Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin News

    • 2 ώρες πρίν, a miracle please είπε:

      Καλησπέρα σας!

      Χάζευα λίγο εδώ στο φόρουμ και έπεσα πάνω σε αυτό το θέμα. 

      Ίσως να μην διαβάσει τις σκέψεις μου, κάποια που να έχει κατάθλιψη!!!

      Χρειάζεται κάπως να ηρεμίσω και να αποβάλλω τις σκέψεις μου. Είμαι 43 και δεν έχω πετύχει εγκυμοσύνη τελειόμηνη. Δυστυχώς μετράω αποβολές στο ιστορικό μου και έχω κάνει και εξωσωματική με δικά μου ωάρια, χωρίς επιθυμητό αποτέλεσμα.

      Αποφασίσαμε να πάμε για δωρεά ωαρίων μήπως και αποκτήσουμε το θαυματάκι μας με τη βοήθεια αυτή (που να πούμε την αλήθεια δεν δωρίζει έτσι απλά μια γυναίκα τα ωάρια της - αυτό το λέω και ως θετικό μέσα μου, για να μην φορτώνομαι με αρνητικές σκέψεις).

      Δυστυχώς όμως με έχουν πιάσει όλες οι αρνητικές σκέψεις που μπορεί να κάνει "ίσως;" μια γυναίκα στην ηλικία μου. Με έχουν πει μεγάλη αρκετές φορές, με αποτέλεσμα να σκέφτομαι συνέχεια εαν είμαι μεγάλη για να αποκτήσω παιδί και ίσως γι'αυτο να είχα τις αποβολές. Ξέρω πως υπάρχουν γυναίκες που έχουν αποκτήσει στην ηλικία μου παιδί και μεγαλύτερες, αλλά δεν ξέρω καμία προσωπικά.

      Επίσης βομβαρδίζομαι σε όλα τα social media με topics για στενάχωρα θέματα όπως αρρώστιες σε όλες τις ηλικίες, για γονείς που έφυγαν απο τη ζωή κτλ  

      Και σκέφτομαι πραγματικά όλα αυτά και λεω, εαν τύχει σε μένα τι θα απογίνει το παιδί? Και σκέφτομαι μετά πως γενικά ποτέ δεν ξέρεις τι σου φέρνει η ζωή. Και σκέφτομαι μήπως υπάρχουν και άλλες γυναίκες εκεί έξω που σκέφτονται σαν εμένα και δεν τολμούν να μιλήσουν? 

      Θα πει κανείς αν σκέφτομαι όλα αυτά μήπως να μην κάνω παιδί.

      Έχω ακούσει δεξιά αριστερά διάφορα αρνητικά πάνω στο θέμα εγκυμοσύνη σε ηλικία 40+ , αλλά δεν υπήρξε καμία γυναίκα να μου πει εμένα προσωπικά κάτι ανάλογα με τις σκέψεις μου.

      Και να παω σε ψυχολογική υποστήριξη δεν μπορώ, δεν εχω πια την οικονομική ευχέρεια.  

      Δεν ξέρω κορίτσια. Προσπαθώ να διαβάσω κάπου θετικά και δεν βρίσκω.

      Θέλω τόσο πολύ να κρατήσω και εγώ ενα υγιέστατο μωράκια στην αγκαλιά μου. Να μεγαλώσει η οικογένεια μας. Νομίζω πως θα μπορούσα να γίνω μια καλή μανούλα.

      Καλησπέρα!

      Καταρχάς υπάρχει νήμα με θέμα τη δωρέα που μπορείς να μιλήσεις με κοπέλες με τις ίδιες ανησυχίες και  εμπειρίες.

      Δεν γνωρίζω από ποια περιοχή μας γράφεις αλλά υπάρχουν και δημόσιες δομές για ψυχολογική υποστήριξη.. καλό είναι να απευθυνθείς κάπου γιατί θα περάσουν πολλά απο το μυαλό σου.. και σίγουρα θα πρέπει ότι απόφαση πάρεις να την πάρεις μαζί με τον σύντροφο σου (αν υπάρχει) διαφορετικά φυσικά και μόνη σου είναι εφικτό ξέρουμε πολλές τετοιες περιπτώσεις..

      Να σου πω για την ιστορία οτι υπάρχουν γυναικες που προσπαθούν και με δευτερη τριτη δοτρια μεχρι να τα καταφέρουν είτε για αδερφακι.. οποτε δεν ειναι τοσο τρομερο..

      τωρα αναφορικα με την ηλικια.. ενα νουμερο ειναι τι 43 τι 53 τι 23.. (μονο ο περιορισμος του 54 λογω νομοθεσιας).. το θεμα υγειας και στα 20 μπορεις να παθεις κατι οχι μονο στα 40++, οκ σωματικα θα εισαι 40+ αλλα για να προχωρησετε και να προχωρησει και η εγκυμοσυνη ιατρικα θα ειναι εφικτο.. οσον αφορα τον κοσμο ή τι σκέψεις.. δεν ξερω ποια θα ειχε μεγαλυτερους ενδιασμους μια 30 που πρεπει να παει με δοτρια η μια 40++ .. για μενα ειναι σχεδον το ιδιο δυσκολο (μπορει να εχω προσωπικη αποψη ποιο ειναι πιο δυσκολο αλλα δεν ειναι επι του παροντος).. 

      Διαβασε εμπεριες , επιστημονικα αρθρα, μιλα με τον γιατρο σου, με καποιον ειδικο.. και οτι αποφαση παρεις θα ειναι για το καλυτερο για σενα..

  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , linaa είπε:

      Δεν πειράζει απλώς θα το ανακοινώσεις μην ρωτήσεις . Πες μου τα έβαλε η αιματολογος Κ την ακολουθώ . Δεν χρειάζετε να αιτιολογήσεις . Εδώ τις ενέσεις τις δίνουν σε ανθρώπους χωρίς καμία μετάλλαξη Κ χωρίς εξετάσεις θρομβοφιλιας . Μην τον αφήσεις να σε επηρεάσει ακόλουθα τον ειδικό στον τομέα του 

      ΠΕς η αιματολογος μου που είναι ο τομέας της θελει ενέσεις για πολλούς λόγους Κ για την εγκυμοσύνη αργότερα .

      Σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου,εσύ ξέρεις κάτι γι αυτες τις μεταλλάξεις.Γιατί μεχρι να ξανά δω την αιματολόγο θέλω 10 ήμερες και..

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλήμερα κορίτσια,είμαι να σκάσω το συζήτησα χτες με τον Τ και μου είπε ότι αν είμαι είναι καλοδεχούμενο,και εγώ θέλω βεβαία εννοείτε απλά τα οικονομικά μας δεν ξέρω αν θα αντεπεξέλθουμε και σε 3παιδι:|(για αυτό το σκέφτομαι)Το χάπι της επόμενης δεν με αφήνει να το πάρω επειδή και μόνο διάβασε τις παρενέργειες και φοβήθηκε...Αυτό που με προβληματίζει τώρα είναι για το χειρουργείο το οποίο δεν μπορώ να αναβάλω,με την μικροβιολόγο που μίλησα μου είπε πως δεν υπάρχει πρόβλημα και αν είμαι έγκυος θα είμαι μόνο 2-3ημερών όταν θα γίνει το χειρουργείο θα μιλήσω και με τον Χασιάκο το απόγευμα...Υπάρχει βρε κορίτσια τέτοια πιθανότητα?Να έμεινα έτσι έγκυος?:confused:Σας έχω ζαλίσει αλλά έχω αγχωθεί


:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα κούκλες!!

Σας λέω μια γρήγορη καλημέρα και θα ξαναμπω μετά να διαβάσω τα νέα σας.

Κάνω καθαριότητα, μωρέ...

Εφτιαξα ρεβύθια σούπα,σκέτη κλασική, γιατί είμαια και σε δίαιτα μην το ξεχνάμε

Αδιαθέτησα σήμερα και παρόλο που συνήθως πρήζομαι και ζυγίζω παραπάνω, όλα καλά.Ζυγίστηκα και από χθες άλλα 200 γρ.μείον.Σύνολο δηλαδή 3.5 κιλά.Αύριο συμπληρώνονται οι δυο εβδομάδες δίαιτας.Οπότε μια χαρά, μην εχω και υπερβολικές απαιτήσεις

Τα λέμε μετά

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει βρε κορίτσια τέτοια πιθανότητα?Να έμεινα έτσι έγκυος?:confused:Σας έχω ζαλίσει αλλά έχω αγχωθεί

Ωπ. τι βλέπω;Υπάρχει τετοια περίπτωση;

Διάβασα και τα προηγούμενα ποστ στου Αννια μου.

Τι να σουπω...

Καλά κάνεις και δεν παίρνεις το χάπι, πάντως.Κι αν είναι να ρθει, ας έρθει...Καλά τα λέει ο άντρας σου.

Είσαι σε γόνιμες μέρες;

Αν και δεν πιστεύω πολύ στις γόνιμες μέρες, η "δουλειά"μπορεί να πετύχει ανεξαρτήτως γόνιμων ημερών,γιατί έχω διαβάσει ότι η σύλληψη μπορεί να γίνει μέχρι και 2-3 μέρες μετά την επαφή.Τα εχω μελετημένα αυτά από τότε που εβαλα πλώρη για τον μικρό και τον πέτυχα με το πρώτο.

Μην αγχώνεσαι πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Κι αφού μπήκα κι έκατσα έριξα μια ματιά και στα υπόλοιπα ποστ...

Πού είναι οι υπόλοιπες,ε;

Συναχούλικα πολλά βλέπω...Κάνω το σταυρό μου που ακόμα δεν μας εχει χτυπήσει την πόρτα καμιά ίωση!!

Εβίρι, όπως πάντα τέλειες οι περιγραφές σου...Πολύ θα ήθελα να έβλεπα τις εικόνες που περιγράφεις

Φιλάκια-φιλάκια

Και τρεχω να συνεχίσω για να ξεμπερδεψω και να τα πουμε με την ησυχία μας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ βρε περιστερακι αδιαθετησα στις 5/12 με κυκλο καθε 28-29μερες οποτε το σαββατο το βραδυ που εγινε εμπαινα στις γονιμες...

Γιατρός δεν είμαι...

Αλλά δικαιολογημένα ανησυχείς

Μην αγχώνεσαι Αννια μου

Κι αφού δεν είναι κάτι που μπορεί να επηρεάσει το χειρουργείο σου, δες το όσο γίνεται πιο θετικά

Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, ότι εχεις δύο παιδάκια πολύ μικρά ακόμα κι ότι είναι οι δύσκολες και οι εποχές,αλλά αν όντως εχει συμβεί ας μην το γρουσουζεύουμε...

Να χαίρεσαι που ο άντρας σου το βλέπει αισιοδοξα και δεν θελει να σε υποβάλει σε δοκιμασίες με χάπια της επόμενης μέρας κι άλλες ιστορίες.

Αυτό που έγινε θα μπορούσε να συμβεί στην καθεμιά μας.Μην το παίρνεις τόσο στραβά.Εγώ θα ευχόμουν να μου συμβεί, μάλιστα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, καλημερα. τι κανετε???εγ εχω για σημερα καλαμαρια φρασκα κοκκινιστα με μακαροναδα απο χθες. κουραστηκα να τα καθαρισω τα ριμαδοκαλαμαρια, αλλα εγινε ...λουκουμι..περασαμε ομορφο σκ. εκανα πολλες δουλειες παρασκευη και σαββατο.φτιαξαμε μελομακαρονα, συγνωμη φεφομακαρονα ηθελα ναπω:D, εγιναν πολυ νοστιμα αλλα πρεπει να ξαναφτιαξω γιατι εχουμε μεινει μονο 8!!!ο αντρουλης μου εχασε το μετρημα. πηγαμε βολτιτσες για ψωνια, σε 2 παρτυ. αυτα!!!ολα καλα, αν και δεν ξεκουραστηκα. κολλησαμε και εμεις οπως το φεφοπαιδο με το ρουντωλφ(τον λει ντουντου η δικια μου) σε ολες τις εκδοχες. φεφη ωραιο το δεντρο σας αλλα ακομη καλυτερη η Συσα. περιστερακι μπραβο, μπραβο και παλι μπραβο που εισαι εγκρατης και προχωρας. εγω την χαλασα αρκετα παλ!!!!αγγελικη χαιρομαι που περασατε καλα.και εμεις ελπιζω να παμε μετα τις γιορτες.αννια ελπιζω να εισαι και απο κει και περα ολα θα βολευτουν, και τα οικονομικα θα τα κανονησετε, υγεια ναχουμε. και γω την μπουμπου μου με την πρωτη την επιασα και σε ασχετες απο γονιμες μερες.μεταξια περαστικα και σε σενα και στην κορουλα σου. και εγω, παρολη την αντιβιωση,ακομη βηχα και συναχι εχω.:(μαρια ελπιδα περαστικα και σε σενα.ελενη και του χρονου να φτιαξετε παλι. εβιρυ φανταστικες εικονες, ζηλευουμε!!!δωρακι πανεμορφος ο θυσαυρουλης, φτου φτου. μακια σε ολες

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν διάβασα στα γρήγορα τα νέα σας....

Έβιρι οι περιγραφές καταπληκτικές, τόσο πολύ που θα ήθελα να είμαι εκεί!

Άννια καταλαβαίνω το πως νιώθεις. Είναι πραγματικά δύσκολοι οι καιροί, αλλά αν ο Θεός σας ευλογήσει και με ένα τρίτο παιδάκι όλα θα πάνε καλά. Από την στιγμή που σε στηρίζει και ο άντρας σου σε αυτό μην φοβάσαι. Μίλα με τον γυναικολόγο σου και μπορεί στο τέλος να μην υπάρχει λόγος να στεναχωριέσαι και να αγχώνεσαι.

Περαστικά στις κρυωμένες μανούλες και τα συναχωμένα ζουζούνια.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε περιστερακι αδιαθετησα στις 5/12 με κυκλο καθε 28-29μερες οποτε το σαββατο το βραδυ που εγινε εμπαινα στις γονιμες...

Αν είσαι τόσο τυχερή και με τη μία το έπιασες τότε με το καλό να έρθει Ιωάννα μου!

Όσο για το οικονομικό δεν θα χρειαστείς και πολλά μια και τα έχεις όλα από τα προηγουμενα!


line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

4Suap3.png

line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι τόσο τυχερή και με τη μία το έπιασες τότε με το καλό να έρθει Ιωάννα μου!

Όσο για το οικονομικό δεν θα χρειαστείς και πολλά μια και τα έχεις όλα από τα προηγουμενα!

α ρε γλυκια μανουλα τι ομαρφα που σκεφτεσαι....ετσι ειναι Ιωαννα οπως λεει κ η μαμα μου εκει που μεγαλωνου 2εκει μπορουν κ 3...αγαπη να υπαρχει κ ολα μπορουν να γινουν κ οινομικοτερα...

Ελενιτσα εκανες μελομακαρονα ε?εμ βεβαια να ναι καλα η Λουκια κ εγιναν μουρλια,μπραβο στο κορτσακι το καλο!

Μαρακι εισαι καλυτερα ετσι,αντε γρηγορα να εισαι εντελως καλα!!!


χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα!!!!

9892a30fbd.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια.

Για σήμερα έβαλα αρακά λεμονάτο με πατάτες μέσα.

Πήραν τα χέρια μου φωτιά για να γράψω όσο πιο γρήγορα μπορώ, μιας και σε 5΄πρέπει να φύγω. Διάβασα εν τάχυ τα νέα σας, αλλά δεν έχω χρόνο να τα σχολιάσω όσο θα ήθελα.

p.sσήμερα στην βόλτα μας κάποιος φωναζε την γυναίκα του Εβιρη και σε σκέφτηκα.....

Για φαντάσου. Εγώ πάντως, δε θα το περίμενα ποτέ.

Σκεφτομαι να παρω το χαπι της επομενης μερα,

Ιωάννα μου, μην απελπίζεσαι. Ο άντρας σου έχει απόλυτο δίκιο. Σε περίπτωση που γίνει η σύλληψη, μην απορρίψεις το δώρο Του Θεού. Να είσαι σίγουρη ότι υπάρχουν άνθρωποι που θα βοηθήσουν. Το χάπι της επόμενης μέρας, έχει πολλές παρενέργειες όπως είπαν και τα άλλα κορίτσια. Πριν 2 χρόνια βρισκόμουν στο φαρμακείο για να αγοράσω ένα νάρθηκα. Μέχρι να πάει η μία υπάλληλος στην αποθηκούλα να ψάξει το μέγεθος, ήρθαν δύο διαφορετικές κοπέλες να ζητήσουν το χάπι. Η φαρμακοποιός τις έδιωξε και τις δύο λέγοντάς τους ότι είναι επικίνδυνο. Μου έκανε φοβερή εντύπωση το γεγονός ότι, ένας έμπορος (δεν έχει σημασία ότι είναι φαρμακοποιός) δεν ήθελε να πουλήσει ένα από τα εμπορεύματά του.

Θα τα πούμε προς το απογευματάκι ξανά κορίτσια.

Link to comment
Share on other sites

α ρε γλυκια μανουλα τι ομαρφα που σκεφτεσαι....ετσι ειναι Ιωαννα οπως λεει κ η μαμα μου εκει που μεγαλωνου 2εκει μπορουν κ 3...αγαπη να υπαρχει κ ολα μπορουν να γινουν κ οινομικοτερα...

Ελενιτσα εκανες μελομακαρονα ε?εμ βεβαια να ναι καλα η Λουκια κ εγιναν μουρλια,μπραβο στο κορτσακι το καλο!

Αφού έβαλε τα χεράκια του το κοριτσάκι μου είναι μακράν τα πιο νόστιμα!!!:tongue::tongue:

Δεν το διαπραγματεύομαι με τίποτα αυτό!!!!:lol::lol:

Άλλωστε θα το διαπιστώσεις και μόνη σου σε 3-4 χρονάκια!!!;)


line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

4Suap3.png

line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Αφού έβαλε τα χεράκια του το κοριτσάκι μου είναι μακράν τα πιο νόστιμα!!!:tongue::tongue:

Δεν το διαπραγματεύομαι με τίποτα αυτό!!!!:lol::lol:

Άλλωστε θα το διαπιστώσεις και μόνη σου σε 3-4 χρονάκια!!!;)

αν ειναι κοριτσακι θα ναι μικρη κυριουλα αμα ειναι ομως αγορακι βλεπω να ειναι σαν τον μπαμπα του μικρο κ θα ερχετε στην κουζινα για να φαει το μοσχαρακι μου χιχιχιχι!

την αλλη βδομαδα που θα εχουμε αυχενικη λετε να δουμε κ τι θα ναι το θαυματακι?βεβαια πανω απο ολα να ειναι ολα καλα,αλλα ετσι για να λεμε!!!


χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα!!!!

9892a30fbd.png

Link to comment
Share on other sites

ναι Αννακι μου αν εχεο καλη θεσουλα θα δουμε τι σπορακι εχεις εκει μεσα!!!

θα περιμενουμε με αγωνια...

γερο να ειναι πανω απο ολα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...