Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 49 λεπτά , Jo1984 είπε:

      Και όλα αυτά ήταν από την «μέθη» σου είπαν οι γιατροί; Ίσως είναι και ο κάθε οργανισμός διαφορετικός βέβαια 

      Ναι, εγω υποθετω πως μου εβαλαν μεγαλη δοση αναισθητικου γιατι εχω ξανακανει μεθη και μετα απο 2 3 ωρες ημουν απολυτως καλα. Τι να πω..τελος καλο, ολα καλα. Ευχομαι οσες κοπελες ειναι στη φαση της ωοληψιας να το περασουν ανωδυνα! 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Tελειος γαμος? Οχι δεν υπαρχει, προσπαθεια ομως και απο τους δυο για να γινει τελειος ναι υπαρχει. Οταν το βλεπεις αυτο προχωρας οταν δεν υπαρχει και προσπαθει μονο ο ενας κλαψτα χαραλαμπε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

μαρή Άννα,περιστεράκι, κάγκλυ μου, δεν ήταν μομφή αυτό που έγραψα για όσες δεν λέτε για το γάμο σας! για το σύζυγο!

(δείτε καλύτερα το αρχικό μου μήνυμα πληζ)

η σιωπή πολλές φορές λέει πολλά!

αυτό που εξηγώ στην φούμπι μου είναι ότι δεν υπάρχει τέλειος γάμος, δεν υπάρχει αντρόγυνο που δεν πέρασε κρίση κρίσεις, ή δεν θα περάσουν άλλες!

δεν πρέπει να τα παίρνουμε όλα τόσο προσωπικά. ίσως ή φούμπι κ εγώ τα παίρνουμε πιο προσωπικά, γιατί π.χ. εμένα με μεγάλωσαν έτσι που είαμι πολύ ευαίσθητη, εύθικτη, εύθραυστη να το πω!

όταν ξαναδιαβάζω τα μηνύματά μου που αναφέρομαι στον φέφο, σκέφτομαι πολλές φορές ότι τον αδικώ. γιατί δεν αναφέρω τα θετικά του, τις χαρές που μου προσφέρει, την ευτυχία που μου έχει χαρίσει να ονειρεύομαι, ιδίως όταν για μένα είχε χαθεί η ελπίδα να βρω άνθρωπο να με νιώθει, να με σκέφτεται, να προνοεί για μένα.

αλλά τα καλά δεν πάνε μόνα τους, όπως κ εγώ ώρες ώρες δεν με αντέχω με τα ελαττώματά μου!

2 ψυχές, 2 σώματα που πρέπει να λειτουργήσουν ως ένα σε όλα! δεν είναι εύκολο!

είναι κυρίως δύσκολο! αλλά είναι όμορφη η ζωή όταν αγαπάς!

αυτό που ήθελα να καταλάβει η φούμπι είναι ότι όλοι οι γάμοι έχουν τα δύσκολά τους, άλλες το λένε, άλλες δεν ασχολούνται, άλλες το παλεύουν πιο εσωτερικά, άλλες βρίσκουν ό,τι λύση μπορούν!

αλλά δεν πρέπει να έχουμε τη λάθος εντύπωση ότι σε μας έτυχε αυτή η δυσκολία κ ότι είμαστε περίπτωση!

καμιά σας δεν είπα ότι έχει υποχρέωση να μιλάει για το γάμο της το σύζυγο.

αλλά όταν σε μια παρέα η μία στηρίζει την άλλη, όταν βλέπω μια φίλη να είναι σε στενάχωρες σκέψεις, θα της πω να το δει κ αλλιώς, γιατί σε όλα τα σπίτια συμβαίνει, σε άλλα περισσότερο, σε άλλα λιγότερο, αλλά πάντως συμβαίνει!

αυτά κ Άννα μου μη μου στενοχωριέσαι σε παρακαλώ, γιατί είναι άδικο να στενοχωριέσαι. δεν ήταν μομφή αυτό που έγραψα για σένα, για κανέναν.

ο καθένας εστιάζει εκεί που θέλει.

δυστυχώς οι παρερμηνείες σε γραπτό λόγο είναι εύκολες.

Link to comment
Share on other sites

Πες τα εσύ,χαμένα δεν πάνε...

Κι άκου κι αυτά που λέει η φεφη...

Πολύ καλά!!

ναι, μη χάσεις πρόταση. τα έχω μελετήσει σε βάθος! τα ζω καθημερινά!

μα καλά, γιατί δεν λέτε το αυτονόητο; ότι όλες με τους συζυγάτους σας έχετε τα πάνω κ τα κάτω σας; τις διαφωνίες, διαφοερτικότητες, αλλού κάνετε εσείς υποχωρήσεις, υπομονή, αλλού εκείνοι; εεεεε;;

μόνο η φέφη (καλά εγώ το είχα παραξηλώσει...με τον αυθορμητισμό μου), η αγγελική, άντε κ καμιά σμαρτάκι, καμιά περιστέρω πού κ πού!η κάγκλυ;

όλες οι άλλες χρυσουλάκια μου έχετε τον τέλειο γάμο; ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!:-P

Φεφάκι, φιλεναδίτσα,

Επέτρεψέ μου τώρα, ΩΠΑ... το αυτονόητο δεν το λέω εγώ προσωπικά γιατί είναι ... αυτονόητο... εννοείται ότι μέσα σε ένα γάμο και θα νευριάσεις και θα διαφωνήσεις και παράπονα θα κάνεις και συμβιβασμούς και, και, και αγκαλίτσες και απ' όλα...

αυτό δεν σημαίνει ότι πχ εγώ η Λοβ έχω τον τέλειο γάμο με τον τέλειο άντρα και τα τέλεια παιδιά...

όχι, δεν είναι καθόλου έτσι ! Απλά, εγώ προσωπικά θα σας έγραφα μόνο εάν ήμουν πολύ "σκασμένη" από κάτι και ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας -που τις εμπιστεύομαι , ομολογώ- αλλά για καυγαδάκια τύπου τί ώρα θα έρθεις, έχω κουραστεί κλπκλπ που δεν μας αφήνουν αποτυπώματα πάνω μας, στην ψυχή μας, δεν ξέρω... μου φαίνεται και ανούσιο...

ενώ στο ξαναγράφω : το σημαντικό -το δικό μου το εννοώ- σίγουρα θα το μοιραζόμουν, κούφια η ώρα, μαζί σας !

Μάλλον είναι θέμα χαρακτήρα ! Κι εγώ, πανάθεμά με, είμαι ανοιχτό βιβλίο με έχεις δει λίγο και πιστεύω κατάλαβες !

Δεν θα παρεξηγούσα όμως ούτε εκείνη που θέλει να μιλήσει, ούτε εκείνη που δεν το κάνει ... ;)

Link to comment
Share on other sites

αν εννοείς την οικονομική κατασταση,μην το μιζεριάσετε στα γενεθλια του παιδιού

δεν χρειαζονται πολλά-πολλά

φτιάξε ενα ευκολο γλυκάκι κι ενα φαγητό

γιορταστε το μεταξύ σας

είναι κρίμα...

τα πρωτα του γενεθλια δεν είναι;

αν εννοείς την κατασταση μεταξύ σας,ένας λόγος παραπάνω να αλλαξεις λίγο την ατμόσφαιρα

το μωρό δεν ξερει ότι εχει γενεθλια και δεν θα σας κρατησει μούτρα!!

αλλά θα το ξερεις εσύ και θα σε τρώει...

περιστεράκι μου τα οικονομικά δεν με πειράζουν και τόσο...είχα βρει πράγματα στα μέτρα μου...δεν ήθελα και υπερβολές έτσι κι αλλιώς.

την κατάσταση μεταξύ μας εννοώ,κι αν δεν διορθωθεί το θέμα μέχρι το βράδυ δεν το κόβω να γίνεται κάτι.

Tελειος γαμος? Οχι δεν υπαρχει, προσπαθεια ομως και απο τους δυο για να γινει τελειος ναι υπαρχει. Οταν το βλεπεις αυτο προχωρας οταν δεν υπαρχει και προσπαθει μονο ο ενας κλαψτα χαραλαμπε.

τι σωστά που τα λες σμαρτάκι μου...

που εξαφανιστηκες?όλα καλά?


Link to comment
Share on other sites

μαρή Άννα,περιστεράκι, κάγκλυ μου, δεν ήταν μομφή αυτό που έγραψα για όσες δεν λέτε για το γάμο σας! για το σύζυγο!

(δείτε καλύτερα το αρχικό μου μήνυμα πληζ)

η σιωπή πολλές φορές λέει πολλά!

αυτό που εξηγώ στην φούμπι μου είναι ότι δεν υπάρχει τέλειος γάμος, δεν υπάρχει αντρόγυνο που δεν πέρασε κρίση κρίσεις, ή δεν θα περάσουν άλλες!

δεν πρέπει να τα παίρνουμε όλα τόσο προσωπικά. ίσως ή φούμπι κ εγώ τα παίρνουμε πιο προσωπικά, γιατί π.χ. εμένα με μεγάλωσαν έτσι που είαμι πολύ ευαίσθητη, εύθικτη, εύθραυστη να το πω!

όταν ξαναδιαβάζω τα μηνύματά μου που αναφέρομαι στον φέφο, σκέφτομαι πολλές φορές ότι τον αδικώ. γιατί δεν αναφέρω τα θετικά του, τις χαρές που μου προσφέρει, την ευτυχία που μου έχει χαρίσει να ονειρεύομαι, ιδίως όταν για μένα είχε χαθεί η ελπίδα να βρω άνθρωπο να με νιώθει, να με σκέφτεται, να προνοεί για μένα.

αλλά τα καλά δεν πάνε μόνα τους, όπως κ εγώ ώρες ώρες δεν με αντέχω με τα ελαττώματά μου!

2 ψυχές, 2 σώματα που πρέπει να λειτουργήσουν ως ένα σε όλα! δεν είναι εύκολο!

είναι κυρίως δύσκολο! αλλά είναι όμορφη η ζωή όταν αγαπάς!

αυτό που ήθελα να καταλάβει η φούμπι είναι ότι όλοι οι γάμοι έχουν τα δύσκολά τους, άλλες το λένε, άλλες δεν ασχολούνται, άλλες το παλεύουν πιο εσωτερικά, άλλες βρίσκουν ό,τι λύση μπορούν!

αλλά δεν πρέπει να έχουμε τη λάθος εντύπωση ότι σε μας έτυχε αυτή η δυσκολία κ ότι είμαστε περίπτωση!

καμιά σας δεν είπα ότι έχει υποχρέωση να μιλάει για το γάμο της το σύζυγο.

αλλά όταν σε μια παρέα η μία στηρίζει την άλλη, όταν βλέπω μια φίλη να είναι σε στενάχωρες σκέψεις, θα της πω να το δει κ αλλιώς, γιατί σε όλα τα σπίτια συμβαίνει, σε άλλα περισσότερο, σε άλλα λιγότερο, αλλά πάντως συμβαίνει!

Εισαι η μαμουλα μου εσυ.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρε φούμπι σε πήρα κινητό κ μιλούσες. τώρα δεν μπορώ να σου μιλήσω. το απόγευμα, αν πάει ο φέφος στο γραφείο, θα σε παρω οπωσδήποτε!

κ εγώ συμφωνώ με την αδερφή ψυχή για τα γενέθλια!

εξάλλου, έχω κ την άλλη άποψη: στο χέρι μας είναι, των γυναικών, να αλλάξουμε το σκηνικό στα σπίτια μας!

άλλαξε οπτική, άλλαξε τις αντιδράσεις σου σε ό,τι σε χαλάει κ δοκίμασε να οπλιστείς να αμύνεσαι με διαφορετικό τρόπο!

ό,τι μπορείς να το αλλάξεις εσύ, να το διορθώσεις εσύ, κάντο! στα άλλα, ρίξτο σε εκτόνωση, αν δεν βγάζει κάτι με συζήτηση!

κοράκλα μου, το μήλο κάτω από τη μηλιά!

Link to comment
Share on other sites

περιστεράκι μου τα οικονομικά δεν με πειράζουν και τόσο...είχα βρει πράγματα στα μέτρα μου...δεν ήθελα και υπερβολές έτσι κι αλλιώς.

την κατάσταση μεταξύ μας εννοώ,κι αν δεν διορθωθεί το θέμα μέχρι το βράδυ δεν το κόβω να γίνεται κάτι.

Βρε Φούμπι έχεις βαριά καρδιά και γι' αυτό τα λες αυτά...

Βέβαια εσύ ξέρεις καλύτερα...

Επειδή όμως εχουμε πει και δυο πραγματα πριβε στο φβ κι εχω καταλάβει πόσο ευαισθητο κορίτσι είσαι και επίσης συναισθηματικό,στο ξαναλέω,δες το αλλιώς,γιατί μετα θα νιώθεις άσχημα που δεν εκανες κάτι στα γενεθλια του παιδιού

Και θα το χοντρύνω και λίγο και θα το πάω παρακάτω...

Ακομα και χάλια βα είμαστε με τους άντρες μας,δεν παύουμε να είμαστε γονείς!Κι επειδή ως μαμάδες είμαστε κι άλλης πάστας από τους μπαμπάδες καλά είναι να κάνουμε και λίγο τους καραγκιόζηδες,όταν πρόκειται να χαρούν τα παιδιά μας

Εδω υπάρχουν ζευγαρια χωρισμενα που εχουν ξεσκιστεί και γιορταζουν μαζι τα γενεθλια των παιδιών τους

Και δεν θα γιορτασετε εσεις που μένετε στο ίδιο σπίτι;

Συγγνωμη δηλαδή που τα γραφω ετσι ωμά,αλλά έτσι το βλέπω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Τι μου κάνετε κοριτσάκια? Εγώ... το παλεύω.

Καταρχήν, χρόνια πολλά στους εορτάζοντες (πρόσωπα-πόλεις)!!

και φυσικά

περαστικά σε όλους τους ασθενείς!!

Ελένη, συλληπητήρια για τη γιαγιά σου. Είμαι σίγουρη πως την αποχαιρέτησες με τον τρόπο σου...

Φούμπι, δύσκολα...?

Αννούλα, με το καλό το αντράκι σου!! Θα δεις τι πλάκα θα πάθεις με τον γιό!

Περιστεράκι, καταλαβαίνω πως θες χρόνο μόνη σου με τον Περιστέρη σου αλλά πιστεύω πως πρέπει να πας στο χορό. Άλλο το ένα κι άλλο το άλλο. Λοιπόν - Ντύσου, στολίσου και πέρνα όμορφα!

Αγγελικούλα, θέλω καιρό να σε ρωτήσω : Πως είναι με δυό παιδιά τόσο διαφορετικών ηλικιών?

Εβίρι, τι έγινε τελικά με την δασκάλα της μικρούλας σου?

Φέφη, εγώ δεν πιστεύω πως υπάρχει τέλειος γάμος. Και γενικά πιστεύω πως ο γάμος ως θεσμός, έχει πολλά τρωτά σημεία - θα 'λεγα πως κατά κάποιο τρόπο είμαι κατά του γάμου. Μεγάλη κουβέντα αυτή όμως, δεν γίνεται εδώ με τα πισιά.

Ο δικός μου γάμος ήταν/είναι δύσκολος. Όχι για πεθερές, οικονομικά, κ.λ.π. Είμαι από "παιδί" με τον άντρα μου μαζί - πολλά χρόνια (μεγααααάλο πράγμα η μακρόχρονη συμβίωση), είμαστε πολύ έντονες προσωπικότητες και οι δύο, μας έχουν τύχει και στραβές.

Αλλά τι να πω κοριτσάκι? Λεπτομέρειες? Μπορεί να τις φανταστεί ο καθένας, με τα χαρακτηριστικά που ανέφερα παραπάνω ή με το πως τοποθετούμαι στα διάφορα θέματα. Ξέρεις πως δεν μου αρέσει να δημοσιοποιώ. Πες το παραξενιά ή όρια (τα δικά μου όρια=ξέρω που να σταματήσω). Όχι πως έχω να κρύψω κάτι, αλλοίμονο, ένας νορμάλ άνθρωπος είμαι με μία μέση ζωή. Από κοντά και με καφεδάκι, μπορώ να πω ότι θες. Πολλές φορές, real life είμαι τόσο αφοπλιστικά ειλικρινής για την ζωή μου που κάποιοι έρχονται σε δύσκολη θέση. Αλλά δεν έχω κάτι να ντραπώ. Είμαι άνθρωπος κι ενίοτε έχω προβλήματα. Αν οι άλλοι τα κάνουν όλα άγια, μπράβο τους - θα παραδειγματιστώ και θα καλυτερεύσω κι εγώ!

Πέρα από τον γάμο τώρα και τα δύσκολα που σου είπα, αν θες να σου πω συνοπτικά και τα καλά : Ο Ζώπυρος είναι ο άντρας της ζωής μου, είναι ο άνθρωπός μου. Και δεν στο λέω αυτό γιατί δεν έχουμε περάσει κρίσεις (μέχρι σκέψεως χωρισμού) αλλά γιατί απλά... έτσι είναι κι έτσι θα είναι, ΟΤΙ κι αν φέρει το μέλλον. Που εύχομαι βέβαια να φέρει μόνο καλά!

Το θέμα - το ξαναλέω - με τα όποια/όσα προβλήματα κι αν έχει κάποιος... είναι να τραβάει η βαλίτσα και να λέει κανείς... ΧΑΛΑΛΙ...

Και μετά από αυτό το συναισθηματικό μου ντελίριο:rolleyes:, να ρωτήσω :

- Ξέρετε κάτι γι' αυτά?

http://www.parentscafe.gr/showpost.php?p=1445947&postcount=71

- Πόσο πληρώνετε στην ΕΥΔΑΠ μηνιαίως? Οι Αθηναίες κυρίως γιατί στην επαρχία ίσως να είναι άλλα τα τιμολόγια.


Link to comment
Share on other sites

Ζώπυρον θεά!

κάντυ,

όσο γράφετε με κάνετε να νιώθω τελείως αγράμματη!

τόσο χάλια τα έγραψα;;;;;;;;;

μόνο η σμαρτάκι με κατάλαβε τί ήθελα να πω κ μετά η περιστεράκι.

σνιφ.

ζώπυρον μου άρεσε τρελά το μηνυμά σου. έτσι σε έχω ψιχανεμιστεί κ εγώ!

φιλιά σε όλες κ πάω να μελετήσω την ερώτησή σου.

φούμπι μου την παλεύεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΣΟΥΥΥΥΥΥΥ!!!!!!!!!

Αν αυτό πάει σε μένα,το καλοδέχομαι και συνεχίζω...

Υπεύθυνες για την ατμόσφαιρα στα σπίτια μας είμαστε σε μεγάλο βαθμό εμείς οι γυναίκες!

Αν δεν βοηθήσουμε εμείς τον εαυτό μας να νιώσει καλύτερα,δεν θα μας βοηθήσει κανείς...

Κι αυτό που λέω εχει βιωματική βάση

Οι γονείς μου είναι μαζί από το σχολείο και η σχεση τους πάντα ήταν σε κρίση

Γιατί δεν χώρισαν ποτε να ησυχάσουν κι αυτοί,να ησυχάσουμε κι εμείς ποτε δεν το καταλαβα...

Είσαι κι εσύ μια ζωή με τον αντρα σου φούμπι...Λογικό είναι να υπάρχουν στιγμές δυσκολες και καταστασεις που φανταζουν αδιεξοδο

Οι δικοί μου δεν μάλωναν μπροστα μας,αλλά πολλές φορες υπήρχε ενα κλίμα απαίσιο,με πολλά μούτρα που εμενα προσωπικά μου προκαλούσε καταθλιψη

Περασα πολλές γιορτες και γενεθλια απαίσια επειδη η μανα μου είχε μούτρα!

Α και φριχτα κυριακατικα μεσημερια με αμίλητες μουτσούνες στο τραπεζι...

Τα θυμάμαι όλα και εχω βαλει σκοπό να μην τα αντιγραψω και στη δική μου οικογενεια

Link to comment
Share on other sites

Πες τα κι εσυ Ζωπ!!

Πολύ μου άρεσε το ποστ σου!

Γι' αυτά που ρωτας δεν εχω ιδεα!!

Ξερω μονο ότι στα εσωρουχα γινονται πολύ χαμηλές εκπτωσεις

Εμείς εδω στην επαρχια δεν εχουμε την πολυτελεια να ψαξουμε για ό,τι χρειαζομαστε

Δυστυχώς

Link to comment
Share on other sites

Και μένα Περιστεράκι μου άρεσε πολύ αυτό που είπες... για το φορτίο που κουβαλάμε από τις οικογένειές μας... και ΔΕΝ πρέπει να μεταφέρουμε στις δικές μας...

Έτσι είναι αλλά Μεγάλη συζήτηση αυτή... Πολύ σημαντική όμως γιατί είμαστε ή θα γίνουμε και μάνες και λάθη πολλά δεν επιτρέπονται με τα παιδιά...

Επί της ευκαιρίας (άσχετο/σχετικό), να προτείνω σε όλες δύο βιβλία (που σε κάνουν να σκεφτείς, ακόμα κι αν ξέρεις, ακόμα κι αν δεν αναφέρονται ακριβώς στα δικά σου προβλήματα) :

http://www.kastaniotis.com/book/978-960-03-5129-3

http://www.armosbooks.gr/product_info.php/products_id/157202?sid=f4cc77b186c9ffc26f164364336c13ba

Πρέπει να φύγω, καλό μας απόγευμα!!


Link to comment
Share on other sites

Φουμπι μου ακριβως τι σου συμβαινει δεν ξερω αλλα θα σου πω μεσες ακρες καποια πραγματα,τα γενεθλεια του παιδιου να τα κανεις τι φταινε τα παιδια μας αν εμεις δεν ειμαστε καλα? Τωρα επειδη σου περνανε σκεψεις χωρισμου στο κεφαλι εγω θα σου ελεγα κατσε και σκεψου αυτα που σας ενωσανε με τον αντρα σου και φτιαξατε μια οικογενεια η οποια αξιζει να πρασπαθησεις γι αυτην οποτε ξεκινα αλλο τροπο προσεγγισης αφου οτι κανεις μεχρι τωρα δεν σου βγαινει και σιγουρα υπαρχει δεν μπορει.Τα υπολοιπα σε πμ οποτε θες ιδιως το βραδυ θα ειμαι σπιτι μονη μου.Α και το αλλο πολυ γρηγορα το καταστρεφεις και πολυ δυσκολα το φτιαχνεις. Οτι θελεις ειμαι εδω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...