Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Ωχ Δωράκι ταλαιπωρήθηκες! Εγώ ήμουν ακριβώς το αντίθετο! Δεν μπορούσα να φάω με τίποτα στεγνές τροφές όπως κρέας ψητό, είχα ταράξει το γιαούρτι με ρύζι και έτρεχα τον άντρα μου να μου αγοράζει μιλκ σέικ. Και έχασα και 11 κιλά!!!

11;;;;Μα εσυ δεν ησουν εγκυος πουλι μου....σε διαιτα ησουν!!!!!!

Εγώ πάλι κορίτσια 2 εγκυμοσύνες δεν κατάλαβα τπτ.

Ευτυχώς δλδ.

Μόνο στην πρώτη έπαθα μια μικρή αποκόληση και κάθισα στο κρεββάτι κανα μήνα και σηκώθηκα στον 9ο.Στην δεύτερη δεν κατάλαβα Χριστό.

Αυτο με την ξαπλα...το ειχα,μη χασω!!!!!!!Απο την αρχη εως και τον 6ο.Μολις σηκωθηκα η καιμενη και εκανα καμια βολτουλα....γεννησα!!!!!!!!

Το μαγέρικο το έχουμε κάνει...για πάσα "νόσο"!!!

Και μου αρεσει τρελά!!Και μενααααα

Τι για φαγιά λέμε,τι για πεθερές-κουνιάδοκαταστάσεις λέμε,τι για δίαιτες,τι για τα προβλήματα στη δουλειά και στο σπίτι,τι για εγκυμοσύνες...

Είναι καφέ πλουραλιστικό...Αμ,πως!

Σα να πίνουμε καφεδάκι στις κουζίνες μας

Ειδες τι καλα;

όχι καλέ είσαι πολύ διακριτική:lol:

τώρα να σου πω τίποτα Μπαχάμες να σας στείλω???:D:tongue:

Ρόδο είμαστε και είχε λίγο κρύο σήμερα αλλά ωραίο ήλιο..Ροδο ε;τι καλαααα,θελω να ερθουμε καποια στιγμη.

αχ....όσο για τις εγκυμοσύνες πονεμένη ιστορία...δεν υπάρχει σύμπτωμα που να μην το είχα...στον υπερθετικό βαθμό...αλλά δε πειράζει...χαλαλι

Εεεεεεετσι,χαλαλι!!!!!!


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Φεφακι,συμφωνω σε οτι εγραψες............

Καλα εκανες και τα εγραψες και τα εβγαλες απο μεσα σου!

Αλλα το δικιο σου που θα το βρεις ,ηθελα να ξερα....

στην αδερφή μου! πού αλλού!

ευτυχώς με πήρε την κατάλληλη στιγμή, μιλήσαμε επί μακρόν κ αφού ξαλαφρώσαμε αμφότερες, γελάσαμε, φτυαρίσαμε, θάψαμε, είπαμε τα ουσιασικά κ τα ανούσια, είμαστε τγε μπιά!

πήρα τη δόση μου, σαν να τσίριξα Λιτσάκι μου!

Αγγελική τί να .λάσει η λάκτα ρε μπροστά στην ίον!!!!έλεος! σε βρίσκω αδιάβαστη!

κ δη την πλάκα! λίτσα με πιάνεις! σε πιάνω, αλλά χθες αποκοιμήθηκα κ τον ξέχασα τον φέφο στο σαλόνι! αλήθεια λέω.

αν τον είχα την ώρα που ήμουν έτσι όπως ήμουν, μάλλον ξύλο θα έτρωγε ο δόλιος! κ από την καλοσύνη του θα έλεγε κ άου!:lol:

Η κλεισούρα του χειμώνα νομίζω μας έχει τσιτώσει λίγο. Μου φαίνεται?

πώς σου πέρασε από το μυαλό κάτι τέτοιο; απορώ με το συνειρμό σου:tongue:

φεφάκι μέρα είναι θα περάσει...μη τα μαζεύεις όλα στο μυαλό σου... τα λέω να τ'ακούω κι εγώ!!!

έφυγα για παραλία με φούμπο και φουμπόπαιδα...θα τα πούμε μετά....

φιλιααααααά

ζηλεύω, ελπίζω να περάσατε τέλεια!!

Eγώ πάλι ονειρεύομαι βόλτα στα χιόνια, τζάκι και τρελο φαγοπότι......

Πολλά θέλω;;;;;;;:tongue::tongue:

Λίγο να ξελαπικάρουμε ρε γμτ.... :confused:

Φέφη ξελάφρωσες ή ακόμα;;;;

Δυστηχώς όσο και να ψάξεις δίκιο δεν θα βρεις γι'αυτό λέγε τα σ'εμάς για να ξεσκάς λίγο!!!

Το σμαρτάκι άραγε τι γίνεται;

Η Παναγίτσα να είναι δίπλα στο παληκαράκι της!

αυτό κάνω, τα λέω στις φίλες μου. μου πέρασε αγάπη, ευχαριστώ.

κ εγώ τα ίδια σκέφτομαι, μη σου πω κ πιο απλά.

μια μέρα άδεια, να φύγουμε ρε παιδί μου, να πάμε αλλού! οπουδήποτε, βόλτα, κάτι διαφορετικό.

ίσως φταίει το ότι χθες κ σήμερα άκουσα ειδήσεις! ...

Φεφη μου υπομονή τι άλλο μπορείς να κάνεις?Τώρα εγώ που δεν έχω ρέγγα και θέλω να χλαπακιάσω???Ιδέα θα πάρω τον Τ να φέρει όπως θα ερχετε στο σπίτι

αχαχαχα! σου έδωσα ιδέα, κ εγώ κ κυρίως η κάντυ!

Αμ δεν θα έκανα!

Θα τα φτιαχνα με ζαχαροπλάστη,σουβλατζή και πιτσαδόρο...

Πες τα,πες τα...

Οι σκατο-σύλλογοι όλου του κόσμου...

δεν ξέρω με ποιά έννοια τα λες περιστεράκι μου, αλλά αυτά είναι σοβαρά θέματα κ πράγματα που στέκονται ακόμα κ σήμερα εμπόδιο στο να είμαι όπως θέλω με την οικογένειά μου, να κάνω 2ο, γιατί καλά αστειεύομαι με τον φέφο που δεν είναι έτοιμος 100%, αλλά πώς να προχωρήσεις σε 2ο παιδί όταν έχεις ξαναδεί το έργο;

με κανέναν δεν θα τα έφτιαχνα, αλλά χθες κ σήμερα έχω όλα τα δίκια με το μέρος μου να φάω τα πάντα όλα!

Φεφη αυτό με το δόντι...Πω πω!

Ταλαιπωρία!!!

Τοσο καιρό που πήγαινες δεν το είχε βρει ο γιατρός;

μεγάλη ιστορία. ο ίδιος το είχε ανακαλύψει πριν χρόνια. είχα πάει τότε θεσσαλονίκη σε καθηγητή οδοντιατρικής κ μου έκανε βιοψία. όλα καλά.

πέρασαν χρόνια. άλλαξα οδοντίατρο για να προτιμήσω μια φίλη του φέφου, αυτή δεν είδε τίποτα η φίφα! για 2 μήνες δεν έβλεπε τίποτα. μέχρι που μου έκανε κάτι άλλες βλακείες, να με αφήσει με δόντι ανοιχτό 2 φορές χωρίς να μπορώ να την βρω πουθενά,

να πονάω, να μην έχει ανοιχτό κινητό, να λείπει, να με παίρνει μετά από μέρες κ να μου προτείνει να πάω σε τυχαίο οδοντίατρο να μου το δει, από εφημερίδα να ψάξω΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄;;;;

ενώ ήδη είχε προπληρωθεί από εμένα!

αυτομουτζώθηκα πόσες φορές που λειτούργησα συναισθηματικά κ όχι νομικά στο θέμα προπληρωμής!

κ πάω στον παλιό μου καλό οδοντίατρο κ βλέποντάς με να σφαδάζω, που μου άνοιξε το ιατρείο του κυριακάτικα για μένα, με ενημέρωσε κ για το ούλο! ότι έχω διπλό θέμα πάλι!

σε γενικές γραμμές προσπάθησα να το αποδώσω, αλλά με ξέρεις πλατιάζω καρδιά μου!;)

Λίτσα καλεί Φέφη...

Α και στην ερωτησή σου ο πεθερός μου έχει ψητοπωλείο.

είδες; έχω μύτη! μυρίζω τσιτσί από λουλουδιστάν!:lol:

Εγώ ελένη μαζί σου.Θα ήθελα ένα δωμάτιο σε πέτρινο σπίτι να ανάβει το τζάκι να πίνω ζεστό καφεδάκι και να έχω μια πιατέλα με γλυκά να ακούω μουσική και να διαβάζω!!!!!

Αχ πάλι ζητάω πολλά ρε γμτ????

Εχω πήξει σήμερα στη δουλειά!!!!!Βαρέθηκα απίστευτα σήμερα

Να σας πω και κάτι,ετσι να γελάσετε

Θυμάστε που σας ελεγα για μια φίλη μου που έκανε το διατροφικό τεστ και την πειράζει το γιαούρτι και το πιπέρι;

Αυτή λοιπόν πάει στον διαιτολόγο της μετά τις γιορτές που είχε καιρό να την δει.Είχε χάσει βέβαια,αλλά είχε ξεκοιλιαστεί κάποιες μέρες

Του το έπαιζε κακομοίρα του τύπου "πεινάω και δεν αδυνατίζω"

Της κάνει αυτός την λιπομέτρηση και μετά την στόλισε κανονικά...

Εσύ είσαι πού εφαγες μόνο μια φορά γλυκό στις γιορτές;

Εσύ εφαγες και σοκολάτα γάλακτος!

Εσύ είσαι που τρως τρια φλιτζάνια σαλάτα και μια μπριζόλα;

Τρως τη μισή σαλάτα και διπλάσια ποσότητα κρέατος

Κόκκαλο αυτή!!!

Οχι τώρα πείτε μου,πού την είδε ο διαιτολόγος τη σοκολάτα γάλακτος που την ειχε φαει αυτή πριν 10 μέρες

χαχαχα!

:lol::lol:

Αυτά να τα διαβάζει η φεφη που έκραξε τΟν διαιτολόγΑ

έλα δεν θέλω να μου πολυκουνιέσαι!:P

Το μαγέρικο το έχουμε κάνει...για πάσα "νόσο"!!!

Και μου αρεσει τρελά!!

Τι για φαγιά λέμε,τι για πεθερές-κουνιάδοκαταστάσεις λέμε,τι για δίαιτες,τι για τα προβλήματα στη δουλειά και στο σπίτι,τι για εγκυμοσύνες...

Είναι καφέ πλουραλιστικό...

Σα να πίνουμε καφεδάκι στις κουζίνες μας

σε κάθε κουζίνα, νορμάλ, αυτό γίνεται!

εμείς γιατί να διαφέρουμε;

στην εγκυμοσύνη μου πήρα 20 κιλάκια, αλλά ξεκίνησα στην 8-9η με 70 κιλά! φορτωμένη!

ένιωθα πολύ όμορφη, έβγαλα πανάδες στο πρόσωπο!

έτρωγα πολύ, δεν είχα εμετούς, ανακατωσούρες. απλά στο 1ο τρίμηνο είχα λαχτάρα για σαλάτες, φρούτα!

όπερ κ συνεχίστηκε κ στα επόμενα τρίμηνα. στον 4ο μήνα είχα αποκόλληση κ έμεινα ξάπλα ως τον 7ο-8ο περίπου.

έτρωγα πολύ, είχα χαρά μεγάλη, ακόμα κ ξάπλα ήμουν σε έκσταση!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω με ποιά έννοια τα λες περιστεράκι μου,

Με την εννοια ότι δεν θα είχα διάθεση για δίαιτα,αλλά θα έπεφτα με τα μούτρα σε όλα τα απαγορευμένα φαγάκια για να βρω παρηγοριά

αλλά αυτά είναι σοβαρά θέματα κ πράγματα που στέκονται ακόμα κ σήμερα εμπόδιο στο να είμαι όπως θέλω με την οικογένειά μου, να κάνω 2ο, γιατί καλά αστειεύομαι με τον φέφο που δεν είναι έτοιμος 100%, αλλά πώς να προχωρήσεις σε 2ο παιδί όταν έχεις ξαναδεί το έργο;

με κανέναν δεν θα τα έφτιαχνα, αλλά χθες κ σήμερα έχω όλα τα δίκια με το μέρος μου να φάω τα πάντα όλα!

Εχεις όλο το δίκιο με το μέρος σου

έλα δεν θέλω να μου πολυκουνιέσαι!:P

Θα με δείρεις;

Βρε εγώ σε καταλαβαίνω,αλλά λέω καμιά βλακεία για να ξεχνιέσαι λίγο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι τις θες κι εσύ χρυση μου τις ειδήσεις? αυτοί είναι για να μας στείλουν όλους...

αντιγράφω από fb...πολύ γέλασα

Οταν είδα τον τελευταίο λογαριασμό του ρεύματος έπαψα να έχω φοβία για το σκοτάδι, άρχισα να φοβάμαι το φως!


Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μαγειρονοικοκυρούλες!:tongue:

Για σήμερα έφτιαξα μια... ψαρολαχανόσουπα... δικής μου εμπνεύσεως (καλά, δεν ανακάλυψα και την πυρίτιδα:rolleyes:) κι απ' ότι μου είπαν οι άντρες της παρέας (γιατί εγώ δεν την τρώω) ήταν καταπληκτική!

Τα κέφια μου δεν είναι καλά. Ξανάρχισα δουλειά, επέστρεψε κι ο μικρός σε σχολείο/δραστηριότητες κι έχω φάει μεγάλη ήττα (μετά το 15ημερο ξεσάλωμα):cool:. Συν την κοινωνικο-πολιτικο-οικονομική ανασφάλεια... συν μια έμφυτη μελαγχολία... έδεσε το γλυκό!!:roll:

Ανησυχω για σμαρτακι......

Εχει καμια τηλ της;

Να παρουμε να μαθουμε....

Επισης η Αννα δεν μπηκε καθολου σημερις.....

Που είναι τα κορίτσια μας? Ανησυχώ - κι εγώ - πολύ...

(Δωράκι, συγχαρητήρια για τα άψογα αποτελέσματα - πάντα τέτοια!:D)

Το μαγέρικο το έχουμε κάνει...για πάσα "νόσο"!!!

Και μου αρεσει τρελά!!

Τι για φαγιά λέμε,τι για πεθερές-κουνιάδοκαταστάσεις λέμε,τι για δίαιτες,τι για τα προβλήματα στη δουλειά και στο σπίτι,τι για εγκυμοσύνες...

Είναι καφέ πλουραλιστικό...

Σα να πίνουμε καφεδάκι στις κουζίνες μας

Ωραία εικόνα περιστεράκι...

(Πως έκανες 9 χλμ κάθε μέρα βρε θηρίο?:shock:)

Φούμπιιιιι, βόλτα στη θάλασσα? Σε φθονώ!!!!!:twisted:

Φιλιά σε όλες σας!:-)


Link to comment
Share on other sites

χθες τα νέα ήταν απογοητευτικά, γιατί χρειάζεται επέμβαση στο ούλο από γναθοχειρούργο. έχει ανοίξει το ούλο κ φαίνεται κόκκαλο σε σήψη που κουνιέται! όλη η περιοχή όταν την ακουμπάει ο,τιδήποτε είναι

Παναγιά μου σύγκορμη ανατρίχιασα, καλύτερα να γεννάω παρά να πάω σε οδοντίατρο.

ως εκ τούτου, γειά θου διατροφολόγα κ σιλουέτα!

Εδώ θα διαφωνήσω κάθετα, και θα σε παροτρύνω να κάνεις τη δική σου δίαιτα, αυτή που θα σε βολέψει εσένα, χωρίς διατροφολόγο. Μπορείς να ακολουθήσεις δίαιτες που θα βρεις από γνωστούς και από ίντερνετ, μπορείς να κάνεις αυτό με τη σαλάτα πριν το φαγητό και πολύ νερό ταυτόχρονα, αλλά μην την παρατήσεις τώρα, γιατί τώρα είναι η ιδανική στιγμή. Έτσι κι αλλιώς κάποιες μέρες με τις θεραπείες των οδοντιάτρων δε θα μπορείς να τρως. Άρα, είναι καλύτερα να πονάει το δόντι και να τρως το ζυγισμένο ανθότυρο των 50γρ. παρά το σουβλάκι. Στο τέλος της θεραπείας που χρειάζεσαι θα φοράς και ένα νούμερο μικρότερο στα ρούχα. Μην τα παρατήσεις.

κ εδώ που τα λέμε, να δώσω λεφτά για καλό ρούχο; για μια φορά;

τί άλλο;

Αν είναι να δώσεις λεφτά για κάτι καινούργιο, δώσ' τα να πάρεις ένα λουσάτο πουκάμισο. Έτσι θα δώσεις λιγότερα χρήματα από ένα φουστάνι, (που ίσως να θέλει και το καινούργιο παπούτσι-τσάντα), και θα το συνδυάσεις κι άλλη φορά με άλλη φούστα ή παντελόνι.

εβίρι μου να σε πω περαστικά!

Αχ Φέφη μου, είδες; Μου είπες και μου πέρασε!!!!!

Το μαγέρικο το έχουμε κάνει...για πάσα "νόσο"!!!

Μόνο για πάσα νόσο και πάσα....χμχμ. Ολόκληρο τσατ το έχουμε κάνει.

Οταν είδα τον τελευταίο λογαριασμό του ρεύματος έπαψα να έχω φοβία για το σκοτάδι, άρχισα να φοβάμαι το φως!

χαχαχαχαχα πάρα πολύ καλό

απ' ότι μου είπαν οι άντρες της παρέας (γιατί εγώ δεν την τρώω) ήταν καταπληκτική!

Εγώ ήμουν σίγουρη ότι θα ήταν πεντανόστιμη.

Ας ελπίσουμε ότι τα κορίτσια μας η Άννα και η Σμαρτάκι, απλώς έχουν αργήσει να μπουν.

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια, έπαθα κι εγώ ήττα σήμερα. Πήγα άλογο και γύρισα κότα. Γύρισα από το σχολείο με σπασμένα φτερά. Από το μεσημέρι κι ύστερα αισθάνομαι μεγάλη απογοήτευση εξαιτίας της διευθύντριας και του σχολείου.

Για να σας εξηγήσω εν τάχυ, η κόρη μου κάθε μέρα σχολάει στις 12:10. Από τη Δευτέρα προσπαθώ να βρω τη διευθύντρια και όλο δεν την πετύχαινα. Σήμερα ήταν εκεί και όλα έδειχναν ιδανικά. Μίλησα πρώτα με την άλλη δασκάλα της κόρης μου (δύο δασκάλες διδάσκουν στο τμήμα μας: η διευθύντρια κι άλλη μία) και εξηγώντας της αυτό που ήθελα, σε πρώτη εκτίμησή της μου είπε, ότι μάλλον γίνεται και κατά δεύτερον ότι πρέπει να πάρω έγκριση.

Στο προκείμενο τώρα. Αυτό ακριβώς που θέλω, είναι μετά το πέρας του καθημερινού γερμανικού τμήματος, να πηγαίνει η κόρη μου στο ελληνικό τμήμα μέχρι τη 13:00 η ώρα. Δηλαδή, να παρακολουθεί την τελευταία ώρα του ελληνικού τμήματος (ό,τι μάθημα κι αν έχουν εκείνη την ώρα) και να σχολάει στη μία η ώρα κι όχι στις δώδεκα. Η διευθύντρια μού το αρνήθηκε. Στην αρχή με έστειλε στη δασκάλα της φύλαξης ώστε να ζητήσω να μου κρατάει το παιδί για 1 ώρα, για να με ξεφορτωθεί, ενώ εγώ ξέρω πως κατάλαβε αυτό που της ζήτησα, αφού μιλήσαμε στα αγγλικά. Στο τέλος, ξαναπήγα στη διευθύντρια με τη βοήθεια μιας Ελληνίδας μαμάς που μετέφραζε αυτά που λέγαμε.

Κορίτσια το μετάνιωσα που πήγα. Δε ξέρω μήπως στιγματιστεί το παιδί. Αυτό που με φοβίζει τώρα και μου έχει κόψει τα πόδια είναι το γεγονός ότι, έτσι μπορεί να χάσει χρονιά η κόρη μου. Αυτό δε θα το συγχωρήσω στον ευατό μου. Θα αισθάνομαι μια ζωή ένοχη αν της κάνω τέτοιο πράγμα.

Για να καταλάβαιτε καλύτερα αυτό που εννοώ (μιας και δεν τα έχω αναφέρει όλα) στο γερμανικό τμήμα προετοιμασίας της γλώσσας προχωράνε με ρυθμό χελώνας, ακόμη σε λέξεις βρίσκονται, ούτε γραμματική, ούτε τίποτα. Αν δεν την έγραφα σε ιδιαίτερα μαθήματα δε θα έβλεπε προκοπή. Το πότε θα πάει το κάθε καινούργιο παιδί στο τμήμα του είναι μόνο στο χέρι της διευθύντριας, η οποία δίνει την έγκρισή της αφού διαπιστώσει ότι το κάθε παιδί ξέρει να μιλάει γερμανικά. Πείτε μου τώρα εσείς, είναι ήδη Ιανουάριος και ακόμη μαθαίνουν λεξούλες. Πότε θα μάθουν τα παιδιά να μιλάνε πραγματικά; Επίσης, όπως έμαθα οι απαιτήσεις της Δ' δημοτικού των γερμανικών είναι πολύ μεγάλες. Θα πρέπει να γράφει το παιδί εκθέσεις, να λύνει δύσκολες ασκήσεις γλώσσας και γενικά θα πρέπει να χειρίζεται καλά τη γλώσσα. Πώς όμως θα γίνει αυτό, όταν στο τμήμα προετοιμασίας μαθαίνουν ακόμη λέξεις; Πόσα ιδιαίτερα να κάνει μόνη της για να μάθει τέτοιο όγκο λεξιλογίου και γραμματικής; Και σε τελική ανάλυση, προσωπικά καθόλου δε με νοιάζει αν θα είναι καλή μαθήτρια στα γερμανικά, εμένα με νοιάζει να προχωρήσει στα ελληνικά. Οι Γερμανοί όμως έχουν άλλη άποψη γι' αυτό. Κι ενώ της είπα ότι πρόκειται να επιστρέψουμε τα επόμενα χρόνια στην Ελλάδα, εκείνη απάντησε: "ναι αλλά τώρα είστε στη Γερμανία". Άρα θα ήταν άσκοπο να της πω ότι το παιδί ενδιαφέρεται μόνο για τα ελληνικά.

Μπλέξαμε κορίτσιαααααα, μπλέξαμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Φούμπιιιιι, βόλτα στη θάλασσα? Σε φθονώ!!!!!:twisted:

εμ γι'αυτό το έγραψα:mrgreen:...μόνο εγώ θα ζηλεύω θέατρα, βόλτες και χιόνια????

εβίρι μου πιστεύεις πραγματικά ότι μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα με το παιδί? Εύχομαι να μη συμβεί τίποτα απ'όλα αυτά που φαντάζεσαι...αν πάλι σου κάνει θέμα δεν μπορείς ν'απευθυνθείς κάπου για να βρεις το δίκιο σου...φαντάζομαι εκεί θα είναι πιο αξιοκρατικά τα πράγματα απο 'δω...

τώρα πηγατε Γερμανία? νόμιζα πως μένατε πολλά χρόνια εκεί...


Link to comment
Share on other sites

foubi μου καινούργιοι είμαστε, ήρθαμε το Σεπτέμβριο. Δυστυχώς, όπως κατάλαβα έτσι είναι το σύστημα του σχολείου και δε μπορώ να βρω το δίκιο μου αλλού. Κι εγώ το ελπίζω να μη συμβεί αυτό που απεύχομαι. Το μόνο που μας μένει τώρα να κάνουμε είναι να κλίνουμε τη λέξη διάβασμα σε όλες τις πτώσεις και αριθμούς και το ρήμα διαβάζω σε όλους τους χρόνους και εγκλίσεις. Κατάλαβες.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία μου τα άλλα σχολεία της Στουτγκάρδης είναι μόνο γερμανικά. Αμιγώς ελληνικά πλέον δεν υπάρχουν πουθενά. Μόνο το ελληνικό λύκειο έχει μείνει εδώ, το οποίο θα δεχτεί εγγραφές, ίσως μόνο για ένα χρόνο ακόμη. Δηλαδή θα παρακολουθήσουν μαθήματα τα ελληνόπουλα εκεί μόνο για 2-3 χρόνια ακόμη και μετά θα το κλείσουν. Στις άλλες βαθμίδες δεν υπάρχει αμιγώς ελληνικό σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Εβίρι πράγματι μπλέξατε,αλλά με την κλίση του ρήματος "διαβάζω"ίσως διορθωθούν τα πράγματα.

Μου φαίνεται πολύ σκληρό το σύστημα για τα παιδάκια και η αντιμετώπιση της διευθύντριας απόλυτα αντιπαιδαγωγική.Το σχολείο δεν θα πρέπει να προσφέρει μόνο μάθηση,είναι και φορέας κοινωνικοποίησης.Κι εφόσον ένα παιδί έχει διαφορετική μητρική γλώσσα και η πιθανότητα να μείνει επί μακρόν στη Γερμανία είναι μικρή,γιατί να μην παρακολουθεί το τμήμα της μητρικής του γλώσσας;

"Γερμανικά"συστήματα στ' αλήθεια!

Αλλά εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί να κινδυνεύει η κόρη σου να χάσει τη χρονιά της;

Απαγορεύεται ο διάλογος και η συνεργασία του σχολείου με τους γονείς;Αν είναι δυνατόν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...