Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 49 λεπτά , Jo1984 είπε:

      Και όλα αυτά ήταν από την «μέθη» σου είπαν οι γιατροί; Ίσως είναι και ο κάθε οργανισμός διαφορετικός βέβαια 

      Ναι, εγω υποθετω πως μου εβαλαν μεγαλη δοση αναισθητικου γιατι εχω ξανακανει μεθη και μετα απο 2 3 ωρες ημουν απολυτως καλα. Τι να πω..τελος καλο, ολα καλα. Ευχομαι οσες κοπελες ειναι στη φαση της ωοληψιας να το περασουν ανωδυνα! 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Αφροδίτη ευτυχώς τα πράγματα είναι καλύτερα σήμερα. Τελικά είχε καεί ένα μέρος του κτιρίου και στο υπόλοιπο γινόταν χαμός από μουτζούρα και στάχτες. Χθες και σήμερα δούλευαν πυρετωδώς τα συνεργεία καθαρισμού και επέστρεψαν στην βάση τους οι επισκέπτές μας!

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον πάντως:wink:

:confused:

δηλαδή; πού δουλεύεις; εννοώ τί δουλειά κάνεις;

Καλησπέρα κοριτσάκια

Χρόνια πολλά σε όσες γιορτάζουν, εγω δεν είμαι φαν αυτης της μέρας. Ετσι κι αλλιώς κάθε μέρα νιώθω ερωτεύμενη.

Φέφη καλή αρχή να έχει η Σύσα.

μερσί αγάπη!

Αχ να σας πω ο Νικόλας πως του χει κολλήσει το σχολικό.

Περνάει κάθε μέρα ένα σχολικό και φέρνει 2 παιδάκια στη γειτονιά. Και μια μέρα όπως τον είχα αγκαλιά και πέρναγε το σχολικό του λέω τυχαία. Κοίτα το σχολικό έφερε τα παιδάκια, που ήταν στο σχολείο. Κλπ δεν θυμάμαι τι άλλο έλεγα. Μετα απο καμιά εβδομάδα πέρναγε το σχολικό και φωναζε ο Νικόλας νονάκα και μου δείχνε το σχολικό να ξαναπώ την ιστορία. Απο το Φθινόπωρο μέχρι σήμερα αμα δούμε σχολικό γελάει το χαιρετάει φωνάζει χαρούμενο.Ειδικά οταν περνάει αυτό στη γειτονιά δίνει σόου απο χαρά.

Καλέ υπάρχουν αγρότες με Καγιέν; Πού;

κιλελέρ! κ κάτι προάστεια του λουλουδιστάν! τίγκα στην πισίνα!

κ τίγκα στα εξοχικά στα παράλια του λουλουδιστάν!

Εγώ είμαι κόρη αγρότη και έχω δουλέψει στα χωράφια απο 10 χρονών. Εχω κάνει όλες τις αγροτικές δουλιές. Θεωρώ ότι είναι πολλή σκληρή δουλειά. Συν ότι ο καιρός δεν είναι σύμμαχος σου και σε μια μέρα μπορεί να χάσεις τα πάντα.Σταματάω εδώ.

Σήμερα έκανα λεμονάτο.

Περιστέρω πόσα κιλά θες να χάσεις ακόμα. Μια χαρά πας πάντως.

Η φούμπι που είναι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

κ εμένα με πήγαιναν οι γονείς μου στα χωράφια κ τσαπίζαμε, μαζεύαμε παλιά βαμβάκι με τα χέρια, μετά τα βράδια ξεχωρίζαμε τα τσόφλια από το βαμβάκι, γέμιζαν τα ρουθούνια μου από την σκόνη, τα χέρια μου μάτωναν, ε, από τότε ορκίστηκα να σπουδάσω κ να φύγω από αυτό! να μη γίνω σαν τους γονείς μου.

μαλλιά! τώρα είμαι υπόδουλη του 8ωρου κ βάλε!

θα κάνουν γιορτούλα, θα πάει το παιδί μου κ εγώ δεν θα μπορώ να είμαι εκεί να το καμαρώσω!

αν πάρω άδεια, αν μου δώσουν, θα είμαι στο στόχαστρο!

Κοριτσακια Καλημερα σε ολες!

Τι κανετε? Χρονια πολλα σε ολους τους ερωτευμενους! .

Παιδια ο δικος μου εχει μια ιωση και ποναει το στομαχι του :-( Σημερα βρηκε. Του πηρα ομως μια καρτουλα ρομαντικη την εγραψα και την αφησα στο τραπεζι να τη δει, μεσα σε φακελο. Βλεπει το φακελο, του λεω εχεις γραμμα. Το ανοιγει και συγκινηθηκε :tongue:

Φιλια σε ολες :P

πολύ ωραία χειρονομία!

ο δικός μου δεν θα συγκινούνταν! θα χαιρόταν, αλλά μέχρι εκεί.

την πρώτη χρονιά μου είχε φερει λουλούδια 2 μέτρα, του παραδείσου κατι..ούτε μου άρεσαν ούτε χάρηκα που έδωσε ένα σκασμό λεφτά!

από τότε δεν μου ξαναπήρε!

τα 'θελα κ τα παθα!

είπαμε, παραείμαι ειλικρινής!;)

Εφτιαξα και κουλουρακια σμυρνεικα χτες, επιτελους μου πετυχαν!

να δώσεις συνταγή!

Οταν με γοήτευε σαν ιδέα αυτή η γιορτή δεν ειχα καταφερει να την γιορτάσω ποτέ

Οπότε μου...τελείωσε κι ο ενθουσιασμός

τα ίδια ακριβώς!

Ναι,ναι...Μανεκεν περιστερω...για παχουλά κορίτσια

μάκια! μου αρέσεις όπως είσαι!

Α κι εγω δεν είπα τα σημερινά μαγειρέματα

Λοιπόν,έφτιαξε ο περιστέρης φασολάδα,την οποία όμως θα φάω άυριο

Για σήμερα εφαγα μπιφτεκάκια με σαλάτα

Και πριν λίγο έφαγα μια κρεμούλα

Πώς φτιάχνετε τις κρεμούλες

Υπάρχει κάποια συνταγή εκτός από τα φακελάκια με άνθος αραβοσίτου;

εγώ την κρέμα την φτιάχνω ως εξής:

1 κιλό γάλα σε κατσαρόλα σε μέτρια θερμοκρασία, βάζω 4 κουτ. σούπας γεμάτες αλεύρι για όλες τις χρήσεις, ανακατεύω, ρίχνω 2 αβγά, αφού τα έχω χτυπήσει, ρίχνω 1-2 βανίλιες, κ ζάχαρη 2-5 κουτ. σούπας ζάχαρη (ή περισσότερη αναλόγως πόσο γλυκιά την θέλω). ανακατεύω

στο τελείωμα προσθέτω μαι κουταλιά της σούπας βούτυρο! πήζει εύκολα!

ανακατεύω συνεχώς!

μπορείς να κάνεις τη μισή δόση για δοκιμή.

βγαίνουν 5 μπολ μεγάλα!

αν θέλεις στο σερβίρισμα βάζεις κανέλα!

μπορείς πριν σερβίρεις να προσθέσεις ξύσμα πορτοκαλιού!

είναι η αγαπημένη μας. συνταγή της γιαγιάς μου, της μαμάς μου κ πλέον δική μου!

παραλλαγή της είναι η κρέμα της γαλατόπιτας που κάνω!

αρεσει πολύ στην σύσα μου.

καλε τι τελεια φαγητα διαβαζω σημερις,αχ ολα τα θελω χιχιχι!αν κ ομολογω εσκασα με το φαγητο του αντρουλη,κ μου αγορασε κ γλυκακι αλλα πρεπει να το φαω(οχι ολο βεβαιως βεβαιως) κατα τις 6:30 αντι για φρουτο κ ειμαι σα να καθομαι σε αναμμενα καρβουνα!λες κ περιμενω να σφυριξει καποιος την αρχη του αγωνα χαχαχαχαχαχαχαχα!!!

Ελενη ωραια η καρτουλα για τον αντρουλη!εμεις δεν τρελλαινομαστε για την γιορτη αλλα ο καλος μου ειναι ρομαντικο αγορι κ ολο κ κατι μου ετοιμαζει κ φυσικα παντα λουλουδακια κ καρτουλα!εγω φετος μονο φιλακια μπορεσα να του δωσω χιχιχι!του χρονου αγκαλια με το στρουμφακι θα του ετοιμασουμε τρελλες εκπληξεις!!!

εσύ του έχεις το πιο όμορφο δώρο!

του χρόνου θα είναι ακόμα καλύτερα!

Κου κου!

Τι κάνετε κοριτσάρες μου?Εμένα μ'έχει πιάσει ένα απίστευτο άγχος...δεν ξέρω που θα πάει η κατάσταση.

Εχουμε σκάσει άπ'το φαί αυτές τις μέρες.Τρώμε τα περισσέματα απ'το πάρτι και έκανε και η μαμά μου πατάτες με κρέας στον ξυλόφουρνο,τρώμε δυο μέρες και δεν λέει να τελειωσει.

Χρόνια πολλά σε όσους γιορτάζουν.

Φεφάκι μπράβο για τον παιδικό!

Πάντως κι εμένα που η μαμά μου ασχολείται με τα αγροτικά κάθε άλλο παρά πλούσια έγινε...κι αυτό που λέει η kagly πως σε μια μέρα μπορεί να καταστραφούν όλα είναι η τραγική αλήθεια.Ξέρετε πόσες φορές τα χάσαμε όλα και δεν πήραμε ούτε λεπτό αποζημίωση?

Θ έλω να γράψω κι άλλα γιατί σήμερα έμαθα κάποια νέα και με έπιασε τόσος θυμός αλλά δεν θέλω να το πάω πάλι να το πάω αλλού το θέμα.

Φιλιά σε όλες!!!

ξέρω από θεομηνίες. μια λεξη θα πω: χαλάζι!!!!!!!

αλλά κ από παντελή έλλειψη κρατικής πρόνοιας-υποδομών.

τ.ο.ε.β.! κλέφτες με το νόμο!!!!ασχολήθηκα κ ως νομικός κ ακόμα ασχολούμαι! κλέβουν τους αγρότες κ δεν έχουν αφήσει καμιά περίπτωση νομικά να δικαιωθούν δικαστικά!

σήμερα έμαθα πως μια γνωστη μου η οποία είναι δημ.υπάλληλος ανεύ αντικειμένου και που καθόταν μέχρι πρόσφατα αφού είχε γεννήσει θα πάρει άλλον ενάμισι χρόνο άδεια μετ'αποδοχών επειδή είναι πάλι έγκυος.

Ενιωσα τόσο θυμό ρε κορίτσια με το κωλοσύστημα μας.Παντού γύρω κατηγορούν τους ελεύθερους επαγγελματίες που φοροδιαφεύγουν,που τα βάζουν στην τσέπη κλπ. Πληρώνα τα πάντα,προσπαθούσα να είμαι τύπική στις υποχρεώσεις μου.Εμένα όμως με ρώτησε κανείς αν μου έφταναν τα 800ευρώ που έχω πάρει όλα κι όλα σαν επίδομα τοκετού ?να πληρώσω τι? Με ρώτησε κανείς αν πρέπει να κλείσω το γραφείο μου για να μεγαλώσω το παιδί μου αφού δεν δικαιούμαι άδεια μητρότητας? Με ρώτησε κανείς αν βγαίνουμε τώρα που μπαίνει στο σπίτι μόνο ένας μισθος?Η μάλλον καλύτερα έμπαινε γιατί ούτε καν αυτός έρχεται τώρα που έκαναν έτσι την οικοδομή...

Δεν είμαστε όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες ούτε Γαβαλάδες ,ούτε Λιάτσηδες...

Δεν θα έπρεπε να προστατεύεται η μητρότητα σε όποιον τομέα κι αν δραστηριοποιήσε?

Κι από πάνω να με λένε και ηλίθια που τσίμπησα το δόλωμα και πήρα δάνεια. Τα πήρα γιατί ήθελα να δημιουργήσω τις βάσεις για ένα καλύτερο μέλλον για τα παιδιά μου.Και όταν το πήραμε δεν ήταν έτσι η κατάσταση.Ούτε να το φανταστούμε δεν γινόταν.

Γιατί πρέπει για όλα να μας διχάζουν?

Τα 'πα και ξεθύμανα.

Συγνώμη κορίτσια

τα ξέρω. πληρώνονται κανονικά για όσο χρόνο δηλώσουν επαπειλούμενη, για όσο έχουν άδεια τοκετού, 3 μήνες λοχείας, 9μηνο μετά! κ ...

η ξαδερφή μου έμεινε εκτός υπηρεσίας 4 χρόνια, λόγω των 2 παιδιών. απανωτά!

κ καλά έκανε.

εγώ κ εσύ είμαστε ήρωες ή για να ακριβολογώ μανάδες β' κατηγορίας!

κ πάλι καλά που έκανα κ την σύσα!

Αυτο εννοουσα και εγω λεγοντας οτι μας βαζουν να φαγωνομαστε...

Στο δημοσιο ποση αδεια δικαιουται μετ αποδοχων? Διοτι εδω και στο δημοσιο η αδεια ειναι νομιζω 6 η' 8 εβδομαδες φουλ αποδοχες, μετα μειωνεται στο μισο για 3 μηνες, μετα ενα 10% για αλλους 3 και μετα τιποτα...

αυτό το ποσοστό υπάρχει στην αγγλία;

γιατί εδώ στο ελλάδα δεν πας στη δουλειά=δεν πληρώνεσαι τίποτα, νιέντε! δεν πα να έχεις γεννήσει, να έχει κολικό νεφρού, ψύξη, να έχεις κάνει επέμβαση...δεν πληρώνεσαι.-

ισότητα στη μητρότητα=αξιοπρέπεια κ ελεύθερη ανάπτυξη προσωπικότητας.

συνταγματικά δικαιώματα δηλαδή. ψιλά γράμματα!

αυτό που λέω εγώ είναι να μη χάσει κανείς υπάλληλος έτσι απλά τα κεκτημένα του, αλλά να γίνει πιο δίκαιη η κοινωνία μας!

Εγώ σήμερα έφτιαξα κοτόπουλο με πράσα, καρότα και αρακά για τον μπέμπη, και το τσάκισε! Πρώτη φορά που έφαγε κοτόπουλο με τόση όρεξη. Μέχρι τώρα δοκίμαζε, έτρωγε 5-6 κουταλίτσες και γυρνούσε τη μούρη του αλλού. Σήμερα το έφαγε όλο (200 γραμ) με όρεξη. Λίγο που έμεινε, το δοκίμασα και οφείλω να πω ότι ήταν πολύ ωραίο :mrgreen:

μπράβο μπίγκι!

Το θέμα με τους δημόσιους υπαλλήλους είναι πολύπλοκο. Εμένα δεν με πειράζει να έχουν περισσότερα ή διαφορετικά προνόμια, εκείνο που με πειράζει είναι όταν κάνουν τους έξυπνους. Ή όταν νομίζουν ότι είναι υπεράνω απολύσεων, περικοπών μισθών, μειώσεων ωρών κ.λπ. Αυτό είναι που μου τη σπάει.

9 μηνών είναι :-)

ίση αντιμετώπιση από το νόμο όσων έχουν τις ίδιες προυποθέσεις, τα ίδια κριτήρια για παροχές, προστατευτικές κινήσεις-επιδόματα, άδειες κλπ.

αυτό λέγεται ισονομία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

αυτότο ποσοστό υπάρχει στην αγγλία;

γιατί εδώ στο ελλάδα δεν πας στη δουλειά=δεν πληρώνεσαι τίποτα, νιέντε! δεν πα να έχεις γεννήσει, να έχει κολικό νεφρού, ψύξη, να έχεις κάνει επέμβαση...δεν πληρώνεσαι.-

ισότητα στη μητρότητα=αξιοπρέπεια κ ελεύθερη ανάπτυξη προσωπικότητας.

συνταγματικά δικαιώματα δηλαδή. ψιλά γράμματα!

αυτό που λέω εγώ είναι να μη χάσει κενείς υπάλληλος έτσι απλά τα κεκτημένα του, αλλά να γίνει πιο δίκαιη η κοινωνία μας!

Fefη μιλαω για δημοσιες υπαλληλους. Οι συναδελφισες μου δουλευαν με την κοιλια στο στομα μεχρι 2 εβδομαδες πριν την ημερομηνια που εδωσε ο γιατρος ως μερα γεννας :confused:

Η αδεια μετα, ειναι 2 μηνες φουλ μισθος, και 3 μισος, γενικα οτι εγραψα στο α αλλο ποστ.Για επαπειλουμενη δεν εχει εξτρα αδεια, οριζεται σαν αναρρωτικη και πληρωνονται 3 μηνες φουλ και μετα τιποτα.

Στον ιδιωτικο τομεα ειναι ακομα χειροτερα. Στην εταιρεια που δουλευει ο αντρας μου η αδεια κυησεωσ/λοχειας ολα μαζι 6 εβδομαδες.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

:confused:

για να ακριβολογώ μανάδες β' κατηγορίας!

κ πάλι καλά που έκανα κ την σύσα!

αυτό ακριβώς είναι που μου τι δίνει ρε Φέφη.Και τα παιδάκια μας αντιμετωπίζονται σαν β'κατηγορίας.Γιατί κάποια άλλα θα μείνουν στην αγκαλιά της μαμάς τους και τα δικά μας ή θα στερηθούν εμάς ή θα στερηθούν τα αναγκαία αφού με έναν μισθό απλά δεν παλεύεται η κατάσταση.

αυτότο ποσοστό υπάρχει στην αγγλία;

γιατί εδώ στο ελλάδα δεν πας στη δουλειά=δεν πληρώνεσαι τίποτα, νιέντε! δεν πα να έχεις γεννήσει, να έχει κολικό νεφρού, ψύξη, να έχεις κάνει επέμβαση...δεν πληρώνεσαι.-

ισότητα στη μητρότητα=αξιοπρέπεια κ ελεύθερη ανάπτυξη προσωπικότητας.

συνταγματικά δικαιώματα δηλαδή. ψιλά γράμματα!

αυτό που λέω εγώ είναι να μη χάσει κενείς υπάλληλος έτσι απλά τα κεκτημένα του, αλλά να γίνει πιο δίκαιη η κοινωνία μας!

αυτό ακριβώς λέω κι εγώ!!!

ίση αντιμετώπιση από το νόμο όσων έχουν τις ίδιες προυποθέσεις, τα ίδια κριτήρια για παροχές, προστατευτικές κινήσεις-επιδόματα, άδειες κλπ.

αυτό λέγεται ισονομία!

Fefη μιλαω για δημοσιες υπαλληλους. Οι συναδελφισες μου δουλευαν με την κοιλια στο στομα μεχρι 2 εβδομαδες πριν την ημερομηνια που εδωσε ο γιατρος ως μερα γεννας :confused:

Το πιστεύεις πως στην πρώτη μου εγκυμοσύνη όταν πήγαινα στις υπηρεσίες μου έλεγαν φύγε κοπέλα μου μην μας γεννήσεις εδώ μέσα?Μέχρι τις τελευταίες μέρες...


Link to comment
Share on other sites

Aλλα και εδω νομιζω δεν ισχυουν τα ιδια για ολους. Δηλαδη διαφορετικες εταιρειες δινουν διαφορετικο χρονο αδειας μητροτητας. Δε ξερω τι ισχυει για ελευθερουσ επαγγελματιες αλλα δε νομιζω να παιρνουν κατι περα απο επιδομα τοκετου. Ας με διορθωσει η Μπιγκι αν γνωριζει....

Έτσι είναι, όπως τα λες.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

αυτότο ποσοστό υπάρχει στην αγγλία;

γιατί εδώ στο ελλάδα δεν πας στη δουλειά=δεν πληρώνεσαι τίποτα, νιέντε! δεν πα να έχεις γεννήσει, να έχει κολικό νεφρού, ψύξη, να έχεις κάνει επέμβαση...δεν πληρώνεσαι.

Αν εννοείς τις αναρρωτικές άδειες, στην Αγγλία ο νόμος δεν υποχρεώνει τον εργοδότη σου να σε πληρώνει όταν λείπεις από τη δουλειά, ανεξάρτητα από το λόγο που λείπεις (η άδεια μητρότητας εμπίπτει σε ειδική κατηγορία). Εφόσον λείψεις για περισσότερες από 3 μέρες, δικαιούσαι ένα μικρό ημερήσιο επίδομα, το οποίο όμως είναι μηδαμινό. Ο κάθε εργοδότης κάνει τα δικά του βέβαια, αλλά από το εργατικό δίκαιο δεν υποχρεώνεται να σε πληρώσει αναρρωτικές άδειες. Όσο πιο μεγάλη είναι η εταιρεία, τόσο πιο πιθανό είναι να πληρώνει αναρρωτικές. Οι μικρές εταιρείες συνήθως δεν πληρώνουν.

Επίσης η νομοθεσία δίνει το δικαίωμα στον εργοδότη να θεωρήσει ότι η απουσία σου από τη δουλειά (για οποιοδήποτε λόγο, ανεξάρτητα από το αν έχεις χαρτί γιατρού) είναι λόγος προσβολής του συμβολαίου σου, και να σε απολύσει.

Η εγκυμοσύνη και η λοχεία προστατεύονται ως ένα βαθμό, δηλαδή δεν μπορεί ο εργοδότης να σε απολύσει επειδή λείπεις από τη δουλειά, μπορεί όμως να σε υποχρεώσει να ξεκινήσεις την άδεια μητρότητας νωρίτερα εφόσον απουσιάζεις με επαπειλούμενη (οπότε και θα πρέπει να γυρίσεις στη δουλειά νωρίτερα μετά τη γέννα) και μπορεί να σε απολύσει στα πλαίσια μειώσεως προσωπικού. Από τη δικιά μου εμπειρία, μπορώ να πω ότι όποτε γίνονται μειώσεις προσωπικού, οι έγκυες και οι λεχώνες είναι συνήθως στην πρώτη γραμμή των απολύσεων. Δυστυχώς.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φανταστειτε να πηγαινεις στη δουλεια σε γυμνασιο-λυκειο με την κοιλια στο στομα και να δουλευεις φουλ ωραριο. Να εχεις ενα διαλλειμα απο τις 8 μεχρι τις 12 μονο, να κατουριεσαι συνεχεια, να πρεπει να στεκεσαι γιατι η δουλεια του εκπαιδευτικου εδω εχει ορθοστασια...Πολλες κοπελες που ξερω γυρνανε παντως στη δουλεια με μωρα 5 και 6 μηνων γιατι δεν βγαινουν αλλιως οικονομικα. Για δημοσιο μιλαω παντα.

Και ακομα χειροτερα σε ιδιωτικη εταιρεια να γεννησεις και να πρεπει να επιστρεψεις σε 6 εβδομαδες δηλαδη πριν καν σαραντησεις. Γιαυτο σας λεω..υπαρχουν και χειροτερα...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Φανταστειτε να πηγαινεις στη δουλεια σε γυμνασιο-λυκειο με την κοιλια στο στομα και να δουλευεις φουλ ωραριο. Να εχεις ενα διαλλειμα απο τις 8 μεχρι τις 12 μονο, να κατουριεσαι συνεχεια, να πρεπει να στεκεσαι γιατι η δουλεια του εκπαιδευτικου εδω εχει ορθοστασια...Πολλες κοπελες που ξερω γυρνανε παντως στη δουλεια με μωρα 5 και 6 μηνων γιατι δεν βγαινουν αλλιως οικονομικα. Για δημοσιο μιλαω παντα.

Και ακομα χειροτερα σε ιδιωτικη εταιρεια να γεννησεις και να πρεπει να επιστρεψεις σε 6 εβδομαδες δηλαδη πριν καν σαραντησεις. Γιαυτο σας λεω..υπαρχουν και χειροτερα...

θα σου πω μόνο πως εγώ σαν ελευθερος επαγγελματίας κυκλοφορούσα στις οικοδομές με την κοιλιά στο στόμα.Μια φορά μάλιστα πέταξε ένας αφηρημένος εργάτης ένα τούβλο από τον πρώτο και από θαύμα έπεσε ακριβώς δίπλα μου.Χιλιοστά πιο κει να ΄΄ημουν με είχε πετύχει.Επίσης αν είχα άνθρωπο να μου προσέχει το παιδί όχι πέντε κι έξι μηνών θα έπρεπε να επιστρέψω αλλά μόλις γεννούσα.Για να σου πω την αλήθεια όση δουλειά μπορούσα έκανα απ'το σπίτι ακόμα και μόλις γύρισα απ'το μαιευτήριο.Και από πάνω σε συγκαταλέγουν και στα λαμόγια...Σιγουρα υπάρχουν και χειρότερα...υπάρχουν όμως και ΠΟΛΥ καλύτερα!;)


Link to comment
Share on other sites

biggi κι εσύ Αγγλία μένεις?

Ναι, κι εγώ εδώ, κάτω από το μεγάλο σύννεφο :lol:


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κι εγώ εδώ, κάτω από το μεγάλο σύννεφο :lol:

η αλήθεια είναι βρε κορίτσια πως ο καιρός εκεί δεν παλεύεται.Μια βδομάδα έμεινα όλη κι όλη και έπαθα κατάθλιψη.Τι μουντός καιρός.Ισως βέβαια να πέτυχα και τις μέρες -δεν ξέρω-αλλά τα νεύρα μου είχαν γίνει κρόσια:D


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αχ εγω ειμαι ποντια κ λατρευω την ποντιακη κουζινα,αλλα τωρα στην εγκυμοσυνη την αποφευγω για τις καουρες!κ εχω ενα τραχανα ποντιακο καυτερο σκκετο θανατο χιχιχιχι!!

εγω ποντιακα φαγητα δεν εχω φαει κ δεν εχω γνωμη..αλλα αυτα που τρελενομαι ειναι τα πιροσκι με πατατα κ τυρι τρελενομαι λεω απο βδομαδα να φτιαξω...


τα καλυτερα ερχονται

72oYp3.png

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι βρε κορίτσια πως ο καιρός εκεί δεν παλεύεται.Μια βδομάδα έμεινα όλη κι όλη και έπαθα κατάθλιψη.Τι μουντός καιρός.Ισως βέβαια να πέτυχα και τις μέρες -δεν ξέρω-αλλά τα νεύρα μου είχαν γίνει κρόσια:D

κακα τα ψεματα οραιος ο χειμωνας αλλα σαν το καλοκαιρακι δεν υπαρχει....


τα καλυτερα ερχονται

72oYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά τις περικοπές στο δημόσιο! Κορίτσια, είμαι δημ. υπάλληλος τον τελευταίο χρόνο. Είμαι καθηγήτρια και ο μισθός μου - κρατηθείτε- είναι 720 ευρώ το μήνα ( με τις περικοπές ενιαίου μισθολογίου). Συνάδελφός μου με λιγότερα χρόνια προυπηρεσίας θα πληρώνεται στο εξής με 650 ευρώ. Για να διοριστούμε οι νέοι καθηγητές,δώσαμε σε γραπτό διαγωνισμό ΑΣΕΠ άπειρες φορές, χάσαμε τα καλύτερα χρόνια της ζωής μας πάνω στα θρανία και πάνω από τα βιβλία, αργήσαμε να κάνουμε οικογένειες, και αφού τελικά διοριστήκαμε πληρωνόμαστε με τα αστρονομικά ποσά που προανέφερα. Δεν γνωρίζω κανέναν στον δικό μου κλάδο που να είναι ήσυχος ότι δεν θα απολυθεί ή ότι δεν θα έχει άλλες κρατήσεις στο μισθό του. Ολοι μας καθόμαστε σε αναμμένα κάρβουνα. Κάτι άλλοι δημ υπάλληλοι με υψηλότατες αποδοχες, ενώ είναι απόφοιτοι λυκείου ή χειρότερα δημοτικού, διατηρούν ακόμη το υφάκι, γιατί πλωρώνονται ακόμη καλά!!! Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα λοιπόν όσον αφορά όλους τους δημ υπαλληλους. Υπάρχουν μορφωμένοι δημ υπάλλ που συνεχίζουν ευσυνείδητα να πράττουν το έργο τους _ παρά το πετσόκομμα μισθών και ζωής. Μην τους τσουβαλιάζουμε όλους.

Οσον αφορά το θέμα των αδειών εγκυμοσύνης. Η άδεια που δικαιούμαστε είναι 3 μήνες πριν τον τοκετό, 2 μήνες μετά και 1 χρόνο άδεια ανατροφής τέκνου. Οι υπόλοιποι μήνες είναι επαπειλούμενης που σπέυδουν να την πάρουν βεβαίως όλες ανεξάρτητως προβλήματος. Και οι ιδιωτικοί υπάλληλοι όμως μπορούν να πάρουν επαπειλούμενη, σωστά; Αρα, ως εδώ δεν υπάρχει άνιση μεταχείριση. Η άνιση μεταχείριση έχει να κάνει με την άδεια ανατροφής. Δεν φταίμε εμείς όμως που μας παρέχουν ένα τόσο σημαντικό προνόμιο, το οποίο έπρεπε να παρέχεται σε όλες τις μανούλες. Και να ευχόμαστε να κατευθυνθεί και ο ιδιωτ τομέας προς αυτήν την κατεύθυνση και όχι απαραίτητα να γίνει ο δημοσιος όπως ο ιδιωτικός. Να είστε σίγουρες πως με όσα γίνονται αυτό το τελευταίο θα γίνει. Αντι να διεκδικούμε όλοι μας καλύτερους μισθούς, συντάξεις, δικαιώματα, χαιρόμαστε όταν βλέπουμε τους άλλους να τα χάνουν. Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Το σωστό πρέπει να το επικροτούμε και πιστεύω πως η άδεια ανατροφής τέκνου είναι το μοναδικό κοινωνικό προνόμιο που διασώζεται ακόμη. Για πόσο όμως;;;

Και κάτι τελευταίο. Για μένα που είμαι εκπαιδευτικός και δουλεύω μακριά από το σπίτι μου, πώς το βλέπετε να αφήνω το ΄3 μηνών παιδί μου και να πηγαίνω στην άλλη άκρη της Ελλάδας να δουλεψω;;;


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παρεγηγηθώ παιδιά δεν έχω. Οταν έρεθι η ώρα να κάνω, αν ισχύει ακόμη το παρόν σύστημα, θα πάρω επαπειλούμενη. Δεν θα την διακινδυνεύσω την εγκυμοσύνη μου, η οποία, αν ποτέ έρθει, θα έχει έρθει μετά από πολυετείς προσπάθειες......Και δεν με νοιαζει αν θα με πληρώνουν ή όχι. Θα φύγω και ανευ αποδοχων......


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι βρε κορίτσια πως ο καιρός εκεί δεν παλεύεται.Μια βδομάδα έμεινα όλη κι όλη και έπαθα κατάθλιψη.Τι μουντός καιρός.Ισως βέβαια να πέτυχα και τις μέρες -δεν ξέρω-αλλά τα νεύρα μου είχαν γίνει κρόσια:D

Φουμπη, τα δικα μου πως νομιζεις οτι ειναι...:D


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...