Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angel83 είπε:

      Κορίτσια είμαι να σκάσω... Έχω κορονοιο.. Πρώτη φορά κολλάω. Περίμενα αυτή τη βδομάδα να ξεκινήσουμε για εμβρυομεταφορά.. Έτυχε σε καμία? Πόσο καιρό μετά κάνατε εμβρυομεταφορα? Θα μπορέσω να κάνω τον άλλο μήνα ή πρέπει να περάσει περισσότερος καιρός; 

      Καλημέρα κορίτσι μου! Περαστικα καταρχας! Ελπίζω να το περνάς ελαφριά! Λοιπόν εμένα φίλη μου με κοβιντ έκανε την μεταφορά και αυτή τη στιγμή είναι εδώ και μια βδομάδα με το μωράκι της αγκαλιά! Και στο δικό μου κέντρο που είναι διαφορετικό από της φίλης μου μου είπαν πως αν τυχόν έχω κοβιντ σε όποια διαδικασία κάνουμε προχωράμε κανονικά δεν επηρεάζει κάπου. Τουλάχιστον έτσι μου είπαν εμένα.οποτε ρωτα τον γιατρό σου και μην αγχώνεσαι όλα θα πάνε καλά! 

      • Ευχαριστώ 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Ντερμπι πως φτιαχνεις τις φακες με το κριθαρακι? Δε το χω ξανακουσει αυτο το φαγητο!

α είναι ωραίο!γίνεται και με ρύζι.βράζεις πρώτα τις φακές-μια βράση μόνο και πετάς το νερό.Μετά τις βάζεις και βράζουν και ρίχνεις ρύζι ή κριθαράκι ή και απ'τα δύο.Τα αφήνεις να χυλώσουν και ρίχνεις τσιγαρισμένο κρεμμυδάκι και αλάτι!Πολύ νόστιμο μαζί με τονάκι και πανεύκολο. Ετσι το κάνω εγώ δεν ξέρω η νερμπι αν έχει άλλη συνταγή!


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

α είναι ωραίο!γίνεται και με ρύζι.βράζεις πρώτα τις φακές-μια βράση μόνο και πετάς το νερό.Μετά τις βάζεις και βράζουν και ρίχνεις ρύζι ή κριθαράκι ή και απ'τα δύο.Τα αφήνεις να χυλώσουν και ρίχνεις τσιγαρισμένο κρεμμυδάκι και αλάτι!Πολύ νόστιμο μαζί με τονάκι και πανεύκολο. Ετσι το κάνω εγώ δεν ξέρω η νερμπι αν έχει άλλη συνταγή!

Δηλαδη δεν κανεις τις φακες οπως συνηθως με καροτο, ντοματα, σελινο?

η' τα προσθετεις και αυτα?

Τυρακι τριμμενο παει απο πανω?


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπε και η foubi πρωτα βαζεις φακες να παρουν μια βραση κ πετας το νερο. μετα εγω τσιγαριζω κρεμμυδακι-σκορδο κ ριχνω κ τις φακες να παρουν λιγη γευση, προσθετω καροτακι κ λιγη ντοματουλα, ή μια φρεσκια τριμμενη ή λιγο πελτε, κ φυσικα δαφνοφυλλο! επειφη ομς εγω δεν βαζω αλατι στο φαγητο μας χρησιμοποιω νερο με κυβο βιολ.ή τους φρεσκους της κνορ που δεν εχουν πολυ νατριο.αφηνω να βρασουν σε χαμηλη φωτια κανενα μισαωρο κ μετα προσθετω κριθαρακι να βρασει μαζι τα τελευταια 10-12 λεπτα.

θελει αρκετο νερακι γιατι πηζει με το κριθαρακι κ παει πααααρα πολυ φετουλα θρυμματισμενη απο πανω!!!


Tnvip2.png

"Ήρθες εσύ κ η νύχτα γέμισε φως

Γ+Μ=Γ 30.10.2010:)- 23.10.2012

C5iVp2.png

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπε και η foubi πρωτα βαζεις φακες να παρουν μια βραση κ πετας το νερο. μετα εγω τσιγαριζω κρεμμυδακι-σκορδο κ ριχνω κ τις φακες να παρουν λιγη γευση, προσθετω καροτακι κ λιγη ντοματουλα, ή μια φρεσκια τριμμενη ή λιγο πελτε, κ φυσικα δαφνοφυλλο! επειφη ομς εγω δεν βαζω αλατι στο φαγητο μας χρησιμοποιω νερο με κυβο βιολ.ή τους φρεσκους της κνορ που δεν εχουν πολυ νατριο.αφηνω να βρασουν σε χαμηλη φωτια κανενα μισαωρο κ μετα προσθετω κριθαρακι να βρασει μαζι τα τελευταια 10-12 λεπτα.

θελει αρκετο νερακι γιατι πηζει με το κριθαρακι κ παει πααααρα πολυ φετουλα θρυμματισμενη απο πανω!!!

thank you Ντερμπι!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβαλα σκούπα και εκεί που σκούπιζα σταμάτησε και δεν ξανα άνοιξε και πήγα άρον άρον και πήρα 89 γιούρο. Αυτα που δεν τα έχω στο πρόγραμμα και βγαίνουν απρόοπτα. Αλλά χωρίς σκούπα πως θα καθάριζα.

Εβιρυ ψηφίζω 5 θα έλεγα 7 αλλά πως θα τις σηκώσεις, οπότε λέω 4-5.

Φούμπι μου το γαμπρό τον έχω βρει τα πεθερικά είμαστε έτοιμη η νύφη μας σνομπάρει αλλά θα έρθει που θα πάει.

Περιστέρω η παναγιά μαζί σας και μακάρι να μην βγούν άλλες ζημιές.

Χρυσοβαλάντω ηρέμησε. Αν και αποφευγώ να μιλάω για μένα γιατί μόνο κακό μου κάνει και γιατι νιώθω ότι κανένας δεν είναι υποχρεωμένος ναμε ακούει κα να τον ζαλίζω Θα σου πώ ότι ξέρω πολύ καλά πως νιώθεις αλλά μην πέφτεις δεν θα καταφέρεις τίποτα. Αισιοδοξία και θα έρθουν και τα μπεμπάκια. Αν και γνώμη μου γιατί δεν κάνεις και μια χοριακή;

Φιλάκια κοριτσάκια όμορφα!!!

Καληνύχτα


st5Bp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

περαστικά Δώρα μου.

σε θαυμάζω για την ποιότητα του χαρακτήρα σου!

χρυσοβαλαντάκι μου, τα τεστ είναι αναξιόπιστα. τράβα κάνε μια χοριακή. κ ένα τάμα στην οσία!

φιλάκια σε όλες, καληνύχτα κ όνειρα γλυκά.

ρε αδερφούλα, όχι κ Πυθια, όχι κ Πυθία!

εβίρι, 4;

ντέρμπυ κ έλεν ήνγκλαντ γράψατε!

κάγκλυ μου, όταν μια από μας γράφει ότι δεν γράφει όσα αισθάνεται για να μη μας ζαλίζει, ντρέπομαι που σας ανοίγομαι κάθε μέρα...ενώ πιστεύω ότι είμαστε η μία για την άλλη. λες να κάνω τόσο λάθος; δεν αποκλείεται!

Link to comment
Share on other sites

.Δε μπορουμε πια μια ταινια να δουμε και γλαρωνει.:-(:confused:

Σ' αυτήν την περίπτωση αγοράζεις σκύλο και γάτα. Τον αφήνεις να κοιμάται στον καναπέ μαζί με το σκύλο και πας ήσυχα, ήσυχα και πετάς τη γάτα πάνω στο σκύλο.

Εβίρι μου ευχαριστώ για τις προτάσεις,θα τις επεξεργαστώ το βράδυ που θα έχει ησυχία.

Αλίμονο, παρακαλώ.

Εβιρυ ψηφίζω 5 θα έλεγα 7 αλλά πως θα τις σηκώσεις, οπότε λέω 4-5.

Εντ δε γουίνερ ιζ...... Κάγκλυυυυυυυυ. Πιάνω σαν σωστή την αρχική σου σκέψη που ήταν 7, αλλά δεν το είπες. Δεν τις σήκωνα, από κάτω τους στριφογύριζα. Μόνο κουβέρτες έβαλα, εδώ δεν έχω πάπλωμα, έχω φέρει κουβέρτες από Ελλάδα κι αν δω τα σκούρα θα πάω να πάρω κι άλλες. Σαν υπέδαφος για τους αρχαιολόγους θα γίνω.

Link to comment
Share on other sites

ελεος επρεπε να κανω 2 τεστ να φαω τη σφαλιαρα μου κ να συνελθω μολις πηγα τουαλετα κ ειχα πολλα υγρα κ παρατηρησα 2 σταγονες ροζ αρα κατεβαινει...καθε φορα ετσι την παταω αλλη φορα θα περιμενω μια εβδομαδα κ μετα χοριακη..


τα καλυτερα ερχονται

72oYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτήν την περίπτωση αγοράζεις σκύλο και γάτα. Τον αφήνεις να κοιμάται στον καναπέ μαζί με το σκύλο και πας ήσυχα, ήσυχα και πετάς τη γάτα πάνω στο σκύλο.

xαχαχαχαχαχαχαχαχα

Εντ δε γουίνερ ιζ...... Κάγκλυυυυυυυυ. Πιάνω σαν σωστή την αρχική σου σκέψη που ήταν 7, αλλά δεν το είπες. Δεν τις σήκωνα, από κάτω τους στριφογύριζα. Μόνο κουβέρτες έβαλα, εδώ δεν έχω πάπλωμα, έχω φέρει κουβέρτες από Ελλάδα κι αν δω τα σκούρα θα πάω να πάρω κι άλλες. Σαν υπέδαφος για τους αρχαιολόγους θα γίνω.

Βρε Εβιρι παρε ενα παπλωμα ζεσταινει πολυ καλυτερα απο τις κουβερτες...

Ποτε θα γυρισετε πισω? Θα την εχεις βγαλει καθαρη χωρις παραπλευρες απωλειες?;)


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μετά από 4-6 χρόνια θα επιστρέψουμε. Για τις παράπλευρες δεν ξέρω να σου πω, δεν ξέρω τι με περιμένει ακόμη. Πάντως αυτές τις μέρες κρύωνα και μέσα στο σπίτι αφόρητα. Αφού όταν με είδε ο άντρας μου να ανοίγω τη ντουλάπα του στην οποία κάτω-κάτω έχω τις κουβέρτες πετάγεται απότομα και μου λέει: "μη μου πεις ότι θα βάλεις κι άλλη κουβέρτα"; Κι εγώ του απαντάω: " όχι καημένε το χοντρό δερμάτινό σου θέλω να φορέσω πάνω από τη πυτζάμα για να ξαπλώσω"

Link to comment
Share on other sites

Εντ δε γουίνερ ιζ...... Κάγκλυυυυυυυυ. Πιάνω σαν σωστή την αρχική σου σκέψη που ήταν 7, αλλά δεν το είπες. Δεν τις σήκωνα, από κάτω τους στριφογύριζα. Μόνο κουβέρτες έβαλα, εδώ δεν έχω πάπλωμα, έχω φέρει κουβέρτες από Ελλάδα κι αν δω τα σκούρα θα πάω να πάρω κι άλλες. Σαν υπέδαφος για τους αρχαιολόγους θα γίνω.

Επρεπε να περιμένεις κι άλλο να πέσουν στοιχήματα από όλες...:(

Αλλη φορά...

περαστικά Δώρα μου.

σε θαυμάζω για την ποιότητα του χαρακτήρα σου!

Πόσες φορές το έχω σκεφτεί αυτό...Πόσες...

κάγκλυ μου, όταν μια από μας γράφει ότι δεν γράφει όσα αισθάνεται για να μη μας ζαλίζει, ντρέπομαι που σας ανοίγομαι κάθε μέρα...ενώ πιστεύω ότι είμαστε η μία για την άλλη. λες να κάνω τόσο λάθος; δεν αποκλείεται!

Πες τα,πες τα...

Φούμπι μου το γαμπρό τον έχω βρει τα πεθερικά είμαστε έτοιμη η νύφη μας σνομπάρει αλλά θα έρθει που θα πάει.

Αμα σταματησεις να αγχωνεσαι,θα ρθει εκεί που δεν θα το περιμένεις...

Περιστέρω η παναγιά μαζί σας και μακάρι να μην βγούν άλλες ζημιές.

Μακάρι Κάγκλυ μου!

Πάνε που πάνε όλα στραβά σε αυτή τη χώρα,ήταν να μας τυχει κι αυτό να βουλιάξει κυριολεκτικά η περιοχή μας...

Αν είναι να το κάνεις αυτό (να του ρίξεις νερό την ώρα που κοιμάται) σε παρακαλώ, σε παρακαλώ, γράψ' το σε βίντεο και βάλ' το εδώ.

Πειραχτήρι...

Όλη νύχτα περίμενα το κέρασμα.

Εσύ και οι επτά κουβέρτες...

:tongue:

Ελεν και Ντερμπι Μπειμπι μπράβο σας γιατί δώσατε μια άλλη διάσταση στην παραδοσιακή κουζίνα...

ΝΑ μας γραφετε πιο συχνά τετοιες ιδεες

Link to comment
Share on other sites

Εγω? Οχι δε θα παρω εγω τα ευσημα..η Ντερμπι!

Πλακα πλακα ομως ολα τα οσπρια πανε με ρυζι. Και ειναι μια καλη ιδεα αν περισσεψουν φακες η' ρεβυθια και τα βαζουμε να βρασουν με ρυζακι, γινεται καινουργιο φαγητο και δεν πεταμε και τιποτα. το λεγομενο φακορυζο η' ρεβυθορυζο..Εγω ειδικα εχω προβλημα με τα περισσευματα ο αντρας μου δεν τα τρωει, εκτος αν μιλαμε για παστιτσιο η' μουσακα.

Καμμια αλλη ιδεα για,...ανακυκλωση σε φαγακια?

για αυριο λεω να κανω γαριδομακαροναδα, με κατεψυγμενες ομως γαριδες που δε γινεται τοσο νοστιμη οσο με τισ φρεσκιες..


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Καμμια αλλη ιδεα για,...ανακυκλωση σε φαγακια?

Μμμμ δεν είναι ακριβώς ανακύκλωση,αλλά αν φτιάξεις κιμά για μακαρόνια και σου μείνει, μπορείς να τον φτιάξεις γιουβετσι με κριθαράκι ή κιμαδόπιτα ή να κανελόνια

2 στα 3 που σου λέω είναι πάλι με ζυμαρικό,αλλά παραλλαγή των κλασικών μακαρονιών

Κάποτε ο γαστρονόμος έβαζε κάτι συνταγες ανακύκλωσης φαγητών

Δεν ξερω αν βαζει ακόμα,γιατί εχω καιρό να πάρω,αλλά θα κοιταξω στα παλιά τεύχη κι αν βρω κάτι αξιόλογο θα το γράψω

Α!Είχα κάνει μακαρονάδα με κόκκινη σάλτσα για τον άντρα μου κι εχει μείνει αρκετή σάλτσα.Λέω να την φυλάξω και να την συνδυάσω με τα μπιφτέκια(που επίσης έχουν μείνει),να τα κάνω δηλαδή κοκκινιστα και να φτιάξω και ρυζακι

Link to comment
Share on other sites

περαστικά Δώρα μου.

σε θαυμάζω για την ποιότητα του χαρακτήρα σου!

χρυσοβαλαντάκι μου, τα τεστ είναι αναξιόπιστα. τράβα κάνε μια χοριακή. κ ένα τάμα στην οσία!

φιλάκια σε όλες, καληνύχτα κ όνειρα γλυκά.

ρε αδερφούλα, όχι κ Πυθια, όχι κ Πυθία!

εβίρι, 4;

ντέρμπυ κ έλεν ήνγκλαντ γράψατε!

κάγκλυ μου, όταν μια από μας γράφει ότι δεν γράφει όσα αισθάνεται για να μη μας ζαλίζει, ντρέπομαι που σας ανοίγομαι κάθε μέρα...ενώ πιστεύω ότι είμαστε η μία για την άλλη. λες να κάνω τόσο λάθος; δεν αποκλείεται!

Μην ξανα πεις ότι ντρέπεσαι. Εγω νιώθω πολύ καλά μαζί σας και επίσης ανοίγομαι πολυ. Δεν γράφω πολύ γι' αυτό γιατί εγώ δεν θέλω να το σκέφτομαι.Είπα δεν μιλάω και εννοούσα συγκεκριμένα άτομα απο το περιβάλλον μου. Ατομα που βγαίνω μαζί τους. Απλά κατάλαβα οτι δεν μπορούν όλοι να σε ακούσουν και να σου πουν ένα καλό λογο.

Κάποια φίλη μου είπε απορει γιατι δεν είπα ούτε μια φορά "γιατι σε μένα Θεε μου" και της΄λέω γιατί όχι και σε μένα; Οταν βλέπω ότι κάποιοι με βλέπουν σα να μου έχει συμβεί το χειρότερο κακό ίσως με λυπούνται κιόλας δεν θέλω ούτε να με λυπούνται ούτε να τους ζαλίζω. Οπότε τραλαλα. Μπορεί να μην σας έχω δει ποτέ αλλά σας έχω στη καρδιά μου και σας σκέφτομαι και όταν δεν είμαι εδώ. Αν δεν ένιωθα καλά δεν θα ήμουνα κάθε μέρα εδώ.

Εβιρυ 7;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Εγω γυρνάω συνέχεια στο κρεβάτι (ο άντρας μου με λέει σβούρα)θα είχα ξεπλατιστει.

Οπως βλέπετε δεν έχω ύπνο και ξενυχτάω.

Καλό ξημέρωμα!!!


st5Bp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...