Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 57 λεπτά , Katker είπε:

      Ναι έχεις δίκιο για το συκώτι κυρίως μου το είχε αναφέρει και μένα η διατροφολόγος, μου το ξανά εξήγησε σήμερα. Ο γυναικολόγος της αδερφής μου στο δεύτερο την είχε πει για το καρότο, και αυτό έγινε το 2020. 
      Τέλος πάντων όπως και να έχει δεν ήθελα να παραπληροφορήσω ούτε να προκαλέσω πανικό ούτε να το παίξω ειδικός. Ήταν λάθος η τοποθέτηση μου για το καρότο. 

      Καλέ δεν παραπληροφόρησες! Είπες κάτι που σου είπε η διατροφολόγος απλά! Μεγάλες γυναίκες είμαστε και μπορούμε η κάθε μία μόνη της να ρωτήσει τον γιατρό της και να ενημερωθει μόνη της για τον εαυτό της για τα πάντα! 😉

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Κάγκλυ μου, πως το έφτιαξες αυτό? (γιατί έχεις χάλια διάθεση?)

Να ρωτήσω και κάτι άλλο? Μην βαράτε! Ένα λάχανο που έχω, εκτός από λαχανόρυζο και ντολμάδες, μπορώ να το κάνω και κάτι άλλο?

Ωωχ, πρέπει να φύγω!

Απο μόνη μου την έβγαλα και μου άρεσε. Εβαλα σε ένα πυρεξ μανιτάρια σε φέτες, σπανάκι, φρέσκο κρεμμυδάκι άνηθο έτριψα και 2 ντομάτες λαδάκι πιπεράκι και στο φούρνο. Μόλις σώθηκαν τα υγρά το έκλεισα.

Δεν ξέρω γιατι έχω χάλια διάθεση αλλά εχω. Νομίζω ότι θέλω 3 μέρες να μην βλέπω κανέναν να μην κάνω τίποτα για κανέναν να είμαι μόνη μου.

Τη φασολάδα εγω την κάνω στη χύτρα δεν μπορω να περιμένω να βράσουν τα φασόλια. Γιατι δεν τη χρησιμοποιείς; Εγω και η χύτρα είμαστε κολλητές. Αλλά να σου πώ πως τη κάνω μουσκεύω απο το βράδυ τα φασόλια τα βάζω στη χύτρα να πάρουν μια βράση με ανοιχτό το καπάκι τα σουρώνω. Μετα τα βάζω στη χύτρα με καρότο κρεμμύδι πουμαρό μισή πιπεριά ψιλοκομένη μια καυτερή νερό και τα βράζω μισή ώρα. Μετά όταν βράσουν ρίχνω το σέλινο αλάτι πιπέρι λάδι τα αήνω κανένα δεκάλεπτο και γίνεται νοστιμότατη.


st5Bp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Περιστεράκι, ξαναρωτάω : Πως έκανες 9 χλμ την ημέρα βρε κορίσι μου? Εκπληκτικό!

Ζωπυρούλα μιας και ρωτάς για δεύτερη φορά είπα να σου απαντήσω,για να μην είμαι και γαϊδάρα.

Οταν ανακάλυψα τον θυρεοειδή,ο ενδοκρινολόγος μου σύστησε περπάτημα τουλάχιστον μια ώρα την ημέρα.

Φυσικά δεν τα κατάφερα με τη μία...

Ξεκίνησα κάνοντας τεταρτάκια και εικοσάλεπτα,με αργούς ρυθμούς στην αρχή.

Μετά συνήθισα,αύξησα τον χρόνο,αυξήθηκε και ο ρυθμός

Πήγαινα σε εναν ποδηλατόδρομο που συνδέει την πόλη με ενα γειτονικό χωριό.Εκεί κάνει πολύ κόσμος τη βόλτα του,άλλος λόγω καρδιάς,άλλος λόγω σακχάρου,άλλος για να διατηρείται σε φόρμα...Κοινώς είναι ο δρόμος των περιπατητών...

Οσο περνούσε ο καιρός, η φυσική μου κατάσταση βελτιωνόταν και έβαζα σημάδι κάθε τόσο ένα σημείο στο δρόμο παρακάτω από εκεί που συνήθως έφτανα.

Το αποτέλεσμα ήταν να φτάνω στο γειτονικό χωριό και να επιστρέφω.

Από περιέργεια και μόνο,κάναμε τη διαδρομή με αυτοκίνητο από το σπίτι μας μέχρι το χωριό και πάλι πίσω κι εκεί είδαμε ότι ήταν 9 χλμ.Φυσικά έκανα 2 ώρες να τα καλύψω και οπωσδήποτε εξαρτιόταν και από τις καιρικές συνθήκες,αλλά και το χρόνο που είχα στη διάθεσή μου.Αλλοτε εκανα 1 ώρα κι άλλοτε 2.

Πάντως ήταν πολύ ωραία!!Ενιωθα πολύ καλά και σωματικά αλλά και ψυχολογικά,μου έφτιαχνε η διάθεση απίστευτα.Καμία σχέση με το περπάτημα στο διάδρομο του γυμναστηρίου.Η εναλλαγή εικόνων βοηθά στο να περνά ο χρόνος χωρίς να το καταλαβαίνεις,οπότε αν ξεκινάς και συνεχίζεις σταδιακά και προοδευτικά,γίνεται παιχνίδι

Link to comment
Share on other sites

Βρε εγώ σε καταλαβαίνω,αλλά λέω καμιά βλακεία για να ξεχνιέσαι λίγο...

είσαι γλυκιά μπουμπού!

τι τις θες κι εσύ χρυση μου τις ειδήσεις? αυτοί είναι για να μας στείλουν όλους...

αντιγράφω από fb...πολύ γέλασα

Οταν είδα τον τελευταίο λογαριασμό του ρεύματος έπαψα να έχω φοβία για το σκοτάδι, άρχισα να φοβάμαι το φως!

καλό. υπόσχομαι να μην ξαναδω ειδήσεις.

Καλησπέρα μαγειρονοικοκυρούλες!:tongue:

Για σήμερα έφτιαξα μια... ψαρολαχανόσουπα... δικής μου εμπνεύσεως (καλά, δεν ανακάλυψα και την πυρίτιδα:rolleyes:) κι απ' ότι μου είπαν οι άντρες της παρέας (γιατί εγώ δεν την τρώω) ήταν καταπληκτική!

μπράβο σου!

Τα κέφια μου δεν είναι καλά. Ξανάρχισα δουλειά, επέστρεψε κι ο μικρός σε σχολείο/δραστηριότητες κι έχω φάει μεγάλη ήττα (μετά το 15ημερο ξεσάλωμα):cool:. Συν την κοινωνικο-πολιτικο-οικονομική ανασφάλεια... συν μια έμφυτη μελαγχολία... έδεσε το γλυκό!!:roll:

καλή αρχή!

Φιλιά σε όλες σας!:-)

μάκια

Αχ βρε κορίτσια, έπαθα κι εγώ ήττα σήμερα. Πήγα άλογο και γύρισα κότα. Γύρισα από το σχολείο με σπασμένα φτερά. Από το μεσημέρι κι ύστερα αισθάνομαι μεγάλη απογοήτευση εξαιτίας της διευθύντριας και του σχολείου.

μη μου στενοχωριέσαι.

πρώτον αποκλείω το ύφος σου να ήταν αγενές κ να της προκάλεσες αρνητικά συναισθήματα ή σκέψεις. απλά εξέφρασες το ενδιαφέρον σου.

δεύτερον το παιδί σου θα τα καταφέρει γιατί έχει μια καταπληκτική μαμά που την στηρίζει κ την υποστηρίζει κ θα κάνει ό,τι περνάει από το χέρι της να πάει μπροστά. κάπως έτσι φαντάζομαι κ τον κο εβίρο!

τρίτον γερμανία=άϊντε χάϊντε! μια χαρά το είπες παρακάτω.

καλημέραααααααααααααααα....

μην μου μιλάτε για Γερμαναράδες που το παίζουν τόσο σωστοί και τα έχουν κάνει κι αυτοί σκ@τ# με τα νούμερα που έχουν δηλώσει στην ΕΝΕ!!!! αλλά έτσι ηταν πάντα ...το παίζανε καλύτεροι και ήταν οι ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΤΕΡΟΙ!!!!αλλά που θα πάει θα έρθει και πάλι το πλήρωμα του χρόνου και θα την φάνε πάλι την μπανάνα τους...αρκεί να αντέξουμε εμείσ.....γκρρρρρρρρρ...

ωρέ πές της ΑΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!

αυτά τα φιλοσοφικά...:lol::lol::lol:σήμερις θα φτιάξω σουφλεδάκι...όποιος θέλει ας κοπιάσει....

έμεινε τίποτις κ για μένα;

Καλημέρα μαγειροκόριτσα,

Εμεινε κουνουπιδάκι από εχθές και σήμερα θα το συνδιάσω με τι????Δεν ξέρω.Θα το σκεφτώ.Μπορεί να το φάω και σκέτο αν βαριέμαι να φτιάξω κάτι άλλο.

Εχω πάρει πολύ σοβαρά τη διατροφή μου γιατί δεν μου αρέσω έτσι.:-(Και στεναχωριέμαι κιόλας.

δεν θέλω τέτοια. δίαιτα μόνο με ανεβασμένη ψυχολογία!

Φέφη μου συμφωνώ!!!Ιον για πάντα!!!!Μαζί σου.

Εχεις δίκιο σε όλα κοριτσάκι μου.

Σας φιλώ όλες γλυκά.

μάκια σου

Λοιπόν,

έχουμε και λέμε (ένα-ένα να τα πιάσω)....

Κι εμάς εχθές μας έβαλαν τα τέκνα μας για ύπνο... εμένα ο μεγάλος, τον μπαμπά η μικρή :(... φασολάδα δεν έφαγε κανείς, ούτε ρέγγα, ούτε τπτ... τσάμπα πήγαν τόοοσα όνειρα...

μετά, κάθομαι εγώ κι αναρωτιέμαι πώς παχαίνω λέει... αφού δεν τρώω μάνα μου (ή τρώω όταν το θυμηθώ κι όταν προλάβω) τί θες να κάνει ο μεταβολισμός μου που έχει σαλτάρει τελείως ????

Επίσης, σχετικά με τις εγκυμοσύνες μου : δεν είχα κανένα σύμπτωμα παρ' εκτός υπνηλίες στον Νικόλα το 1ο τρίμηνο και λίγες καούρες στο Σεμινάκι μέχρι τον 5ο-6ο κάπου εκεί... ΑΛΛΑ έτρωγα λες και θα πέθαινα την άλλη μέρα λέμε ! Ήμουν σαν την όρκα, ναι ναι !

Ξεκίνησα κι εγώ στα 70, τελευταία φορά που ζυγίστηκα (όταν έμπαινα στον 9ο τον οποίο τον πήρα όλο) η ζυγαριά έδειξε 92... δεν ξέρω που έφτασα :( τελικά -1η εγκυμοσύνη-

μοιάζουμεεεεεεεε!!!!!!!

Μετά πλακώνομαι στη δίαιτα, φτάνω 61 κιλά

εγώ στα 62!

και ξαναμένω έγκυος... άντε πάλι έφτασα τα 82 -ναι ναι υποτίθεται ότι πρόσεχα τρομάρα μου-....

κι από τότε είμαι σταθερά 65, το ανάποδο (δλδ το 56) μου φαίνεται δεν θα το δω σε αυτή την ζωή !!!

Φέφη,

είμαστε αδερφές εμείς !!!! τέεεεεελος !:wink:

είμεθα, είμεθα!:tongue:

Καλημέρα όλη μέρα είπα ? Δεν είπα...

Α! Να μην ξεχάσω τα κακά νέα της ημέρας: να σας κουνήσω το μαντήλι γιατί χθες μας ζήτησαν λίστα με τα sites που μπαίνουμε και αιτιολογία δίπλα, την θέλουν λέει έως αύριο.... οπόταν, καλά κρασιά !

Το βράδυ από το σπίτι και ... αν !!! Θα μου λείψετε !!!!

Στείλτε τουλάχιστο μέσω πμ κανένα τηλέφωνο να μιλάμε στο ζωντανό :cool:!!!

θα πάρω τηλέφωνο αύριο ή όποτε βολευτώ!

έχω φρικάρει με το ίντερνετ στη δουλειά που έγραψες.

με κάλυψε βέβαια η λίτσα.

ντελ είναι από τον μίκυ το νικ νέημ; τα σκιουράκια;

Ε καλά εσυ είσαι η χαρά της ζωής συνέχεια! Σε αυτό το συμπέρασμα έχω καταλήξει από το λίγο που σε ξέρω:wink::wink::wink:

είμαι περίπτωση...για βιβλιογραφία γενικώς, κλινικές μελέτες..

δεν αντεχω αλλο αυτο κρυο .ποτε θα περασει η ωρα να παω στο σπιτακι μου???οεοοο???

και εμεις παντως δεν παει καλα η δουλεια. μας ανακοινωσε σημερα οτι θα εχουμε περικοπες προσωπικου και μισθων. αντε να δουμε...:rolleyes:

ελπίζω να μη σε αγγίξει τίποτα από αυτά

Καλημέρα μαγειροκόριτσα!

Τι κάνετε;

Ηλιος με δόντια εδώ...

Πήγα πριν λίγο στο σούπερ μάρκετ και με...δάγκωσε

!Μακάρι να σου πάνε όλα καλά...Να δω πότε θα μιλήσουμε...Απόψε ξεμπερδεύω μετά τις 9 πάλι

Πρωί 1φλ.γάλα 1,5%, 30 γρ.ψωμί με μελι και μαργαρίνη,1 μανταρίνι

Δεκατιανό: 5 καρύδια και 1 πορτοκάλι

Μεσημέρι: 1 1/2 φλ.σπανακόρυζο,60 γρ.τυρί φετα 12%,30 γρ.τυρί

Απόγευμα 3 κριτσινια ολικής και 3 αποξ.δαμάσκηνα

Βράδυ: 1 τόνο μεγάλο σε νερό και 2 φλ.σαλάτα με 2 κ.γ λάδι,1 φρυγανιά ολικής

Οπως καταλάβατε σήμερις έφτιαξα σπανακόρυζο

πρώτον δεν κατάλαβα γιατί κ από τί ξεμπερδεύεις 9.

δεύτερον μη ξαναδιαβάσω χοντροπεριστέρως, γιατί η αδερφή μου είναι μια ομορφοπιεριστέρω, γοητευτική κ πανέξυπνη.-

Καλημέρα!!!!

Τι κάνουν τα μαγειροκόριτσα;

Χθες δεν μαγείρεψα γιατί πήγαμε για καφέ με τον χάμπυ οπότε θα ξαναφάμε βραστό!

κ εμείς ξεκλέψαμε λιγάκι χρόνο με τον αντρούλη μου κ ήπιαμε από μια σοκολάτα! έξω τα δυο μας!

ήμανε χάλια ήμανε σήμερα το πρωί. στομάχι,έντερα, κεφάλι. είχα κρυώσει. πήρα τηλεφωνικώς άδεια. πήγα συνοδευόμενη από φέφο σε δυο δουλειές που είχα, ήπια κ την τσικουλάτα μου, γύρισα σπίτι, χουχούλιασα στην κουβέρτα μου, κοιμήθηκα το μεσημέρι 2 κ 1/2 ώρες, ζεστάθηκε το μέσα μου. ευτυχώς την κόρη την πήραν τα πεθερικά από το πρωί. το απόγευμα σκούπα, την μία τουαλέτα, μια κρεμούλα για όλους κ τέλος. δοκιμασα ένα φόρεμα που είχα φορέσει παλιά, μου κάνει. μόνο καλσόν θα πάρω, τέλος. λίγα αξεσουάρ, μαλλάκι μόνη μου, διότι δεν έχω χρόνο το Σάββατο. αύριο κ πάλι δουλειά.

φαγητό τρώμε κεφτέδες με πατάτες στο φούρνο μανούλας, να 'ναι καλά!

τελικα μαγειρισουλες εκανα μπιφτεκακια μετα απο εντολη αντρουλη και θα κανω και ενα πουρε με σαφραν.

Μωρε δεν σας εχω διαβασει παλι, μονο στα πεταχτα..

η μπεμπουλα μου ειναι πολυ γκρινιαρα και δεν εφαγε κιολας και στεναχωρηθηκα..

ίσως δοντάκι, τσέκαρε θερμόμετρο για πυρετό, θερμοκρασία δωματίου να μην κρυώνει ιδρώνει, μυτούλα για μυξούλες με φυσ. ορό,

μάκια της! θα περάσει!

Τελικα εκανα σουφλεδακι με ψωμι.

Εβαλα και κρεμα γαλακτος και μπεικον....

τουρμο το εκανα,τιγκα στις θερμιδες........!!!

Θα φαω και τον πιτογυρο που θα φερει ο καλος μου,εφαγα κι ενα περιποιημενο πενειρλι το πρωι......

Θα φαω κι απο το σουφλε,μη το αδικησω....

ποσες θερμιδες λετε να αρπαξω;

Α κοριτσακια,χθες τελικα ηρθε η κοκκινομουρα....

Παλιοτερα λεγαμε οτι οταν εχεις την κοκκινομουρα δεν περνεις θερμιδες οτι και να τρως....

ε,σημερα αυτο σκεφτομαι και σαβουριαζω οτι βρω....:mrgreen::mrgreen::mrgreen::roll::roll::roll:

έλεος εσύ μαρή με όσα σαβουριάζεις κ είσαι σαν την τίνκερμπελλ!:tongue:

συνεχίζω διάβασμα...

Link to comment
Share on other sites

παρτη βρε Δωρακι να μαθουμε κανα νεο..

Η καραμελιτσα κατι εχει παθει, καναμε εμβολιο την τριτη και απο τοτε ειναι χαλια, κλαιει, γκρινιαζει δεν τρωει, δεν κοιμαται..

ασε τι να πω, θα μας περασει πιστευω...

εγώ το συνδέω με το εμβόλιο, αλλά καλά κάνεις κ παρατηρείς.

όλοι οι παιδίατροι το αποδίδουν στο εύκολο...δόντια!

περιμενω να ρθει ο καλος μου με την ψαροσουπα απο την πεθερουλα κ εχω λυσσαξει στην πεινααααααααααααααααααααα λεμε!!!

:lol:

Ελένη μη νομίζεις ότι με αυτά που τρώω χορταίνω κιόλας ή για να το θέσω καλύτερα ότι σκάω...

Υπάρχουν μερες που πεινάω πραγματικά

Αλλά το αποτέλεσμα με δικαιώνει

Εχω την εντύπωση ότι αυτό το 15ημερο είναι πιο δύσκολο από δυο προηγούμενα,γιατί μου έχει λιγότερο φαγητό,λιγότερο κρέας,καθόλου μήλα που είναι πιο χορταστικά και καθόλου ρύζι και ζυμαρικά.

Απλά μάζεψε το στομάχι κι εχω συνηθίσει

Αν μετρήσετε με ένα φλιτζάνι μια μερίδα από το φαγητό όπως σας το γράφω,θα δείτε ότι δεν είναι λίγο

Και τα 60γρ.φέτα είναι αρκετά

Πάντως χαίρομαι που άρχισα να φοράω κι άλλες μπλούζες στις οποίες καταπιεζόμουν πριν και μου κουμπώνουν και κάποια μπουφάν και παλτοζακέτες που πριν ούτε κατά διάνοια

ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ! αυτό είναι! χαρά! γιούπι!!!!!:D

μπραβο περιστερακι που συγκρατεισαι.ΑΞΙΑ!!!!και φυσικα το αποτελεσμα σε ανταμειβει!!οχι σαν εμενα την...μη πω!!!!αλλα εχω τοσα στο μυαλο μου που το φαι ειναι απτις λιγες απολαυσεις μας!!!!φεφουλα και καγκλυ που ειναι σημερα οεοοο???

μην κατηγορείς τον εαυτό σου! κάνεις ήδη πάρα πολλά!

Από Δευτέρα δεν έχει περάσει μέρα που να μην πάω για περπάτημα

Ακόμα και χθες που είχε ψοφόκρυο περπάτησα αρκετή ώρα χαζεύοντας βιτρίνες και πηγαίνοντας για dvd

Βεβαια δεν ήταν συνεχές περπάτημα,αλλά δεν εχει σημασία

Η κίνηση είναι κίνηση

Και μέσα στο κρύο καις περισσότερο νομίζω

Εχετε καμιά καλή συνταγή για μηλόπιτα;

Εχω ένα σωρό μήλα και θα μου χαλάσουν

Ελεγα να φτιάξω κανένα γλυκάκι,αν προκύψει καμιά βόλτα σε φίλους να το πάω κέρασμα

Δεν έχω ξαναφτιάξει ποτέ μηλόπιτα

Οπότε η βοήθειά σας είναι πολύτιμη

κάνω μηλόπιτα, αλλά την έχω γραμμένη σε τετράδιο. είναι πανεύκολη. αν ακόμα ενδιαφερεσαι πες μου.

Κορίτσια μου καλησπέρα!

Για φαγητό κυρίως έχουμε από χθες την... γνωστή σούπα!!

Εντωμεταξύ, θέλω να σχολιάσω κι άλλα διάφορα αλλά είστε πολυλογούδες:tongue:, χάνομαι μέσα στα πολλά μηνύματα και ξεχνιέμαι!

Να ρωτήσω μόνο :

1) Με τι μπορώ ν' αντικαταστήσω την κρέμα γάλακτος στην καρμπονάρα? (παραγγελιά του κανακάρη μου το φαγητό!) Θέλω να την κάνω λίγο πιο ελαφριά...

μπορείς να την κάνεις τύπου μπεσαμέλ-ψευτομπεσαμέλ με γιαούρτι

(πολίτικη συνταγή την έχω δει αλλού). ψάξε σε σάητ της λαμπράκη μυσρσίνης, της βέφας. ως πολίτικη μπεσαμέλ μπορείς να την βρεις.

.

3) Μια απλή κι εύκολη συνταγή για φασολάδα? Σπάνια μου πετυχαίνει βρε κορίτσια και μάλλον από τύχη... Σημ., δεν χρησιμοποιώ χύτρα.

εγώ χύτρα πλέον μόνο. παλιά την φοβόμανε, δεν την καταδεχόμανε, την περιφρονούσα κοκ.

το λεπόν σώθηκα!

κ να μην τα έχω μουλιάσει από το βράδυ, τα δίνω μια βράση για 15 λεπτά, τα σουρώνω, τα ξαναβάζω νερό στη χύτρα, κόβω μπόλικο καρότο (για μένα η φασολάδα θέλει καρότο να νοστιμέψει), σέληνο, ντομάτα φρέσκια-από την κατάψυξή μου, ντομάτα πολτός από την κατάψυξή μου, πιπεριά κατσίκι, πιπερίτσες καυτερές, λαδάκι, αλάτι, πιπέρι. δεν ξεχνάω τίποτα; μεγάλο κρεμμύδι που το έχω περάσει στο μούλτι! αφήνω τη βαλβίδα 20-30 λεπτά κ μετά επειδή ο φέφος τα φασόλια τα θέλει όπως κ όλα τα όσπρια όχι σουπέ, τα αφήνω με ανοιχτό καπάκι στην εστία που έχω κλείσει, ίσα να τραβήξει τα ζουμιά.

Ζητάω πολλά, ε?:?

Καλό μας μεσημέρι!

υ.γ. Ποιά μίλησε για γεμιστά και γιουβέτσι?:confused: Από τα πλέον αγαπημένα μου φαγητά!!:cool: Άπονες!!!:mrgreen:

Γεια σας κοριτσια τι κάνετε;

Εγω απο διάθεση χαλιαααααααααααααααααααααααααααααααααα.

Σήμερα έφαγα μανιτάρια με σπανάκι ωραίο ήταν μου θύμισε μαγειριτσα.

εβιρυ τη φράου μέρκελ συνάντησες στο σχολείο; αν είναι δυνατόν ταλαιπωρούν το παιδάκι. Ευχομαι σύντομα να μπει στο ελληνικό τμήμα.

Πολύ ωραία η αίσθηση να μπαίνεις στα ρούχα σου περιστερω, ελπίζω να τα καταφερω και γω.

Φιλάκια σε όλες τις υπόλοιπες στα μωράκια και στα στρουμφάκια.

γιατί έπεσες χρυσάφι μου;

ωραίο φαγάκι έκαμες μπάη δε γουέη!

Κάγκλυ μου, πως το έφτιαξες αυτό? (γιατί έχεις χάλια διάθεση?)

Να ρωτήσω και κάτι άλλο? Μην βαράτε! Ένα λάχανο που έχω, εκτός από λαχανόρυζο και ντολμάδες, μπορώ να το κάνω και κάτι άλλο?

Ωωχ, πρέπει να φύγω!

να το κόψεις σε μεγάλο τάπερ για σαλάτα στο ψυγείο, μαζί με καρότο. χωρίς λάδι, αλάτι.

Να μα παλι η χοντρελο!!!!!!!!

Εμ ,θα μου πειτε, με τοσο φαι 2 κιλα πηρα αυτοματος σημερα.

Απο αυριο διαιτα....ΤΕΛΟΣ!!!!!!

ζωπυρουλα εγω την φασολαδα δεν την κανω στην χυτρα..(μια φορα επιχειρησα και την εκαψα...)

Βαζω τα φασολια και τα καροτα να βρασουν κι οταν ειναι ετοιμα,τοτε ριχνω λαδι-μπαχαρικα και πελτε ντοματας.....

Αρκετα ευκολη και απλη,δεν νομιζεις;

Οσο για ρωσικη,δεν εχω φτιαξει ποτε......

Και στην καρμποναρα να βαλεις ελαφρια κρεμα γαλακτος....αλλιως

δεν ξερω με τι μπορεις να την αντικαταστησεις...:confused:

Να ενας ακομα λογος που πρεπει να ανταλλαξουμε τηλεφωνα....για μια ωρα αναγκης.

Η Φεφη ποιυ ειναι αληθεια;

κού κου!

Πού είναι η φεφη;

Περπάτησα 45 λεπτάκια!Από τη Δευτέρα συνολικά 160 λεπτά περπάτημα.200 λεπτά την εβδομάδα λέει η διαιτολόγος.Με βλέπω να περνάω το όριο

μπράβο κ πάλι μπράβο! θαυμάζω!

τσα!

τι κάνετε βρε πολυλογούδες? αμάν έκανα να σας διαβάσω!

εγώ σήμερα πέρασα μια μέρα με τους άντρες μου...είπαμε η φτώχια θέλει καλοπέραση...κατεβήκαμε λίγο στην πόλη, οταν γυρίσαμε πήραμε έτοιμο κοτοπουλάκι και μασαμπουκιάσαμε-Εβίρι με πολύ σαλάτα και σε μικρό πιατάκι:D- και μετά πάλι βολτίτσα παραλία...ωραία ήταν...

Φεφηηηηηη που είσαι?????

Φιλιά στις υπόλοιπες!

χαίρομαι κορίτσι μου που πέρασες όμορφα!

Απο μόνη μου την έβγαλα και μου άρεσε. Εβαλα σε ένα πυρεξ μανιτάρια σε φέτες, σπανάκι, φρέσκο κρεμμυδάκι άνηθο έτριψα και 2 ντομάτες λαδάκι πιπεράκι και στο φούρνο. Μόλις σώθηκαν τα υγρά το έκλεισα.

Δεν ξέρω γιατι έχω χάλια διάθεση αλλά εχω. Νομίζω ότι θέλω 3 μέρες να μην βλέπω κανέναν να μην κάνω τίποτα για κανέναν να είμαι μόνη μου.

Τη φασολάδα εγω την κάνω στη χύτρα δεν μπορω να περιμένω να βράσουν τα φασόλια. Γιατι δεν τη χρησιμοποιείς; Εγω και η χύτρα είμαστε κολλητές. Αλλά να σου πώ πως τη κάνω μουσκεύω απο το βράδυ τα φασόλια τα βάζω στη χύτρα να πάρουν μια βράση με ανοιχτό το καπάκι τα σουρώνω. Μετα τα βάζω στη χύτρα με καρότο κρεμμύδι πουμαρό μισή πιπεριά ψιλοκομένη μια καυτερή νερό και τα βράζω μισή ώρα. Μετά όταν βράσουν ρίχνω το σέλινο αλάτι πιπέρι λάδι τα αήνω κανένα δεκάλεπτο και γίνεται νοστιμότατη.

μάκια χρυσοχέρα μου!

κόρες καληνυχτούδια, καλό ξημέρωμα!

Link to comment
Share on other sites

Εβίρι μου, καλά έκανες και μίλησες. Οι απαντήσεις που σου δόθηκαν απαράδεκτες.

Όμως, τώρα επί της ουσίας : κατανοώ ότι πάνε πολύ αργά στα γερμανικά αλλά ούτως ή άλλως, νομίζω, θα ήταν αδύνατον η κορούλα σου να καλύψει την απαραίτητη ύλη για να μην χάσει τάξη (επιπέδου 4ης?).

Αυτό που φοβάμαι είναι μη χάσει την Δ' των ελληνικών. Στα γερμανικά ας τη βάλουν όπου θέλουν, δε με νοιάζει. Άκουσα περίπτωση παιδιού που είχε έρθει το Φεβρουάριο κάποιας χρονιάς, έκανε το προπαρασκευαστικό τμήμα, αλλά δεν το άφησαν να πάει στο ελληνικό τμήμα καθόλου εκείνη τη χρονιά και πήγε στα μέσα της επόμενης. Η μητέρα του μου είπε ότι έχασε την παρακολούθηση της Δ' τάξης ελληνικών και πήγε κατευθείαν στην Ε' τάξη. Πιθανολογώ ότι τα μαθήματα δεν τα έχασε εντελώς γιατί ο πατέρας του είναι δάσκαλος και σίγουρα του τα δίδαξε στο σπίτι.

Να σου πω, στην ανάγκη, ακόμη κι έτσι να γίνει με μας δε με πειράζει. Βέβαια αλλιώς τα διδάσκει η δασκάλα κι αλλιώς εγώ, αλλά από το καθόλου, ας χάσει φέτος την Δ' κι ας την πάνε του χρόνου στην Ε' και τη δική μου κόρη.

Σκέψου - εμείς, πάνω κάτω, πόσο καιρό θα θέλαμε για να παρακολουθήσουμε ένα ξενόγλωσσο τμήμα?

Ναι γι' αυτό κατανοώ ότι είναι αδύνατον να μάθει το παιδί μέσα σε τόσο λίγους μήνες μια τέτοια γλώσσα. Μου αρκεί να πηγαίνει με ένα μέτριο ρυθμό και να κάνει ό,τι μπορεί. Αυτό που δεν κατανοώ είναι, γιατί το προπαρασκευαστικό τμήμα πάει με τόσο αργό ρυθμό ενώ πρέπει να μάθουν τα παιδιά πολύ περισσότερα πράγματα πριν μπουν σε μια τάξη που θα έχει απαιτήσεις στη γλώσσα; Γιατί κάθε μέρα μαθαίνουν 2-3 λέξεις μόνο αντί να τους δίνει ένα λεξιλόγιο από 10-15 λέξεις και λίγα στοιχεία γραμματικής καθημερινά; Γιατί αναλίσκουν το χρόνο τους σε ζωγραφική, μουσική και μαθηματικά; Τη γυμναστική δεν τη βάζω γιατί εδώ που τα λέμε χρειάζεται να γυμνάζονται τα παιδιά.

Μήπως, γυρνώντας στην Ελλάδα με το καλό (κι αφού εσείς της κάνετε και τα Ελληνικά μαθήματα εκεί) υπάρχει η δυνατότητα να δώσει εξετάσεις εδώ και να προβιβαστεί στην τάξη που πραγματικά ανήκει κι έτσι να μην χάσει χρονιά?

Καταρχήν, πιστεύω ότι δεν υπάρχουν κατατακτήριες εξετάσεις στην ελληνική εκπαίδευση, δεύτερον όταν επιστρέψουμε θα είναι ή στην τάξη της Β' Γυμνασίου (στα 4 χρόνια παραμονής μας εδώ) ή στην Α' λυκείου (στα 6 χρόνια παραμονής).

Να ρωτήσω μόνο :

1) Με τι μπορώ ν' αντικαταστήσω την κρέμα γάλακτος στην καρμπονάρα? (παραγγελιά του κανακάρη μου το φαγητό!) Θέλω να την κάνω λίγο πιο ελαφριά...

Με αδιάλυτο εβαπορέ γάλα, γίνεται πάρα πολύ ωραίο, και αντικαθιστά την κρέμα γάλακτος μια χαρά.

2) Μια απλή κι εύκολη συνταγή για ρώσσικη? Αρέσει πολύ στον ζώπυρο. Ε, να μην λέει ότι σκοτώνομαι να ικανοποιήσω μόνο τις επιθυμίες του γιου...

Λοιπόν, με το μάτι όλα τα υλικά, ελπίζω να μη σε δυσκολεύω πολύ.

Πατάτα, αυγό, καρότο, αρακά όλα βρασμένα, αγγουράκι τουρσί, ζαμπόν κομμάτι σε κυβάκια, αλάτι, πιπέρι, γιαούρτι, μαγιονέζα. Κόβεις σε κυβάκια το καρότο και την πατάτα και τα βράζεις μαζί με τον αρακά, βράζεις και το αυγό 10' και το κόβεις κι αυτό (εγώ δε βάζω αυγό γιατί δε μου πολυαρέσει), κόβεις και το τουρσί σε κυβάκια, ανακατεύεις τα υλικά σε μπολ ρίχνεις αλατοπίπερο ή καλύτερα αν ρίξεις το αλάτι μέσα στο βράσιμο, θα ρίξεις μόνο πιπέρι στο μπολ και τα λαχανικά θα έχουν βράσει αλατισμένα, βάζεις την ποσότητα του γιαουρτιού και της μαγιονέζας (αν θες ανακατέψέ τα σε ένα άλλο μπολ, δοκιμάζοντας πιο από τα δύο θες να έχει ισχυρότερη γεύση) και τα ανακατεύεις όλα μαζί. Στο ψυγείο να σφίξει και έτοιμη.

3) Μια απλή κι εύκολη συνταγή για φασολάδα? Σπάνια μου πετυχαίνει βρε κορίτσια και μάλλον από τύχη... Σημ., δεν χρησιμοποιώ χύτρα.

Εγώ την κάνω σε απλή κατσαρόλα (αλλά στο πρόσφατο παρελθόν μαγείρευα συνέχεια στη χύτρα).

Νεροβράζω τα φασόλια για 5'-10' και χύνω το νερό. Βάζω νερό στην κατσαρόλα και ρίχνω τα φασόλια να βράσουν το μισό από το χρόνο που θα κάνουν χωρίς άλλα υλικά. Μόλις αρχίσουν να μαλακώνουν λίγο τότε βάζω τα υλικά (ή αν θες περισσότερη νοστιμιά, αλλά όχι υγιεινό φαγητό μπορείς να τσιγαρίσεις το κρεμμύδι στο λάδι, μόλις γυαλίσει να ρίξεις μια γύρα τα φασόλια και μετά τα υπόλοιπα υλικά).

Μετά ρίχνω μισό κρεμμύδι μέτριο σε μέγεθος, σάλτσα αρκετή ή μισή -μισή με πελτέ για να είναι πιο πηχτή, καρότο, πατάτα για να χυλώσει, σέλινο, αλάτι, πιπέρι, πάπρικα, λίγη κανέλα, λίγη ζάχαρη και το τελευταίο τέταρτο του μαγειρέματος βάζω το λάδι. Κάποιες φορές είχα βάλει και σκόρδο μέσα, νοστιμίζει τη φασολάδα, αλλά μετάαααα βαστάτε Τούρκοι τ' άλογα. Για να γίνει νόστιμη η φασολάδα πρέπει να βράσουν τα φασόλια σε χαμηλή φωτιά, να πιουν το νερό τους, (εκτός αν τη θες πιο νερουλή) και να έχουν μέσα αρκετή σάλτσα και λάδι (όχι όμως τόσο που να σε πιάνει στο λαιμό και το ένα και το άλλο).

Τέτοια ώρα που τις γράφω ελπίζω να προλάβεις να τις διαβάσεις.

Εγω απο διάθεση χαλιαααααααααααααααααααααααααααααααααα.

Γιατί μανάρι μου;

Σήμερα έφαγα μανιτάρια με σπανάκι ωραίο ήταν μου θύμισε μαγειριτσα.

Θα πρέπει να είναι πολύ νόστιμο, δεν το έχω ξανακούσει αλλά η ιδέα με ενθουσίασε. Μπράβο Κάγκλυ.

εβιρυ τη φράου μέρκελ συνάντησες στο σχολείο; αν είναι δυνατόν ταλαιπωρούν το παιδάκι. Ευχομαι σύντομα να μπει στο ελληνικό τμήμα.

Αμήν Παναγία μου, σ' ευχαριστώ πολύ.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο? Μην βαράτε! Ένα λάχανο που έχω, εκτός από λαχανόρυζο και ντολμάδες, μπορώ να το κάνω και κάτι άλλο?

Μπορείς να το κάνεις τουρσί, αν το τρώτε.

Αν είχες τραπέζι θα σου πρότεινα να πάρεις ένα μέτριο φύλλο λάχανου και να σερβίρεις εκεί σαλάτα, αλλά έτσι φυσικά, δεν καταναλώνεις ποσότητα απ' αυτό.

Κάτι παρόμοιο με τους λαχανοντολμάδες είναι και το λαχανόρυζο στην κατσαρόλα.

Ακόμη και σε σούπα με λαχανικά ή κρέας μπορείς να το βάλεις, αλλά πάλι δε μπορείς να βάλεις μεγάλη ποσότητα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ζωπυρούλα μιας και ρωτάς για δεύτερη φορά είπα να σου απαντήσω,για να μην είμαι και γαϊδάρα.

Οταν ανακάλυψα τον θυρεοειδή,ο ενδοκρινολόγος μου σύστησε περπάτημα τουλάχιστον μια ώρα την ημέρα.

Φυσικά δεν τα κατάφερα με τη μία...

Ξεκίνησα κάνοντας τεταρτάκια και εικοσάλεπτα,με αργούς ρυθμούς στην αρχή.

Μετά συνήθισα,αύξησα τον χρόνο,αυξήθηκε και ο ρυθμός

Πήγαινα σε εναν ποδηλατόδρομο που συνδέει την πόλη με ενα γειτονικό χωριό.Εκεί κάνει πολύ κόσμος τη βόλτα του,άλλος λόγω καρδιάς,άλλος λόγω σακχάρου,άλλος για να διατηρείται σε φόρμα...Κοινώς είναι ο δρόμος των περιπατητών...

Οσο περνούσε ο καιρός, η φυσική μου κατάσταση βελτιωνόταν και έβαζα σημάδι κάθε τόσο ένα σημείο στο δρόμο παρακάτω από εκεί που συνήθως έφτανα.

Το αποτέλεσμα ήταν να φτάνω στο γειτονικό χωριό και να επιστρέφω.

Από περιέργεια και μόνο,κάναμε τη διαδρομή με αυτοκίνητο από το σπίτι μας μέχρι το χωριό και πάλι πίσω κι εκεί είδαμε ότι ήταν 9 χλμ.Φυσικά έκανα 2 ώρες να τα καλύψω και οπωσδήποτε εξαρτιόταν και από τις καιρικές συνθήκες,αλλά και το χρόνο που είχα στη διάθεσή μου.Αλλοτε εκανα 1 ώρα κι άλλοτε 2.

Πάντως ήταν πολύ ωραία!!Ενιωθα πολύ καλά και σωματικά αλλά και ψυχολογικά,μου έφτιαχνε η διάθεση απίστευτα.Καμία σχέση με το περπάτημα στο διάδρομο του γυμναστηρίου.Η εναλλαγή εικόνων βοηθά στο να περνά ο χρόνος χωρίς να το καταλαβαίνεις,οπότε αν ξεκινάς και συνεχίζεις σταδιακά και προοδευτικά,γίνεται παιχνίδι

Έτσι ξεκίνησε κι ο Τάλως κοιτώντας βιτρίνες και μετά τον έβαζαν να κάνει γύρα όλη την Κρήτη.

Link to comment
Share on other sites

μη μου στενοχωριέσαι.

πρώτον αποκλείω το ύφος σου να ήταν αγενές κ να της προκάλεσες αρνητικά συναισθήματα ή σκέψεις. απλά εξέφρασες το ενδιαφέρον σου.

Αυτό είναι αλήθεια, γιατί έτσι είναι ο χαρακτήρας μου. Και να θέλω να έχω αυστηρό ύφος δε μπορώ. Της μιλούσα ευγενικά και χρησιμοποιώντας τις λέξεις: "αν είναι αυτό δυνατόν", "αν μπορεί να γίνει", "με τη δική σας έγκριση" κλπ. Και σήμερα που την είδα στο δρόμο το μεσημέρι, τη χαιρέτισα γεια σας τι κάνετε; Ούτε και πρόκειται να της κρατήσω μούτρα ή διαφορετική στάση.

δεύτερον το παιδί σου θα τα καταφέρει γιατί έχει μια καταπληκτική μαμά που την στηρίζει κ την υποστηρίζει κ θα κάνει ό,τι περνάει από το χέρι της να πάει μπροστά. κάπως έτσι φαντάζομαι κ τον κο εβίρο!

τρίτον γερμανία=άϊντε χάϊντε! μια χαρά το είπες παρακάτω.

Όταν διαβάζω τέτοια λόγια γίνομαι αλοιφή. Ας έρθει κάποιος να με σκουπίσει από τα πατώματα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν διαβάζω τέτοια λόγια γίνομαι αλοιφή. Ας έρθει κάποιος να με σκουπίσει από τα πατώματα.

Νομιζω πως απλα λεει την αληθεια η Φεφουλα... τιποτα παραπανω και η κορη σου ειναι πολυ τυχερη!!

Έτσι ξεκίνησε κι ο Τάλως κοιτώντας βιτρίνες και μετά τον έβαζαν να κάνει γύρα όλη την Κρήτη.

:D:D:Dκαλο!!

Καλημερα αγαπουλες!

Τελικα να σας πως τα νεα, το παιδακι μου ειχε στουμπωσει απο το μηλο. Κακα ηθελε να κανει, γι'αυτο και δεν ετρωγε..

3 μερες τωρα που βαλαμε και μηλο δεν ειχε κανει κακα και χτες εκανε 5 φορες!!!:cool: 3 πολυ σκληρα και πονουσε και 2 πιο μαλακα και ξαλαφρωσε η ψυχουλα μου..

Κοβω την φρουτοκρεμα απο σημερα και την Δευτερα θα βαλουμε και φρουτα και πατατουλα-καροτο το μεσημερι.

Και ετσι λοιπον ησυχασαμε λιγακι...

Για σημερα θα φαμε καποιο ψαρακι, θα βγω να παρω.

φιλακια σε ολες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καλές μου κοπέλες.

Δεν έχω μαγείρεμα για σήμερα θα φτιάξω μόνο ψωμί και θα φάμε τα απομεινάρια του ψυγείου. Δε σας είπα χτες το βράδυ έφτιαξα ένα ταψί μπισκότα, δηλαδή μελομακάρονα έφτιαξα, χωρίς να τα μελώσω για να τα πάρει η κόρη μου στο σχολείο σαν μπισκότα. Της άρεσαν όταν τα είχα φτιάξει πριν τα χριστούγεννα κι αφού είναι τόσο υγιεινά της είχα υποσχεθεί ότι θα της ξαναφτιάξω.

Μαρία μου κι εσένα σ' ευχαριστώ πολύ. Τελικά το ψυχάκι-πλασματάκι είχε δυσφορία το καημένο. Ίσως να σου πει ο γιατρός να της το βράζεις το μήλο από δω και πέρα πριν το βάλεις στη φρουτόκρεμα. Αλλιώς θα το παραλείψει και θα σας δώσει μόνο άλλα φρούτα.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως απλα λεει την αληθεια η Φεφουλα... τιποτα παραπανω και η κορη σου ειναι πολυ τυχερη!!

αλήθεια λέω!

Καλημερα αγαπουλες!

Τελικα να σας πως τα νεα, το παιδακι μου ειχε στουμπωσει απο το μηλο. Κακα ηθελε να κανει, γι'αυτο και δεν ετρωγε..

3 μερες τωρα που βαλαμε και μηλο δεν ειχε κανει κακα και χτες εκανε 5 φορες!!!:cool: 3 πολυ σκληρα και πονουσε και 2 πιο μαλακα και ξαλαφρωσε η ψυχουλα μου..

Κοβω την φρουτοκρεμα απο σημερα

τί εννοείς; γιατί να την κόψεις;απλά θα βάζεις περισσότερο αχλάδι, ελάχιστη μπανάνα, ελάχιστο μήλο!

και την Δευτερα θα βαλουμε και φρουτα

τώρα με μπέρδεψες τελείως!:confused:

και πατατουλα-καροτο το μεσημερι.

Και ετσι λοιπον ησυχασαμε λιγακι...

Για σημερα θα φαμε καποιο ψαρακι, θα βγω να παρω.

φιλακια σε ολες!!!!

μάκια σου, μάκια σε όλες!

καλημέρα πέρα ως πέρα!

καλέ πού είστε;

εγώ στη δουλειά!

η χθεσινή μέρα ξεκούρασης μου χρειαζόταν ! ήρθα στα ίσα μου!

μα πού είστε; μου λείψατε ρε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kαλημέρα!!!

Επιτέλους Παρασκευή!!!! Αν και αυτό το σκ δεν θα είναι καο το καλύτερό μου.... Θα έρθουν τα πεθερίδια και δεν έχω καθόλου διαθεση...:(:(:(

Για σήμερα έψησα κοτόπουλο με πατάτες σε σακούλα και πολύ το λυπήθηκα το φαγάκι μου... Ανοστο τελείως!:mad::-x

Καμία σχέση με το κανονικό ψήσιμο του φούρνου!

Εχετε καμιά καλή συνταγή για μηλόπιτα;

Εχω ένα σωρό μήλα και θα μου χαλάσουν

Ελεγα να φτιάξω κανένα γλυκάκι,αν προκύψει καμιά βόλτα σε φίλους να το πάω κέρασμα

Δεν έχω ξαναφτιάξει ποτέ μηλόπιτα

Οπότε η βοήθειά σας είναι πολύτιμη

ΜΗΛΟΠΙΤΑ

Μέσα στο ταψί βάζω ¾ του βιτάμ λιωμένο. Ρίχνω μια κούπα ζάχαρη και κανέλα.

Κόβω σε ροδέλες τα μήλα και ρίχνω και καρύδια.

Για την ζύμη

1 κούπα αλεύρι

1 κούπα ζάχαρη

4 αυγά

1 μπέϊκιν

ΜΗΛΟΠΙΤΑ ΤΡΙΦΤΗ

Για τη ζύμη

4 ποτήρια αλεύρι φαρίνα

1 ʽʼ σπορέλαιο & λίγο βιτάμ

1 ʽʼ ζάχαρη

2 αυγά

1 μπέϊκιν

Για τη γέμιση

2 κιλά μήλα

1 ποτήρι ζάχαρη

Κανέλα

Ετοιμάζουμε τη ζύμη και την στρώνουμε σε ένα ταψί.

Τρίβουμε τα μήλα και ρίχνουμε τη ζάχαρη. Τα στρώνουμε πάνω από τη ζύμη και από πάνω τρίβουμε την υπόλοιπη ζύμη. Ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 180ο για 20ʼ μόνο κάτω και μετά πάνω κάτω.

Εγώ κάνω την τριφτή και γίνεται πολύ ωραία!

Και για να σκασετε,

τσακισα και μια σοκολατιτσα και μια κουταλια μερεντα!!!!!!!!!

Ααααα!!!! Εδώ δεν πτοούμαι γιατί τσάκισα τσουρεκι Τερκενλή με κάστανο και άσπρη σοκολάτα!!!!!;)

Να ρωτήσω μόνο :

1) Με τι μπορώ ν' αντικαταστήσω την κρέμα γάλακτος στην καρμπονάρα? (παραγγελιά του κανακάρη μου το φαγητό!) Θέλω να την κάνω λίγο πιο ελαφριά...

Με κρέμα γάλακτος light(εγώ πάντα τέτοια χρησιμοποιώ) ή με νουνου αλλά δεν δένει καλά!

2) Μια απλή κι εύκολη συνταγή για ρώσσικη? Αρέσει πολύ στον ζώπυρο. Ε, να μην λέει ότι σκοτώνομαι να ικανοποιήσω μόνο τις επιθυμίες του γιου...

Αυτή που σου έδωσε η έβιρι αλλά αντί για γιαούρτι μπορείς να προσθέσεις μουστάρδα και πιπεριά φλωρίνης. Γίνεται πολύ νόστιμη και στη συγκεκριμένη πάει πολύ το αυγό!

Καλημερα αγαπουλες!

Τελικα να σας πως τα νεα, το παιδακι μου ειχε στουμπωσει απο το μηλο. Κακα ηθελε να κανει, γι'αυτο και δεν ετρωγε..

3 μερες τωρα που βαλαμε και μηλο δεν ειχε κανει κακα και χτες εκανε 5 φορες!!!:cool: 3 πολυ σκληρα και πονουσε και 2 πιο μαλακα και ξαλαφρωσε η ψυχουλα μου..

Κοβω την φρουτοκρεμα απο σημερα και την Δευτερα θα βαλουμε και φρουτα και πατατουλα-καροτο το μεσημερι.

Και ετσι λοιπον ησυχασαμε λιγακι...

έλα ρε το καημένο....

Γι'αυτό γκρίνιαζε το πουλάκι μου...Είχε ζόρι ΠΟΛΥ μεγάλο....

Τα έχω περάσει και τα ξέρω! Το τι κλίσμα έχει φάει η Λουκία δεν λέγεται!

Να ξέρεις αυτό που βοηθαει πολύ είναι το μέλι και το ακτινίδιο που όμως δυστηχώς δεν μπορεί να τα φάει από τώρα.


line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

4Suap3.png

line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

ελένη, για πόσο θα τους έχεις μαρή κ από τώρα έπεσες;

μαρία τώρα θυμήθηκα...όσο θήλαζα έτρωγα πολλά αχλάδια. πείτε με τρελή, αλλά πιστεύω ότι περνάει κ στο γάλα! βοηθιέται το παιδί! κ να τρως πολύ λάδι, ακόμα κ ωμό!

αχλάδια ώριμα να τρώει η καραμελίτσα κ θα στρώσει! για λίγο καιρό, αν θέλεις μη δίνεις ή δώσε ελάχιστο από μπανάνα, μήλο!

η Χ ποτέ δεν είχε πρόβλημα δυσκοιλιότητας! το αντίθετο! πάντα είχαμε υπερπαραγωγές!

λίγες ώρες...κ μετά οδοντίατρος κ πάλι! να πάω για καλσόν! να γυρίσω σπιτάκι μου, να συμμαζέψω ό,τι συμμαζεύεται!

αύριο έχω καθαριότητα, μπανάκι Χ το μεσημερι, να ετοιμάσω κ κατιτίς γιατί το πρωί της Κυριακής προσκάλεσα κόσμο για καφέ!

το βράδυ ο χορός! αν κοιμηθεί το φεφόπαιδο με τη γιαγιά του!

Link to comment
Share on other sites

Μαρία μου κι εσένα σ' ευχαριστώ πολύ. Τελικά το ψυχάκι-πλασματάκι είχε δυσφορία το καημένο. Ίσως να σου πει ο γιατρός να της το βράζεις το μήλο από δω και πέρα πριν το βάλεις στη φρουτόκρεμα. Αλλιώς θα το παραλείψει και θα σας δώσει μόνο άλλα φρούτα.

δεν το ηξερα οτι βραζεται, θα την ρωτησω.. ευχαριστω!!

Φεφακι μου μου ειπε να δωσω μονο μητρικο για 3 μερες ωστε να φτιαξει το εντερακι της και απο δευτερα θα ξαναδωσω φρουτοκρεμα και πατατα-καροτο το μεσημερι. Απλα θα κανουμε μια διακοπη...

Link to comment
Share on other sites

αχλάδια ώριμα να τρώει η καραμελίτσα κ θα στρώσει! για λίγο καιρό, αν θέλεις μη δίνεις ή δώσε ελάχιστο από μπανάνα, μήλο!

ναι αχλαδια ωριμα της εδινα και ηταν καλα, οταν μπηκε το μηλο εσφιξαν τα πραγματα, στην κυριολεξια, χαχχα!!

Τωρα την δευτερα θα δω πως θα εχει παει και με τα κακα το σκ και ισως δεν βαλω μηλο. Θα δουμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...