να διαλέξει! κάτι μου λέει ότι θα διαλέξει τα τούλια κ την χρυσόσκονη!

εμεις τσικνισαμε στο σπιτι χθες. εψησε ο αντρουλης στο τζακι κοτοπουλο και μπριζολες , εκοψα και μια σαλατουλα και μια χαρα φαγαμε. η μικρη μου εκανε χθες κατι που με στεναχωρησε. κατι της ελεγα που δεν της αρεζε, δεν θυμαμαι τι, μαλλον να παμε για μπανιο, και μου λεει με φωνη σταματα μαμα, σταματα...επαθα ΣΟΚ!!!δηλαδη αν στα 2 μου λεει σταματα, στα 12 τι θα λεει??αι ....????τι κανω λαθος δεν ξερω!!!την κακομαθαινουν πολυ οι παππουδες και ο μπαμπας της και εγω προσπαθω να κρατησω την ισορροπια και γινομαι η κακια της υποθεσης...της λεω τι ειναι αυτο που λες???ποιος το λεει???μετα καταλαβε απτον τονο της φωνης οτι δεν ειναι σωστο και ερχοταν και με αγκαλιαζε...

μπράβο στον αντρούλη σου.

για τη μικρή σου νομίζω, αν μου επιτρέπεις ότι υπερβάλλεις!

με τη φωνή σου μπορείς κ συνετίζεις το παιδί. αυτό έχει σημασία.

σου το λεώ γιατί εμένα με πονάει που κ να χρησιμοποιήσω τη φωνή, δεν με ακούει κ γελάει επιδεικτικά!

χθες έβγαζε το φανελάκι της κ έμενε γυμνούλα στην κοιλίτσα ή κυλιόταν στο μάρμαρο!

της έκοψα το ντι βιντι ως τιμωρία. καμιά αλλαγή.

την ξαναμάλωσα. τίποτα. έφαγε μια στον πωπω κ κατάλαβε το λάθος της.

εγώ φταίω που δεν έχω τρόπο να της δώσω να καταλάβει τί είναι στραβό κ τί σωστό.

το να ρίξω την ευθύνη στους παππούδες, στις γιαγιάδες που την καλομαθαίνουν είναι το εύκολο.

όπως εύκολο ήταν χθες η δική μου κίνηση. αλλά ΛΑΘΟΣ!

το σταμάτα δεν είναι κακό.

φιλικά!

καλημερα,ετσι κ δεν διαβασω μια μερα τα νεα σας παει χανω τις συνεχειες κ δυσκολα ξαναμπαινω στο νοημα!θα περιμενβ λοιπον καποια να κανει ενα μεγαλο μηνυμα με πολλα quote μπας κ βγαλω ακρη :P!!!!

εδώ είμαι εγώ για σένα!

σημερα μαλλον καμμια μακαροναδα με μανιταρια λεμε,περιμενω να ρθει ο αντρουλης απο τα ψωνια να αποφασισουμε!

α κ εχουμε μεν ηλιο αλλα με δοντια,μπρρρρρρρρρρρ τι κρυο ειναι αυτο!!!!!!!!!!!!!!!!!

φιλακια πολλα σε ολες!!!

μάκια σας! μαμά κ στρουμφάκι προσοντούχο!:)

σήμερα πάω γναθοχειρούργο να μου κόψει τα ράμματα.

οπότε το μόνο που προλαβαίνω είναι να αλλάξω σεντόνια κ πετσέτες!

έχω πεσει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

το ήξερα σου λέω.

το ότι είσαι ταλέντο δεν σου το λέμε για να σε καλοπιάσουμε. είναι αλήθεια!

μαράκι περαστικά στην καραμελίτσα!

Δώρα μου πολύ στενοχωρέθηκα με την υγεία σου. περαστικά, να προσέχεις τον εαυτό σου!

μάκια σου, να είσαι πάντα γερή!

τί λέτε ρε κορίτσια;:shock:

τί τιμές είναι αυτές; έχω πάθει σοκ! κ με την ποιότητα κ με τις τιμές!

οι άντρες δεν παίζονται με τη ζυγαριά κ μετά λένε εμάς τις γυναίκες μίρλες!:P

μπράβο σου που έκανες τόσα πολλά. πέρασες καλά;

να μας τα λες!;)

α, πα πα!!! ανατρίχιασα!

κ θέλει ο φέφος να πάμε λόντον!

με τί μισθό μπορείς να ζήσεις αξιοπρεπώς την οικογένειά σου δηλαδή;

ελένη αγγλία, ως καθηγήτρια εκεί τί διδάσκεις;

κοίτα, να πω τη δική μου εμπειρία.

όλη η ένταση που είχαμε με τον φέφο το προηγούμενο διάστημα την καταλάβαινε το παιδί.

εμφάνισε φοβίες, που πλέον τις "χειρίζεται" μερικές φορές, για να τραβάει την προσοχή μας, ενώ σε γενικές γραμμές τις διαχειρίζεται σωστά με τη βοήθειά μας!

ακολούθησε το ένστικτό σου, μίλα του με θετικές προτάσεις, όχι αρνητικές. τις αντιλαμβάνονται πιο εύκολα!

"όλα είναι καλά!" " όλοι είναι καλοί", " κ ο λύκος είναι καλός, φίλος μας, μας αγαπάει, αλλά είναι μακριά κλπ".

δεν λέμε "μη φοβάσαι", γιατί επαναλαμβάνουν το φόβο τους μέσα από τη λέξη!

δεν είναι κακό να εκφράζουν το φόβο τους, αντίθετα.

πρέπει να μάθουν να εκφράζουν ό,τι νιώθουν, αλλά να είναι αλήθεια κ να μάθουν κυρίως να νικούν τις φοβίες τους!

η δικιή μου είχε κολλήσει με τον τοίχο, έλεγε " κακός τοίχος, είναι κακός ο τοίχος, κλπ".

ευτυχώς το ξεπέρασε, αλλά είναι στιγμές που μπορεί να πισωγυρίσει σαν παιχνίδι, σαν ανάμνηση.

γιατί δεν έφαγες; από τον πόνο;

εγώ χθες έκανα μπιφτέκια κ ρυζότο.

αλλά είχα όρεξη για κεμπάπ. ο φέφος δεν ακολούθησε.

φταίω κ εγώ, γιατί από νωρίς με ρώτησε κ έκανα τη δύσκολη.;)

καιρό είχες να μπεις φιλενάδα!

τί καλό μαγειρεύεις;

μπίγκι συλλυπητήρια για τη θεία σου!

μπράβο στον αντρούλη σου.

για τη μικρή σου νομίζω, αν μου επιτρέπεις ότι υπερβάλλεις!

με τη φωνή σου μπορείς κ συνετίζεις το παιδί. αυτό έχει σημασία.

σου το λεώ γιατί εμένα με πονάει που κ να χρησιμοποιήσω τη φωνή, δεν με ακούει κ γελάει επιδεικτικά!

χθες έβγαζε το φανελάκι της κ έμενε γυμνούλα στην κοιλίτσα ή κυλιόταν στο μάρμαρο!

της έκοψα το ντι βιντι ως τιμωρία. καμιά αλλαγή.

την ξαναμάλωσα. τίποτα. έφαγε μια στον πωπω κ κατάλαβε το λάθος της.

εγώ φταίω που δεν έχω τρόπο να της δώσω να καταλάβει τί είναι στραβό κ τί σωστό.

το να ρίξω την ευθύνη στους παππούδες, στις γιαγιάδες που την καλομαθαίνουν είναι το εύκολο.

όπως εύκολο ήταν χθες η δική μου κίνηση. αλλά ΛΑΘΟΣ!

το σταμάτα δεν είναι κακό.

φιλικά!

μάκια σας! μαμά κ στρουμφάκι προσοντούχο!:)

σήμερα πάω γναθοχειρούργο να μου κόψει τα ράμματα.

οπότε το μόνο που προλαβαίνω είναι να αλλάξω σεντόνια κ πετσέτες!

έχω πεσει πολύ.

γιατι βρε κοριτσακι επεσες???

αντε με το καλο να κοψεις τα ραμματακια σου.

ναι το ειπα και μονη μου οτι μπορει να ειναι υπερβολη αλλα μου κακοφανηκε. οχι δεν λεω οτι φταινε οι αλλοι για να αποποιηθω τις ευθυνες μου. απλα ειναι μια και εχουνε πεσει ολοι πανω της και παντα εγω προσπαθω να ειμαι πιο αυστηρη οταν φερεται αναρμοστα για να κρατω ισορροπια. δεν ξερω πως πρεπει να φερθω ωρες ωρες, δεν ξερω ποιος ειναι ο πιο σωστος τροπος να της δειξω τι ειναι λαθος και τι οχι...ειναι τελειως απροβλεπτα και ετοιμολογα τα σημερινα μωρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

έπεσα για χθες που την χτύπησα. σκέτη αποτυχία νιώθω!

δεν μπορώ να δώσω στην σύσα να καταλάβει τί δεν πρέπει να ξανακάνει.

πώς να την βάλω τιμωρία;

τί κάνετε εσείς;

Link to comment
Share on other sites

biggy ήταν ο άντρας μου εκείνη την ώρα που διάβασα το μην.στην πόλη και του είπα να μας το φέρει.Πολύ ωραίο!Ο μικρός ξετρελάθηκε!Ευχαριστώ!Πείτε καμιά ιδέα και για κανένα κροκοδειλάκι!

Φεφη μου καλή.Ο μικρός μ'εχει φέρει πολλές φορές στα όρια μου .Εχω όμως ορκιστεί,επειδή σαν παιδί έχω βιώσει άσχημες καταστάσεις,πως ότι και να γίνει δεν πρόκειται να σηκώσω ποτέ χέρι πάνω τους.Ούτα καν αυτό το ψευτοντά που κάνουν στα μωρά.Απλά δεν το έχω σαν εναλλακτική στο μυαλό μου,.

Καταλαβαίνω γιατί έπεσες γιατί κι εγώ έτσι νιώθω όταν ξεφεύγω και του φωνάξω αντί να φερθώ με υπομονή.

Εγώ αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως κάνει σκανταλιές όταν θέλει την προσοχή μας. Οσο για τιμωρία του παίρνω κάποιο παιχνίδι που του αρέσει πολύ.Τον προειδοποιώ όμως πρώτα.ότι αν επαναληθφεί αυτό που κάνει θα χάσει το παιχνίδι.Ετσι ξέρει για ποιο λόγο το πήρα και δεν λέει κουβέντα.

Τώρα που άρχισαν τα ψιλοσπρωξίματα στο μωρό πάει στο καρεκλάκι για κάποια λεπτά.Οχι πως έχει κα΄ποιο ιδιαίτερο αποτέλεσμα αυτό αλλά θέλω να καταλάβει πως αυτό δεν επιτρέπεται.Ελπίζω πιο πολύ να το καταλάβει με τα λόγια.


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

α, πα πα!!! ανατρίχιασα!

κ θέλει ο φέφος να πάμε λόντον!

με τί μισθό μπορείς να ζήσεις αξιοπρεπώς την οικογένειά σου δηλαδή;

Κοίτα, αυτό εξαρτάται από πολλά πράγματα. Πόσο μεγάλη είναι η οικογένεια, τι εννοείς αξιοπρεπώς, πού ακριβώς ζεις.

Ας πούμε ένα ζευγάρι με μωρό που ζει σε μια λογική απόσταση από το κέντρο του Λονδίνου (ας πούμε 10 χλμ) και μένει σε ένα μικρό τριάρι, με ένα αυτοκίνητο και μια σχετική ευχαίρεια ώστε να μην χρειάζεται να αγοράζει ρούχα μόνο από το σούπερ μάρκετ, να μην υπολογίζει και το παραμικρό έξοδο, να μπορεί να πάρει καλής ποιότητας φαγώσιμα, να μπορεί να κάνει κανένα ταξίδι, νομίζω ότι θέλει στο νερό 70.000 το χρόνο μεικτά, δηλαδή γύρω στα 4.400 το μήνα καθαρά (γύρω στα 5.300 ευρώ).

Για να πεις ότι είσαι άνετος, δηλαδή να μένεις σε ένα λίγο μεγαλύτερο τριάρι, να ψωνίζεις άνετα, να βγαίνεις έξω για φαγητό 1 φορά την εβδομάδα, και να βάζεις και στην άκρη για σύνταξη ή για το παιδί μελλοντικά, θέλεις 100.000 το χρόνο μεικτά, δηλαδή 6.000 το μήνα (γύρω στα 7.300 ευρώ).

Βέβαια μπορείς να βγεις και με λιγότερα, αν μένεις π.χ. με συγκάτοικο (λίγο δύσκολο αν έχεις μωρό, αλλά ζευγάρια χωρίς μωρό το κάνουν αρκετά συχνά) ή αν είσαι πολύ οικονόμος (βλ. Σκρουτζ), δεν σε νοιάζει η ποιότητα του φαγητού, δεν κάνεις πολλά ταξίδια κλπ.

Αυτές βέβαια είναι μέσες τιμές Λονδίνου. Δηλαδή υπολογίζω να θέλεις 1500 ευρώ ενοίκιο για το τριάρι σου, 900 ευρώ για τον παιδικό του παιδιού, 250 ευρώ για δύο κάρτες απεριορίστων διαδρομών, 300-500 ευρώ για τα ψώνια του σούπερ μάρκετ. Αν τώρα μένεις σε καμιά πρωτοκλασάτη περιοχή που θέλεις 3000 μόνο για ενοίκιο, τότε τα υπολογίζεις αλλιώς. Αντιστοίχως αν μένεις σε κανένα μπασκλάσικο προάστιο και δουλεύεις περπατητή απόσταση από το σπίτι, επίσης αλλάζουν οι υπολογισμοί.

Στη βόρεια Αγγλία είναι πιο φτηνά, αλλά είναι και αντιστοίχως χαμηλότεροι οι μισθοί. Η Ελένη θα τα ξέρει καλύτερα.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

biggy ήταν ο άντρας μου εκείνη την ώρα που διάβασα το μην.στην πόλη και του είπα να μας το φέρει.Πολύ ωραίο!Ο μικρός ξετρελάθηκε!Ευχαριστώ!Πείτε καμιά ιδέα και για κανένα κροκοδειλάκι!

Αχ Φούμπι τέλεια!!! Είμαι σίγουρη πως θα σας αρέσει, είναι πανέμορφο βιβλίο. Για κροκοδειλάκι θα σκεφτώ και θα σου πω. Δεν μου έρχεται τίποτα στο μυαλό αυτή τη στιγμή.

Δες κι εδώ τι βρήκα:


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

έπεσα για χθες που την χτύπησα. σκέτη αποτυχία νιώθω!

δεν μπορώ να δώσω στην σύσα να καταλάβει τί δεν πρέπει να ξανακάνει.

πώς να την βάλω τιμωρία;

τί κάνετε εσείς;

Μην σκας, συμβαίνουν αυτά!

Νομίζω προειδοποίηση και τιμωρία είναι καλή τακτική, αλλά είναι σημαντικό πάντα να πραγματοποιείς αυτό που απείλησες. Μην πεις δηλαδή "άμα το ξανακάνεις δεν θα σε αφήσω να ξαναδείς τηλεόραση ποτέ" γιατί φυσικά κάτι τέτοιο είναι αδύνατο να το τηρήσεις!


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Γεια και από μένα!!

Αδύνατον να διαβάσω τόσα πολλά μηνύματα...

Πρωτον διαπιστώνω ότι υπάρχουν πολλά νυχτοπούλια στην παρέα...

Δεύτερον ότι το Δωράκι μας υποφέρει...Ματάκια μου περαστικά και να προσέχεις πολύ.Κάνε μόνο τα απολύτως απαραίτητα

Ολα τα υπόλοιπα μέσες άκρες

Εχω και τις μαύρες μου και δεν έχω κουράγιο να τα διαβάσω όλα

Ελπίζω όλα τα κοριτσάκια μου να είναι καλά

Για σήμερα έφτιαξα καλαμαράκια με σπανάκι

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

Πωπωωωω εβιρακι μου τι εχεις περασει κοριτσακι;

Τωρα εισαι εντελως καλα;

Ευχομαι να σαι παντα υγειεστατη και σε ευχαριστω για την αγαπη σου.

Μια πιο light εκδοχή από της Εβίρι... είναι και η δικιά μου μέση (και αυχένας):shock:. Θα σας τα πω αναλυτικά, όταν έχω λίγο χρόνο. Άστα να πάνε...

Υπάρχει και φτηνότερο κρέας, αλλά ό,τι κοστίζει λιγότερο από 11 λίρες (13 ευρώ) το κιλό, δεν τρώγεται. Δηλαδή όταν λέμε δεν τρώγεται εννοούμε ότι ανοίγεις την κατσαρόλα, διαλέγεις τις πατατούλες και τα καροτάκια, και το κρέας το δίνεις στο σκυλί.

Εγώ έχω βγάλει φωτό βιολογικά λεμόνια και πορτοκάλια που κοστίζουν 70 πέννες (σχεδόν 1 ευρώ) το ένα. Όχι το ένα κιλό, αλλά το ένα λεμόνι. Άμα θέλετε να σας τη δείξω :wink:

Καλά Biggi... έχω πάθει σοκ από τις περιγραφές τις δικές σου και της Ελένης. Όχι τόσο για τις τιμές, όσο για την ποιότητα.:confused:

Πέθανε η θεία του άντρα μου και είχαμε κηδείες κ.λπ. Ήταν μεγάλη σε ηλικία και αρρωστούλα, αλλά δεν περιμέναμε τέτοια εξέλιξη τόσο σύντομα.

Να είστε΄καλά να την θυμάστε. Συλληπητήρια.

Σήμερα έχουμε αποκριάτικη γιορτή στο σχολείο. Είπαν στα παιδιά να πάνε ντυμένα με στολές, αλλά στη δική μας τάξη τους είπαν να φέρουν και τσάντες. Κατά τις 11.00 ώρα Γερμανίας θα κάνουν παρέλαση έξω από το σχολείο. Τότε θα πάω κι εγώ.

Πως ήταν η γιορτή/παρέλαση Εβιράκι? Χάρηκε το παιδί? Η μεγάλη σου κορούλα τι κάνει?

Καλημέρα από την ΚΟΥΦΗ (και πάλι δυστυχώς) της παρέας...

ξύπννησα με φριχτούς πόνους στο ίδιο αυτί -αριστερό-:-( ήπια μεζουλιντ, έβαλα σταγόνες και θα δω πώς θα πάει... πάλι έχω την κώφωση και εκείνο το βουητό που μου σπάει τα νεύρα !!! Εμ, ντρέπομαι να πάρω και τον ΩΡΛ τηλ... τί να του πω "Γεια σας εγώ είμαι πάλι, που δεν ήρθα ποτέ για τον καθαρισμό και τώρα ξανακύλησα ?????" ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΩ !!!!

Περαστικά σου κοριτσάκι!!

Την καλημέρα μου σε όλα τα όμορφα κορίτσια του καφέ.

Καλημέρα, καλημέρα!

κορίτσια δεν έχω κάνει ποτέ λαχανόρυζο.Επειδή μου περισσεύει ένα λάχανο είπα να το δοκιμάσω.Θεωρείται κυρίως πιάτο ή συνοδευτικό?Με τι πάει?
κυριως γευμα,ειναι σαν το σπανακορυζο ή το πρασορυζο!εμενα ενω τρελλαινομαι για λαχανο βραστο ή λαχανοντολμαδες εχω φαει κολλημα κ δεν το τρωω με τιποτα,μα ποσο αναποδη να ειμαι:tongue::tongue::tongue:

Φούμπι μου είναι κυρίως γεύμα, οπως τα λέει η Αννούλα. Εσύ αν θες βέβαια μπορείς να το συνοδεύσεις με μπιφτεκάκια/μπριζολίτσα ή κανά ψαράκι.

Εγώ το τρώω πολύ. το ίδιο και τους λαχανοντολμάδες. Το σκέτο βραστό λάχανο πάλι, όχι. Είμαι περίεργο τρένο...:rolleyes: η αλήθεια είναι αυτή.:cool:

σήμερα πάω γναθοχειρούργο να μου κόψει τα ράμματα.

έχω πεσει πολύ.

Έλα Φεφάκι, χαμογέλα! Καλή δύναμη με το γιατρό!!

Όσο για το θέμα που συζητάτε για τα παιδιά (φοβίες/πειθαρχία) , μεγάληηηηηη συζήτηση. Όλοι μας έχουμε κάνει (και κάνουμε) λάθη. Αυτό που έχω να πω προς το παρόν γιατί είναι μεγάλο το θέμα - ψυχραιμία και εισπνοή εκπνοή...

Το περιστεράκι που είναι? Τι είναι αυτά ρε παιδιά? Πάμε καλά?:evil:http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=122697&catid=3

Κάποια στιγμή θα μπω να σας πω για τα ψώνια που έκανα (σμ-εφόδια πολέμου:roll: και ρούχα-παπούτσια για ζωπυρόπαιδο)) καθώς και διάφορα ευτράπελα/σουρεαλιστικά:mrgreen: που μου έχουν συμβεί από χθες.

Καλό μεσημέρι!!


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το περιστεράκι που είναι? Τι είναι αυτά ρε παιδιά? Πάμε καλά?:evil:http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=122697&catid=3

Ζωπ υπαινίσσεσαι κάτι;:tongue::tongue::tongue::tongue:που με εχεις βάλει δίπλα στο θέμα της ημέρας;Είμαι αθώα!!!

Ολα τα ειχαμε!Εγινε κι αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Ζωπ υπαινίσσεσαι κάτι;:tongue::tongue::tongue::tongue:που με εχεις βάλει δίπλα στο θέμα της ημέρας;Είμαι αθώα!!!

Ολα τα ειχαμε!Εγινε κι αυτό...

Όχι καλέ!! Επειδή είναι στον τόπο σου!!

Όσο για το γεγονός, θ' αρχίζω να πιστεύω κάτι θεωρίες συνομωσίας που μας έλεγαν παλιά κάτι φίλοι και τους βρίζαμε...


Link to comment
Share on other sites

Να ΄ναι καλά η Ζωπ που έκανε μια μεγάλη παράθεση...

Biggi συλλυπητηρια για τη θεία.Να είστε καλά να τη θυμάστε.Κι αν ήταν και πολύ μεγάλη,να πάρετε τα χρόνια της

Τι τιμές είναι αυτές για τετοια ποιότητα;Τουλάχιστον οι μισθοί είναι υψηλοί;Γιατί αν είναι σαν τους δικούς μας,ούτε το κρεας για σκύλους δεν θα μπορεί να πάρει κανείς

Κάντυ αγαπούλα τι έπαθες πάλι;Περαστικά

Φούμπι το λαχανόρυζο συνδυάζεται πολύ ωραία με οποιόδηποτε ψητό κρεατάκι ή ψαρικό ψητό ή τηγανητό.Αλλά και μόνο του με τυράκι μια χαρά

Σίστερ ανέβα λίγο...Εδω πέρασες το χειρουργείο,στα ράμματα θα κολλήσεις;

Από πειθαρχία το περιστερόπουλο άλλο τίποτα...Τι να σας πω υποφέρω...

Link to comment
Share on other sites

Όχι καλέ!! Επειδή είναι στον τόπο σου!!

Όσο για το γεγονός, θ' αρχίζω να πιστεύω κάτι θεωρίες συνομωσίας που μας έλεγαν παλιά κάτι φίλοι και τους βρίζαμε...

Το έμαθα τυχαία σε ενα μαγαζί που είχα πάει το πρωί κάτι να δω και είχαν ραδιοφωνο

Ο,τι ξέρεις,ξέρω...

Με τόσα που γίνονται,δεν με εκπλήσσει τίποτα πλέον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...