Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα !!!!

Κι όμως είμαι ακόμα εδώωωω !!!! Δεν ξέρω τί θα κάνουν -ειλικρινά- είχαν πει ότι οι "λίστες" και καλά πρέπει να παραδοθούν σήμερα έως τις 12 το μεσημέρι αλλιώς δεν θα υπάρχει πρόσβαση πουθενά... είδομεν !

Και για όσο προλαβαίνω... γράφω... Το λοιπόν, έχομεν και λέμε :

-Πού είναι το Σμαρτάκι καταρχήν ???? Περιμένω εναγωνίως

-2ον (Ζωπ) εγώ την φασολάδα την κάμω ως εξής : σε μουλιασμένα εννοείται φασόλια (του Σκλβ.) για 8-10 ώρες... τα ρίχνω στην χύτρα. Προσθέτω 2-3 καρότα κομμένα σε ροδέλες, ένα κρεμμύδι μεγαλούτσικο ψιλοκομμένο, λάδι, αλάτι, πιπέρι, μπόλικο σέλινο, μια πιπερίτσα καυτερή (προαιρετικά) 1 κ.σ. πελτέ γεμάτη και νεράκι -πιο κάτω από την μέση-..

ούτε αφρίζω ούτε ξεαφρίζω τπτς.... ρίχνω ένα ανακάτεμα και κλείνω την χύτρα. Από την στιγμή που θα σηκωθεί η βαλβίδα θέλουν 30 λεπτά ακριβώς. Αποσύρεις από το μάτι, αφήνεις να πέσει η βαλβίδα και αν την δεις ότι κρατάει νερά που λέμε, την βάζεις στο δυνατό, με το που πάρει βράση το χαμηλώνεις (πχ στη δική μου υπερ-σύχρονη κουζίνα :P το δυνατόν είναι το 3 και κατεβάζω στο 2) και αφήνεις να χυλώσει για κανένα 10λεπτο ανακατεύοντας τακτικά με ΞΥΛΙΝΗ κουτάλα προσέχοντας να μην σου κολλήσουν τα φασόλια !

Αυτά τα ολίγα (κι εύκολα) !

Για την καρμπονάρα Ζωπ μου αυτό που ξέρω είναι ότι η αυθεντική Ιταλική συνταγή δεν έχει κρέμα γάλακτος κλπ αλλά γίνεται με ζουμί από τα μακαρόνια που έχεις βράσει . Νομίζω την είχε δείξει ο Μαμαλάκης -αν ψάξεις το site του θα την βρεις στάνταρ!-. Για κάποια πιο ελαφριά εκδοχή αυτό που σου πρότειναν τα κορίτσια είναι καλή ιδέα !

Για σήμερα μάλλον κάτι γρήγορο όπως μακαρόνια ή ομελέττα.

Και μια ερώτηση: έχει φτιάξει καμία από εσάς ποτέ κοτόπουλο φρικασέ ???? Έπεσε το μάτι μου πάνω σε κάτι συνταγές και μου άρεσε σαν ιδέα ! Να το τολμήσω για το Σ/Κ ή θα κάτσω να το κοιτώ (και να το φάω) μοναχή μου ?????? :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Μεταξία, εγώ δεν το έχω φτιάξει ποτέ, αλλά έχω δει τη συνταγή στον Τσελεμεντέ. Υποθέτω πως θα είναι αρκετά νόστιμο, αν σκεφτείς ότι το λεμονάτο κοτόπουλο της κατσαρόλας είναι ίδια εκδοχή σχεδόν, τότε θα είναι το ίδιο καλό και με το αυγολέμονο.

Link to comment
Share on other sites

Ελένη, δοκίμασε να προσθέσεις λίγο κύβο διαλυμένο σε ένα δάχτυλο νερό στο μπρίκι με ζεστό νερό και βάλε το φαγητό για λίγη ώρα στο γκριλ.

Πότε πουλάκι μου; Στις 3.30 που θα γυρίσω δεν προλαβαίνω....

Δεν πιράζει, θα φάμε υγειηνά σήμερα!:tongue::tongue:

ελένη, για πόσο θα τους έχεις μαρή κ από τώρα έπεσες;

Ρε συ έχω τα δικά μου, είμαι που είμαι σκτ, θα έρθουν κι αυτοί... πως να μην πέσω;

Ασε που πρέπει να κάνω σπίτι, να μαγειρέψω και δεν έχω ούτε διάθεση ουτε κουράγιο...


line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

4Suap3.png

line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Ελένη, θα ανάψεις το γκριλ στο πιο δυνατό που έχει να ζεσταθεί μόλις μπεις στο σπίτι, πριν ακόμη αλλάξεις ρούχα και πλύνεις χέρια. Θα γυρίσεις το φαγητό σε ταψί και σε 10' θα το έχεις έτοιμο. Στο γκριλ γίνεται πολύ γρήγορα, δε χρειάζεται να ξαναψηθεί αφού είναι ψημένο, μόνο γεύση θα πάρει.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, οοοολλληηηηη μερα:D

τι μου κανετε???να δω ποτε θα περασει αυτο το βρωμοκρυο. τοχουμε .....δαγκωσει κανονικα.

φεφουλα καλα εκανες και ξεκουραστηκες. σημερα πως εισαι???αναπτερωμενο το ηθικο??

ελενιτσα κουραγιοοοο...θα κατσουνε πολλες μερες??

μαρια ελπιδα θα ελεγα να της εβαζες διπλασιο αχλαδι αποτι ειναι το μηλο.και εμεις οταν πρωτομπηκαμε στα φρουτα-φαγητα, ειχαμε δυσκοιλιοτητα. τωρα τα κανουμε και με το παραπανω:lol::lol:

και εγω εχω δουλειες το σκ. και δεν εχω καθολου ορεξη. δεν ξερω για σας, παντως το τελευταιο καιρο ειμαι κακοδιαθετη χωρις λογο και αιτια:(:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφροδίτη, ίσως να σε έχει επηρρεάσει ο καιρός. Μόλις φτιάξει, θα σου φτιάξει και η διάθεση. Εκτός αν, υποσυνείδητα η ζοφερή κατάσταση που βιώνουν οι Έλληνες σε έχει ρίξει ψυχολογικά σε βαθμό που δεν είναι ορατός.

Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτη, ίσως να σε έχει επηρρεάσει ο καιρός. Μόλις φτιάξει, θα σου φτιάξει και η διάθεση. Εκτός αν, υποσυνείδητα η ζοφερή κατάσταση που βιώνουν οι Έλληνες σε έχει ρίξει ψυχολογικά σε βαθμό που δεν είναι ορατός.

Κι εγώ πιστεύω ότι βιώνουμε μια υποσυνείδητη κατάθλιψη -ως έθνος, ως μονάδες- λόγω της αβεβαιότητας που επικρατεί... μην πάτε μακριά, θυμάστε και λίγο πριν τις γιορτές δεν λέγαμε ότι δεν έχουμε μπει σε εορταστικό κλίμα ???????????:(

Τί κάνεις ???? ΔΕΝ ακούς ειδήσεις -βασικό-, ενημερώνεσαι για τα βασικά μέσω internet και πολύ είναι, ασχολείσαι με το σπίτι σου, τα παιδιά σου και τους φίλους σου κι όσα έρθουν κι όσα πάνε !!! τέεεεελος ! αν συμβεί οτιδήποτε, θα το μάθω.. άλλωστε "no news, good news" ή Ελληνιστί "Τα κακά νέα μαθαίνονται γρήγορα"

Αφροδιτούλα,

Φταίει και από λίγο έως πολύ ότι είσαι στις μέρες σου !

Ελένη,

Έλα βρε ! Θα έρθει η πεθερούλα να σε κάμει και παρέα !!! χα χα ζάχαρη θα την περάσετε ! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!!!

Μαρακι,ειδες τελικα οτι το καραμελακι ειχε δικιο να γκρινιαζει;

Ευτυχως εκανε κακακια της και ξαλαφρωσε το κοριτσακι μας.

Που εισαι μαρη Φεφη;

Αρρωστησες εμαθα.Καλα εισαι σημερα;

Σημερα εφτιαξα φακουλες και βραζω και μπροκολο-κουνουπιδι για σαλατα.

Σημερα θα φαμε-ω διαιτης!!!!!!

Τερμα τα γλυκα και η χαζομαρες......το παρ@χ@σα το θεμα!!!!!!

Σημερα η διαθεση μου ειναι....:mad:...ετσι!!!!!!!!!


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites

ελενιτσα κουραγιοοοο...θα κατσουνε πολλες μερες??

Τουλάχιστον μέχρι την Τρίτη Αφροδιτάκι!!!!

Ελένη, θα ανάψεις το γκριλ στο πιο δυνατό που έχει να ζεσταθεί μόλις μπεις στο σπίτι, πριν ακόμη αλλάξεις ρούχα και πλύνεις χέρια. Θα γυρίσεις το φαγητό σε ταψί και σε 10' θα το έχεις έτοιμο. Στο γκριλ γίνεται πολύ γρήγορα, δε χρειάζεται να ξαναψηθεί αφού είναι ψημένο, μόνο γεύση θα πάρει.

Μήπως να το αφήσω για αυριο που θα είμαι στο σπίτι και να κάνω καμιά ομελέτα σήμερα; Γιατί 5.00 η ώρα έχω ραντεβού με τον γυναικολόγο...


line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

4Suap3.png

line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πιστεύω ότι βιώνουμε μια υποσυνείδητη κατάθλιψη -ως έθνος, ως μονάδες- λόγω της αβεβαιότητας που επικρατεί... μην πάτε μακριά, θυμάστε και λίγο πριν τις γιορτές δεν λέγαμε ότι δεν έχουμε μπει σε εορταστικό κλίμα ???????????:(

Πιο καλά δεν μπορούσες να τα πεις!!!!!

Ελένη,

Έλα βρε ! Θα έρθει η πεθερούλα να σε κάμει και παρέα !!! χα χα ζάχαρη θα την περάσετε ! :rolleyes:

Μεταξάκι, να σε την στείλω πακέτο να την περάσετε εσείς ζάχαρη;;;;;:mrgreen::mrgreen:


line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

4Suap3.png

line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μεταξάκι, να σε την στείλω πακέτο να την περάσετε εσείς ζάχαρη;;;;;:mrgreen::mrgreen:

Ναι ναι να με την στείλεις !!! Μόνο που θα κοιμάται επί του καναπέως γιατί δεν έχω περισσευούμενο δωμάτιο ;)... επίσης, στείλε μαζί με το πεθερικό και κάνα τσουρέκι -ξες εσύ από πού !!!- κάνα καζάν ντιπί... καμία μπουγάτσα με κρέμες με τυριά κίτρινα, άσπρα όπως τα λέτε τέλος πάντων γιατί τα μπερδεύω κιόλας !!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι να με την στείλεις !!! Μόνο που θα κοιμάται επί του καναπέως γιατί δεν έχω περισσευούμενο δωμάτιο ;)... επίσης, στείλε μαζί με το πεθερικό και κάνα τσουρέκι -ξες εσύ από πού !!!- κάνα καζάν ντιπί... καμία μπουγάτσα με κρέμες με τυριά κίτρινα, άσπρα όπως τα λέτε τέλος πάντων γιατί τα μπερδεύω κιόλας !!! :lol:

Μωρέ παρ'τους εσύ κι εγώ θα γίνω συναιτέρα με όλα τα ζαχαροπλαστεία και τα μπουγατσατζίδικα της Θεσσαλονίκης!!!!:tongue::tongue:

Πλάκα πλάκα πρέπει να είσαι ΠΟΛΥΥΥΥΥΥ μεγολόψυχος άνθρωπος για να το δεχτείς αυτό!!!;)


line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

4Suap3.png

line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα τσούπρες...

Εχω από το πρωι επίσκεψη την κοκκινομούρα:tongue: και σας χαιρετούμε ομού!!!

είσαι γλυκιά μπουμπού!

Είμαι,ε;

είμαι περίπτωση...για βιβλιογραφία γενικώς, κλινικές μελέτες..

Αει μαρή...

πρώτον δεν κατάλαβα γιατί κ από τί ξεμπερδεύεις 9.

δεύτερον μη ξαναδιαβάσω χοντροπεριστέρως, γιατί η αδερφή μου είναι μια ομορφοπιεριστέρω, γοητευτική κ πανέξυπνη.-

Από το μάθημα...Δεν είπαμε ότι αυτό κάνω στον...ελεύθερο χρόνο μου;

Το άλλο το αφήνω ασχολίαστο...

(Είναι πληρωμένο σχόλιο:tongue:)

κάνω μηλόπιτα, αλλά την έχω γραμμένη σε τετράδιο. είναι πανεύκολη. αν ακόμα ενδιαφερεσαι πες μου.

ενδιαφέρομαι οβερ!!

Έτσι ξεκίνησε κι ο Τάλως κοιτώντας βιτρίνες και μετά τον έβαζαν να κάνει γύρα όλη την Κρήτη.

:lol::lol::lol::lol:

Και πόσα κιλά έχασε;

Kαλημέρα!!!

Επιτέλους Παρασκευή!!!! Αν και αυτό το σκ δεν θα είναι καο το καλύτερό μου.... Θα έρθουν τα πεθερίδια και δεν έχω καθόλου διαθεση...:(:(:(

Ωχ...

ΜΗΛΟΠΙΤΑ

Μέσα στο ταψί βάζω ¾ του βιτάμ λιωμένο. Ρίχνω μια κούπα ζάχαρη και κανέλα.

Κόβω σε ροδέλες τα μήλα και ρίχνω και καρύδια.

Για την ζύμη

1 κούπα αλεύρι

1 κούπα ζάχαρη

4 αυγά

1 μπέϊκιν

ΜΗΛΟΠΙΤΑ ΤΡΙΦΤΗ

Για τη ζύμη

4 ποτήρια αλεύρι φαρίνα

1 ʽʼ σπορέλαιο & λίγο βιτάμ

1 ʽʼ ζάχαρη

2 αυγά

1 μπέϊκιν

Για τη γέμιση

2 κιλά μήλα

1 ποτήρι ζάχαρη

Κανέλα

Ετοιμάζουμε τη ζύμη και την στρώνουμε σε ένα ταψί.

Τρίβουμε τα μήλα και ρίχνουμε τη ζάχαρη. Τα στρώνουμε πάνω από τη ζύμη και από πάνω τρίβουμε την υπόλοιπη ζύμη. Ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 180ο για 20ʼ μόνο κάτω και μετά πάνω κάτω.

Εγώ κάνω την τριφτή και γίνεται πολύ ωραία!

Ευχαριστώ Λενάκι!!!

Φαίνεται εύκολο και νόστιμο!!

Κι εγώ πιστεύω ότι βιώνουμε μια υποσυνείδητη κατάθλιψη -ως έθνος, ως μονάδες- λόγω της αβεβαιότητας που επικρατεί... μην πάτε μακριά, θυμάστε και λίγο πριν τις γιορτές δεν λέγαμε ότι δεν έχουμε μπει σε εορταστικό κλίμα ???????????:(

Τί κάνεις ???? ΔΕΝ ακούς ειδήσεις -βασικό-, ενημερώνεσε για τα βασικά μέσω internet και πολύ είναι, ασχολείσαι με το σπίτι σου, τα παιδιά σου και τους φίλους σου κι όσα έρθουν κι όσα πάνε !!! τέεεεελος ! αν συμβεί οτιδήποτε, θα το μάθω.. άλλωστε "no news, good news" ή Ελληνιστί "Τα κακά νέα μαθαίνονται γρήγορα"

Είσαι μέσα στο μυαλό μου!!

Εφτιαξα ρεβυθόσουπα απλή και για σαλάτα έβρασα κουνουπίδι

Για να σας γράψω αυτή την στιγμή έχω αφήσει ελεύθερο το περιστεράκι να γκρεμίζει το δωμάτιο

Σήμερα είμαι κάπως..Ατιμη κοκκινομούρα!

Link to comment
Share on other sites

καλημερουδιαααααααααααα!!!!!!!σημερα θα φαμε κριθαρακι κοκκινιστο με παρμεζανα αχ γιαμιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!

Ελενη ωραια συνταγη,αλλα οχι για μας κλαψ κλαψ...κ οσο για τα πεθεριδια τα χουμε πει μην μασας κ κλεισε τα αφτια σου χαχαχαχαχαχαχα!!

Δωρα ετσι να τα αφησεις τα γλυκα κ τα χαζα να μην ζηλευω κ εγω χιχιχιχιχιχι!!!!!!

φιλακια πολλα κοριτσακιααααααααααααααα!!!!


χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα!!!!

9892a30fbd.png

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι κοριτσούδια μου!

Σήμερα μαγείρεψα ρολό μοσχαρίσιο γεμιστό και η πεθερά μου θα τηγανίσει πατάτες για συνοδευτικό στα παιδιά.

Και κυρίως που είναι η Σμαρτάκι?:confused: Ανησυχώ... Έχει κάποια τηλ της, έχει φατσοβιβλίο η κοπέλα?

Ίσως είναι συνέχεια στο νοσοκομείο και γι΄αυτό δεν έχουμε νέα της ακόμη. Πιστεύω πάντως πως όλα πηγαν καλά!

1) Με τι μπορώ ν' αντικαταστήσω την κρέμα γάλακτος στην καρμπονάρα? (παραγγελιά του κανακάρη μου το φαγητό!) Θέλω να την κάνω λίγο πιο ελαφριά...

Εγώ όταν δεν έχω κρέμα γάλακτος βάζω λίγο εβαπορέ και έχω σχεδόν το ίδιο αποτελέσμα.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...