Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 24 λεπτά , Terry1986 είπε:

      Δεν εχει σημασια να μιλησεις μαζι της να σου πει εαν θελει να σε ξαναδει..κ εγω θεωρουσα πως δε θα θελει αλλα μ ζητησε να με δει..κοιτανε καποιους δεικτες...κ εμενα την πρώτη φορα με τη δευτερη που με ειδε ειχαν 4 μηνες διαφορα πολυ..μακαρι να εχουν φτιαξει ολα με το σπερμα κ να πανε καλα ολα απο εδω κ περα..

      Θα της στείλω μήνυμα να την ρωτήσω αν χρειάζεται να με ξανά δει !!! 
      μακαρι τ να πω…

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

καλημερα κοριτσια κ καλο μηνα!

παρολο το τριημερο ετρεχα σαν την τρελλη παλι μεταξυ βολτας σπιτιου και μαγαζιου!

αυτες τις μερες φαγαμε σουφλε, τηγανια χοιρινη με σαλτσα απο μουσταρδα κρασι κ μελι (γινεται υπεροχο) με πατατες τηγανιτες, μακαρονια με σαλτσα, κεφτεδακια με πατατες τηγανιτες και χορτα.

για σημερα εχει μεινει τηγανια χοιρινη κ θα φαω εγω με τον αντρα μου κ για τα παιδια εκανα μοσχαρι κοκκινιστο με μακαρονια πεππα το γουρουνακι!

τα επομενα φαγητα που θα φτιαξω αλλα δεν εχω καταληξει στην σειρα ειναι

γιγαντες

φασολακια λαδερα με κοτοπουλο

μουσακας

καλη μερα να εχουμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα τρώμε κάτι υπόλοιπα που έχουν μείνει στο ψυγείο από προηγούμενες μέρες. Για αύριο έχω ξεπαγώσει χταποδάκι που θα το κάνω στην γάστρα από συνταγή της Έβιρι.

Χτες το βράδυ που είχα πάει σε κάποια δουλειά με τους δικούς μου μπορώ να πω ότι αισθάνθηκα κάμποση ψυχρούλα. Είχα προγραμματίσει να στρώσω το Σαββατοκύριακο αλλά κάτι προέκυψε και μάλλον το Σάββατο θα είμαι εκτός σπιτιού. Οπότε μάλλον θα στρώσω το δωμάτιο των παιδιών μόνο την Κυριακή.

Νινάκι η αλήθεια είναι πως όντως το σπίτι έχει πολύ καλή θερμοκρασία. Θα πάρουμε κι έναν αφυγραντήρα οπότε η θερμοκρασία στο σπίτι θα διατηρείται σε ακόμη καλύτερα επίπεδα.

Τζενάκι 4 ώρες κάνατε ε? Εμείς το έχουμε κάνει και 5 κάποια στιγμή. Μην σου τύχει...

Γιώτα καλημερούδια!

Πολλά φιλάκια και στο υπόλοιπο μαγειροπαρεάκι!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καλό μήνα σε όλους μας.

Για σήμερα κρεατοσουπα κ αύριο μιας κ ο καιρός είναι κρύος είναι ότι πρέπει.

Καλαμπακα ήταν ο γάμος κορίτσια μου περάσαμε υπέροχα όλα έγιναν στο ξενοδοχείο που μένανε κ το wedding party κ η δεξίωση οπότε δεν είχαμε πρόβλημά για την ώρα αναχώρησης με την μικρή ξενυχτισε λίγο το αστερακι μου δεν ήθελα να την αφήσω μόνη στο δωμάτιο να κοιμαται άλλοι το έκαναν εγώ φόβομουν:rolleyes:

Είχε κ παρέα αλλά παιδάκια δεν μας "ενόχλησε"καθολου.

Τα Μετέωρα υπέροχα ο καιρός καλός όπως αρμόζει στην περιοχη

Βέβαια είχε κίνηση Έξι ώρες κάναμε.

Νινα έκανες εξετάσεις;;;;

Φιλία σε όλα το παρεακι πάω σουπερ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες και καλό μήνα σας εύχομαι.

Σήμερα έφτιαξα ένα γιουβετσάκι κατσαρόλας κι ένα τσίζκεϊκ με σοκολάτα.

Εδώ είναι γερμανική αργία και τα πάντα είναι κλειστά. Γιορτάζουν τους Αγίους Πάντες σε αντίθεση με μας που τους γιορτάζουμε, ως κινητή γιορτή την πρώτη Κυριακή μετά την Πεντηκοστή. Μιας και ήταν ο Έβιρος στο σπίτι μας φαινόταν σαν Κυριακή.

Επίσης, τα σχολεία αυτή τη βδομαδα έχουν τις φθινοπωρινές διακοπές τους. Έτσι ήμασταν όλοι μαζί στο σπίτι.

Εγώ το πρωί είχα πάει στην Εκκλησία που είχε Θ. Λειτουργία για τους Αγίους Αναργύρους και αγιασμό.

Εβαλα πτι μπερ Παπαδόπουλου στη βαση ενος μικρού ταψιού βρεγμένα με λικέρ καφε και κονιάκ, μετα εφτιαξα μια κρεμα απο ανθο αραβοσιτου βανίλια το εβαλα απο πανω, έστρωσα και μπανάνες σε ροδέλες εβαλα κ μπουκιές νουτελα διάσπαρτες ξανα μια στρώση μουσκεμένα μπισκότα και μπανάνες και τα κάλυψα ολα αυτα με σπιτική σαντιγί (κρεμα γαλακτος-άχνη- βανίλια χτυπημένα)

Και βγηκε ενα αριστούργημα! Πολυ καλο και γρήγορο.

Πραγματικά ακούγεται υπέροχο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

κι εγω γυρισα το βραδυ κι εστρωνα. Τελειωσα εχτες με το δωματιο του παιδιου αλλα επειδη τα εκανα ολα μονη μου και σηκωσα επιπλα μαντεψτε πως ειναι η μεση μου!!

Όχι μόνο να το μαντέψω αλλά και να το αισθανθώ μπορώ. Ελπίζω να είσαι καλύτερα σήμερα.

Εβιρι τι κανετε εσεις στα ξενα? εχετε κρυο?

Οι τελευταίες 3 μέρες ήταν ηλιόλουστες και με καλό καιρό αν και είχαμε περίπου 12 - 13 βαθμούς. Από αύριο η εβδομάδα θα κυλήσει με 9 άρια και 8άρια. Μέχρι τώρα καλά το πάει.

Περίεργος ο καιρός το τριήμερο και αποφασίσαμε να κάτσουμε στο σπίτι μας και να ξεκουραστούμε. Βέβαια εμένα με όλες αυτές τις εναλλαγές του καιρού με έπιασε το αλλεργικό μου και την Παρασκευή δεν ήξερα που να σταθώ από τον βήχα. Τελικά ξεκίνησα αντιβίωση κι έτσι άρχισα να ηρεμώ.

Ωωωω πέρασες λίγο δύσκολα!!!!!!!!!!

Την Κυριακή έφτιαξα κοτόπουλο φιλέτο γεμιστό με τυράκι και μπέικον,...

Αγγελική μου σ' ευχαριστώ πολύ για όλα.

Πολύ κρύο και σήμερα εδώ...αλλά είδα τις θερμοκρασίες αύριο και τρόμαξα: 6-7 βαθμούς!:eek:

Βρε πιο ζεστά είμαστε εμείς εδώ πάνω, έλα εδώ.

Η γιορτη πηγε πολυ καλα !

Έφτιαξες πολύ ωραία πράγματα και ήταν δεδομένη η επιτυχία.

Γενικα δεν κουραστηκα με το μαγειρεμα πολυ απλα επειδη δεν μπορω να αφηνω το σπιτι χαλια οταβν εφυγαν οι καλεσμενοι καθισα κ τα μαζεψα ολα κ πηγε 4παρα το πρωι.Μετα σηκωθηκα 7 για την γιορτη του σχολειου,ξεμπερδεψαμε καλες 10 κ γυρισα κ εκανα χειμωνιατικα.Το μεσημερι ημουν κομματια κ μου την σπασανε απιστευτα απο την δουλεια που με επαιρναν τηλεφωνα μεσημεριατικα.

Τρομερή κούραση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

καλημερα κοριτσια κ καλο μηνα!

παρολο το τριημερο ετρεχα σαν την τρελλη παλι μεταξυ βολτας σπιτιου και μαγαζιου!

Αφού τα προλαβαίνεις όλα πάλι καλά.

Καλαμπακα ήταν ο γάμος κορίτσια μου περάσαμε υπέροχα όλα έγιναν στο ξενοδοχείο που μένανε κ το wedding party κ η δεξίωση οπότε δεν είχαμε πρόβλημά για την ώρα αναχώρησης με την μικρή ξενυχτισε λίγο το αστερακι μου δεν ήθελα να την αφήσω μόνη στο δωμάτιο να κοιμαται άλλοι το έκαναν εγώ φόβομουν:rolleyes:

Στα Μετέωρα έχουμε πάει κι εμείς όταν κατά σύμπτωση ήμασταν κι εμείς καλεσμένοι σε γάμο στην Καρδίτσα και φιλοξενούμενοι σε ξενοδοχείο. Την επόμενη μέρα του γάμου θυμάμαι ότι πήγαμε στη λίμνη Πλαστήρα και στα Μετέωρα αλλά δε θυμάμαι αν γυρίσαμε την Καλαμπάκα ή αν κάναμε μόνο πέρασμα. Πάντως ήταν πολύ όμορφο μέρος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πω πω κοριτσια τι φαγηταρες διαβαζω μου τρεχουν τα σαλια στο πάτωμα!

Μιαμ μιαμ

Εβίρι τελειο το cheesecake σοκολατας? δεν εχω φαει ποτε μονο που το ακουω ομως θελω να το φτιαξω κι εγω! Που μπορω να βρω το blog με τις συνταγες σου?

Αγγελικη μου δεν ξερω να βαλω stickers πειραματιζόμουν και βγήκαν δυο χαχα παντως το κατω ισχυει ειμαι 33 εβδ. Και πρωτα ο θεος 6/12 εχω ραντεβου για καισαρικη.

Τελεια η Καλαμπακα μετα το Πηλιο το πιο ωραιο μερος που εχω παει χειμωνα ηταν εκει Μετέωρα, Ελατη, περτουλι, λιμνη πλαστηρα. Ειχα παθει πλακα με το φαγητο τα τοπία τις ομορφιες αλλο πραμα ευλογημένη Ελλαδα! Καλα εκανες και ειχες την κορουλα σου μαζι.

Σημερα θα φαμε με τους κουμπαρους μας εξω θα κανουμε τα τελευταια και απαραιτητα ψωνια για το μωρο πριν ολοι μαζι και θα κατσουμε σε καποιο ταβερνάκι. Το βραδυ αναλόγως την διαθεση ισως κανω μπάμιες λαδερες.(στην καταψυξη εχω κοτοπουλο κοκκινιστο αν χρειαστει να το συνοδεύσω)


[sIGPIC][/sIGPIC]N3Znp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο παρεάκι και καλό μήνα!

Κι εδω από χτες αισθανεσαι κρύο αν και δεν βρεχει. Οσο εχει ηλιο ειναι καλά μόλις κρυφτει, το αισθανεσαι.

Αγγελική περαστικά σου! Πως εισαι τωρα;

Ιωαννα πως παει η μέση; Την ταλαιπωρησες κι εσυ, σε ταλαιπωρει τωρα. Παντως κι εγω ολα μαζι θα τα εκανα για να ξεμπερδευω.

Τζενη ολα υπεροχα ε; Ημουν σίγουρη. Καλά τετοιες μέρες η κίνηση συνηθως ειναι απίστευτη.

Αστερακι κι εμενα η Καλαμπακα και τα Μετεωρα μου αρεσουν πολύ! Χαιρομαι που περασατε ωραια. Να σου πω την αλήθεια ούτε κι εγω θα αφηνα το παιδι μονο του στο δωμάτιο του ξενοδοχειου.

Εβιρι βοηθεια σας! Τσιζκεικ σοκολάτας δεν εχω φτιαξει ποτε. Προσπαθω να αφησω και καποια γλυκα χωρις σοκολατα γιατι ειμαι γωνστη chocoholic.

Νινα το'χετε ριξει και σε πιο light διατροφή ε; Δεν πειραζει και να το ριχνετε εξω που και που. Εσυ εκανες τις εξετασεις σου;

Sweetberry οντως η Ελλαδα εχει πολλες ομορφιες. Αντε πλησιαζει κι ο καιρος για να υποδεχτεις το βατομουρακι σου. Με το καλό! Και να περασετε καλά αποψε!

Χτες ειχαμε σουτζουκακια με ρυζι. Για σημερα ειπα στη γιαγια να βγαλει απο την καταψυξη ειτε κανελονια ειτε παστιτσιο. Τι ωραια να εχεις ετοιμο φαγητο.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα το μενού μας έχει χταποδάκι στην γάστρα από τις συνταγές της αρχηγού μας! Στο τέλος θα θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση αλλά εγώ φταίω που έχει πολύ ωραίες συνταγές?

Εβιράκι τσιζκέικ σοκολάτα ε? Δεν με βλέπω να αντιστέκομαι και πολύ!!!

Βατομουράκι δεν σε είχα ρωτήσει εγώ για το τικεράκι σου αλλά δεν πειράζει. Την έλυσες την απορία στην Νίνα πιστεύω.

Φωτεινή κι εμείς έχουμε ωραίες λιακάδες δύο μέρες τώρα. Αλλά όντως μόλις πέσει ο ήλιος μία ψυχρασία την έχει.

Πολλά φιλιά και στο υπόλοιπο μαγειροπαρεάκι, τα λέμε σε λίγο...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια και καλο μηνα! Εμεις αυτες τις μερες κρυωσαμε οποτε αναψαμε και λιγο καλοριφερ.

Εχτες φαγαμε μπριζολες κρασατες με πατατες τηγανιτες και σημερα εχω κοκκινιστο μοσχαρι με ρυζι που θα φαμε κι αυριο.

Ωραια η Καλαμπακα, ωραια τα Μετεωρα ωραια και ολη η Ελλαδα. Ουτε κι εγω βεβαια θ αφηνα σε δωματιο το παιδι. Πολλα γλυκα διαβαζω και φαγητα, λιγουρευομαι αλλα βαριεμαι πολυ βρε κοριτσια να μαγειρεψω. Χαιρομαι που ειστε ολες καλα και θα επανελθω.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!

αν σας πω οτι δεν εχω φτιαξει τιποτα απο αυτα που ειχα στο προγραμμα?????

σημερα μονο τα παιδια εχουν φαγητο, εμεις οχι. θα κανω αυγα με πατατες οταν κλεισω το μαγαζι το μεσημερι.

σημερα που ειμαι free το απογευμα θα φτιαξω 2-3 φαγητα γιατι δεν την παλευω....!

ειμαι πτωμα κ με εχει πιασει η γκρινια.

εβιρι δεν προλαβαινω τιποτα, αν δεις το σπιτι μου θα γελας. εχω πιατα στον νεροχυτη, αστρωτα κρεβατια, δεν εχω φαγητο για σημερα, εχω τονους ασιδερωτα κ παει λεγοντας. μονο το μπανιο ειναι καθαρο.

σας φιλω κ θα επανελθω χωρις γκρινια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια και αγόρι (πού είσαι Νίκοοο;;:P)

Καλό μήνα δεν σας είπα...άντε και καλό χειμώνα πλέον!

Αυτές τις μέρες έφτιαξα χυλοπίτες με καυτερή σάλτσα, ψαρόσουπα, πίτσα, φασολάδα και σήμερα κουνουπίδι, πράσα, καρότα, πατάτες στο φούρνο... μπριάμ να το πω;;)

Τζένη καταπληκτικά τα φαγητά σου... θα περάσανε τέλεια οι καλεσμένοι σου, ως συνήθως!:)

ΥΟΤΟU τρεχάτε ποδαράκια μου... χαμός στο σπίτι, ε; Δεν βαριέσαι... δεν μπορούμε να είμαστε πάντα και παντού σούπερ γυναίκες... στη τελική, ας βάλουν το χεράκι τους λίγο και οι υπόλοιποι... ο σύζυγος βοηθάει καθόλου;

Αγγελική καθημερινά παρακολουθώ τις συνταγές της Εβίρι πλέον... παίρνω ιδέες!:D

Φωτεινή μου, ωραίος ο ήλιος, όσο βγαίνει...στην σκιά ή το βράδυ, αρχίζει το κρύο. Αχ το έτοιμο φαγητό στην κατάψυξη, βοηθάει πολύ συχνά!

Sweetberry σε ένα μήνα γεννάς! Απόλαυσε όσο προλαβαίνεις την ησυχία σου, γιατί μετά θα τρέχεις!... αλλά γλυκό τρέξιμο! Την τσάντα για το μαιευτήριο, την ετοίμασες;

Εβίρι δεν μπήκα να δω το τσιζ κέικ σοκολάτα... θα με κολάσεις και το ξέρω! Πόσες μέρες είναι οι φθινοπωρινές διακοπές; Συνεχίζεις βολτούλες στο υπέροχο πάρκο;

asteraki πολύ σε ζήλεψα με την Καλαμπάκα... είναι από τα μέρη που δεν έχουμε πάει και όλο το λέμε, αλλά δεν έχει προκύψει. Εξετάσεις δεν έκανα ακόμα... τα κιλά μου παρέμειναν σταθερά και λέω μήπως είναι από την διατροφή που έχουμε ξεκινήσει... αλλά κάποια στιγμή θα κάνω.

Ιωάννα τα φιλιά μου!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια και αγόρι (πού είσαι Νίκοοο;;:P)

Καλό μήνα δεν σας είπα...άντε και καλό χειμώνα πλέον!

ΥΟΤΟU τρεχάτε ποδαράκια μου... χαμός στο σπίτι, ε; Δεν βαριέσαι... δεν μπορούμε να είμαστε πάντα και παντού σούπερ γυναίκες... στη τελική, ας βάλουν το χεράκι τους λίγο και οι υπόλοιποι (ΠΟΙΟΣ??????)... ο σύζυγος βοηθάει καθόλου;

καλο μηνα νινα!

κοιτα συνηθως δεν δουλευω ετσι, αλλα τωρα μετακομιζουμε το μαγαζι κ ο αντρας μου φτιαχνει το καινουργιο. ξεκιναει απο τις 8 το πρωι κ μαζευεται καλες 1-2 το βραδυ. το καλο ειναι οτι κ τα δυο μαγαζια κ το παλιο κ το καινουργιο ειναι κατω απο το σπιτι μας.

κανονικα εγω δουλευω απο τις 9 μεχρι τις 14,30 με ενα διαλλειμα 10,30-12,30 που ξυπναει-τρωει κ παιζει η μικρη. μετα την βαζω για υπνο κ παω να παρω την μεγαλη απο το σχολειο και ξαναγυρναμε στο μαγαζι με την μεγαλη μεχρι τις 14,30. δεν δουλευω απογευματα εκτος ελαχιστον εξαιρεσεων, οποτε κανω τις δουλειες μου τοτε.

τωρα ειμαι συνεχεια στο παλιο μαγαζι παντα με ενα απο τα παιδια κ τα απογευματα και με τα δυο.

δεν υπαρχει καποιος για βοηθεια. τα πεθερικα ειναι 80 χρ. αντε την μεγαλη να κρατησουν λιγο κανα 2ωρο κ πολυ μου ειναι.ασε που δεν μπορω την γκρινια!!!!!αναβουν τα λαμπακια μου.

οι γονεις μου μενουν σαλαμινα.

εκτος ολων εχω επιβαρυνθει κ τα ψωνια σουπερ και λαικη (με τα παιδια μαζι!) και διαφορες αλλες εξωτερικες δουλειες που τα εκανε ο αντρας μου.

σε κανονικες συνθηκες ο αντρας μου κανει ολες τις εξωτερικες δουλειες κ δευτερες κ τεταρτες που δεν ειναι ανοιχτο το μαγαζι ασχολειται με τα παιδια παιζουν, τα παει βολτα, τακτοποιουν τα παιχνιδια κτλ. τωρα τα εχω αναλαβει ολα εγω.

γυρω στις 15 νοεμβριου θα μπουμε στο καινουγιο και θα ξαναμπουμε στην παλια μας σειρα.....ελπιζω τοτε να ηρεμισουμε!:-D

βγηκα εκτος θεματος, αλλα τα ειπα κ ξελαφρωσα!!!!!:tongue:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κοριτσακια τι κανετε;

Γιωτακι καλα βλεπω πας κ εσυ απο τρεξιμο κ κουραση !! δυστυχως εμεις που δεν εχουμε βοηθεια απο γιαγιαδες ειμαστε ακομα πιο δυσκολα απο τα αλλα κοριτσια αλλα τι να κανουμε,δεν περναιε κατι απο το χερι μας για να το αλλαξουμε.καλα να ειμαστε κ ολα θα γινουν.Κ ας μεινει κ καμια δουλεια πισω ,δεν χαθηκε ο κοσμος με λιγη σκονη πανω στα επιπλα. Αααααν βριες χρονο καποια στιγμη πες μας πως κανεις την τηγανια με το μελι κ το κρασι ακουγεται πολυ νοστιμο !

Αστερακι κ εμενα μου αρεσε που στην Καλαμπακα-Μετεωρα. Θα ηθελαν να ξαναπαω χειμωνα κ να δω κ λιμνη Πλαστηρα κλπ.Εμεις ειχαμε περασει πρωτομαγια γυρνωντας απο Καστορια.

Βατομουρακι περασε ο καιρος !!καλα ψωνια κ καλη διασκεδαση !

Αγγελικη μου πως εισαι; μαλακωσε λιγο ο βηχας; Το πηρες αποφαση θα στρωσεις ε;εγω προσπαθω να το τρεναρω λιγο οσο το επιτρεπει ακομα ο καιρος θα δω γιατι κ ο μικρος ολη την ωρα κατω σερνεται κ παιζει.Ελεγα αν συνεχισει ετσι ο καιρος μετα τις 15-20 Νοεμβρη ,θα δειξει.Περσυ εστρωσα 28η κ επιασε μετα το Νοενβριο η ζεστη κ τα σιχαθηκα τοσο καιρο μεχρι τον Απριλιο !

Ιωαννακι πως ειναι η μεση ; το παιδι ; ολα καλα;

Νινακι μου να προσεχεις κ με την πρωτη ευκαιρια να πας για τις εξετασεις σου !!

Φωτεινη οποιο φαγητο κ αν επιλεξει η γιαγια ωραιο θα ειναι !γιαμι γιαμι κ τα δυο !! Κ εδω κανει αρκετο κρυο,ειδικα το πρωι κ το βραδυ θες χοντρο μπουφαν!

Εβιρακι βοηθεια σας !Τι καλα που εισαστε ολοι μαζι !!! Χτες ηταν των Αγ.Αναργυρων , σημερα εκανε την λειτουργια; Καλες διακοπες στην κορουλα σου ! μακαρι να ειχαμε κ εμεις στην δουλεια ετσι εποχιακες διακοπες να ξεκουραζομασταν λιγο.

Κοριτσια το τι χαμος γινεται στο γραφειο δεν περιγραφεται,να δω τι θα κανω με το υπολοιπο αδειας μου 7 μερες που εχω κ δεν μεταφερεται.Εχω τα απειρα μεχρι 1/1 απο εργα κλπ.

Την Δευτερα που γυρισα σπιτι εκανα φασολακια κ σπανακορυζο για τον ιδιοτροπο για χτες κ ξεκινησα τους μεζεδες.Εψησα σπληναντερο με πατατες,τηγανισα φρεσκα μανιταρια του χωριου, τηγανια χοιρινη, σπετσοφαι κ ενα μπουγιουρντι.Ολα αυτα τα εκανα μεσα σε μια ωρα περιθωριο, σας την σβουρα ετρεχα να προλαβω. παρολο που ηρθαν οι φιλοι μας πολυ νωρις το τραβηξαμε αρκετα κ μετα μεχρι να τα μαζεψω ολα κ να βαλω σε σειρα το σπιτι πηγε αργα παλι κ το πρωι χτες σενομουν στην δουλεια.

Χτες τελικα δεν τα εφαγαν τα φασολακια ,προτιμησαν τα κανελονια της Δευτερας κ ετσι εμειναν μαζι με το σπανακορυζο για σημερα. Εγω παντως δεν τα πεταω, σημερα που δεν υπαρχει αλλη επιλογη θα τα φαει ο συζυγος !! Για αυριο θα κανω σουφλε με ζυμαρικα ,τυρια κ αλλαντικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια! Μόλις εφαγα το βραδινό μου.

Σημερα εφτιαξα αυγα κ πατάτες τηγανιτες για το μεσημέρι, μουσακα κ φασολάκια για πεμπτη κ Παρασκευή που ειναι δυσκολες μερες.

Τζενη μου η τηγανια πανευκολη, μισο κιλο τηγανια χοιρινη, την πλενω κ αφου στραγγισει την τσιγαριζω λιγο με λαδι κ την σβηνω με κρασι. Μετα προσθετω ζεστο νερο, ρίγανη αλάτι κ πιπέρι. Οταν παρει μια βραση ριχνω μουσταρδα (δεν ξερω ποσότητα με το ματι ριχνω) ανακατευω μεχρι νσ λιωσει, ριχνω 2κουταλιες της σουπας μελι κ ξανα ανακατευω. Χαμηλωνω την φώτια κ την αφηνω να βρασει για καμιά ωρα. Γινεται σαν γλυκοξινη, ειναι τελεια.

Παω για ύπνο κοριτσια φιλακια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εγω χτες εστρωσα το παιδικο γιατι ειναι ενα δωματιο λιγο εκτεθειμενο στον καιρό και τα παιδια παιζουν στα πλακακια και σκεφτηκα να αποφυγω τα κρυώματα. Τα υπόλοιπα δωμάτια θα δουμε. Εγω πιστευω πως πρεπει σιγα σιγα να στρωθει το σπιτι αλλά η γιαγια δεν θελει. Θα δουμε πότε θα το κανουμε.

Γιωτα κι εγω ηθελα τη συνταγη για την τηγανια. Ευχαριστουμε που την έγραψες. Δειχνει ευκολη κι ωραια. Υπομονη μεχρι να περασει αυτη η περιοδος. Δυστυχως οταν δεν υπαρχει βοηθεια επιβαρυνομαστε αλλά την υγεια μας να εχουμε. Καλά εκανες και τα ειπες και ξαλάφρωσες! Πολύ σημαντικο αυτο για την ισορροπία μας. Ωραιος ο μουσακας.

Τζενη δεν θα μπορεσεις να παρεις άδεια τα Χριστούγεννα που θα ειναι και τα σχολεια κλειστα; Καλά σε μια ωρα εκανες τοσα πραγματα; Εγω δεν ειμαι πολύ γρηγορη στον τροπο που κινουμαι βρε παιδια. Εχω εντελώς άλλο στυλ.

Αγγελικη κι εγω μπαινω στο μπλογκ της αρχηγου μας για ιδεες. Εχω κι εγω χταποδακι παρει και σκεφτομαι να το κανω οπως κι εσυ αρκει να μην αρχισουν εκ των προτερων οι γκρινιες.

Νινα να πας για καλό και για κακό να κανεις τις εξετασεις. Παντως και η αλλαγη διατροφης επηρεαζει δεν εχεις αδικο.

Ιωαννα εγω θελω να φτιαχνω γλυκα αλλά το αποφευγω γιατι η μικρη θα σταματησει να τρωει κι αυτο το λιγο φαγητο που δοκιμαζει και θα ορμησει εκει. Ειναι πολυ γλυκατζου βρε παιδια.

Χτες τελικά ειχαμε τα κανελλονια. Για σημερα ζητησε η μικρη ομελετα. Δεν ξερω τελικά τι θα εχουμε γιατι αποφασισε να με παρακαμψει και να συνεννοηθει με τη γιαγια.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...