Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angel83 είπε:

      Κορίτσια είμαι να σκάσω... Έχω κορονοιο.. Πρώτη φορά κολλάω. Περίμενα αυτή τη βδομάδα να ξεκινήσουμε για εμβρυομεταφορά.. Έτυχε σε καμία? Πόσο καιρό μετά κάνατε εμβρυομεταφορα? Θα μπορέσω να κάνω τον άλλο μήνα ή πρέπει να περάσει περισσότερος καιρός; 

      Καλημέρα κορίτσι μου! Περαστικα καταρχας! Ελπίζω να το περνάς ελαφριά! Λοιπόν εμένα φίλη μου με κοβιντ έκανε την μεταφορά και αυτή τη στιγμή είναι εδώ και μια βδομάδα με το μωράκι της αγκαλιά! Και στο δικό μου κέντρο που είναι διαφορετικό από της φίλης μου μου είπαν πως αν τυχόν έχω κοβιντ σε όποια διαδικασία κάνουμε προχωράμε κανονικά δεν επηρεάζει κάπου. Τουλάχιστον έτσι μου είπαν εμένα.οποτε ρωτα τον γιατρό σου και μην αγχώνεσαι όλα θα πάνε καλά! 

      • Ευχαριστώ 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

  • ΖΥΜΗ ΓΙΑ ΠΕΙΝΙΡΛΙ-ΠΙΤΣΑ-ΠΙΡΟΣΚΥ
  • 2,5 ποτήρια νερού αλεύρι για όλες τις χρήσεις
  • 1 ποτήρι νερού χλιαρό γάλα
  • 4 κουταλιές σούπας ελαιόλαδο
  • 1 κουταλάκι ζάχαρη
  • 1 κουταλάκι αλάτι
  • 1 φακελάκι ξηρή μαγιά

Εκτέλεση:

Ζυμώνετε όλα τα υλικά μαζί μέχρι να ξεκολλάει η ζύμη από τα χέρια. Αφήνετε σε ζεστό μέρος να φουσκώσει. Είναι έτοιμη.

Κοριτσια εκανα αυτη τη ζυμη κι εφτιαξα,σημερα,πεινιρλι και πιτσακια.

Μιλαμε εγιναν φοβερα.

Να προσθέσω κι εγώ μια εύκολη, γρήγορη και νόστιμη σάλτσα ντομάτας για πίτσα του Λαζάρου ? {Μόλις την διάβαζα !}

Ανοίγουμε ένα ντοματάκι κονκασέ και, αφού το στραγγίσουμε από τα πολλά υγρά του, ρίχνουμε ελαιόλαδο, αλάτι-πιπέρι, λίγη ρίγανη, ζάχαρη και ανακατεύουμε...

χα χα τόσο απλά ! Λέει ότι η κλασική σάλτσα ντομάτας για την πίτσα δεν μαγειρεύεται και δεν δίνει ακριβείς αναλογίες ! Είναι τόσο εύκολο που το φτιάχνουν και τα παιδιά μου !!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑΑΑΑΑ!!!!!!!

Να την χαιρεσαι την κουκλα σου φιλεναδα.

Οσο για το κερασαμα,μερσι.....

πηρα απο ολα,μη σε κακοκαρδισω κι ολας...:lol::tongue::mrgreen:

Και επισης συμφωνω στα παραπανω σου σχολια,

αλλα ο φοβος του να μην εχω να δωσω του παιδιου μου φαγητο.....

με εχει κυριευσει και σκεφτομαι πολλα,ισως και καποια παραλογα!!!!!!!

Αυτος ο φοβος που εχει κυριευσει ολον τον κοσμο παντως εσεις που εχετε μικρα μπορειτε να παρετε καποια ειδη πρωτησ αναγκης με μακρα ημερομηνια ληξησ χαμενα δεν θα σας πανε.

Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσια η τρομολαγνεια ηταν θα ειναι η πιο αγαπημενη λεξη για την Ελλαδα!παντα με ττον φοβο του πολεμου,τσερνομπιλ κτλ θησαυριζαν τα σουπερ μαρκετ!!!!εγω προσωπικα δεν θα εμπαινα σε αυτο το λουκι,κ δεν πιστευω κιολας οτι μπορει να γινει κατι τετοιο...κ να το θυμαστε τα ειδη πρωτης αναγκης σε τετοιες τραγικες εξαρσεις ανεβαινουν!........

μωρε ολα μαρκετινγκ ειναι,αλλα ολααααααααα!!!


χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα!!!!

9892a30fbd.png

Link to comment
Share on other sites

χρόνια πολλά Σεμινάκι, να ζήσεις γερή, χαρούμενη κ καλότυχη να σε καμαρώνουν οι γονείς σου κουκλίτσα μου να προοδεύεις!!!!!!!

δεν την ήξερα τη γιορτή!

να χαίρεσαι την λα πεθέρ κάντυ μου!

ωραία συνταγή για καπ κέηκς, μερσί για το κέρασμα! απαραίτητο με τα νεύρα κρόσια από τη δουλειά!

...........

ωραία κ εύκολη φαίνεται κ η συνταγή της συμπεθερουλας μου!

για την κρίση...ό,τι κάνουν όλοι θα κάνουμε κ εμείς.

όχι δεν σηκώνω χρήματα, γιατί άμα γίνει το κακό, είτε στην τράπεζα είτε στο σπίτι όπου είναι εύκολη λεία για κλέφτες,πεινασμένους ανθρώπους-δεν έχει διαφορά!

από αποθήκευση πρώτων ειδών...το βρίσκω τραγικό να φορτώσω το σπιτι μου ψώνια!

θα τρώμε τα νύχια μας, καλέ!

θα αρκούμαστε με ό,τι έχουν στο χωριό, στα χωράφια, θα λειτουργήσει η ανταλλαγή!

θα λειτουργήσει το αυτοδημιούργητο!!!!!!

γύρισε στη φύση, γύρισε στη φύση.........!

περιστεράκι μου χάρηκα για το σπλάχνο σου!

Link to comment
Share on other sites

χρόνια πολλά Σεμινάκι, να ζήσεις γερή, χαρούμενη κ καλότυχη να σε καμαρώνουν οι γονείς σου κουκλίτσα μου να προοδεύεις!!!!!!!

δεν την ήξερα τη γιορτή!

να χαίρεσαι την λα πεθέρ κάντυ μου!

ωραία συνταγή για καπ κέηκς, μερσί για το κέρασμα! απαραίτητο με τα νεύρα κρόσια από τη δουλειά!

...........

ωραία κ εύκολη φαίνεται κ η συνταγή της συμπεθερουλας μου!

για την κρίση...ό,τι κάνουν όλοι θα κάνουμε κ εμείς.

όχι δεν σηκώνω χρήματα, γιατί άμα γίνει το κακό, είτε στην τράπεζα είτε στο σπίτι όπου είναι εύκολη λεία για κλέφτες,πεινασμένους ανθρώπους-δεν έχει διαφορά!

από αποθήκευση πρώτων ειδών...το βρίσκω τραγικό να φορτώσω το σπιτι μου ψώνια!

θα τρώμε τα νύχια μας, καλέ!

θα αρκούμαστε με ό,τι έχουν στο χωριό, στα χωράφια, θα λειτουργήσει η ανταλλαγή!

θα λειτουργήσει το αυτοδημιούργητο!!!!!!

γύρισε στη φύση, γύρισε στη φύση.........!

περιστεράκι μου χάρηκα για το σπλάχνο σου!

ακριβως!!!!!!!!!!!!συμφωνω απολυταααα!!!


χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα!!!!

9892a30fbd.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλό μεσημέρι! Έχω πήξει λέμε! Είμαι στην δουλειά από τις 8,20 και τώρα καταφέρνω να κάνω ένα διάλλειμμα:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Δεν έχω διαβάσει τα νέα σας, θα ξεκινήσω σιγά σιγά. Εχω κι έναν πονοκέφαλο, μόλις χαπακώθηκα:confused:

Αυτά!!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

κάτι πήρε ο μάτης μου για μια μαρία εύα κ ότι έχει κάποιο πρόβλημα.

δώστε λινκ ή πληροφορία.

μπορούμε να βοηθήσουμε κάπως;

για τί πρόκειται;

Φεφη διαβασε στις δυσκολες στιγμες και εγω τωρα το διαβασα και ευχομαι να πανε ολα καλα.
Link to comment
Share on other sites

κάτι πήρε ο μάτης μου για μια μαρία εύα κ ότι έχει κάποιο πρόβλημα.

δώστε λινκ ή πληροφορία.

μπορούμε να βοηθήσουμε κάπως;

για τί πρόκειται;

http://parentscafe.gr/showthread.php?t=2692

διαβασε κ θα καταλαβεις!μακαρι να τα καταφερουν κ να βγουν νικητες!!!


χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα!!!!

9892a30fbd.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αγάπες!!

Είμαστε πολύ καλύτερα!Ο μπούλης μου εννοώ,γιατί η γιαγιά του έχει τα χάλια της.Μιας και δεν έχω κολλήσει και νιωθω μια χαρα θα κάνω κανονικά τα μαθηματάκια μου σήμερα,πρώτον γιατί βαρέθηκα κλεισμένη εδώ μέσα και δεύτερον αρκετά χρήματα έχασα,ας μην χασω κι άλλα κι ας τα πάρω όποτε τα πάρω...

Θα ψήσω χοιρινές μπριζόλες.Για τον μικρό κοτόσουπα.Ο παιδίατρος εχει συστησει ειδικη διατροφή για δεκα μέρες τουλάχιστον.

Εχασα και μισό κιλό σε 11 μέρες,μεγάλη επιτυχία...Μμμμμ,τα νεύρα μου.Αλλά τη Δευτέρα που έχω ζυγι θα κανω μια κουβεντούλα με τη διαιτολόγα...

Αυτό είναι το καλύτερο που έχεις να κάνεις. Εκείνη θα σε καθοδηγήσει και θα σου εξηγήσει την πορεία της διατροφής σου!

Αφροδιτάκι περαστικά στη μπουμπού σου!Καλά εκανες που εμεινες σπίτι να την κανακέψεις

Κι εμενα ο δικος μου όλο αγαπες κι αγκαλιές ήθελε αυτές τις μέρες και ύπνο πάνω στη μαμά του...Από μια άποψη περάσαμε και ωραία μέσα στη γενική ταλαιπωρία,για να βλέπουμε και κάποια θετικά

Θα κάνω και καμια δουλίτσα,θα αλλάξω σεντόνια,θα βάλω πλυντήριο,θα σιδερώσω κάτι χθεσινά που ελπίζω να έχουν στεγνώσει(είμαι τυχερή,απλώνω σε στεγασμενο χώρο)

Κι εγώ!!!!

Εδώ γύρω θα είμαι και θα τα λέμε...

Μάκια κοριτσάκια

ευχαριστω σμαρτακι και φεφακι, φιλια και απο μενα.

να σας πως και το αλλο:χθες ο αντρουλης ειχε βγει και δεν ξερω τι συζητηση ειχε και αρχισε να μου λεει να παμε σουπερ μαρκετ και να παρουμε ζυμαρικα, ρυζια, κονσερβες , γαλατα να τα εχουμε στην αποθηκη , μη τυχον και γινει τιποτα και πεινασει το παιδι. τον παινει κατα διαστηματα...προχθες μουλεγε να βγαλουμε ολα τα λεφτα που εχουμε στην τραπεζα , μη γινει κανενα μπαμ!!!

Πάρα πολύς κόσμος έχει πάθει υστερία με το θέμα. Το ίδιο και ο άντρας μου. Εγώ είμαι από την φύση μου ψύχραιμος άνθρωπος και αισιόδοξος οπότε δεν τρελαίνομαι! Ακόμη.....

επισης, δεν ξερω για σας, αλλα εμεις ειδαμε διαφορα στη μισθοδοσια ιανουαριου λογω των νεων κρατησεων απτο κρατος:(:(:(.αχχχ, να δω ποτε θα σταματησει αυτη η κατηφορα....:rolleyes:

Ναι ναι όλοι οι μισθωτοί έχουν μείωση στον μισθό τους από τον Γενάρη:confused:

Καλημέρα !!!!

Και τέλος, σήμερα γιορτάζει το Σεμινάκι μου (και η πεθερούλα βεβαίως βεβαίως) !!!! Να τις χαιρόμαστε και να είναι γερές κι ευτυχισμένες !

Στο σχολείο κεράσαμε μικρά καπκέηκς βανίλιας με ψηφίδες σοκολάτας (πολύ εύκολα και οικονομικά) τυλιγμένα σε πολύ όμορφα χαρτάκια !!!!

Να σας τρατάρω κι εσάς το κατιτίς μου :

Cupacakes_Category_Main_Photo4.jpg

Χρόνια πολλά στο Σεμινάκι σου!!!! Φρεσκότατα τα γλυκάκια σου!!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είναι πραγματικά πολύ μεγάλος ο Γολγοθάς που ανεβαίνει αυτή η κοπέλα. Παρακολουθώ την ιστορία της από την αρχή και είχα πιστέψει πως είχε ήδη καλό τέλος. Χθες διαβάζοντας την νέα εξέλιξη έπεσα από τα σύννεφα. Τι να πω ο Θεός να βάλει το χέρι του.......


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματικά πολύ μεγάλος ο Γολγοθάς που ανεβαίνει αυτή η κοπέλα. Παρακολουθώ την ιστορία της από την αρχή και είχα πιστέψει πως είχε ήδη καλό τέλος. Χθες διαβάζοντας την νέα εξέλιξη έπεσα από τα σύννεφα. Τι να πω ο Θεός να βάλει το χέρι του.......

και εγω επισης. ο θεος να βαλει το χερι του....καλη δυναμη...:(:(

Link to comment
Share on other sites

στα δικα μας τωρα, τελικα εχουμε κολλησει βρογχιολιτιδα:(:(. ξεκιναμε αντιβιωση απο το βραδυ.στεναχωρηθηκα πολυ. ευτυχως κοιμηθηκε τωρα:( λιγο ,αλλα ο βηχας καλα κρατει:(:(και ανεβαζει και παλι πυρετο. σε 2 μερες μουπε οτ θαναι καλυτερα. για να δουμε...με πηρε τηλ και το πεθερικο και με φουντωσε παλι....γκρρρρ...δε θα το συνεχισω ομως γιατι εχω καταντησει κουραστικη και βαρετη και σε σας και στον αντρα μου και στον εαυτο μου τελικα...:cool::cool:αυτα. περιστερακι δεν ημουν εδω.θα τα πουμε αυριο. μακια στο ψυχουλακι σου...παω να μαγειρεψω μιας και κοιμαται γιατι μετα δε θαμαφηνει.. θελει αγκαλιτσα

Link to comment
Share on other sites

ούτε κουραστική ούτε βαρετή γίνεσαι, το αντίθετο!

όποτε θέλεις είμαστε εδώ για σένα.

το τηλέφωνό μου το γνωρίζεις. αν θέλεις μιλάμε!

τί είναι η βρογχιολίτιδα; περαστικά της της μικρούλας σου!

έχω πονοκέφαλο από το πήξιμο στη δουλειά!

σε λιγάκι ευτυχώς θα πάω να φάω κ να κάνω τσιγαριά!

άλλες 2 ώρες να πάω σπιτάκι μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...