Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 ώρες πρίν, helena212 είπε:

      Ευτυχώς όχι προς το παρόν.. κοπωση και λίγο λαιμο..

      Καταρχάς περαστικά να είναι. Μην ταράζεσαι, ξεκούραση παραπάνω από όσο ξεκουραζόσουν, καμία σούπα κτλ. Σαν μια ίωση. Θα περάσει και όλα καλά. 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Κοριτσάκια, γεια σας! Εσείς που είστε της μαγειρικής μήπως μπορείτε να μου δώσετε καμία συνταγούλα για απλό, οικονομικό και εύκολο γλυκάκι; ( ξέρω ότι ζητάω πολλά) αλλά κάθε γνώμη, συμβουλή και συνταγή είναι καλοδεχουμενη.

όχι καλέ δε ζητάς πολλά αλλά δώσε κανένα στοιχείο παραπάνω.

τι γεύση σου αρέσει, με μπισκότα, κρέμες?


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

γεια σας μαγειροφιλεναδες,

σημερα ειμασταν εξω με τον μπαμπα μας και καναμε διαφορες δουλιτσες.

ετσι λοιπον μαγειρεψα πατατες τηγανιτες και αυγα και μια μενα εβρασα μπροκολο-καροτο-πατατα και εβρασα αυγα.

Σας διαβασα, θελω να πω συγχαρητηρια στην Εβιρι για τις συμβουλες που εδωσε στο Φεφακι, εξαιρετικα συγκροτημενες και με σοφια.

Φεφακι μου ελπιζω να εισαι καλυτερα σημερα..

Διαβασα και αλλα πολλα αλλα συγνωμη, τα ξεχασα...

Πλεον δεν εχω και πολυ χρονο.

φιλακια σε ολες!!!

Link to comment
Share on other sites

όχι καλέ δε ζητάς πολλά αλλά δώσε κανένα στοιχείο παραπάνω.

τι γεύση σου αρέσει, με μπισκότα, κρέμες?

Ο,τι να' ναι! Αρκει να είναι οικονομικό στα υλικά και εύκολο. Μάλλον ζητάω πολλά, αλλά η οικονομική κρίση μάλλον με άγγιξε βαθεια και ανεπανάληπτα!:(

BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

Μαρή γαλιάντρες που λένε και στο χωριό της βάβως μου,τι γράψατε πάλι σήμερα;

Τα διάβασα όλα όμως γιατί μου λείψατε!!

Είχε πρόβλημα η σύνδεση από το μεσημερι και μετά.οπότε έπαθα στερητικό

Και τωρα που γύρισα σπίτι μπήκα πρωτα στο φβ για να σας απολαύσω με την ησυχία μου μετά και έπεσα πάνω σε μια ευχάριστη έκπληξη...

Καλώς το το Ελενάκι μας!!!

Α!!!!! Φέφη σήμερα διάβασα στο ίντερνετ ότι μία νύφη σκότωσε την πεθερά της. Μήπως ήσουν εσύ???????:-P:-P:-P

Οχι,αλλά θα μπορούσε...

χα χα χα κρυφτειτε πεθερες εχουμε ασχημες διαθεσεις:lol:
χαχαχα!!!Μη βρεθείτε στο διάβα μας πεθερούλες!!!!!:tongue::tongue:
αλήθεια? δεν το άκουσα...και φανταστείτε λέει η δικαστης να είναι καμιά πεθερόπληκτη και να την αθωώσει...έ ρε γλέντια...

:lol::lol::lol::lol::lol:

Κορίτσια γελάω με τα σχόλια σας...

Φανταστείται τι θα πέρναγε η κοπέλα για την φτάσει σ΄αυτό το σημείο!
κι εγώ αυτό σκέφτηκα μόλις το διάβασα... ε ρε που μας φτάσανε οι άτιμες...

Φανταστείτε στο καφέ των πεθερόπληκτων τι θα γράφουν γι' αυτήν την είδηση...

Ελπίζω να μην είναι καμία από δίπλα!

Αγγελική έχω την εντύπωση ότι οι πεθερόπληκτες γίνονται καλές πεθερές. Βέβαια υπάρχουν και οι εξαιρέσεις θα μου πεις.

Η πεθερά μου ήταν πεθερόπληκτη και βγήκε μάλαμα

αχ, βαχ!!!!!!

Γι' αυτό το "αχ βαχ"περιμένουμε εξηγήσεις εκτός κι αν κολλάει στο σχόλιο κάποιας συμφορουμίτισσας

Συμφωνω με την Αγγελικη απο οτι εχουμε καταλαβει σε αγαπαει ο Φεφος σου να δεις θα καταλαβει καποια πραγματα και θα αλλαξουν τα πραγματα λιγο ταρακουνημα θελει.

Αυτό...

ρε dwraki εσυ φβ δεν έχεις? νομίζω σε ξαναρώτησα

Ρε φούμπι εχεις ρωτησει κι εμένα...

Τι γαϊδάρα είμαι...

Θα επανορθώωσ

Link to comment
Share on other sites

Ο,τι να' ναι! Αρκει να είναι οικονομικό στα υλικά και εύκολο. Μάλλον ζητάω πολλά, αλλά η οικονομική κρίση μάλλον με άγγιξε βαθεια και ανεπανάληπτα!:(

αχ!!!μη στεναχωριέσαι ...δεν είσαι η μόνη:(

λοιπόοοον... προσωπικά παιρνω απ'τα lidl κάτι πτι-μπερ που κάνουν νομίζω 1,5 ευρώ τα τέσσερα πακέτα. Τα μουσκεύω με λίγο γάλα και τα στρώνω στο ταψί. Μετά χτυπάω σαντυγί-μπορείς να το κάνεις με κρέμα γάλακτος , με κρέμα γιωτης που είναι αρκετά οικονομική ή με κρέμα ζαχαροπλαστικής ξαναστρώνω μπισκότα ξανά μανά κρέμα, τέλος μπισκότα και σαντυγί.

Μπορείς να ρίξεις μέσα στην κρέμα ότι σου αρέσει από φρούτα μέχρι σοκολάτα. Είχα κάνει έτσι την τούρτα του μικρού και έκανε θραύση και μου στόιχισε περίπου 20ε για πάνω από τέσσερα κιλά τούρτα;)

Ελπίζω να βοήθησα λίγο.


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρή γαλιάντρες που λένε και στο χωριό της βάβως μου,τι γράψατε πάλι σήμερα;

τι σημαίνει βρε αυτό...δε πιστεύω να μας βρίζεις:tongue:μάλλον ε?

Τα διάβασα όλα όμως γιατί μου λείψατε!!

Είχε πρόβλημα η σύνδεση από το μεσημερι και μετά.οπότε έπαθα στερητικό

τέτοιες είμαστε,προκαλούμε σχέσεις εξάρτησης:tongue::tongue:

Φανταστείτε στο καφέ των πεθερόπληκτων τι θα γράφουν γι' αυτήν την είδηση...

έκτακτο παράρτημααααααα!

Ελπίζω να μην είναι καμία από δίπλα! καλά φαντάζεσαι???

Ρε φούμπι εχεις ρωτησει κι εμένα...

Τι γαϊδάρα είμαι...

Θα επανορθώωσ

μην αγχώνεσαι καλέ, δεν παρεξηγώ εγώ...

ζωπ και εβιρι που εξαφανίστηκαν σήμερα?


Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πέρα για πέρα.

Σήμερα έφτιαξα τηγανητό ψαράκι που το λένε Τιλάπια (tilapia τι να 'ναι αυτό άραγε) με σαλάτα και ρύζι με γάλα για τη μικρή. Δεν ήθελε το ψάρι το βαρέθηκε λέει και πλέον δεν της αρέσει.

Εβίρι μου σε ευχαριστώ που έγραψες για τις πατάτες.Και συγνώμη που σε διπλορώτησα,αλλά με τόσα ποστ δεν πήρα χαμπάρι ότι είχες ήδη απαντήσει.

Καλέ μη ξαναζητήσεις συγνώμη. Ο λόγος που ανέφερα το ποστ είναι επειδή έχω γράψει περισσότερες λεπτομέρειες εκεί.

Eviraki μου τι ωραία που γράφεις...σοφά και με ουσία τα λόγια σου...είναι όμως και στον άνθρωπο...

Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια Φούμπι μου.

ναι, ναι στον αντρα μου αναφερομαι. ειχαμε μια κουβεντα το πρωι , ηρεμη χωρις φωνες αλλα ωρες ωρες μου τονιζει ποσο δεν με υπολογιζει και ποσο δεν εκτιμαει καποια πραγματα.οποτε εβιρυ μου, τι κουβεντα και τι διαλογο να κανεις απο κει και περα???

Πρέπει να κάνεις ή ψυχανάλυση του άντρα σου ή ενδοσκόπηση σε σένα για να καταλάβεις, ποιος είναι ο λόγος που δε σε υπολογίζει. Αν βρεις κάτι σε σένα και το καταλάβεις, τότε πρέπει σταδιακά να το διορθώσεις, τουλάχιστον να μην έχει να λέει. Τι είναι αυτό το περισσότερο που θα ήθελε να έχεις για να σε υπολογίζει; Αυτό θα ψάξεις να βρεις -πάντα στα πλαίσια που είναι σύμφωνο αυτό με τα δικά σου πιστεύω και την προσωπικότητά σου.

Σημερα (μην βαρατε πλιιιιιζ....) θα φαμε ....πιτογυρο........:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Τυχερούλαααααααααα, εδώ το σουβλάκι τους δε μου αρέσει. Η πίτα που βάζουν είναι αραβική κι όχι για σουβλάκι. Το κρέας έχει διαφορετικό ψήσιμο και άσχημη γεύση. Όσες φορές πήραμε, στο τέλος το μετανοιώσαμε. Φαντάσου ότι το φτιάχνουν Έλληνες. Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι καταντάει δυσφήμιση για το ελληνικό σουβλάκι.

Αυτες τις μερες αρχισε να ποναει εντονα η μεση μου και η πλατη μου......

Κουράζεσαι πολύ βρε παιδί μου. Πιες για 1-2 μέρες παυσίπονα να σε βοηθήσουν λίγο. Θα σου περάσει πιο γρήγορα.

Κοριτσάρες ρίξτε μια ματιά εδώ όποτε έχετε χρόνο....http://www.facebook.com/#!/profile.php?id=100003358760376

θέλω τις γνώμες σας

Εμένα μου άρεσαν πολύ, ευχαρίστως θα αγόραζα αν είχα ένα μωράκι.

Καποια στιγμη ο αντρα μου αντιμετωπιζε καποια επαγγελματικα προβληματα και ενα βραδυ ερχεται και του λεει στην ψυχρα χωρισετην αυτην και ολα θα λυθουν,ε αυτο ηταν που εκανε τον αντρα μου να ξυπνησει και να κοψει τον λωρο μια και εξω.

Είσαι τυχερή που συνέβη έτσι, και δόθηκε η αφορμή να την απομακρύνει ο άντρας σου.

περισσότερο την εβίρι, θα μου επιτρέψετε! εκτιμώ κ όσα έγραψες κ τον τρόπο.

Πάλι με συγκινείς, τα λόγια βγαίνουν από την καρδιά μου. Στενοχωριέμαι όταν δεν είστε κι εσείς καλά.

φταίω κ εγώ γιατί πλήγωσα τους γονείς μου κ την αδερφή μου με τόσα στενάχωρα!!

Ίσως συνέβη αυτό γιατί κι εσύ προσπαθούσες να πιαστείς από κάπου. Ν' αποκτήσεις συμμάχους και να ακούσεις κάποια λύση. Τα ίδια θα σου έλεγαν οι δικοί σου, αν τους έκρυβες την κατάσταση και τα μάθαιναν μετά από καιρό.

έβγαλα το πλυντήριο πιάτων που είχε βάλει ο φέφος.

εκείνος άπλωσε το πλυντήριο ρούχων που είχε βάλει νωρίτερα. είχε ψωνίσει από σούπερ κ έμεινε σπίτι μαζί μας!

ετοίμασα τραχανά, που μου ζήτησε το σπλάχνο, την τάισα, έκανα κέηκ που μου ζήτησε ο φέφος, έφαγε όλη η φεφοοικογένεια!

ετοίμασα μια τονοσαλάτα του φέφου με λάχανο, ντομάτα, τόνο, στην οποία ο φέφος πρόσθεσε μαγιονέζα κ τσιμπούσε κ από αυτή το φεφόπαιδο!!

γενικώς το φεφόπαιδο χθες έτρωγε συνέχεια, ήταν πολύ χαρούμενο κ είχε μεγάλη χαρά που έπαιζε με τον μπαμπά της! δεν τον άφηνε ούτε για κατούρημα!!!!!

πόσο το χάρηκα! κ ο φέφος το ίδιο!

Όλα αυτά ακούγονται σαν πλησίασμα. Ο Φέφος δείχνει ότι θέλει να μείνουν όλα όπως είναι και να τα ξαναβρείτε. Τα bold όμως, μου βγάζουν εικόνες και συναισθήματα για τους δυο σας. Εύχομαι να χαίρεστε έτσι κάθε μέρα.

εύχομαι μόνο να μη σας ψυχοπλάκωσα... συγνώμη

Αυτήν την πρόταση να μην τη ξαναβάλεις σε ποστ σου. Περνάμε όλες καλά όταν είμαστε όλες καλά, ψυχή τε και σώματι.

Α!!!!! Φέφη σήμερα διάβασα στο ίντερνετ ότι μία νύφη σκότωσε την πεθερά της. Μήπως ήσουν εσύ???????:-P:razz::-P

χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Οχι βρε κοριτσακι μου δεν υπαρχει λογος να σε παρεξηγησω αλοιμονο,αλλωστε τα παιδακια μας οσο και να μεγαλωνουν εμεις μικρα τα βλεπουμε:-D

Πες τα, πες τα που τη μεγάλη ακόμη τη λέω μπεμπούλα μου όταν έχουμε τις γλύκες μας.

Κοριτσάκια, γεια σας! Εσείς που είστε της μαγειρικής μήπως μπορείτε να μου δώσετε καμία συνταγούλα για απλό, οικονομικό και εύκολο γλυκάκι; ( ξέρω ότι ζητάω πολλά) αλλά κάθε γνώμη, συμβουλή και συνταγή είναι καλοδεχουμενη.

Κι όμως υπάρχουν γλυκά οικονομικά και εύκολα.

Πρόχειρα μου έρχονται 2 συνταγές: το γλυκό που έχει δώσει χρόνια πριν το ζαχαρούχο γάλα, μωρέ δε θυμάμαι το όνομά του.

Αποτελείται από δύο υλικά:

ζαχαρούχο γάλα και ινδική καρύδα.

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:

Ρίχνεις με το μάτι σε ένα μπολ λίγη καρύδα και λίγες κουταλιές από το γάλα. Ανακατεύεις το μείγμα με κουτάλι, και μετά προσθέτεις πότε από το ένα, πότε από το άλλο, μέχρι να γίνει ένα μείγμα σφιχτό που να πλάθεται σε κεφτεδάκια. Μόλις τελειώσεις όλα τα κεφτεδάκια, τα κυλάς πάνω στην υπόλοιπη ινδική καρύδα που θα βάλεις σε ένα άλλο μπολ και έτοιμο. Αυτή τη συνταγή την έχω εμπλουτίσει εγώ, κάνοντας διάφορες παραλλαγές, μπορείς να προσθέσεις μπισκότα τριμμένα, ή κακάο, ή ξηρούς καρπούς.

Επίσης, οικονομική και εύκολη συνταγή θεωρώ αυτήν τη σοκολατόπιτα που έφτιαξα προχτές. Σου βάζω το λινκ από τις συνταγές της παρέας. http://www.sintagespareas.gr/sintages/taxitati-sokolatopita.html

Άλλο ένα εύκολο και οικονομικό θεωρώ τα σου. Έχουν ζύμη της κατσαρόλας από αλεύρι, μαργαρίνη, ζάχαρη, νερό και αυγά. Τα γεμίζεις με κρέμα απλή ή ζαχαροπλαστικής ή σαντιγύ ή τα κάνεις με αρμυρή γέμιση, πχ. τυρί κρέμα. Αν θες τη συνταγή πες μου να την ψάξω γιατί δε θυμάμαι απ' έξω τις αναλογίες (θυμάμαι ότι περιέχει 1/2φλ βούτυρο, νομίζω 1φλ αλεύρι, το νερό δε θυμάμαι πόσο είναι ακριβώς και θέλει 4-5 αυγά). Όταν μου πεις θα σου εξηγήσω ακριβώς τι θα κάνεις.

Πανεύκολο είναι και το παγωτό με 3 υλικά μόνο η τιμή του θα είναι γύρω στα 3 ευρώ (αν οι τιμές είναι ακόμη όπως τις άφησα). Θέλει 1 κουτί ζαχαρούχο, 1κουτί εβαπορέ γάλα, και 1 μόρφατ.

Χτυπάς καλά τη μόρφατ να αφρατέψει πολύ και να γίνει σαντιγύ, ρίχνεις σταδιακά το ζαχαρούχο καθώς χτυπάς και ρίχνεις τέλος σταδιακά και το εβαπορέ. Τα χτυπάς ακόμη λίγο και βάζεις το μείγμα σε μπολ στην κατάψυξη. Το χτυπάς για τις επόμενες ώρες κάθε 1 ώρα για λίγο, έτσι ώστε να μη σου κρυσταλλώσει. Αυτό ήταν.

Πριν από 2-3 μήνες είχα φτιάξει αυτό το μωσαϊκό. Εύκολη συνταγή και πεντανόστιμη σου βάζω λινκ. http://www.sintagespareas.gr/sintages/salami-sokolatas.html

Σας διαβασα, θελω να πω συγχαρητηρια στην Εβιρι για τις συμβουλες που εδωσε στο Φεφακι, εξαιρετικα συγκροτημενες και με σοφια.

Χίλια ευχαριστώ Μαράκι μου.

Link to comment
Share on other sites

H γαλιάντρα η κοινή, είναι ένα εδαφόβιο στρουθιόμορφο πουλί που ανήκει στην οικογένεια των κορυδαλλών, η οποία περιλαμβάνει γύρω στα 20 είδη που έχουν ορισμένα κοινά χαρακτηριστικά. Οι εξαιρετικές μελωδικές ικανότητες του κελαηδήματός τους ιδιαίτερα όταν είναι σε πτήση και το επιτόπιο φτεροκόπημά τους που θυμίζει πέταγμα πεταλούδας, είναι από τα βασικότερα χαρακτηριστικά της οικογένειας.

Η γαλιάντρα θεωρείται εξαιρετικό ωδικό πτηνό με μιμητικές ικανότητες. Μιμείται πουλιά όπως η σταρήθρα συνδυάζοντας κελαρυστούς ήχους με γρήγορο ρυθμό και αμυδρές παύσεις.... Αν αρχίσουν δε το κελάηδημα, είναι ικανά να σκάσουν τα υπόλοιπα πουλιά.

Μεταξύ άλλων αυτά περί...γαλιάντρας...

Η γιαγιά μου το χρησιμοποιούσε ως έκφραση για να χαρακτηρίσει τις γλωσσοκοπάνες!!

όχι,για να δείτε ότι δεν σας έβρισα βρε κοριτσάκια...

Link to comment
Share on other sites

H γαλιάντρα η κοινή, είναι ένα εδαφόβιο στρουθιόμορφο πουλί που ανήκει στην οικογένεια των κορυδαλλών, η οποία περιλαμβάνει γύρω στα 20 είδη που έχουν ορισμένα κοινά χαρακτηριστικά. Οι εξαιρετικές μελωδικές ικανότητες του κελαηδήματός τους ιδιαίτερα όταν είναι σε πτήση και το επιτόπιο φτεροκόπημά τους που θυμίζει πέταγμα πεταλούδας, είναι από τα βασικότερα χαρακτηριστικά της οικογένειας.

Η γαλιάντρα θεωρείται εξαιρετικό ωδικό πτηνό με μιμητικές ικανότητες. Μιμείται πουλιά όπως η σταρήθρα συνδυάζοντας κελαρυστούς ήχους με γρήγορο ρυθμό και αμυδρές παύσεις.... Αν αρχίσουν δε το κελάηδημα, είναι ικανά να σκάσουν τα υπόλοιπα πουλιά.

Μεταξύ άλλων αυτά περί...γαλιάντρας...

Η γιαγιά μου το χρησιμοποιούσε ως έκφραση για να χαρακτηρίσει τις γλωσσοκοπάνες!!

όχι,για να δείτε ότι δεν σας έβρισα βρε κοριτσάκια...

ουφφφφ! τώρα μπορώ να κοιμηθώ ήσυχη και πιο μορφωμένη τολμώ να πω...

ε ρε τι τόπικ είναι αυτό...νασιοναλ τζεογκραφικ:tongue:


Link to comment
Share on other sites

ε ρε τι τόπικ είναι αυτό...νασιοναλ τζεογκραφικ:tongue:

χαχαχα! καλό!!

Καλησπέρα. Είμαι κομματάκι κρυωμένη, κομματάκι κουρασμένη, κομματάκι άκεφη...

Σήμερα έφτιαξα γιουβέτσι - κρέας στο φούρνο με κριθαράκι.

Ποιό καλό κοριτσάκι μου είχε πει για το σπανάκι με μανιτάρια στο φούρνο? Κάτι θέλω να ρωτήσω.

Κορίτσια... για τις πεθερές που λέγαμε. Για να μην γίνουμε έτσι, πρέπει να ζήσουμε διαφορετικά απ' αυτές... Εγώ έχω βάλει από τώρα σε επιφυλακή τον Ζώπυρο και τους φίλους μου, να με συμμαζέψουν ΑΝ παραστεί ανάγκη... που δεν το νομίζω... αλλά μεγάλη κουβέντα ΔΕΝ λέω... (και ναι, είναι αλήθεια πως οι γιοι και οι μάνες έχουν ΤΟ δέσιμο, ενίοτε ΚΑΙ ΤΟ συμπλεγμα...):cool: Κι επειδή οι μάνες δύσκολα ξεκολλάνε (δυστυχώς), οφείλουν να το κάνουν οι γιοί...

Όσο για τις σχέσεις, τι να πω? Όσα ξέρει ο νοικοκύρης, δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος... Αποφεύγω να βγάζω εύκολα συμπεράσματα για ζευγάρια.

Κι επειδή έχω ζήσει έναν κακό γάμο (των γονιών μου) αλλά και βιώσει κι άλλους παραδίπλα (που δεν φαινόντουσαν μεν αλλά στην ουσία τους ήταν φρικτοί)... είμαι ΥΠΕΡΜΑΧΟΣ της σύνθεσης (κι όχι του διαζυγίου), αρκεί όμως να πηγαίνει η βαλίτσα... ΑΝ δεν πηγαίνει, καλύτερα ο καθένας να παίρνει τον δρόμο του.

Το λέω και το ξαναλέω : ΔΕΥΤΕΡΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ, για να την χαλαλίζουμε τσάμπα (εαν και εφ' όσον είναι τσάμπα).

Αφήστε που ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ χαρούμενα και υγιή πρότυπα στα παιδιά μας...

Μιλάω φυσικά γενικά και τα λέω ΚΑΙ για να τ' ακούω εγώ γιατί όλοι δοκιμαζόμαστε, κάποια στιγμή, με κάποιο τρόπο.

Είμαι υπέρ όποιας επιλογής ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ... Αυτό λέω στον εαυτό μου όταν είμαι σε σταυροδρόμια... Κι είναι το μόνο που μπορώ να συμβουλεύσω οποιονδήποτε, μέσα από τις αδυναμίες και τα λάθη μου...


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα στο μαγειροπαρεάκι μου!

Πάλι βροχερός ο καιρός σήμερα...

Μάλλον θα φτιάξω πρασόρυζο.Εχω βέβαια φαγάκια από χθες,αλλά το χρειάζομαι κι αυτό.Είδε η διαιτολόγα ότι με άφησε νηστική τις προηγούμενες μέρες κι είπε να με παραταϊσει...

ουφφφφ! τώρα μπορώ να κοιμηθώ ήσυχη και πιο μορφωμένη τολμώ να πω...

ε ρε τι τόπικ είναι αυτό...νασιοναλ τζεογκραφικ:tongue:

Φούμπι αναρωτιέμαι αν κοιμήθηκες ανάλαφρα...

:lol::lol:Για το πιο μορφωμένη είναι σίγουρο:tongue:

Είμαστε τόπικ με τα...όλα του:!:Νταξει:?:

Ελπίζω να εχω συνδεση σήμερα να ξαναμπω αργότερα για κουβεντούλα

Μάκια σε όλα τα κοριτσάκια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Πως μου είσαστε σήμερα? Εγω έχω κέφια γιατί επίτέλους ελπίζω να πληρωθεί ο αντρούλης μου μετά από πολύ καιρό και αναβολές...εύχομαι να μη μου μείνει πάλι η χαρά...λέω να κάνω κανένα γιουβετσάκι...θα δείξει αν προλάβω

χαχαχα! καλό!!

Καλησπέρα. Είμαι κομματάκι κρυωμένη, κομματάκι κουρασμένη, κομματάκι άκεφη...

περαστικά ζωπυράκι !

Κορίτσια... για τις πεθερές που λέγαμε. Για να μην γίνουμε έτσι, πρέπει να ζήσουμε διαφορετικά απ' αυτές... Εγώ έχω βάλει από τώρα σε επιφυλακή τον Ζώπυρο και τους φίλους μου, να με συμμαζέψουν ΑΝ παραστεί ανάγκη... που δεν το νομίζω... αλλά μεγάλη κουβέντα ΔΕΝ λέω... (και ναι, είναι αλήθεια πως οι γιοι και οι μάνες έχουν ΤΟ δέσιμο, ενίοτε ΚΑΙ ΤΟ συμπλεγμα...):cool: Κι επειδή οι μάνες δύσκολα ξεκολλάνε (δυστυχώς), οφείλουν να το κάνουν οι γιοί...

αυτό το "οφείλουν" οφείλουμε πιστεύω να τους το περάσουμε εμείς. Δεν γίνεται ρε κορίτσια να κρεμαστείς πάνω απ'το παιδι και να περιμένεις η προτεραιότητα του να είσαι εσύ.

Προσωπικά μου έχει γίνει τόσο άσχημο βίωμα -αυτή η υποχρέωση προς τους γονιούς- που προσπαθώ από τώρα να τους μάθω να υπολογίζουν πρώτα τα δικά τους θέλω.

Πάντως το ότι μας απασχολεί από τόσο νωρίς κάτι λέει από μόνο του-εκτός από το ότι είμαστε για δέσιμο.:tongue:

Όσο για τις σχέσεις, τι να πω? Όσα ξέρει ο νοικοκύρης, δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος... Αποφεύγω να βγάζω εύκολα συμπεράσματα για ζευγάρια.

Κι επειδή έχω ζήσει έναν κακό γάμο (των γονιών μου) αλλά και βιώσει κι άλλους παραδίπλα (που δεν φαινόντουσαν μεν αλλά στην ουσία τους ήταν φρικτοί)... είμαι ΥΠΕΡΜΑΧΟΣ της σύνθεσης (κι όχι του διαζυγίου), αρκεί όμως να πηγαίνει η βαλίτσα... ΑΝ δεν πηγαίνει, καλύτερα ο καθένας να παίρνει τον δρόμο του.

Το λέω και το ξαναλέω : ΔΕΥΤΕΡΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ, για να την χαλαλίζουμε τσάμπα (εαν και εφ' όσον είναι τσάμπα).

Αφήστε που ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ χαρούμενα και υγιή πρότυπα στα παιδιά μας...

Πολύ σωστά,αλλά είναι δίκοπο μαχαίρι η απόφαση...πως να ζυγίσεις την απουσία.

Μιλάω φυσικά γενικά και τα λέω ΚΑΙ για να τ' ακούω εγώ γιατί όλοι δοκιμαζόμαστε, κάποια στιγμή, με κάποιο τρόπο.

Είμαι υπέρ όποιας επιλογής ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ... Αυτό λέω στον εαυτό μου όταν είμαι σε σταυροδρόμια... Κι είναι το μόνο που μπορώ να συμβουλεύσω οποιονδήποτε, μέσα από τις αδυναμίες και τα λάθη μου...

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο foubi viewpost.gif

Κοριτσάρες ρίξτε μια ματιά εδώ όποτε έχετε χρόνο....http://www.facebook.com/#!/profile.php?id=100003358760376

θέλω τις γνώμες σας

Εμένα μου άρεσαν πολύ, ευχαρίστως θα αγόραζα αν είχα ένα μωράκι.

Ευχαριστώ Εβίρι μου που μπήκες στον κόπο!!!


Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια, γεια σας! Εσείς που είστε της μαγειρικής μήπως μπορείτε να μου δώσετε καμία συνταγούλα για απλό, οικονομικό και εύκολο γλυκάκι; ( ξέρω ότι ζητάω πολλά) αλλά κάθε γνώμη, συμβουλή και συνταγή είναι καλοδεχουμενη.
θα σου ελεγα ενα τσιζκεικ που ειναι απλο, γρηγορο και οικονομικο, τρουφακια η κανενα κορμο ψυγειου. επισης χαλβα σιμιγδαλενιο, αν και δεν ειναι κανονικαο γλυκο(για μενα οτι δεν εχει τσοκολατα ΔΕΝ ειναι γλυκο:tongue::tongue::tongue:)
. Κορίτσια όχι γιατί είναι μάνα μου δεν θα πω για τον άντρα μου δεν τον βλέπει και κάθε μέρα λογω απόστασης. Αλλά στη νύφη μας τι να πώ. Δεν έχει πει κουβέντα άσχημη ουτε σε μας που είμαστε κόρες της να πει ενα παράπονο. Τι ρωτάει για όλα σε σχέση με το μωρό.Δεν κάνει ότι θέλει αυτή όταν το κρατάει αλλά ότι της πούνε. Γενικά τη βοηθάει πολύ και της δείχνει πάντα πόσο την αγαπάει. Και το μόνο που λέει όσο τα παιδιά μου είναι ευτυχισμένα για μένα είναι οι καλύτεροι νύφη και γαμπρός.
μπραβο στη μανουλα σου, προτυπο πεθερας. ετσι πρεπει, να βοηθας τα παιδια σου, οχι να τα στεναχωρεις και να κανεις δυσκολη τη ζωη τους:mad::-x

H γαλιάντρα η κοινή, είναι ένα εδαφόβιο στρουθιόμορφο πουλί που ανήκει στην οικογένεια των κορυδαλλών, η οποία περιλαμβάνει γύρω στα 20 είδη που έχουν ορισμένα κοινά χαρακτηριστικά. Οι εξαιρετικές μελωδικές ικανότητες του κελαηδήματός τους ιδιαίτερα όταν είναι σε πτήση και το επιτόπιο φτεροκόπημά τους που θυμίζει πέταγμα πεταλούδας, είναι από τα βασικότερα χαρακτηριστικά της οικογένειας.

Η γαλιάντρα θεωρείται εξαιρετικό ωδικό πτηνό με μιμητικές ικανότητες. Μιμείται πουλιά όπως η σταρήθρα συνδυάζοντας κελαρυστούς ήχους με γρήγορο ρυθμό και αμυδρές παύσεις.... Αν αρχίσουν δε το κελάηδημα, είναι ικανά να σκάσουν τα υπόλοιπα πουλιά.

Μεταξύ άλλων αυτά περί...γαλιάντρας...

Η γιαγιά μου το χρησιμοποιούσε ως έκφραση για να χαρακτηρίσει τις γλωσσοκοπάνες!!

όχι,για να δείτε ότι δεν σας έβρισα βρε κοριτσάκια...

χαχααααα, το ποσο γελασα δεν λεγεται. γνωστη η λεξη, στο χωριο μου την λενε καλιαντρα....οντως με το κελαηδημα τους μπορει να σκασουν αλλο πουλι:-):smile::-):smile:
χαχαχα! καλό!!

Καλησπέρα. Είμαι κομματάκι κρυωμένη, κομματάκι κουρασμένη, κομματάκι άκεφη...ελπιζω σημερα να εισαι καλυτερα:wink:

Σήμερα έφτιαξα γιουβέτσι - κρέας στο φούρνο με κριθαράκι.

Ποιό καλό κοριτσάκι μου είχε πει για το σπανάκι με μανιτάρια στο φούρνο? Κάτι θέλω να ρωτήσω.

Κορίτσια... για τις πεθερές που λέγαμε. Για να μην γίνουμε έτσι, πρέπει να ζήσουμε διαφορετικά απ' αυτές... Εγώ έχω βάλει από τώρα σε επιφυλακή τον Ζώπυρο και τους φίλους μου, να με συμμαζέψουν ΑΝ παραστεί ανάγκη... που δεν το νομίζω... αλλά μεγάλη κουβέντα ΔΕΝ λέω... (και ναι, είναι αλήθεια πως οι γιοι και οι μάνες έχουν ΤΟ δέσιμο, ενίοτε ΚΑΙ ΤΟ συμπλεγμα...):cool: Κι επειδή οι μάνες δύσκολα ξεκολλάνε (δυστυχώς), οφείλουν να το κάνουν οι γιοί...

Όσο για τις σχέσεις, τι να πω? Όσα ξέρει ο νοικοκύρης, δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος... Αποφεύγω να βγάζω εύκολα συμπεράσματα για ζευγάρια.

Κι επειδή έχω ζήσει έναν κακό γάμο (των γονιών μου) αλλά και βιώσει κι άλλους παραδίπλα (που δεν φαινόντουσαν μεν αλλά στην ουσία τους ήταν φρικτοί)... είμαι ΥΠΕΡΜΑΧΟΣ της σύνθεσης (κι όχι του διαζυγίου), αρκεί όμως να πηγαίνει η βαλίτσα... ΑΝ δεν πηγαίνει, καλύτερα ο καθένας να παίρνει τον δρόμο του.

Το λέω και το ξαναλέω : ΔΕΥΤΕΡΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ, για να την χαλαλίζουμε τσάμπα (εαν και εφ' όσον είναι τσάμπα).

Αφήστε που ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ χαρούμενα και υγιή πρότυπα στα παιδιά μας...

Μιλάω φυσικά γενικά και τα λέω ΚΑΙ για να τ' ακούω εγώ γιατί όλοι δοκιμαζόμαστε, κάποια στιγμή, με κάποιο τρόπο.

Είμαι υπέρ όποιας επιλογής ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ... Αυτό λέω στον εαυτό μου όταν είμαι σε σταυροδρόμια... Κι είναι το μόνο που μπορώ να συμβουλεύσω οποιονδήποτε, μέσα από τις αδυναμίες και τα λάθη μου...

πολυ σωστη σε οοολαα
Καλημέρα στο μαγειροπαρεάκι μου!

Πάλι βροχερός ο καιρός σήμερα...

Μάλλον θα φτιάξω πρασόρυζο.Εχω βέβαια φαγάκια από χθες,αλλά το χρειάζομαι κι αυτό.Είδε η διαιτολόγα ότι με άφησε νηστική τις προηγούμενες μέρες κι είπε να με παραταϊσει...προσεξα μην βαρυστομαχιασεις μονο!!!!

Καλημέρα!

Πως μου είσαστε σήμερα? Εγω έχω κέφια γιατί επίτέλους ελπίζω να πληρωθεί ο αντρούλης μου μετά από πολύ καιρό και αναβολές...εύχομαι να μη μου μείνει πάλι η χαρά...λέω να κάνω κανένα γιουβετσάκι...θα δείξει αν προλάβω.ελπιζω να μην υπαρξει αλλη αναβολη

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο foubi viewpost.gif

Κοριτσάρες ρίξτε μια ματιά εδώ όποτε έχετε χρόνο....http://www.facebook.com/#!/profile.php?id=100003358760376

θέλω τις γνώμες σας παρα πολυ καλοοοο

Εμένα μου άρεσαν πολύ, ευχαρίστως θα αγόραζα αν είχα ένα μωράκι.

Ευχαριστώ Εβίρι μου που μπήκες στον κόπο!!!

καλημερα σε ολες. και εμεις βροχη εχουμε για ακομη μια μερα.σημερα εχω γεμιστα απο την καταψυξη και εχω και φακη απο χθες. χθες ειχαμε παιδιατρο για εμβολιο, μια χαρα μας βρηκε. το παιδι μου χθες κοιμηθηκε οοολο το βραδυ στο κρεβατακι της ΜΟΝΗ.γιουπιιιιι:Dαφου το πρωι που ξυπνησαμε τρεξαμε και οι δυο να δουμε πως ειναι:lol::lol::lol:το απογευμα εχουμε να παμε σε κατι γενεθλια και θελω να βαλω και μια σκουπα στο σπιτι. αυτα!!!!ευχομαι σημερα ναναι μια καλυτερη μερα για ολες μας...μακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...