Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 ώρες πρίν, helena212 είπε:

      Ευτυχώς όχι προς το παρόν.. κοπωση και λίγο λαιμο..

      Καταρχάς περαστικά να είναι. Μην ταράζεσαι, ξεκούραση παραπάνω από όσο ξεκουραζόσουν, καμία σούπα κτλ. Σαν μια ίωση. Θα περάσει και όλα καλά. 

      8 ώρες πρίν, Nana10 είπε:

      2,3…. Δεν το λες για καλό… πάει και αυτή η προσπάθεια…

      Και ήρθε η μέρα των αποτελεσμάτων και πήγαμε άλλη μια φορά, κουβά. 2,3…. Ήταν η 3 μας προσπάθεια και πραγματικά δεν ξέρω τι να σκεφτώ. Την πρώτη την έκανα σε ιδιώτη γιατρό και μετά στο Ιασώ και 2&3 στο Ελενα. Μήπως πρέπει να πάω σε εξειδικευμένο κέντρο; Οι 3 γιατροί που με έχουν κουράρει λένε πως πέρα από της ηλικίας (42) δεν βλέπουν κάποιο άλλο κόλλημα αλλά δεν μπορούν να εξηγήσουν και το γιατί. Μήπως εκεί διερευνούν πιο πολύ τις υποθέσεις; Πριν από 1,5 έτος είχα μείνει φυσιολογικά έγκυος αλλά είχα βιοχειμικη. Επίσης κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω. Αυτή τη φορά μου έβαλαν μοριδια 4 ημερών. Οσο και να ψάχνω στο διαδίκτυο δεν βρίσκω πουθενά αυτή τη τακτική! Και όσο και να το έχω συζητήσει καμία δεν έχει κάνει κάτι τέτοιο! 3 ή 5 μέρες. Εμένα η 3 μέρα μου ήταν Κυριακή και φοβάμαι λόγω δημοσίου πως την έκαναν skip και επειδή τα φοβήθηκαν (από 5 που γονιμοποιήθηκαν τα 2 μόνο έγιναν μοριδια) τα έβαλαν οπότε να ναι! Την 4η μέρα δηλαδή… συγγνώμη για το σεντόνι… Μόνο εσείς θα με καταλάβετε 

      Και εγώ θα συμφωνήσω με τα κορίτσια. Κάνε προεμφυτευτικό και το μικροβιωμα αν δεν το έχεις κάνει φυσικά. Εγώ βασικά θεωρώ ότι είναι θέμα του γιατρου πόσο θα ψάξει και θα ασχοληθεί με τα αίτια. Τουλάχιστον έτσι γίνεται σε μένα. Με τον γιατρό έχω να κάνω πρώτα και αυτός μου λέει τι και πως προχωράμε, στο κέντρο πάμε για να τα κάνουμε. Μην απογοητεύεσαι (όσο γίνεται) πάρε μια βαθιά ανάσα και κάνε πάλι την προσπάθεια σου! Εύχομαι να πάνε όλα καλά. 🤞🏻

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Το ζωπυρόπαιδο ήταν αδιάθετο χθες - τον πόναγε η κοιλιά του, ήταν άκεφος, κουρασμένος. Τελικά, το βράδυ έκανε έναν ξεγυρισμένο εμετό και... ηρέμησε!:cool:

Δεν έχει κάτι άλλο. Δεν νομίζω πως είναι γαστρεντερίτιδα, μάλλον κάτι σε τροφική δηλητηρίαση ή κακοφαγία μου κάνει (του έχωσε η μάνα μου μια τσάντα γλυκίσματα στα μουλωχτά:twisted: κι έφαγε κάμποσα)!:confused:

Κατά τ' άλλα, μ' έχει πιάσει μαγειρικός οίστρος.:rolleyes: (λεπτομέρειες αργότερα) Διαβάσματα στα ενδιάμεσα (δυσκόλεψε λίγο η ύλη...):mrgreen: και το απόγευμα έχουμε παιδικό πάρτυ.:cool:

Φούμπι, η τυρόπιτα απλά ΘΕΙΚΗ - πανεύκολη και νοστιμότατη!! Τώρα ψήνω μια φρέσκια γιατί η παλιά... μας τελείωσε...!! χαχαχα! Μόνο πρόσεχε, στην συνταγή που έδωσα, το ένα ποτήρι λάδι μου φαίνεται πολύ. Βάλε μισό. (Βέβαια το δικό μου ελαιόλαδο είναι και κάπως "έντονο", ίσως φταίει κι αυτό)

Δωράκι μου, να χαίρεσαι τον αντρούλη σου, πολύχρονος και καλόχρονος!!

Το Ντελάκι που είναι? Τι να κάνει η γιαγιάκα της??

Κάγκλυ, σου στέλνω μια αγκαλιά...

Μαράκι, μήπως από δω μπορείς να πάρεις κάποιες ιδέες για τη δυσκοιλιότητα? http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=110880

(προσαρμοσμένες στο παιδί φυσικά!)

Σίγουρα ξεχνάω πολλά αλλά στέλνω φιλιά σε όλες σας!!

υ.γ. Μήπως να κάναμε ένα χωριστό καφέ όπου θα γράφαμε μόνο τις συνταγές (υλικά/εκτέλεση) που προτείνουμε? Μέσα στα πολλά μηνύματα, χάνονται εδώ.


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Χαίρεται!!!

Αφού τάισα την οικογένεια χοιρινές μπριζολίτσες λεμονάτες στο φούρνο με πατατούλες τηγανιτές, έπλυνα πιάτα, όσα δεν μπήκαν στο πλυντήριο δηλαδή, έβαλα για ύπνο τον μπαμπά με τον γιό του, η Κωνσταντίνα διαβάζει Αγγλικά και είπα κι εγώ να δω τι γίνεται στην παρέα μας!

Ασχετο,αλλά κάπου θέλω να ξανα-πω τον πόνο μου

Εχω πολλά νεύρα με τη δίαιτα

Κάνω κανονικά το πρόγραμμα και έχω χασει μόνο 200γρ

Και τη Δευτερα εχω ζυγι

υπομονή, ε'ιπαμε κολλάς για λίγο αλλά μετά συνεχίζεις να χάνεις:wink:

Την κλασική την τυρόπιττα με φύλλο κρούστας (έτοιμο... έτσι ? μην μου πεις να ανοίξω φύλλο -- je ne sais pas -- ) μόνο που, για ομορφιά, σκέφτομαι αντί στο ταψί να τους την φτιάξω στην φόρμα του κέικ :rolleyes: μπας και ξεγελάσω την μικρή να φάει, που δεν είναι γενικά "του τυριού" το κορίτσι μου !

Τελικά έφαγε????

Εχω πάθει τέτοια υστερία που ζυγίζομαι μπιφόρ και άφτερ πιπί όλη την ώρα!!

Αν θες να ξέρεις...

Έλα δεν θέλω αηδιούλες τώρα..... Είπαμε αγάλι αγάλι γίνεται η αγουρίδα μέλι!!!

Να πω κυρια-κυρία κι εγώ;

Ωραία είναι η Ηπειρος Ελαφρυ

Μου αρέσει πολύ

Εμείς τρώμε πολύ και την Δωδώνη

Και πολλές άλλες βέβαια,αλλά δεν κανει να τις τρώω

Πολύ καλό τυράκι με λίγο αλάτι είναι η γραβιέρα Νάξου

Με χτυπάτε στο ευαίσθητο σημείο μου...:mad::x

Περιστέρω η τυροφάγος!:!::!:

Χαίρετε χαίρετε!!

Σήμερα έχουμε φασολάδα δια χειρός ζώπυρου!:rolleyes: Είπε ο άνθρωπος να μην πειραματιστούμε πάλι οικογενειακώς...:tongue:

Είμαι από τις 7 παρά 15 στο πόδι και δεν έχω σταματήσει λεπτό - απίστευτη κούραση.:-( Όμως πριν από λίγο έβαλα στο φούρνο αυτή την τυροπιτούλα

Όταν την καθήσουμε στο τραπέζι, θα σας πω εντυπώσεις!:cool:

Μεταξύ των άλλων, αύριο, λέω να φτιάξω ρώσικη σαλάτα (συνταγή Εβίρι). Ελπίζω να τα καταφέρω γιατί δεν την τρώω και δεν έχω "αίσθηση" των υλικών/ποσοτήτων.:confused: Μήπως ξέρετε κάποια καλή/ασφαλή συνταγή για μαγιονέζα?

Αν δεν καταρρεύσω, θα μπω αργότερα πάλι.

Ντελ, εύχομαι το καλύτερο δυνατόν μέσα από την καρδιά μου. Συγκινήθηκα πολύ από το μήνυμά σου... Έχει κουραστεί η γιαγιάκα σου, ε? Γράψε μας τα νέα σας.

Α! Κορίτσια, επί της ευκαιρίας, θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλες πολύ πολύ. Γιατί με το παρεάκι σας - εκτός των άλλων - έχω γίνει πιο κεφάτη και ευφάνταστη μαγείρισσα!:D

Muchos Besos!

'Ολες για μια και μια για όλες!!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσακια μου, τι κανετε???εγω αποτο πρωι δουλειες. εφυγαν οι επισκεψεις μου δυστυχως:(:( -δεν ξερετε ποσο διαφορετικα νιωθω οταν ερχεται καποιος απο τους δικους μου, αλλος ανθρωπος.ευτυχως ο αντρουλης πηγε βολτα τη μικρη και μπορεσα να τα κανω.σαν τον βεγγο, τρεχοντας:D.

εβιρυ τελικα ετσι το εκανα, με αυγα μεσα και εγινε πολυ καλο. εφτιαξα και σουπα μοσχαρακι για τη μικρη και για να εχουμε και αυριο. κοριτσια ηθελε να φαει μονη τη σουπα. αφηστε να τη βλεπατε μονο!!!!μι μαμα , μι(ζουμι). της εβαλα μια σαλιαρα πλαστικη και ετρωγε με το κουταλι:D:D.τωρα κοιμαται, εγω επλυνα πιατα , κατσαρολικα και εβαλα μια μασκουλα στο προσωπο και σας διαβαζω. το απογευμα θα παμε σε μια γιορτη.

περιστερακι δεν ενοχλεις και ας εχω και κοσμο, ουτε να το σκεφτεσαι!!!θα τα πουμε αν ειναι αυριο το απογευμα, αν δεν εχεις μαθηματα.ελπιζω να πηγατε βολτα και να σου εφυγαν τα νευρα.

αχ και εμεις τοχουμε θεμα αυτο περιστερι και δωρα. θελει να κοιμαται μαζι μας. ξυπναει και φωναζει να την παρουμε. να σκεφτειτε οτι οταν δεν το κανει ξυπναμε εντρομοι το πρωι και τρεχουμε μηπως επαθε κατι:lol::lol::lol:.

ζωπυρον περαστικα σας. δεν εχω χειροτερο απο τον εμετο!!καλα μαγειρεματα.

κουφετακι οντως πολυ προβλημα το τι να μαγειρεψεις ΚΑΘΕ μερα.:confused:

αννια και αννα να προσεχετε και να ξεκουραζεστε. εγω τα ουτροτζεσταν τα επαιρνα μονο απο το στομα.

καλο απογευμα κυριακης και φιλακια σε ολες....:wink:

Link to comment
Share on other sites

καλημερουδια,χαθηκα 2μερες γιατι ειχαμε τα ραντεβου μας με αιματολο κ διαβητολογο,αχ ξυπνουσαμε απο τις 7 κ γυρνουσαμε σπιτι μεσημερι,οποτε μετα κοιμομουν!!ευτυχως ολα καλα,συνεχιζουμε με τις ιδιες αγωγες κ διατροφες!!!

προχθες φαγαμε κοτοπουλο στο φουρνο με πατατουλες κ σαλατα κ το βραδυ μια τονοσαλατα.

Εχθες φαγαμε αρακα το μεσημερι με σαλατα,κ κοτοπουλο σουβλακι στην σχαρα με πρασσινη σαλατα το βραδυ!σημερα το μενου εχει ψαρακια!!!

Ντελ ευχομαι η γιαγιουλα να ηρεμησει συντομα,κουραγιο κοριτσακι,κ πολλα κουραγια στην μανουλα σου..

Φεφη σα καλυτερα σε βλεπω ε?βεβαια καταλαβα οτι με τον Φεφο τα ειχες,αλλα εισαι τοσο ερωτευμενο κοριτσι που η σκεψη του παντα χαρα σου δπροσφερει(αλλο τα νευρα χιχιχιχι)!!!

Μαρακι μου πω πω υπομονη με την καραμελενια,νομιζω οτι τα περισσσοτερα παιδακια στην μεταβαση τους στις τροφε το παθαινουν.αχ μωλε της στελνουμε πολλα πολλα φιλακια!!!

δεν διαβασα πολλα για αυτο σας στελνω φιλακια σε ολες!!!!

σημερα γιναμε αβοκαντο

tt129d88.aspx

Τι καλά να μαθαίνουμε ωραία νέα για σένα και αβοκαντάκι σου!!!

Καλημερα.

Αννουλααααα,Τι καλαααα μεγαλωνει το σπορακι μας.

Τωρα ποσο φουσκωμενη ειναι η κοιλιτσα σου;Αντε βαλε μας καμια νεα φωτο να σε δουμε ,στο φεις!

Σημερα μαγειρευω μπριζολες φουρνου με πατατες τηγανιτες και σαλατα λαχανο-καροτο και τυρακι.

Για τον θησαυρο μου φτιαχνω μοσχαρακι με γλυκο τραχανα και σαλτσουλα που εφτιαξε η γιαγιακα μας.

Σημερα εχει γεννεθλια το αγαπακι μου!!!!!

Πολυχρονος και παντα γερος κι ευτυχισμενος να ειναι!!!!!!!!

Χρόνια του πολλά και να σας χαίρεται όλους!!!!

Εδω, φυσαει πολυ εξω....εχει ηλιο βεβαια...αλλα εχει κατι δοντιααα...

Να δω πως θα παμε στη λαικη....ολοι μαζι.

Το απογευμα θα παμε σε γεννεθλια,εδω στην οικοδομη μας,Στον 3ο....

χαρα που θα κανει ο θησαυρουλης μου.

Χτες ειχαμε παει στην γειτονισα που ο γιος της ειναι σχεδων στην ηλικιια του θησαυρουλη μου και δεν μπορουσα να τον μαζεψω μετα.

Του λειπει η παιδικη παρεα και τα παιχνιδακια.

Καλο σαββατοκυριακο κοριτσαρες.

Φιλια.

Η μέρα μου ξεκίνησε χάλια. Ρίξαμε έναν καυγά ωραίο ωραίο.

Γενικά περνάμε φάση το τελευταίο δίμηνο. Και κει που λέω να τα γράψω όλα εκει τα παίρνω και γίνεται της τρελής το πανυγήρι.

Αν δεν χωρίσω τώρα δεν θα χωρίσω ποτέ.

Φεφη θα μου κάνεις καλή τιμούλα έτσι δεν είναι;

Σήμερα μακαρόνια με κιμά.

Φιλάκια κοριτσάκια

Όπως είπες φάση είναι και θα περάσει. Πριν δυο μήνες ήμουν κι εγώ κάπως έτσι και μάλιστα το είχα συζητήσει και με κάποια κορίτσια από την παρέα μας. Υπομονή και ακολούθησε την συμβουλή της Εβιρι:wink:

καλησπερα κοριτσια.πραμγατικα δεν μπορω οσο κ να θελω να σας παρακαλουθησω κ μετα νιωθω ασχημα γι αυτο δεν μπαινω ετσι κι αλλιως πολυ συγνωμη παντος.να πω οτι σημερα ειχαμε ψαρακια ψητα στα καρβουνα κ καροτοσαλατουλα.καλο βραδυ

Παιδί μου τι σκας???? Κι εγώ υπάρχουν φορές που με πιάνει απελπισία όταν βλέπω τα κατεβατά που έχω να διαβάσω για να ενημερωθώ με τα νέα της παρέας. Οπότε τα διαβάζω και αν έχω χρόνο απαντώ σε κάποια, αλλιώς δίνω απλώς το παρόν και τέλος. Δεν νομίζω ότι θα σε παρεξηγήσει καμία μας που δεν συμμετέχεις καθημερινα:wink::wink::wink::wink:

Κορίτσια καλησπέρα έχω χάσει την μπάλα με όσα γράφετε..δεν προλαβαίνω να μπαίνω πια...εγώ όλα καλα με τον γιατρο ακούσαμε καρδούλα απλά θα παίρνω ουτρογκεσταν γιατι έχω πονακια,εύχομαι να είστε όλες καλα καλο βράδυ!

εσύ κοίτα να χαλαρώσεις και όποτε έχεις χρόνο και διάθεση θα τα λέμε:wink:;-):wink:

Καλημέρα κορίτσια.

Ιωάννα μου εύχομαι όλα να πάνε καλά από 'δω και πέρα. Φαντάζομαι πόσο ωραίο χτύπο είχε η κούτσικη καρδούλα που ακούσατε, τίκι τακ, τικ, τακ, άχου το.

Λοιπόν, που λέτε σήμερα μαγειρεύει ο Έβιρος. φτιάχνει ένα κομμάτι χοιρινό στο φούρνο ψητό στους 150C και θα μας φτιάξει αργότερα τηγανητές πατάτες διαφορετικές, δηλαδή πρώτα θα τις βράσει ελαφρά, μετά θα τις τηγανίσει και θα τους ρίξει πάπρικα.

Με τέτοια δασκάλα μαγειρικής δίπλα του θα ζωγραφίζει και ο έβιρος:wink:;-):wink:

Kalhmera ομορφοκοριτσα.

Σημερα κυριακη,πηγαμε εκκλησια και κοινωνησε ο θησαυρουλης μου.

Γυρισαμε,τον ταισα την φρουτοκρεμα και εφτιαξα ωραιοτατη ψαροσουποιτσα με λαχανικα και λιγο ρυζακι,για ολους μας.

Τωρα παιζουμε ολοι μαζι.

Το αστειο ειναι οτι ο μικρος παιρνει ενα μπαλονι,απο τα πολλα που εχουμε φουσκωμενα και καθεται επανω του...:lol::lol::lol::lol: ποτε θα σπασει και θα βρεθει κατω,δεν ξερω!!!!!!!!!:rolleyes:

Χαχαχαχα! Αυτό ακριβώς κάνει και ο Χρηστάκος μου!!!

Αννια,μπραβο για την καρδουλα...!!!!

Προσοχη ομως με τα πονακια,να ξεκουραζεσαι και μην σκεφτεσαι οτι δεν μπαινεις.Η σκεψη μας ειναι μαζι σου παντα.

Περιστερακι,Θα χασεις βαρος κοριτσακι μου,μην το βαζεις κατω.

Οσο για τον μικρο κι υπομονη.Ισως ειναι και απο τα δοντια του.Κι εμεις μια απο τα ιδια εχθες...

Ολη την νυχτα με εψαχνε...ολο φωναζε μαμαααααα και ευτυχως που τον ειχαμε μαζι μας στο κρεβατι,γιατι μολις του μιλουσα αμεσως ηρεμουσε και κοιμοταν ξανα! Ασε το αλλο.....κατα την διαρκεια της νυχτας μπουκωσε η μυτουλα του και τον εβαλα οτρισαλιν.Ανοιξε μια χαρα η μυτουλα του και μετα τι ηθελε λετε;(μεσα στον υπνο του ολα αυτα) το οτρισαλιν...να το κραταει στο ενα χερι και στο αλλο το μαξιλαρι του.Οταν κοιμοταν βαρια,του επεφτε το σπρει...το επερνα εγω να το βαλω στην ακρη....το εψαχνε ο θησαυρος και δωστου κλαμα μεχρι που το αφησα ολη νυχτα στο χερι του!!!!!!

Δεν θυμαμαι αλλα.....συγνωμη!!!!!

Παω να ταισω σιγα σιγα τον μικρο μου θησαυρο.

Φιλια σε ολες και καλο υπολοιπο κυριακης!

Σήμερα είμαι πιο χαλαρή καλημέρααααααα...Πήρε τα μικρά ο Τ και πήγανε στις κούνιες,πολύ κρύο εδώ αλλά τα έντυσα σαν κρεμμύδια:tongue::tongue:ούτε μαγείρεμα έχω γιατί μαγείρεψε η πεθερά μου,επίσης από δουλειές πλέον κάνω ελάχιστα,να φανταστείτε δεν έχω ξεστολίσει ακόμα(το πάω με το παλιό):cool:

Είπαμε, χαλαραααααααααα


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσακια μου, τι κανετε???εγω αποτο πρωι δουλειες. εφυγαν οι επισκεψεις μου δυστυχως:(:( -δεν ξερετε ποσο διαφορετικα νιωθω οταν ερχεται καποιος απο τους δικους μου, αλλος ανθρωπος.

'Εχεις δίκιο κι εμένα μου κακοφαίνεται πολύ όταν φεύγουν αγαπημένοι επισκέπτες!

ευτυχως ο αντρουλης πηγε βολτα τη μικρη και μπορεσα να τα κανω.σαν τον βεγγο, τρεχοντας:D.

εβιρυ τελικα ετσι το εκανα, με αυγα μεσα και εγινε πολυ καλο. εφτιαξα και σουπα μοσχαρακι για τη μικρη και για να εχουμε και αυριο. κοριτσια ηθελε να φαει μονη τη σουπα. αφηστε να τη βλεπατε μονο!!!!μι μαμα , μι(ζουμι). της εβαλα μια σαλιαρα πλαστικη και ετρωγε με το κουταλι:D:D.τωρα κοιμαται, εγω επλυνα πιατα , κατσαρολικα και εβαλα μια μασκουλα στο προσωπο και σας διαβαζω. το απογευμα θα παμε σε μια γιορτη.

Καλά να περάσετε!!

περιστερακι δεν ενοχλεις και ας εχω και κοσμο, ουτε να το σκεφτεσαι!!!θα τα πουμε αν ειναι αυριο το απογευμα, αν δεν εχεις μαθηματα.ελπιζω να πηγατε βολτα και να σου εφυγαν τα νευρα.

αχ και εμεις τοχουμε θεμα αυτο περιστερι και δωρα. θελει να κοιμαται μαζι μας. ξυπναει και φωναζει να την παρουμε. να σκεφτειτε οτι οταν δεν το κανει ξυπναμε εντρομοι το πρωι και τρεχουμε μηπως επαθε κατι:lol::lol::lol:.

ζωπυρον περαστικα σας. δεν εχω χειροτερο απο τον εμετο!!καλα μαγειρεματα.

κουφετακι οντως πολυ προβλημα το τι να μαγειρεψεις ΚΑΘΕ μερα.:confused:

Βάλτε με κι εμένα στην παρέα:wink:

αννια και αννα να προσεχετε και να ξεκουραζεστε. εγω τα ουτροτζεσταν τα επαιρνα μονο απο το στομα.

καλο απογευμα κυριακης και φιλακια σε ολες....:wink:

Φιλάκια κα από μένα:lol::lol::lol::lol::lol:


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα φιλεναδιτσες μου, μπαμπα και κορη κοιμουνται, ο αντρουλης ξαναπαει για δουλεια το απογευμα και εγω καθισα να σας γραψω.

Αννακι και Ιωαννακι και εγω επαιρνα ουτρο, απο το στομα ομως δεν με ενοχλουσαν και πολυ. Να ειστε οσο μπορειτε χαλαρες, σας το λεω εγω που ειχα συνεχεια αγχος και φοβομουν (ειχα λογους βεβαια..)

Κουφετακι μου και εμας μας λειπεις αλλα δεν πειραζει που δεν πολυγραφεις, και εγω δεν προλαβαινω να τα διαβασω ολα, ειμαστε και πολλες, ζωη να εχουμε!:tongue:

Περιστερακι πως εισαι σημερα?

Καγλυ μου καλυτερα τα πραγματα?

Εβιρακι μου ωραιο φαγητο ετοιμασε ο αντρουλης σου, θα ερθετε καμια βολτα Ελλαδα?

Φεφακι τρωω εγω αχλαδια και δινω και στη μικρη, σημερα και χτες εφαγε και μοσχαρακι, της αρεσε και απο κακα, εκανε καλα. Παντως η παιδιατρος μου ειπε οτι γενικα θελει χρονο να προσαρμοστει το εντερο στις στερεες τροφες και δεν σημαινει οτι την πειραζει κατι συγκεκριμενο. Θα παει καλα μωρε..

Ζωπυρονακι ευχαριστω πολυ για το λινκ.

εγω σημερα ειχα εδω την κουμπαρα μου και μας εκανε μανικιουρ σε εμενα και τη νονα της Εφης... (ειπα να αρχισω να το γραφω, για να εξοικειωθω, χαχαχα)

Επισης δεν μαγειρεψα,εφερε ο αντρουλης απο την δουλεια κοτοπουλακι ρολο με ρυζακι, μονο σαλατα καναμε.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!!!!!Μαρακι γενικα προσπαθω να μην φοβαμαι κ να ειμαι χαλαρη αλλα οκ καποιες φορες αγχωνομαι αλλα κ εγω εχω τους λογους μου δυστυχως.....αν δεν τελειωσει η εγκυμοσυνη αγκαλια με το στρουμφακι δε μπορω να ηρεμησω,το ασχημο παρελθον με κραταει στην τσιτα...ομως ολα τα αντεχουμε,καθε μια μερα,καθε νεα νικη ειναι η δυναμη μας,κ δε μπορει με την βοηθεια της Παναγιτσας ολα θα πανε καλα!!!!!!χαμογελαμεεεεεεεεεεεεε!!!!!!

Κουφετακι κ εγω πολλες φορες δεν τα διαβαζω ολα,αλλα ξερω πως τα κοριτσακια δεν μου κρατουν μουτλακια,να ναι καλα η Φεφη με τα ενημερωμενα μηνυματα της που με βοηθα να βρησκω τι εχω χασει!!!!

Δωρα εγω 3την ημερα αλλα των 200,φανταζομαι εβαζες 6των 100,οποτε το ιδιο ειναι!αλλα παντα κολπικα!

Αφροδιτη σε καταλαβαινω κ λατρευω τις επισκεψεις,υπομονη μεχρι την επομενη φορα!!!

αχ σε λιγο,μια κ οι μετρησεις του ζαγχαρου ειναι σουπερ,θα φαω το γλυκακι μου(σχεδον 1 το μηνα...) κ αυτο θα ειναι σοκολατοπιτα λαχταριστηηηηηηηηηηηηηηηη!!!!


χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα!!!!

9892a30fbd.png

Link to comment
Share on other sites

θα διαβαζω δηλ.μονο της φεφης τα μνμτ για να μαθαινω το ρεζουμε απο ολες σας!!!!αχαχααχ αμαν ρε αννα αυτο δεν το ειχα σκεφτει!!!οκ κοριτσια πλακα κανω οποτε μπορω θα γραφω κ θα σας διαβαζω.τα πρωτα χρονια ειναι δυσκολα σε καμια 15αρια χρονια που θα χει μεγαλωσει κ ο μικρος αν δεν μου φορτωσουν τα εγγονια μου θα εχω απλετο χρονο να σας χορταινω οσο θα ηθελα.


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοπελάρες!!!

Αγγελική τι ευχάριστη έκπληξη είναι αυτή;Να μας γράφεις την Κυριακή;Τι ωραία!!

Εβίρι μπράβο στον Εβιρο!Αξιος σύντροφος μιας άξιας μαγείρισσας!Για δώσε οδηγίες για πατάτες Εβιρου.Πόσο τις βράζει;Πώς τις κόβει;Τι διαφορά έχουν από τις κλασικές τηγανιτές;Ολο απορίες είμαι...

Γυρίσαμε πριν λίγο από τη βόλτα μας με το περιστερόπαιδο κοιμισμένο.Δεν εχει κοιμηθεί καθόλου στη διάρκεια της μέρας και μας βλέπω να ξυπνάμε πάλι άγρια νύχτα,αμα χορτάσει τον ύπνο

Αφροδίτη αυριο απόγευμα θα είμαι σπίτι κι αν βγω για περπάτημα θα είναι μεσημεριανές ώρες.Οπότε όποια από τις δυο μας προλάβει τηλεφωνεί στην άλλη.

Ζωπυρούλα πολύ μου αρέσει η ιδέα για ξεχωριστό τόπικ με συνταγές.Τι λένε οι υπόλοιπες;Λέτε να το ξεκινήσουμε και να γράφουμε μέσα για φαγητάκια που έχουμε ήδη δοκιμάσει να φτιάχνουμε;Ωραία θα είναι...

Link to comment
Share on other sites

Έκτακτη είδηση,

έφτιαξα σοκολατόπια πολύ εύκολη. Τρομάξατε με τη λέξη "έκτακτη";

Είδα τη συνταγή στις συνταγές της παρέας και είχα τα υλικά οπότε το επιχείρησα. Το μόνο παράπτωμα είναι ότι δεν είχα την υπομονή να κρυώσει εντελώς και βγήκε σε κομμάτια. Έφτιαξα και μια σάλτσα-κρέμα από πάνω. Με λίγα λόγια σοκόλαση απόψε. Η συνταγή είναι εδώ: http://www.sintagespareas.gr/sintages/taxitati-sokolatopita.html

Την έβγαλα φωτογραφία μέσα στο ταψί όσο ήταν σώα, γιατί μετά.......

IMG_3598.jpg

Εβίρι μπράβο στον Εβιρο!Αξιος σύντροφος μιας άξιας μαγείρισσας!Για δώσε οδηγίες για πατάτες Εβιρου.Πόσο τις βράζει;Πώς τις κόβει;Τι διαφορά έχουν από τις κλασικές τηγανιτές;Ολο απορίες είμαι...

Ευχαριστώ Περιστεράκι.

Λοιπόν, τις αφήνει με τη φλούδα γι' αυτό κάνει ένα ξεγυρισμένο πλύσιμο. μετά τις κόβει όπως τις τηγανητές, αλλά χοντροκομμένες (μαζί με τη φλούδα). Τις βράζει περίπου 10' τόσο που να κρατάνε όπως λέμε. Τις στραγγίζει από το νερό και τις βάζει σε καυτό λάδι, κανονικό τηγάνισμα χωρίς να τις αλατίσει. Μόλις τις βγάλει τις αλατίζει αμέσως και τους βάζει πάπρικα. Αχ θέλω κι άλλες τώρα. Κορίτσια δοκιμάστε τις και θα μας θυμηθείτε. :wink:;-)

Εβιρακι μου ωραιο φαγητο ετοιμασε ο αντρουλης σου, θα ερθετε καμια βολτα Ελλαδα?

Θα δρομολογήσουμε το Πάσχα, με τη διαφορά ότι πρέπει να φύγουμε πριν την Κυριακή του Πάσχα γιατί αναγκαστικά λόγω του σχολείου πρέπει να ακολουθήσουμε τις διακοπές των καθολικών (μια βδομάδα νωρίτερα από τους ορθοδόξους)

Με τέτοια δασκάλα μαγειρικής δίπλα του θα ζωγραφίζει και ο έβιρος:wink:;-):wink:

Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Περαστικά στο αγοράκι σου.

υ.γ. Μήπως να κάναμε ένα χωριστό καφέ όπου θα γράφαμε μόνο τις συνταγές (υλικά/εκτέλεση) που προτείνουμε? Μέσα στα πολλά μηνύματα, χάνονται εδώ.

Εγώ δε διαφωνώ καθόλου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εκτός από την τυρόπιτα που (ξανά)φτιαξα, έκανα κι αυτά τα κουλουράκια http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=%CE%BA%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B9%CE%B1%20%CF%84%CE%B7%CF%82%20%CE%BC%CE%B1%CE%BC%CE%B1%CF%82&source=web&cd=2&ved=0CCgQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.sintagespareas.gr%2Fsintages%2Fkoulouria-tis-mamas.html&ei=0IEcT9v_KI-q8QPAwrG0Cw&usg=AFQjCNHxg5EyAS0lXyPnXj7PXDgzv8P4fg τα οποία δεν είναι κακά αλλά δεν έμεινα κι απόλυτα ικανοποιημένη. Θα σκεφτώ αύριο τι μου φταίει...

Κλείνουν τα ματάκια μου, υπερφορτωμένη η σημερινή μέρα - δεν έχω κουράγιο να σχολιάσω τίποτα απόψε.

Καλή δύναμη να έχουμε για την βδομάδα που ξεκινά! Καληνύχτα!


Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλη την παρέα!

προσπαθούμε να είμαστε καλά!

Δώρα να τον χαίρεσαι κ να σας χαίρεται! χρόνια πολλά κ ευτυχισμένα με υγεία κ αγάπη για όλη την οικογένεια! μακάρι να εκπληρωθούν τα όνειρά σας!

Άννα μου τί όμορφο αβοκάντο!!! με το καλό!

κάγκλυ μου γλυκιά, περνάμε την ίδια φάση.

να μη σου πω ότι κάθε λίγο κ λιγάκι την περνάω εγώ! καθότι έχω απόθεμα υπομονής κ επιμονής! άλλη στη θέση μου θα είχε φύγει τρέχοντας από πριν το γάμο!!!!

αλλά αυτό που σου έγραψε η εβίρι είναι σωστό κ αληθινό! (άσχετο που δεν μας γράφεις εβιράκι μου για τη σχέση σου με τον έβιρο)

θέλει αγώνα για να κρατήσει ο γάμος! δύσκολα βρίσκουμε τον άνθρωπό μας, αλλά εύκολα τον χάνουμε! στο χέρι μας είναι κ μόνο!

εγώ κάνω το εξής λάθος; δίνω, δίνω, δίνω, κάνω πίσω, συγχωρώ, συγχωρώ, δεν τονίζω την υποχώρησή μου κ μετά ο φέφος "δικαιώνεται" αβλεπί!!!!!!

του έχει γίνει βίωμα ότι μονά ζυγά δικά του!

αυτό που αυτές τις μέρες με έχει φέρει στα όριά μου είναι που με τις φωνές του, κ συνακόλουθα με τους καβγάδες μας, έχει επηρεαστεί η Σύσα που παρουσιάζει φοβίες!

δεν θα ήθελα να γράψω λεπτομέρειες, αλλά αντί να κάνει κάτι να το αλλάξουμε...υποψιάζεται χαζομάρες, βλέπει εχθρούς εκεί που δεν υπάρχουν!

κ πίστψέ με αυτό πονάει περισσότερο από ο,τιδήποτε!

δεν θέλω να χωρίσω, δεν θέλω να τον χαρίσω στην μανούλα του!

το πόσο χαρούμενη είναι αυτές τις μέρες δεν περιγράφεται!

έχω δηλαδή να αντιμετωπίσω ένα βουνό θέματα σύνθετα κ έχω την χαρά της τρελής στα μούτρα μου που πρέπει να την παλέψω με χαμόγελο κ ψυχραιμία!

αχ κ να την ξεμάλλιαζα την αντροχωρίστρα!!!!!! τρίχα τρίχα!!!!

ζώπυρον, να με συμπαθάς κορίτσι μου, αν δεν αναφέρομαι σε συνταγές, αλλά σε αυτή την παρέα είναι σαν να κάνω ψυχανάλυση! αν θέλετε να κάνετε άλλο τόπικ, κάντε το!

τα νέα μου, κατά τα άλλα, παρασκευή απόγευμα έκανα κοτόπουλο στη γάστρα με χυλοπίτες, πρωί Σαββάτου ελάχιστες δουλειές, το απόγευμα ρώτησα το σπλάχνο μου τί ήθελε να κάνουμε κ απάντησε βότα τη νούνα! έτσι κ έγινε! το χάρηκε το μανάρι μου!

το βράδυ είχαμε θέμα με εφιάλτη κ φοβία...οπότε ακυρώσαμε τη βόλτα με τον φέφο! χαρά η όρκα!

καβγάς με τον φέφο, δουλειές η φέφη στο σπίτι κ κρεμούλα σπιτική για τα παιδάκια μου!

αυτά τα ωραία!

φιλιά σε όλες! να είστε καλά κ τα παιδάκια σας-στρουμφάκια σας καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλη την παρέα!

προσπαθούμε να είμαστε καλά!

Δώρα να τον χαίρεσαι κ να σας χαίρεται! χρόνια πολλά κ ευτυχισμένα με υγεία κ αγάπη για όλη την οικογένεια! μακάρι να εκπληρωθούν τα όνειρά σας!

Άννα μου τί όμορφο αβοκάντο!!! με το καλό!

κάγκλυ μου γλυκιά, περνάμε την ίδια φάση.

να μη σου πω ότι κάθε λίγο κ λιγάκι την περνάω εγώ! καθότι έχω απόθεμα υπομονής κ επιμονής! άλλη στη θέση μου θα είχε φύγει τρέχοντας από πριν το γάμο!!!!

αλλά αυτό που σου έγραψε η εβίρι είναι σωστό κ αληθινό! (άσχετο που δεν μας γράφεις εβιράκι μου για τη σχέση σου με τον έβιρο)

θέλει αγώνα για να κρατήσει ο γάμος! δύσκολα βρίσκουμε τον άνθρωπό μας, αλλά εύκολα τον χάνουμε! στο χέρι μας είναι κ μόνο!

εγώ κάνω το εξής λάθος; δίνω, δίνω, δίνω, κάνω πίσω, συγχωρώ, συγχωρώ, δεν τονίζω την υποχώρησή μου κ μετά ο φέφος "δικαιώνεται" αβλεπί!!!!!!

του έχει γίνει βίωμα ότι μονά ζυγά δικά του!

αυτό που αυτές τις μέρες με έχει φέρει στα όριά μου είναι που με τις φωνές του, κ συνακόλουθα με τους καβγάδες μας, έχει επηρεαστεί η Σύσα που παρουσιάζει φοβίες!

δεν θα ήθελα να γράψω λεπτομέρειες, αλλά αντί να κάνει κάτι να το αλλάξουμε...υποψιάζεται χαζομάρες, βλέπει εχθρούς εκεί που δεν υπάρχουν!

κ πίστψέ με αυτό πονάει περισσότερο από ο,τιδήποτε!

δεν θέλω να χωρίσω, δεν θέλω να τον χαρίσω στην μανούλα του!

το πόσο χαρούμενη είναι αυτές τις μέρες δεν περιγράφεται!

έχω δηλαδή να αντιμετωπίσω ένα βουνό θέματα σύνθετα κ έχω την χαρά της τρελής στα μούτρα μου που πρέπει να την παλέψω με χαμόγελο κ ψυχραιμία!

αχ κ να την ξεμάλλιαζα την αντροχωρίστρα!!!!!! τρίχα τρίχα!!!!

ζώπυρον, να με συμπαθάς κορίτσι μου, αν δεν αναφέρομαι σε συνταγές, αλλά σε αυτή την παρέα είναι σαν να κάνω ψυχανάλυση! αν θέλετε να κάνετε άλλο τόπικ, κάντε το!

τα νέα μου, κατά τα άλλα, παρασκευή απόγευμα έκανα κοτόπουλο στη γάστρα με χυλοπίτες, πρωί Σαββάτου ελάχιστες δουλειές, το απόγευμα ρώτησα το σπλάχνο μου τί ήθελε να κάνουμε κ απάντησε βότα τη νούνα! έτσι κ έγινε! το χάρηκε το μανάρι μου!

το βράδυ είχαμε θέμα με εφιάλτη κ φοβία...οπότε ακυρώσαμε τη βόλτα με τον φέφο! χαρά η όρκα!

καβγάς με τον φέφο, δουλειές η φέφη στο σπίτι κ κρεμούλα σπιτική για τα παιδάκια μου!

αυτά τα ωραία!

φιλιά σε όλες! να είστε καλά κ τα παιδάκια σας-στρουμφάκια σας καλύτερα!

αχ βρε ομορφια μου,δεν ξερω τι να σε συμβουλεψω...δυστυχως ειμαι τρελοποντια κ δεν βλεπω παντα με υπομονη τα πραγματα!το μονο που εχω να σου πω ειναι οτι πρεπει να κανετε οτι ειναι καλυτερο για σας αλλα κυριως για το μικρο σας θαυματακι!κ οσο για την πεθερα,τι να πω...αν μιλησω θα βγει το ποντιακο απο μεσα μου κ θα φαω καρτα...κριμα παντως να υπαρχουν μανες που θελουν το κακο του παιδιου τους...κριμα!!!

θα συμφωνησω!!


χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα!!!!

9892a30fbd.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...