Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 26 λεπτά , Kiddo είπε:

      Θα τα καταφέρουμε κοριτσάκι μου.. δεν αμφιβάλλω στιγμή..! Και ξέρω ότι αυτή τη στιγμή τα βλέπεις όλα μαύρα.. απλά θέλει χρόνο.. χρόνο να πενθησεις για το εμβρυακι σου.. χρόνο να μαζέψεις τα κομμάτια σου.. και χρόνο μέχρι να έρθει το τυχερό θαυματακι σου.. όλα όμως θα γίνουν στην ώρα τους..! Όλα θα πάνε καλά στο τέλος..! 

      Και μην ξεχνάς πόσο σημαντικό είναι το πόσο εύκολα πιάνεις!! Η μήτρα σου είναι απόλυτα δεκτική!! Πλέον είναι απλά θέμα χρόνου και θέμα υγιούς εμβρύου.. Ξέρω ότι δεν σου δίνει ιδιαίτερη παρηγοριά αυτό αυτή τη στιγμή όπως δεν έδινε και σε εμένα.. ούτε υπάρχουν ουσιαστικά λόγια παρηγοριάς να απαλύνουν το πόνο σου.. απλά δεν πρέπει να το βάλεις κάτω και με το χρόνο κάπως θα απαλύνει.. το τυχερό όμως θα έρθει, το πιστεύω απόλυτα..! 

      Ναι είναι απόλυτα δεκτική αλλά φοβάμαι πως αφού δυο φορές έγινε αυτό αν συνεχίσει να γίνετε κάποια στιγμή δεν θα αντέξει άλλο …τα χάπια που περνούμε για την ετ ποσό καλό κάνουν να τα περνεις τόσο συχνά …δεν ξέρω φοβάμαι πως μέχρι να βρεθεί υγιή έμβρυο θα χαλάσει κάτι άλλο ..

      πρίν από 28 λεπτά , Kiddo είπε:

      Θα τα καταφέρουμε κοριτσάκι μου.. δεν αμφιβάλλω στιγμή..! Και ξέρω ότι αυτή τη στιγμή τα βλέπεις όλα μαύρα.. απλά θέλει χρόνο.. χρόνο να πενθησεις για το εμβρυακι σου.. χρόνο να μαζέψεις τα κομμάτια σου.. και χρόνο μέχρι να έρθει το τυχερό θαυματακι σου.. όλα όμως θα γίνουν στην ώρα τους..! Όλα θα πάνε καλά στο τέλος..! 

      Και μην ξεχνάς πόσο σημαντικό είναι το πόσο εύκολα πιάνεις!! Η μήτρα σου είναι απόλυτα δεκτική!! Πλέον είναι απλά θέμα χρόνου και θέμα υγιούς εμβρύου.. Ξέρω ότι δεν σου δίνει ιδιαίτερη παρηγοριά αυτό αυτή τη στιγμή όπως δεν έδινε και σε εμένα.. ούτε υπάρχουν ουσιαστικά λόγια παρηγοριάς να απαλύνουν το πόνο σου.. απλά δεν πρέπει να το βάλεις κάτω και με το χρόνο κάπως θα απαλύνει.. το τυχερό όμως θα έρθει, το πιστεύω απόλυτα..! 

      Σε ευχαριστώ πολύ για λόγια παρηγοριά τα χρειάζομαι …🙏🏼🩵

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημερα κοριτσαρες!!!

Φωτεινη ελπιζω οτι αποφασισει η μικρη να το φαει. Αν θυμαμαι καλα της εδινες κατι βιταμινες? Ειχες πει οτι της ειχε ανοιξει λιγο η ορεξη. Εγω παντως εστρωσα παρολο που ειναι νωρις αλλα ζεσταθηκαμε λιγο. Οσο ζεστη κι αν κανει, πρωι και βραδυ εχει αρκετη ψυχρα.

Γιωτα διαβασα τι κανεις και οφειλω να πω οτι κουραστηκα. Ευχομαι να τελειωσετε γρηγορα και να μπειτε σε ρυθμο. Μακαρι να ειχατε και καμμια βοηθεια. Αν μπορουσες εστω να επαιρνες μια γυναικα μια φορα τη βδομαδα μεχρι να ξεμπερδεψετε για να σε διευκολυνει λιγο?

Τζενη κι εσυ στο τρελο τρεξιμο κι αγχος. Εγω σε μια ωρα δεν θα ειχα κανει ουτε το ενα φαγητο. Πελαγωνω αν πρεπει να μαγειρευω ταυτοχρονα, δεν το εχω καθολου. Κανονισε την αδεια σου να χαλαρωσεις λιγο.

Νινα μηπως να ετρωγες παλι κανα κρεατικο που εκοψες? Μαλλον εχει να κανει με την αλλαγη της διατροφης σου, προσεξε το λιγο.

Αγγελικη πως εισαι? εχεις συνελθει?

Εβιρι ωραια που εισασταν οικογενειακως. Πως πανε οι βολτες σου? Δεν πιστευω να βαρεθηκες και να τις εκοψες. Οταν ερθεις εδω θα σου λειπουν αυτα τα τοπια

Βατομουρακι φτανει ο καιρος της γεννας. Ετοιμασε βαλιτσουλα και προετοιμασου, ερχονται τα ωραια. Ασε που θα κανεις τα καλυτερα Χριστουγεννα φετος!!

Αστερακι τι κανεις? Το παιδι καλα?

Εμεις σημερα τρωμε το χθεσινο, κοκκινιστο με ρυζι. Η μεση ειναι μια χαρα, αντεχω ακομα. Τι υγρασια ηταν αυτη το πρωι? Μπας και ειχε βρεξει? Ειδα και κατι λιμνες με νερο που αν αυτο εχει γινει απο υγρασια θα πρεπει να καιει ο αφυγραντηρας στο φουλ. Χαλασε και το ταμπλετ και να δω τι κουστουμι θα βγει για να φτιαχτει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα ο μικρός ξύπνησε με 38 πυρετό και φυσικά δεν τον έστειλα σχολείο. Θα δω πως θα πάει και μάλλον θα τον κρατήσω και αύριο αφού είναι Παρασκευή. Έτσι η γιαγιά του θα φτιάξει κοτόσουπα για να φάει. Οι υπόλοιποι θα φάμε σουφλέ πατάτας που έχω φτιάξει από χθες το βράδυ.

Ιωαννάκι χαίρομαι που είναι καλά η μέση σου. Έχει απίστευτη υγρασία πάντως! Το πρωί στην Αθήνα η Ακρόπολη μόλις που φαινόταν. Είμαι πολύ καλύτερα, λίγο βήχα έχω αλλά δεν με πτοεί!

Γιώτα πολύ τρέξιμο έχεις κι εσύ βρε παιδάκι μου. Σε ποιά περιοχή μένεις? Ευχαριστούμε για την συνταγή της τηγανιάς. Θα δοκιμαστεί σίγουρα!

Νινάκι θα συμφωνήσω με την Ιωάννα. Νομίζω ότι πρέπει να ξεκινήσεις να τρως πάλι κρέας. Είναι βασικό στην ισορροπημένη διατροφή.

Φωτεινή έφαγε η μικρή? Πάντως το χταποδάκι φτιάξτο και χωρίς την έγκρισή τους. 'Οταν το φάνε θα αλλάξουν γνώμη. Εγώ πάντως το έφτιαξα χωρίς τις πένες αλλά σκέτο και το συνοδέψαμε με ρυζάκι.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κοριτσια τι κάνετε;

Αγγελικη μου περαστικα στον μικρουλη, καλη αναρρωση !

Ιωαννακι ολα τα εξοδα μαζεμενα.Αν ειναι η οθονη του ταμπλετ γυρω στα 60 να υπολογιζεις.

καλα εκανες κ εστρωσες κ εγω προσπαθω να το τρεναρω αλλα δεν με βλεπω να το γλιτωνω.Χτες το βραδυ ο αντρας μου ελεγε οτι κρυωνε ,εχω κατεβασει μια κουβερτα αυτες τις πολυ χοντρες κ παλι κρυωνε ,ελεος !

Φωτεινη μου ,κανε πως δεν βλεπεις αν ειναι για μια μερα αλλα αν δεις κ το συνεχισουν παρε τα μετρα σου μηνπαει χαμενη κ η προσπαθεια σου τοσο καιρο.

Κοριτσια εχω υπολοιπο αδειας , το θεμα ειναι να δω ποτε θα μπορεσω να την παρω με τοσα εργα που έχουμε! Οσο για την γρηγοραδα που λετε,εχω μαθει ετσι γιατι ειμαι συνεχως στο τρεξιμο κ για να προλαβω αναγκαστικα πρεπει να τρεχω !

Γιωτακι νωρις νωρις εφαγες κ εσυ για βραδυ !! Τουλαχιστον εχεις ετοιμο φαγητο για δυο μερες! Αντε νε τελειωσει το μαγαζι να μπειτε σε σειρά !

Εμεις σημερα θα φαμε οπως εγραψα κ χτες ζυμαρικα σουφλε κ μπροκολο σαλάτα. Ξεχασα να κρατησω στον μικρο λιγα σκετα κ ετσι του εφτιαξα κοφτο μακαρονακι μεσα σε σαλτσα κ εχει κ για σημερα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!:D

Σήμερα τρώμε κοφτό μακαρονάκι με κυμά και την σχετική σαλατούλα.

Σχεδόν έχω τελειώσει με τα ρούχα, αλλά δεν έχω στρώσει ακόμα... το ερχόμενο Σ/Κ, σίγουρα θα στρώσουμε... δεν πάει άλλο.;)

καλο μηνα νινα!

κοιτα συνηθως δεν δουλευω ετσι, αλλα τωρα μετακομιζουμε το μαγαζι κ ο αντρας μου φτιαχνει το καινουργιο. ξεκιναει απο τις 8 το πρωι κ μαζευεται καλες 1-2 το βραδυ. το καλο ειναι οτι κ τα δυο μαγαζια κ το παλιο κ το καινουργιο ειναι κατω απο το σπιτι μας.

κανονικα εγω δουλευω απο τις 9 μεχρι τις 14,30 με ενα διαλλειμα 10,30-12,30 που ξυπναει-τρωει κ παιζει η μικρη. μετα την βαζω για υπνο κ παω να παρω την μεγαλη απο το σχολειο και ξαναγυρναμε στο μαγαζι με την μεγαλη μεχρι τις 14,30. δεν δουλευω απογευματα εκτος ελαχιστον εξαιρεσεων, οποτε κανω τις δουλειες μου τοτε.

τωρα ειμαι συνεχεια στο παλιο μαγαζι παντα με ενα απο τα παιδια κ τα απογευματα και με τα δυο.

δεν υπαρχει καποιος για βοηθεια. τα πεθερικα ειναι 80 χρ. αντε την μεγαλη να κρατησουν λιγο κανα 2ωρο κ πολυ μου ειναι.ασε που δεν μπορω την γκρινια!!!!!αναβουν τα λαμπακια μου.

οι γονεις μου μενουν σαλαμινα.

εκτος ολων εχω επιβαρυνθει κ τα ψωνια σουπερ και λαικη (με τα παιδια μαζι!) και διαφορες αλλες εξωτερικες δουλειες που τα εκανε ο αντρας μου.

σε κανονικες συνθηκες ο αντρας μου κανει ολες τις εξωτερικες δουλειες κ δευτερες κ τεταρτες που δεν ειναι ανοιχτο το μαγαζι ασχολειται με τα παιδια παιζουν, τα παει βολτα, τακτοποιουν τα παιχνιδια κτλ. τωρα τα εχω αναλαβει ολα εγω.

γυρω στις 15 νοεμβριου θα μπουμε στο καινουγιο και θα ξαναμπουμε στην παλια μας σειρα.....ελπιζω τοτε να ηρεμισουμε!:-D

βγηκα εκτος θεματος, αλλα τα ειπα κ ξελαφρωσα!!!!!:tongue:

Άρα λίγη υπομονή και τελειώνουν τα βάσανα σας...τουλάχιστον θα ελαφρύνεις λίγο, αφού θα μπορεί να σε βοηθήσει ο σύζυγος:) Μου άρεσε αυτό το "τα πα και ξελάφρωσα"... χρειάζεται κάπου κάπου... εδώ από ότι θα έχεις καταλάβει, ασχολούμαστε και με διάφορα άλλα, εκτός μαγειρικής... κάπου να τα λέμε, που να μας καταλαβαίνουν βρε παιδί μου!

καλησπέρα κοριτσακια τι κανετε;

Γιωτακι καλα βλεπω πας κ εσυ απο τρεξιμο κ κουραση !! δυστυχως εμεις που δεν εχουμε βοηθεια απο γιαγιαδες ειμαστε ακομα πιο δυσκολα απο τα αλλα κοριτσια αλλα τι να κανουμε,δεν περναιε κατι απο το χερι μας για να το αλλαξουμε.καλα να ειμαστε κ ολα θα γινουν.Κ ας μεινει κ καμια δουλεια πισω ,δεν χαθηκε ο κοσμος με λιγη σκονη πανω στα επιπλα. Αααααν βριες χρονο καποια στιγμη πες μας πως κανεις την τηγανια με το μελι κ το κρασι ακουγεται πολυ νοστιμο !

Αστερακι κ εμενα μου αρεσε που στην Καλαμπακα-Μετεωρα. Θα ηθελαν να ξαναπαω χειμωνα κ να δω κ λιμνη Πλαστηρα κλπ.Εμεις ειχαμε περασει πρωτομαγια γυρνωντας απο Καστορια.

Βατομουρακι περασε ο καιρος !!καλα ψωνια κ καλη διασκεδαση !

Αγγελικη μου πως εισαι; μαλακωσε λιγο ο βηχας; Το πηρες αποφαση θα στρωσεις ε;εγω προσπαθω να το τρεναρω λιγο οσο το επιτρεπει ακομα ο καιρος θα δω γιατι κ ο μικρος ολη την ωρα κατω σερνεται κ παιζει.Ελεγα αν συνεχισει ετσι ο καιρος μετα τις 15-20 Νοεμβρη ,θα δειξει.Περσυ εστρωσα 28η κ επιασε μετα το Νοενβριο η ζεστη κ τα σιχαθηκα τοσο καιρο μεχρι τον Απριλιο !

Ιωαννακι πως ειναι η μεση ; το παιδι ; ολα καλα;

Νινακι μου να προσεχεις κ με την πρωτη ευκαιρια να πας για τις εξετασεις σου !!

Φωτεινη οποιο φαγητο κ αν επιλεξει η γιαγια ωραιο θα ειναι !γιαμι γιαμι κ τα δυο !! Κ εδω κανει αρκετο κρυο,ειδικα το πρωι κ το βραδυ θες χοντρο μπουφαν!

Εβιρακι βοηθεια σας !Τι καλα που εισαστε ολοι μαζι !!! Χτες ηταν των Αγ.Αναργυρων , σημερα εκανε την λειτουργια; Καλες διακοπες στην κορουλα σου ! μακαρι να ειχαμε κ εμεις στην δουλεια ετσι εποχιακες διακοπες να ξεκουραζομασταν λιγο.

Κοριτσια το τι χαμος γινεται στο γραφειο δεν περιγραφεται,να δω τι θα κανω με το υπολοιπο αδειας μου 7 μερες που εχω κ δεν μεταφερεται.Εχω τα απειρα μεχρι 1/1 απο εργα κλπ.

Την Δευτερα που γυρισα σπιτι εκανα φασολακια κ σπανακορυζο για τον ιδιοτροπο για χτες κ ξεκινησα τους μεζεδες.Εψησα σπληναντερο με πατατες,τηγανισα φρεσκα μανιταρια του χωριου, τηγανια χοιρινη, σπετσοφαι κ ενα μπουγιουρντι.Ολα αυτα τα εκανα μεσα σε μια ωρα περιθωριο, σας την σβουρα ετρεχα να προλαβω. παρολο που ηρθαν οι φιλοι μας πολυ νωρις το τραβηξαμε αρκετα κ μετα μεχρι να τα μαζεψω ολα κ να βαλω σε σειρα το σπιτι πηγε αργα παλι κ το πρωι χτες σενομουν στην δουλεια.

Χτες τελικα δεν τα εφαγαν τα φασολακια ,προτιμησαν τα κανελονια της Δευτερας κ ετσι εμειναν μαζι με το σπανακορυζο για σημερα. Εγω παντως δεν τα πεταω, σημερα που δεν υπαρχει αλλη επιλογη θα τα φαει ο συζυγος !! Για αυριο θα κανω σουφλε με ζυμαρικα ,τυρια κ αλλαντικα.

Πω πω πραγματικά Βέγγος, όπως λέει η Αγγελική! Φτου σου κοπέλα μου!:D

Καλημέρα!

Εγω χτες εστρωσα το παιδικο γιατι ειναι ενα δωματιο λιγο εκτεθειμενο στον καιρό και τα παιδια παιζουν στα πλακακια και σκεφτηκα να αποφυγω τα κρυώματα. Τα υπόλοιπα δωμάτια θα δουμε. Εγω πιστευω πως πρεπει σιγα σιγα να στρωθει το σπιτι αλλά η γιαγια δεν θελει. Θα δουμε πότε θα το κανουμε.

Γιωτα κι εγω ηθελα τη συνταγη για την τηγανια. Ευχαριστουμε που την έγραψες. Δειχνει ευκολη κι ωραια. Υπομονη μεχρι να περασει αυτη η περιοδος. Δυστυχως οταν δεν υπαρχει βοηθεια επιβαρυνομαστε αλλά την υγεια μας να εχουμε. Καλά εκανες και τα ειπες και ξαλάφρωσες! Πολύ σημαντικο αυτο για την ισορροπία μας. Ωραιος ο μουσακας.

Τζενη δεν θα μπορεσεις να παρεις άδεια τα Χριστούγεννα που θα ειναι και τα σχολεια κλειστα; Καλά σε μια ωρα εκανες τοσα πραγματα; Εγω δεν ειμαι πολύ γρηγορη στον τροπο που κινουμαι βρε παιδια. Εχω εντελώς άλλο στυλ.

Αγγελικη κι εγω μπαινω στο μπλογκ της αρχηγου μας για ιδεες. Εχω κι εγω χταποδακι παρει και σκεφτομαι να το κανω οπως κι εσυ αρκει να μην αρχισουν εκ των προτερων οι γκρινιες.

Νινα να πας για καλό και για κακό να κανεις τις εξετασεις. Παντως και η αλλαγη διατροφης επηρεαζει δεν εχεις αδικο. Δεν νομίζω να ήταν τυχαίο, για αυτό το σκέφτομαι... επίσης σκέφτομαι πόσο πολύ τελικά παχαίνουν η φέτα και το πλήρες γάλα, που βέβαια τρώγαμε και πίναμε αντίστοιχα πολύ!

Ιωαννα εγω θελω να φτιαχνω γλυκα αλλά το αποφευγω γιατι η μικρη θα σταματησει να τρωει κι αυτο το λιγο φαγητο που δοκιμαζει και θα ορμησει εκει. Ειναι πολυ γλυκατζου βρε παιδια.

Χτες τελικά ειχαμε τα κανελλονια. Για σημερα ζητησε η μικρη ομελετα. Δεν ξερω τελικά τι θα εχουμε γιατι αποφασισε να με παρακαμψει και να συνεννοηθει με τη γιαγια.

Φιλια

Καλημερα κοριτσαρες!!!

Φωτεινη ελπιζω οτι αποφασισει η μικρη να το φαει. Αν θυμαμαι καλα της εδινες κατι βιταμινες? Ειχες πει οτι της ειχε ανοιξει λιγο η ορεξη. Εγω παντως εστρωσα παρολο που ειναι νωρις αλλα ζεσταθηκαμε λιγο. Οσο ζεστη κι αν κανει, πρωι και βραδυ εχει αρκετη ψυχρα.

Γιωτα διαβασα τι κανεις και οφειλω να πω οτι κουραστηκα. Ευχομαι να τελειωσετε γρηγορα και να μπειτε σε ρυθμο. Μακαρι να ειχατε και καμμια βοηθεια. Αν μπορουσες εστω να επαιρνες μια γυναικα μια φορα τη βδομαδα μεχρι να ξεμπερδεψετε για να σε διευκολυνει λιγο?

Τζενη κι εσυ στο τρελο τρεξιμο κι αγχος. Εγω σε μια ωρα δεν θα ειχα κανει ουτε το ενα φαγητο. Πελαγωνω αν πρεπει να μαγειρευω ταυτοχρονα, δεν το εχω καθολου. Κανονισε την αδεια σου να χαλαρωσεις λιγο.

Νινα μηπως να ετρωγες παλι κανα κρεατικο που εκοψες? Μαλλον εχει να κανει με την αλλαγη της διατροφης σου, προσεξε το λιγο. Καλά...δεν το έκοψα μαχαίρι... σήμερα τρώμε κιμά, το Σάββατο έχω κανονίσει κοτόπουλο... πιο πολύ κόψαμε γαλακτοκομικά και βραδυνά "μεζεδάκια":D Εξάλλου υπάρχουν τελικά τόσες άλλες τροφές, πλούσιες σε πρωτείνες, που μπορεί να αντικαταστήσει κανείς εύκολα το κρέας.

Αγγελικη πως εισαι? εχεις συνελθει?

Εβιρι ωραια που εισασταν οικογενειακως. Πως πανε οι βολτες σου? Δεν πιστευω να βαρεθηκες και να τις εκοψες. Οταν ερθεις εδω θα σου λειπουν αυτα τα τοπια

Βατομουρακι φτανει ο καιρος της γεννας. Ετοιμασε βαλιτσουλα και προετοιμασου, ερχονται τα ωραια. Ασε που θα κανεις τα καλυτερα Χριστουγεννα φετος!!

Αστερακι τι κανεις? Το παιδι καλα?

Εμεις σημερα τρωμε το χθεσινο, κοκκινιστο με ρυζι. Η μεση ειναι μια χαρα, αντεχω ακομα. Τι υγρασια ηταν αυτη το πρωι? Μπας και ειχε βρεξει? Ειδα και κατι λιμνες με νερο που αν αυτο εχει γινει απο υγρασια θα πρεπει να καιει ο αφυγραντηρας στο φουλ. Εδώ είχε 78% υγρασία το πρωί!... το δε βράδυ, έλιωσα από την υγρασία... και ξέχασα να βάλω τον αφυγραντήρα:mad: Χαλασε και το ταμπλετ και να δω τι κουστουμι θα βγει για να φτιαχτει.

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα ο μικρός ξύπνησε με 38 πυρετό και φυσικά δεν τον έστειλα σχολείο. Θα δω πως θα πάει και μάλλον θα τον κρατήσω και αύριο αφού είναι Παρασκευή. Περαστικά του! Καλά θα κάνεις να τον κρατήσεις και την Παρασκευή, για να είσαι πιο σίγουρη και μην κολλήσει άλλο παιδάκι, αν είναι ίωση. Έτσι η γιαγιά του θα φτιάξει κοτόσουπα για να φάει. Οι υπόλοιποι θα φάμε σουφλέ πατάτας που έχω φτιάξει από χθες το βράδυ.

Ιωαννάκι χαίρομαι που είναι καλά η μέση σου. Έχει απίστευτη υγρασία πάντως! Το πρωί στην Αθήνα η Ακρόπολη μόλις που φαινόταν. Είμαι πολύ καλύτερα, λίγο βήχα έχω αλλά δεν με πτοεί!

Γιώτα πολύ τρέξιμο έχεις κι εσύ βρε παιδάκι μου. Σε ποιά περιοχή μένεις? Ευχαριστούμε για την συνταγή της τηγανιάς. Θα δοκιμαστεί σίγουρα!

Νινάκι θα συμφωνήσω με την Ιωάννα. Νομίζω ότι πρέπει να ξεκινήσεις να τρως πάλι κρέας. Είναι βασικό στην ισορροπημένη διατροφή. Νομίζω ότι η ισορροπημένη διατροφή δεν λέει κρέας παραπάνω από μία φορά την εβδομάδα... οπότε είμαι μέσα, προς το παρόν!:D

Φωτεινή έφαγε η μικρή? Πάντως το χταποδάκι φτιάξτο και χωρίς την έγκρισή τους. 'Οταν το φάνε θα αλλάξουν γνώμη. Εγώ πάντως το έφτιαξα χωρίς τις πένες αλλά σκέτο και το συνοδέψαμε με ρυζάκι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας!! Εσείς που ξέρετε πολλά κι ο νους σας κατεβάζει ξέρετε καμιά καλή συνταγή για πάστα φλόρα ? είδε η κόρη μου μία φωτογραφία σε ένα βιβλίο, ενθουσιάστηκε και μου ζήτησε να της τη φτιάξω!! :tongue:


VBSEp3.pngtvCAp3.png
 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου nataliag και καλώς ήρθες στην παρέα μας!

Σου παραθέτω παρακάτω συνταγή Πάστα Φλώρας που φτιάχνει ο άντρας μου και βγαίνει πολύ ωραία.

Όσα κορίτσια την έχουν κάνει από το παρεάκι μας είπαν ότι τους άρεσε.

ΠΑΣΤΑ ΦΛΩΡΑ

___________

ΥΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΥΜΗ

-------------------

1 κούπα βούτηρο ή μαργαρίνη

1/3 κούπας ζάχαρη

2 κρόκους αυγών

2 κουταλιές της σούπας κονιάκ

Ξύσμα από 1 λέμονι ή 1 βανίλια

3 κούπες αλεύρι για όλες τις χρήσεις

1 κουταλάκι του γλυκού μπέικιν πάουντερ

ΥΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΜΙΣΗ

--------------------

Οποιαδήποτε μαρμελάδα μας αρέσει ή ακόμη και πραλίνα φουντουκιού.

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

---------

Χτυπάμε το βούτηρο με την ζάχαρη μέχρι ν΄ασπρίσει και ν΄αφρατέψει.

Συνεχίζοντας το χτύπημα ρίχνουμε έναν έναν τους κρόκους, το κονιάκ και το ξύσμα λεμονιού ή την βανίλια.

Σταματάμε το χτύπημα, ρίχνουμε το αλέυρι σε 2-3 δόσεις και ζυμώνουμε απαλά με τα δάχτυλα, ώσπου να γίνει

η ζύμη μαλακιά κι αφράτη.

Προσοχή μην την παραζυμώσουμε!

Στρώνουμε τα 2\3 της ζύμης σε ταψάκι με διάμετρο 25 εκατοστών καλύπτωντας και τα τοιχώματα.

Απλώνουμε την μαρμελάδα και με την υπόλοιπη ζύμη πλάθουμε κορδόνια και στολίζουμε την επιφάνεια.

Ψήνουμε την πάστα φλώρα στους 175 βαθμούς για περίπου μισή ώρα μέχρι να ροδίσει.

Καλή επιτυχία!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου nataliag και καλώς ήρθες στην παρέα μας!

Σου παραθέτω παρακάτω συνταγή Πάστα Φλώρας που φτιάχνει ο άντρας μου και βγαίνει πολύ ωραία.

Όσα κορίτσια την έχουν κάνει από το παρεάκι μας είπαν ότι τους άρεσε.

ΠΑΣΤΑ ΦΛΩΡΑ

___________

ΥΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΖΥΜΗ

-------------------

1 κούπα βούτηρο ή μαργαρίνη

1/3 κούπας ζάχαρη

2 κρόκους αυγών

2 κουταλιές της σούπας κονιάκ

Ξύσμα από 1 λέμονι ή 1 βανίλια

3 κούπες αλεύρι για όλες τις χρήσεις

1 κουταλάκι του γλυκού μπέικιν πάουντερ

ΥΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΜΙΣΗ

--------------------

Οποιαδήποτε μαρμελάδα μας αρέσει ή ακόμη και πραλίνα φουντουκιού.

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

---------

Χτυπάμε το βούτηρο με την ζάχαρη μέχρι ν΄ασπρίσει και ν΄αφρατέψει.

Συνεχίζοντας το χτύπημα ρίχνουμε έναν έναν τους κρόκους, το κονιάκ και το ξύσμα λεμονιού ή την βανίλια.

Σταματάμε το χτύπημα, ρίχνουμε το αλέυρι σε 2-3 δόσεις και ζυμώνουμε απαλά με τα δάχτυλα, ώσπου να γίνει

η ζύμη μαλακιά κι αφράτη.

Προσοχή μην την παραζυμώσουμε!

Στρώνουμε τα 2\3 της ζύμης σε ταψάκι με διάμετρο 25 εκατοστών καλύπτωντας και τα τοιχώματα.

Απλώνουμε την μαρμελάδα και με την υπόλοιπη ζύμη πλάθουμε κορδόνια και στολίζουμε την επιφάνεια.

Ψήνουμε την πάστα φλώρα στους 175 βαθμούς για περίπου μισή ώρα μέχρι να ροδίσει.

Καλή επιτυχία!

ααα..τέλεια φαίνεται, σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!! :D

να προτιμήσω κάποια συγκεκριμένη μαρμελάδα, ή ότι θέλω/έχω?

Αχ τα κορίτσια θα ενθουσιαστούν!! :tongue:


VBSEp3.pngtvCAp3.png
 
 
 
Link to comment
Share on other sites

ααα..τέλεια φαίνεται, σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!! :D

να προτιμήσω κάποια συγκεκριμένη μαρμελάδα, ή ότι θέλω/έχω?

Αχ τα κορίτσια θα ενθουσιαστούν!! :tongue:

Την έχω κάνει την συνταγή της Αγγελικής, εγγυημένη επιτυχία!!! :P:p:p

Και καλή ιδέα για γλυκό το ΣΚ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μενού εβδομάδας.

Δευτέρα και Τρίτη φάγαμε περισσεύματα από ΣΚ (φορτωθήκαμε τάπερ από τους γονείς μου).

Τετάρτη κοτόπουλο με πατάτες στον φούρνο

Πέμπτη αρακάς

Παρασκευή φακές (μάλλον) και το βράδυ κλασικά πίτσα σπιτική

Σάββατο καρμπονάρα

Κυριακή σουτζουκάκια με πιλάφι.

Εχθές το βραδάκι έφτιαξα πεντανόστιμα muffins. Τα μισά με σταγόνες σοκολάτας και τα υπόλοιπα με μήλο-κανέλα. Μοσχομύρισε όλο το σπίτι.;);)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παρεακι

Μολις κοιμήθηκε το αστερακι μου ο Αντρουλης δεν έχει γυρίσει οπότε ωρα για λίγο κους κους :P

Ούτε εγώ κορίτσια μόλις το άκουσα τρελάθηκα βέβαια ηταν 7 ετών τα περισσότερα αλλά κ πάλι!!!!

Λοιπόν κορίτσια τα Μετέωρα είναι ή τρίτη φορά που τα επισκέφτηκα με κ είναι απλά υπέροχα άνθρωποι απ ολο τον κόσμο έρχονται να τα δούμε ανέβαιναν 256 σκαλία ( τα μετρήσαμε με τη βαπτιστηρα)με μπαστούνια με ένα πόδι με μωρά αγκαλιά όπως κ γω απλα αισθάνεσαι τόσο λίγος εάν σε βρει κ καποια καλή μοναχή κ σου πει την ιστορία απλά ανατριχιαζεις.

Ιωάννα μία χαρά είναι το αστερακι ευχαριστώ που ρωτάς τώρα είμαστε στη φάση τς αρνήσεις κ του πείσματος :o:rolleyes:αλλά ευτυχώς ακοει ακόμα βέβαια στην εκδρομή είπαν τα καλύτερα έκλεβαν παιδάκια για διάφορους λογους να α χαϊδεύει κ να τους λέει μην κλαίτε ελάτε να ζωγραφίζουμε κλπ έλιωναν ολοι αυτά ή κουκουβάγια:tongue::tongue:

Μαγειρικά τώρα για σήμερα είχαμε Σαρδελες με χόρτα κ αύριο μακαρόνια με κιμά.

Αφροδιτακι όπως Καταλάβες θέλουμε την συνταγή για τα muffins.

Έχω κ γω αφυγραντηρα απλά σωθηκαμε Davoline ή μάρκα του στεγνώνει τα ρούχα σε λίγες ώρες το σπίτι είναι πιο ζεστό άλλο πράγμα Πέρσυ πήραμε κ στον πεθερο κ ενθουσιάστηκε που είναι λίγο δύσκολο για τον συγκεκριμένο όχι ότι είναι παράξενος απλά έχει δει πολλά λόγο δουλειας.

Φιλία πολλα κ γλυκά

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα τρώμε κάτι υπόλοιπα που υπάρχουν στο ψυγείο.

Ο μικρός δεν έχει κάνει υψηλό πυρετό αλλά παραπονιέται κάποιες φορές για το κεφάλι του. Του δίνω algofren και του περνάει. Σήμερα το πρωί μου είπε ότι τον πονάει και ο λαιμός του. Θα τον τσεκάρει ο άντρας μου να δει αν είναι όντως κοκκίνος και θα περιμένουμε να δούμε πως θα εξελιχθεί. Εννοείται πως δεν πήγε ούτε σήμερα σχολείο.

Αφροδιτάκι πολύ ωραίο το πρόγραμμα φαγητού που έκανες.

Αστεράκι ήμουν σίγουρη ότι η κούκλα σου θα έκλεβε την παράσταση!

Φιλάκια πολλά σε όλο το μαγειροπαρεάκι μας!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κοριτσια !!

Αγγελικη μου ετσι ηταν κ εμενα τα παιδια την προηγουμενη εβδομαδα.Μια φορα πυρετο κ μετα διαμαρτυρώταν για πονοκέφαλο κ πονόλαιμο.Αν ειναι η ίδια ιωση θα περασει γρηγορα , της μιας μερας που λενε ειναι !

Αφροδιτακι πολυ ωραιο το μενου σου !

Αστερακι οι σαρδελες στα καρβουνα ειναι ολατα λεφτα !

Την παστα φλωρα της Αγγελικης εγω την κανω κ μηλόπιτα,γινεται φανταστική! Αλλες φορες την στρλωνω μιση πανω μιση κατω κ αλλες φορες την τριβω στον τριφτη,οπως κ να την κανεις ειναι απιστευτη.Κ παστα φλωρα με μαρμελαδα βερυκοκο ,ροδακινο,φραουλα ειναι απιθανη !

Εμεις σημερα τρωμε απο χτες σουφλε κ λιγα φασολακια περισευματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...