Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Nana10 είπε:

      2,3…. Δεν το λες για καλό… πάει και αυτή η προσπάθεια…

      Και ήρθε η μέρα των αποτελεσμάτων και πήγαμε άλλη μια φορά, κουβά. 2,3…. Ήταν η 3 μας προσπάθεια και πραγματικά δεν ξέρω τι να σκεφτώ. Την πρώτη την έκανα σε ιδιώτη γιατρό και μετά στο Ιασώ και 2&3 στο Ελενα. Μήπως πρέπει να πάω σε εξειδικευμένο κέντρο; Οι 3 γιατροί που με έχουν κουράρει λένε πως πέρα από της ηλικίας (42) δεν βλέπουν κάποιο άλλο κόλλημα αλλά δεν μπορούν να εξηγήσουν και το γιατί. Μήπως εκεί διερευνούν πιο πολύ τις υποθέσεις; Πριν από 1,5 έτος είχα μείνει φυσιολογικά έγκυος αλλά είχα βιοχειμικη. Επίσης κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω. Αυτή τη φορά μου έβαλαν μοριδια 4 ημερών. Οσο και να ψάχνω στο διαδίκτυο δεν βρίσκω πουθενά αυτή τη τακτική! Και όσο και να το έχω συζητήσει καμία δεν έχει κάνει κάτι τέτοιο! 3 ή 5 μέρες. Εμένα η 3 μέρα μου ήταν Κυριακή και φοβάμαι λόγω δημοσίου πως την έκαναν skip και επειδή τα φοβήθηκαν (από 5 που γονιμοποιήθηκαν τα 2 μόνο έγιναν μοριδια) τα έβαλαν οπότε να ναι! Την 4η μέρα δηλαδή… συγγνώμη για το σεντόνι… Μόνο εσείς θα με καταλάβετε 

      Ζητά προεμφυτικο το δικαίουσε Κ ελενξε Κ μήτρα με nsg για τυχόν λοιμώξεις . Μόνο έτσι δεν θα πας στην τύχη Κ ότι γίνει. Τουλάχιστον θα ξέρεις ότι το έμβρυο Κ η μήτρα είναι οκ. 

      Βάζουν Κ 4ης μέρας δεν είναι αιτία αποτυχίας αυτό . 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια μου.

Ποιά είχε πει καλέ για το σπανάκι-μανιτάρια στο φούρνο?? Δεν θυμάμαι και θέλω να ρωτήσω αν το σπανάκι το βάζουμε άβραστο/αζεμάτιστο:confused: κι αν μπορώ να ρίξω και ρύζι:confused:...

Μάρτζι μου, χρόνια σου πολλά και όμορφα!

Σμαρτάκι, έχω πάθει σοκ! Γράψε μας τα νεώτερα.

Οι εγγυούλες που είναι??

Σας φιλώ!

υ.γ. Φούμπι, φτιάχνω πολλά γλυκά αλλά τούρτα ποτέ! Λες να το... αποπειραθώ?:rolleyes::mrgreen::roll:

Εγώ είχα πει για το σπανάκι με τα μανιτάριά. Δεν έχω συνταγή αυτοσχεδίασα. ΄Δεν είδα ότι ξανα ρώτησες σόρρυ.

Εγω το σπανάκι το ζεμάτισα το στράγγισα και μετα τα έβαλα στο πυρέξ με φρέσκο κρεμμυδάκι άνηθο φρέσκια ντομάτα λάδι αλατοπίπερο και τα μανιτάρια.Και τα έψησα. Εμένα μου άρεσε μου θύμιζε μαγειρίτσα. Τη μαγειρίτσα όμως που κάνουμε στα Τρίκαλα δηλ με τα εντόσθια και σπανάκι.Για το ρύζι δεν ξέρω πως θα είναι αλλά μου ακούγεται καλό.

Φιλάκια και σόρυ που άργησα να απαντήσω


st5Bp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

μπράβο γλυκούλα μου για τα 2 κιλά! τέλεια!

για δώσε συνταγή χαλβά με ινδοκάρυδο!!!!! εκτός αν σε φέρνω σε δύσκολη θέση. δεν επιμένω. όταν φτάσεις στα 4, δηλαδή σύντομα, στείλε μου ένα πιάτο!!!!!!!

Να σου στείλω όλη τη φόρμα φέφη με πολλή αγάπη.

Συνταγή

6 ποτήρια νερό

3 ποτήρια ζάχαρη

200 γρ. βιτάμ

2 ποτήρια ινδοκάρυδο

1 σακουλάκι σιμιγδάλι χοντρο

2 βανίλιες

Βάζουμε σε κατσαρόλα το νερό και τη ζάχαρη μόλις ζεσταθεί ρίχνουμε το βιτάμ τις βανίλιες. Μόλις πάρει μια βράση ρίχνουμε το σιμιγδάλι και ανακατεύουμε συνεχώς να ψηθεί το σιμιγδάλι. Τέλος ρίχνουμε το ινδοκάρυδο ανακατευουμε και το ρίχνουμε σε ταψί πυρέξ εγώ το βάζω στη φόρμα του κέικ και σε ένα πυρέξ γιατί γίνεται μεγάλη ποσότητα. Μόλις κρυώσει λίγο το βάζουμε στο ψυγείο. Απο πάνω πασπαλίζουμε με καρύδα.

Πάει πάρα πολύ με παγωτό.

Ξέχασα να πω στη μάργκι Χρόνια πολλά. Χρόνια πολλά και ότι επιθυμείς καλή μου.


st5Bp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησοερα ομορφες,δεν μπορεσα να σας διαβασω ελπιζω ολες να ειστε καλα!!!!ρε κοριτσια πρεπει να φταιει ο καιρος αλλα ολη μερα κοιμαμαι...οπως στην αρχη της εγκυμοσυνης,κ οταν ξυπναω νυσταζω κιαλο χιχιχι!

εχθς φαγαμε γιουβαρλακια απο την μανουλα(δεν θυμαμαι αν εγραψα εχθες,μα σας λεω κοιμαμαι ορθια..) κ σημερα φακες!

φιλακιαααααααααα!!


χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα!!!!

9892a30fbd.png

Link to comment
Share on other sites

ζώπ είναι πολύ εύκολο, μπορείς να το κάνεις και με άλλα μπισκότα όπως cream cracker...όποτε το φτιάχνω εξαφανίζεται το ταψί στο άψε σβήσε...

Βρε, λες...? Να το προσπαθήσω κάποια στιγμή τότε.:mrgreen: Αλλά πρώτα να βρω που είχες γράψει τις αρχικές οδηγίες.:cool:

Φουμπάκι, κάνεις κι άλλες πιο σύνθετες τούρτες?

Εγώ είχα πει για το σπανάκι με τα μανιτάριά. Δεν έχω συνταγή αυτοσχεδίασα. ΄Δεν είδα ότι ξανα ρώτησες σόρρυ.

Εγω το σπανάκι το ζεμάτισα το στράγγισα και μετα τα έβαλα στο πυρέξ με φρέσκο κρεμμυδάκι άνηθο φρέσκια ντομάτα λάδι αλατοπίπερο και τα μανιτάρια.Και τα έψησα. Εμένα μου άρεσε μου θύμιζε μαγειρίτσα. Τη μαγειρίτσα όμως που κάνουμε στα Τρίκαλα δηλ με τα εντόσθια και σπανάκι.Για το ρύζι δεν ξέρω πως θα είναι αλλά μου ακούγεται καλό.

Φιλάκια και σόρυ που άργησα να απαντήσω

Σ' ευχαριστώ πολύ!!


Link to comment
Share on other sites

Ζώπυρον, στο θέμα τούρτα έχω να προτείνω στην αρχή για εξάσκηση να αγοράσεις έτοιμο παντεσπάνι, να φτιάξεις μία απλή σπιτική κρέμα όπως αυτές που τρώνε τα παιδάκια με κορνφλάουρ, γάλα, ζάχαρη, βανίλια, αν θες και κακάο, και βούτυρο. Ένα σιρόπι απλό με ζάχαρη νερό και λίγο κονιάκ ή λικέρ για γεύση και άρωμα.

Βάζεις το πρώτο παντεσπάνι στην πιατέλα, το αλείφεις πολύ καλά με πινέλο από το σιρόπι, βάζεις την περισσότερη κρέμα και κρατάς το 1/3 της για την επιφάνεια της τούρτας ή αν θες κρατάς και λίγο παραπάνω για τα πλαϊνά. Βάζεις από πάνω το δεύτερο παντεσπάνι το σιροπιάζεις κι αυτό καλά, ρίχνεις την υπόλοιπη κρέμα, ακόμα καλύτερα να πάει και στα πλαϊνά, και από πάνω άσε τη φαντασία σου ελεύθερη.

Μπορείς να βάλεις κομμένα κερασάκια και άλλα γλυκά του κουταλιού, ή την κλασσική σαντιγύ, τριμμένο αμύγδαλο ή φουντούκι που μπορείς να το ρίξεις σε σχήμα φαρδιάς λωρίδας με κενά ανάμεσα και να το κολλήσεις και στα πλαϊνά.

Αν σου πετύχει, και σου αρέσει η διαδικασία, τις επόμενες φορές μπορείς να πειραματιστείς με γλάσο και άλλα πραγματάκια για διακόσμηση και φυσικά με το δικό σου παντεσπάνι.

Μια άλλη ωραία ιδέα που μου είχε πει κάποτε μια φίλη μου, είναι να φτιάξεις ένα μείγμα από γάλα και λίγο νες καφέ μέσα για γεύση και με αυτό να αλείψεις το παντεσπάνι αντί για σιρόπι. Χωρίς ζέσταμα και βράσιμο. Δεν το έχω φτιάξει ποτέ, αλλά η τούρτα που είχα φάει τότε ήταν πάρα πολύ νόστιμη κι όπως μου είχε πει πανεύκολη. Δυστυχώς, δε θυμάμαι τα υλικά της κρέμας που έβαζε μέσα, πάντως από πάνω είχε βάλει τριμμένο αμύγδαλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε, λες...? Να το προσπαθήσω κάποια στιγμή τότε.:mrgreen: Αλλά πρώτα να βρω που είχες γράψει τις αρχικές οδηγίες.:cool:

Φουμπάκι, κάνεις κι άλλες πιο σύνθετες τούρτες?

Στην αρχή έκανα αυτό που προτείνει η Εβιρι...έπαιρνα έτοιμο παντεσπάνι, μετά αποπειράθηκα να φτιάξω δικό μου (πιο ωραίο μεν) αλλά δεν είμαι της υπομονης να περιμένω να κρυώσει κλπ γι'αυτό έχω βολευτεί μ'αυτή την πατέντα...γενικά κάνω ότι μου έρθει...ευτυχώς που είμαστε γλυκατζήδες οικογενειακώς και τίποτα δεν πάει χαμένο:mrgreen:

ά ένα άλλο εντυπωσιακό που έφτιαξα την πρωτοχρονιά και ήταν πολύ ωραίο:

κάνεις το μίγμα για μωσαικό

χτυπάς σαντυγί βανίλια και σοκολάτα και τις βάζεις σε δύο σακουλίτσες

παίρνεις ποτήρια (εγώ τα είχα βάλει σε κάτι κολωνάτα) και ξεκινάς να βάζεις στρώσεις. Βγαίνει πολύ εντυπωσιακό.

κι επειδή τηρώ τις υποσχέσεις μου αυτή εξαιρετικά αφιερωμένη:tongue:

sdc16243c.jpgsdc16243c.jpg


Link to comment
Share on other sites

1ποτ γάλα

2κ.σ. κορνφλάουρ

2κ.σ. κακάο

3κ.σ. ζάχαρη

1 βανίλια

Τα βάζεις όλα στο κατσαρολάκι και ανακατεύεις καλά να διαλυθούν, ειδικά το κορνφλάουρ, όσο είναι κρύο το γάλα. Ανακατεύεις σχεδόν συνέχεια να μη σβωλιάσει και μόλις πήξει είναι έτοιμο.

Θα γυρίσεις το γλυκό από το ταψί σε πιατέλα και ρίχνεις από πάνω τη σοκολατένια επικάλυψη. Είναι εντυπωσιακά νόστιμο και εμφανίσιμο.

Συνταγή

6 ποτήρια νερό

3 ποτήρια ζάχαρη

200 γρ. βιτάμ

2 ποτήρια ινδοκάρυδο

1 σακουλάκι σιμιγδάλι χοντρο

2 βανίλιες

Βάζουμε σε κατσαρόλα το νερό και τη ζάχαρη μόλις ζεσταθεί ρίχνουμε το βιτάμ τις βανίλιες. Μόλις πάρει μια βράση ρίχνουμε το σιμιγδάλι και ανακατεύουμε συνεχώς να ψηθεί το σιμιγδάλι. Τέλος ρίχνουμε το ινδοκάρυδο ανακατευουμε και το ρίχνουμε σε ταψί πυρέξ εγώ το βάζω στη φόρμα του κέικ και σε ένα πυρέξ γιατί γίνεται μεγάλη ποσότητα. Μόλις κρυώσει λίγο το βάζουμε στο ψυγείο. Απο πάνω πασπαλίζουμε με καρύδα.

Πάει πάρα πολύ με παγωτό.

Ξέχασα να πω στη μάργκι Χρόνια πολλά. Χρόνια πολλά και ότι επιθυμείς καλή μου.

Πωπωωωω ρε κοριτσια,με κολασατε.

Τις εχω αποθηκευσει παντως γιατι και μονο που τις διαβασα μου πεσαν τα σαλια!!!!!!

Με την πρωτη ευκαιρια θα τα φτιαξω....+4 κιλα με βλεπω!!!!!!!

καλησοερα ομορφες,δεν μπορεσα να σας διαβασω ελπιζω ολες να ειστε καλα!!!!ρε κοριτσια πρεπει να φταιει ο καιρος αλλα ολη μερα κοιμαμαι.Αχχχχ υπνακος.....οπως στην αρχη της εγκυμοσυνης,κ οταν ξυπναω νυσταζω κιαλο χιχιχι!Κοιμησου κοριτσαρα μου,φτιαξε επιδερμιδα....;)

εχθς φαγαμε γιουβαρλακια απο την μανουλα(δεν θυμαμαι αν εγραψα εχθες,μα σας λεω κοιμαμαι ορθια..) κ σημερα φακες!

φιλακιαααααααααα!!

Φιλακια γλυκια μου.

Δεν προλαβαίνω κόρες μου σήμερα να σας διαβάσω... μέχρι και την Παρασκευή, πρώτα ο Θεός, εδώ θα γίνεται του Κουτρούλη ο γάμος !!!Ααααα ωστε απο αυτον ηταν το προσκλητηριο που ηρθε σημερα...ειπα κι εγω!!!!!:lol:

Έχουμε πολύ κόσμο....

Καλο κουραγιο και καλη δυναμη.

μου λείπετε !

Και σε μας βρε κοριτσακι.....

Φιλακια.

Μα βρε κοριτσια,δεν μπορει κανεις να λειψει για λιγο απο το καφε;

Μπηκα και δεν ηξερα απο που να αρχισω να διαβαζω.......

Εγω εβαλα τα αντρακια μου για νανι,τακτοποιησα το σπιτι,σφουγγαρισα

πηρα ενα μεσουλιντ για τον πονο..κι εκατσα να σας διαβασω.

Σημερα εχουμε πολυ κρυο εδω,μαλλον θα χιονισει αποψε..


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας το ξενυχταμε βλεπω ε? Δωρακι μου πως πας με την μεση σου?Βγηκα μια γυρα στην γειτονια και εμαθα για την κοπελιτσα αυτος που την απηγαγε ηταν το αγορι της αλλα κατα πολυ μεγαλυτερος της και οταν αυτη θελησε να χωρισουν ο κυριος δεν το δεχοταν και οργανωσε ολο αυτο νομιζοντας οτι ετσι θα της αλλαζε γνωμη.Εδω και 2 μηνες την παρενοχλουσε και με αλλους τροπους αλλα μετα αποφασησε την απαγωγη.Τον επιασαν στην χαλκιδα και το κοριτσι ειναι ασφαλης σε συγγενικο προσωπο. Ευτυχως που ολα καλα πηγαν αν εξαιρεσεις την ψυχολογια της κοπελας που ειναι χαλια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αμαν με ολα αυτα τα γλυκα που γραψατε μου τρεχουν τα σαλια αχ να ειχα ενα κοματακι και να τρεχει η σοκολατιτσα απο το πλαι,και δεν εχω τιποτα απο γλυκο να μου φυγει η λιγουρα:D Αντε καληνυχτα σας με αυτην την γλυκα θα κοιμηθω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας το ξενυχταμε βλεπω ε? Δωρακι μου πως πας με την μεση σου?Βγηκα μια γυρα στην γειτονια και εμαθα για την κοπελιτσα αυτος που την απηγαγε ηταν το αγορι της αλλα κατα πολυ μεγαλυτερος της και οταν αυτη θελησε να χωρισουν ο κυριος δεν το δεχοταν και οργανωσε ολο αυτο νομιζοντας οτι ετσι θα της αλλαζε γνωμη.Εδω και 2 μηνες την παρενοχλουσε και με αλλους τροπους αλλα μετα αποφασησε την απαγωγη.Τον επιασαν στην χαλκιδα και το κοριτσι ειναι ασφαλης σε συγγενικο προσωπο. Ευτυχως που ολα καλα πηγαν αν εξαιρεσεις την ψυχολογια της κοπελας που ειναι χαλια.

Τελος καλο ολα καλα λοιπον!!!!!!

Βρε το παλιοβλακα.....

Αυτο που δεν δεχονται τον χωρισμο,μερικοι μερικοι και η απαγαγουν η σκοτωνουν...με κανει εξαλη!!!!!!!:mad::-x:-x:-x

Σμαρτακι μου,οτι ετοιμαζομαι για νανακια...αλλα κι εσυ στο ξενυχτι εισαι ε;

Η μεση μου,ποναει αρκετα,οτι και να κανω.

Τι να κανω,υπομονη...δεν μπορω κατι αλλο!!!!!!

Καληνυχτα και καλο μας ξημερωμα.

Ονειρα γλυκα.


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites

Σμαρτάκι, στην αναβροχή καλό είναι και το χαλάζι.

Έχω φάει εγώ ζάχαρη με κακάο όταν δεν έχω άλλο γλυκό και θέλω κάτι σοκολατένιο, που έχει πάει καπνός (καπινός)

Καληνύχτα κορίτσια.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακια μου τι κανετε????ειμαι η αφροδιτη και τα βλεπω ροζζζζ...αφηστε χθες κοιμηθηκα απο τις 10,30.με πονουσε τρομερα το κεφαλι μου. και σημερα λιγο αλλα ειναι υποφερτο. με ειδαν ομορφη στο παρτυ και με ματιασαν :lol::lol::lol:.αντε πεμπτη σημερα, φτανει το σκ. τι κανετε???εμεις πηγαμε στα γενεθλια χθες αλλα δεν καθησαμε πολυ.ηταν ολα τα μωρα κουρασμενα και γκρινιαζαν.:rolleyes:η δικια μου μονο χορευε και τραγουδουσε:tongue::tongue:.και ελεγε στα αλλα:ελα, ετσουμε(χορεψουμε):lol::lol:. φουμπι φτιαξες μας μια τουρτιτσα σημερα, μας τρεχουνε τα σαλια.ωραια φωτο!!!.δωρα ελπιζω να ειναι καλυτερα η μεσουλα σου σημερα.μηπως να πας σε κανεναν γιατρο??σμαρτακι, πρεπει να ειναι πολυ καταρακωμενη η ψυχολογια του κοριτσιου και της οικογενειας του. καγκλυ θα φτιαξω τον χαλβα σου σημερα κιολας!!!φεφουλα γιατι δεν σε καταλαβαινω???κινεζικα μου φαινονται!!!αννουλα κοιμησου, ξεκουρασου και απολαυσε το...:-Pμεταξια καλη δουλεια.περιστερω που εισαι???σε πηρε ο υπνος σημερα????καλημερα αγγελικουλα, εβιρυ, ζωπ, αννια, μαρτζι...

Link to comment
Share on other sites

Σμαρτάκι, στην αναβροχή καλό είναι και το χαλάζι.

Έχω φάει εγώ ζάχαρη με κακάο όταν δεν έχω άλλο γλυκό και θέλω κάτι σοκολατένιο, που έχει πάει καπνός (καπινός)

Καληνύχτα κορίτσια.

Kαλημερα σας Εviri και εγω χθες βολευτηκα με μελι καλο ηταν μου αφησε μια γλυκα.Αφροδιτη πρεπει να εγινες πολυ κουκλα και σε ματιαξανε κοριτσι μου ε φορα και συ ενα ματακι,αχου μωρε τι καλη η μικρουλα σου θα το ευχαριστηθηκε χθες αφου χορευε και τραγουδουσε.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...