Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Nana10 είπε:

      2,3…. Δεν το λες για καλό… πάει και αυτή η προσπάθεια…

      Και ήρθε η μέρα των αποτελεσμάτων και πήγαμε άλλη μια φορά, κουβά. 2,3…. Ήταν η 3 μας προσπάθεια και πραγματικά δεν ξέρω τι να σκεφτώ. Την πρώτη την έκανα σε ιδιώτη γιατρό και μετά στο Ιασώ και 2&3 στο Ελενα. Μήπως πρέπει να πάω σε εξειδικευμένο κέντρο; Οι 3 γιατροί που με έχουν κουράρει λένε πως πέρα από της ηλικίας (42) δεν βλέπουν κάποιο άλλο κόλλημα αλλά δεν μπορούν να εξηγήσουν και το γιατί. Μήπως εκεί διερευνούν πιο πολύ τις υποθέσεις; Πριν από 1,5 έτος είχα μείνει φυσιολογικά έγκυος αλλά είχα βιοχειμικη. Επίσης κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω. Αυτή τη φορά μου έβαλαν μοριδια 4 ημερών. Οσο και να ψάχνω στο διαδίκτυο δεν βρίσκω πουθενά αυτή τη τακτική! Και όσο και να το έχω συζητήσει καμία δεν έχει κάνει κάτι τέτοιο! 3 ή 5 μέρες. Εμένα η 3 μέρα μου ήταν Κυριακή και φοβάμαι λόγω δημοσίου πως την έκαναν skip και επειδή τα φοβήθηκαν (από 5 που γονιμοποιήθηκαν τα 2 μόνο έγιναν μοριδια) τα έβαλαν οπότε να ναι! Την 4η μέρα δηλαδή… συγγνώμη για το σεντόνι… Μόνο εσείς θα με καταλάβετε 

      Ζητά προεμφυτικο το δικαίουσε Κ ελενξε Κ μήτρα με nsg για τυχόν λοιμώξεις . Μόνο έτσι δεν θα πας στην τύχη Κ ότι γίνει. Τουλάχιστον θα ξέρεις ότι το έμβρυο Κ η μήτρα είναι οκ. 

      Βάζουν Κ 4ης μέρας δεν είναι αιτία αποτυχίας αυτό . 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

κι επειδή τηρώ τις υποσχέσεις μου αυτή εξαιρετικά αφιερωμένη:tongue:

sdc16243c.jpgsdc16243c.jpg

Επειδή κι εγώ σ' αγαπάω...:mrgreen:, δεν μου λες - τι γουστάρεις πολύ, τι σου λείπει... για να σε θυμηθώ κάποια στιγμή και να ποστάρω ανάλογα...?:rolleyes:

(φοβερή φωτογραφία! ευχαριστώ!)

Εβίρι μου, σ' ευχαριστώ για τις οδηγίες περί τούρτας. Να σου πω : ψάχνω να βρω το μήνυμά σου για τις πατάτες που φτιάχνει ο αντρούλης σου και δεν μπορώ.:shock:

Φεφάκι, στο μυαλό μου ήσουνα? Κι εγώ σκέφτομαι για γαλατόπιτα αλλά χωρίς φύλλο.

Η Ντελ που είναι?

Από φαγητό σήμερα, υπόλοιπα των προηγούμενων ημερών συν βραστό κουνουπίδι. Αύριο... κάτι με σπανάκι.

Την κάνω σιγά σιγα κοριτσάκια. Πάω να διαβάσω Γιωσαφάτ..., θα σας πω εντυπώσεις στο τέλος.

Έχω και μια ψύξη δεξιά μεριά (αυχένας, ώμος, χέρι), άλλο πράμα. Λέτε από την υπερφόρτωση στη μαγειρική??:tongue:

Καλό μας βράδυ!!


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

γιούχου!

έκανα τη γαλατόπιτα κ βγήκε θεϊκιά!!!!!!!!! ο φέφος την τίμησε δεόντως!

έψησα κ τα λουκανικάκια της μανούλας μου, χαντ μέηντ για αύριο. ήδη τσάκισε ο φέφος ένα ναααααα με το συμπάθειο!

σας είχα παινέψει το Συσάκι που τρώει καλά τα απογεύματα, ε; σήμερα μόνο κρεμούλα κ γάλα. ούτε γιαούρτι με μέλι ούτε τραχανά ούτε κέηκ. έπρηξε τον μπούλη της με αγκαλιές, με παραμύθια που του ζήταγε να της διαβάσει, με χαδάκια...αυτοκόλλητοι!!!!

έβαλα σκούπα, σφουγγάρισα κ τώρα ξεκουράζομαι...

αύριο αν προλάβω ίσως κάνω τον χαλβά της κάγκλυ. ο φέφος ήδη ενθουσιάστηκε με την ιδέα!!!!!!

κάγκλυ μου, μη στενοχωριέσαι κ κυρίως μη τα βαζεις με τον εαυτό σου. μόνο να έβλεπες πόσες φορές κ πόσο έχει χτυπήσει η Σύσα στο κεφάλι!

Δώρα καλό ταξίδι, να περάσετε όμορφα! να μου πεις για την κρεμούλα. την ίδια βάζω κ στη γαλατόπιτα, απλά διαφοροποιώ ελάχιστα πράγματα στο ψήσιμο!!!

μάκια κ όνειρα γλυκά!!!!!

υ.γ. πώς λέμε το κομπολόι; πομπολόι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δωράκι εσείς το κάνατε κουμπαρά το πλυντήριο. Εγώ δε θα το σκεφτόμουν ποτέ.

:D:D:lol::lol::lol::lol::lol: εβιρι δίνεις ρέστα σήμερα

Επειδή κι εγώ σ' αγαπάω...:mrgreen:, δεν μου λες - τι γουστάρεις πολύ, τι σου λείπει... για να σε θυμηθώ κάποια στιγμή και να ποστάρω ανάλογα...?:rolleyes:

(φοβερή φωτογραφία! ευχαριστώ!)

παρακαλώωωωω:tongue:

πρώτον μπορείς και διαβάζεις

δευτερον πας θέατρο όποτε θες

τί αλλο να θέλω για να ζηλέψω!!!

περαστικά. περιμένω να μου πεις ποιο βιβλίο και τι λέει.

φεφάκι τι κάνεις εδώ τέτοιες ώρες?

μη βαρέσεις. η γαλατόπιτα είναι γλυκιά ή αλμυρή. είναι ωραία? δώσε συνταγη. αυτά τα λίγα .

καληνύχτα!!!


Link to comment
Share on other sites

Ζώπυρον το έχω γράψει στο ποστ 11395 και κάνω επικόλληση εδώ το απόσπασμα του ποστ. Να συμπληρώσω και κάτι που πρόσεξα ότι δεν έγραψα, ότι στο βράσιμο βάζει και 1-2 κύβους ανάλογα πόσες πατάτες θα φτιάξει.

Λοιπόν, τις αφήνει με τη φλούδα γι' αυτό κάνει ένα ξεγυρισμένο πλύσιμο. μετά τις κόβει όπως τις τηγανητές, αλλά χοντροκομμένες (μαζί με τη φλούδα). Τις βράζει περίπου 10' τόσο που να κρατάνε όπως λέμε. Τις στραγγίζει από το νερό και τις βάζει σε καυτό λάδι, κανονικό τηγάνισμα χωρίς να τις αλατίσει. Μόλις τις βγάλει τις αλατίζει αμέσως και τους βάζει πάπρικα. Αχ θέλω κι άλλες τώρα. Κορίτσια δοκιμάστε τις και θα μας θυμηθείτε. :wink::wink:

Βρε κορίτσια το γερασμένο μου μυαλό δε συγκρατεί πολλά πράγματα πλέον. Κάποια κοπέλα μου ζήτησε να βάλω τη συνταγή ψωμιού. Δε θυμάμαι ποια είναι, αλλά θα γράψω τη συνταγή.

Υλικά:

4-5φλ αλεύρι

1κύβο μαγιάς ή 3κ.γ. γεμάτα ξηρή

2κ.γ. ζάχαρη

3κ.γ. αλάτι

2φλ νερό χλιαρό

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:

Βάζουμε το αλεύρι στη λεκάνη. Γράφω 4-5φλ επειδή η μαγιά επαρκεί και για τα 5φλ, αν θέλετε όμως να το κάνετε με 4φλ θα βγει το ίδιο με κάπως πιο μικρό μέγεθος. Ζεσταίνουμε το πρώτο φλιτζάνι νερό να γίνει χλιαρό και διαλύουμε μέσα τη μαγιά μαζί με τη ζάχαρη, κάνουμε λακκούβα στο αλεύρι και το ρίχνουμε μέσα. Ανακατεύουμε έτσι ώστε, να πιει τη μαγιά και το νερό το αλεύρι. Ζεσταίνουμε και το δεύτερο φλιτζάνι νερό. Ρίχνουμε στο αλεύρι το αλάτι (όχι πριν το ανακατέψουμε με τη μαγιά γιατί αυτή δε θα φουσκώσει όσο πρέπει). Τώρα ρίχνουμε το δεύτερο φλιτζάνι με νερό σταδιακά, ζυμώνοντας παράλληλα, ώστε να δούμε αν θα το πάρει. Μπορεί να μη χρειαστεί να το βάλουμε όλο.

Στο ζύμωμα πρέπει να επιμένουμε για 15', αν δείτε όμως ότι σας κουράζει, όπως εμένα, τότε το λιγότερο που πρέπει να ζυμωθεί το ζυμάρι είναι 10'. Αν δεν το κάνετε τόσο, δε θα φουσκώσει πολύ και μετά το ψήσιμο θα κόβεται το ψωμί και θα μοιάζει λίγο με λασπωμένο. Μόλις το ζυμώσετε, το κάνετε μία μπάλα, όπως λέει και η Αργυρώ και αλείφετε τα χέρια σας με λάδι. Περνάτε με αυτό το ζυμάρι και τη λεκάνη στον πάτο και τα τοιχώματα μέχρι πάνω. Το αφήνετε στους 40 βαθμούς στο φούρνο ή αν είναι αναμμένο το καλοριφέρ βάλτε πάνω τη λεκάνη σκεπασμένη με πετσέτα. Αν καίει πολύ το καλοριφέρ, βάλτε κάτω από τη λεκάνη πετσέτα διπλωμένη αρκετά.

Το αφήνουμε να φουσκώσει για 1 ώρα. Λαδώνουμε ένα ταψί πάτο-τοιχώματα και το βάζουμε μέσα, θα γλιστρίσει σχετικά εύκολα. Το σταυρώνουμε με τα χέρια (εγώ αυτό το κάνω και όταν το βάζω να φουσκώσει και όταν το βάζω για ψήσιμο) και το βάζουμε να ψηθεί στους 180-200 Β. για περίπου 1 ώρα ανάλογα με το πόσο δυνατός είναι ο φούρνος.

Λίγα μυστικά:

Το λάδωμα του ζυμαριού δεν είναι απαραίτητο να γίνει, εγώ κάποιες φορές αντί για λάδι του έχω βάλει αλεύρι στη λεκάνη και πάνω στο ζυμάρι.

Το μυστικό για να φουσκώσει καλά το ψωμί είναι το καλό και πολύ ζύμωμα.

Αντί για ζάχαρη μπορείτε να βάλετε μέλι, δεν ξέρω όμως αν θέλει λιγότερες κουταλιές από τη ζάχαρη.

Μπορείτε να βάλετε στις αναλογίες που σας δίνω μέχρι 3κ.σ. λάδι μέσα στα υλικά της ζύμης. Κάποτε έτσι το έκανα αλλά μου ζήτησε η κόρη μου να μη βάζω και μέσα και έξω και προτίμησα να βάζω μόνο έξω.

Η ζάχαρη βοηθάει τη μαγιά να φουσκώσει το ψωμί, αλλά του δίνιε και πιο ωραία γεύση. Για όσους θέλουν να την αποφύγουν για λόγους υγείας, μπορούν άνετα να την παραλείψουν και το ψωμί θα βγει το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια και από μένα!!

Ο περιστέρης έφτιαξε το πλυντήριο.Δοκίμασε κι αν δουλεύει και λέει ότι είναι μια χαρά.

Θα δούμε βέβαια...

Τελικά πρόλαβα και τελείωσα τον ένα όροφο του σπιτιού από καθαριότητα,αύριο θα κάνω τον άλλον και το Σ/Κ έχω σκοπό να κάνω βόλτες με περιστέρη και περιστερόπουλο.

Μου ακύρωσαν και ενα δύωρο,οπότε πήγα στα μαγαζιά να πάρω κάτι πράγματα που χρειαζόμουν.Νέκρα κορίτσια!Πολλά είναι έτοιμα να κλείσουν κι από εμπόρευμα...σαβούρα!Πήρα ωστόσο ενα παντελόνι, ένα ζευγάρι μπαλαρίνες που τις χρειαζόμουν οπωσδήποτε και αθλητικά πόλης,πολύ κομψά,ήθελα καιρό να τα πάρω.Ολα μου τα φλατ παπούτσια τα έχω ξεπαστρέψει και δεν θα είχα τι να βάλω την άνοιξη.

Δεν πολυικανοποιήθηκα από τις αγορές μου,αλλά δεδομένου ότι είχα χαζέψει πολλές βιτρίνες το τελευταίο διάστημα,ξέρω ότι δεν θα έβρισκα κάτι καλύτερο.

Είμαι ενα πτώμα

Μπανιαρίστηκα και σε λίγο θα παραδωθώ στις αγκάλες του Μορφέα!!!

Φιλάκια

Link to comment
Share on other sites

Περιστεράκι, αν το πλυντήριο δε δουλέψει, δεν πειράζει κάν' το κουμπαρά, θα φέρει και το Δωράκι τα λεφτά της. Θα πω κι εγώ στη μικρή να μην τα ξαναβάλει στο γουρουνάκι, αλλά να τα φέρει σε σένα.

Με 'γεια τα ρουχαλάκια. Δε μου λες; Στα μαγαζιά σε υποδέχτηκαν με τιμές Προέδρου Δημοκρατίας;

Link to comment
Share on other sites

Περιστεράκι, αν το πλυντήριο δε δουλέψει, δεν πειράζει κάν' το κουμπαρά, θα φέρει και το Δωράκι τα λεφτά της. Θα πω κι εγώ στη μικρή να μην τα ξαναβάλει στο γουρουνάκι, αλλά να τα φέρει σε σένα.

Με 'γεια τα ρουχαλάκια. Δε μου λες; Στα μαγαζιά σε υποδέχτηκαν με τιμές Προέδρου Δημοκρατίας;

:lol::lol::lol::lol::lol:

Ευχαριστώ Εβίρι μου

Ναι,ναι...Με υποδέχτηκαν με τιμές αρχηγού κράτους!!:tongue:Αφού τα είχαν αδειάσει από πελατεία για να ψωνίσω με την ησυχία μου...Ενιωσα celebrity:rolleyes:

Καλησπερα κοπελες!

Περιστερακι να σε ρωτησω, τι ειναι τα αθλητικα πολης?

Δεν ξέρω αν το διατύπωσα σωστά...:confused::tongue:Νομίζω ότι έτσι τα λένε.

Πάντως εννοώ παπούτσια που μοιάζουν με αθλητικά,αλλά στο πιο κομψό,τα οποία όμως είναι ακατάλληλα για άθληση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου ΕλένηΑγγλία.

Ναι,ναι...Με υποδέχτηκαν με τιμές αρχηγού κράτους!!:tongue:Αφού τα είχαν αδειάσει από πελατεία για να ψωνίσω με την ησυχία μου...Ενιωσα celebrity:rolleyes:

Σε φωτογράφισαν κιόλας;

Δεν ξέρω αν το διατύπωσα σωστά...:confused::tongue:.

Ναι σωστά το διατύπωσες.

Link to comment
Share on other sites

φεφάκι τι κάνεις εδώ τέτοιες ώρες?

αποθήκευσα βίντεο της Σύσας να χορεύει κ είπα να πω μια καληνύχτα!

μη βαρέσεις. η γαλατόπιτα είναι γλυκιά ή αλμυρή. είναι ωραία? δώσε συνταγη. αυτά τα λίγα .

καληνύχτα!!!

γαλατόπιτα=γλυκιά πίτα.

εγώ φύλλο δεν ανοίγω κ να άνοιγα δεν είχα χρόνο.

η πίτα αυτή είναι της εργαζόμενης μάνας!

φτιάχνω πρώτα την κρέμα.

1 κιλό γάλα, 2 βανίλιες, 2 αβγά, 4 κουτ. σούπας γεμάτες αλεύρι, μια κουτ. σούπας βούτυρο, μια πρέζα αλάτι, 5 κουτ. σούπας ζάχαρη 9αυτό παίζει ανάλογα τα γούστα). τα ανακατεύεις κ γίνεται μια κρέμα όνειρο. αφήνω να κρυώσει.

λαδώνω ταψί, βάζω φύλλο, λαδώνω φύλλο, επαναλαμβάνω ως το 3ο φύλλο, οπότε βάζω λάδι, ζάχαρη, κανέλα κ προαιρετικά καρύδι καλά τριμμένο. επαναλαμβάνω με όλα τα υλικά σε κάθε φύλλο μέχρι κ το 8ο φύλλο, οπότε βάζω μόνο λάδι-ζάχαρη.

έπειτα απλώνω την κρέμα.

χτυπάω ελαιόλαδο, ζάχαρη κ 1 αβγό να γίνει μια σως να το πω; το αλείφω με πινελάκι πάνω στην κρέμα!

βασικό: γύρω γύρω στο ταψί τα φύλλα όσο περισσεύουν τα γυρίζω μετά την κρέμα κ έτσι γίνεται πολύ νόστιμο κ εμφανίσιμο. απαραίτητα λοιπόν τα περισσεύματα έχουν κ λάδι κ ζάχαρη κ κανέλα. αν μου περίσσευε κ λίγηκρέμα θα ήταν ακόμα καλύτερα. πιο γευστικά τα άκρα.

ψήνω στους 180 για 40-45 λεπτά. προθερμασμένος φούρνος.

Γεια και από μένα!!

Ο περιστέρης έφτιαξε το πλυντήριο.Δοκίμασε κι αν δουλεύει και λέει ότι είναι μια χαρά.

μπράβο του!

Τελικά πρόλαβα και τελείωσα τον ένα όροφο του σπιτιού από καθαριότητα,αύριο θα κάνω τον άλλον και το Σ/Κ έχω σκοπό να κάνω βόλτες με περιστέρη και περιστερόπουλο.

σου το εύχομαι να απολαύσετε βολτούλες!

Μου ακύρωσαν και ενα δύωρο,οπότε πήγα στα μαγαζιά να πάρω κάτι πράγματα που χρειαζόμουν.Νέκρα κορίτσια!Πολλά είναι έτοιμα να κλείσουν κι από εμπόρευμα...σαβούρα!Πήρα ωστόσο ενα παντελόνι, ένα ζευγάρι μπαλαρίνες που τις χρειαζόμουν οπωσδήποτε και αθλητικά πόλης,πολύ κομψά,ήθελα καιρό να τα πάρω.Ολα μου τα φλατ παπούτσια τα έχω ξεπαστρέψει και δεν θα είχα τι να βάλω την άνοιξη.

Δεν πολυικανοποιήθηκα από τις αγορές μου,αλλά δεδομένου ότι είχα χαζέψει πολλές βιτρίνες το τελευταίο διάστημα,ξέρω ότι δεν θα έβρισκα κάτι καλύτερο.

Είμαι ενα πτώμα

Μπανιαρίστηκα και σε λίγο θα παραδωθώ στις αγκάλες του Μορφέα!!!

Φιλάκια

μάκια, με 'γειές!

Καλησπερα κοπελες!

γειά σου ελένη!

αυριο σπανακορυζο,τι να κανω ακολουθω το διατροφολογιο του μεγαλου μου γιου γτ πρεπει να το παχυνω το παιδι μου.

αυτό είναι διατροφή, να πρέπει να παχύνεις!

πού τέτοιαα τύχη!

σήμερα ή που θα πάω αγορά με τον φέφο να πάρει κοστούμι ή που θα μείνω σπίτι να κάνω καμιά δουλειά κ παρεμπιπτόντως να μαγειρέψω λαχανόρυζο κ να ψήσω χαλβά κάγκλυς!

εβιρί μου, μακαρι να ήσουν γειτόνισσά μου. συνέχεια στην κουζίνα σου θα ήμουν!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα τι κανετε? Σημερα τρωμε περισευματα απο το ψυγειο.Μαμουλα μου πολυ ωραια η γαλατοπιτα σου δειχνει θα την φτιαξω και εγω και θα σου πω εντυπωσεις εισαι καλα? Ζωπυρον περαστικα ατιμο πραμα η ψυξη.Εviri θα φτιαξω τις πατατες οπως λες στα παιδια μου αρεσουν πολυ οι πατατες.Παρασκευη,οχι πεστε μου δεν ειναι πολυ ωραια μερα σημερα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Βαριέμαι απίστευτα σήμερα...

Περιμένω πως και πως την ώρα που θα φύγω για να πάω να παίξω με το κοριτσάκι μου!

Για σήμερα έκανα κοτόσουπα και έβαλα και στο φούρνο κοτούλα με ρυζάκι!


line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

4Suap3.png

line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...