Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 24 λεπτά , Terry1986 είπε:

      Δεν εχει σημασια να μιλησεις μαζι της να σου πει εαν θελει να σε ξαναδει..κ εγω θεωρουσα πως δε θα θελει αλλα μ ζητησε να με δει..κοιτανε καποιους δεικτες...κ εμενα την πρώτη φορα με τη δευτερη που με ειδε ειχαν 4 μηνες διαφορα πολυ..μακαρι να εχουν φτιαξει ολα με το σπερμα κ να πανε καλα ολα απο εδω κ περα..

      Θα της στείλω μήνυμα να την ρωτήσω αν χρειάζεται να με ξανά δει !!! 
      μακαρι τ να πω…

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

κοριτσακια μου !!!

Σας ευχαριστω πολυ πολυ ολες σας για τις ευχες σας ! Κ εγω ευχομαι στην καθε μια ξεχωριστα οτι καλυτερο , με υγεια κ ευτυχια !!!

Θα σας πω σε συντομια τα νεα μου κ καποια αλλη στιγμη αναλυτικα.

Το Σαββατο το απογευμα ο Δημ αρχισε ξαφνικα εμετους ασταματητα μεχρι την Κυριακη το πρωι κ εξαντληθηκε το καημενο.Ετσι εφερα αρων αρων την μαμα , ο Δημ καλυτερα απλα εκατσε την Δευτερα να στανιαρει κ μετα κανονικα σχολειο χωρις κανενα συμπτωμα.Την Δευτερα μαλλον κολλησε ο αντρας μου κ ο μικρος αλλα τα συμπτωματα ηταν πολυ ελαφρα κ αυτα για μια δυο ωρες.Κ μεσα σε ολα αυτα εγω να τρεχω με καθαριοτητες κ ετοιμασιες.Η μαμα δεν μπορει να βοηθησει μιας κ ηταν αρρωστη 10 μερες πριν ερθει περασε γαστρεντεριτιδα κ εχει εξαντληθει.Ειναι κ σαν ανθρωπος φυγοπονος οποτε καταλαβαινετε.

Χτες μαγειρευα μεχρι τις 12 , κ το απογευμα που θα γυρισω θα εχω μονο το κρεας να ψησω κ τις σαλατες.Παλι καλα οτι εφτιαξα θα μου τα ψησει η μαμα σημερα.

Το πρωι πηγα κ εκκλησια ,ειχα παει αρτο για τον Αγ.Δημητριο ,μακαρι να σας ειχα κοντα να σας μοιρασω.

Θα σας γραψω αναλυτικα τι εφτιαξα !

Ερωτηση, το χοιρινο στο φουρνο με πατατες το ψηνετε στον αερα η στις αντιστασεις πανω κατω κ σε ποσους βαθμους ; εχω παρει 3 κιλα κρεας , περιπου ποση ωρα να υπολογιζω ψησιμο κανα 3ωρο;Συνηθως εγω το ψηνω στην γαστρα κομματια χωρις πατατες,ετσι ολοκληρο κομματι χοιρινο δεν εχω ξαναψησει ,αρνι συνηθως που ψηνω το κανω στην λαδοκολα.Λεω να το βαλω στην αρχη μια ωρα μονο του το κρεας κ μετα να βαλω τις πατατες.

Φιλια σε ολες κ Χρονια πολλα σε οποιον γιορταζει.

Link to comment
Share on other sites

Αστερακι να χαιρεσαι τον αντρουλη σου! πολύχρονος!

Τζενακι περαστικά σας καταρχήν! Τις πατατες σιγουρα θα τις βαλεις πιο μετα. Αν το κομματι ειναι γενικά χοντρο σιγουρα ενα τριωρο. Αν ειναι πιο μακρόστενο και λεπτο μπορει και 2,5 ωρες. Εγω ψηνω παντα στις αντιστασεις για να μην πολυστεγνωνει το κρεας. Αν φοβασαι μην σου πολυψηθει το κρεας εξωτερικά μπορεις κατα τη μεση να το σκεπασεις με αλουμινοχαρτο.

Ιωαννα μου παντα τετοια να ακους για το παιδι!


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες και όλους. Χρόνια πολλά κι ευτυχισμένα στους Δημήτρηδες και στις Δήμητρες.

Τζένη μου χρόνια πολλα για το Δημητράκη σου και Αστεράκι χρόνια πολλά για τον άντρα σου, να τους χαίρεστε κορίτσια.

Σήμερα ήμουν πολλές ώρες έξω -Εκκλησία, ψώνια, γιατρό, φωτογράφιση- και το φαγητό μας ήταν απλώς τηγανητές πατάτες και σαλάτα.

Εβιρι μπορει να περασα πολλα στην εγκυμοσυνη αλλα το καλο πραγμα θελει παιδεμα! Ειδες βρε παλικαρι που βγηκε???? χαχαχα μιλησε παλι η κουκουβαγια

Έτσι είναι. Εγώ ήδη το έχω γράψει ότι ο μικρός είναι κούκλος, ....νομίζω στο Νίκο το έλεγα.

Καλημερα σε ολους! Το μενου μας σημερα ειναι φαγητο εξω το βραδυ με φιλες και συζυγο (τα κανόνισα τελικα) με ρεπο και αδειες που πηραν.

Πολύ ωραία, έτσι να ξεδίνεις λίγο πού και πού.

Εβιράκι να δώσεις στον Νίκο πολλά φιλιά και εμάς! Μπαίνω στο μπλογκ του κατά διαστήματα και διαβάζω τα νέα του...

Ευχαρίστως θα του δώσω.

σημερα ειχαμε σπανακορυζο κ φαγανε κ τα παιδια για πρωτη φορα κ η μεγαλη που το εβλεπε κ εστριβε γωνια (της το εβαλα σε φορμα με σχημα αρκουδακι κ ξετρελαθηκε) καλα η μικρη οτι κ να της δωσω μαμ λεει κ το καταβροχθιζει!

Τελικά τα παιδιά το σηκώνουν το παραμύθιασμα..

Ευχαριστουμε και για τα νεα απο το Νικο. Δωστου χαιρετισμους οταν ξαναμιλησετε.

Πολύ ευχαρίστως.

Εχτες ειχαμε συναντηση γονεων και πραγματικα ενιωσα πολυ περηφανη. Ακουσα πολυ καλα λογια για το παιδι και συγκινηθηκα. Μακαρι και μεγαλωνοντας να παραμεινει ετσι

Πάντα τέτοια να ακούς Ιωάννα μου από τον παλλίκαρο. Να τον χαίρεσαι.

Το Σαββατο το απογευμα ο Δημ αρχισε ξαφνικα εμετους ασταματητα μεχρι την Κυριακη το πρωι κ εξαντληθηκε το καημενο.Ετσι εφερα αρων αρων την μαμα , ο Δημ καλυτερα απλα εκατσε την Δευτερα να στανιαρει κ μετα κανονικα σχολειο χωρις κανενα συμπτωμα.Την Δευτερα μαλλον κολλησε ο αντρας μου κ ο μικρος αλλα τα συμπτωματα ηταν πολυ ελαφρα κ αυτα για μια δυο ωρες.Κ μεσα σε ολα αυτα εγω να τρεχω με καθαριοτητες κ ετοιμασιες.Η μαμα δεν μπορει να βοηθησει μιας κ ηταν αρρωστη 10 μερες πριν ερθει περασε γαστρεντεριτιδα κ εχει εξαντληθει.Ειναι κ σαν ανθρωπος φυγοπονος οποτε καταλαβαινετε.

Ωχ αμάν, τι έγινε βρε παιδί μου!!!!!!!!!!!!!! Όλα μαζί τα περάσατε και λίγες μέρες πριν τη γιορτή. Περαστικά σε όλους κι ευτυχώς που κράτησαν λίγο τα συμπτώματα.

Το πρωι πηγα κ εκκλησια ,ειχα παει αρτο για τον Αγ.Δημητριο ,μακαρι να σας ειχα κοντα να σας μοιρασω.

Είναι σαν να φάγαμε νόστιμο και μοσχοβολιστό άρτο. Βοήθειά σας και χρόνια πολλά και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Πέμπτη σήμερα που ειναι σαν Παρασκευη λόγω της αυριανής αργιας!

Για σημερα φασολάδα που ταιριαζει και με τον καιρο εδω αφου προς το παρον ψιλοβρεχει αν και απο το μεσημερι και μετα περιμενουμε να χαλάσει περισσοτερο.

Αν δεν μπορεσω να ξαναμπω καλά να περασετε ολες και ολοι, να χαρειτε και να ξεκουραστειτε λιγακι.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Μπιφτέκια στον φούρνο έχει το μενού μας σήμερα. Το συνοδευτικό θα το αποφασίσουν σήμερα τα παιδιά.

Τα παιδιά ξεκίνησαν τις διακοπές τους απο χτες ουσιαστικά καθώς σήμερα έχουν γιορτή. Βέβαια η κόρη μου έχει φροντηστήριο αλλά τουλάχιστον η μέρα της θα είναι πιό χαλαρή.

Θα ξαναμπώ αργότερα καθώς σήμερα στην δουλειά είμαστε λιγότεροι, λόγω αδειών για το τριήμερο, κι έχω κάμποση.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μαγειροπαρεα!

Σημερα εχουμε μακαρονια με κιμα. Τελικα το φαγητο της καταψυξης μ εσωσε αυτη τη βδομαδα. Θα το εφαρμοσω, οταν πηγαινω χασαπη θα μαγειρευω μια μερα και θ αποθηκευω.

Ευτυχως εχουμε τριημερο και θα κανει ωραιο καιρο για χουζουρι. Ευχομαι ολες να περασετε καλα οπου κι αν πατε οτι κι αν κανετε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας ευχαριστώ για τς ευχές σας για τον σύζυγό :tongue:

Σήμερα κοκκινιστό με μακαρονακι μιαμ μιαμ .

Αύριο φευγουμε εκδρομή όχι λόγω αργίας αλλά λόγω γαμου:D

Καληνύχτα καλό ξημέρωμα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Σήμερα κανονική χειμωνιάτικη μέρα, ε; Ανάψαμε και ζεστασιά εδώ, γιατί δεν γινόταν αλλιώς. Οπότε έφτιαξα και μία ωραιότατη ψαρόσουπα, που πάει τέλεια με τον καιρό... και με την όρεξη μου, γιατί μου αρέσει πολύ! Αύριο έχουμε ντολμαδάκια.

Καλημέρα χρόνια πολλά σε όσους έχουν εορτάζοντες σήμερα

Τζένη το αντρακι σου γιορτάζει να το χαίρεσαι με υγεια πάνω απ όλα.

Κ γω τον συζυγουλη μου. Να τον χαίρεσαι, έστω και λίγο αργά!

Για σήμερα πάλι ψαροσουπα για μένα κ κοκκινιστό μοσχαράκι με μακαρόνια για τους υπόλοιπους.

Τι καλύτερο να λένε καλά λόγια για το παιδάκι σου νομίζω είναι μεγαλη ανταμοιβη :tongue:

Φιλία πολλα ελπίζω να προλαβω να μπω κ μετά :P

κοριτσακια μου !!!

Σας ευχαριστω πολυ πολυ ολες σας για τις ευχες σας ! Κ εγω ευχομαι στην καθε μια ξεχωριστα οτι καλυτερο , με υγεια κ ευτυχια !!!

Θα σας πω σε συντομια τα νεα μου κ καποια αλλη στιγμη αναλυτικα.

Το Σαββατο το απογευμα ο Δημ αρχισε ξαφνικα εμετους ασταματητα μεχρι την Κυριακη το πρωι κ εξαντληθηκε το καημενο.Ετσι εφερα αρων αρων την μαμα , ο Δημ καλυτερα απλα εκατσε την Δευτερα να στανιαρει κ μετα κανονικα σχολειο χωρις κανενα συμπτωμα.Την Δευτερα μαλλον κολλησε ο αντρας μου κ ο μικρος αλλα τα συμπτωματα ηταν πολυ ελαφρα κ αυτα για μια δυο ωρες.Κ μεσα σε ολα αυτα εγω να τρεχω με καθαριοτητες κ ετοιμασιες.Η μαμα δεν μπορει να βοηθησει μιας κ ηταν αρρωστη 10 μερες πριν ερθει περασε γαστρεντεριτιδα κ εχει εξαντληθει.Ειναι κ σαν ανθρωπος φυγοπονος οποτε καταλαβαινετε. Ώχου, τι πάθατε τέτοιες μέρες;!:mad: Και είχες τόσες δουλειές να κάνεις συγχρόνως! Ελπίζω να πήγαν όλα καλά, τώρα πια που σου γράφω το μήνυμα.

Χτες μαγειρευα μεχρι τις 12 , κ το απογευμα που θα γυρισω θα εχω μονο το κρεας να ψησω κ τις σαλατες.Παλι καλα οτι εφτιαξα θα μου τα ψησει η μαμα σημερα.

Το πρωι πηγα κ εκκλησια ,ειχα παει αρτο για τον Αγ.Δημητριο ,μακαρι να σας ειχα κοντα να σας μοιρασω. Πόσα χρόνια έχω να φάω άρτο! Να είσαι καλά και μόνο που το είπες!:D

Θα σας γραψω αναλυτικα τι εφτιαξα !

Ερωτηση, το χοιρινο στο φουρνο με πατατες το ψηνετε στον αερα η στις αντιστασεις πανω κατω κ σε ποσους βαθμους ; εχω παρει 3 κιλα κρεας , περιπου ποση ωρα να υπολογιζω ψησιμο κανα 3ωρο;Συνηθως εγω το ψηνω στην γαστρα κομματια χωρις πατατες,ετσι ολοκληρο κομματι χοιρινο δεν εχω ξαναψησει ,αρνι συνηθως που ψηνω το κανω στην λαδοκολα.Λεω να το βαλω στην αρχη μια ωρα μονο του το κρεας κ μετα να βαλω τις πατατες.

Φιλια σε ολες κ Χρονια πολλα σε οποιον γιορταζει.

Καλημερα μαγειροπαρεα!

Σημερα εχουμε μακαρονια με κιμα. Τελικα το φαγητο της καταψυξης μ εσωσε αυτη τη βδομαδα. Θα το εφαρμοσω, οταν πηγαινω χασαπη θα μαγειρευω μια μερα και θ αποθηκευω.

Ευτυχως εχουμε τριημερο και θα κανει ωραιο καιρο για χουζουρι. Ευχομαι ολες να περασετε καλα οπου κι αν πατε οτι κι αν κανετε!

Και εσύ το ίδιο Ιωάννα!

Καλησπέρα σας ευχαριστώ για τς ευχές σας για τον σύζυγό :tongue:

Σήμερα κοκκινιστό με μακαρονακι μιαμ μιαμ .

Αύριο φευγουμε εκδρομή όχι λόγω αργίας αλλά λόγω γαμου:D

Καληνύχτα καλό ξημέρωμα

Καλά να περάσετε στο γάμο! Ωραίος συνδυασμός, ώστε να κάνετε και εκδρομούλα!:D

Φιλιά και στο υπόλοιπο παρέακι και να περάσετε όμορφα αυτές τις μέρες!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια πως περνατε το τριημερο?

Σημερα εφτιαξα φακες, ειχα ομως και μια λίγουριτσα για γλυκο οτι ειχα στο ραφι το εβγαλα και εφτιαξα κατι που δεν εχει ονομα μοιαζει με μπανοφι.

Εβαλα πτι μπερ Παπαδόπουλου στη βαση ενος μικρού ταψιού βρεγμένα με λικέρ καφε και κονιάκ, μετα εφτιαξα μια κρεμα απο ανθο αραβοσιτου βανίλια το εβαλα απο πανω, έστρωσα και μπανάνες σε ροδέλες εβαλα κ μπουκιές νουτελα διάσπαρτες ξανα μια στρώση μουσκεμένα μπισκότα και μπανάνες και τα κάλυψα ολα αυτα με σπιτική σαντιγί (κρεμα γαλακτος-άχνη- βανίλια χτυπημένα)

Και βγηκε ενα αριστούργημα! Πολυ καλο και γρήγορο.

Αντε καλο μας υπολοιπο του Σαββατοκύριακου.


[sIGPIC][/sIGPIC]N3Znp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Πως τα περάσατε το τριήμερο; Εμεις καλά, είχε έρθει κι ο άντρας μου, δεν μας τα χαλασε η βροχη κατα τη διαρκεια της παρελασης και το ευχαριστηθηκαν τα πιτσιρικια.

Sweetberry ωραιο φαινεται το γλυκακι σου! Μπραβο!

Αστερακι εσεις πως τα περασατε στο ταξιδακι σας;

Νινα οντως επεσε η θερμοκρασια. Σε εμας αντεχεται ακομα χωρις θερμανση.

Μαγειρικά, Παρασκευη ψαρι με σαλατουλα, Σαββατο σπανακορυζο και σπανακοπιτα και Κυριακή μπριζολες με πατατουλες και κολοκυθακια βραστα σαλάτα.

Φιλια σε όλο το παρεακι!


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη βδομαδα!

Καλε την Παρασκευη τι κρυο ηταν αυτο κι αερας!!! Παγωσαμε στην παρελαση, εριχνε και ενα ψιλοβροχο. Μετα πηγαμε για φαγητο εξω, μετα πηγαμε για καφε, μετα πηγα το παιδι στους γονεις μου για υπνο κι εγω γυρισα το βραδυ κι εστρωνα. Τελειωσα εχτες με το δωματιο του παιδιου αλλα επειδη τα εκανα ολα μονη μου και σηκωσα επιπλα μαντεψτε πως ειναι η μεση μου!!

Το Σαββατο φαγαμε αυγα, πατατες και χωριατικα λουκανικα και το βραδυ εκανα hot dog. Εχτες εκανα φασολαδα που εμεινε και για σημερα!

Νινα σε καταλαβαινω με το κρυο κι εγω ετοιμη για καλοριφερ ειμαι, για την ωρα βαζω a/c αλλα δεν συμφερει γιατι δεν εχω ζεστο νερο.

Φωτεινη ευτυχως που δεν σας εκανε βροχη. Χαιρομαι που ηρθε ο συζυγος και περασατε ωραια!

Αστερακι μια χαρα η εκδρομη, που πηγατε?

Τζενη πως πηγε η γιορτη?

Βατομουρακι μια χαρα ακουγεται το γλυκο, οτι πρεπει για την λιγουρα!

Αγγελικη πηγατε πουθενα?

Εβιρι τι κανετε εσεις στα ξενα? εχετε κρυο?

Γιωτα εσεις τι κανατε? Ξεκουραστηκες καθολου?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Περίεργος ο καιρός το τριήμερο και αποφασίσαμε να κάτσουμε στο σπίτι μας και να ξεκουραστούμε. Βέβαια εμένα με όλες αυτές τις εναλλαγές του καιρού με έπιασε το αλλεργικό μου και την Παρασκευή δεν ήξερα που να σταθώ από τον βήχα. Τελικά ξεκίνησα αντιβίωση κι έτσι άρχισα να ηρεμώ.

Στα μαγειρικά του τριημέρου τώρα... Παρασκευή μεσημέρι φάγαμε φασολάκια γιατί από τον βήχα δεν είχα το κουράγιο να φτιάξω κάτι άλλο. Το Σάββατο το μεσημέρι το μενού μας έιχε χόρτα με πατάτες τηγανιτές. Το βραδάκι είχαν έρθει και οι δικοί μου και έφτιαξα στον φούρνο κλέφτικο και ατομικά κονοσουβλάκια. Τηγάνισα και μία μερίδα πατάτες έκοψα και ντοματοσαλάτα και τσιμπήσαμε! Την Κυριακή έφτιαξα κοτόπουλο φιλέτο γεμιστό με τυράκι και μπέικον, συνταγή που είδα στο μπλογκ της Έβιρι. Βγήκε θεικό! Για σήμερα έχω φτιάξει φακές.

Αστεράκι πως τα περάσατε στον γάμο? Ελπίζω να βοήθησε ο καιρός.

Νινάκι ξεκινήσατε θέρμανση ε? Ευτυχώς εμείς ακόμη είμαστε καλά από θερμοκρασίες μέσα στο σπίτι.

Βατομουράκι πολύ ωραίος ο αυτοσχεδιασμός σου! Και όπως είπες εύκολος!

Ιωαννάκι κι εγώ λέω να στρώσω σιγά σιγά από το επόμενο Σαββατοκύριακο κυρίως γιατί ο μικρός κάθεται κάτω και πάιζει.

Επιστρέφω στα της δουλειάς και τα ξαναλέμε σε λίγο....


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και καλή βδομάδα!

Πολύ κρύο και σήμερα εδώ...αλλά είδα τις θερμοκρασίες αύριο και τρόμαξα: 6-7 βαθμούς!:o Και δεν έχω προλάβει να στρώσω ακόμα! Κυκλοφοράμε με χοντρές κάλτσες... που θα πάει, ίσως το ερχόμενο Σ/Κ, που πιστεύω θα έχω τελειώσει με τα ρούχα πλέον.

3ήμερο περάσαμε ήσυχα γενικώς...το Σάββατο φάγαμε ντολμαδάκια και το βράδυ σουβλάκια έξω...έχουμε αρχίσει να ξεσυνηθίζουμε το κρέας όμως και μου πέσανε βαριά... δεν ξέρω αν σας έχω πει, ότι λόγω λίγης χοληστερίνης που βρέθηκε στις εξετάσεις του συζύγου, έχουμε κόψει το κρέας, τα γαλακτομικά, τυριά, τηγανιτά, οπότε έχουμε μέρες να φάμε χοιρινό... την Κυριακή είχα προγραμματίσει κοκκινιστό μοσχαράκι, οπότε πάλι κρέας, με μακαρόνια... σήμερα η προκομένη δεν έχω μαγειρέψει ακόμα!

Γεια σας κοριτσια πως περνατε το τριημερο?

Σημερα εφτιαξα φακες, ειχα ομως και μια λίγουριτσα για γλυκο οτι ειχα στο ραφι το εβγαλα και εφτιαξα κατι που δεν εχει ονομα μοιαζει με μπανοφι.

Εβαλα πτι μπερ Παπαδόπουλου στη βαση ενος μικρού ταψιού βρεγμένα με λικέρ καφε και κονιάκ, μετα εφτιαξα μια κρεμα απο ανθο αραβοσιτου βανίλια το εβαλα απο πανω, έστρωσα και μπανάνες σε ροδέλες εβαλα κ μπουκιές νουτελα διάσπαρτες ξανα μια στρώση μουσκεμένα μπισκότα και μπανάνες και τα κάλυψα ολα αυτα με σπιτική σαντιγί (κρεμα γαλακτος-άχνη- βανίλια χτυπημένα)

Και βγηκε ενα αριστούργημα! Πολυ καλο και γρήγορο. Μου ακούγεται απλά τέλειο! και τόσο εύκολο! μπράβο! Σκεφτόμουν μήπως δεν χρειαζόταν να βρέξεις τα μπισκότα, αφού θα ποτίζαν από την κρέμα... τι λες;

Μία άσχετη ερώτηση: το τικεράκι σου έχει δύο εγκυμοσύνες... μας μπέρδεψες:D

Αντε καλο μας υπολοιπο του Σαββατοκύριακου.

Καλημερα και καλη βδομαδα!

Καλε την Παρασκευη τι κρυο ηταν αυτο κι αερας!!! Παγωσαμε στην παρελαση, εριχνε και ενα ψιλοβροχο. Μετα πηγαμε για φαγητο εξω, μετα πηγαμε για καφε, μετα πηγα το παιδι στους γονεις μου για υπνο κι εγω γυρισα το βραδυ κι εστρωνα. Τελειωσα εχτες με το δωματιο του παιδιου αλλα επειδη τα εκανα ολα μονη μου και σηκωσα επιπλα μαντεψτε πως ειναι η μεση μου!! Αχ βρε Ιωάννα! Βάζε τουλάχιστον θερμοφόρα, όποτε μπορείς, να σε ανακουφίσει.

Το Σαββατο φαγαμε αυγα, πατατες και χωριατικα λουκανικα και το βραδυ εκανα hot dog. Εχτες εκανα φασολαδα που εμεινε και για σημερα!

Νινα σε καταλαβαινω με το κρυο κι εγω ετοιμη για καλοριφερ ειμαι, για την ωρα βαζω a/c αλλα δεν συμφερει γιατι δεν εχω ζεστο νερο. Ναι... και εμείς βάλαμε a/c για λίγο, αλλά χωρίς ήλιο, ανάβαμε και ηλιακό, οπότε ανοίξαμε τελικά λίγο καλοριφέρ για το νερό. Και σήμερα καλοριφέρ θα ανοίξω προς το απόγευμα, που θα σταματήσω τις δουλειές και θα κρυώνω!

Φωτεινη ευτυχως που δεν σας εκανε βροχη. Χαιρομαι που ηρθε ο συζυγος και περασατε ωραια!

Αστερακι μια χαρα η εκδρομη, που πηγατε?

Τζενη πως πηγε η γιορτη?

Βατομουρακι μια χαρα ακουγεται το γλυκο, οτι πρεπει για την λιγουρα!

Αγγελικη πηγατε πουθενα?

Εβιρι τι κανετε εσεις στα ξενα? εχετε κρυο?

Γιωτα εσεις τι κανατε? Ξεκουραστηκες καθολου?

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Περίεργος ο καιρός το τριήμερο και αποφασίσαμε να κάτσουμε στο σπίτι μας και να ξεκουραστούμε. Βέβαια εμένα με όλες αυτές τις εναλλαγές του καιρού με έπιασε το αλλεργικό μου και την Παρασκευή δεν ήξερα που να σταθώ από τον βήχα. Τελικά ξεκίνησα αντιβίωση κι έτσι άρχισα να ηρεμώ.

Στα μαγειρικά του τριημέρου τώρα... Παρασκευή μεσημέρι φάγαμε φασολάκια γιατί από τον βήχα δεν είχα το κουράγιο να φτιάξω κάτι άλλο. Το Σάββατο το μεσημέρι το μενού μας έιχε χόρτα με πατάτες τηγανιτές. Το βραδάκι είχαν έρθει και οι δικοί μου και έφτιαξα στον φούρνο κλέφτικο και ατομικά κονοσουβλάκια. Τηγάνισα και μία μερίδα πατάτες έκοψα και ντοματοσαλάτα και τσιμπήσαμε! Την Κυριακή έφτιαξα κοτόπουλο φιλέτο γεμιστό με τυράκι και μπέικον, συνταγή που είδα στο μπλογκ της Έβιρι. Βγήκε θεικό! Για σήμερα έχω φτιάξει φακές. Όλα λαχταριστά Αγγελική! Γεια στα χέρια σου!:D

Αστεράκι πως τα περάσατε στον γάμο? Ελπίζω να βοήθησε ο καιρός.

Νινάκι ξεκινήσατε θέρμανση ε? Ευτυχώς εμείς ακόμη είμαστε καλά από θερμοκρασίες μέσα στο σπίτι. Είστε τυχεροί εκεί, κοντά στη θάλασσα... θα αργήσετε ακόμα να ανάψετε.

Βατομουράκι πολύ ωραίος ο αυτοσχεδιασμός σου! Και όπως είπες εύκολος!

Ιωαννάκι κι εγώ λέω να στρώσω σιγά σιγά από το επόμενο Σαββατοκύριακο κυρίως γιατί ο μικρός κάθεται κάτω και πάιζει.

Επιστρέφω στα της δουλειάς και τα ξαναλέμε σε λίγο....

Πού είσαστε οι υπόλοιπες; Πώς περάσατε; για παρουσιαστείτε!:D

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κοριτσακια κ καλη εβδομαδασ να εχουμε !!

Γυρισαμε κ εμεις χτες απο το χωριο, με απιστευτη κινηση !! 4 ωρες παρα 10 λεπτα αντι για 2 !!!

Η γιορτη πηγε πολυ καλα !

Εφτιαξα χοιρινο με πατατες στο φουρνο,μοσχαρι κοκκινιτστο,κεφτεδακια,τυροπιτακια,τζατζικι,παστιτσιο,κοτοπουλο μπουκιες μεπουχρωμες πιπεριες με πουρε στο φουρνο,πιτζα μελιτζανα,ντακο σαλατα,αναμεικτη μαρουλι με διαφορα κ λαχανο καροτο με μαγιονεζα.

Απο γλυκα εκανα ραβανι κ εκμεκ κανταιφι που πετυχαν παρα πολυ !

Το παστιτσιο,το κοτοπουλο με πουρε κ τις μελιτζανες τα ειχα κανει οπως εγραψα κ τις προαλλες απο το ΣΚ οποτε μονο τα εψησα.Γενικα δεν κουραστηκα με το μαγειρεμα πολυ απλα επειδη δεν μπορω να αφηνω το σπιτι χαλια οταβν εφυγαν οι καλεσμενοι καθισα κ τα μαζεψα ολα κ πηγε 4παρα το πρωι.Μετα σηκωθηκα 7 για την γιορτη του σχολειου,ξεμπερδεψαμε καλες 10 κ γυρισα κ εκανα χειμωνιατικα.Το μεσημερι ημουν κομματια κ μου την σπασανε απιστευτα απο την δουλεια που με επαιρναν τηλεφωνα μεσημεριατικα.

Την Πεμπτη φαγαμε περισευματα.Την Παρασκευη μακαρονια με κιμα,το Σαββατο παλαμιδα με σαλατα κ το βραδυ ψητο με πατατες φουρνου κ χτες μπιφτεκια με πατατες κ κανελονια.

Για σημερα τα υπολοιπα κανελονια της μαμας κ χορτα.Το βραδυ θα ερθει παλι παρεα σπιτι για ενα μεζε οποτε εχω λιγες ετοιμασιες. Για αυριο εχω φερει απο το χωριο να φτιαξω φασολακια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...