Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin News

    • 2 ώρες πρίν, a miracle please είπε:

      Καλησπέρα σας!

      Χάζευα λίγο εδώ στο φόρουμ και έπεσα πάνω σε αυτό το θέμα. 

      Ίσως να μην διαβάσει τις σκέψεις μου, κάποια που να έχει κατάθλιψη!!!

      Χρειάζεται κάπως να ηρεμίσω και να αποβάλλω τις σκέψεις μου. Είμαι 43 και δεν έχω πετύχει εγκυμοσύνη τελειόμηνη. Δυστυχώς μετράω αποβολές στο ιστορικό μου και έχω κάνει και εξωσωματική με δικά μου ωάρια, χωρίς επιθυμητό αποτέλεσμα.

      Αποφασίσαμε να πάμε για δωρεά ωαρίων μήπως και αποκτήσουμε το θαυματάκι μας με τη βοήθεια αυτή (που να πούμε την αλήθεια δεν δωρίζει έτσι απλά μια γυναίκα τα ωάρια της - αυτό το λέω και ως θετικό μέσα μου, για να μην φορτώνομαι με αρνητικές σκέψεις).

      Δυστυχώς όμως με έχουν πιάσει όλες οι αρνητικές σκέψεις που μπορεί να κάνει "ίσως;" μια γυναίκα στην ηλικία μου. Με έχουν πει μεγάλη αρκετές φορές, με αποτέλεσμα να σκέφτομαι συνέχεια εαν είμαι μεγάλη για να αποκτήσω παιδί και ίσως γι'αυτο να είχα τις αποβολές. Ξέρω πως υπάρχουν γυναίκες που έχουν αποκτήσει στην ηλικία μου παιδί και μεγαλύτερες, αλλά δεν ξέρω καμία προσωπικά.

      Επίσης βομβαρδίζομαι σε όλα τα social media με topics για στενάχωρα θέματα όπως αρρώστιες σε όλες τις ηλικίες, για γονείς που έφυγαν απο τη ζωή κτλ  

      Και σκέφτομαι πραγματικά όλα αυτά και λεω, εαν τύχει σε μένα τι θα απογίνει το παιδί? Και σκέφτομαι μετά πως γενικά ποτέ δεν ξέρεις τι σου φέρνει η ζωή. Και σκέφτομαι μήπως υπάρχουν και άλλες γυναίκες εκεί έξω που σκέφτονται σαν εμένα και δεν τολμούν να μιλήσουν? 

      Θα πει κανείς αν σκέφτομαι όλα αυτά μήπως να μην κάνω παιδί.

      Έχω ακούσει δεξιά αριστερά διάφορα αρνητικά πάνω στο θέμα εγκυμοσύνη σε ηλικία 40+ , αλλά δεν υπήρξε καμία γυναίκα να μου πει εμένα προσωπικά κάτι ανάλογα με τις σκέψεις μου.

      Και να παω σε ψυχολογική υποστήριξη δεν μπορώ, δεν εχω πια την οικονομική ευχέρεια.  

      Δεν ξέρω κορίτσια. Προσπαθώ να διαβάσω κάπου θετικά και δεν βρίσκω.

      Θέλω τόσο πολύ να κρατήσω και εγώ ενα υγιέστατο μωράκια στην αγκαλιά μου. Να μεγαλώσει η οικογένεια μας. Νομίζω πως θα μπορούσα να γίνω μια καλή μανούλα.

      Καλησπέρα!

      Καταρχάς υπάρχει νήμα με θέμα τη δωρέα που μπορείς να μιλήσεις με κοπέλες με τις ίδιες ανησυχίες και  εμπειρίες.

      Δεν γνωρίζω από ποια περιοχή μας γράφεις αλλά υπάρχουν και δημόσιες δομές για ψυχολογική υποστήριξη.. καλό είναι να απευθυνθείς κάπου γιατί θα περάσουν πολλά απο το μυαλό σου.. και σίγουρα θα πρέπει ότι απόφαση πάρεις να την πάρεις μαζί με τον σύντροφο σου (αν υπάρχει) διαφορετικά φυσικά και μόνη σου είναι εφικτό ξέρουμε πολλές τετοιες περιπτώσεις..

      Να σου πω για την ιστορία οτι υπάρχουν γυναικες που προσπαθούν και με δευτερη τριτη δοτρια μεχρι να τα καταφέρουν είτε για αδερφακι.. οποτε δεν ειναι τοσο τρομερο..

      τωρα αναφορικα με την ηλικια.. ενα νουμερο ειναι τι 43 τι 53 τι 23.. (μονο ο περιορισμος του 54 λογω νομοθεσιας).. το θεμα υγειας και στα 20 μπορεις να παθεις κατι οχι μονο στα 40++, οκ σωματικα θα εισαι 40+ αλλα για να προχωρησετε και να προχωρησει και η εγκυμοσυνη ιατρικα θα ειναι εφικτο.. οσον αφορα τον κοσμο ή τι σκέψεις.. δεν ξερω ποια θα ειχε μεγαλυτερους ενδιασμους μια 30 που πρεπει να παει με δοτρια η μια 40++ .. για μενα ειναι σχεδον το ιδιο δυσκολο (μπορει να εχω προσωπικη αποψη ποιο ειναι πιο δυσκολο αλλα δεν ειναι επι του παροντος).. 

      Διαβασε εμπεριες , επιστημονικα αρθρα, μιλα με τον γιατρο σου, με καποιον ειδικο.. και οτι αποφαση παρεις θα ειναι για το καλυτερο για σενα..

  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 7 λεπτά , linaa είπε:

      Κορίτσι μου στα θέματα που δεν αφορούν τα φάρμακα της εξωσωματικής θα ακούς τους υπόλοιπους γιατρούς Κ όχι τον εξωσωματικο. Αν σου είπε ο αιματολογος να κάνεις ενέσεις απλά θα το ανακοινώσεις στον εξωσωματικο ότι ξεκινάς ενέσεις δεν θα τον ρωτήσεις. Ο καθένας στην ειδικότητα του . Αν σου είχε πει ο ενδοκρινολόγος να ρίξεις την προλακτίνη θα την ρίξεις Κ μετά θα ξεκινήσεις διαδικασίες εξωσωματικής . Ο εξωσωματικος θα σου πει μόνο τα της εξωσωματικής Κ αν θες κάποιες συμβουλές για τα υπόλοιπα θέματα αλλά εσύ θα ακούς τον καθένα στην ειδικότητα του . 

      Ηταν κάθετος στο θέμα για τις ενέσεις γιατι λέει μπορεί να έχουμε αλλά προβλήματα μετά..Να σπάσουν τπτ αγγεία κ τα σχετικά κ μου το απαγόρευσε..Για τον κατακερματισμό τι πιστεύεις;

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια και Χρόνια Πολλά λόγω των ημερών!!

Τελικά σήμερα θα φάμε φακές μια και χτες η μανούλα μου μαγείρεψε χταποδάκι με ντομάτα και ρυζι.

Και για να μην ξεχνιόμαστε...

Αύριο έχω ραντεβού για λιπομέτρηση και νέο μενού

Να δω τι θα μου βάλει η κακούργα να τρώω στις γιορτές

Νομίζω οως δεν θα σε αφήσει παραπονεμένη. Συνήθως προσαρμόζουν την διατροφή στις γιορτινές μέρες:wink:

Το μεσημεράκι έχουμε και παιδίατρο και θα σας εχω νέα για την ανάπτυξη του μικρού αντρούλη

Να έχετε καλά νέα!!!

Φιλάκια

χθες κουραστηκα πολυ, κοριτσια.εκανα δουλειες απο τις 6 μεχρι τις 12 το βραδυ!!!δυο φαγητα, μακαρονακι με χταποδι και αρακα, εβαλα σκουπα, 2 πλυντηρια, ξεκαθαρισα λιγο και καποια ρουχα της μικρης που ηταν μικρα-κοντα , της εβγαλα καποια καινουργια, τακτοποιησα ντουλαπες, μελωσα μελομακαρονα.

Ε πως να μην κουραστείς? Εδώ κουράστηκα εγώ που τα διάβασα.....

χτες πηραμε βαθμούς (δλδ ενημερωση μας εκανε η κυρία) και ενω όλοι οι γονείς καθονταν απο 10 εμενα μου ειπε απλα ειναι τελειος και σε 2 λεπτα ειχα φυγει....είμαι μια περηφανη μάνα;);););)

Συγχαρητήρια!!!!!!!!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

καλημερα!μανουλες περηφανες να χαιρεστε τα παιδακια σας,παντα τετοια να ακουτε!!!!!

Σμαρτακι σας βγηκαν ολα μαζι,αλλα καθε εμποδιο για καλο.κ η κορη σου εγινε περδικι αλλα κ ο γιοκας ειναι μια χαρα,ευχομαι κ οι επομενες εξετασεις να ειναι το ιδιο καλες!!!!!!!

Δωρακι τι να πω,φτου φτου μακρια απο εσας καθε ιωση!ειναι μωρε κ η ταλαιπωρια που εχετε περασει,ε καπου θα εβγαινε,ο οργανισμος δεν θελει κ πολλα να εξασθενει με αποτελεσμα να αρρωσταινει ευκολοτερα...ομαδικη βιτανοθεραπεια επειγοντως χιχιχιχι!!!

σημερα θα φαμε κεφτεδακια κ ρυζοτο(ελαχιστο για μενα) στην μανουλαααααα!!!αχ γιαμιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!!φιλακια κοριτσακια!


χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα!!!!

9892a30fbd.png

Link to comment
Share on other sites

...............

χτες πηραμε βαθμούς (δλδ ενημερωση μας εκανε η κυρία) και ενω όλοι οι γονείς καθονταν απο 10 εμενα μου ειπε απλα ειναι τελειος και σε 2 λεπτα ειχα φυγει....είμαι μια περηφανη μάνα;);););)

Άλλη μια περήφανη μανούλα !!! Πω πω πώς συγκινούμαι που σας διαβάζω !

......................

Για σήμερα λέω να φτιάξω μάλλον γαριδομακαρονάδα. Δεν είμαι 100% σίγουρη, γιατί αυτές οι γαρίδες που έχω στην κατάψυξη είναι πολύ μικρούλες και μόλις τις ρίξω στο φαγητό θα χαθούν. Ίσως αλλάξω γνώμη και φτιάξω κάτι άλλο. Θα δούμε.

Αυτό Αφροδίτη μου δεν το λες κάνω δουλειές, αυτό το λες ξεπατώθηκα, να ρώτα και τον Τρύφωνα.[/QUOTE]

Εντάξει, κοπελιά, δεν υπάρχεις με τον πάτο του Τρύφωνα τα 'χεις βάλει !!! χα χα

Αν οι γαριδούλες είναι πολύ κούτσικες δεν αξίζει να φτιάξεις γαριδομακαρονάδα -λέω εγώ τώρα- ιδίως εάν δεν έχουν κέλυφος νομίζω πως θα βγει τελείως "άγευστο".... :?: γιατί δεν τις κάνεις ένα σαγανάκι μ ένα πιλαφάκι και καθάρισες ?????:wink:

Καλημέρα όλη μέρα !

Καιρός ωραίος για τούφες και σούτσου-σούτσου (γούτσου-γούτσου) που λέει και το τέκνον μου το μεγάλο !

Εμείς σήμερα κοτόσουπα... έβρασα το κοτοπουλάκι, το έχω μαδήσει, αλατοπιπερώσει και μόλις γυρίσουμε από το μάθημα θα φτιάξουμε (και) την σουπίτσα μας... μιαμ μιαμ !

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο στον Θωμακο μας!!!! και εις ανωτερα!!!

Εβιρακι μου πηγες και ξενιτευτηκες, να σε ειχα εδω τωρα θα καθομασταν διπλα στο τζακι και θα πιναμε καφεδακι και θα τα λεγαμε ολα πολυ ωραια!!!

αλλα που????

Δωρακι μου περαστικα σας και παλι, τι ειναι αυτο βρε παιδι μου?? ολα να περασουν γρηγορα!

Αννακι ποτε κανεις αυχενικη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ουφ καλημερα κοριτσια μου τι κανετΕ?εμεις καλα,σκιστηκα χτες αλλα τα τελειωσα,σιδερωσα εβαλα κουρτινες καλυμματα καναπεδων αλλαξα σεντονια μαξιλαρια μαζεψα την κουζινα εβαλα αλλο ενα πληντυριο και σημερα θα σκουπισω και θα σφουγγαρισω...Ευτυχως δεν εχω μαγειρεμα εχω φακες απο χτες θα βρασω και ενα μπροκολο και θα φαμε και σημερα,γιατι θα παω στην θεια του Τ να της φτιαξω μελομακαρονα(μιλαμε γινανε αναρπαστα)Επισης περιμενω τηλ να μου πει ο γιατρος τι ωρα θα παω αυριο....Θα σας διαβασω με την ησυχια μου το βραδυ φιλια


:-D

Link to comment
Share on other sites

Επαθα και μια μεγάλη ήττα χθες κι εσκασα

Αξιωθηκαμε να αδειάσουμε τη φωτογραφική μηχανή και πριν το κάνουμε,ειπα να σβησω κάποιες ηδη κατεβασμένες κι ενω ηξερα μεχρι που ηταν ξεχαστηκα κι άρχισα να σβηνω και να σβηνω και πάνε ενα σωρό ωραίες φωτογραφίες του μικρού μου με τα παιχνιδάκια και τα βιβλιαράκια του που είχαν πολύ πλάκα

Αλλά δεν πειραζει

Δλδ πειράζει

Αλλά τι άλλο να πω τωρα

Στενοχωριεμαι που δεν εχω και μια φωτογραφία της προκοπής με το παιδάκι μου

Εκείνος ο περιστέρης όταν πάει να μας βγάλει,ψάχνει να πετυχει κανενα καλό πλάνο και τις βγάζει στο τελος όλες χαλια

ΚΑι του λεω να μην περιμενει, να βγάζει ασταμάτητα κι όλο κάτι καλό θα βγει.Αλλά πού αυτός...

Εχουν όλοι φωτο με το παιδί μου ωραίες κι εγω σε όλες είμαι στα χάλια μου,αλλού αχτενιστη,αλλού ταλαίπωρη,αλλού με κλειστα ματια,αλλού με μισόκλειστα.Τωρα στις γιορτες θα βάλω τον περιστερη σε επιφυλακη να μας βγάλει καμιά καλή γιατί και σήμερα τζιφος

τα ίδια κάνει ο φέφος. βγάζει τις πιο καλές φωτό, αλλά βαριέται. αφού στη γιορτή με τα παιδάκια που πήγαμε εγώ έβγαλα κάτι σκοτεινές, μακρινές...

κ 1-2 που έβγαλε ο φέφος ήταν τζάμι.

καλά του λέω, όσο εγώ πρόσεχα το παιδί που ήταν πάνω στην πίστα με τα άλλα παιδάκια κ χόρευε-έπαιζε γιατί δεν την έβγαζες βίντερο ή φωτό;

δεν την έβλεπα μου απάντησε, είχα βγει έξω για τσιγάρο κ μιλούσα με τους τάδε!

γκρρρρρρρρρρρρ!!!!!!!

άσε στα γενέθλια του παιδιού, δεν είχαμε φωτό κ υποτίθεται θα μας έβγαζε φωτό με το κινητό του. 2 μας έβγαλε κ στις δύο μαμά κ φεφόπαιδο ήμασταν με κλειστά μάτια!:mad:

Δεν υποσχομαι τιποτα συμπεθερουλα μου.Ας ειμαστε, πρωτα ο Θεος,καλα και βλεπουμε.

QUOTE]

εγώ θα περιμένω. έχω άδεια από αύριο έως κ την τρίτη.;)

Καλησπέρα

Σήμερα έκανα φασολάδα. Σιδέρωσα έπλυνα και ρούχα στο χέρι έκαν τζάμια και τώρα χουχουλιάζω.

fefi στη μαμά μου θα χριστουγεννιάσουμε. Πρωτοχρονιά στη πεθερά μου αλλά θα πάμε ανήμερα γιατί την παραμονή θα κάνει ρεβεγιόν η κουμπάρα μου. Και ο μπαμπάκας μου γιορτάζει τη Τρίτη είμαι και γω ένα φεφόπαιδο.

αλήθεια; Στεφανόπαιδο είσαι γλυκό μου; να τους χαιρόμαστε από τώρα γερούς κ ευτυχισμένους, να τους δίνουμε χαρές!

eviri και γω έτσι θα κάνω τα σοκολάτάκια αλλά με αμύγδαλο και δαμάσκηνα.

κ μένα μου αρέσουν με αμύγδαλο.

Δεν θυμάμαι άλλα φιλάκια σε όλα τα κορίτσια!!!

μάκια!

Έφτιαξα τους κουραμπιέδες, μέλωσα τα μελομακάρονα, αλλά δεν άντεξα την κούραση και δεν έφτιαξα δίπλες. Φτάνει για σήμερα, η μέρα ήταν γεμάτη, έκανα και δουλειές και ψώνια στα μαγαζιά, (αυτό το ριμαδοκουβάλημα δεν το αντέχω άλλο) κι άλλα μικροπράγματα απαραίτητα τα οποία δε φαίνονται αλλά το χρόνο τους τον έχουν. Τις επόμενες μέρες θα φτιάξω τα υπόλοιπα.

λοιπόοοοοοοοοοοον!

λέγε συνταγή για κουραμπιέδες κ για δίπλες, γιατί δεν έχω φτιάξει ποτέ.

ο φέφος χθες που τελείωσαν τα μελομακάρονα μου πέταξε το σιρόπι για να μην ξανακάνω κ μου είπε ότι θέλει άλλα γλυκά. πρώτα γαλακτομπούρεκο, μετά δίπλες κ μετά κάτι άλλο. εγώ θα κάνω κουραμπιέδες.

για το κάτι άλλο.

κ σοκολατάκια. χθες δεν πρόλαβα να κάνω τα κουλούρια σαλονίκης...είχα πολλές δουλειές, μαγείρεμα.

καλημερα, καλημερα. τι κρυο σημερα και συνωεφια, οτι πρεπει για υπνο. ηρθε το πρωι το κοριτσακι μου και ηθελε αγκαλια και χουζουρεμα!!!δεν ηθελα να σηκωθω απο το κρεβατι!!!σημερα εχει αρακα το μενου.χθες κουραστηκα πολυ, κοριτσια.εκανα δουλειες απο τις 6 μεχρι τις 12 το βραδυ!!!δυο φαγητα, μακαρονακι με χταποδι και αρακα, εβαλα σκουπα, 2 πλυντηρια, ξεκαθαρισα λιγο και καποια ρουχα της μικρης που ηταν μικρα-κοντα , της εβγαλα καποια καινουργια, τακτοποιησα ντουλαπες, μελωσα μελομακαρονα.αχ, φεφη, αυτη η ειρηνη, μας εβαλε για τα καλα στην πριζα και καλα εκανε δηλαδη.

τέλεια είναι η φωτό με την κοράκλα σου στη θάλασσα! σαν γοργόνα είσαι με το γοργονάκι σου!

κ εγώ ξεπατώθηκα α λα τρύφωνας.

αφού μου έκανε ο φέφος μια γλυκιά σοκολάτα με αφρόγαλα-σας είπα; πήραμε τάσιμο!-έδωσα τη συνταγή για μελομακάρονα στην αδερφή μου που τρελάθηκε για μια ακόμα χρονιά με το ταπεράκι που της έστειλα...

έκανα χυμό για το φεφόπαιδο, το άλλαξα, έβαλα σόδα στο πλυντήριο ρούχων α λα κάντυ! μερσί κάντυ μου!

ο φέφος πριν φύγει για γραφείο έβαλε πρόγραμμα για καθαρισμό πλυντηρίου πιάτων με ειδικό φέρυ. νοικοκύρης ο φέφος μου!

καθάρισα κ το 2ο μπάνιο, τα έπιπλα από τις 2 τουαλέτες, την ντουλάπα μου που είχε το μαύρο της χάλι, σφουγγάρισα, τάισα το φεφόπαιδο με το γιαούρτι μέλι της, την άλλαξα, σφουγγάρισα, την ξαναάλλαξα, μαγείρεψα στη γάστρα μοσχάρι με ρυζάκι α λα κρεμ, πλύθηκα, έπαιξα με το φεφόπαιδο λιγο σε σχέση με το πόσο ήθελα κ αφού ήπιε το γάλα της κ έφαγα, ταβλιαστήκαμε τουγκέδερ, μάνα κ θυγατέρα!

καλημερα καλες μου φιλεναδες!!!

μπορουμε πια να λεμε και Χρονια Πολλα λογω των ημερων!

χρόνια πολλά κ γλυκά!

βρεχει, εκανα τις δουλιτσες μου γρηγορα-γρηγορα, το πλασμα κοιμαται..

εκανα καφεδακι και καθομαι μπροστα στο τζακι..

ζηλεύω κ γι τα δυο! πάντα να είστε καλά κ να περνάτε όμορφα!

Για σημερα θα κανω μοσχαρακι, σουπα ή κοκκινιστο, εχω και τον αντρουλη με βηχα θα δουμε..

σούπα με σέληνο κ καρότο!

Εχει και εδω σημερα baazar το Χαμογελο του Παιδιου και θελω να παω, αλλα βρεχει γμτ.. ισως πεταχτω με το αμαξι το μεσημερι χωρις το πλασμα!!

Γλυκες μου μαγειρισουλες, γραφετε πολλα και δεν προλαβαινω να σας διαβασω...

Χτες πηγα για χορο και μετα για να παω στο αμαξι εγινα μουσκεμα..

Λοιπον καλη μερα να εχουμε και τα λεμε και μετα!

να ντυθείς ζεστά!

εμείς οικογνειακώς σήμερα έχουμε ντυθεί σαν κρεμμύδια!

ΣΠίτι μου σήμερα και σε λίγο θα ετοιμαστούμε να πάμε στη γιορτή της μικρής.Ο μικρός κάπως συνήλθε με το βήχα αλλά έχει πέσει σε χειμερία νάρκη από το πρωί και δεν ξυπνάει με τπτ.Υποπτο αυτό βέβαια γιατί δεν το συνηθίζει.Το καλό ειναι ότι ηρέμησε ο βήχας του αρκετά.

μήπως παίρνει κάποιο σιρόπι κ του φέρνει ύπνο; κ η ίωση φέρνει ύπνο!

Εχει πολύ κακό καιρό ρε γμτ δεν ξέρω τι να τον κάνω γιατί η γιαγιά θελέι να έρθει να δεί την μικρή.Θα δούμε.

έχει τα δίκια της κ η γιαγιά. θέλει να την καμαρώσει κ αυτή!

Δεν μαγειρεύω σήμερα και αν μαγειρέψω θα φτιάξω μακαρόνια με σάλτσα.

εκανα τις δουλειές μου αφού είμαι σπίτι γιατί χρειάζομαι ένα ξεκούραστο σ/κ/δ και εγώ και ο άντρας μου που έχει ψοφήσει από την κούραση.

Να έχετε μια καλή μερα

κ εσείς το ίδιο, να μας ανεβάσεις φωτό από την κοράκλα σου!

να περάσετε τέλεια κ να γίνει περδικάκι κ ο Γιωργάκης.

καλημέρα.....

σήμερα χοιρινό λεμονατο με ρυζακι μπασματι και το απογευμα που ο βοηθός μου δεν θα έχει διάβασμα θα φτιάξουμε μελομακαρονα......:tongue::tongue:

μιαμ, μιαμ! ωραίο φαγάκι!

χτες πηραμε βαθμούς (δλδ ενημερωση μας εκανε η κυρία) και ενω όλοι οι γονείς καθονταν απο 10 εμενα μου ειπε απλα ειναι τελειος και σε 2 λεπτα ειχα φυγει....είμαι μια περηφανη μάνα;);););)

συγχαρητήρια για τον Θωμάκο! πάντα τέτοια μανούλα! καλή πρόοδο σε όλα του!

Καλημέρα κοριτσάκια

Σήμερα είμαι πρωινή, πρωινή. Από τώρα ξεκινάνε οι σχολικές διακοπές για μας. Κανονικά έχει και σήμερα σχολείο αλλά όχι μάθημα. Θα πάνε τα παιδιά στην καθολική εκκλησία της περιοχής του σχολείου και θα σχολούσαν πολύ νωρίς, στις 11.20. Η δική μου έχει λίγο μπούκωμα, βρήκα κι εγώ την ευκαιρία και ειδοποίησα το σχολείο ότι δε θα πάει. Κι έτσι, αν εξαιρέσει κανείς το ιδιαίτερο μάθημα, που το βάλαμε σήμερα επειδή το αναβάλλαμε την Τρίτη, ξεκινάμε διακοπές και ξαναπάμε στις 9/1/12.

πρέπει να πηγαίνουν στην καθολική εκκλησία κ οι ορθόδοξοι;

να περάσετε τέλεια αυτές τις μέρες κ με το καλό να ενωθεί η εβιροοικογένεια!

Καλημέρα κορίτσια και Χρόνια Πολλά λόγω των ημερών!!

Τελικά σήμερα θα φάμε φακές μια και χτες η μανούλα μου μαγείρεψε χταποδάκι με ντομάτα και ρυζι.

τί καλά!

καλημερα! σημερα θα φαμε κεφτεδακια κ ρυζοτο(ελαχιστο για μενα) στην μανουλαααααα!!!αχ γιαμιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!!φιλακια κοριτσακια!

μάκια στην Αννούλα κ το στρουμφάκι της!

Καλημέρα όλη μέρα !

Καιρός ωραίος για τούφες και σούτσου-σούτσου (γούτσου-γούτσου) που λέει και το τέκνον μου το μεγάλο !

ωωωωωωωωωωωω!!!!!τώρα συγκινούμαι εγώ!!!!!

Εμείς σήμερα κοτόσουπα... έβρασα το κοτοπουλάκι, το έχω μαδήσει, αλατοπιπερώσει και μόλις γυρίσουμε από το μάθημα θα φτιάξουμε (και) την σουπίτσα μας... μιαμ μιαμ !

καλοφάγωτη!

την αλλη βδομαδα Μαρακι,στις 29!εχω ακομα 7μερες,μετραω αναποδα χιχιχιχιχιχι!!!

τί καλά! όλα να είναι τέλεια!

μάκια σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

Κατσε φεφη γιατι δνε εχω πιει και καφε ακομα χιιχιχιχι,εννοεις για το χειρουργειο??Αν ναι θα αφαιρεσω αυτη την τομη που εχει γινει μπλιαχ και θα με ξαναραψει :D


:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τα ίδια κάνει ο φέφος. βγάζει τις πιο καλές φωτό, αλλά βαριέται. αφού στη γιορτή με τα παιδάκια που πήγαμε εγώ έβγαλα κάτι σκοτεινές, μακρινές...

κ 1-2 που έβγαλε ο φέφος ήταν τζάμι.

καλά του λέω, όσο εγώ πρόσεχα το παιδί που ήταν πάνω στην πίστα με τα άλλα παιδάκια κ χόρευε-έπαιζε γιατί δεν την έβγαζες βίντερο ή φωτό;

δεν την έβλεπα μου απάντησε, είχα βγει έξω για τσιγάρο κ μιλούσα με τους τάδε!

γκρρρρρρρρρρρρ!!!!!!!

άσε στα γενέθλια του παιδιού, δεν είχαμε φωτό κ υποτίθεται θα μας έβγαζε φωτό με το κινητό του. 2 μας έβγαλε κ στις δύο μαμά κ φεφόπαιδο ήμασταν με κλειστά μάτια!:mad:

Άντρες παιδί μου, άντρες.....

κ εγώ ξεπατώθηκα α λα τρύφωνας.

αφού μου έκανε ο φέφος μια γλυκιά σοκολάτα με αφρόγαλα-σας είπα; πήραμε τάσιμο!-έδωσα τη συνταγή για μελομακάρονα στην αδερφή μου που τρελάθηκε για μια ακόμα χρονιά με το ταπεράκι που της έστειλα...

έκανα χυμό για το φεφόπαιδο, το άλλαξα, έβαλα σόδα στο πλυντήριο ρούχων α λα κάντυ! μερσί κάντυ μου!

ο φέφος πριν φύγει για γραφείο έβαλε πρόγραμμα για καθαρισμό πλυντηρίου πιάτων με ειδικό φέρυ. νοικοκύρης ο φέφος μου!

καθάρισα κ το 2ο μπάνιο, τα έπιπλα από τις 2 τουαλέτες, την ντουλάπα μου που είχε το μαύρο της χάλι, σφουγγάρισα, τάισα το φεφόπαιδο με το γιαούρτι μέλι της, την άλλαξα, σφουγγάρισα, την ξαναάλλαξα, μαγείρεψα στη γάστρα μοσχάρι με ρυζάκι α λα κρεμ, πλύθηκα, έπαιξα με το φεφόπαιδο λιγο σε σχέση με το πόσο ήθελα κ αφού ήπιε το γάλα της κ έφαγα, ταβλιαστήκαμε τουγκέδερ, μάνα κ θυγατέρα!

Όλα αυτά μέσά σε λίγες ώρες???? Τελικά μάλλον δεν είμαι φτιαγμένη για δουλειές!!!! Το απόγευμα που γυρίζω σπίτι ένα φαγητό θα προλάβω να φτιάξω, άντε να συμμαζέψω και λίγο και αυτό είναι όλο....

Μπράβο χαρωπή νοικοκυρούλα!!!!

μάκια σε όλες!

Σήμερα αν προλάβω θα σιδερώσω και κάτι ρούχα που έχω...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

ασιδέρωτα θα πάει ο φέφος στη μανούλα του να τα σιδερώσει η κοπέλα που έχει.

την βόλεψα!

μας έχει κάνει τούρμπο η Ειρήνη στο θέμα easy living.

ει΄δικά η αφροδίτη παίρνει βραβείο!

έχει τα καλά του να κάνεις δουλειές με τά τη δουλειά, έχει κ τα άσχημά του.

το καλό είναι ότι ηρεμείς με ένα σπίτι καθαρό. καθαρίζει το κεφάλι σου! κ χαίρεσαι!

αλλά έχω παρατήσει τον άντρα μου μόνο του μετά τις 10 που "με κοιμίζει το παιδί" κ αυτό πρέπει να το διορθώσω άμεσα, γιατι μου λείπει τόσο που θα τον δαγκώσω έτσι κ τον ξεμοναχιάσω!

Link to comment
Share on other sites

ΆΝΝΑ μου,

Καλή επιτυχία για αύριο κοριτσάκι ! Εύχομαι να πάνε όλα καλά !

Del μας,

Περιμένουμε εντυπώσεις από την γιορτούλα σας !

Μπορεί ο μικρός να κοιμάται λόγω χαμηλού βαρομετρικού... μην γελάς ! Συμβαίνει όταν ο καιρός είναι έτσι "μουντός" να θες να κοιμάσαι περισσότερο ! Το είχα ακούσει σε μια εκπομπή... :rolleyes:

Δίνω και συνταγή για μινεστρόνε (Βέφα) την είχε ζητήσει η Ζωπ, αν θυμάμαι καλά...

ΜΙΝΕΣΤΡΟΝΕ ΜΕ ΛΑΧΑΝΙΚΑ (ΙΤΑΛΙΚΗ ΣΟΥΠΑ)

Υλικά

· 200 γρ. αρακά, φρέσκο ή κατεψυγμένο

· 2 κλωνάρια σέλερι

· 2 μικρές πατάτες, κομμένες σε κύβους

· 2 καρότα κομμένα σε κύβους

· 1 κρεμμύδι κομμένο σε ροδέλες

· 1/4 κούπας λάδι

· 3 μέτριες ντομάτες σε κύβους

· 2-3 κλωνάρια μαϊντανό

· 3-4 φύλλα λάχανο

· 2-3 φύλλα μαρούλι

· τριμμένη παρμεζάνα

· 1/2 κούπα ζυμαρικό αστεράκι

· 2 λίτρα ζωμό λαχανικών

· 2 σκελίδες σκόρδο κομμένες σε μικρά κομματάκια

· φρυγανιές σταρένιες

· αλάτι - πιπέρι

Εκτέλεση

Σωτάρουμε τα κρεμμύδια, το σέλερι, τα καρότα, την πατάτα και τον αρακά και στη συνέχεια ρίχνουμε τις ντοματούλες και το ζωμό λαχανικών και αλατοπιπερώνουμε. Τα αφήνουμε να βράσουν για 10'-15' και στη συνέχεια ρίχνουμε το μαρούλι, το λάχανο, το μαϊντανό, το σκόρδο και το αστεράκι και τα αφήνουμε να βράσουν για 10' ακόμα περίπου. Σερβίρουμε τη σούπα με μια φρυγανιά στο κάθε πιάτο, πασπαλίζοντάς τη προεραιτικά με τριμμένη παρμεζάνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάρες μου!

linaki και del σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας

Πριν λίγο γύρισα από διαιτολόγο, καθυστέρησε το ραντεβού μου λόγω κακοκαιρίας, πλημμύρας στους δρόμους και πολλών χοντρούληδων που είχαν κατακλύσει το γραφείο της.

Στην ώρα μου ήμουν εγώ,αλλά, αλλά...

Λοιπόν έχω χάσει 3,8 κιλά

Πάρα πολύ καλά για δύο μόνο εβδομάδες

Τα 2 είναι καθαρό λίπος, 1,5 νερό και 300 μυική μάζα

Αυτό το τελευταίο δεν είναι τόσο καλά, οπότε μου άυξησε την πρωτεϊνη.Μιλάμε για πολύ φαϊ κορίτσια το νέο μενού

Θα ξαναπάω στις 9 Γενάρη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...