Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angel83 είπε:

      Κορίτσια είμαι να σκάσω... Έχω κορονοιο.. Πρώτη φορά κολλάω. Περίμενα αυτή τη βδομάδα να ξεκινήσουμε για εμβρυομεταφορά.. Έτυχε σε καμία? Πόσο καιρό μετά κάνατε εμβρυομεταφορα? Θα μπορέσω να κάνω τον άλλο μήνα ή πρέπει να περάσει περισσότερος καιρός; 

      Καλημέρα κορίτσι μου! Περαστικα καταρχας! Ελπίζω να το περνάς ελαφριά! Λοιπόν εμένα φίλη μου με κοβιντ έκανε την μεταφορά και αυτή τη στιγμή είναι εδώ και μια βδομάδα με το μωράκι της αγκαλιά! Και στο δικό μου κέντρο που είναι διαφορετικό από της φίλης μου μου είπαν πως αν τυχόν έχω κοβιντ σε όποια διαδικασία κάνουμε προχωράμε κανονικά δεν επηρεάζει κάπου. Τουλάχιστον έτσι μου είπαν εμένα.οποτε ρωτα τον γιατρό σου και μην αγχώνεσαι όλα θα πάνε καλά! 

      • Ευχαριστώ 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Εβιράκι ελπίζω η κόρη σου να είναι καλά τώρα!

Ναι, ναι δεν ήταν τίποτα. Σ' ευχαριστώ πολύ.

καλησπερα στην παρεα σας!!θα ηθελα να σας ρωτησω καμια ιδεα τι να κανω τα ενα σωρο πορτοκαλια που μ φερανε!!καμια συνταγουλα για κεικ με πορτοκαλι, που να μην εχει μονο ξυσμα δλδ..

Καλησπέρα και σε σένα Ντέρμπυμπέιμπι. Καλώς ήρθες.

Κοίτα στο κέικ πορτοκαλιού παραπάνω από ένα ποτήρι πορτοκαλάδα, δηλαδή 3-5 πορτοκάλια, δε νομίζω να βάζουν οι συνταγές. Τι θα έλεγες, ναι μεν να φτιάξεις ένα κεκάκι (να μας κεράσεις κιόλας) και τα υπόλοιπα να τα κάνεις μια ωραιότατη γλυκιά πορτοκαλάδα που θα την αραιώνεις με νερό κάθε φορά που θα θέλετε να πιείτε. Να κρατήσεις επίσης, και έναν αριθμό πορτοκαλιών να τα στύψετε, εκτός αν δε σας αρέσει και δεν την πίνετε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

καλησπερα!!!ημουν ετοιμη να φτιαξω ενα κεικ, που οπως ειπες το πολυ να χρησιμοποιουσα 2-3 πορτοκαλια, αλλα ειχαμε διακοπη ρευματος μια ωρα κ ακομα τωρα η ταση πεφτει οποτε επιφυλασσομαι για αυριανο κερασμα!!!

οσο γιατην πορτοκαλαδα στον συζυγο φερνει ξινιλα στο γιοκα μ δεν πολυαρεσει οποτε μονο εγω οτι κανω!

εχω μια θεια που κανει εξαιρετικη πορτοκαλοπιτα..μηπως να της τα στειλω να μας κερασει εκεινη???


Tnvip2.png

"Ήρθες εσύ κ η νύχτα γέμισε φως

Γ+Μ=Γ 30.10.2010:)- 23.10.2012

C5iVp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν πολύ νόστιμη πορτοκαλόπιτα έχει η Βέφα. Την έχω φτιάξει αρκετές φορές και κάθε φορά έχει την ίδια επιτυχία. Η αλλαγή που κάνω εγώ, είναι αντί να σουρώνω σε πιετούλες τα φύλλα, τα τσαλακώνω, όπως ένα φύλλο χαρτιού που το πετάμε. Δηλαδή, δίνω στο φύλλο το σχήμα αφράτης μπάλας με τσαλάκωμα. Καταναλώνω όλα τα φύλλα του πακέτου, αν έχω μεγάλο ταψί, διαφορετικά βάζω από το πακέτο, τόσα-όσα να τα χωράει το ταψί μου.

Επειδή, τη συνταγή την έχω γράψει στο αρχείο μου με τον τρόπο που εγώ ξέρω να διαβάζω, αν δεν καταλάβεις κάτι, πες μου να στο εξηγήσω, πώς το εννοώ.

ΠΟΡΤΟΚΑΛΟΠΙΤΑ (ΒΕΦΑΣ)

Υλικά: 1πακ φύλλο κρούστας, 200γρ γιαούρτι, 1φακ μπέικιν ή 2κ.σ., 1φλ καλαμποκέλαιο, 1/2φλ ζάχαρη, 2 βανίλιες, ξύσμα 1 πορτοκαλιού, 4 αυγά. Σιρόπι: 1 1/2νερό, 2 1/2φλ ζάχαρη, 1φλ χυμό πορτοκαλιού, ξύσμα πορτοκαλιού.

ΕΚΤΕΛΕΣΗ: Βάζουμε το γιαούρτι με το μπέικιν σε μπολ ανακατεύουμε να φουσκώσει. Στο μίξερ χτυπάμε το καλαμποκέλαιο, τη ζάχαρη, τις βανίλιες, το ξύσμα, τα αυγά. Τα ενώνουμε με το γιαούρτι και φτιάχνουμε το φύλλο. Σε λαδωμένο ταψί βάζουμε σουρωμένα φύλλα σε πιετούλες αφράτες να καλυφθεί ο πάτος. Στρώνουμε το μίγμα να πάει παντού πάνω και μέσα στα φύλλα. Ψήνουμε μέχρι να ροδίσει η επιφάνεια. Βράζουμε το σιρόπι 5΄και περιχύνουμε την πορτοκαλόπιτα.

Link to comment
Share on other sites

Η Στουτγκάρδη είναι πάρα πολύ όμορφη πόλη. Οι ρυθμοί της ζωής είναι αρκετά γρήγοροι εδώ. Επίσης, κάνει αρκετό κρύο τώρα το χειμώνα, το καλοκαίρι μου είπαν ότι οι +30 είναι αρκετή ζέστη λόγω της υγρασίας. Δεν ξέρω θα περιμένω να δω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Δεν ειμαι καλα κοριτσια!!!!!!

Απο χθες ειμαι στις μαυρες μου(φανταστιτε οτι ειχα να φαω απο χθες το μεσημερι...μπουκια δεν πηγαινε κατω...)

Και σαν μην εφτανε αυτο.......

Ο θαησυρουλης μου ανεβασε αποψε,38,8

Εκανε κατι εμετους μικρους απο χθες,ολο φλεμματα,

αλλα ηταν πολυ ζωηρος και δεν φανταστικα τι με περημενε σημερα!!!!

Ασε που τελικα γιαυτο δεν ειχε ορεξη το καμαρι μου...και

εγω τον ταιζα με το ζορι.:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Αποψε λοιπον,μου εκανε 3 φορες εμετο μες το φλεμμα.....

και φυσικα κοιμηθηκε νηστικος,με 50μλ νερο μονο!!!!

Αυριο τον παω παιδιατρο,δεν το ρισκαρω.....

και θα ζητησω αντιβιωση,μη φαει ολη την ταλαιπωρια και μετα

την παρει..(την αντιβιωση)τελικα.

Οποτε ειμαιααα να σκασω!!!!!!!!

Χρειαζομαι ψυχολογο!!!!!!!!!


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δωράκι μου, Δωράκι μου, μην το παίρνεις κατάκαρδα γιατί υπάρχει και το καλό της υπόθεσης. Καταρχήν, να τον πας στον παιδίατρο μήπως και τυχόν χρειαστεί αντιβίωση όπως είπες. Τα φλέγματα είναι πιο επικίνδυνα όταν δε βγαίνουν προς τα έξω, γιατί δημιουργούν διάφορες πνευμονικές παθήσεις.

Το καλό της υπόθεσης είναι ότι με τους εμετούς, σου έβγαλε και φλέγματα, οπότε δεν τα κράτησε μέσα του. Το γεγονός ότι δεν έφαγε μη σε φοβίζει. Ξέρω ότι σε στενοχωρεί, όπως θα στενοχωρούσε κι εμένα να βλέπω τα παιδιά μου να μου τα μαραζώνει η αρρώστια, όμως αυτό είναι εντελώς προσωρινό. Μόλις συνέλθει θα ξαναφάει. Εσύ πόσο τρως όταν είσαι αρκετά άρρωστη;

Link to comment
Share on other sites

Αχ εβιριιιιι,θα σκασω λεμε!!!!!!

Κοιτα,παιδιατρο θα τον παω,κυριως να του δωσει αντιβιωση και να δει ακροαστικα και λαιμα,γιατι με μια ματια που εριξα με ενα φακο,με τον καλο μου στο λαιμακο του...ειδα κατι ασπροκοκκινα δεξια και αριστερα....

Οποτε θελω να τον δει κ η γιατρος του,γιατι δεν ειναι να παιζω με τις ιωσης...ειδικα εγω,που πασχει το μικρακι μου απο καρδιοπαθεια!!!!!!!!

Οσο για τα φλεμματα,ξερω ορτι ειναι καλυτερα να τα βγαζει....

Αλλα κι ο εμετος μονο ,κοπωση φερνει!!!!!!

Μα πως γινετε να τον προσεχω τοοοοσο και να μου αρωστενει;

Αλλα ξερω πως κολλησε....Ηρθε τις προαλλες μια φιλη με το παιδακι της,που μολις ειχε αναρωσει...μαλλον οχι εντελως!!!!!

Μα περιση ενα χειμωνα ολοκλθρο δεν μου αρωστησε καθολου,μονο 2-3μερες με μιξουλες ηταν και τιποτα αλλο!!!!!!Φετος τι γινετε;

Η μικρουλα σου ειναι καλυτερα;


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρέ, το καημενούλι ξέρω ότι το κάνει να δείχνει κουρασμένο, αλλά είναι απόλυτα αναμενόμενο, όσο αναμενόμενο είναι ότι θα περάσει σύντομα. Μετά θα αρχίσει να παίρνει τα πάνω του.

Όσο και να τον προσέχεις, ακόμη κι αν δεν έρθει ποτέ κανείς επισκέπτης στο σπίτι, ο τρόπος που μπορεί να κολλήσει ένα μικρόβιο-ίωση είναι από σας τους γονείς. Από τη στιγμή που εσείς μπαινοβγαίνετε ακόμη κι αν δε δουλεύατε, πάτε στο φούρναρη, στο σούπερ μάρκετ, στο λεωφορείο, σε άλλες αναγκαίες συναλλαγές και σίγουρα κάτι φέρνετε από τον κόσμο που υπάρχει εκεί.

Πέρσι ήταν σύμπτωση που δεν αρρώστησε, ίσως να μην ήταν τόσο δυνατές οι περσινές ιώσεις.

Η δικιά μου είναι καλά, ευτυχώς δεν εξελίχθηκε σε ίωση. Σ' ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αχ εβιριιιιι,θα σκασω λεμε!!!!!!

Κοιτα,παιδιατρο θα τον παω,κυριως να του δωσει αντιβιωση και να δει ακροαστικα και λαιμα,γιατι με μια ματια που εριξα με ενα φακο,με τον καλο μου στο λαιμακο του...ειδα κατι ασπροκοκκινα δεξια και αριστερα....

Οποτε θελω να τον δει κ η γιατρος του,γιατι δεν ειναι να παιζω με τις ιωσης...ειδικα εγω,που πασχει το μικρακι μου απο καρδιοπαθεια!!!!!!!!

Οσο για τα φλεμματα,ξερω ορτι ειναι καλυτερα να τα βγαζει....

Αλλα κι ο εμετος μονο ,κοπωση φερνει!!!!!!

Μα πως γινετε να τον προσεχω τοοοοσο και να μου αρωστενει;

Αλλα ξερω πως κολλησε....Ηρθε τις προαλλες μια φιλη με το παιδακι της,που μολις ειχε αναρωσει...μαλλον οχι εντελως!!!!!

Μα περιση ενα χειμωνα ολοκλθρο δεν μου αρωστησε καθολου,μονο 2-3μερες με μιξουλες ηταν και τιποτα αλλο!!!!!!Φετος τι γινετε;

Η μικρουλα σου ειναι καλυτερα;

Δωρακι, μαλλον επειδη τον προσεχεις παρα πολυ ειναι και πιο ευκολο να αρρωστησει γιατι δεν ερχεται σε επαφη με μικροβια να αναπτυξει αντισωματα. Βεβαια εγω αυτα τα λεω εκ του ασφαλους δε ξερω πως και τι θα εκανα στη θεση σου. Ρωτα το γιατρο σου παντως για αυτα τα δυναμωτικα τυπου εχινασια, αν μπορει να το παιρνει δε βλαπτει. Η ανιψια μου που εκανε εγχειρηση καρδιας οταν ηταν μιας εβδομαδας παντως με συμβουλες του γιατρου, πηγαινει κανονικα στο σχολειο/παιδικο ερχεται σε επαφη με μικροβια και εχει εξελιχθει σε πολυ δυνατο παιδι σπανια αρρωσταινει να χτυπησω ξυλο το κοριτσακι μας

Να τον πας στο γιατρο βεβαια αλλα μην τρελλαινεσαι, οσο πιο πολυ αγχωνεσαι τοσο πιο πολλα πανε στραβα.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη μέρα... δύσκολη νύχτα... και πάει λέγοντας...

Περιστεράκι μου, εύχομαι να μην έχουν χειροτερέψει τα πράγματα με το νέο κύμα κακοκαιρίας...

Φούμπι μου, αν μου επιτρέπεις... Για το από κει θέμα, αν και το διάβασα λίγο βιαστικά - συμφωνώ μαζί σου επί της ουσίας αλλά νομίζω πως αρπάχτηκες λίγο παραπάνω (και φυσικά κατανοώ τους λόγους) (και φυσικά δεν το παίζω υπεράνω, αρπάζομαι συχνά πυκνά).

Δωράκι μου γλυκό, διώξε τον φόβο. Ο θησαυρούλης μας περνάει τις φυσιολογικές ιώσεις για την εποχή και την ηλικία του. Όλα καλά θα πάνε! Στείλε μου ένα χαμόγελο - το περιμένω...


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...