Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Να ρωτήσα κάτι περί μαγειρικής αν θέλετε να βοηθήσετε με ιδέα?

Χθες έκανα σούπα μοσχαράκι αυγοκομμένη.

Πρίν αυγοκόψω είχα βγάλει το βραστό κρέας, το οποίο δεν μας αρέσει και δεν το τρώμε.

Σήμερα σκέφτομαι να κάνω το μοσχαράκι που περίσσεψε από χθες κοκκινιστό με πατάτες.

Θα βγεί λέτε καλό?

Σε ποιό στάδιο να βάλω το κρεάς?

Αν κάνω τιςπατάτες σαν γιαχνί και στο τέλος βάλω το κρεάς θα τρώγεται? :confused:


-7.5 κιλά :D

Link to comment
Share on other sites

dimmi δηλαδη οταν εριξες το αυγολεμενο δεν ηταν το μοσχαρι μεσα??Αν οχι τοτε μπορεις ανετα να το κανεις κοκκινιστο,εγω θα σου προτεινα να μην το κανεις με πατατες γιαχνι γιατι εμενα δεν μου αρεσει(το εχω δοκιμασει)Το κοκκινιστο ειναι ωραια με κολοκυθακια μεσα(αν τα τρωτε)


:-D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Να ρωτήσα κάτι περί μαγειρικής αν θέλετε να βοηθήσετε με ιδέα?

Χθες έκανα σούπα μοσχαράκι αυγοκομμένη.

Πρίν αυγοκόψω είχα βγάλει το βραστό κρέας, το οποίο δεν μας αρέσει και δεν το τρώμε.

Σήμερα σκέφτομαι να κάνω το μοσχαράκι που περίσσεψε από χθες κοκκινιστό με πατάτες.

Θα βγεί λέτε καλό?

Σε ποιό στάδιο να βάλω το κρεάς?

Αν κάνω τιςπατάτες σαν γιαχνί και στο τέλος βάλω το κρεάς θα τρώγεται? :confused:

θα τρωγετε απλα θα το βαλεισ στο τελος οταν θα ειναι ετμες τελειωσ οι πατατες 8α και γυρνα την κουζινα στο γκριλ μονο να ροδισει!!!!


rbOEp3.png
Link to comment
Share on other sites

ααα γιαχνι ειπεσ,τωρα ειδα,κατσαρολα δλδ,λεω να κανεις τισ πατατες κανονικα αλλα να το τσιγαρισεις να παρει χρωμα σ ενα αλλο σκευος το κρεας και στο τελος τα ενωνεις!!


rbOEp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:tongue:

:rolleyes::lol:

εδώ έχει κρύο. δεν πάω πουθενά, ούτε καν εκκλησία. πείτε με γαιδούρα, αλλά βγαίνω. έχει πολλή υγρασία!

σήμερα τρώμε γιοβάρλακος κ το παιδί αρνάκι με ρυζάκι.

χθες απόγευμα πήγαμε σε ένα εμπορικό για βόλτα κ το χάρηκε πολύ το παιδί, γιατί είδε παιδάκια κ ανέβηκε κ σε πολλά καρουσέλ.

αλλά είχαμε κ ένα περιστατικό με παιδάκια που ήταν κάτι παραπάνω από αδιάκριτα-σκατόψυχα! κορόιδευαν το φεφόπαιδο, ένα του έπιασε τη φραουλίτσα, χαμπάρια το φεφόπαιδο, εγώ βούρκωσα, θύμωσα, δεν ήξερα πώς να το αποτρέψω, καθώς ήταν παιδάκια!

το μόνο που ψέλλισα ήταν σας ακούω κ τί λέτε κ σας βλέπω τί κάνετε!

κ πήρα το παιδί μακριά τους με το ζόρι, αν κ το φεφόπαιδο δεν ήθελε να φύγει από τα παιδάκια!ήθελε να παίξει μαζί τους.

έτσι δεν πήρα τηλέφωνο σε μια ψυχούλα που το είχα υποσχεθεί. ήμουν κάπως κ χρειαζόμουν τη σοκολατα μου να συνέλθω!

φιλάκια! χρόνια πολλά κ καλά με υγεία!

Φεφακι,μη δινεις σημασια αγαπη,ειναι παιδακια....δεν φταιγανε αυτα....φταινε οι γονεις τους......,αληθεια που ηταν οι γονεις εκεινη τη στιγμη;να τα πουνε οτι αυτο που κανουν δεν ειναι σωστο;

Μη χαλας την ζαχαρενια σου λοιπον,αφου το κοριτσακι μας δεν εδωσε σημασια......ευτυχως ειναι μικρουλα και δεν την πειραζει!!!!

Δωστης ενα φιλακι απο την πεθερουλα της κι ςνα απο τον θησαυρουλη μου;););)

Καλησπέρα κορίτσια μου.

Η κόρη μου έφυγε απόψε και έφτασε πριν λίγο στην Αθήνα. Πώς πέρασαν τόσο γρήγορα οι μέρες, λες και ήρθε χτες το βράδυ. Δεν τη χόρτασα, ήθελα να κάτσει κι άλλο. Θα μου πείτε βέβαια, χορταίνονται τα παιδιά όσο και να τα βλέπουμε;Αχ Εβιρακι μου,φυσικα και δεν χορταινονται........

Πως ειναι ομως,οταν περνας ομορφες στιγμες,περνουν σαν νερο......οταν ομως ανηπομονεις για κατι,δεν περναει με τιποτα!!!!!!!!

Κορίτσια ένα πράγμα έχω να σας συμβουλεύσω. Χαρείτε όλες τις στιγμές των παιδιών σας τώρα που είναι μικρά, γιατί θα περάσουν τόσο γρήγορα τα χρόνια, που θα αναρωτιέστε πότε πέρασε κιόλας ο καιρός από τότε που ήταν μωρά. Να μη ζητάτε να μεγαλώσουν γρήγορα, γιατί γρήγορα θα περάσει και ο καιρός που θα φύγουν από το σπίτι σας.

Εδω κι αν εχεις δικιο!!!!!!!!!

Καλημερα κοριτσακια,χρονια πολλα!!!!!

Σημερα εχει πολυ κρυο....και δεν πηγαμε εκκλησια,δυστυχως....

ηθελα πολυ να παμε να κοινωνησω το θησαυρουλη μου,αλλα φοβηθηκα να τον βγαλω εξω...δεν ειναι 100% καλα ακομη.

Σημερα θα φαμε ψαρακια τηγανιτα και πατατες φουρνου...

Καλο μεσημερι.


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και Χρονια Πολλα,την Φωτιση του Αγιου Πνευματος να εχουμε εμεις και ολος ο κοσμος!

Βγηκα το πρωι και πηγαμε εκκλησια με την γειτονισσα, το παιδι σπιτι, εχει σημερα μου φαινεται την πιο ασχημη μερα του χειμωνα, αερα και βροχη χαμος!!!!

σημερα τρωμε μακαρονια με κοκκινη σαλτσα απο την γειτονισσα και εγω θα κανω μια σαλατα αναμεικτη..

φιλακια σε ολες!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τώρα που ξεπετάγεται ο μικρός κάποιες φορές παίζουν μαζί και τους απολαμβάνω.Αλλά τσακώνονται και πάρα πολύ!!!!

Στην ηλικία που είναι έτσι κάνουν, εκεί που παίζουν εκεί τσακώνονται και μετά τα ξαναβρίσκουν. Με τον αδερφό μου που έχουμε τρια χρόνια διαφορά το τι ξύλο έπεφτε μεταξύ μας, δεν λέγεται..... Όταν όμως μπήκα στα 18 κι εκείνος στα 15, αρχίσαμε να έχουμε κοινές παρέες σε σημείο που βγαίναμε καθημερινά σχεδόν μαζί!

είμαι έτοιμη ρε Λίτσα. μετά το 2ο θέλω να χαλαρώσω. μια ζωή μέσα θα είμαι κλεισμένη στο σπίτι; βαρέθηκα! τώρα κ άμα σου πω, ίσα που αντέχω την κλεισούρα!

αργότερα πάει το πουλάκι πέταξε.

έχεις δίκιο. Κι εμένα μετά από 10 χρόνια ώρες ώρες παίζουν τα νεύρα μου που δεν μπορώ να κάνω πράγματα την στιγμή που έχω την όρεξη και που θα πρέπει να προγραμματίζω την κάθε έξοδο.

κρίση κ μαλλιά από τσόνι!

τα παιδιά είναι χαρά Θεού!

ε ρε κ ερχόντουσαν δίδυμα! δικαίωμα στο όνειρο κόρες!!!!!!! κ να ήταν αγόρια!!!!!

Ο φέφος θα πάθαινε παράκρουση χιχιχιχιχι!

κ μετά ήρθαν οι μέλισσες!!!!!!

ζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ

φιλιά σε όλες κ να περάσετε τέλεια!

Λίτσα, να τον χαίρεσαι, να σας χαίρεται, να είναι γερός κ πάντα να αγαπιέστε! χρόνια του πολλά! από τώρα, για σίγουρα!

κ κάνε κ τρίτο!

Και ναι βρήκα τον χρόνο να μπω και να δω τι γίνεται στην παρεούλα μας!

Σήμερα μαγείρεψα μοσχαράκι κοκκινιστό με πατατούλες τηγανιτές, μιαμ μιαμ...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

να ακούσεις φέφο να μιλάει γαλλικά, να αναρωτιέσαι κατάπιε τίποτις κ πνίγεται;

χαχαχαχα! Γειά σου φέφι με τα ωραία σου:wink:;-):wink:;-):wink:

kagly είναι πολυ θετικό που ο άντρας σου σε στηρίζει και σε υποστηρίζει

Οπότε τον έχεις σύμμαχο

Θα έλεγα για αρχή να κόψεις τα πολλά-πολλά

Ενα πιάτο φαγητό το μεσημέρι είναι υπεραρκετό

Νομίζω πως κι εγώ ετσι θα έκανα.

Αυτό από μόνο του είναι αιτία πολεμου!!!

Το τι κάνει ενα ζευγάρι και το πότε αποφασίζει να κάνει παιδί και το αν θέλει να κάνει είναι δική του υπόθεση

Αυτός σαν καλός αδερφός και κουνιάδος κατι τέτοιο θα έπρεπε να απαντήσει στους κακεντρεχείς κουτσομπόληδες,αντί να μεταφέρει τα λόγια τους

Sorry αλλά το άτομο είναι για κλωτσιές:confused::confused::confused::confused::confused::confused:

Αν δεις ότι δεν αντέχεις άλλο, τότε να προτείνεις στην πεθερά σου να έρθει από το χωριό να μένει μαζί με τον κουνιάδο σου και να τον φροντίζει όπως εκείνης της αρέσει.

Κι αυτό επισης είναι πολύ καλή απάντηση!

φεφακη μου τι να πεις,δεν φταινε τα παιδια δυστυχως φταινε οι γονεις που τα μεγαλωνουν ετσι.

Συμφωνώ απολύτως!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


:lol:καλησπερα, καλησπερα, χρονια πολλα σε ολους και ολες μας.καλοφωτιστα να ειναι τα παιδακια μας. σημερα κοιμηθηκα μεχρι τις 1030 το πρωι και δεν μπορουσα να συνελθω μετα.ηταν να πηγαιναμε βολτα αλλα λογω βροχης και αερα, δεν πηγαμε ουτε εκκλησια και ουτε προβλεπεται να βγουμε και καθολου. η μικρη σημερα συνηλθε εντελως.εφτιαξα κοτοσουπα με ρυζακι, σουφλε πατατας και ο συζυγατος εψησε και 2 μπριζολες στο τζακι. η μικρη μολις κοιμηθηκε μετα απο μια μερα γεματο χωρο, αγκαλιες( αφου καποια στιγμη μου λεει μαμα, τανει-φτανει εννοουσε, το εσκασα στα φιλια:D:D). το σπιτι μου ειναι σε αθλια κατασταση αλλα σημερα δεν βλεπω να κανω και πολλα. θα μαζεψω τωρα:D την κουζινα και αν προλαβω θα καθρισω και τα μπανια και αυριο τα υπολοιπα. το πεθερικο εσκασε που δεν πηγαμε εκει για φαι:):lol:, πηρε 100 τηλ το γιοκα της, τι θα φατε, πως θα το φατε, κλπ, κλπ.τελικα να ακτινιδια τα εκανα μαρμελαδα και εγινε νοστιμοτατη και τους κουραμπιεδες τσιζκεικ-ειπαμε δεν πεταμε τιποτα.:wink:

καγκλυ αν σας επιτρεπουν τα οικομικα σας θα ελεγα να πηγαινατε αλλου να μεινετε.ενα πιατο φαι μπορεις να το δινεις, οχι ομως να κανεις την υπηρετρια. τωρα αν θελει η πεθερουλα ας ερθει και ας τον φροντιζει οπως θελει. οχι αυτη να εχει τη βολη της και να σου δινει οδηγιες χρησης!!!!!:evil::evil:

αγγελικουλα ωραιο φαγακι, απτα αγαπημενα μου!!!

μαρια ελπιδα τελικα σολη την ελλαδα κακοκαιρια εχει.

δωρακι αντε να το περασετε και αυτο και αλλη αρρωστια να μην σας βρει!!

σελεστινα ωραιο το γλυκακι φαινεται, στειλε κανενα κομματακι:).

εβιρυ αυτο λεει και η μαμα μου, οτι δεν καταλαβε ποτε μεγαλωσα και ποτε εκανα μωρο. :D

φεφακι μου μη σκας καλη μου. το φεφοπαιδο ειναι μικρουτσικο ακομη και δεν δινει και πολυ σημασια.και εγω βρεθηκα πριν 2 μηνες σε παρομοια κατασταση σε εναν παιδοτοπο και δεν ηξερα πως να αντιδρασω. ευτυχως η μικρη μου δεν ασχοληθηκε.ειναι θεμα ανατροφης. αληθεια οι γονεις δεν ειδαν/ειπαν τιποτα???

αννια μακαρι να εισαι εγκουλα :).

dim μια χαρα θα γινει κοκκινιστο. τωρα για τις παταες μεσα δεν ειμαι και πολυ σιγουρη:?:

φουμπι συνηθως οι μεγαλοι ειναι πιο αδιακριτοι απο τα παιδια. εμενα να δεις κλαμα η πεθερα οταν εφευγε ο γιοκας της, το 31 χρονων μωρο της, απτο σπιτι για να μεινουμε μαζι (και πηγαινε αποσταση 5 λεπτα μακρια!!!!). τυφλα ναχει η μαρθα βουρτση!!!τετοιο ταλεντο σας λεωωωω!!!!

η περιστερω ακομη ταιζει το περιστεροσογο???

μακια..παω για καμμια δουλεια τωρα που κοιμουνται τα βλασταρια μου!!!

Link to comment
Share on other sites

:lol:καλησπερα, καλησπερα, χρονια πολλα σε ολους και ολες μας.καλοφωτιστα να ειναι τα παιδακια μας. σημερα κοιμηθηκα μεχρι τις 1030 το πρωι και δεν μπορουσα να συνελθω μετα

αχ! Πόσους μήνες έχει να μου συμβεί αυτό!

το πεθερικο εσκασε που δεν πηγαμε εκει για φαι:):lol:, πηρε 100 τηλ το γιοκα της, τι θα φατε, πως θα το φατε, κλπ,

Ανησυχούσε μήπως μείνετε νοιστικοι?????

κλπ.τελικα να ακτινιδια τα εκανα μαρμελαδα και εγινε νοστιμοτατη και τους κουραμπιεδες τσιζκεικ-ειπαμε δεν πεταμε τιποτα.:wink:

Καλοφάγωτα!

η περιστερω ακομη ταιζει το περιστεροσογο???

Μπα μάλλον την έχωσαν στην κουζίνα για να πλύνει και τα πιάτα μαζί με τον κουνιάδο της!!!!!:tongue::tongue::tongue::tongue::tongue::tongue:

μακια..παω για καμμια δουλεια τωρα που κοιμουνται τα βλασταρια μου!!!

Περιστεράκι περιμένουμε νέα!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά κορίτσια, εχουμε καμία φωτεινή;

Σήμερα περάσαμε πολύ ωραία, ήρθε ο κουμπάρος μας ψήσαμε στην ηλεκτρική ψησταριά τελικά γιατι εξω λυσομανάει ο αέρας και φάγαμε. Εκανα και πατατες και τζατζίκι και σαλάτες και πίτα. Τα θέλει ο μώλος μου ώρες ώρες. Επειδή Χριστούγεννα και Πρωτοχρονιά λείπαμε το θέλα ένα τραπέζι να το κάνω εγω στο σπίτι. Και μετά έπλενα και ξανα έπλενα και έχω και μια σχάρα μουλιάζει.

Συμφωνώ με τα κορίτσια που πρότειναν μαρμελάδα, γιατί έτσι θα τα καταναλώσεις όλα. Στο τσίζκεϊκ δε μπορείς να βάλεις περισσότερα από 2-3 ακτινίδια λιωμένα ή φέτες. Η ιδέα με τους κουραμπιέδες είναι πάρα πολύ καλή. Για να βάλεις τα ακτινίδια από πάνω, σου προτείνω να φτιάξεις ένα σιρόπι πηχτό και να τα βουτήξεις μέσα ή ίσως να τα αφήσεις να δέσουν σ' αυτό για λίγο και μετά να βάλεις πάνω.

Συμφωνώ.

Εμείς αύριο θα φάμε μπριζόλες, αλλά ακόμη δε ξέρω με τι θα τις συνοδεύσω, θα το σκεφτώ αύριο. Δυστυχώς δε γινόταν να μπω νωρίς στο πάρεντς να σου προτείνω κάτι για να προλάβεις να ψωνίσεις. Αύριο το πρωί θα πάμε στην εκκλησία και μέχρι να γυρίσουμε, εσύ θα έχεις μαγειρέψει. Έχουμε και διαφορά ώρας...., αχ βρε παιδί μου μια φορά ζήτησες κι εσύ μια ιδέα και δε μπορώ να σε βοηθήσω.

Και γω ήθελα να πάω εκκλησία αλλά με τέτοιο καιρό προτίμησα το πάπλωμα είμαι γαιδουρίτσα. Ηρθε και ο παπάς σήμερα μάλλον δεν πρόλαβε χτες όλα τα σπίτια και πέρασε σήμερα.

Ναι κατάλαβα. Είναι αυτό που λέμε ότι όταν πάμε σε βάφτιση, πάμε σε βαφτίσια. Όταν πάμε σε γάμο, πάμε σε .........

:):):)

Πιστεύω ότι το σωστό είναι να μείνεις στο σπίτι που σας παραχώρησε η πεθερά σου. Καταρχήν, οι καιροί είναι δύσκολοι και θα γίνουν ακόμη δυσκολότεροι. Δεν είναι καιρός για περιττά έξοδα.

Δεύτερον, σου προτείνω να βοηθάς τον κουνιάδο τόσο, όσο είναι η δική σου αντοχή. Δε λέω να γίνεις υπηρέτρια, αλλά ούτε και να τον παρατήσεις, επειδή αυτός είναι γαϊδούρι κι επειδή η πεθερά σου του έχει αδυναμία. Αν σου ζητηθεί να κάνεις κάτι περισσότερο απ' αυτό που εσύ αντέχεις τότε θα το παίξεις ανάλογα, ή που θα πεις ναι, ναι, ναι κι εσύ θα κάνεις το δικό σου, ή που θα ξεκαθαρίσεις μέχρι πού δύνασαι να βοηθάς.

Μη ξεχνάς ότι, ό,τι κάνεις αυτό λαμβάνεις. Επομένως, βοήθεια παρέχεις, βοήθεια θα λάβεις και μάλιστα στο διπλάσιο. Αρκεί να το κάνεις με την καρδιά σου για να πάρεις επιστροφή. Όταν γίνεται αγγαρεία δε λαμβάνεις τίποτα. Ίσως περνάς κι εσύ τη δική σου δοκιμασία. Αν δεις ότι δεν αντέχεις άλλο, τότε να προτείνεις στην πεθερά σου να έρθει από το χωριό να μένει μαζί με τον κουνιάδο σου και να τον φροντίζει όπως εκείνης της αρέσει.

Δεν θέλω να λάβω τίποτα. Κάνε το καλό και ρίξτο στο γυαλό. Οτι κάνω το κάνω γιατί δεν το λέει η καρδιά μου να αδιαφορήσω. Δηλ. εγώ να έχω φαγητό και ο άλλος να τρώει σουβλάκια. Η συμπεριφορά με ενοχλεί και τα πρέπει.

:tongue:

εγώ είμαι κουτάβι σεγί!:rolleyes::lol:

γλυκιά μου.

αφού κ να σας παραχωρήσει το σπίτι, δεν θα σας το γράψει κιόλας!τότε μείνε σπιτάκι σας, με ενοίκιο, αλλά με το κεφάλι σου ήσυχο!

Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά.

αν η πεθερούλα θέλει το γιοκαρίνι της περιποιημένο να αφήσει τη βολή της κ να έρθει αυτή να του μαζεύει τα ασυμμάζευτα! ν αφήσει το χωριουδάκι της κ να μείνει αυτή μαζί του, δουλάρα του! κ το σπίτι χάρισμά της!

μετά από όλα αυτά δεν θα κουνούσα ούτε το δάχτυλό μου για τον κουνιάδο!

αλλά κ εσύ τυπική! καμιά κακία, κουβέντα!

αν σε ρωτούν θα λες τα καλύτερα σε όλους για την πεθερά, για τον κουνιάδο!

Αυτό ακριβώς κάνω.

αν σε ρωτήσει ο άντρας σου, θα εξηγήσεις ότι τόσα μπορείς τόσα κάνεις!

Του τα εξηγώ και μου λέει έχεις δίκιο.

δεν νομίζω να μπορεί κανείς να σου επιβάλει να ανέχεσαι τίποτα παραπάνω!

Δεν μπορώ να μου επιβάλλουν πράγματα

.-

σύντομα να ξανασμίξετε όλοι!

με τόσα...αν μπορέσει να κάνει έστω κ μια χειρονομία από την καρδιά της θα την ανακηρύξω οσιομάρτυρα κάγκλυ!

από το να βασσανίζει την ψυχή της κάθε μέρα, θα πρότεινα να απομακρυνθεί κ να βρει την ψυχική της υγεία!

κ το πρόβλημα είναι η πεθερά, όχι ο σκατοκουνιάδος!

πόσο υπολογίζει τον άντρα σου;

πόσο εσένα; χαχαχα ξένος μώλος ξένος πόνος το ξέρεις;

άστο, έχουμε καταλάβει!

Γενικά με τη πεθερά μου το μόνο θέμα μου είναι αυτό. Σίγουρα δεν έχω νιώσει ποτε κόρη της και για μένα δεν είναι η μάνα μου. Απο κει και πέρα εχω δει πολλά στραβα με έχουν ενοχλήσει πολλά αμα αρχίσω δεν τελειώνω αλλά κουβέντα δεν εχω γυρίσει να πώ. Αφου δεν την έχω μέσα στο σπίτι να' ναι καλά θα νευριάσω αλλά βαθιές ανάσες κα περνάει.

να είσαι εσύ καλά με τον άντρα σου κ όταν με το καλό κάνεις κ το μωράκι σας, τότε το ξανασκέφτεσαι αν θέλεις να αλλάξεις στάση.

με αυτή τη δύναμη, μπορεί κ να την παλεύεις την απάλευτη!

εδώ έχει κρύο. δεν πάω πουθενά, ούτε καν εκκλησία. πείτε με γαιδούρα, αλλά βγαίνω. έχει πολλή υγρασία!

σήμερα τρώμε γιοβάρλακος κ το παιδί αρνάκι με ρυζάκι.

χθες απόγευμα πήγαμε σε ένα εμπορικό για βόλτα κ το χάρηκε πολύ το παιδί, γιατί είδε παιδάκια κ ανέβηκε κ σε πολλά καρουσέλ.

αλλά είχαμε κ ένα περιστατικό με παιδάκια που ήταν κάτι παραπάνω από αδιάκριτα-σκατόψυχα! κορόιδευαν το φεφόπαιδο, ένα του έπιασε τη φραουλίτσα, χαμπάρια το φεφόπαιδο, εγώ βούρκωσα, θύμωσα, δεν ήξερα πώς να το αποτρέψω, καθώς ήταν παιδάκια!

Δεν κατάλαβα για πιο λόγο το κορόιδευαν αλλά το φεόπαιδο είναι τέλειο και αφου αυτό ήθελε να παίξει μην στεναχωριέσαι.

το μόνο που ψέλλισα ήταν σας ακούω κ τί λέτε κ σας βλέπω τί κάνετε!

κ πήρα το παιδί μακριά τους με το ζόρι, αν κ το φεφόπαιδο δεν ήθελε να φύγει από τα παιδάκια!ήθελε να παίξει μαζί τους.

έτσι δεν πήρα τηλέφωνο σε μια ψυχούλα που το είχα υποσχεθεί. ήμουν κάπως κ χρειαζόμουν τη σοκολατα μου να συνέλθω!

φιλάκια! χρόνια πολλά κ καλά με υγεία!

Καλημέρα!!!!

πολύ σωστά ;) όπως και η πρόταση να μείνει η πεθερά με τον κουνιάδο να τον κανακεύει...

:):):)

ρε συ φεφάκι είναι που το βλέπουν σαν κάτι ιδιαίτερο...σε καταλαβαίνω αλλά δυστυχώς υπάρχουν ενήλικες με χειρότερη συμπεριφορά...

ο άντρας μου έχει λεύκη...έχει παιδάκια που είναι περίεργα γιατί το δέρμα του είναι διαφορετικό και κάνουν σχόλια ή ερωτήσεις ... έχει και κάτι μεγάλους όμως που κοιτούν με ένα βλέμμα...το θέμα είναι πως μαθαίνουμε στα παιδιά να αντιμετωπίζουν τέτοιες καταστάσεις...

όμως μήπως να την άφηνες να παίξει αφού η ίδια το ήθελε? βασικά κι εγώ αυτό που έκανες θα έκανα αλλά ίσως για το παιδί αφού δεν έδειξε να το πειράζει να ήταν καλύτερο να κάνει αυτό που του άρεσε...

χρόνια πολλά σε όλες!

Καλημερα και χρονια πολλα,αν δεν απατομαι γιορταζει το μικρουλη της περιστερουλας...Xρονια πολλα να τον χαιρεσται.....Εμεις σημερα θα φαμε γεμιστα στην πεθερα,αχ και ελεγα αφου δεν ειχα καμια δουλεια σημερα να πηγαιναμε βολτα στο δασος με τα μικρουλια αλλα ο καιρος εδω κανει ψοφοκρυο και βρεχει...

Κοριτσια εχω καθυστερησηηηηηηηηηηηηηηηηηηη

Χαίρομαι να ακούω για γκαστρούλες αλλα σου εύχομαι να συμβει αυτό που εσυ θες και δεν θ έχεις άγχος.

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Να ρωτήσα κάτι περί μαγειρικής αν θέλετε να βοηθήσετε με ιδέα?

Χθες έκανα σούπα μοσχαράκι αυγοκομμένη.

Πρίν αυγοκόψω είχα βγάλει το βραστό κρέας, το οποίο δεν μας αρέσει και δεν το τρώμε.

Σήμερα σκέφτομαι να κάνω το μοσχαράκι που περίσσεψε από χθες κοκκινιστό με πατάτες.

Θα βγεί λέτε καλό?

Σε ποιό στάδιο να βάλω το κρεάς?

Αν κάνω τιςπατάτες σαν γιαχνί και στο τέλος βάλω το κρεάς θα τρώγεται? :confused:

Καλως ήρθες τώρα ότι και ιδέα να πω θα το έχετε φάει ήδη.

κοριτσια γεια σας,ηρθα ακαλεστει και ενα γεια δεν ειπα!σημερα εγω θα κανω αυτο το γλυκακι,πως σας φαινετε??http://www.sintagespareas.gr/sintages/krema-me-mpiskota-kai-noutela-2.html

Γεια σου και σε σένα καλώς ήρθες.

καλημερα και Χρονια Πολλα,την Φωτιση του Αγιου Πνευματος να εχουμε εμεις και ολος ο κοσμος!

Βγηκα το πρωι και πηγαμε εκκλησια με την γειτονισσα, το παιδι σπιτι, εχει σημερα μου φαινεται την πιο ασχημη μερα του χειμωνα, αερα και βροχη χαμος!!!!

σημερα τρωμε μακαρονια με κοκκινη σαλτσα απο την γειτονισσα και εγω θα κανω μια σαλατα αναμεικτη..

φιλακια σε ολες!!

Χρόνια πολλά γιορτάζει το περιστερόπαιδο;

Και ναι βρήκα τον χρόνο να μπω και να δω τι γίνεται στην παρεούλα μας!

Σήμερα μαγείρεψα μοσχαράκι κοκκινιστό με πατατούλες τηγανιτές, μιαμ μιαμ...

Πόσο καιρό έχω να κάνω ωραία ιδέα για την Κυριακή.


st5Bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πέρα ως πέρα.

Χρόνια πολλά στους: Φάνη, Φανή, Φώτη, Φωτεινή, Φωτούλα, Ιορδάνη και Ουρανία.

Πήγαμε στην εκκλησία, που εδώ τελειώνει πολύ αργά, στις 12:00 και μετά μαγειρέψαμε μαζί με τον Έβιρο. Εκείνος είχε μαρινάρει τις χοιρινές μπριζόλες, τις οποίες τηγάνισε μετά κι εγώ έφτιαξα τον πουρέ.

ο άντρας μου έχει λεύκη...έχει παιδάκια που είναι περίεργα γιατί το δέρμα του είναι διαφορετικό και κάνουν σχόλια ή ερωτήσεις ... έχει και κάτι μεγάλους όμως που κοιτούν με ένα βλέμμα...το θέμα είναι πως μαθαίνουμε στα παιδιά να αντιμετωπίζουν τέτοιες καταστάσεις...

Σωστά, στους μεγάλους είναι θέμα επιπέδου και στα παιδιά θέμα εκπαίδευσης.

σύντομα να ξανασμίξετε όλοι!

Ευχαριστώ Φεφούλα μου.

αλλά είχαμε κ ένα περιστατικό με παιδάκια που ήταν κάτι παραπάνω από αδιάκριτα-σκατόψυχα!..........................

Σ' αυτές τις περιπτώσεις Φέφη, δεν κάνεις τίποτα. Τα παιδιά πάντα είναι περίεργα. Το ίδιο θα ήταν και η Χ. σε άλλα παιδάκια ή σε ενήλικες. Όπως όλα τα παιδάκια όταν βλέπουν κάτι που δεν το ξέρουν, το κοιτάνε συνέχεια και τα κακότροπα παιδιά κοροϊδεύουν κιόλας, πιθανότατα επειδή έχουν ακούσει και τους γονείς τους να κοροϊδεύουν.

Είναι αδύνατον να αποτρέπεις όλα τα παιδιά του κόσμου, απ' όλες τις περιοχές που θα βρεθείτε μαζί με τη Χ. Ούτε είναι δυνατόν να είσαι συνέχεια δίπλα της και να μαλώνεις το κάθε παιδί ξεχωριστά για τη συμπεριφορά του.

Αυτό που επιβάλλεται να κάνεις, είναι να χαλκεύσεις το δικό σου παιδί να φτιάξει μια φωτεινή ασπίδα γύρω του, η οποία να μην επιτρέπει να εισέλθουν βολές. Αυτό όμως, είναι το πιο δύσκολο κομμάτι. Πιστεύω πως το ιδανικό θα ήταν να κυκλοφορείτε στις ίδιες περιοχές τακτικά, όπου ο ίδιος κόσμος θα τη γνωρίζει εξ όψεως. Έτσι το φαινόμενο με τα παιδάκια τα αγενή δε θα επαναλαμβάνεται. Κάτι που το συνηθίζεις οπτικά δεν το ξανακοιτάς περίεργα.

Κοριτσια εχω καθυστερησηηηηηηηηηηηηηηηηηηη

Αχ, ναι μωρέ εσύ που είσαι μικρούλα κάνε μας άλλο ένα μωράκι να έχουμε να παίζουμε.

κοριτσια γεια σας,ηρθα ακαλεστει και ενα γεια δεν ειπα!σημερα εγω θα κανω αυτο το γλυκακι,πως σας φαινετε??http://www.sintagespareas.gr/sintages/krema-me-mpiskota-kai-noutela-2.html

Γεια σου Σελεστίνα, εδώ η πόρτα είναι ανοιχτή για όλους. Καλά έκανες και μπήκες. Ωραίο το γλυκάκι. Αν θες βοήθεια, φώναξέ με να το φάμε μαζί. (Είδες που είμαι καλό παιδί και βοηθάω; )

Τη περιστέρω την κόβω να έχει βάλει το κουνιάδο να γλύψει τα πιάτα και μετά να τα βάλει αυτή στο πλυντήριο πιάτων.

Ναι, μα φυσικά, αφού τα τριξίματα των πιάτων από το γλύψιμο ακούστηκαν μέχρι εδώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...