Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 10/10/2024 at 11:09 ΠΜ, Zaxaroulamak είπε:

      Για μενα η εμπειρια της ωοληψιας ηταν πολυ δυσαρεστη αλλα μαλλον επεσα σε περιπτωση! Οι περισσοτερες γυναικες ειναι απολυτως καλα μετα τη διαδικασια..καλη επιτυχια σε οσες ειναι σε αυτην τη φαση! Σχετικα με τους γαλακτοβακιλους που ειδα σε ενα σχολιο ειναο σημαντικο να ειναι αρκετοι ναι. Κι εγω εκανα ειδικη εξεταση και ειχα μικροβιο πηρα αντιβιωση και φουλ προβιοτικα και τους ανεβασα πολυ. Μετα απ αυτο προχωρησα σε εμβρυομεταφορα και ολα πηγαν καλα! 

      Δηλαδή όταν λες δυσάρεστη ; 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Κάγκλυ χαχαχαχα θα βάλω κι άλλα αρκεί να δω τα διάφορα περίεργα στο δρόμο μου.

Παιδια τοσα χρονια εχω δει εδω τα απιστευτα. Αφου πρεπει να σας βαλω φωτος να γελατε με τις ωρες. Δε γινεται, αυτο θα κανω. Θα αρχισω να φωτογραφιζω. Χωρις παρεξηγηση τωρα, δεν εχω προβλημα να ναι καποιος υπερβαρος αλλωστε ειμαι κατα της δυναστειας και καταδυναστευσης της αδυναμιας.

Αλλα ρε κοπελια αμα εισαι 90 κιλα, ντυσου και αναλογα..μη βγαινεις εξω ντυμενη σαν την Μριτνευ Σπηαρς...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Πωπωωωω εβιρακι μου τι εχεις περασει κοριτσακι;

Τωρα εισαι εντελως καλα;

Ευχομαι να σαι παντα υγειεστατη και σε ευχαριστω για την αγαπη σου.

Ελενη,σε ευχαριστω!!!!

Σας καληνυχτιζω κοριτσακια,παω να αφεθω στην αγκαλια του μορφεα!!!!


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εισαι εντελως καλα;

Δωράκι, από τη μέση δε γίνεσαι ποτέ εντελώς καλά. Απλά υπάρχουν οι μέρες που είσαι καλά, και οι μέρες που με την παραμικρή αφορμή ξανακυλάς. Εμένα αυτά που με πειράζουν πολύ είναι η υγρασία, το βάρος, οι πολλές σκάλες και η έντονη σωματική κούραση π.χ. να περπατήσω πολύ ώρα σε κατσάβραχα σε μια εκδρομή.

Σε γενικές γραμμές, αν δε δώσω εγώ αφορμή είμαι καλά. Αν όμως, δώσω μια μικρή αφορμή τότε η τύχη θα μου φέρει κι άλλα, όπως πχ. να τύχει εκείνες τις μέρες να έχει πολύ υγρασία ή να κρυολογήσω και να βήχω. Ο γιατρός μου είχε πει ότι με τα χρόνια εκφυλίζεται ο δίσκος λόγω γήρατος και επειδή συρρικνώνεται το πρόβλημα που δημιουργεί θα είναι κάθε φορά πιο μικρό. Αφού ένας γερασμένος δίσκος είναι μικρότερος από έναν νεότερο, βγαίνοντας από τη θέση του δε σπρώχνει τόσο πολύ το νεύρο του ποδιού για να δημιουργεί μεγάλη ζημιά.

Μάλλον αυτός είναι ο λόγος που τα πάω καλύτερα τα τελευταία χρόνια. Συν το ότι προσέχω περισσότερο ή μάλλον κουράζομαι πιο εύκολα κι έτσι παραιτούμαι από διάφορες προσπάθειες.

Ευχομαι να σαι παντα υγειεστατη και σε ευχαριστω για την αγαπη σου.

Εγώ θα σου πω ευχαριστώ με τη σειρά μου, όταν μας ανακοινώσεις ότι συνήλθες και δεν πονάς πια.

Σας καληνυχτιζω κοριτσακια,παω να αφεθω στην αγκαλια του μορφεα!!!!

Καλή σου νύχτα Δωράκι και περαστικά σου.

Εβιρι μου σορυ που ρωταω αλλα, πως επαθες κηλη και πειραχτηκε και νευρο κλπ? Δλδ ετσι ξαφνικα?

Μάλλον έδινα διαρκώς αφορμές με βάρη και ταρζανιές κάνοντας τη δυνατή. Φαίνεται ότι, δεν ήμουν φτιαγμένη για τέτοια. Κάποια μέρα ήμουν στο σχολείο της κόρης μου και μετά το τέλος ενός χριστουγεννιάτικου παζαριού που είχαμε διοργανώσει, μαζεύαμε τα θρανία από την αίθουσα του παζαριού. Ήμουν ανεβασμένη πάνω σ' αυτά και μου έδιναν άλλα θρανία να τα ανεβάσω κι αυτά για να τα στοιβάξω. Όπως έσκυψα και έπιασα ένα έμεινα εκεί. Μετά με κατέβασαν οι άλλες κοπέλες και έφυγα κακήν κακώς από το σχολείο.

Το νεύρο του ποδιού πειράζεται από τη μέση, επειδή φεύγει ο δίσκος που βρίσκεται ανάμεσα στους σπονδύλους από τη θέση του, πέφτει πάνω στο νεύρο που περνάει από τη μέση και καταλήγει χαμηλά στα πέλματα, το σπρώχνει και σ' εκείνο το σημείο επαφής, δημιουργεί φλεγμονή. Γι' αυτό πρέπει να πιούμε αντιφλεγμονώδη χάπια, για να περάσει αυτή η φλεγμονή που δημιουργείται ανάμεσα στο νεύρο και το δίσκο. Το αποτέλεσμα του σπρωξίματος αυτού, είναι ο πόνος, (ενίοτε αφόρητος), το μούδιασμα στο ένα ή και στα δύο πόδια, το στρίψιμο του σώματος προς τη μία πλευρά, (μου έχει συμβεί πάρα πολλές φορές κατευθείαν με το που βγαίνει ο δίσκος), αν είναι σε σοβαρότερο βαθμό συμβαίνει και παραλυσία προσωρινή η οποία υποχωρεί με τον καιρό, και σε κάποιες πιο σπάνιες περιπτώσεις που χρειάζονται εγχείρηση είναι να σπάσει το νεύρο του ποδιού να κοπεί δηλαδή και τότε υπάρχει οριστική παράλυση.

Μακριά από μας όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή σου νύχτα Δωράκι και περαστικά σου.

Μάλλον έδινα διαρκώς αφορμές με βάρη και ταρζανιές κάνοντας τη δυνατή. Φαίνεται ότι, δεν ήμουν φτιαγμένη για τέτοια. Κάποια μέρα ήμουν στο σχολείο της κόρης μου και μετά το τέλος ενός χριστουγεννιάτικου παζαριού που είχαμε διοργανώσει, μαζεύαμε τα θρανία από την αίθουσα του παζαριού. Ήμουν ανεβασμένη πάνω σ' αυτά και μου έδιναν άλλα θρανία να τα ανεβάσω κι αυτά για να τα στοιβάξω. Όπως έσκυψα και έπιασα ένα έμεινα εκεί. Μετά με κατέβασαν οι άλλες κοπέλες και έφυγα κακήν κακώς από το σχολείο.

Γιαυτο λενε οτι πρεπει να ριχνεις το βαρος στα ποδια οταν σηκωνεις κατι, και ποτε σκυμμενη γιατι τοτε το ζορι το τραβαει η μεση..

Το νεύρο του ποδιού πειράζεται από τη μέση, επειδή φεύγει ο δίσκος που βρίσκεται ανάμεσα στους σπονδύλους από τη θέση του, πέφτει πάνω στο νεύρο που περνάει από τη μέση και καταλήγει χαμηλά στα πέλματα, το σπρώχνει και σ' εκείνο το σημείο επαφής, δημιουργεί φλεγμονή. Γι' αυτό πρέπει να πιούμε αντιφλεγμονώδη χάπια, για να περάσει αυτή η φλεγμονή που δημιουργείται ανάμεσα στο νεύρο και το δίσκο. Το αποτέλεσμα του σπρωξίματος αυτού, είναι ο πόνος, (ενίοτε αφόρητος), το μούδιασμα στο ένα ή και στα δύο πόδια, το στρίψιμο του σώματος προς τη μία πλευρά, (μου έχει συμβεί πάρα πολλές φορές κατευθείαν με το που βγαίνει ο δίσκος), αν είναι σε σοβαρότερο βαθμό συμβαίνει και παραλυσία προσωρινή η οποία υποχωρεί με τον καιρό, και σε κάποιες πιο σπάνιες περιπτώσεις που χρειάζονται εγχείρηση είναι να σπάσει το νεύρο του ποδιού να κοπεί δηλαδή και τότε υπάρχει οριστική παράλυση.

Μακριά από μας όλα αυτά.

Ρωταω γιατι εκανα street dance και εκει δουλευεις πολυ ποδια...μετα λοιπον απο καθε μαθημα μερικες φορες ωρες μετα μ επιανε ενας πονος στο ποδι που με ξεσκιζε...ηταν σα μουδιασμα η' σα να ταν βαρυ το ποδι δε ξερω πως να το περιγραψω, και περνουσε μονο με ακινησια για μερικες ωρες. Ο γιατρος μου ειπε οτι μαλλον απο τη μεση προερχεται απο καποιο νευρο και μου συνεστησε να κανω καποια εξεταση την οποια αμελησα και απλα...εκοψα το χορο κ απο τοτε δε μ εχει ξαναενοχλησει...:!:


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Aλλα και εδω νομιζω δεν ισχυουν τα ιδια για ολους. Δηλαδη διαφορετικες εταιρειες δινουν διαφορετικο χρονο αδειας μητροτητας. Δε ξερω τι ισχυει για ελευθερουσ επαγγελματιες αλλα δε νομιζω να παιρνουν κατι περα απο επιδομα τοκετου. Ας με διορθωσει η Μπιγκι αν γνωριζει....

Λοιπόν.... συγγνώμη που επαναφέρω το θέμα, αλλά τώρα έχω περισσότερο χρόνο να τα γράψω αναλυτικά. Δεν ξέρω αν σας ενδιαφέρει, αν δεν σας ενδιαφέρει προσπεράστε το :)

Στην Αγγλία μπορείς να πάρεις άδεια κυήσεως/λοχείας συνολικής διάρκειας 52 εβδομάδων (1 χρόνο).

Οι 52 εβδομάδες μπορούν να ξεκινήσουν να μετράνε 11 εβδομάδες πριν τη γέννα (οπότε παίρνεις 11 εβδομάδες - 2.5 μήνες) πριν την ΠΗΤ και 41 εβδομάδες (9.5 μήνες) μετά.

Μπορείς να δουλέψεις μέχρι τελευταία στιγμή και να πάρεις και τις 52 εβδομάδες μετά τη γέννα, αλλά αν λείπεις με αναρωτική 4 εβδομάδες πριν την ΠΗΤ, ο εργοδότης σου μπορεί να σε υποχρεώσει να ξεκινήσεις άδεια κυήσεως/λοχείας.

Από τις 52 εβδομάδες πληρώνεσαι υποχρεωτικά τις 39 (δηλ. 9 μήνες από τους 12 της άδειας κυήσεως/λοχείας). Τις πρώτες 6 εβδομάδες πληρώνεσαι το 90% του μισθού σου. Τις υπόλοιπες 33 εβδομάδες πληρώνεσαι ένα μικρότερο ποσό που δεν έχει σχέση με το μισθό σου και συνήθως είναι πολύ χαμηλότερο των συνηθισμένων αποδοχών σου.

Αυτά λέει ο νόμος. Μερικοί εργοδότες δίνουν περισσότερα.

Στο δημόσιο τομέα γενικά δίνουν 18 εβδομάδες πληρωμένες, 22 εβδομάδες μειωμένο, 12 εβδομάδες χωρίς πληρωμή. Αυτό είναι το τυπικό πακέτο.

Οι ιδιωτικές εταιρείες κάνουν τα δικά τους. Οι περισσότερες δίνουν τα στάνταρ (6 εβδομάδες με 90% των αποδοχών, 33 εβδομάδες μειωμένο και μετά τίποτα). Κάποιες δίνουν κάτι παραπάνω. Πάντως σχεδόν κανένας εργοδότης δεν πληρώνει τις τελευταίες 12 εβδομάδες, πράγμα που σημαίνει ότι στην πράξη ελάχιστες γυναίκες παίρνουν περισσότερους από 9 μήνες άδεια. Το πιο συνηθισμένο είναι να πάρουν 6-7 μήνες.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Πως να τσικνησουμε βρε Εβιρι....

Πηγαμε σουπερ μαρκετ και ειχαν τα 3 (3 τεμαχια) αρνισια παιδακια 10 ευρω. Το μοσχαρι παλι απλησιαστο...μονο κοτοπουλο και χοιρινο τρωμε εδω. (και παλι καλα που τρωμε καμμια χοιρινη μπριζολα).

Αφου ο αντρας μου μου ελεγε να παρω φωτο με το κινητο τα παιδακια με την τιμη να το στειλω Ελλαδα....

Σε βιτρίνα κοσμηματοπωλείου τα είδατε τα παϊδάκια;

Κι εδώ στη Γερμανία το κρέας και το ψάρι είνα ακριβά. Εγώ συμπληρώνω ότι και τα υπόλοιπα είδη είναι ακριβά. Οι υπόλοιποι Έλληνες της περιοχής προσπαθούν να με πείσουν ότι είναι φθηνότερα από την Ελλάδα. Εγώ δεν το έχω δει ακόμη αυτό.

Εμείς κάναμε μοσχάρι στην κατσαρόλα. Για 400 γρ. πληρώσαμε 7 λίρες (8.5 ευρώ περίπου). Προσθέσαμε πατάτες, καρότα και μανιτάρια και φτούρησε :P

Υπάρχει και φτηνότερο κρέας, αλλά ό,τι κοστίζει λιγότερο από 11 λίρες (13 ευρώ) το κιλό, δεν τρώγεται. Δηλαδή όταν λέμε δεν τρώγεται εννοούμε ότι ανοίγεις την κατσαρόλα, διαλέγεις τις πατατούλες και τα καροτάκια, και το κρέας το δίνεις στο σκυλί.

Εγώ έχω βγάλει φωτό βιολογικά λεμόνια και πορτοκάλια που κοστίζουν 70 πέννες (σχεδόν 1 ευρώ) το ένα. Όχι το ένα κιλό, αλλά το ένα λεμόνι. Άμα θέλετε να σας τη δείξω :wink:


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Τι κανετε κοριτσια? Εγω εχω μια ατονια αλλο πραγμα, τα ματια μου τσουζουν, νυσταζω....γιατι ρε γμτ? Αφου κοιμηθηκα μεχρι τις 10...

Ελένη το ίδιο περνάμε κι εμείς οικογενειακώς. Νομίζω ότι είναι ίωση...

Ευχαριστώ για τις συνταγές! Μου τρέχουν ήδη τα σάλια :D


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμείς κάναμε μοσχάρι στην κατσαρόλα. Για 400 γρ. πληρώσαμε 7 λίρες (8.5 ευρώ περίπου). Προσθέσαμε πατάτες, καρότα και μανιτάρια και φτούρησε :P

Υπάρχει και φτηνότερο κρέας, αλλά ό,τι κοστίζει λιγότερο από 11 λίρες (13 ευρώ) το κιλό, δεν τρώγεται. Δηλαδή όταν λέμε δεν τρώγεται εννοούμε ότι ανοίγεις την κατσαρόλα, διαλέγεις τις πατατούλες και τα καροτάκια, και το κρέας το δίνεις στο σκυλί.

Εγώ έχω βγάλει φωτό βιολογικά λεμόνια και πορτοκάλια που κοστίζουν 70 πέννες (σχεδόν 1 ευρώ) το ένα. Όχι το ένα κιλό, αλλά το ένα λεμόνι. Άμα θέλετε να σας τη δείξω :wink:

Αυτο που λες με το κρεας, ειχα παρει εγω ενα φτηνο κομματι κιμα να κανω μακαρονια με κιμα...αισχος , βρωμουσε ο κιμας. Το μαγειρεψα μηπως και καλυτερευσει σα γευση, μολις εσβησα το ματι το δοκιμασα, και μετα το πεταξα οπως ηταν στα σκουπιδια..:(


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Α πα πα φτηνό κιμά με τίποτα! Δεν έχεις ακούσει για τις τρελές αγελάδες; Ο φτηνός κιμάς είναι ό,τι χειρότερο, δεν ξέρεις τι έχουν αλέσει μαζί με το κρέας. Προτιμώ να μη φάω μπιφτέκι ποτέ.

Πέθανε η θεία του άντρα μου και είχαμε κηδείες κ.λπ. Ήταν μεγάλη σε ηλικία και αρρωστούλα, αλλά δεν περιμέναμε τέτοια εξέλιξη τόσο σύντομα.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Α πα πα φτηνό κιμά με τίποτα! Δεν έχεις ακούσει για τις τρελές αγελάδες; Ο φτηνός κιμάς είναι ό,τι χειρότερο, δεν ξέρεις τι έχουν αλέσει μαζί με το κρέας. Προτιμώ να μη φάω μπιφτέκι ποτέ.

Πέθανε η θεία του άντρα μου και είχαμε κηδείες κ.λπ. Ήταν μεγάλη σε ηλικία και αρρωστούλα, αλλά δεν περιμέναμε τέτοια εξέλιξη τόσο σύντομα.

Μα τι γινεται....Ουτε και για τη γιαγια μου το περιμεναμε τοσο συντομα...Συλληπητηρια..Να ζησετε να τη θυμαστε..

Τοτε δεν το ξερα, τωρα ξερω και δεν αγοραζω φτηνο κρεας γενικα...εννοω reduced και τετοια...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά Ελένη μου. Έχω στεναχωρηθεί γιατί δεν είχαμε προλάβει να της πάμε να δει τον μπέμπη, μόνο φωτογραφίες στείλαμε. Δεν περιμέναμε ότι θα φύγει έτσι ξαφνικά, νομίζαμε ότι έχουμε καιρό μπροστά μας. Τεσπά... τώρα δεν αλλάζει κάτι, αλλά κρίμα ρε γμτ :(

Κι εσείς πρόσφατα τη χάσατε τη γιαγιά σου; Συλλυπητήρια...

Reduced δεν υπάρχει πρόβλημα, μπορείς να πάρεις (αν είναι reduced επειδή λήγει η ημερομηνία ας πούμε). Αλλά μόνο αν η αρχική τιμή/κιλό ήταν τσιμπιμένη ή όπως λένε εδώ, reassuringly expensive. Αυτά που πρέπει να αποφεύγεις είναι τα σπέσιαλ (special offer, special purchase, special value κ.ο.κ.). Επίσης ό,τι δεν γράφει την τιμή/κιλό, αλλά μόνο την τιμή του πακέτου. Αυτά είναι συνήθως γκαραντί β' μην σου πω και γ' ποιότητας.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...