Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Zaxaroulamak είπε:

      Δυσκολευτηκα να συνελθω μετα. Ειχα πολλα πονακια (που ισως ειχε να κανει καο με τον αριθμο των ωαριων που μου πηραν) ειχα για πολλες ωρες ζαλαδα και εμετο και δεν μπορουσα να ουρησω οποτε ξαναπηγα στο νοσοκομειο το ιδιο βραδυ οπου μου εβαλαν ορο και καθετηρα..την αλλη μερα ημουν πολυ καλυτερα αλλα ειχα φοβερη αδυναμια κι αυτο κρατησε 4 5 μερες..

      Και όλα αυτά ήταν από την «μέθη» σου είπαν οι γιατροί; Ίσως είναι και ο κάθε οργανισμός διαφορετικός βέβαια 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Φιλη μου αναπληρώτρια στο δρόμο για το σχολείο έχασε το παιδι της 5 μηνών έγκυος. Από τότε προσπαθεί χωρίς αποτέλεσμα. Ε, σε αυτή την γυναίκα τι θα πούμε, ότνα με το καλό, ξαναμείνει. Πήγαινε, δεν παθαίνεις τίποτα;; Η μείνε στο ερημονήσι δεν είσαι άρρωστη, εγκυος είσαι;

Για αυτές τις περιπτώσεις μιλάω.......

Εδώ αυτό τους λένε πάντως. Δηλαδή απλούστατα δεν υπάρχει περίπτωση να δώσει γιατρός επαπειλούμενη εφόσον δεν έχεις αιμοραγία ή κάτι τέτοιο.

Τώρα αν πραγματικά μιλάμε για ερημονήσι όπου οποιαδήποτε άλλη έγκυος φεύγει μόλις μείνει έγκυος, ε ναι, αυτή είναι μεγάλη επικινδυνότητα και πάω πάσο. Αν όμως στο ερημονήσι αυτό ζουν οικογένειες και άλλες γυναίκες έγκυες, τότε δεν βλέπω γιατί δεν μπορεί να εργαστεί εκεί ένας δημόσιος υπάλληλος.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Εδώ αυτό τους λένε πάντως. Δηλαδή απλούστατα δεν υπάρχει περίπτωση να δώσει γιατρός επαπειλούμενη εφόσον δεν έχεις αιμοραγία ή κάτι τέτοιο.

Τώρα αν πραγματικά μιλάμε για ερημονήσι όπου οποιαδήποτε άλλη έγκυος φεύγει μόλις μείνει έγκυος, ε ναι, αυτή είναι μεγάλη επικινδυνότητα και πάω πάσο. Αν όμως στο ερημονήσι αυτό ζουν οικογένειες και άλλες γυναίκες έγκυες, τότε δεν βλέπω γιατί δεν μπορεί να εργαστεί εκεί ένας δημόσιος υπάλληλος.

Ειπα εγώ να μην εργαστεί εκεί ο δημόσιος υπάλληλος; Τοσοι είναι σε νησιά......Για έγκυες σε νησιά μιλάμε. Εκτός κι αν εννοείς ότι αν είνα και άλλες οικογένειες μπορούν να την φροντίσουν σαν την δική της!!!:?:

BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω αστειεύσαι τώρα. Δεν είναι η εγκυμοσύνη δύκολη υπόθεση; Εσύ θες να μου πεις ότι θα το διακινδύνευες. Εγώ όχι....Και στον ιδιωτικό τομέα να δούλευα, αν χρειαζόταν να κάνω τόσα χιλιόμετρα την ημέρα, δεν θα πηγαινα....

Μαρτζι πιστευω οτι το χουμε στενεψει το θεμα στο προβλημα της "μετακινησης". Δεν το θεωρω καθολου λογικο να ταξιδευεις 4 ωρες τη μερα για ενα μεροκαματο, το θεωρω εκμεταλλευση και ποσο μαλλον αν εισαι εγκυος. Δε λεω να εισαι εγκυος και να ταξιδευεις σε ορεινα και δυσπροσιτα μεσα στις στροφες και τις λακουβες..νομιζω ομως οτι αυτο αφορα μια μικρη μεριδα αυτων που παιρνουν επαπειλουμενη. Το θεμα μας εδω ειναι οτι ολες παιρνουν χωρις να το χρειαζονται. Και λεω εγω οτι εδω δεν υπαρχει τετοια δυνατοτητα ακομα και οταν το χρειαζεσαι...:confused:

Και οτι ελπιζω να μη γινουν και εκει ετσι ....


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

ευχομαι να της πανε ολα καλα...κ εγω ειπα μεχρι να κανω παιδι δουλεια δεν εχει,κ πιστεψτε με οικονομικα δεν ηταν η ευκολοτερη επιλογη,απλα χασαμε καποια πραγματα για να κερδισουμε καποια αλλα...κ ευτυχως ημουν απο τις τυχερες που εμεινα φυσιολογικα.....

Κι εγώ το εύχομαι γιατί είναι ήδη 41 χρονών και το πρώτο μωρό το έχασε μέσα στο νοσοκομείο που πήγε να γεννήσει (καταλαβαίνεις ΤΟ ΤΡΑΥΜΑ) και το δεύτερο στην 9η εβδομάδα. Πρέπει κάποια στιγμή να γυρίσει η τύχη της, πού θα πάει! Να σταματήσει δουλειά δεν λέει, ήδη και με τον μισθό της ίσα-ίσα βγαίνουν, αν σταματήσει θα μείνουν κυριολεκτικά στο δρόμο. Είναι πάρα πάρα πολύ τσιτωμένοι οικονομικά.

Κάντε μια προσευχή να της πάνε όλα καλά! Είναι τόσο χαρούμενη που ξανάμεινε έγκυος αλλά ταυτόχρονα πάρα πολύ συγκρατημένη.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρτζι πιστευω οτι το χουμε στενεψει το θεμα στο προβλημα της "μετακινησης". Δεν το θεωρω καθολου λογικο να ταξιδευεις 4 ωρες τη μερα για ενα μεροκαματο, το θεωρω εκμεταλλευση και ποσο μαλλον αν εισαι εγκυος. Δε λεω να εισαι εγκυος και να ταξιδευεις σε ορεινα και δυσπροσιτα μεσα στις στροφες και τις λακουβες..νομιζω ομως οτι αυτο αφορα μια μικρη μεριδα αυτων που παιρνουν επαπειλουμενη. Το θεμα μας εδω ειναι οτι ολες παιρνουν χωρις να το χρειαζονται. Και λεω εγω οτι εδω δεν υπαρχει τετοια δυνατοτητα ακομα και οταν το χρειαζεσαι...:confused:

Αυτό που λέει η Ελένη. Δεν έχω κάτι να προσθέσω, με κάλυψε 100% :D


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Μαρτζι πιστευω οτι το χουμε στενεψει το θεμα στο προβλημα της "μετακινησης". Δεν το θεωρω καθολου λογικο να ταξιδευεις 4 ωρες τη μερα για ενα μεροκαματο, το θεωρω εκμεταλλευση και ποσο μαλλον αν εισαι εγκυος. Δε λεω να εισαι εγκυος και να ταξιδευεις σε ορεινα και δυσπροσιτα μεσα στις στροφες και τις λακουβες..νομιζω ομως οτι αυτο αφορα μια μικρη μεριδα αυτων που παιρνουν επαπειλουμενη. Το θεμα μας εδω ειναι οτι ολες παιρνουν χωρις να το χρειαζονται. Και λεω εγω οτι εδω δεν υπαρχει τετοια δυνατοτητα ακομα και οταν το χρειαζεσαι...:confused:

Και οτι ελπιζω να μη γινουν και εκει ετσι ....

σε αυτό είπα ότι συμφωνώ και επαυξάνω. Οταν όμως φέρνουμε παραδείγματα εγκύων που δεν συντρέχουν λόγοι επαπειλούμενης, αλλά υπάρχουν άλλοι αντικειμενικοί παράγοντες που την αναγκάζουν να σταματήσει ( διαδρομές δύσκολες και απόσταση από νοσοκομείο) , ε! τότε να μην λέμε πως τραγικοποιούμε τα πράγματα!

BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ας το σταματήσουμε γιατί είμαστε και εκτός θέματος.....Πιστεύω πως στα περισσότερα συμφωνουμε όλες μας. Λάθος οι ανευ λόγου επαπειλούμενες, λάθος η νοοτροπία "θα μείνω έγκυος για να μην δουλέψω", λάθος οι ψεύτικες εγκυμοσύνες ( υπάρχουν κι αυτές στο δημόσιο- "είμαι έγκυος και στον 4ο το χάνω"- αυτό κι αν είναι μεμπτο).

Υπάρχουν όμως και γυναίκες που έχουν υποφέρει πολύ στην προσπάθεια τους να φέρουν παιδί και πιστεύω πως πρέπει να σεβόμαστε τους φόβους και την ανασφάλεια τους, όταν επιτέλους τα καταφέρνουν. Μπορεί να γίνονται μίζερες και υπερβολικά ευαίσθητες, αλλά πιστεύω πως καμιά δεν θα ήθελε να βρεθεί στη θέση τους όσες άδειες επαπειλούμενης κι αν πάρουν!

Σας καληνυχτίζω και συγγνώμη για την διάσταση που έδωσα στο θέμα. Ηθελα να παρουσιάσω απλά και μία άλλη διάσταση του θέματος. Καλή συνέχεια.....


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ας το σταματήσουμε γιατί είμαστε και εκτός θέματος.....Πιστεύω πως στα περισσότερα συμφωνουμε όλες μας. Λάθος οι ανευ λόγου επαπειλούμενες, λάθος η νοοτροπία "θα μείνω έγκυος για να μην δουλέψω", λάθος οι ψεύτικες εγκυμοσύνες ( υπάρχουν κι αυτές στο δημόσιο- "είμαι έγκυος και στον 4ο το χάνω"- αυτό κι αν είναι μεμπτο).

Υπάρχουν όμως και γυναίκες που έχουν υποφέρει πολύ στην προσπάθεια τους να φέρουν παιδί και πιστεύω πως πρέπει να σεβόμαστε τους φόβους και την ανασφάλεια τους, όταν επιτέλους τα καταφέρνουν. Μπορεί να γίνονται μίζερες και υπερβολικά ευαίσθητες, αλλά πιστεύω πως καμιά δεν θα ήθελε να βρεθεί στη θέση τους όσες άδειες επαπειλούμενης κι αν πάρουν!

Σας καληνυχτίζω και συγγνώμη για την διάσταση που έδωσα στο θέμα. Ηθελα να παρουσιάσω απλά και μία άλλη διάσταση του θέματος. Καλή συνέχεια.....

Καληνυχτα Μαρτζι..δεν εδωσες διασταση στο θεμα, απλα απο μονο του ειναι..μεγαλων διαστασεων. Πρεπει να βρουμε την ισορροπια ωστε να μην υπαρχουν κοπελες που εκμεταλλευονται το συστημα για να καθονται και να πληρωνονται αλλα να μην υπαρχει αυτη η εκμεταλλευση που υπαρχει εδω που εγκυος η' μη σε στιβουν σαν τη λεμονοκουπα.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως στα περισσότερα συμφωνουμε όλες μας. Λάθος οι ανευ λόγου επαπειλούμενες, λάθος η νοοτροπία "θα μείνω έγκυος για να μην δουλέψω", λάθος οι ψεύτικες εγκυμοσύνες ( υπάρχουν κι αυτές στο δημόσιο- "είμαι έγκυος και στον 4ο το χάνω"- αυτό κι αν είναι μεμπτο).

Συμφωνώ απόλυτα!!

Υπάρχουν όμως και γυναίκες που έχουν υποφέρει πολύ στην προσπάθεια τους να φέρουν παιδί ή και που το έχουν χάσει... και πιστεύω πως πρέπει να σεβόμαστε τους φόβους και την ανασφάλεια τους, όταν επιτέλους τα καταφέρνουν. Έχεις δίκιο.

Σας καληνυχτίζω και συγγνώμη για την διάσταση που έδωσα στο θέμα. Ηθελα να παρουσιάσω απλά και μία άλλη διάσταση του θέματος. Καλή συνέχεια.....

Τι συγνώμες καλέ και σαχλαμαρίτσες? Εδώ τα πάντα συζητάμε! Μπορεί να ξεκινήσουμε από τη μηλόπιτα και να φθάσουμε στο μήλο που έδωσε η Εύα στον Αδάμ!:mrgreen:

Για έλα Μάρτζι μου αύριο να συζητήσουμε και τ' άλλα που θέλω εγώ να πούμε για τους εκπαιδευτικούς!

Καλή σου νύχτα, καλή ξεκούραση!!


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 1.750gr αλεύρι μαλακό
  • 500gr φυτίνη
  • 500gr ζάχαρη
  • 2 αυγά
  • 2 βανίλιες
  • 1/4 ποτήρι του κρασιού κονιάκ
  • 1/4 κ.γ. σόδα
  • 1/4 κ.γ. αμμωνία
  • 1 κ.γ. baking powder
  • 1 και 1/4 ποτήρι πορτοκαλάδα

  1. Ρίχνουμε στην πορτοκαλάδα την αμμωνία, τη σόδα, τις βανίλιες, τα αυγά και το κονιάκ.
  2. Σε μια μεγάλη λεκάνη βάζουμε τη φυτίνη και τη ζάχαρη. Ζυμώνουμε καλά, να γίνει ομοιόμορφο μίγμα.
  3. Ρίχνουμε στη λεκάνη την πορτοκαλάδα και ζυμώνουμε.
  4. Τέλος προσθέτουμε το αλεύρι και το μπέικιν, ζυμώνοντας καλά ώσπου η ζύμη μας να γίνει εύπλαστη και μαλακή.
  5. Προθερμαίνουμε το φούρνο με αέρα στους 190 βαθμούς.
  6. Πλάθουμε τα κουλουράκια μας σε σχήματα που μας αρέσουν και τα βάζουμε σε ρηχό ταψί βάζοντας αντικολλητικό χαρτί ψησίματος στο ταψί.
  7. Τα αφήνουμε να ψηθούν ώσπου να ροδίσουν (ανάλογα με το φούρνο).

Καλη επιτυχια!!!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σας καληνυχτω,πρεπει να ξαναγυρισω στην φωλια μου χιχιχι!φιλακια σε ολες!!!!

Καληνύχτα πουλάκι φιλάκια.

Σας καληνυχτίζω και συγγνώμη για την διάσταση που έδωσα στο θέμα. Ηθελα να παρουσιάσω απλά και μία άλλη διάσταση του θέματος. Καλή συνέχεια.....

Αλίμονο, όλες λέμε την άποψή μας. Το ίδιο ακριβώς δικαίωμα έχεις κι εσύ.

Καληνύχτα σε όλα τα κορίτσια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1.750gr αλεύρι μαλακό
  • 500gr φυτίνη
  • 500gr ζάχαρη
  • 2 αυγά
  • 2 βανίλιες
  • 1/4 ποτήρι του κρασιού κονιάκ
  • 1/4 κ.γ. σόδα
  • 1/4 κ.γ. αμμωνία
  • 1 κ.γ. baking powder
  • 1 και 1/4 ποτήρι πορτοκαλάδα

  1. Ρίχνουμε στην πορτοκαλάδα την αμμωνία, τη σόδα, τις βανίλιες, τα αυγά και το κονιάκ.
  2. Σε μια μεγάλη λεκάνη βάζουμε τη φυτίνη και τη ζάχαρη. Ζυμώνουμε καλά, να γίνει ομοιόμορφο μίγμα.
  3. Ρίχνουμε στη λεκάνη την πορτοκαλάδα και ζυμώνουμε.
  4. Τέλος προσθέτουμε το αλεύρι και το μπέικιν, ζυμώνοντας καλά ώσπου η ζύμη μας να γίνει εύπλαστη και μαλακή.
  5. Προθερμαίνουμε το φούρνο με αέρα στους 190 βαθμούς.
  6. Πλάθουμε τα κουλουράκια μας σε σχήματα που μας αρέσουν και τα βάζουμε σε ρηχό ταψί βάζοντας αντικολλητικό χαρτί ψησίματος στο ταψί.
  7. Τα αφήνουμε να ψηθούν ώσπου να ροδίσουν (ανάλογα με το φούρνο).

Καλη επιτυχια!!!

τελεια πρεπει ναναι θα τα φταξω κ γω...εγω τρελενομαι για κουλουρακια με κανελα κ μουστοκουλουρα.....εχω μια οραια συνταγη για cookies αν θελετε σας την δινω αυριο..


τα καλυτερα ερχονται

72oYp3.png

Link to comment
Share on other sites

εχω μια οραια συνταγη για cookies αν θελετε σας την δινω αυριο..

Yes please! Τρελαίνομαι για cookies!!! :-)

Α και Margi, τώρα τα είδα αυτά που έγραψες, τι συγγνώμη ζητάς καλέ; Ίσα-ίσα που κάναμε κουβέντα!


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,καλημέρα!

Ελένη Αγγλία αυτή η συνταγή είναι για τα σμυρνέικα?Τα λατρεύω αλλά ποτέ δεν αποπειράθηκα να φτιάξω γιατί τα θεωρούσα μπελαλίδικα.Την αποθήκευσα ήδη!

Κάντυ να σου ξαναευχηθώ για τον αντρούλη σου γιατί με την λογοδιάρροια που μας έπιασε χθες άντε να το δεις.Να τον χαίρεστε!

Margi τι ζητάς συγγνώμη καλέ?Εμένα πάντως πολύ με βοηθήσατε.Τα συζητήσαμε και ξέδωσα.Δεν τα κράτησα άλλο μέσα μου αυτά που ένιωθα.Είστε η ψυχοθεραπεία μου είπαμε.

Κοριτσάκια ,χθες όταν πήγαινα να ξαπλώσω ήρθε ο άντρας μου και με πήρε αγκαλιά και μου είπε σ'ευχαριστώ που προσπαθείς ν'αλλάξεις την κατάσταση.Σάγαπώ κι ας μην στο δείχνω.Είχε πολύ καιρό να το πει αυτό.Από εκεί που μου το έλεγε τόσες φορές μέσα στη μερα....Δεν μπορεί ,κάτι κατάλαβε για να το κάνει αυτό.Ηθελα να σας πω ευχαριστώ για ακόμα μια φορά που με βοηθήσατε όλες με τις συμβουλές σας να ηρεμήσω και να δω τα πράγματα απ'όλες τους τις διαστάσεις.

Σήμερα έχουμε ακόμα φαγητό οπότε δεν μαγειρεύω...ίσως κάνω τα κουλουράκια της Ελένης το απόγευμα.

Φιλάκια σε όλες!


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...