Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin News

    • 2 ώρες πρίν, a miracle please είπε:

      Καλησπέρα σας!

      Χάζευα λίγο εδώ στο φόρουμ και έπεσα πάνω σε αυτό το θέμα. 

      Ίσως να μην διαβάσει τις σκέψεις μου, κάποια που να έχει κατάθλιψη!!!

      Χρειάζεται κάπως να ηρεμίσω και να αποβάλλω τις σκέψεις μου. Είμαι 43 και δεν έχω πετύχει εγκυμοσύνη τελειόμηνη. Δυστυχώς μετράω αποβολές στο ιστορικό μου και έχω κάνει και εξωσωματική με δικά μου ωάρια, χωρίς επιθυμητό αποτέλεσμα.

      Αποφασίσαμε να πάμε για δωρεά ωαρίων μήπως και αποκτήσουμε το θαυματάκι μας με τη βοήθεια αυτή (που να πούμε την αλήθεια δεν δωρίζει έτσι απλά μια γυναίκα τα ωάρια της - αυτό το λέω και ως θετικό μέσα μου, για να μην φορτώνομαι με αρνητικές σκέψεις).

      Δυστυχώς όμως με έχουν πιάσει όλες οι αρνητικές σκέψεις που μπορεί να κάνει "ίσως;" μια γυναίκα στην ηλικία μου. Με έχουν πει μεγάλη αρκετές φορές, με αποτέλεσμα να σκέφτομαι συνέχεια εαν είμαι μεγάλη για να αποκτήσω παιδί και ίσως γι'αυτο να είχα τις αποβολές. Ξέρω πως υπάρχουν γυναίκες που έχουν αποκτήσει στην ηλικία μου παιδί και μεγαλύτερες, αλλά δεν ξέρω καμία προσωπικά.

      Επίσης βομβαρδίζομαι σε όλα τα social media με topics για στενάχωρα θέματα όπως αρρώστιες σε όλες τις ηλικίες, για γονείς που έφυγαν απο τη ζωή κτλ  

      Και σκέφτομαι πραγματικά όλα αυτά και λεω, εαν τύχει σε μένα τι θα απογίνει το παιδί? Και σκέφτομαι μετά πως γενικά ποτέ δεν ξέρεις τι σου φέρνει η ζωή. Και σκέφτομαι μήπως υπάρχουν και άλλες γυναίκες εκεί έξω που σκέφτονται σαν εμένα και δεν τολμούν να μιλήσουν? 

      Θα πει κανείς αν σκέφτομαι όλα αυτά μήπως να μην κάνω παιδί.

      Έχω ακούσει δεξιά αριστερά διάφορα αρνητικά πάνω στο θέμα εγκυμοσύνη σε ηλικία 40+ , αλλά δεν υπήρξε καμία γυναίκα να μου πει εμένα προσωπικά κάτι ανάλογα με τις σκέψεις μου.

      Και να παω σε ψυχολογική υποστήριξη δεν μπορώ, δεν εχω πια την οικονομική ευχέρεια.  

      Δεν ξέρω κορίτσια. Προσπαθώ να διαβάσω κάπου θετικά και δεν βρίσκω.

      Θέλω τόσο πολύ να κρατήσω και εγώ ενα υγιέστατο μωράκια στην αγκαλιά μου. Να μεγαλώσει η οικογένεια μας. Νομίζω πως θα μπορούσα να γίνω μια καλή μανούλα.

      Καλησπέρα!

      Καταρχάς υπάρχει νήμα με θέμα τη δωρέα που μπορείς να μιλήσεις με κοπέλες με τις ίδιες ανησυχίες και  εμπειρίες.

      Δεν γνωρίζω από ποια περιοχή μας γράφεις αλλά υπάρχουν και δημόσιες δομές για ψυχολογική υποστήριξη.. καλό είναι να απευθυνθείς κάπου γιατί θα περάσουν πολλά απο το μυαλό σου.. και σίγουρα θα πρέπει ότι απόφαση πάρεις να την πάρεις μαζί με τον σύντροφο σου (αν υπάρχει) διαφορετικά φυσικά και μόνη σου είναι εφικτό ξέρουμε πολλές τετοιες περιπτώσεις..

      Να σου πω για την ιστορία οτι υπάρχουν γυναικες που προσπαθούν και με δευτερη τριτη δοτρια μεχρι να τα καταφέρουν είτε για αδερφακι.. οποτε δεν ειναι τοσο τρομερο..

      τωρα αναφορικα με την ηλικια.. ενα νουμερο ειναι τι 43 τι 53 τι 23.. (μονο ο περιορισμος του 54 λογω νομοθεσιας).. το θεμα υγειας και στα 20 μπορεις να παθεις κατι οχι μονο στα 40++, οκ σωματικα θα εισαι 40+ αλλα για να προχωρησετε και να προχωρησει και η εγκυμοσυνη ιατρικα θα ειναι εφικτο.. οσον αφορα τον κοσμο ή τι σκέψεις.. δεν ξερω ποια θα ειχε μεγαλυτερους ενδιασμους μια 30 που πρεπει να παει με δοτρια η μια 40++ .. για μενα ειναι σχεδον το ιδιο δυσκολο (μπορει να εχω προσωπικη αποψη ποιο ειναι πιο δυσκολο αλλα δεν ειναι επι του παροντος).. 

      Διαβασε εμπεριες , επιστημονικα αρθρα, μιλα με τον γιατρο σου, με καποιον ειδικο.. και οτι αποφαση παρεις θα ειναι για το καλυτερο για σενα..

  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 7 λεπτά , linaa είπε:

      Κορίτσι μου στα θέματα που δεν αφορούν τα φάρμακα της εξωσωματικής θα ακούς τους υπόλοιπους γιατρούς Κ όχι τον εξωσωματικο. Αν σου είπε ο αιματολογος να κάνεις ενέσεις απλά θα το ανακοινώσεις στον εξωσωματικο ότι ξεκινάς ενέσεις δεν θα τον ρωτήσεις. Ο καθένας στην ειδικότητα του . Αν σου είχε πει ο ενδοκρινολόγος να ρίξεις την προλακτίνη θα την ρίξεις Κ μετά θα ξεκινήσεις διαδικασίες εξωσωματικής . Ο εξωσωματικος θα σου πει μόνο τα της εξωσωματικής Κ αν θες κάποιες συμβουλές για τα υπόλοιπα θέματα αλλά εσύ θα ακούς τον καθένα στην ειδικότητα του . 

      Ηταν κάθετος στο θέμα για τις ενέσεις γιατι λέει μπορεί να έχουμε αλλά προβλήματα μετά..Να σπάσουν τπτ αγγεία κ τα σχετικά κ μου το απαγόρευσε..Για τον κατακερματισμό τι πιστεύεις;

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Κοριτσακια μου γεια σας ευχομαι να ειστε ολες καλα δεν προλαβαινω να σας διαβασω,ηρθα τωρα στην δουλεια μετα απο απουσια 2 εβδομαδων.Δεν μας πανε καλα τα πραγματα αυτο το διαστημα,ετρεχα με την κορη μου στα ευημερευοντα καθως την επιασε εντονος πονος χαμηλα δεξια στην κοιλια της μετα απο εξετασεις της βρηκαν μια κυστη 5 εκ στην δεξια ωοθηκη αιμοραγικη και θελησαν το ιδιο βραδυ να την αφαιρεσουν.Εγω ομως φοβηθηκα υπεγραψα και την πηρα και την πηγα στο δικο μου γυναικολογο,ο οποιος μου ειπε να παμε με φαρμακευτικη αγωγη και βλεπουμε τελος παντων να μην σας ζαλιζω η κυστη αντι να μικραινει μεγαλωνε με αποτελεσμα να μην αιματωνετε σωστα η ωοθηκη και ετσι μπηκαμε στο ρεα και την αφαιρεσαμε λαμπαροσκοπικα.Τωρα καλα ειναι, η ωοθηκη καλα λειτουργει απο οτι μου ειπε ο γιατρος και θα το ξαναδουμε σε ενα μηνα.Αυτα με την κορη μου.Με τον γιο μου βγηκε η μαγνητικη ειναι καλη και μαλλον μεσα Ιανουαριου θα πρωχωρησουμε σε ηλεκτροφυσιολογικη μελετη.Εκτος αυτων βγηκε και η ιστολογικη του ανιψιου μου ειχε μυοκαρδειοπαθεια και οι γιατροι δεν το ειδαν τωρα πρεπει να ψαχτουμε ολοι γιατι ειναι γονιδιακη παθηση.Εχω πολυ αγχος δεν κοιμαμε πια τα βραδια, φοβαμαι δεν ξερω τι αλλο μπορει να μας ξημερωσει.Να ξερετε οτι μπορει να μην γραφω αλλα σας σκεφτομαι καθε μερα.

Σμαρτάκι μου, τι να πω..... Περαστικά κι αγύριστα να είναι και άλλο κακό να μην σας βρει...

Να το ψάξετε εκτενέστατα! Εφόσον είναι γονιδιακό και μπορεί να ανιχνευθεί κάντε ότι πρέπει!

Η πρόληψη σώζει ζωές!


line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

4Suap3.png

line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

περιστεράκι να τα εκατοστήσει το αντράκι σου!!!!!!

Καλότυχος να είναι πάντα!!

Ξέχασα να σας πω (ή μήπως σας το είπα; ) έφτιαξα σοκολατάκια άσπρα και καφέ. Στα καφέ πρόσθεσα ψημένο και κομμένο φουντούκι και στα άσπρα δαμάσκηνα κομμένα σε κομματάκια. Στο κατσαρολάκι που έλιωσα την κάθε σοκολάτα, έριξα λίγο σπορέλαιο με το μάτι (ίσως να ήταν λιγότερο από κουταλιά της σούπας. Ανακάτευα διαρκώς την κουβερτούρα και μετά έριξα στο ένα μείγμα τους ξηρούς καρπούς και στο άλλο τα δαμάσκην. Το άφησα 2' να μην καίει πολύ, ώστε πιάνοντας με το μικρό κουταλάκι, να μπορεί να στέκεται στη λαδόκολλα το κάθε σοκολατάκι, χωρίς να απλώνει πολύ.

Θα τα πάρει αύριο ο άντρας μου στο γραφείο, να κερνάει τον κόσμο που έρχεται για τις γιορτές των Χριστουγέννων.

Το έχω πει και θα το ξαναπώ όσες φορές χρειαστεί, είσαι χρυσοχέρα!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, καλημερα!!!!τι κανετε???εγω κρυωνω πολυυυυυ και περιμενω να περασει η ωρα να παω σπιτακι μου. σμαρτακι πολυ στεναχωριεμαι. τι ζορι που τραβας ρε κοριτσακι???ελπιζω απο εδω και στο εξης μονο καλα αποτελεσματα.περιστερακι, χρονια πολλα στο περιστεροπαιδο, να ειναι γερος, τυχερος και ευτυχισμενος στη ζωη του και να τον καμαρωνετε!!!:D εβιρυ με το καλο να ερθει το κοριτσακι σου. φεφακι καλες δουλειες. εγω θελω να μελωσω την 2η δοση μελομακαρονα και να βαλω σκουπα και πλυντηριο .μακια σε ολες...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου γεια σας ευχομαι να ειστε ολες καλα δεν προλαβαινω να σας διαβασω,ηρθα τωρα στην δουλεια μετα απο απουσια 2 εβδομαδων.Δεν μας πανε καλα τα πραγματα αυτο το διαστημα,ετρεχα με την κορη μου στα ευημερευοντα καθως την επιασε εντονος πονος χαμηλα δεξια στην κοιλια της μετα απο εξετασεις της βρηκαν μια κυστη 5 εκ στην δεξια ωοθηκη αιμοραγικη και θελησαν το ιδιο βραδυ να την αφαιρεσουν.Εγω ομως φοβηθηκα υπεγραψα και την πηρα και την πηγα στο δικο μου γυναικολογο,ο οποιος μου ειπε να παμε με φαρμακευτικη αγωγη και βλεπουμε τελος παντων να μην σας ζαλιζω η κυστη αντι να μικραινει μεγαλωνε με αποτελεσμα να μην αιματωνετε σωστα η ωοθηκη και ετσι μπηκαμε στο ρεα και την αφαιρεσαμε λαμπαροσκοπικα.Τωρα καλα ειναι, η ωοθηκη καλα λειτουργει απο οτι μου ειπε ο γιατρος και θα το ξαναδουμε σε ενα μηνα.Αυτα με την κορη μου.Με τον γιο μου βγηκε η μαγνητικη ειναι καλη και μαλλον μεσα Ιανουαριου θα πρωχωρησουμε σε ηλεκτροφυσιολογικη μελετη.Εκτος αυτων βγηκε και η ιστολογικη του ανιψιου μου ειχε μυοκαρδειοπαθεια και οι γιατροι δεν το ειδαν τωρα πρεπει να ψαχτουμε ολοι γιατι ειναι γονιδιακη παθηση.Εχω πολυ αγχος δεν κοιμαμε πια τα βραδια, φοβαμαι δεν ξερω τι αλλο μπορει να μας ξημερωσει.Να ξερετε οτι μπορει να μην γραφω αλλα σας σκεφτομαι καθε μερα.

Ωχ σμαρτάκι μας,

Κι εμείς σκεφτόμασταν πώς να ήσασταν άραγε..

ένα-ένα λοιπόν

1)Τουλάχιστον με την κορούλα σου μπορεί να ταλαιπωρηθήκατε αρκετά αλλά υπάρχει ο τρόπος να το ξαναδείτε και να το παρακολουθείτε εννοείται.

2)Ο γιόκας σου είναι καλά. Τον Γενάρη πρώτα ο Θεός θα κάνετε και τις λοιπές εξετάσεις να ηρεμήσεις όσο

3)Για το ιστορικό με τον ανηψιό σου, ευτυχώς να λες, που ξέρετε ότι μιλάμε για γονιδιακή πάθηση και μπορείτε να αλληλο-τσεκαριστείτε !

Και πού 'σαι ? Μην φοβάσαι ! Ο φόβος είναι ο μεγαλύτερος εχθρός μας ! Δόξα τω Θεώ να λες που είναι μόνο αυτό ! Καλές Γιορτές σου εύχομαι με υγεία, αγκαλίτσα με αγαπημένα πρόσωπα και .... λίγη ξεκούραση και για 'σένα κοριτσάκι !

Μάκια !

ΑΓΓΕΛΙΚΗ2,

Να την χαίρεστε την κούκλα σας ! Πάντα προκομμένη να είναι και να προοδεύει σε όλους τους τομείς ! Φύσκωνε φούσκωνε , έχεις δικαίωμα !

Link to comment
Share on other sites

Καποιος μας ματιασε,δεν μπορει!!!!

Εχθες ειχαμε να παμε σε μια χρηστ γιορτη...

Που λετε ξυπνησε ο ησαυρος με κλαμματα απο τον μεσημεριανο του υπνο πιανοντας το αριστερο αυτακι του.

Ετρεχε απο πισω μου,δεν ηθελε να φαει κι εκλεγε σπαρακτικα....

Κανει κι εναν εμετο μονο φλεμματα......πηχτα σαν κολα....αφου δεν μπορουσα να τα πεταξω απο το μπολακι που ηταν!!!!!!!

Η παιδιατρος μας λειπει στην αγλια,λογο ασθενειας του παιδιου της,δεν ηξερα τι να κανω.

Ε,τον παω που αλλου;στο νοσοκομειο.

Μεσα στο ταξι εκλεγε και κατα διαστηματα τον επερνε ο υπνος...

Φτανουμε εκει,τον παιρνουν μεσα,κοιταν τα αυτακια του...καθαρα,ο λαιμος οκ,ακροαστικα δεν ειχε....

"Θα του κανουμε εξεταση αιματος"λεει η γιατρος να δουμε μηπως ειναι στην αρχη ωτητιδας.

Του πηραν αιμα....(ψυχη μου....)Μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα ηρθε κι ο μπαμπας μας.

Εν το μεταξυ,εγω ειχα απο το πρωι κοκκινο το ματι μου και δακρυζε.

Μου λεει ο καλος μου,δεν πας κι εσυ να σε δει ενας οφαλμιατρος,αφου ηρθαμε κ ηρθαμε;.

Ας παω λεω...αλλα σιγα,τιποτα δεν ειναι.

Κι ΟΜΩΣ.....εχω ιωση στο ματι!!!!!

Ποια ηταν η φιλεναδουλα μου απο δω μεσα που το ειχε;

Η Ελενη,η Η Μεταξια νομιζω.....

Μαρηηηη με κολλησες!!!!!!!:lol:

Μα ειναι δυνατων,τοση γκαντεμια;Μου εδωσε 3ων ειδων σταγωνες και μου ειπε οτι υ[αρχει περιπτωση να κολλησει και το αλλο μου ματι..και παει λεγοντας.

Ασε που ενδεχετε να κολλησει και το παιδι κι ο καλος μου:-(

Φτου γμτ,μονο αυτο μας ελειπε!!!!!

Βγηκαν και εξετασεις του παιδιου που διχνουν οτι εχει ιχνη ιωσης,ητε ειναι στην αρχη,η ειναι αυτη που περασε,απλα δεν περασε εντελως ακομα.

Μας εδωσε αντιβιωση να παρει μονο σε περιπτωση που ονεβασει πυρετο.

Χθες παντως,εκει ανεβασε ενα 37 και 6....ισως να ηταν κι απο το ζορι,ειπαν!!!!!

ΑΥΤΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!

Αμάν βρε κοριστάκι μου! Δεν κάνετε ένα ευχέλαιο στο σπίτι σας να φύγει η γλωσσοφαγιά....?

Κοριτσακια μου γεια σας ευχομαι να ειστε ολες καλα δεν προλαβαινω να σας διαβασω,ηρθα τωρα στην δουλεια μετα απο απουσια 2 εβδομαδων.Δεν μας πανε καλα τα πραγματα αυτο το διαστημα,ετρεχα με την κορη μου στα ευημερευοντα καθως την επιασε εντονος πονος χαμηλα δεξια στην κοιλια της μετα απο εξετασεις της βρηκαν μια κυστη 5 εκ στην δεξια ωοθηκη αιμοραγικη και θελησαν το ιδιο βραδυ να την αφαιρεσουν.Εγω ομως φοβηθηκα υπεγραψα και την πηρα και την πηγα στο δικο μου γυναικολογο,ο οποιος μου ειπε να παμε με φαρμακευτικη αγωγη και βλεπουμε τελος παντων να μην σας ζαλιζω η κυστη αντι να μικραινει μεγαλωνε με αποτελεσμα να μην αιματωνετε σωστα η ωοθηκη και ετσι μπηκαμε στο ρεα και την αφαιρεσαμε λαμπαροσκοπικα.Τωρα καλα ειναι, η ωοθηκη καλα λειτουργει απο οτι μου ειπε ο γιατρος και θα το ξαναδουμε σε ενα μηνα.Αυτα με την κορη μου.Με τον γιο μου βγηκε η μαγνητικη ειναι καλη και μαλλον μεσα Ιανουαριου θα πρωχωρησουμε σε ηλεκτροφυσιολογικη μελετη.Εκτος αυτων βγηκε και η ιστολογικη του ανιψιου μου ειχε μυοκαρδειοπαθεια και οι γιατροι δεν το ειδαν τωρα πρεπει να ψαχτουμε ολοι γιατι ειναι γονιδιακη παθηση.Εχω πολυ αγχος δεν κοιμαμε πια τα βραδια, φοβαμαι δεν ξερω τι αλλο μπορει να μας ξημερωσει.Να ξερετε οτι μπορει να μην γραφω αλλα σας σκεφτομαι καθε μερα.

Περαστικά σας βρε κορίτσι μου και σε σας. Ως εδώ να είναι και τέρμα...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όσα θυμάμαι...

Έλεν, δεν οδηγώ. αλλιώς θα έπαιρνα στάνταρ αυτοκίνητο για μανάβη! σε απόσταση ενός τετραγωνικού έχω τα πάντα, από σούπερ έως τσαγκάρη! αλλά δεν λέω να κουνήσω τον μώλο μου!

Δώρα μου, άντε κοριτσάκι μου να ρίξεις λιγάκι αγιασμό στο σπίτι σας, στα κεφάλια σας! περαστικά!

θα μας έρθετε; πληζ! θα έχω κ άδεια!

Αγγελική συγχαρητήρια, πάντα τέτοια! ζήλεψα! τί καμάρι!

σμαρτάκι μου γλυκό. το θέμα με τιην κόρη σου είναι αντιμετωπίσιμο. το είχε κ η αδερφή μου. έκανε κ εκείνη λαπαροσκόπηση, στην εφηβεία. κ τώρα έχει δυο θυγατέρες που της γεμίζουν την ψυχή! οπότε, σαν μάνα ξέρω πως ανησυχείς, έτσι έκανε κ η μάνα μου, αλλά βγάλτο από το μυαλό σου!

για το θέμα του ανεψιού...τουλάχιστον ξέρετε τί εξετάσεις πρέπει να κάνετε.

ο γιος σου θα είναι μια χαρά! τράστ μη!

ξαφνικά δεν θυμάμαι τίποτα άλλο.

σήμερα έπεσε φόρτωμα στη δουλειά. όλα τις τελευταίες μέρες κ σου λένε "έλα μωρέ από 5 λεπτά τον καθένα"

τί λε ρε! έχω ένα σωρό κ ο καθένας θέλει το 20λεπτό του να τον τσεκάρω, μιλήσω, προωθήσω το αποτέλεσμα!

έλεος!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, καλημερα!!!!τι κανετε???εγω κρυωνω πολυυυυυ και περιμενω να περασει η ωρα να παω σπιτακι μου. φεφακι καλες δουλειες. εγω θελω να μελωσω την 2η δοση μελομακαρονα και να βαλω σκουπα και πλυντηριο .μακια σε ολες...

κ εγώ θα κάνω. χθες έστειλα κ άλλο ταπεράκι στους γονείς μου. 4-5 έμειναν.

μας έχει κάνει τούρμπο η Ειρήνη δίπλα.

ευτυχώς σκούπα έβαλα χθες, αλλά έχω τόσα να κάνω.

πλυντήριο έβαλε ο φέφος χθες κ το άπλωσε.;)

Δώρα, φέτος ειπα να κρεμάσω την κουτάλα μου. ως τώρα έκανα εγώ τραπέζι. καιρός για αλλιώς!

μου μένουν οι παραμονές!

αργουτσικα μπαινω σημερα, μην μου κρεμασετε το κουταλι!

μια μακαροναδιτσα με τονο φτιαχνω στα γρηγορα ειχα κοσμο και εκανα κι δουλιτσες μετα..

δεν σας εχω διαβασει, θα το κανω το απογευμα! φιλακια!!!

κ εσύ τούρμπο από δίπλα!

ωραίο φαγάκι. το επιθύμησα. τρώω σάντουιτς σε λιγάκι.

τις μπριζολίτσες με μπίρα με τί μπαχαρικά τις κάνετε; ποιά μου το είπε; η έλεν;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου!

Σας ευχαριστώ πολύ για τις όμορφες ευχές σας!Να είστε όλες καλά με τις οικογένειές σας και να έχετε χαρούμενες γιορτές!!

Σχόλασε νωρίς το πάρτυ μας, ακολουθώντας το πρόγραμμα του περιστερόπαιδου που νύσταξε και το βάλαμε για ύπνο.

Το τράπεζι είχε μεγάλη επιτυχία,μπορώ να πω, και τα φαγάκια βγήκαν πεντανόστιμα.Εφτιαξα δυο ρολά κοτόπουλο, γέμιση χριστουγεννιάτικη που για πρώτη φορά που την έκανα βγήκε καταπληκτική, πατάτες στο φούρνο, τάρτα με πράσα και μπέικον, δύο σαλάτες(η μία άκρως εορταστική με ρόκα, καρύδια, σταφίδιες, κομματάκια πορτοκάλι και σος με μέλι και βαλσάμικο)και διάφορα τυράκια.Είχα φτιάξει από χθες ζωμό κοτόπουλου και τον χρησιμοποίησα μαζί με κονιάκ και πορτοκάλι στα ρολά, στη γέμιση και στις πατάτες.

Να σημειώσω ότι ήμουν κιουρία και έφαγα ό,τι ακριβώς έπρεπε.

Μόνο που δεν άντεχα να περιμένω να φάω τουρτίτσα το απόγευμα και έκοψα πριν λίγο το κομματάκι που δικαιούμαι.Και το εκανα μια χαψιά.Πεντανόστιμη η τούρτα και λιτά εντυπωσιακή.

Η γιαγιά μου ήρθε το πρωί,αλλά δεν έκατσε για φαγητό κι έτσι ήμασταν εμείς, η αδερφή μου,οι γονείς μου, η αδερφή της μαμάς μου και ο πεθερός μου.Η πεθερά δεν μπόρεσε να έρθει η καημένη.Ατιμη η οστεοπωρωση,την εχει διαλύσει την γυναίκα.

Ευτυχώς που με βοήθησε η μαμά μου και κάποια πράγματα εχουν μαζευτεί,οπότε δεν εχω και πολλά να κάνω.

Ηρθε και μια φίλη μου το πρωί για καφεδάκι και περάσαμε όμορφα.

Link to comment
Share on other sites

μπράβο αδερφούλα κ του χρόνου με υγεία!

καταπληκτικό αυτό με το ζωμό από κοτόπουλο, κονιάκ κ πορτοκάλι.

κ στη γέμιση κ στο ρολό κ στις πατάτες.

δεν μας γράφεις σε πρώτη ευκαιρία κ αναλογίες;

άξια μανούλα! χρυσοχέρα!

κ συγχαρητήρια για την αυτοσυγκράτηση! σε θαυμάζω! ειλικρινά το λέω...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου!

Σας ευχαριστώ πολύ για τις όμορφες ευχές σας!Να είστε όλες καλά με τις οικογένειές σας και να έχετε χαρούμενες γιορτές!!

Σχόλασε νωρίς το πάρτυ μας, ακολουθώντας το πρόγραμμα του περιστερόπαιδου που νύσταξε και το βάλαμε για ύπνο.

Το τράπεζι είχε μεγάλη επιτυχία,μπορώ να πω, και τα φαγάκια βγήκαν πεντανόστιμα.Εφτιαξα δυο ρολά κοτόπουλο, γέμιση χριστουγεννιάτικη που για πρώτη φορά που την έκανα βγήκε καταπληκτική, πατάτες στο φούρνο, τάρτα με πράσα και μπέικον, δύο σαλάτες(η μία άκρως εορταστική με ρόκα, καρύδια, σταφίδιες, κομματάκια πορτοκάλι και σος με μέλι και βαλσάμικο)και διάφορα τυράκια.Είχα φτιάξει από χθες ζωμό κοτόπουλου και τον χρησιμοποίησα μαζί με κονιάκ και πορτοκάλι στα ρολά, στη γέμιση και στις πατάτες.

Να σημειώσω ότι ήμουν κιουρία και έφαγα ό,τι ακριβώς έπρεπε.

Μόνο που δεν άντεχα να περιμένω να φάω τουρτίτσα το απόγευμα και έκοψα πριν λίγο το κομματάκι που δικαιούμαι.Και το εκανα μια χαψιά.Πεντανόστιμη η τούρτα και λιτά εντυπωσιακή.

Η γιαγιά μου ήρθε το πρωί,αλλά δεν έκατσε για φαγητό κι έτσι ήμασταν εμείς, η αδερφή μου,οι γονείς μου, η αδερφή της μαμάς μου και ο πεθερός μου.Η πεθερά δεν μπόρεσε να έρθει η καημένη.Ατιμη η οστεοπωρωση,την εχει διαλύσει την γυναίκα.

Ευτυχώς που με βοήθησε η μαμά μου και κάποια πράγματα εχουν μαζευτεί,οπότε δεν εχω και πολλά να κάνω.

Ηρθε και μια φίλη μου το πρωί για καφεδάκι και περάσαμε όμορφα.

και του χρόνου κοριτσάκι μου, να είστε καλά να γιορτάσεται και πάλι κι εσύ να γευθείς ότι θα έχεις φτιάξει!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μπράβο αδερφούλα κ του χρόνου με υγεία!

καταπληκτικό αυτό με το ζωμό από κοτόπουλο, κονιάκ κ πορτοκάλι.

κ στη γέμιση κ στο ρολό κ στις πατάτες.

δεν μας γράφεις σε πρώτη ευκαιρία κ αναλογίες;

άξια μανούλα! χρυσοχέρα!

κ συγχαρητήρια για την αυτοσυγκράτηση! σε θαυμάζω! ειλικρινά το λέω...

Με το μάτι πάντα!!

ΘΑ σας βάλω και φωτο να δειτε

Δεν βγήκαν καλές ρε γμτ.Γιατί δεν βοηθούσε και κανείς καθότι με την τεχνολογία δεν τα πάνε καλά κι η αδερφή μου στον κόσμο της

Οπως βγήκαν τελοσπάντων

Ανανέωσα πριν λίγο κάποια άλμπουμ στο fb κι εχω βάλει πολύ πρόσφατες φωτο του μπούλη,από το ταξίδι στην Αθήνα και από την παρασκευή των φεφομακάρονων

Link to comment
Share on other sites

αααααα!!!!!!!!!! ξεχασα το περιστεροπουλο!!!

να ζησεις περιστερι και χρονια πολλα μεγαλος να γινεις με ασπρα μαλλια!!!!

να τον χαιρεσαι περιστερομαμα και του χρονου αδελφακι!!!

Link to comment
Share on other sites

Επαθα και μια μεγάλη ήττα χθες κι εσκασα

Αξιωθηκαμε να αδειάσουμε τη φωτογραφική μηχανή και πριν το κάνουμε,ειπα να σβησω κάποιες ηδη κατεβασμένες κι ενω ηξερα μεχρι που ηταν ξεχαστηκα κι άρχισα να σβηνω και να σβηνω και πάνε ενα σωρό ωραίες φωτογραφίες του μικρού μου με τα παιχνιδάκια και τα βιβλιαράκια του που είχαν πολύ πλάκα

Αλλά δεν πειραζει

Δλδ πειράζει

Αλλά τι άλλο να πω τωρα

Στενοχωριεμαι που δεν εχω και μια φωτογραφία της προκοπής με το παιδάκι μου

Εκείνος ο περιστέρης όταν πάει να μας βγάλει,ψάχνει να πετυχει κανενα καλό πλάνο και τις βγάζει στο τελος όλες χαλια

ΚΑι του λεω να μην περιμενει, να βγάζει ασταμάτητα κι όλο κάτι καλό θα βγει.Αλλά πού αυτός...

Εχουν όλοι φωτο με το παιδί μου ωραίες κι εγω σε όλες είμαι στα χάλια μου,αλλού αχτενιστη,αλλού ταλαίπωρη,αλλού με κλειστα ματια,αλλού με μισόκλειστα.Τωρα στις γιορτες θα βάλω τον περιστερη σε επιφυλακη να μας βγάλει καμιά καλή γιατί και σήμερα τζιφος

Link to comment
Share on other sites

αααααα!!!!!!!!!! ξεχασα το περιστεροπουλο!!!

να ζησεις περιστερι και χρονια πολλα μεγαλος να γινεις με ασπρα μαλλια!!!!

να τον χαιρεσαι περιστερομαμα και του χρονου αδελφακι!!!

Σε ευχαριστω συμπεθερούλα

Εύχομαι και σε σενα τα καλύτερα:P:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...