Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 49 λεπτά , Jo1984 είπε:

      Και όλα αυτά ήταν από την «μέθη» σου είπαν οι γιατροί; Ίσως είναι και ο κάθε οργανισμός διαφορετικός βέβαια 

      Ναι, εγω υποθετω πως μου εβαλαν μεγαλη δοση αναισθητικου γιατι εχω ξανακανει μεθη και μετα απο 2 3 ωρες ημουν απολυτως καλα. Τι να πω..τελος καλο, ολα καλα. Ευχομαι οσες κοπελες ειναι στη φαση της ωοληψιας να το περασουν ανωδυνα! 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Κορίτσια, μακάρι να έμενα έγκυος, να είχα καλή εγκυμοσύνη κι ας δούλευα. Τι μου λέτε τώρα;;;Φιλη μου έγκυος τρέχει στον ιδιωτικό τομέα όλη μέρα, ανεβοκατεβαίνει σκαλιά και σκοτώνεται στην κούραση. Ε, λοιπον, εγώ η δημ υπάλλ, με τόσα δικαιώματα, εύχοαμαι να ήμουν στην θέση της! Τι λέμε τώρα! Να είμαστε καλά να λέμε.....

Αυτό (να μείνεις έγκυος το συντομότερο) σου το εύχομαι ολόψυχα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Ζεις στην Αγγλια και προφανώς δεν γνωρίζεις ότι οι νέες καθηγήτριες - ειδικά στην επαρχία- για να πάνε στο σχολείο τους μπορει να ταξιδεύουν και 200 χιλ την μέρα. Ως αναπληρώτρια έκανα άπειρα χιλ καθημερινα. Επίσης πολλές όπως είπα παραπάνω είναι διορισμένες σε μακρινά από τις οικογένειες τους μέρη, χωρίς γιατρό και νοσοκομεία. Θα διακινδυνεύσουν να περάσουν την εγκυμοσύνη τους μόνες τους χωρίς καμία φροντίδα; Αν το σχολείο έίναι στον τόπο σου, ναι! αν η εγκυμοσύνη είναι ευκολη, μπορείς να πας και να δουλέψεις, προσέχοντας βέβαια να μην σε χτυπήσει κατά λάθος κάποιος μαθητής που τρέχει σαν μανιασμένος.....μην αρπάξεις καμία ίωση από τα τόσα παιδιά ή μην κρυώσεις βαριά μέσα σε σχολεία χωρίς θέρμανση!!!

Μαρτζι εδω το να ταξιευεις για να πας στη δουλεια ειναι κοινη πρακτικη. Εμενα η δουλεια μου ηταν 40 χλμ μακρια, εκανα καθε μερα 80 χλμ και θεωρειται και σχετικα κοντα.

Απλα αυτα που εσενα σου φαινονται ανασταλτικοι παραγοντες (κρυο, ιωσεις, σπρωξιμο κατα λαθος απο παιδια), εδω αν τα αναλυσεις θα σε κοιταζουν σαν εξωγηινο. Θα σου πουν "δηλαδη δεν πας στη δουλεια για να μην κολλησεις ιωση? Αν κολλησεις θα σου περασει". Και μιλαμε για δουλεια που αρχιζει στις 8 και τελειωνει στις 3/4 και υποχρεουσαι να εισαι εκει ολη μερα ακομη κι αν εχεις μονο μια ωρα μαθημα.

Εγω δε διαφωνω με το να κατσεις να ζησεις την εγκυμοσυνη σου χωρις αγχος...

Παρεπιπτονως σου το ευχομαι το συντομοτερο!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μακάρι να έμενα έγκυος, να είχα καλή εγκυμοσύνη κι ας δούλευα. Τι μου λέτε τώρα;;;Φιλη μου έγκυος τρέχει στον ιδιωτικό τομέα όλη μέρα, ανεβοκατεβαίνει σκαλιά και σκοτώνεται στην κούραση. Ε, λοιπον, εγώ η δημ υπάλλ, με τόσα δικαιώματα, εύχοαμαι να ήμουν στην θέση της! Τι λέμε τώρα! Να είμαστε καλά να λέμε.....

Και θα γίνει σύντομα,στο εύχομαι μέσα από την καρδιά μου.

Τα υπόλοιπα δεν θα τα σχολιάσω,εύχομαι μόνο να καταλαβαίνουμε όλοι πως ο εχθρός είναι αυτοί που μας κυβερνουν κ όταν έρθει η ώρα να κάνουμε το χρέος μας....


χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα!!!!

9892a30fbd.png

Link to comment
Share on other sites

Ζεις στην Αγγλια και προφανώς δεν γνωρίζεις ότι οι νέες καθηγήτριες - ειδικά στην επαρχία- για να πάνε στο σχολείο τους μπορει να ταξιδεύουν και 200 χιλ την μέρα.
Ζω στην Αγγλία και ξέρω ότι πολύς κόσμος ταξιδεύει για ώρες καθημερινά για να πάει στη δουλειά του. Είχα συνάδελφο που για να έρθει στο γραφείο κάθε μέρα έκανε ταξίδι τεσσάρων ωρών, δύο στο πήγαινε και δύο στο έλα. Δεν έλλειψε ούτε μια μέρα από τη δουλειά όσο ήταν έγκυος, δεν καθυστέρησε ούτε μία μέρα.

Όσο για το να σε χτυπήσει μαθητής ή να αρρωστήσεις, εννοείται ότι θα προσέξεις. Αλλά για μένα δεν δικαιολογείται να πάρεις επαπειλούμενη μήπως και σε σπρώξει μαθητής και πάθεις κάτι. Αν δεν θες να δουλέψεις, παραιτήσαι και όλα καλά. Εκεί δεν αντιλέγω, αν και πάλι υπερβολικό μου φαίνεται. Δηλαδή όλες οι άλλες έγκυες μπαίνουν σε γυάλα για να μην ταξιδέψουν, να μην κρυώσουν ή να μην αρρωστήσουν κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης τους;

Θεωρητικά το συζητάμε πάντα, έτσι; Και χωρίς παρεξήγηση :wink:


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

40 χιλιομετρα σε τι δρόμους; Φαντάζομαι σε εθνική οδό! Εδώ μιλάμε για 200 χιλιομ καθημερινά σε δρόμους καρμανιόλες.

Αν ήταν το σχολειο μου κοντά στο σπίτι μου, να μην χρειαζόταν να κινδυνεύω καθημερινά σε διαδρομές φονικές, εννοείται, ότι αν δεν είχα πρόβλημα, δεν θα έπαιρνα επαπειλούμενη.

Εβιρι, σε ευχαριστώ πολύ για την ευχη σου!


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε Margi τα ρίσκα τα παίρνεις έτσι κι αλλιώς, η εγκυμοσύνη είναι το πρόβλημα; Με τη λογική αυτή και όταν γεννήσεις δεν θα πρέπει να πας στη δουλειά μήπως πάθεις κάτι που θα έχει αντίκτυπο στο παιδί. Μην τα τραγικοποιούμε όλα.

Εννοείται ότι η Ελένη έχει δίκιο, εδώ αν τα έλεγες αυτά, δεν θα είχες δουλειά την άλλη μέρα, όχι να σου δώσουν και επαπειλούμενη!!!


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Τα υπόλοιπα δεν θα τα σχολιάσω,εύχομαι μόνο να καταλαβαίνουμε όλοι πως ο εχθρός είναι αυτοί που μας κυβερνουν κ όταν έρθει η ώρα να κάνουμε το χρέος μας....

Αννούλα αυτό να λέγεται, γιατί πάνω απ' όλα ό,τι διαφοροποιήσεις και να υπάρχουν στα προνόμια μεταξύ ιδιωτικών και δημοσίων υπαλλήλων σε οποιοδήποτε τομέα, μην ξεχνάμε ότι τους νόμους δεν τους έφτιαξαν οι εργαζόμενοι, αλλά οι εκάστοτε κυβερνόντες του πολιτικού μας στερεώματος σε όλες τις δεκαετίες. Αυτό δεν μας κάνει να ευθυνόμαστε εμείς, ούτε επειδή είμαστε ιδιωτικοί, ούτε επειδή είμαστε δημόσιοι υπάλληλοι.

Link to comment
Share on other sites

Ζω στην Αγγλία και ξέρω ότι πολύς κόσμος ταξιδεύει για ώρες καθημερινά για να πάει στη δουλειά του. Είχα συνάδελφο που για να έρθει στο γραφείο κάθε μέρα έκανε ταξίδι τεσσάρων ωρών, δύο στο πήγαινε και δύο στο έλα. Δεν έλλειψε ούτε μια μέρα από τη δουλειά όσο ήταν έγκυος, δεν καθυστέρησε ούτε μία μέρα.

Όσο για το να σε χτυπήσει μαθητής ή να αρρωστήσεις, εννοείται ότι θα προσέξεις. Αλλά για μένα δεν δικαιολογείται να πάρεις επαπειλούμενη μήπως και σε σπρώξει μαθητής και πάθεις κάτι. Αν δεν θες να δουλέψεις, παραιτήσαι και όλα καλά. Εκεί δεν αντιλέγω, αν και πάλι υπερβολικό μου φαίνεται. Δηλαδή όλες οι άλλες έγκυες μπαίνουν σε γυάλα για να μην ταξιδέψουν, να μην κρυώσουν ή να μην αρρωστήσουν κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης τους;

Θεωρητικά το συζητάμε πάντα, έτσι; Και χωρίς παρεξήγηση :wink:

Εγώ που είμαι έγκυος κ εχω χάσει ήδη ένα μωρο χωρίς να χω δόξα το θεό τώρα πρόβλημα εχω γίνει κότα κ όλη μέρα κάθομαι.εννοείται πως δεν δουλεύω αλλ αν δουλευα θα επερνα επαπειλούμενη.όπου κ αν ήμουν ιδιωτικό η δημόσιο.


χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα!!!!

9892a30fbd.png

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν προσέξατε ότι είπα πως μπορείς να δουλέψεις προσέχοντας τα σπρωξίματα και τις ιώσεις.Δεν υποστήριξα ότι δεν δουλεύεις αποκλειστικά για αυτό. Είναι χαζό να υποστηρίζουμε κάτι τέτοιο.

Μην μου πειτε όμως πως θα μένατε έγκυες σε ένα μέρος χωρίς γιατρό σε κοντινη απόσταση και χωρίς να εχετε έναν άνθρωπο δίπλα σας. Η ότι θα διακινδυνεύατε ειδικά τους πρώτους μήνες να κάνετε καθημερινα ταξίδι 2 ωρών μέσα σε κατσάβραχα. Φιλη μου αναπληρώτρια στο δρόμο για το σχολείο έχασε το παιδι της 5 μηνών έγκυος. Από τότε προσπαθεί χωρίς αποτέλεσμα. Ε, σε αυτή την γυναίκα τι θα πούμε, ότνα με το καλό, ξαναμείνει. Πήγαινε, δεν παθαίνεις τίποτα;; Η μείνε στο ερημονήσι δεν είσαι άρρωστη, εγκυος είσαι;

Για αυτές τις περιπτώσεις μιλάω.......


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είμαι έγκυος κ εχω χάσει ήδη ένα μωρο χωρίς να χω δόξα το θεό τώρα πρόβλημα εχω γίνει κότα κ όλη μέρα κάθομαι.εννοείται πως δεν δουλεύω αλλ αν δουλευα θα επερνα επαπειλούμενη.όπου κ αν ήμουν ιδιωτικό η δημόσιο.

Μια φίλη μου η οποία έμαθα σήμερα ότι είναι τρίτη φορά έγκυος μετά από δύο απώλειες, συνεχίζει να πηγαίνει κανονικά στη δουλειά της και ούτε λόγο να της δώσουν επαπειλούμενη. Η κάθε χώρα έχει τις βολές της. Εδώ απλά αυτές οι απόψεις δεν περνάνε....


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βρε Margi τα ρίσκα τα παίρνεις έτσι κι αλλιώς, η εγκυμοσύνη είναι το πρόβλημα; Με τη λογική αυτή και όταν γεννήσεις δεν θα πρέπει να πας στη δουλειά μήπως πάθεις κάτι που θα έχει αντίκτυπο στο παιδί. Μην τα τραγικοποιούμε όλα.

Εννοείται ότι η Ελένη έχει δίκιο, εδώ αν τα έλεγες αυτά, δεν θα είχες δουλειά την άλλη μέρα, όχι να σου δώσουν και επαπειλούμενη!!!

Πιστεύω αστειεύσαι τώρα. Δεν είναι η εγκυμοσύνη δύκολη υπόθεση; Εσύ θες να μου πεις ότι θα το διακινδύνευες. Εγώ όχι....Και στον ιδιωτικό τομέα να δούλευα, αν χρειαζόταν να κάνω τόσα χιλιόμετρα την ημέρα, δεν θα πηγαινα....


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

Αννούλα αυτό να λέγεται, γιατί πάνω απ' όλα ό,τι διαφοροποιήσεις και να υπάρχουν στα προνόμια μεταξύ ιδιωτικών και δημοσίων υπαλλήλων σε οποιοδήποτε τομέα, μην ξεχνάμε ότι τους νόμους δεν τους έφτιαξαν οι εργαζόμενοι, αλλά οι εκάστοτε κυβερνόντες του πολιτικού μας στερεώματος σε όλες τις δεκαετίες. Αυτό δεν μας κάνει να ευθυνόμαστε εμείς, ούτε επειδή είμαστε ιδιωτικοί, ούτε επειδή είμαστε δημόσιοι υπάλληλοι.

ακριβώς...αυτό γράφω απ'το πρώτο μου ποστ.

προσωπικά δεν χαρώ να κόψουν τα δικαιώματα απ'τους δημ.υπάλληλους αλλά αυτά να επεκταθούν και στις ιδ.υπαλλήλους αλλά και στις αυτοαπασχολούμενες.

και δεν συνιθίζω να τσουβαλιάζω ανθρώπους επειδή ανήκουν σε κα΄ποια κατηγορία.Παντού υπάρχουν καλοί και κακοί...


Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου η οποία έμαθα σήμερα ότι είναι τρίτη φορά έγκυος μετά από δύο απώλειες, συνεχίζει να πηγαίνει κανονικά στη δουλειά της και ούτε λόγο να της δώσουν επαπειλούμενη. Η κάθε χώρα έχει τις βολές της. Εδώ απλά αυτές οι απόψεις δεν περνάνε....

ευχομαι να της πανε ολα καλα...κ εγω ειπα μεχρι να κανω παιδι δουλεια δεν εχει,κ πιστεψτε με οικονομικα δεν ηταν η ευκολοτερη επιλογη,απλα χασαμε καποια πραγματα για να κερδισουμε καποια αλλα...κ ευτυχως ημουν απο τις τυχερες που εμεινα φυσιολογικα.....


χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα!!!!

9892a30fbd.png

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου η οποία έμαθα σήμερα ότι είναι τρίτη φορά έγκυος μετά από δύο απώλειες, συνεχίζει να πηγαίνει κανονικά στη δουλειά της και ούτε λόγο να της δώσουν επαπειλούμενη. Η κάθε χώρα έχει τις βολές της. Εδώ απλά αυτές οι απόψεις δεν περνάνε....
Μα κι εδώ, αν πεις στον εργοδότη σου ότι δεν έρχομαι γιατί φοβάμαι μην το χάσω, με μισό μάτι θα σε κοιτάξει και δεν θα σου δώσει επαπειλούμενη. Λέμε κάτι διαφορετικό; Σου είπα και πιο πάνω. Αν χρειαστεί, θα πάρω ανευ αποδοχων. Σε αγονη γραμμη ούσα έγκυος δεν διακινδυνεύω να μείνω. Σε κατσάβραχα με στροφές και τον γκρεμό κάτω από τα πόδια μου, δεν πηγαίνω.....όσο καλά και να αισθάνομαι. Ξέρω εγώ τι μπορει να συμβει;;;

BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

Αννούλα αυτό να λέγεται, γιατί πάνω απ' όλα ό,τι διαφοροποιήσεις και να υπάρχουν στα προνόμια μεταξύ ιδιωτικών και δημοσίων υπαλλήλων σε οποιοδήποτε τομέα, μην ξεχνάμε ότι τους νόμους δεν τους έφτιαξαν οι εργαζόμενοι, αλλά οι εκάστοτε κυβερνόντες του πολιτικού μας στερεώματος σε όλες τις δεκαετίες. Αυτό δεν μας κάνει να ευθυνόμαστε εμείς, ούτε επειδή είμαστε ιδιωτικοί, ούτε επειδή είμαστε δημόσιοι υπάλληλοι.

αυτο ακριβως λεω απο τα πρωτα μου ποστ!!!!!!!!!!

μακαρι να κοιταξουμε το συμφερον της χωρας μας κ οχι η ψηφος μας να ναι αποτελεσμα ρουσφετιου κ λοιπον συμφεροντων....


χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα!!!!

9892a30fbd.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...