Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angel83 είπε:

      Κορίτσια είμαι να σκάσω... Έχω κορονοιο.. Πρώτη φορά κολλάω. Περίμενα αυτή τη βδομάδα να ξεκινήσουμε για εμβρυομεταφορά.. Έτυχε σε καμία? Πόσο καιρό μετά κάνατε εμβρυομεταφορα? Θα μπορέσω να κάνω τον άλλο μήνα ή πρέπει να περάσει περισσότερος καιρός; 

      Καλημέρα κορίτσι μου! Περαστικα καταρχας! Ελπίζω να το περνάς ελαφριά! Λοιπόν εμένα φίλη μου με κοβιντ έκανε την μεταφορά και αυτή τη στιγμή είναι εδώ και μια βδομάδα με το μωράκι της αγκαλιά! Και στο δικό μου κέντρο που είναι διαφορετικό από της φίλης μου μου είπαν πως αν τυχόν έχω κοβιντ σε όποια διαδικασία κάνουμε προχωράμε κανονικά δεν επηρεάζει κάπου. Τουλάχιστον έτσι μου είπαν εμένα.οποτε ρωτα τον γιατρό σου και μην αγχώνεσαι όλα θα πάνε καλά! 

      • Ευχαριστώ 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

κοριτσια εχει καμια σας καμια συνταγη για ψωμακι?η μαμα μου κανει αυτη με το προζυμη που το ζυμωνεις φουσκωνει το ξαναζυμωνεις και κανεις μια μερα για να φας ψωμι.....τελειο γινεται αλλα δεν μπαινω σε αυτη τη διαδικασια.επισης δοκιμασα αυτο με την μπυρα και ειναι πολυ πικρο.κατι με μαγια ξερετε?

Φαίη,σήμερα ζύμωσα ψωμι και ήταν έτοιμο σε δύο ώρες.Εγώ το φιάχνω το προζύμι με μαγιά.Χρειάζεται μισή ώρα το προζυμι για να γίνει,ζυμώνεις,πλάθεις, περιμένεις άλλη μιση ωρα με 40 λεπτά και ψήνεις άλλη μισή ώρα με 40 λεπτά.Χρειάζεσαι 2 κιλά αλέυρι, περίπου 90γρ. μαγια,1 κοφτή κουταλιά της σούπας αλάτι και νερό όσο πάρει,να γίνει μία ζύμη σχεδόν μαλακή.Αφού τα ζημώσουμε στο τέλος προσθέτουμε 5-6 κουταλιές της σούπας λάδι.το φιάχνω με 1 κιλό αλέυρι ολικής και 1 κιλο αλευρι ασπρο.

Συγγνώμη που τα έγραψα λίγο μπερδεμένα αλλά μαγειρεύω με το μάτι και δεν μου είναι ευκολο να υπολογίσω ακριβείς ποσότητες.


eTeNp3.pngeTeNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

Σήμερα ΠΗΖΩ! ( Τι πρωτότυπο! )

Δεν έχω προλάβει να διαβάσω νέα σας, θα ξεκινήσω σιγά σιγά!

Σήμερα τρώμε μακαρονάκια με έταπ ( κέτσαπ ) που λέει και ο γιός μου!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

να σας είχα όλες στο τετράγωνο να σας μάζευα για καφέ το απόγευμα...τί καλά που θα ήταν!

όλες όμως!

Αχ πραγματκά θα ήταν σούπερ!!! Το απόλυτο αγχολυτικό!

ρε τελειωμό δεν θα είχαμε! κ τα ψυχολογικά θα πήγαιναν περίπατο! ούτε απωθημένα από πεθερές, μανάδες, κουνιάδια, αντρούληδες, αρρώστιες, οικονομικά, δουλειές, από τίποτα. θα τα κάναμε όλα λιανά! κ ξεκαρδιστικά!

με καφέ θα ξορκίζαμε τη μουνταμάρα!

θέλω γειτόνισσες λίτσα κουκλίτσα, φούμπι καλό παιδί, αφροδίτη μέσα σε όλα, περιστέρω αδερφούλα, εβίρι χρυσοχέρα κ σοφή δημαρχέσσα, μαρία στοργική μανούλα, κουφέτο χαρά Θεού, άννα πουλάκι μου, άννια μικρούλα μου νοικοκυρούλα μου, ζωπ φίλη, κάντυ μου ευγενικό μου κορίτσι, δώρα μου (τα σέβη μου σε όλα σου), αγγελικούλα μου τριδυμούλα, έλεν λατρεία!, κάγκλυ μου γλυκιά μου, φαίη μου αγαπούλα, σμαρτάκι μου κορούλα μου (πόσο σου μοιάζω), χρύσα κ χρυσοβαλάντω, ελένη αγγλία, λινούλα καλές μου,

μου είστε πολύτιμες, να είστε όλες καλά!

Φεφάκι κι εμένα με πιάνει στερητικό αν περάσουν δυο μέρες και δεν έχω μπεί στην παρέα για να μάθω νέα σας. Φιλιά πολλά σε όλες!!!!!!

Κοριτσάρες μου σας διαβάζω και με κάνετε να χαμογελώ!

Δεν πολυγράφω γιατί έχω μιζεριάσει και δε θέλω να σας πρήζω όταν νιώσω καλύτερα θα επανέλθω δυναμικά!

Αφροδίτη μου περαστικά στο αφροδιτομωρό! Εύχομαι να περάσει πολύ γρήγορα!

Δωράκι καλύτερα η μανούλα?

Κάντυ μου γλυκιά να χαίρεσαι την κοράκλα σου την κουκλίτσα! κι εμένα γιορτάζει ο σύζηξ σήμερα αλλά δεν κάνουμε τίποτις

Περιστέρω μου τι αποφάσισες τελικά με τη διαιτολόγα? τι κάνει η μαμά σου?

Φεφόνι μου αγαπημένο,τι να πω για σένα! Πόσο διαφορετικά θα ήταν όλα αν υπήρχαν στην καθημερινότητα μου άνθρωποι σαν κι εσάς!

Όσο για τις βρογχιολίτιδες και τις χημειοπροφυλάξεις να δοξάζεις το Θεό που δεν τα ξέρεις!Δεν χάνεις τίποτα!

btw χημειοπροφύλαξη είναι όταν παίρνει κανείς μικρή δόση αντιβίωσης καθημερινά για αρκετό χρονικό διάστημα.Λειτουργεί ας το πούμε προληπτικά.

Στα κοριτσάκια που ξέχασα ,και ιδιαίτερα στην Αγγελική μου στέλνω πολλά πολλά φιλιά!

Πολλά φιλάκια και από μένα!!!!! ( εμότικον που στέλνει φιλιά! )

Α ξέχασα να σας πω, μ'έχει πιάσει μαγειρικός οίστρος,χθες έκανα μοσχαράκι κοκκινιστό με ρύζι, πορτοκαλόπιτα, κρουασαν.Σήμερα το σουφλε του νανουρίσματος και ένα τουρτοειδές δικής μου εμπνεύσεως-της οικονομίας- να τρατάρω τους δικούς μου.

ΚΑΙ ΒΑΛ'ΤΕ ΜΠΡΟΣ ΚΑΝΤΕ ΚΑΜΙΑ ΚΟΡΗΗΗΗΗ...ΘΕΛΩ ΝΥΦΕΣ ΛΕΜΕΕΕΕΕ!:tongue:

Έχω μία αλλά μάλλον σου πέφτει μεγάλη!!!!:wink:;-):wink:


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

η περπατοπιτα ειναι γλυκο , συνηθως ταψιου , που το φτιαχνουμ για το καλο οταν αρχιζει να περπαταει ενα παιδι. καποια στιγμη, η δωρα αν θυμαμαι καλα ειχε βαλει μια συνταγη για ζυμη πεινιρλι-πιτσακια. εχω φαει τον τοπο αλλα δεν την βρισκω. μηπως θυμαται σε ποια σελιδα ειναι???οεοοο???

Ότι γλυκό θέλω?Δεν το έχουμε σαν έθιμο εδώ αλλά θα το κάνω!Ευκαιρία για γλυκάκι.χεχε

αν μπορούσα να σας πω τί έκανα...

αριστούργημα! αλλά ποιός να το εκτιμήσει!!!!!!!!!

μιλάμε την έχω ψωνίσει με την πάρτη μου!!!!!!

νομικό ποίημα!!!!!!! κέντησα η ρουφιάνα!!!!!!

φτού μου!

φτου σου κοριτσάρα μου

Αγοράσαμε επιτέλους τις στολές μας ! Το έχουν χαρεί τόσο πολύ και τα δυο ! Δεν βλέπουν την ώρα να τις φορέσουν και να καμαρώνουν ! Και, φυσικά, μιλάμε για το πιο ωραίο ζευγάρι ever Μικυ + Μίνυ !!!

τι ωραία!!!!
το τι πλυση εγκεφαλου προσπαθουν να κανουν στο παιδι μου , δεν λεγεται...και μη μου πειτε ειναι ιδεα μου... το πιανω στον αερα το μπλαμπλα...:mad::-xγκρρρρ.....καπου πρεπει να τα πω και εγω....εισπνοη-εκπνοη.....

τι έγινε αφροδίτη μου?

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

Σήμερα ΠΗΖΩ! ( Τι πρωτότυπο! )

Δεν έχω προλάβει να διαβάσω νέα σας, θα ξεκινήσω σιγά σιγά!

Σήμερα τρώμε μακαρονάκια με έταπ ( κέτσαπ ) που λέει και ο γιός μου!!

Γεια σου Αγγελική!

Μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι.Τι θέλω και πάω από κει.Μια χαρά δεν είμαι από δω με το κουςκουσάκι μας?


Link to comment
Share on other sites

αν μπορούσα να σας πω τί έκανα...

αριστούργημα! αλλά ποιός να το εκτιμήσει!!!!!!!!!

μιλάμε την έχω ψωνίσει με την πάρτη μου!!!!!!

νομικό ποίημα!!!!!!! κέντησα η ρουφιάνα!!!!!!

φτού μου!

Πες λεπτομερειες βρε Φεφη! Νομικο ποιημα...χμμμμ....:rolleyes:

Εγω ειμαι καθηγητρια σε γυμνασιο-λυκειο (εδω αυτα ειναι μαζι), αναπληρωτρια για την ωρα.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α! Και τα σημαντικότερα :

1) Ποιά έχει χωριό... για να ξέρω να προστρέξω... την δύσκολη στιγμή της επίσημης πτώχευσης?:roll:

Διαθέτουμε χωριό κατά Γιάννενα πλευρά! Κοπιάστε όποτε θέλετε! Κι εμάς για εκεί μας βλέπω.....

2) Κανονίζετε συμπεθεριά χωρίς να έχετε δει τον ΛΕΒΕΝΤΗ μου?:roll:

Μαγειροκόριτσά μου καλημέρα!

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!

Μια ερώτηση στα γρήγορα. Ειχα πάρει ένα μεγάλο κουτί φέτα σε άλμη χθες.Ηθελε ο μικρός να φάει φέτα και του έπεσε κάτω γιατί ήταν βαρύ...πάει η άλμη.Τι μπορώ να κάνω για να μην κλαίω τι φέτα.Μπορώ με κάποιο τρόπο να τη συντηρήσω ή πρέπει να πλακωθώ στις τυρόπιτες?

Πέρα ένα τεπεράκι και πήγαινε στο σούπερ μάρκετ και ζήτα να σου δώσουν λίγη άρμη.

καλημερα?ηρθα επιτελουσ μονιμα πια......ηταν σπαστικο να σας διαβαζω και να μην μπορω να απανταω απο το κινητο....λοιπον σημερα εχει μαυροματικα......σουπα.και τρελαινομαι......ξεκιναω να διαβασω αυτα που δεν προλαβα

Καλώς την την πέρδικα!!!

Χαρα μου να σε καμω συμπεθερα,αν ποτε αποκτησω αλλο παιδι και κυριως κορη!!!!!

Αννα συμφωνω με ολα οσα γραφεις,αλλα αν γινει κανενα πατατρακ θα υπαρχει στην αποθηκη και κανενα τροφημο να φαμε ολοι μας αλλα κυριως τα παιδια!!!!!!!

Εγω σημερα θα παρω λιγα τροφημα και θα τα βαλω στην αποθηκη....Ευχομαι να μην γινει τιποτα φυσικα και να βρεθει μια αλλη λυση!!!!!

Φυσικα αν γινει κατι εμεις σκεφτομαστε πολυ σοβαρα να φυγουμε για εξω.....εχω και την αδερφουλα μου εκει......θα παρω και την μανουλα μου μαζι...

Δεν θα κατσω εδω να πεινασει το παιδακι μου

Φουμπι χρονια πολλα κι απο μενα.Να τον χαιρεσαι!!!!

Καλημερα κι ολας!!!!

Σημερα εχουμε ηλιο.

Εκανα και το φαγακι μου,μοσχαρι με αστρακι κοκκινηστο.

Τελειωσα και με τις δουλειες μου...εκτος απο ενα πλυντηριο που περημενω να τελειωσει να το απλωσω.

Εκανα κι ενα μπανακι και τωρα παω να στεγνωσω μαλλι.

Το απογευμα θα παμε σε ενα μεγαλο εμπορικο για να ψωνισω με τις εκπτωσεις ρουχα του θησαυρου για του χρονου και επ ευκαιριας να πιουμε κι ενα καφεδακι.

καλές βολτούλες και καλά ψώνια!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Φούμπι να χαίρεσαι τον αντρούλη σου!

Πολυλογούδικα κορτσούδια γεια και χαρά σας!!!

Σας διάβασα στο πεταχτά

Από χθες βράδυ είμαι κι εγώ στο κλαμπ της γαστρεντερίτιδας και με τη βούλα.

Περαστικούλια περιστεράκι!

Τωρα που συνήλθαν τα αγόρια μου,εγώ σέρνομαι...

Βέβαια το περιστερόπουλο ούτε τρώει ούτε πίνει,όλα με το ζόρι...Κι από γκρίνια,άλλο τίποτα!!

Φαίη επιτέλους βρε κορίτσι...

Ιωάννα, κράτα γερά! Κι εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ούτε ζωγραφιστό δεν ήθελα να δω το κρέας!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που δεν κόπηκε.

Εβιράκι ελπίζω η κόρη σου να είναι καλά τώρα!

Καλημέρα και καλή Κυριακή,

Και όπως είπε και η Εβίρι σιγά σιγά ξεπροβάλει ο ήλιος από το βουνό!!!!!!

Κοιμήθηκα πάρα πολύ καλά σήμερα μετά από πολύ καιρό και πραγματικά νιώθω άλλος ανθρωπος.Και επειδή βαριέμαι να μαγειρέψω θα φτιάξω σάλτσα με πιπεριές και μανιτάρια και θα βράσω και μακαρόνια και μια χαρά θα φάμε σήμερα.

Καλή Κυριακή

Μπράβο που ξεκουράστηκες! Και η μακαρονάδα μια χαρά φαγητό είναι!

Γεια σας μαγειρισσούλες μου!!

Σήμερα δεν μαγείρεψα.Ο περιστέρης θα βολευτεί με ό,τι υπάρχει και για το περιστερόπουλο και μένα υπάρχει κοτόσουπα.

Το μικρό μου πίνει μόνο γάλα,αρνείται να φάει οτιδήποτε άλλο.

Εγώ είμαι καλύτερα,αλλά πονάω όλοκληρη λες και με εχουν πλακώσει στο ξύλο...

Παρ' όλα αυτά κάνω δουλειές στην κουζίνα μου.

Απόψε είχαμε κατακλυσμό...Χαμός!Πνίγηκε μια γιαγιούλα,κόσμος είναι ακόμα εγκλωβισμένος στα σπίτια του,η πυροσβεστική αδειάζει από παντού νερά,το νοσοκομείο δεν έχει ρεύμα και διώχνουν τον κόσμο,σε γειτονικό χωριό έπεσε το βουνό πάνω σε ενα σπίτι και κατέστρεψε το μισό,ευτυχώς όχι εκεί που κοιμόταν ο κόσμος...Τι άλλο να σας πω...

Άκουσα τα νέα στην τηλεόραση και σε σκέφτηκα χτες. Χαίρομαι που έσεις είστε καλά και κρίμα για τις ζημιές που έγιναν!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα, σημερα φαγαμε στιφαδο μοασχαρακι..

Εσκασε μυτη το πρωτο μας δοντακι και ειμαστε μες την γκρινια...

σας διαβασα λιγο αλλα δεν με αφηνει και πολυ, ολο αγκαλια θελει..

και τωρα ξανακλαιει..

φιλια σε ολες!!!!

Με υγεία το πρώτο σας δοντάκι!!! Τώρα να δεις τι κουκλίτσα θα γίνει!!!

Διάβασα και το θέμα σου δίπλα Δωράκι μου - πολύ καλά έκανες και το άνοιξες. Πότε υπολογίζετε περίπου να έρθετε για το χειρουργείο?

Α! Μην διανοηθείς να μην μας ειδοποιήσεις όταν θα κατέβετε - διαδήλωση θα κάνει το (Αθηναικό τουλάχιστον) μαγειροκαφέ στο νοσοκομείο!! Και άπειρες αγκαλιές στο θησαυρούλη!!:D

Συμφωνώ και επαυξάνω!!!

Σας φιλώ, πάω γι' άλλα...

έντιτ : Μαράκι, καλοστέριωτο το πρώτο δοντάκι!! Και στ' άλλα, με υγεία!!

φούμπι μου, αυτόπου σου είπε η φαίη για την άλμη είναι σωστό!

η αγγελική δεν μπαίνει απότο σπίτι είπαμε γιατί το λαπ τοπ είναι στους πιγκουίνους!

και πολικές αρκούδες επίσης!!!!

Κι όμως κυρία μου, πήγα να μπω χτες το απογευματάκι και έρχεται η κόρη μου και μου λέει ¨Μαμά να ακούσουμε μουσική στο ίντερνετ?¨ Δεν μπορούσα να της πω όχι μιας και λόγω του μικρού ο χρόνος που περνάμε οι δυό μας είναι περιορισμένος κι έτσι σήμερα γράφω και ξαναγράφω και διαβάζω και προσπαθώ να κάνω update!

άννα μου πολλά πολλά γλυκά φιλάκια. είσαι μια ζωγραφιά!

ξεχασα να σας πω οτι το μωρο μου σημερα ειχε για παιχνιδι το σκουπακι και μου ελεγε:τοτο(δωστο) μαμα, κουπισω, ητητω(βοηθησω)!!!επισης επειδη, δεν ξερω πως κολλησα, την φωναζω χαρα μου σημερα, με κοροιδευε και μελεγε και αυτη αμα μου!!!τι γελια καναμε με τον χασμπυ σημερα δεν λεγεται!!!ναναι καλα το γλυκουλι μου!!!και ολα τα παιδακια μας εννοειται!!!

Και εμένα ο δικός μου έχει κόλλημα με την σκούπα. Μάλιστα με είχε δει κάποια φορά που σκουπίζοντας είχα σηκώσει και την άκρη του χαλιού για να το κάνω και λίγο από κάτω και τώρα κάθε φορά που σκουπίζουμε πηγαίνει και σηκώνει και το χαλί για να σκουπίσουμε από κάτω!!!

αχ ξέχασα το σημαντικότερο!το φουμπομωρο σήμερα έκανε δειλά δειλά τα πρώτα του βηματάκια!τι χαρά!

με την ομιλία δεν ξέρω τι θα γίνει...πρέπει να του αφιερώνω περισσότερο αποκλειστικό χρόνο...

Μπράβο στο φουμπομωράκι για τα πρώτα βηματάκια!!! Άντε και καλό κυνηγητό:tongue::tongue::tongue:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια.

Κορίτσια μου κρύο και πάλι κρύο. Ευτυχώς, αυτές τις δύο μέρες δεν πήγαμε πουθενά. Αύριο θα ξυριστώ πάλι, γιατί θα έχουμε -14 με -15 περίπου και πάλι κόντρα θα μου το κάνει ο μπαρμπέρης.

Κατά τα άλλα φάγαμε γιουβέτσι μοσχαράκι και φρέσκο ζυμωτό ψωμάκι σήμερα. Έφτιαξα και μια σοκολατόπιτα χτες (αυτή που είχα φτιάξει πριν λίγο καιρό ακριβώς) γιατί ο άντρας μου είναι σε ενδιαφέρουσα αυτές τις μέρες και του μύρισε. Τι να κάνω, να μην τη φτιάξω;

Τι λές παιδί μου? Και να αποβάλλει ο άνθρωπος και να το έχεις τύψεις????


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα στην παρεα σας!!θα ηθελα να σας ρωτησω καμια ιδεα τι να κανω τα ενα σωρο πορτοκαλια που μ φερανε!!καμια συνταγουλα για κεικ με πορτοκαλι, που να μην εχει μονο ξυσμα δλδ..


Tnvip2.png

"Ήρθες εσύ κ η νύχτα γέμισε φως

Γ+Μ=Γ 30.10.2010:)- 23.10.2012

C5iVp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια

Το ξενυχτάω,όπως βλέπετε...

Κοιμήθηκα μαζί με τον μικρό κάπως νωρίς, ξύπνησα πριν λίγο και δεν έχω καθόλου υπνο

Εχω στενοχωρηθεί πολύ με αυτά που έγιναν εξαιτίας της κακοκαιρίας

Η κατάσταση είναι τραγική και μου κάνει τρομερή εντύπωση που τα περισσότερα κανάλια χθες βράδυ σα να υποβάθμισαν το θέμα στα δελτία ειδήσεων

Σίγουρα υπήρχαν πολλά σημαντικά πολιτικά ζητήματα που προηγούνταν,αλλά και πάλι...

Είναι μικρή υπόθεση ενας ολόκληρος νομός να μην έχει νοσοκομείο;Εβλεπα χθες στα τοπικά νέα τα νεογέννητα και τις λεχώνες που τους έκαναν διακομιδή σε κέντρα υγείας(που κι αυτά υπολειτουργούν)και σφίχτηκε η καρδιά μου.89 συνολικά άνθρωποι,κάποιοι με σοβαρές παθήσεις και 4 στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας διακομίστηκαν χθες σε άλλα νοσοκομεία και ο Θεός να βάλει το χέρι του για όσους εχουν σοβαρα προβλήματα.

Εφτιαξαν ενα υπερσύγχρονο νοσοκοκομείο σε μια γούβα,ενώ τότε που χτιζόταν είχε συσταθεί κίνηση πολιτών που μαχόταν να μην χτιστεί σε αυτήν την τοποθεσία.Οσα χρόνια λειτουργεί οι υπηρεσίες που παρέχει είναι ελλιπείς.Αναισθησιολόγο εχει δυο φορες την εβδομάδα μόνο!Το προσωπικό δεν επαρκεί.Τα πανάκριβα μηχανήματα που είχε αράχνιαζαν επί σειρα ετών στα υπόγεια,τώρα θα σαπίσουν κιόλας.

Στο νομό υπάρχουν άλλα δύο νοσοκομεία που υπολειτουργούν και εχουν και πολλά κτιριακά προβλήματα,ενώ τα κέντρα υγείας είναι επίσης σε άθλια κατασταση

Πείτε μου,αν πάθει κάτι ενας άνθρωπος πού θα πάει;

Γιατι δεν τα λένε αυτά τα κανάλια;

Κάποτε οι τηλεοπτικοί σταθμοί έπαιρναν την κλανιά του κουνουπιού και την ανέλυαν διεξοδικά!Και τώρα μια απλή αναφορά και...it's ok!

Πολλοί γνωστοί μου έπαθαν πολλές ζημιές.Υπάρχουν πολλοί άστεγοι αυτη την στιγμή που αντιμετωπίζουν μεσα σε όλα τα άλλα και σοβαρά οικονομικά προβλήματα.Ενα φιλικό μου ζευγάρι που είχε στο ημιϋπόγειο του σπιτιού του γκαραζ και επαγγελματική στέγη έπαθε μεγάλη ζημιά.Καταστράφηκαν τα πάντα,μαζί και το αυτοκίνητο.Πήγε η πυροσβεστική να βγάλει τα νερά και το σπίτι ξαναπλημμύριζε!

Τόσο πολύ νερό είχε η γυρω περιοχή.Το ίδιο γίνεται και με το νοσοκομείο.Αντλούν τα νερά και κατά ενα περίεργο τρόπο ξαναπλημμυρίζει...

Αχ σας ζάλισα,αλλά τι να κάνω;Τα λέω στις φιλενάδες μου...

Από αύριο θα έχουμε πάλι κακοκαιρία και εύχομαι να μην εχουμε χειρότερα...

καλά κάνεις και τα λες. Πραγματικά είναι κρίμα να συμβαίνουν αυτά τα πράγματα εν έτη 2012! Αλλά οι τσέπες των πολιτικών μας είναι βαθιές και δεν γεμίζουν εύκολα από τις μίζες που πάιρνουν για να μην κάνουν έργα!

Kαλημέρα κορίτσια,τι κάνετε?Εμείσ μετα απο δυο μέρες απουσίας από το σπίτι μας επιστρέψαμε εχθές το απόγευμα.Μαζί μας όμως φέραμε και μία ίωση και έτσι ο γιος μου από τη νύχτα έχει πυρετό!:-(

περαστικά σας και γρήγορα!

Για σήμερα είχα προγραματίσει αρακα και φασολάκια λαδερά,αλλα μάλλον θα φιάξω και χόντρο με χυλοπίτες για το μικρό μου,να φάει λιγο σουπίτσα.

Καλημέρα μαγειροκόριτσα!!

Σόρρυ αν σας ψυχοπλάκωσα με το προηγούμενο ποστ.

Σήμερα θα φτιάξω μπιοφτεκάκια και φιλέτο κοτόπουλο στο φούρνο.

Μια μερα μου κράτησε η χλαπάτσα και συνεχίζω από σήμερα ξανα τη δίαιτα

Με την διαιτολόγο εχω ακυρώσει το ραντεβού λόγω γαστρεντερίτιδας.Πού να ξερω ότι θα κρατησει μια μερα μόνο...Καλύτερα όμως γιατί όπου να'ναι έρχεται και η κοκκινομούρα...Θα κανονίσω να πάω τελος της εβδομάδας

Θα σας εξομολογηθώ και το κρίμα μου...Δυο μέρες ήμουν νηστική,ε να μην φαω κι εγω ενα πιτόγυρο;

να τον φας και να τον ξαναφάς μετά πό τόση ταλαιπωρία!

Τον έφαγα χθες βραδυ που είχε γκαστριά ο περιστερης.Αυτος εφαγε τεσσερις!!Και μια μεριδα κοντοσούβλι!!

Αχ τι αντρα εχω...

βαρυστομάχιασα και μόνο που το διάβασα!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κόρες !!!

Κι εμείς σήμερα με φασολάκια θα την βγάλουμε !

Έχει βγάλει εδώ έναν αέρα... και ψόφο... από το πουθενά !!!

Πω πω κι εγώ είμαι μόνη στο γραφείο και μάλλον την βλέπω την δουλειά ότι θα παραμείνω μόνη σαν το λεμόνι όοολη την εβδομάδα, επειδή η άλλη κοπέλα πρέπει να παραμείνει ξάπλα.......... το έχω ρίξει στην εργασιοθεραπεία !

Περιστέρω

Παρακολούθησα κι εγώ τον κακό χαμό που έγινε εκεί κάτω ! Και, ειλικρινά, πονάει η ψυχή μου αυτούς τους ανθρώπους !

Κατά τα λοιπά,

Αγοράσαμε επιτέλους τις στολές μας ! Το έχουν χαρεί τόσο πολύ και τα δυο ! Δεν βλέπουν την ώρα να τις φορέσουν και να καμαρώνουν ! Και, φυσικά, μιλάμε για το πιο ωραίο ζευγάρι ever Μικυ + Μίνυ !!!

Καλοφόρετες Μεταξία μου!!!

...Κι εγώ έχω σίδερο... πρώτα ο Θεός εάν δεν υποκύψω στον Μορφέα... χα χα !

το τι πλυση εγκεφαλου προσπαθουν να κανουν στο παιδι μου , δεν λεγεται...και μη μου πειτε ειναι ιδεα μου... το πιανω στον αερα το μπλαμπλα...:mad::-xγκρρρρ.....καπου πρεπει να τα πω και εγω....εισπνοη-εκπνοη.....

πες τα μας παιδί μου να εκτονωθείς, τι σόι ψυχαναλύτριες είμαστε όλες????

Φέφι πετάς μία βόμβα και την κάνεις???? Τι έκανες παιδί μου??? Θα προταθείς και για νόμπελ????:tongue::tongue::tongue:


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια τι κάνετε;;εμείς καλα εγω ψιλοππναω σημρα και έχω κρεβατωθει μάλλον κρυωσα...περιστερακι μου τι να πω για άλλη μια φορά ΕΛΛΑΣ το μεγαλείο σου,εύχομαι να είστε όλες καλα θα σας διαβάσω μετα με την ησυχία μου...derbybaby μπορείς να κανείς πορτοκαλοπιτα..


:-D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου.

Δε μαγείρεψα, επειδή έμεινε φαγητό από χτες. Κορίτσια σας συνιστώ ανεπιφύλακτα, να φάτε ντολμαδάκια από κληματόφυλλα με γέμιση φέτας. Είναι πάρα πολύ νόστιμα. Δεν τα έφτιαξα εγώ, τα αγόρασα από την κεντρική αγορά εδώ, που μοιάζει με τη δική μας κλειστή αγορά στην Αθήνα τη Βαρβάκειο, ή με την αγορά των Χανίων. Καλά η αγορά των Χανίων μάλλον είναι η μεγαλύτερη της Ευρώπης, ίσως και παγκοσμίως. Της Στουτγκάρδης πάντως, είναι μικρογραφία, σαν τσολιαδάκι δίπλα στον τσολιά είναι.

Εκεί βρήκα 3 μαγαζιά με ελληνικές οικογένειες. Κορίτσια μου, κορίτσια μου, τι άλλο λέτε ότι βρήκα;............Σοκολάτα σε στρέμμα. Δηλαδή ένα από τα μαγαζιά πουλούσε σοκολατάκια και διάφορα γλυκά και μέσα στη βιτρίνα κοιτάω κι αμέσως έκαναν καρδούλες τα μάτια μου. Είδα πλάκες σοκολάτας που η μικρότερη ήταν όσο το πληκτρολόγιο του κομπιούτερ. Αφού σκέφτηκα ότι οι άνθρωποι μάλλον με ξέρουν, δεν μπορεί. Ήξεραν ότι θα περάσω από 'κει. Τελικά, δεν αγόρασα αλλά σας το υπόσχομαι ότι μια άλλη μέρα σύντομα θα το πάρω το χωραφάκι σοκολάτας. Και ξέρετε εγώ τις κρατάω τις υποσχέσεις μου.

Φέφη, σου είχα πει ότι θα ψάξω στις σελίδες των ΜΥΣΤΗΡΙΩΝ για τα εμβόλια σου δίνω λινκ:

http://www.parentscafe.gr/showthread.php?p=1087811&highlight=%E5%EC%E2%FC%EB%E9%E1#post1087811

http://www.parentscafe.gr/showthread.php?t=327&highlight=%E5%EC%E2%FC%EB%E9%E1&page=63

Εφτιαξαν ενα υπερσύγχρονο νοσοκοκομείο σε μια γούβα,

Όπως κάνουν πάντα. Σε γούβες και σε ρέματα.

Αχ σας ζάλισα,αλλά τι να κάνω;

Θα αστειεύεσαι βέβαια. Αυτά είναι σημαντικά για να τα λες δημοσίως.

εβίρι, ο εβίρος δεν μιλάει γερμανικά; εντύπωση μου κάνει! στρατ. ακόλουθος είναι; γίνεται διπλωμάτης να μη γνωρίζει γερμανικά;

Δεν είναι τίποτα απ΄όλα αυτά. Είναι απλά υπάλληλος και δεν υποχρεούται να ξέρει τη γλώσσα εδώ, γιατί οι πολίτες που εξυπηρετεί είναι Έλληνες.

Μαζί μας όμως φέραμε και μία ίωση και έτσι ο γιος μου από τη νύχτα έχει πυρετό!:-(

Περαστικά στο αγορά κι σου Χρύσα.

Χαμος, η μπεμπαρα εφαγε ολη το φρουτο, σπανιως τα καταφερνει..

Μα αφού παίρνει ύψος το παιδί, πώς να μην τρώει; Φτου του, φτου του.

κοριτσια ειδατε στην μενεγακη που κανανε μακροστενο κεικ σπανακι?εχει δοκομασει καμια σας?

Όχι δεν το είδα, ούτε έχω φτιάξει.

λενε οτι θα γινει μπαμ μεσα στον μαρτη. δηλαδη αν γινει πτωχευση της χωρας, τα χρηματα που εχουμε σε τραπεζα, χανονται???δεσμευονται???χανουν την αξια τους???τι γινεται επιτελους????

Αν γίνει χρεοκοπία, θα γυρίσουμε στη δραχμή. Η ισοτιμία δραχμής-ευρώ ή δραχμής-δολλαρίου θα είναι όπως φημολογείται 1500δρχ προς 1 ευρώ. Αργότερα, θα ακολουθήσει κι άλλη υποτίμηση από το ελληνικό κράτος, επομένως θα έχουμε (ποιος ξέρει) ίσως και 1800 ή 2000δρχ προς 1 ευρώ. Αυτό σημαίνει ότι, δε θα έχουμε νόμισμα, όπως ήταν το ευρώ, να πάρουμε από τις αγορές εισαγώμενα τρόφιμα και πετρέλαιο. Ακόμη κι αν μετατρέψουμε τις δικές μας δραχμές (όπως κάποτε) σε συνάλλαγμα δηλαδή, σε ευρώ ή δολλάρια, η ποσότητα που θα πάρουμε από κάθε αγαθό δε θα υπερβαίνει τα 3. Άρα, δε θα υπάρχει επάρκεια αγαθών, επειδή θα υπάρχει έλλειψη χρημάτων. Κάτι ακόμη που θα συμβεί είναι να χάσουν την εμπιστοσύνη τους οι πιστωτές μας (π.χ. οι εταιρείες φαρμάκων, πετρελαίου κλπ) και να μη μας δίνουν αγαθά επί πιστώσει, αφού πρώτα μας τα έδιναν, και κάποια στιγμή πληρώνονταν με τα δανεικά που παίρναμε από τις διεθνείς αγορές.

Τα χρήματα που έχουμε στην τράπεζα θα χάσουν το μεγαλύτερο μέρος της αξίας τους, εφόσον θα υπάρξει άμεση υποτίμηση. Όπως έχουν πει πολλοί αναλυτές, υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να χαθεί το 70% των χρημάτων μας, δηλαδή κάποιος που έχει 100 ευρώ στην τράπεζα, να έχει πλέον χρήματα αξίας μόνο 30 ευρώ. Κάτι ακόμη, που λένε ότι θα γίνει, για να μην πανικοβληθεί ο κόσμος και αποσύρει τις καταθέσεις του, είναι να βάλουν κάποιο ημερήσιο όριο στις αναλήψεις στον κάθε πελάτη. Ποιο θα είναι όμως το όριο αυτό; Τι θα γίνει αν μας πουν ότι δεν επιτρέπεται να κάνουμε ανάληψη παραπάνω από 10-20 ευρώ την ημέρα; Κάποιος που έχει απολυθεί ή που δε θα έχει πληρωθεί από τη δουλειά του, πώς θα βρει χρήματα για τις ανάγκες του; Εδώ σε θέλω κάβουρα.

νομικό ποίημα!!!!!!! κέντησα η ρουφιάνα!!!!!!

φτού μου!

Εγώ είμαι σίγουρη για σένα. Φαίνεσαι καταρχήν, πόσο οργανωτική και μεθοδική είσαι. Άρα λοιπόν, μόνο ποίηματα μπορεί να φτιάχνεις.

Εγω ειμαι καθηγητρια σε γυμνασιο-λυκειο (εδω αυτα ειναι μαζι), αναπληρωτρια για την ωρα.

Σε τι σχολείο είσαι Ελένη; Σε αμιγώς ελληνικό ή σε μητρικής γλώσσας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...