Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angel83 είπε:

      Κορίτσια είμαι να σκάσω... Έχω κορονοιο.. Πρώτη φορά κολλάω. Περίμενα αυτή τη βδομάδα να ξεκινήσουμε για εμβρυομεταφορά.. Έτυχε σε καμία? Πόσο καιρό μετά κάνατε εμβρυομεταφορα? Θα μπορέσω να κάνω τον άλλο μήνα ή πρέπει να περάσει περισσότερος καιρός; 

      Καλημέρα κορίτσι μου! Περαστικα καταρχας! Ελπίζω να το περνάς ελαφριά! Λοιπόν εμένα φίλη μου με κοβιντ έκανε την μεταφορά και αυτή τη στιγμή είναι εδώ και μια βδομάδα με το μωράκι της αγκαλιά! Και στο δικό μου κέντρο που είναι διαφορετικό από της φίλης μου μου είπαν πως αν τυχόν έχω κοβιντ σε όποια διαδικασία κάνουμε προχωράμε κανονικά δεν επηρεάζει κάπου. Τουλάχιστον έτσι μου είπαν εμένα.οποτε ρωτα τον γιατρό σου και μην αγχώνεσαι όλα θα πάνε καλά! 

      • Ευχαριστώ 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλησπέρα κοριτσάκια.

Σήμερα είχαμε γίγαντες με σπανάκι. Χτες είχα φτιάξει και λουκανικοπιτάκια που τα τιμήσαμε δεόντως.

δυστυχως εδω που ειμαι ουτε εναστρο ουρανο βλεπω, και φυσικα ουτε γρυλλους ακουω...:-(

Ελένη στην Αγγλία είσαι;

εβίρι μου, πώς το είπες ξούρα; θεά μου!!!:lol:

:D:D:D:D Σου λέω αν είχα γένεια θα με είχε αφήσει σπανό το κρύο.

για τα εμβόλια στο καφέ των μυστηρίων...βάλε μας λινκ σε παρακαλώ γιανα μη χαθούμε σε άλλα μηνύματα!

εσύ έκανες τα εμβόλια στα κορίτσια; όλα;

Ναι τα έχω τελειώσει όλα. Δυστυχώς, την ενημέρωση γύρω από τα εμβόλια την είχα τώρα τελευταία από τα ποστς που βάζουμε στο καφέ των μυστηρίων. Λινκ θα βάλω κάποια στιγμή όταν θα έχω λίγο περισσότερο χρόνο για ψάξιμο, επειδή είναι αρκετές οι σελίδες και θέλει δουλειά.

ξεκινησαμε πυρετο απο χθες το βραδυ, η μικρη μου εννοω,τρομερο βηχα.

Περαστικά στο κοριτσάκι σου και γρήγορα.

χθες ο αντρουλης ειχε βγει και δεν ξερω τι συζητηση ειχε και αρχισε να μου λεει να παμε σουπερ μαρκετ και να παρουμε ζυμαρικα, ρυζια, κονσερβες , γαλατα να τα εχουμε στην αποθηκη , μη τυχον και γινει τιποτα και πεινασει το παιδι. τον παινει κατα διαστηματα...

Να τον ακούσεις τον άντρα σου. Εγώ είχα ξεκινήσει από πέρσι την άνοιξη, και σταμάτησα επειδή ήρθαμε εδώ. Δυστυχώς, τα πράγματα δεν πάνε καθόλου καλά και θα χρειαστεί κορίτσια να κάνετε καβάντζα.

και τί θα πρωτο-πάρω δλδ ? πάνες, γάλατα μακράς διαρκείας, ρύζι, μακαρόνια, πελτέ, ντοματάκια και τέτοια ???? άντε και τα πήρα και τα φορτώθηκα ... για πόσο διάστημα θα πρέπει να ζήσω την φαμίλια μου με αυτά ???

Θα πάρεις τα βασικότερα, όπως αλεύρι, λάδι, γάλατα, ζυμαρικά, ρύζι, ζάχαρη, όσπρια και ίσως κάποια φάρμακα, όπως παυσίπονα, αντιβίωση, οινόπνευμα κλπ.

Αν συμβεί κάτι, χτυπάω και ξύλο, δε θα καταναλώνεις τα αποθηκευμένα τρόφιμα αφειδώς και με ευκολία, αλλά σε πολύ μικρές ποσότητες που θα είναι ικανές μόνο να σε συντηρήσουν, όχι να σε χορτάσουν. Είναι η καλύτερη πολιτική πρόληψης έναντι σε αυτά που μας περιμένουν, παρά να βρεθούμε απροετοίμαστοι.

Ύστερα, δε θα πάρεις κάτι που θα σου πάει χαμένο, αλλά τρόφιμα που θα τρώτε σίγουρα. Κάθε φορά που, τις επόμενες μέρες, θα σου τελειώνει κάτι από το ντουλάπι, θα παίρνεις από τα αποθηκευμένα και μόλις ξαναπάς στο σούπερ θα το αντικαθιστάς.

ότι είναι για όλο τον κόσμο, θα ισχύσει και για εμάς !!!!

Σ' αυτό δεν αντιλέγω, αλλά το ότι θα πεινάμε όλοι μαζί, εμένα δε θα μου μειώνει τη δική μου πείνα. Όταν όμως, θα έχω ένα σακουλάκι ρεβύθια στην αποθήκη μου, στη σκάλα μου, στο πατάρι μου, κάτω από το κρεβάτι μου, θα έχω να ταΐσω το παιδί μου και θα δώσω το μισό πιάτο και σε κάποιο γειτονάκι.

Κι εγώ ακούω πολύ κόσμο γύρω γύρω που σηκώνει ότι χρήματα υπάρχουν στην άκρη από τις τράπεζες...:rolleyes: ε μα ναι, τα σήκωσες Κύριος ! Και τί κάνεις ? τα πας και τα θάβεις στον κήπο σου να τα φάνε τα σκουλίκια ή μπορείς να ζεις με τα χρήματα στο σπίτι σου μέσα ???? εγώ, δεν θα μπορούσα σε καμία περίπτωση πάντως... είναι : μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα ! τέλοοοος !

Αυτό είναι αλήθεια. Όσο πιο πολλά χρήματα σηκώνουμε τόσο σκάβουμε τα θεμέλια του δικού μας τραπεζικού συστήματος. Από την άλλη πάλι, αν συμβεί κάτι, η τράπεζα δε θα μας αφήνει να παίρνουμε τα ποσά που θα χρειαζόμαστε ημερησίως, αλλά το ποσόν που θα αποφασίσει αυτή και ίσως μόνο μία φορά στις 15-30 μέρες. Σε συνδυασμό, επίσης, που οι εργαζόμενοι δε θα πληρωθούν εκείνο το διάστημα, τότε τη συνέχεια την ξέρετε.

Έφτιαξα χθες μια πολύ νόστιμη καροτοσαλάτα δικής μου έμπνευσης

Πωπω, πάρα πολύ ωραίο ακούγεται. Μπράβο Μεταξία.

Και τέλος, σήμερα γιορτάζει το Σεμινάκι μου (και η πεθερούλα βεβαίως βεβαίως) !!

Χρόνια πολλά, πολλά, πολλά κι ευτυχισμένα και στις δύο. Να τις χαίρεσαι

Να σας τρατάρω κι εσάς το κατιτίς μου :

Μιαμ, μιαμ, τη γλύκα τους να έχεις. Που την έχεις δηλαδή.

Οσο για τα λεφτά η αξία τους θα είναι εξευτελιστική και στο σπίτι να τα έχεις. Αν γίνει κάτι δεν θα μπορούμε να κάνουμε ανάληψη;

Όχι απόλυτα ή ποιος ξέρει, ίσως η ανάληψη να γίνεται με το σταγονόμετρο, τόσο που δε θα επαρκεί για την κάθε οικογένεια. Επίσης, εφόσον, μας έχουν δρομολογήσει να χρεοκοπήσουμε, η καινούργια δραχμή θα είναι ισότιμη με 1.500δρχ προς 1 ευρώ όπως φημολογείται. Τα τρόφιμα αυτόματα θα γίνουν είδος πολυτελείας. Επομένως, καλύτερα να πάρετε σήμερα κάποια τρόφιμα με την αξία που έχουν και με τα χρήματα που τουλάχιστον υπάρχουν, παρά να εκπλαγείτε. Κάθε φορά που πάτε στο σούπερ μάρκετ να αγοράζετε 1 ή 2 ή 3 τρόφιμα, ειδικά αυτά που είναι 2+1 δώρο ή κάποια προσφορά της μέρας. Έτσι, δε θα επιβαρυνθεί ο εβδομαδιαίος προϋπολογισμός των εξόδων της οικογένειας και θα μπορείτε να τα αγοράσετε σταδιακά.

Να προσθέσω κι εγώ μια εύκολη, γρήγορη και νόστιμη σάλτσα ντομάτας για πίτσα του Λαζάρου ? {Μόλις την διάβαζα !}

Κι εγώ κάτι τέτοιο κάνω με σάλτσα πουμαρό ή πελτέ. Σε ένα μπολάκι ανακατεύω τη σάλτσα, λίγη ζάχαρη, λίγο αλάτι, ρίγανη, και λίγο λάδι κι έτοιμη. Όταν έχω πελτέ τον αραιώνω με λίγο νερό να μοιάζει με σάλτσα.

για την κρίση...ό,τι κάνουν όλοι θα κάνουμε κ εμείς.

όχι δεν σηκώνω χρήματα, γιατί άμα γίνει το κακό, είτε στην τράπεζα είτε στο σπίτι όπου είναι εύκολη λεία για κλέφτες,πεινασμένους ανθρώπους-δεν έχει διαφορά!

Αυτό είναι σωστό. Τα χρήματα στο σπίτι θα είναι εύκολη λεία. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Τρόφιμα όμως, να αποθηκεύσεις.

θα αρκούμαστε με ό,τι έχουν στο χωριό, στα χωράφια, θα λειτουργήσει η ανταλλαγή!

Η ανταλλαγή Φεφάκο θα λειτουργήσει όσο και αν έχεις κάτι να ανταλλάξεις. Αν δεν έχεις όμως; Κι όταν σου τελειώσουν τα είδη προς ανταλλαγή;

Όσοι έχουν ένα χωραφάκι ή ένα σπίτι στο χωριό θα γυρίσουν. Όσοι δεν έχουν όμως;

σε 2 μερες μουπε οτ θαναι καλυτερα.

Και έτσι θα γίνει.

τί είναι η χημειοπροφύλαξη;

Όταν το παιδί δε θέλει να παρακολουθήσει το μάθημα της χημείας στο σχολείο και παίρνει τις προφυλάξεις του.

σαν την σελήνη νιώθω!

Αλέξη τι είναι πατάρι; Τα υπόλοιπα τα ήξερε η ρουφιάνα.

θέλω γειτόνισσες λίτσα κουκλίτσα, φούμπι καλό παιδί, αφροδίτη μέσα σε όλα, περιστέρω αδερφούλα, εβίρι χρυσοχέρα κ σοφή δημαρχέσσα, μαρία στοργική μανούλα, κουφέτο χαρά Θεού, άννα πουλάκι μου, άννια μικρούλα μου νοικοκυρούλα μου, ζωπ φίλη, κάντυ μου ευγενικό μου κορίτσι, δώρα μου (τα σέβη μου σε όλα σου), αγγελικούλα μου τριδυμούλα, έλεν λατρεία!, κάγκλυ μου γλυκιά μου, φαίη μου αγαπούλα, σμαρτάκι μου κορούλα μου (πόσο σου μοιάζω), χρύσα κ χρυσοβαλάντω, ελένη αγγλία, λινούλα καλές μου,

μου είστε πολύτιμες, να είστε όλες καλά!

Καταρχήν, έχω γίνει αλοιφή. Δεύτερον, παραδίδω τα κλειδιά του φόρουμ (πώς λέμε το κλειδί της πόλης; αυτό) στην άπαιχτη Φέφη και την καλωσορίζω στο Δημαρχείο του Φόρουμ.

κι εμένα γιορτάζει ο σύζηξ σήμερα αλλά δεν κάνουμε τίποτις

Χρόνια πολλά και πάντα να έχει υγεία να σας φροντίζει και να τον αγαπάτε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

θα λειτουργήσει το αυτοδημιούργητο!!!!!!

γύρισε στη φύση, γύρισε στη φύση.........!

Tωρα μου θυμισες το τραγουδακι των Τσοπανα Ρειβ.. Το θυμαστε? Γυρισε στη φυση, γυρισε στη φυση, ροκας πηγε ξαναγινε και ρουφαγε ....η' μηπως ηταν Ψοφιοι Κοριοι το συγκροτημα?:rolleyes:


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

πηγα να απαντησω κ λεω κατσε καποιο κοριτσακι θα απαντουσε.κ ναι ακριβως αυτο ειναι.γτ ο δικος μου ειχε συμπτωματα με αναπαυλα λιγων ημερων εδω κ 4 μηνες.βηχα μπουκωμα πολυ βηχα!!μετα τα 7 δεν αρρωσταινουν τοσο ευτυχως!!!


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!

Είμαι η Ζωπ-φίλη!:D Μ' άρεσε πολύ αυτό Φέφη και... το μήνυμά σου έγραψε!!

Εμείς αναρρώνουμε επιτυχώς, εγώ είμαι σε μια γλυκιά αναστάτωση (θα σας εξηγήσω κάποια στιγμή, όχι ΔΕΝ πρόκειται για ΜΕΝΑ) και μπήκα

να πω καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια

και ειδικά

χρόνια πολλά σε λαβο-κόρη και φουμπο-σύζυγο

περαστικά σε Αφροδιτο-μωρό

να ρωτήσω για μαμά-Δωράκι πως πάει

και να παρακαλέσω θερμά την Ελένη-Αγγλία να σταματήσει αυτές τις καλοκαιρινές περιγραφές γιατί θα σαλτάρω!!

Συγνώμη αν ξέχασα κάτι πολύ σημαντικό

Φιλιά σε όλες!!

υ.γ. Εβίρι, συμφωνώ μ' αυτά που λες για προμήθειες (εγώ έχω άγχος με τα φάρμακα) και γέλασα πολύ με την ερμηνεία που έδωσες στο "χημειοπροφύλαξη"!:lol::lol:


Link to comment
Share on other sites

Α! Και τα σημαντικότερα :

1) Ποιά έχει χωριό... για να ξέρω να προστρέξω... την δύσκολη στιγμή της επίσημης πτώχευσης?:roll:

2) Κανονίζετε συμπεθεριά χωρίς να έχετε δει τον ΛΕΒΕΝΤΗ μου?:roll:


Link to comment
Share on other sites

Zωοπυρον εγω εχω χωριο.

Εχουμε και περιβολι με ολα τα καλα, και φρουτα και λαχανικα..κανα ριφακι θα κλεβουμε απο τα κοπαδια οταν θελουμε μεζε και ολα καλα!

Και φαντασου ακομα δεν ειπα και τιποτα για τις βραδιες του καλοκαιριου. Τις απολαμβανω τοσο πολυ που βγαινω βολτα με το αμαξι εστω και μονη, και ακουω μουσικη..

Κοριτσια οπως εχει χτυπησει και εδω η κριση τι να πω δε ξερω. Ολοι με ημιαπασχοληση ειναι σχεδον..


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Zωοπυρον

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

εγω εχω χωριο.

Εχουμε και περιβολι με ολα τα καλα, και φρουτα και λαχανικα..κανα ριφακι θα κλεβουμε απο τα κοπαδια οταν θελουμε μεζε και ολα καλα!

Υπέροχα! Το κρέας δεν με πολυνοιάζει. Τυράκι και γαλατάκι να 'χουμε! Καμιά χυλοπίτα, καμιά ντοματούλα, τίποτα πατατούλες...:cool:

Και φαντασου ακομα δεν ειπα και τιποτα για τις βραδιες του καλοκαιριου. Τις απολαμβανω τοσο πολυ που βγαινω βολτα με το αμαξι εστω και μονη, και ακουω μουσικη..

Κοίτα Ελένη, μην το συνεχίζουμε με τις βραδιές καλοκαιριού... γιατί θ' αρχίσω να λέω κι εγώ...:mrgreen:

Προς το παρόν, σου/σας στέλνω το τραγούδι αυτού του τύπου (που δεν συμπαθώ) αλλά αυτό του το τραγούδι (μου) λέει πολλά :

SG8J7PdbXqc

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΜΑΣ!!


Link to comment
Share on other sites

Ζωπυρον ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗΗΗΗΗ

Μολις τωρα καταλαβα τι εγραψα κ εχω λιωσει στο γελιο :lol:

Α αν αρχισεις και εσυ, εχω και εγω να πω..τι για ουζακια, τι για μοχιτακια με φρεσκο δυοσμο..Φιλια και Καληνυχτα επι του παροντος!!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Εβιρι, δυστυχως Αγγλια ειμαι ναι.

Ηρθα πριν αρκετο καιρο αλλα ελπιζω να μη μεινω για πολυ ακομα...

Επειδή έγραψες "δυστυχώς", τουλάχιστον σου εύχομαι να επιτευχθεί ο στόχος σου το συντομότερο και να επιστρέψεις όταν θα είναι κατάλληλος καιρός.

υ.γ. Εβίρι, συμφωνώ μ' αυτά που λες για προμήθειες (εγώ έχω άγχος με τα φάρμακα) και γέλασα πολύ με την ερμηνεία που έδωσες στο "χημειοπροφύλαξη"!:lol::lol:

Κι εγώ γέλασα.

Α! Και τα σημαντικότερα :

1) Ποιά έχει χωριό... για να ξέρω να προστρέξω... την δύσκολη στιγμή της επίσημης πτώχευσης?:roll:

Έχω κι εγώ, να έρθεις να σε φιλοξενήσω. Εσύ θα αρμέγεις τους λαγούς μου και θα φτιάχνουμε με το γάλα τους τυρί και γιαούρτι κι εγώ θα κουρεύω τις χελώνες που έχω στο σταύλο και με το μαλλί τους θα πλέκουμε κουβέρτες και πουλόβερ.

..κανα ριφακι θα κλεβουμε απο τα κοπαδια οταν θελουμε μεζε και ολα καλα!

Μήπως είσαι από Κρήτη;

Κοριτσια οπως εχει χτυπησει και εδω η κριση τι να πω δε ξερω.

Εμ, αφού δεν τους χτυπάει κανά καδρόνι στο κεφάλι, κάτι έπρεπε να τους χτυπήσει κι αυτούς.

Ολοι με ημιαπασχοληση ειναι σχεδον..

Προς το παρόν, σου/σας στέλνω το τραγούδι αυτού του τύπου (που δεν συμπαθώ)

Μωρέ κι εγώ ποτέ δεν τον συμπάθησα. Ποτέ δε μου άρεσε.

αλλά αυτό του το τραγούδι (μου) λέει πολλά :

Καληνύχτα κορίτσια.

Link to comment
Share on other sites

Εβίρι σήμερα με όσα έγραψες περί αποθήκης τροφίμων με εβαλες σε σκέψεις κι άνοιξα νέο θέμα στο φόρουμ.Ελπίζω μονο να βρει ανταπόκριση

Είσαι πηγή έμπνευσης!!

Link to comment
Share on other sites

Α! Και τα σημαντικότερα :

1) Ποιά έχει χωριό... για να ξέρω να προστρέξω... την δύσκολη στιγμή της επίσημης πτώχευσης?:roll:

2) Κανονίζετε συμπεθεριά χωρίς να έχετε δει τον ΛΕΒΕΝΤΗ μου?:roll:

Ζωπ έχω κι εγώ χωριό...Πάμε μια βόλτα;

Αχ δεν έχω κόρη καρντιά μου,έχω γιο...Αμα αποκτήσω ποτέ κόρη(που δεν το βλέπω δηλαδή ούτε για κόρη ούτε για δεύτερο γιο)θα σε έχω πρώτη στη λίστα για συμπεθεριό...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...