Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Κοριτσάκια γειά σας

Σήμερα μακαρόνια με κόκκινη σάλτσα επειδή είναι νηστεία. Αυριο τι είπε ο καιρός λέμε να ψήσουμε παϊδάκια στα κάρβουνα. Καιρού επιτρέποντος λοιπόν θα ψήσουμε.

Εχω ένα θέμα εκτος τόπικ βέβαια αλλά δεν θέλω να γράψω δίπλα τη γνώμη τη δική σας θέλω.

Η πεθερά μου έχει δυο σπίτια εδώ δίπλα δίπλα. Στο ένα μένει ο κουνιάδος μου που είναι χωρισμένος στο άλλο έμενε η πεθερά μου. εμείς ένα χρόνο στο ενοίκιο. Η πεθερά μου έμενε 9 μήνες στο χωριο της και 3 εδώ. Αποφάσισε πριν ένα χρόνο να μας το δώσει να μείνουμε και αυτή να μείνει όλο το χρόνο στο χωριό.

Ο κουνιάδος είναι πέρα βρέχει για όλα ακόμα και για το παιδί του. Η πεθερά μου μου είχε πει θα σας δώσω το σπίτι υπο έναν όρο θα δίνεις ένα πιάτο φαγητό αλλά και αυτός να ψωνίζει κάτι. Τεσπά το ένα ΄πιάτο φαγητό έγινε να του παίρνουμε και ψωμί να του βάζω τα ρούχα στο πλυντήριο να τα απλώνω να συμμαζεύω(αυτο το κάνω πολύ σπάνια γιατι νιώθω ήδη υπηρέτρια). Και έχω κουραστει. Αυτός μονο να μας ζητάει ξέρει δεν έχει πάρει ποτέ κάτι. Τα νεύρα μου σπάνε. Να έρχεται το παιδί του για λεφτά να του δίνουμε εμείς γιατί αυτός δούλευε και να λέει θα σας τα δώσω και να μην τα δίνει ποτέ.

Το αποκορύφωμα ήταν όταν πήγαμε στο χωριό τώρα η πεθερά μου να μου λέει να του δίνω και το βράδυ φαγητό να της λέω δεν μαγειρεύω το βράδυ και αυτή το βιολί της. Μέχρι που μου είπε να μπένω κάτω απο το κρεβάτι του να μαζεύω τις κάλτσες του γιατί εκεί τις πετάει και δεν θα έχει να βάλει.

ΕΛΕΟΣ. Ο άντρας μου την έβρισε και της είπε ότι αυτή τον έχει κάνει έτσι που τον τρέχει απο πίσω και άρχισε η πεθερά να ουρλιάζει πω πω αδερφός και να τον κάνει να νιώθει άσχημα ότι δεν σκέφτεται τον αδερφό του.

Ο άντρας μου με καταλαβαίνει και πολλά πράγματα πάει και τα κάνει αυτός αντί για μένα αλλά και αυτός απο τη μεριά του είναι στη μέση. Δεν θέλω να μαλώνω μαζί του. Να σημειώσω ότι δεν έχω καμιά χρηματική βοήθεια απο τη πεθερά μου ούτε είχα ποτέ. Ουτε καν στο γάμο βοήθησε τα έξοδα του άντρα μου πληρώθηκαν απο το κοινο μας ταμείο, ακόμα και για όποια περιουσία έχει τα έχει όλα στο όνομα της και ούτε πρόκειτε να μας δώσει όσο ζει κάτι κατά τα λεγόμενα της.

Θέλω να σηκωθώ να φύγω αλλά απο την μια δεν θέλω να δίνω τζάμπα λεφτά σε ενοίκια και απο την άλλη δύσκολες εποχές για αγορά σπιτιού.

Πόσο υπομονή να κάνω;


st5Bp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης να πω ότι ο κουνιάδος με πάει απο πίσω και είναι ευγενέστατος αλλά τον κρατάω στο πάγο. Και όλο αυτό γιατί γυρισε και μας είπε πριν κανα τρίμηνο ότι ο κόσμος θα λέει ότι εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε παιδιά. Ηταν η πρώτη φορά που σήκωσα τη φωνή μου και του απάντησα και απο τότε παγωμάρα και γι αυτο και για άλλα πολλά δεν θέλω να κάνω τιποτα γι αυτόν τον άνθρωπο.


st5Bp2.png
Link to comment
Share on other sites

kagly είναι πολυ θετικό που ο άντρας σου σε στηρίζει και σε υποστηρίζει

Οπότε τον έχεις σύμμαχο

Θα έλεγα για αρχή να κόψεις τα πολλά-πολλά

Ενα πιάτο φαγητό το μεσημέρι είναι υπεραρκετό

Απ'ό,τι κατάλαβα την έπαθες από την καλή σου την καρδιά...

Ετσι είναι μερικοί άνθρωποι,άμα τους προσφέρεις κάτι,έχουν απαιτήσεις για περισσότερα

Θα σου έλεγα να μην αλλάξεις σπίτι,αλλά να αλλάξεις...συνήθειες!!

Αρχισε να κόβεις τις πολλές χάρες!!

Δεν θα μαζεύεις και τις κάλτσες του!!!Ελεος!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να πω ότι ο κουνιάδος με πάει απο πίσω και είναι ευγενέστατος αλλά τον κρατάω στο πάγο. Και όλο αυτό γιατί γυρισε και μας είπε πριν κανα τρίμηνο ότι ο κόσμος θα λέει ότι εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε παιδιά. Ηταν η πρώτη φορά που σήκωσα τη φωνή μου και του απάντησα και απο τότε παγωμάρα και γι αυτο και για άλλα πολλά δεν θέλω να κάνω τιποτα γι αυτόν τον άνθρωπο.

Αυτό από μόνο του είναι αιτία πολεμου!!!

Το τι κάνει ενα ζευγάρι και το πότε αποφασίζει να κάνει παιδί και το αν θέλει να κάνει είναι δική του υπόθεση

Αυτός σαν καλός αδερφός και κουνιάδος κατι τέτοιο θα έπρεπε να απαντήσει στους κακεντρεχείς κουτσομπόληδες,αντί να μεταφέρει τα λόγια τους

Link to comment
Share on other sites

Αυτό από μόνο του είναι αιτία πολεμου!!!

Το τι κάνει ενα ζευγάρι και το πότε αποφασίζει να κάνει παιδί και το αν θέλει να κάνει είναι δική του υπόθεση

Αυτός σαν καλός αδερφός και κουνιάδος κατι τέτοιο θα έπρεπε να απαντήσει στους κακεντρεχείς κουτσομπόληδες,αντί να μεταφέρει τα λόγια τους

Αυτό που είπε με έκανε να μην μπορώ να τον συγχωρήσω ούτε και τώρα όσο και να προσπαθώ. Οταν εγω έχασα το μωρό αυτός γέλαγε. Και το ότι το έχασα σημαίνει οτι δεν κάνω κιόλας. Για μένα δεν τα λέει ο κόσμος αλλά αυτός.


st5Bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες!!!

ΤΙ γράψατε ρε κορίτσια πάλι σήμερα...γυαλιά θα χρειαστώ απ'τη πολλή μελέτη

σήμερα κάναμε επιτέλους το κοτόπουλο...αύριο θα τραπεζώσω την φουμποοικογένεια...ρολό χοιρινό, πατατούλες φούρνου και διάφορες σαλάτες για όλα τα γούστα

κακό πράγμα η αδιαφορία στα παιδιά!

αλλά από την άλλη το να χρησιμοποιούσαν τα παιδιά σαν μέσο πίεσης-δηλαδή φαντάσου σκηνικό "αν δεν γίνει το δικό μου, δεν κρατάω το παιδί..." κ πάλι ο συζυγάτος σου να τρέχει από πίσω τους κ να ρίχνει το φταίξιμο σε σένα!

να το χέσω που νοιάζονται για το παιδί! αυτό είναι εκβιασμός, όχι αγάπη!

όλοι κρινόμαστε από τις πράξεις μας!

ά εμείς πριν τα παιδιά είχαμε άλλο...αχχχχχ είμαι άρρωστη, θα πεθάνω, που μ'αφήνεις?????...αφού τριάντα χρονών μαντράχαλος ο φούμπος έφυγε απ'το σπίτι για να συζήσουμε και μου κρατούσαν μούτρα που τους πήρα το βλασταράκι απ'το σπίτι...

Φουμπι μου,

Αυτό με τα παιδιά να μην τα αποζητούν και να μην λαχταράνε να τα δουν δεν μπορώ να το διανοηθώ ! :confused:

πραγματικά κι εγώ νόμιζα πως με τα παιδιά θα άλλαζαν...το είχαμε συζητήσει και με τον άντρα μου τότε και ήμουν διατεθιμένη να τα ξεχάσω όλα για να έχουν τους παππούδες...αλλά όχι να τα κάνουν να νιώθουν αυτή την απόρριψη...αυτό δεν το αντέχω

Δεν μπορείς να κάνεις τπτ βέβαια, εκτός από το να μην "περάσεις" ποτέ δηλητήριο στα παιδιά σου για κανέναν τους !

να σου πω δεν ξέρω αν στο μέλλον νιώσω την ανάγκη να εξηγήσω για ποιο λόγο έχουν παππούδες στην ουσία μόνο τους δικούς μου γονείς αλλά προς το παρών του εξηγώ πως κι ο μπαμπάς έχει γονείς κλπκλπ...να δω τι θα πω όταν θα με ρωτήσει γιατί δεν έρχονται...:rolleyes:

....

Εμείς θέματα με πεθερικά, κουνιάδα κλπ δεν έχουμε...είμαστε από τους τυχερούς μάλλον !

φτου,φτου

Σας υπόσχομαι ότι το βράδυ θα τις αναρτήσω στο φατσοβιβλίο ... εσείς χαλαρώστε, βάλτε τα ποτάκια σας, απλώστε την αρίδα σας ωραία-ωραία και καθήστε να απολαύσετε το υπερθέαμα !

Στιγμές απείρου κάλλους και άφθονου γέλιου !!!! :P:tongue::rolleyes:

αυτό είναι δέσμευση, θα πάρω θέση από νωρίς

αχ, κι εγώ!

θα τον παντρευόμουν σε ξωκλήσσι, με τα αδέρφια μας μόνο! αν ερχόταν η κουνιάδα μου κ δεν πήγαινε διακοπές!

το 'χει κάνει στη βάφτιση της κοράκλας μου! δεν μπορούσε να χάσει τις διακοπές!

πάντως θα παντρευόμουν κ με την αδερφή μου κουμπάρα, μόνο την οικογένειά της!

καλά μη μιλάς φέφη καθόλου...εμένα πήγε η αδερφή μου όταν γέννησα... έφυγε τη μέρα που γεννούσα...προγραμματισμένα...:-(

πάντως αυτό με το ορφανός που λες σε άλλο ποστ...κι εμένα παρ'όλο που είχαν έρθει στη βάφτιση όσοι δεν ήξεραν ρωτούσαν αν ο φούμπος είχε πατέρα...φαντάσου σκηνικό

kagly είναι πολυ θετικό που ο άντρας σου σε στηρίζει και σε υποστηρίζει

Οπότε τον έχεις σύμμαχο

συμφωνώ με περιστέρι...ΠΟΛΥ ΘΕΤΙΚΟ

κάνε κορίτσι μου κι εσύ λίγο την τρελλή...τι θα κάνει η πεθερά, θα σας διώξει απ'το σπίτι επειδή δεν κάνεις την υπηρέτρια του κουνιάδου?

Αυτό που είπε με έκανε να μην μπορώ να τον συγχωρήσω ούτε και τώρα όσο και να προσπαθώ. Οταν εγω έχασα το μωρό αυτός γέλαγε. Και το ότι το έχασα σημαίνει οτι δεν κάνω κιόλας. Για μένα δεν τα λέει ο κόσμος αλλά αυτός.

speachless


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια μου.

Η κόρη μου έφυγε απόψε και έφτασε πριν λίγο στην Αθήνα. Πώς πέρασαν τόσο γρήγορα οι μέρες, λες και ήρθε χτες το βράδυ. Δεν τη χόρτασα, ήθελα να κάτσει κι άλλο. Θα μου πείτε βέβαια, χορταίνονται τα παιδιά όσο και να τα βλέπουμε;

Σήμερα λόγω της νηστείας έφτιαξα μια νηστίσιμη πίτσα (με σάλτσα, ρίγανη, κρεμμύδι σε φέτες, τηγανιτή πατάτα σε ροδέλες, μανιτάρια και ντοματάκια μικρά που είχαν μείνει στο ψυγείο). Έβαλα στο φούρνο ένα ταψί με πατάτες και καρότα μέσα που μου ζήτησαν τα παιδιά και δυστυχώς δε με άφησαν να φτιάξω καλαμαράκια που τα είχα πρόγραμμα.

Ο καιρός εδώ σήμερα αφηνίασε. Είχε τόσες εναλλαγές μέσα στην ίδια μέρα, που με έκανε να σαστίσω. Το πρωί ήταν μουντός και στο τζάμι ίσα που διακρίνονταν ψιχάλες από χιονόνερο. Κανά δυο ώρες αργότερα άρχισε να ψιλοβρέχει, προς το μεσημέρι έβρεχε κανονικά, αλλά ο ουρανός ήταν στο χρώμα της δευτέρας παρουσίας. Μετά έριξε βροχή ανάμικτη με χαλάζι. Γέμισαν τα περβάζια των παραθύρων, τα αυτοκίνητα και οι δρόμοι με πάγο. Πρώτη φορά έβλεπα μπροστά μου να πέφτουν σαν ριπές, από αριστερά προς τα δεξιά οι σταγόνες της βροχής και από δεξιά προς τα αριστερά το χαλάζι. Λες και ήθελαν να πλέξουν κορδέλες. Σας μιλάω για διασταύρωση του νερού με το χαλάζι. Αμέσως μετά, το γύρισε σε χιόνι. Ειδικά στα αυτοκίνητα το έστρωσε μόνο για 1-2 ώρες, όπως επίσης και στα κεραμίδια και στους λόφους γύρω-γύρω. Το ξαναγύρισε σε βροχή μετά από το χιόνι και το έλιωσε. Από εκείνη την ώρα μια ρίχνει χιονόνερο και μια βροχή. Μα τι μέρα κι αυτή σήμερα!!!!!!! Όλα τα φαινόμενα πέρασαν από μπροστά μας.

Εβιρι περασαν κιολας οι μερες ε,μην στεναγχωριεσαι θα ρθουν παλι κ αλλες διακοπες κ θα ειστε μαζι!!!!

Αχ Άννα, αυτό που μου λείπει είναι να την αγκαλιάζω και να τη φιλάω κάθε μέρα, όπως όταν είμασταν όλοι μαζί.

Εβίρι μου,

Φύλαξε τις όμορφες στιγμές που περάσατε όλοι μαζί αυτές τις μέρες στην ψυχούλα σου, στο μυαλό σου και περίμενε τα καλύτερα ! :wink:

Δυστυχώς, Μεταξία μου αυτό που έχω συνειδητοποιήσει είναι ότι από 'δω και πέρα έτσι θα είναι η ζωή μας. Η μεγάλη χωριστά από μας. Θα βρισκόμαστε μόνο σε διακοπές και λίγες αργίες κι όταν εμείς γυρίσουμε πίσω μπορεί και να μένει και στο δικό της σπίτι, ποτέ δε ξέρεις.

Κορίτσια ένα πράγμα έχω να σας συμβουλεύσω. Χαρείτε όλες τις στιγμές των παιδιών σας τώρα που είναι μικρά, γιατί θα περάσουν τόσο γρήγορα τα χρόνια, που θα αναρωτιέστε πότε πέρασε κιόλας ο καιρός από τότε που ήταν μωρά. Να μη ζητάτε να μεγαλώσουν γρήγορα, γιατί γρήγορα θα περάσει και ο καιρός που θα φύγουν από το σπίτι σας.

Λοιπόν για σήμερα θα φτιάξω παιδάκια κοτοπουλου στη ψησταριά και θα βράσω και μπρόκολο.

Αν σήμερα φάγατε τα παιδάκια του κοτόπουλου, τη μάνα του κοτόπουλου πότε θα τη φάτε;

Εβιράκι μου καλό ταξίδι στο κοριτσάκι σου και ευχομαι σύντομα να ξαναέρθει κοντά σας.

Σ' ευχαριστώ Λιτσάκι μου.

εβιρυ με το καλο να φυγει και να φτασει στον προορισμο της η κορουλα σπυ. και γρηγορα να ανταμωσετε παλι ολοι μαζι

Σ' ευχαριστώ πολύ Αφροδίτη μου.

Να ρωτήσω μια βλακεία ????? Αύριο τρώμε ψάρι ????:cool:

Όχι Μεταξία, ψάρι τρώμε του Ευαγγελισμού, των Βαΐων και του Σωτήρος (6 Αυγούστου). Αύριο φτιάξε ό,τι σου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω χθες ανεβασα πυρετο και βηχω σαν νταλικερης....οποτε παω γιατρο σημερα.

Περαστικά σου Δώρα, να σου περάσει γρήγορα.

Εβιρι,

Τι κριμα που εφτασε η μερα τις αποχωρησεις.......

δυσκολος ο χωρισμος γονιων-παιδιου!!!!!!!

Πώς με καταλαβαίνεις, πώς με καταλαβαίνεις!!!!!!!!!!!

μηπως εχετε καμμια συνταγουλα για να αξιοποιησω μια σακουλαρα γεματη με ακτινιδια που εχω???σκεφτηκα να κανω cheesecake με βαση τους εναπομειαντες κουραμπιεδες, απο πανω σαντιγυ με φιλαδελφεια και απο πανω να πολτοποιησω τα ακτινιδια?????!!!σοκ παθατε εεε???και εγω τωρα που το βλεπω γραμμενο!!!!

Συμφωνώ με τα κορίτσια που πρότειναν μαρμελάδα, γιατί έτσι θα τα καταναλώσεις όλα. Στο τσίζκεϊκ δε μπορείς να βάλεις περισσότερα από 2-3 ακτινίδια λιωμένα ή φέτες. Η ιδέα με τους κουραμπιέδες είναι πάρα πολύ καλή. Για να βάλεις τα ακτινίδια από πάνω, σου προτείνω να φτιάξεις ένα σιρόπι πηχτό και να τα βουτήξεις μέσα ή ίσως να τα αφήσεις να δέσουν σ' αυτό για λίγο και μετά να βάλεις πάνω.

ουφ....απελπισια αυτο το φαγητο καθε μερα....σημερα εκανα μπιφτεκια φουρνου με πατατες τηγανιτες και σαλατα...και για επιδορπιο πορτοκαλοπιτα!!!!αυριο?????

Εμείς αύριο θα φάμε μπριζόλες, αλλά ακόμη δε ξέρω με τι θα τις συνοδεύσω, θα το σκεφτώ αύριο. Δυστυχώς δε γινόταν να μπω νωρίς στο πάρεντς να σου προτείνω κάτι για να προλάβεις να ψωνίσεις. Αύριο το πρωί θα πάμε στην εκκλησία και μέχρι να γυρίσουμε, εσύ θα έχεις μαγειρέψει. Έχουμε και διαφορά ώρας...., αχ βρε παιδί μου μια φορά ζήτησες κι εσύ μια ιδέα και δε μπορώ να σε βοηθήσω.

κάντυ περιμένουμε φωτό νυφιάτικες αλλιώς ήθελα να το γράψω, αλλά να μην το παρακάνω!

Ναι κατάλαβα. Είναι αυτό που λέμε ότι όταν πάμε σε βάφτιση, πάμε σε βαφτίσια. Όταν πάμε σε γάμο, πάμε σε .........

.............................................................

...............................................

Θέλω να σηκωθώ να φύγω αλλά απο την μια δεν θέλω να δίνω τζάμπα λεφτά σε ενοίκια και απο την άλλη δύσκολες εποχές για αγορά σπιτιού.

Πόσο υπομονή να κάνω;

Πιστεύω ότι το σωστό είναι να μείνεις στο σπίτι που σας παραχώρησε η πεθερά σου. Καταρχήν, οι καιροί είναι δύσκολοι και θα γίνουν ακόμη δυσκολότεροι. Δεν είναι καιρός για περιττά έξοδα.

Δεύτερον, σου προτείνω να βοηθάς τον κουνιάδο τόσο, όσο είναι η δική σου αντοχή. Δε λέω να γίνεις υπηρέτρια, αλλά ούτε και να τον παρατήσεις, επειδή αυτός είναι γαϊδούρι κι επειδή η πεθερά σου του έχει αδυναμία. Αν σου ζητηθεί να κάνεις κάτι περισσότερο απ' αυτό που εσύ αντέχεις τότε θα το παίξεις ανάλογα, ή που θα πεις ναι, ναι, ναι κι εσύ θα κάνεις το δικό σου, ή που θα ξεκαθαρίσεις μέχρι πού δύνασαι να βοηθάς.

Μη ξεχνάς ότι, ό,τι κάνεις αυτό λαμβάνεις. Επομένως, βοήθεια παρέχεις, βοήθεια θα λάβεις και μάλιστα στο διπλάσιο. Αρκεί να το κάνεις με την καρδιά σου για να πάρεις επιστροφή. Όταν γίνεται αγγαρεία δε λαμβάνεις τίποτα. Ίσως περνάς κι εσύ τη δική σου δοκιμασία. Αν δεις ότι δεν αντέχεις άλλο, τότε να προτείνεις στην πεθερά σου να έρθει από το χωριό να μένει μαζί με τον κουνιάδο σου και να τον φροντίζει όπως εκείνης της αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Θα έχω εσένα την αγριόγατα να με προστατεύεις!!

:tongue:

εγώ είμαι κουτάβι σεγί!:rolleyes::lol:

Κοριτσάκια γειά σας

Σήμερα μακαρόνια με κόκκινη σάλτσα επειδή είναι νηστεία. Αυριο τι είπε ο καιρός λέμε να ψήσουμε παϊδάκια στα κάρβουνα. Καιρού επιτρέποντος λοιπόν θα ψήσουμε.

Εχω ένα θέμα εκτος τόπικ βέβαια αλλά δεν θέλω να γράψω δίπλα τη γνώμη τη δική σας θέλω.

Η πεθερά μου έχει δυο σπίτια εδώ δίπλα δίπλα. Στο ένα μένει ο κουνιάδος μου που είναι χωρισμένος στο άλλο έμενε η πεθερά μου. εμείς ένα χρόνο στο ενοίκιο. Η πεθερά μου έμενε 9 μήνες στο χωριο της και 3 εδώ. Αποφάσισε πριν ένα χρόνο να μας το δώσει να μείνουμε και αυτή να μείνει όλο το χρόνο στο χωριό.

Ο κουνιάδος είναι πέρα βρέχει για όλα ακόμα και για το παιδί του. Η πεθερά μου μου είχε πει θα σας δώσω το σπίτι υπο έναν όρο θα δίνεις ένα πιάτο φαγητό αλλά και αυτός να ψωνίζει κάτι. Τεσπά το ένα ΄πιάτο φαγητό έγινε να του παίρνουμε και ψωμί να του βάζω τα ρούχα στο πλυντήριο να τα απλώνω να συμμαζεύω(αυτο το κάνω πολύ σπάνια γιατι νιώθω ήδη υπηρέτρια). Και έχω κουραστει. Αυτός μονο να μας ζητάει ξέρει δεν έχει πάρει ποτέ κάτι. Τα νεύρα μου σπάνε. Να έρχεται το παιδί του για λεφτά να του δίνουμε εμείς γιατί αυτός δούλευε και να λέει θα σας τα δώσω και να μην τα δίνει ποτέ.

Το αποκορύφωμα ήταν όταν πήγαμε στο χωριό τώρα η πεθερά μου να μου λέει να του δίνω και το βράδυ φαγητό να της λέω δεν μαγειρεύω το βράδυ και αυτή το βιολί της. Μέχρι που μου είπε να μπένω κάτω απο το κρεβάτι του να μαζεύω τις κάλτσες του γιατί εκεί τις πετάει και δεν θα έχει να βάλει.

ΕΛΕΟΣ. Ο άντρας μου την έβρισε και της είπε ότι αυτή τον έχει κάνει έτσι που τον τρέχει απο πίσω και άρχισε η πεθερά να ουρλιάζει πω πω αδερφός και να τον κάνει να νιώθει άσχημα ότι δεν σκέφτεται τον αδερφό του.

Ο άντρας μου με καταλαβαίνει και πολλά πράγματα πάει και τα κάνει αυτός αντί για μένα αλλά και αυτός απο τη μεριά του είναι στη μέση. Δεν θέλω να μαλώνω μαζί του. Να σημειώσω ότι δεν έχω καμιά χρηματική βοήθεια απο τη πεθερά μου ούτε είχα ποτέ. Ουτε καν στο γάμο βοήθησε τα έξοδα του άντρα μου πληρώθηκαν απο το κοινο μας ταμείο, ακόμα και για όποια περιουσία έχει τα έχει όλα στο όνομα της και ούτε πρόκειτε να μας δώσει όσο ζει κάτι κατά τα λεγόμενα της.

Θέλω να σηκωθώ να φύγω αλλά απο την μια δεν θέλω να δίνω τζάμπα λεφτά σε ενοίκια και απο την άλλη δύσκολες εποχές για αγορά σπιτιού.

Πόσο υπομονή να κάνω;

Επίσης να πω ότι ο κουνιάδος με πάει απο πίσω και είναι ευγενέστατος αλλά τον κρατάω στο πάγο. Και όλο αυτό γιατί γυρισε και μας είπε πριν κανα τρίμηνο ότι ο κόσμος θα λέει ότι εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε παιδιά. Ηταν η πρώτη φορά που σήκωσα τη φωνή μου και του απάντησα και απο τότε παγωμάρα και γι αυτο και για άλλα πολλά δεν θέλω να κάνω τιποτα γι αυτόν τον άνθρωπο.
Αυτό που είπε με έκανε να μην μπορώ να τον συγχωρήσω ούτε και τώρα όσο και να προσπαθώ. Οταν εγω έχασα το μωρό αυτός γέλαγε. Και το ότι το έχασα σημαίνει οτι δεν κάνω κιόλας. Για μένα δεν τα λέει ο κόσμος αλλά αυτός.

γλυκιά μου.

αφού κ να σας παραχωρήσει το σπίτι, δεν θα σας το γράψει κιόλας!τότε μείνε σπιτάκι σας, με ενοίκιο, αλλά με το κεφάλι σου ήσυχο!

αν η πεθερούλα θέλει το γιοκαρίνι της περιποιημένο να αφήσει τη βολή της κ να έρθει αυτή να του μαζεύει τα ασυμμάζευτα! ν αφήσει το χωριουδάκι της κ να μείνει αυτή μαζί του, δουλάρα του! κ το σπίτι χάρισμά της!

μετά από όλα αυτά δεν θα κουνούσα ούτε το δάχτυλό μου για τον κουνιάδο!

αλλά κ εσύ τυπική! καμιά κακία, κουβέντα!

αν σε ρωτούν θα λες τα καλύτερα σε όλους για την πεθερά, για τον κουνιάδο!

αν σε ρωτήσει ο άντρας σου, θα εξηγήσεις ότι τόσα μπορείς τόσα κάνεις!

δεν νομίζω να μπορεί κανείς να σου επιβάλει να ανέχεσαι τίποτα παραπάνω!

.-

Καλησπέρες!!!

σήμερα κάναμε επιτέλους το κοτόπουλο...αύριο θα τραπεζώσω την φουμποοικογένεια...ρολό χοιρινό, πατατούλες φούρνου και διάφορες σαλάτες για όλα τα γούστα

ά εμείς πριν τα παιδιά είχαμε άλλο...αχχχχχ είμαι άρρωστη, θα πεθάνω, που μ'αφήνεις?????...αφού τριάντα χρονών μαντράχαλος ο φούμπος έφυγε απ'το σπίτι για να συζήσουμε και μου κρατούσαν μούτρα που τους πήρα το βλασταράκι απ'το σπίτι...

καλά η δικιά μου άρχισε ψυχολόγο με το που ήρθε ο φέφος να συζήσουμε με προγραμματισμένο γάμο σε 3-4 μήνες!

αυτό είναι δέσμευση, θα πάρω θέση από νωρίς

εγώ δεν είδα τίποτα!

καλά μη μιλάς φέφη καθόλου...εμένα πήγε η αδερφή μου όταν γέννησα... έφυγε τη μέρα που γεννούσα...προγραμματισμένα...:-(

συγχαρητήρια!

πάντως αυτό με το ορφανός που λες σε άλλο ποστ...κι εμένα παρ'όλο που είχαν έρθει στη βάφτιση όσοι δεν ήξεραν ρωτούσαν αν ο φούμπος είχε πατέρα...φαντάσου σκηνικό

ο φωτογράφος στη βάφτιση ρωτούσε πού είναι ο άλλος παππούς κ παρά λίγο να περάσει ένα θείο μου για τον πατέρα του φέφου!

speachless

Καλησπέρα κορίτσια μου.

Η κόρη μου έφυγε απόψε και έφτασε πριν λίγο στην Αθήνα. Πώς πέρασαν τόσο γρήγορα οι μέρες, λες και ήρθε χτες το βράδυ. Δεν τη χόρτασα, ήθελα να κάτσει κι άλλο. Θα μου πείτε βέβαια, χορταίνονται τα παιδιά όσο και να τα βλέπουμε;

όχι δεν χορταίνονται!

Σήμερα λόγω της νηστείας έφτιαξα μια νηστίσιμη πίτσα (με σάλτσα, ρίγανη, κρεμμύδι σε φέτες, τηγανιτή πατάτα σε ροδέλες, μανιτάρια και ντοματάκια μικρά που είχαν μείνει στο ψυγείο). Έβαλα στο φούρνο ένα ταψί με πατάτες και καρότα μέσα που μου ζήτησαν τα παιδιά και δυστυχώς δε με άφησαν να φτιάξω καλαμαράκια που τα είχα πρόγραμμα.

Ο καιρός εδώ σήμερα αφηνίασε. Είχε τόσες εναλλαγές μέσα στην ίδια μέρα, που με έκανε να σαστίσω. Το πρωί ήταν μουντός και στο τζάμι ίσα που διακρίνονταν ψιχάλες από χιονόνερο. Κανά δυο ώρες αργότερα άρχισε να ψιλοβρέχει, προς το μεσημέρι έβρεχε κανονικά, αλλά ο ουρανός ήταν στο χρώμα της δευτέρας παρουσίας. Μετά έριξε βροχή ανάμικτη με χαλάζι. Γέμισαν τα περβάζια των παραθύρων, τα αυτοκίνητα και οι δρόμοι με πάγο. Πρώτη φορά έβλεπα μπροστά μου να πέφτουν σαν ριπές, από αριστερά προς τα δεξιά οι σταγόνες της βροχής και από δεξιά προς τα αριστερά το χαλάζι. Λες και ήθελαν να πλέξουν κορδέλες. Σας μιλάω για διασταύρωση του νερού με το χαλάζι. Αμέσως μετά, το γύρισε σε χιόνι. Ειδικά στα αυτοκίνητα το έστρωσε μόνο για 1-2 ώρες, όπως επίσης και στα κεραμίδια και στους λόφους γύρω-γύρω. Το ξαναγύρισε σε βροχή μετά από το χιόνι και το έλιωσε. Από εκείνη την ώρα μια ρίχνει χιονόνερο και μια βροχή. Μα τι μέρα κι αυτή σήμερα!!!!!!! Όλα τα φαινόμενα πέρασαν από μπροστά μας.

Κορίτσια ένα πράγμα έχω να σας συμβουλεύσω. Χαρείτε όλες τις στιγμές των παιδιών σας τώρα που είναι μικρά, γιατί θα περάσουν τόσο γρήγορα τα χρόνια, που θα αναρωτιέστε πότε πέρασε κιόλας ο καιρός από τότε που ήταν μωρά. Να μη ζητάτε να μεγαλώσουν γρήγορα, γιατί γρήγορα θα περάσει και ο καιρός που θα φύγουν από το σπίτι σας.

σύντομα να ξανασμίξετε όλοι!

Μη ξεχνάς ότι, ό,τι κάνεις αυτό λαμβάνεις. Επομένως, βοήθεια παρέχεις, βοήθεια θα λάβεις και μάλιστα στο διπλάσιο. Αρκεί να το κάνεις με την καρδιά σου για να πάρεις επιστροφή. Όταν γίνεται αγγαρεία δε λαμβάνεις τίποτα. Ίσως περνάς κι εσύ τη δική σου δοκιμασία. Αν δεις ότι δεν αντέχεις άλλο, τότε να προτείνεις στην πεθερά σου να έρθει από το χωριό να μένει μαζί με τον κουνιάδο σου και να τον φροντίζει όπως εκείνης της αρέσει.

με τόσα...αν μπορέσει να κάνει έστω κ μια χειρονομία από την καρδιά της θα την ανακηρύξω οσιομάρτυρα κάγκλυ!

από το να βασσανίζει την ψυχή της κάθε μέρα, θα πρότεινα να απομακρυνθεί κ να βρει την ψυχική της υγεία!

κ το πρόβλημα είναι η πεθερά, όχι ο σκατοκουνιάδος!

πόσο υπολογίζει τον άντρα σου;

πόσο εσένα;

άστο, έχουμε καταλάβει!

να είσαι εσύ καλά με τον άντρα σου κ όταν με το καλό κάνεις κ το μωράκι σας, τότε το ξανασκέφτεσαι αν θέλεις να αλλάξεις στάση.

με αυτή τη δύναμη, μπορεί κ να την παλεύεις την απάλευτη!

εδώ έχει κρύο. δεν πάω πουθενά, ούτε καν εκκλησία. πείτε με γαιδούρα, αλλά βγαίνω. έχει πολλή υγρασία!

σήμερα τρώμε γιοβάρλακος κ το παιδί αρνάκι με ρυζάκι.

χθες απόγευμα πήγαμε σε ένα εμπορικό για βόλτα κ το χάρηκε πολύ το παιδί, γιατί είδε παιδάκια κ ανέβηκε κ σε πολλά καρουσέλ.

αλλά είχαμε κ ένα περιστατικό με παιδάκια που ήταν κάτι παραπάνω από αδιάκριτα-σκατόψυχα! κορόιδευαν το φεφόπαιδο, ένα του έπιασε τη φραουλίτσα, χαμπάρια το φεφόπαιδο, εγώ βούρκωσα, θύμωσα, δεν ήξερα πώς να το αποτρέψω, καθώς ήταν παιδάκια!

το μόνο που ψέλλισα ήταν σας ακούω κ τί λέτε κ σας βλέπω τί κάνετε!

κ πήρα το παιδί μακριά τους με το ζόρι, αν κ το φεφόπαιδο δεν ήθελε να φύγει από τα παιδάκια!ήθελε να παίξει μαζί τους.

έτσι δεν πήρα τηλέφωνο σε μια ψυχούλα που το είχα υποσχεθεί. ήμουν κάπως κ χρειαζόμουν τη σοκολατα μου να συνέλθω!

φιλάκια! χρόνια πολλά κ καλά με υγεία!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!!

Καλησπέρα κορίτσια μου.

Η κόρη μου έφυγε απόψε και έφτασε πριν λίγο στην Αθήνα. Πώς πέρασαν τόσο γρήγορα οι μέρες, λες και ήρθε χτες το βράδυ. Δεν τη χόρτασα, ήθελα να κάτσει κι άλλο. Θα μου πείτε βέβαια, χορταίνονται τα παιδιά όσο και να τα βλέπουμε;

αχ eviri μου εγώ από τώρα σκέφτομαι τι θα κάνω όταν με το καλό ανοίξουν τα φτερά τους και φύγουν από το σπίτι

Κορίτσια ένα πράγμα έχω να σας συμβουλεύσω. Χαρείτε όλες τις στιγμές των παιδιών σας τώρα που είναι μικρά, γιατί θα περάσουν τόσο γρήγορα τα χρόνια, που θα αναρωτιέστε πότε πέρασε κιόλας ο καιρός από τότε που ήταν μωρά. Να μη ζητάτε να μεγαλώσουν γρήγορα, γιατί γρήγορα θα περάσει και ο καιρός που θα φύγουν από το σπίτι σας.

Πόσο μα πόσο αλήθεια είναι αυτό...καλά δε σας λέω τι σκέφτομαι γιατί έχω περάσει σε άλλη διάσταση το παραδέχομαι...:oops::oops::oops:

Πιστεύω ότι το σωστό είναι να μείνεις στο σπίτι που σας παραχώρησε η πεθερά σου. Καταρχήν, οι καιροί είναι δύσκολοι και θα γίνουν ακόμη δυσκολότεροι. Δεν είναι καιρός για περιττά έξοδα.

πολύ σωστά ;) όπως και η πρόταση να μείνει η πεθερά με τον κουνιάδο να τον κανακεύει...

:tongue:

χθες απόγευμα πήγαμε σε ένα εμπορικό για βόλτα κ το χάρηκε πολύ το παιδί, γιατί είδε παιδάκια κ ανέβηκε κ σε πολλά καρουσέλ.

αλλά είχαμε κ ένα περιστατικό με παιδάκια που ήταν κάτι παραπάνω από αδιάκριτα-σκατόψυχα! :evil::evil::evil::evil::evil:

κορόιδευαν το φεφόπαιδο, ένα του έπιασε τη φραουλίτσα, χαμπάρια το φεφόπαιδο, εγώ βούρκωσα, θύμωσα, δεν ήξερα πώς να το αποτρέψω, καθώς ήταν παιδάκια!

το μόνο που ψέλλισα ήταν σας ακούω κ τί λέτε κ σας βλέπω τί κάνετε!

κ πήρα το παιδί μακριά τους με το ζόρι, αν κ το φεφόπαιδο δεν ήθελε να φύγει από τα παιδάκια!ήθελε να παίξει μαζί τους.

έτσι δεν πήρα τηλέφωνο σε μια ψυχούλα που το είχα υποσχεθεί. ήμουν κάπως κ χρειαζόμουν τη σοκολατα μου να συνέλθω!

φιλάκια! χρόνια πολλά κ καλά με υγεία!

ρε συ φεφάκι είναι που το βλέπουν σαν κάτι ιδιαίτερο...σε καταλαβαίνω αλλά δυστυχώς υπάρχουν ενήλικες με χειρότερη συμπεριφορά...

ο άντρας μου έχει λεύκη...έχει παιδάκια που είναι περίεργα γιατί το δέρμα του είναι διαφορετικό και κάνουν σχόλια ή ερωτήσεις ... έχει και κάτι μεγάλους όμως που κοιτούν με ένα βλέμμα...το θέμα είναι πως μαθαίνουμε στα παιδιά να αντιμετωπίζουν τέτοιες καταστάσεις...

όμως μήπως να την άφηνες να παίξει αφού η ίδια το ήθελε? βασικά κι εγώ αυτό που έκανες θα έκανα αλλά ίσως για το παιδί αφού δεν έδειξε να το πειράζει να ήταν καλύτερο να κάνει αυτό που του άρεσε...

χρόνια πολλά σε όλες!


Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα,αν δεν απατομαι γιορταζει το μικρουλη της περιστερουλας...Xρονια πολλα να τον χαιρεσται.....Εμεις σημερα θα φαμε γεμιστα στην πεθερα,αχ και ελεγα αφου δεν ειχα καμια δουλεια σημερα να πηγαιναμε βολτα στο δασος με τα μικρουλια αλλα ο καιρος εδω κανει ψοφοκρυο και βρεχει...

Κοριτσια εχω καθυστερησηηηηηηηηηηηηηηηηηηη


:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...