Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 24 λεπτά , Terry1986 είπε:

      Δεν εχει σημασια να μιλησεις μαζι της να σου πει εαν θελει να σε ξαναδει..κ εγω θεωρουσα πως δε θα θελει αλλα μ ζητησε να με δει..κοιτανε καποιους δεικτες...κ εμενα την πρώτη φορα με τη δευτερη που με ειδε ειχαν 4 μηνες διαφορα πολυ..μακαρι να εχουν φτιαξει ολα με το σπερμα κ να πανε καλα ολα απο εδω κ περα..

      Θα της στείλω μήνυμα να την ρωτήσω αν χρειάζεται να με ξανά δει !!! 
      μακαρι τ να πω…

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημερα παρεουλα!!!

Εβιρι μηπως επρεπε να γινεις συγγραφεας? Τι ωραια περιγραφη ηταν αυτη?

Ωραια ειναι παντως να περπατας, ειναι καλο αγχολυτικο η επαφη με τη φυση

Βατομουρακι θα πρεπει να κανεις λιγη υπομονη, κανε τα ψωνια του παιδιου, φτιαξε το δωματιο, αν ειναι εφικτο πηγαινε καμμια βολτα τωρα που μπορεις, μετα ουτε για μπανιο δεν θα εχεις χρονο

Αγγελικη τι ωραια να εχεις ετοιμο φαγητο

Τζενη αποφασισες τελικα τι γλυκο θα κανεις?

Οι υπολοιπες της παρεας για εμφανιστειτε

Εμενα μου ειχαν μεινει απο χτες μακαρονια κι εκανα ενα κοκκινιστο μοσχαρακι για να φαμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Τζενάκι αλήθεια, τι γλυκό αποφάσισες να φτιάξεις?

Ιωαννάκι να γίνει συγγραφέας το Εβιράκι μας και να της κάνει τις εικονογραφήσεις ο Νίκος! Τέλειος συνδιασμός!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Eviri υπέροχες οι εικόνες που περιγράφεις! Έχω τέτοιο πάρκο/δάσος πολύ κοντά στο σπίτι με το αυτοκίνητο και πάμε σχεδόν κάθε ΣΚ για περπάτημα. Τα χρώματα του φθινοπώρου είναι απερίγραπτα όμορφα!

Μαγειρικά έχω λίγο βαλτώσει, πότε μαγειρεύω, πότε τρώμε σουβλάκια....δεν μπορώ να τηρήσω πρόγραμμα λόγω κούρασης.

Με βοηθάει αρκετά και η μαμά μου μαγειρικά αυτή την περίοδο.

Εχθές φάγαμε φακές και σήμερα ταλιατέλες με σάλτσα ντομάτα και πιπεριές. Για αύριο λέω να φτιάξω κοτόπουλο με πατάτες στον φούρνο. Όλες τις προηγούμενες μέρες, φαγητό μαμαδίστικο.... να ΄ναι πάντα καλά η μανούλα μου.

Καλημέρα σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Ακομα 100% δεν εχω αποφασισει. Θα κανω το ρα(ε)βανι που θελει ο γιος κ λεω να κανω κ ενα σοκολατενιο ωστε να καλυψω κ τους σοκολατολατρεις. Μαλλον τουρτα σοκολατινα.

Δεν ξερω γιατι αλλα δεν μπορω ρε κοριτσια να αποφασισω !!! ελεγα να κανω εκμεκ κανταιφι κ ραβανι αλλα οπως ειπαμε κ προχτες ειναι κ τα δυο σιροπιαστα κ ασπρα ...μετα ελεγα για δευτερο καρυδοπιτα με κρεμα κ σοκολατα που σας ελεγα ...εχω ψιλοπελαγωσει !! Κοριτσια τα φωτα σας !! !!!

Επισης η γιορτη ειναι Τεταρτη κ εγω δουλευω.Ποτε μπορω να τα φτιαξω να ειναι φρεσκα? Τριτη απογευμα η και νωριτερα ;

Επισης επειδη θα κανω κ τραπεζι την μερα της γιορτης το βραδυ, σκεφτομαι τι μπορω να κανω νωριτερα. Ηθελα να σας ρωτησω , εχετ βαλει ποτε κεφτεδακια αψητα στην καταψυξη; Αν ναι, μετα πως τα τηγανιζεται, τα ξεπαγώνεται η οπως ειναι ? Εγω βαζω συχνα μπιφτεκια,γιοτβαρλακια κ σουτζουκακια κ τα μαγειρευω ειτε κατευθειαν τα μπιφτεκια η τα ξεπαγωνω.Τα σουτζουκακια τα ξεπαγωνω.Τα γιουβαρλακια αναλογα το χρονο που εχω.

Αφροδιτακι κουραγιο !! παλι καλα που εχεις κ την μαμα κοντα,αξια ανεκτιμητη ! εγω δυστυχως δεν εχω κανεναν σε αποσταση 160 χμ ... οποτε τρεχατε ποδαρακια μου ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τζενάκι επειδή ο χρόνος τηγανίσματος είναι λίγος μήπως αν είναι παγωμένα τα κεφτεδάκια δεν ψηθούν στο εσωτερικό τους. Δεν τα ξεπαγώνεις καλύτερα για να είσαι σίγουρη?


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

ναι εχεις δικιο θα τα ξεπαγωσω κ η θα τα τηγανιψω απο το προηγουμενο βραδυ η θα σηκωθω πολυ πρωι. Πειτε κ καμια ιδεα για φαγητο ευκολο. Για κυριως λεω να κανω χοιρινο με πατατες στο φουρνο κ μοσχαρι κοκκινιστο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια, τι κανετε?

χαθηκα λιγο αλλα με μπαναρανε γιατι ειχα μεγαλη υπογραφη λεει (αδικο δεν ειναι? τοσες κ τοσες εχουν φωτο γκλιτερ, εμενα βρηκαν?) κ μου ειχαν στειλει προειδοποιησεις που δεν τις ειχα δει....τα νευρα μου.... τεσπα!

ξερει καμια να μου πει πως βαζουμε 2 τικερακια? εβγαλα την ωραια μου νεραιδα κ θα βαλω τα κοριτσια μου τωρα!

φιλακια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παρεούλα.

Σήμερα το μενού είχε ρεβύθια κοκκινιστά και χτες μπιφτέκια με πατάτες στο φούρνο... έγιναν λίγο καυτερά, γιατί μου παράπεσε καυτερή πάπρικα, αλλά δε μας πείραξε και πολύ... ο σύζυγος έτσι και αλλιώς τρώει πολύ τα καυτερά, εγώ προσπαθώ να το συνηθίσω.:D

Τελευταία έχω αρχίσει να αδυνατίζω και ανησυχώ λίγο... έχω χάσει και την όρεξη μου... σήμερα ζυγίστηκα και τρόμαξα με τον αριθμό που είδα...πάντως οι τελευταίες εξετάσεις αίματος που έκανα πριν λίγες μέρες, δεν έδειξαν κάτι κακό... να ανησυχώ λέτε?;)

Καλημέρα κορίτσια σας ευχαριστω για τις συμβουλές για το πλύσιμο των βρεφικών τα εβαλα στο πλυντηριο ολα μαζι θα τα πλυνω με το Αρκάδι στους 40 βαθμους.

Πηγα ομως μια ρόμπα fleece και δυο κουβερτούλες του μωρου πλεκτές στο καθαριστήριο γιατι φοβήθηκα να το βαλω στο πλυντηριο βλακεία μου...

Την καλαθουνα το καρότσι και το καθισματάκι αυτοκινήτου πως να το πλυνω? με ζεστο νερακι κ Αρκάδι στο μπαλκονι και να τα αφησω να στεγνώσουν?

Σημερα φασολάδα κοριτσια να ταιριαζει με τον καιρο την εφτιαξα στην χύτρα και ειναι ετοιμη και χυλωμένη.

Μιαμ, μιαμ, τέλεια η φασολάδα αυτές τις μέρες... με φρέσκο ψωμί, ελιές και φέτα, από τα καλύτερα μου!:D

καλημέρα κοριτσακια καλο χειμώνα !!! Σημερα εχουν παγωσει τα ποδια μου, επρεπε να φορεσω καλτσες μου φαινεται κ το βραδυ οπωσδηποτε να βγαλω την καπαρντινα μου !!!! Τα χερια μου εχουν μια εσανς μπλε !!! Παλι καλα τα παιδικα τα εχω ολα κατω κ τα εντυσα καλα . Εχει κ βηχα ο μικρος μην εχουμε τιποτα χειρότερα.

Βατομουρακι εγω ειχα βγαλει απο την καλαθουνα τα πλενομενα μερη κ απο το καθισμα αυτοκινητου κ τα ειχα πλυνει στην μπανίερα.Το καροτσι ολο μεσα στην μπανιερα με την βουρτσα.

Αγγελικη ναι την ειχα βουτυρωαλευρωσει την φορμα κ εγω το φοβαμαι να τα αφησω ετσι ,ποιος ξερει τωρα τι εγινε παντως η φορμα πηγε στον καδο !!!

Χτες ειχα αλλα, μου καηκε το μεγαλο το ματι της κεραμικης.Το καλοκαιρι ειχα το μεσαιο ματι, πριν 2-3 βδομαδες το φουρνο τωρα αυτο.Τα παιζει σιγα σιγα η κουζινουλα μου νομιζω .... Αντε να βρασω στην χυτρα μετα τα φασολακια στο μεσαιο το ματι νυχτωσε μεχρι να γινουν !

Εβιρακι δεν το ειχα παρει χαμπαρι οτι του χρονου θα φυγετε απο την χωρα του ψυχους !!!! Αντε να μας ερθεις !!! Με την διατροφουλα κ το νερακι μια χαρα θα τα πας !

Φωτεινη αντε λιγες μερες μεινανε μεχρι το 3ημερο !!!! Τα μακαρονακια μια χαρα ειναι ! Εμενα θελουν γαλοπουλα με κριθαρακι που τρωει ο μικρος στον παιδικο κ το θυμηθηκε κ ο μεγαλος που ετρωγε κ αυτος κ ηταν λεει πεντανοστιμο ! Αντε δωστε φωτιση τωρα ... Γαλοπουλα υποτιθεται οτι δεν τρωνε.Θα παω να παρω λιγη το απογευμα να τους κανω η μπορει να παρω κ κοτοπουλο θα δω γιατι χτες το φαγαμε με πατατες.Αλλαγη σχεδιων κ για εμας Γιωτακι, μακαρονια με κιμα ελεγα για σημερα, ενταξει δεν αλλαζει κ πολυ κρεατικο με ζυμαρικο ειναι κ παλι !

Νινακι ωραια ειναι η πιτσα ! Σημερα ο καιρος για σουπιτσα οντως ειναι η φασολαδα !! Η παλαμιδα ειναι ψαρι με χοντρο κρεας που λενε οπως ειναι ο τοννος κ θελει λαδολεμονο κ καλο ψησιμο.Εγω την κανω στην γαστρα κλειστη κ κραταει τα ζουμακια της κ γινεται πολυ ωραια ! Μαζι με χορτα η κουνουπιδι κ πατζαρια ειναι θεικη ! Σε ευχαριστώ πολύ... ελπίζω να θυμηθώ κάποια στιγμή την πρόταση σου και να την δοκιμάσω... ακούγεται νόστιμη!

Εμεις σημερα τα ηρωικα φασολακια !

Κοριτσια πειτε καμια ιδεα για γλυκο να κανω για το σπιτι για την αλλη βδομαδα που γιορταζει ο γιος ! Δεν ειναι της σοκολατας !!!

Εγώ έχω να σου προτείνω μπουγάτσα... έχω μία συνταγή του Άκη, που την έχω κάνει πολλές φορές και έχουν όλοι ξετρελαθεί... και μπορείς να την βάλεις να ψήνεται, καθώς τρώτε, ώστε να είναι ζεστή. Αν θες, σου γράφω την συνταγή... μήπως σου την έχω ξαναπεί?

Καλησπερα κοριτσια! Ποτε προλαβατε καλε και γραψατε τοσα? δεν σας προλαβαινω πια. Είδες Ιωάννα?!... χαμός γίνεται, αν δεν γράψεις μία μέρα... για αυτό μην χάνεις επεισόδια!:D

Σημερα τρωμε ντολμαδακια, εχει μεινει λιγο κοτοπουλο κοκκινιστο με χυλοπιτες κι αν αντεξω θα κανω το βραδυ κιμαδοπιτα με δικο μου φυλλο.

Εχτες πηγε στο φουρνο το παιδι, ζυμωσαν κουλουρακια και λεει πως κουραστηκε, του αρεσε, φορεσαν ποδια και καπελο! Βρε θηρίο, έκανες ντολμαδάκια?:)

Βατομουρακι κι εγω επλυνα μονο οτι ακουμπαγε το παιδι και οχι ολο το καροτσι. Οσο για τα υπολοιπα σε διαφωτισαν πριν οοι υπολοιπες κοπελες, κατι αναλογο εκανα κι εγω.

Εβιρι δεν ηξερα οτι τελειωνετε με τη Γερμανια, αντε με το καλο να μας ερθετε! Τα χερια σου εγιναν σαν πινακας ζωγραφικης

Αγγελικη ταλαιπωρουνται στα Γιαννενα ακουω, κανει συνεχεια μετασεισμους

Φωτεινη τι καλα που ηρθε ο αντρας σου. Μακαρι να μπορουσατε να γυρισετε κι εσεις Αθηνα!

Τζενη μηπως πρεπει να βαλεις στο προγραμμα καινουρια κουζινα? Γλυκο θες σε τουρτα ή σε σιροπιαστο? Καρυδοπιτα σου αρεσει?

Αστερακι υπομονη με το παιδι. Ετσι ειναι αυτη η ηλικια!

Γιωτα πολυ ωραιο το προγραμμα φαγητου που εβγαλες ασχετως αν το κανεις η οχι!

Νινα οντως πολυ κρυο σημερα, χειμωνιατικος καιρος κι εσυ εκει πανω θα εχεις πιο πολυ κρυο. Ειχε και πολυ αερα ολο το βραδυ

Έβγαλα πάπλωμα πια... δεν παλεύεται άλλο!

Που χαθήκατε ολοι σημερα?

Το μενου ειχε κοτοπουλο κοκκινιστο με χυλόπιτες λουκούμι.

Αυριο λαχανόρυζο και θα ξανα φτιαξω μηλοπιτα γιατι εχω άπειρα μηλα που θα χαλάσουν αν δεν τα φαμε.

εχω μια δυσφορία χωρις λογο ειμαι πεσμένη νιωθω μοναξιά δεν ξερω λειπει και ολη μέρα ο αντρας μου οι φιλες μου ελαχιστες και δουλευουν οποτε...

Φυσικό είναι να νιώθεις έτσι, ειδικά από την στιγμή που πριν ήσουν πολύ ενεργητικός άνθρωπος... εγώ που χρειάστηκε κάποια στιγμή να κάτσω αρκετό καιρό στο κρεβάτι, έψαξα στο ίντερνετ και ξεκίνησα να μαθαίνω ξένη γλώσσα...και μετά σκέφτηκα να ξεκινήσω και πλέξιμο, αλλά δε χρειάστηκε άλλο να κάτσω... από βιβλία, δεν σου αρέσει να διαβάζεις?

Χαιρετώ σας.

Τι κάνει η ομήγυρις;

Το φαγητό μας σήμερα ήταν μαυρομάτικα κοκκινιστά με ρύζι και μανιτάρια. Τον τελευταίο καιρό βγαίνω για περπάτημα στο πάρκο που είναι δίπλα μας και το ευχαριστιέμαι. Σήμερα πήρα και τη φωτογραφική μηχανή μαζί μου να απαθανατίσω τα απίθανα χρώματα που έχουν τα δέντρα αυτή την εποχή. Μπορώ να πω ότι είναι η καλύτερη εποχή για να βρίσκεται κανείς σε δάσος και σε πάρκο.

Τα δέντρα είναι πολύ ψηλά και με χοντρό κορμό, τα χρώματά τους ποικίλα σκούρο πράσινο, λαχανί, καφέ, πορτοκαλί, κίτρινο, μπορντώ, κόκκινο, ροζ και κάτω το γρασίδι ακόμη είναι πράσινο. Η έκταση του πάρκου ατελείωτη.

Σκιουράκια τρέχουν εδώ κι εκεί, πού και πού βλέπουμε και λαγούς να χοροπηδάνε από τη μία άκρη του πάρκου στην άλλη.

Πουλιά κράζουν με παράξενο τρόπο, δε γνωρίζω τι είδος είναι, κοράκια τσιμπολογάνε τους καρπούς που πέφτουν κάτω, οι αγριόχηνες και οι κύκνοι κολυμπάνε νωχελικά στις λίμνες.

Τις απογευματινές ώρες τα σμήνη των μικρότερων πουλιών σχηματίζουν διάφορα σχήματα στον ουρανό ενώ προσπαθούν να καθίσουν σε κάποιο δεντρο όλα μαζί. Όταν πάλι τρομάξουν από κάποιο θόρυβο σηκώνονται ταυτόχρονα και το δέντρο αλλάζει σχήμα καθώς αδειάζει απ' αυτά.

Άνθρωποι διαφόρων ηλικιών κάνουν γυμναστική, περπατώντας σαν εμένα, ή τρέχοντας ιδρωμένοι και ξέπνοοι κι όλους μας προσπερνάει κάποιος ποδηλάτης συνήθως.

Τι έχανα τόσα χρόνια που δεν το έβαζα πρόγραμμα να πηγαίνω καθημερινά!!!! Να όμως που δε χάθηκαν όλα και το κάνω φέτος.

Θα προσπαθήσω να πάρω κι αύριο τη μηχανή μαζί μου, αν με αφήσει η επικείμενη βροχή, γιατί ο χρόνος πιέζει και με το λίγο αέρα που είχε σήμερα έπεσαν πολλά φύλλα κάτω. Σε λίγες μέρες θα έχει αλλάξει εντελώς το τοπίο καθώς τα φύλλα κάθε μέρα αλλάζουν χρώματα και κάθε μέρα πέφτει και ένα μεγάλο μέρος τους.

Μακάρι κάθε Δήμος της Αθήνας να διέθετε από ένα τέτοιο μικρότερο πνεύμονα πρασίνου.

Μας ταξίδεψες Εβίρι σήμερα!... υπέροχες εικόνες! Εγώ είμαι από τις τυχερές που έχω δάσος κοντά μου και με την ευκαιρία που πάω βόλτα το σκύλο, είμαι καθημερινά εκεί... αλλά η φύση στη Γερμανία είναι διαφορετική... έχει άλλα δέντρα, οπότε και άλλα χρώματα, άλλες μυρωδιές... τα δε σκιουράκια είναι εκπληκτικά... στο σπίτι του αδερφού μου πάνε κάθε μέρα και τα ταίζουν ξηρούς καρπούς! Κρίμα που τόσο καιρό, δεν το είχες εκμεταλλευτεί... αλλά ποτέ δεν είναι αργά!:D

Eviri υπέροχες οι εικόνες που περιγράφεις! Έχω τέτοιο πάρκο/δάσος πολύ κοντά στο σπίτι με το αυτοκίνητο και πάμε σχεδόν κάθε ΣΚ για περπάτημα. Τα χρώματα του φθινοπώρου είναι απερίγραπτα όμορφα!

Μαγειρικά έχω λίγο βαλτώσει, πότε μαγειρεύω, πότε τρώμε σουβλάκια....δεν μπορώ να τηρήσω πρόγραμμα λόγω κούρασης.

Με βοηθάει αρκετά και η μαμά μου μαγειρικά αυτή την περίοδο.

Εχθές φάγαμε φακές και σήμερα ταλιατέλες με σάλτσα ντομάτα και πιπεριές. Για αύριο λέω να φτιάξω κοτόπουλο με πατάτες στον φούρνο. Όλες τις προηγούμενες μέρες, φαγητό μαμαδίστικο.... να ΄ναι πάντα καλά η μανούλα μου.

Καλημέρα σε όλους!

Η μάνα σημαντική πάντα... για πολλά! Να είναι καλά όλες οι μανούλες μας!

Ο Νίκος που χάθηκε πάλι?

Φωτεινή σήμερα έχετε γιορτή? να χαίρεστε τον Άγιο! Άραγε έχετε αργία?

Φιλιά σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Τι κανει η παρεούλα;

Χρονια Πολλά για τη χτεσινη ημέρα! Γιορταζε το νησι χτες και Νινα καλά το υποψιάστηκες ήταν αργια εδω χτες.

Τζενη ωραιο το ραβανι. Ιδεες για αλλο γλυκο σου έδωσαν τα υπολοιπα κοριτσια. Το ραβανι μπορεις να το κανεις κι απο Δευτερα. Επισης για τα κεφτεδακια κι εγω τηγανητα τα εκανα. Μου ειπαν ομως οτι μπορεις να τα βαλεις σε ταψι με αντικολλητικο και για 20 λεπτά στους 180-200 βαθμους με αερα αναλογα την κουζινα. Γινονται σαν τηγανητα, το δοκιμασα κι εγω κι εχουν πολυ λιγοτερο μπελα. Επίσης μπορεις να φτιαξεις ρολο κοτοπουλο από το προηγουμενο βραδυ ωστε να μην εχεις πολλά μαγειρεματα εκεινη την ημερα. Ή κατι κοκκινιστο πχ σουτζουκακια για τον ιδιο λογο. Ευχομαι βεβαια να μην τα παιξει η κουζινα σου η οποια σου στελνει μηνυματα το τελευταιο διαστημα.

Sweetberry καταλαβαινω τη φαση που εισαι αλλά πίστεψε με απολαυσε την. Διαβασε και κανενα ελαφρυ βιβλιαρακι οχι τιποτε δυσαρεστο. Θα περασει ο καιρος γρηγορα.

Ιωαννα αρεσουν τετοιες δραστηριοτητες στα παιδια.Αφου φορεσε και σκουφο θα του φανηκε καταπληκτικο. Κιμαδοπιτα δεν εχω προσπαθησει ποτε να φτιαξω. Δεν ξερω γιατι

Εβιρι πολυ ωραιες οι εικονες που περιγραφεις. Όντως τα χρωματα του φθινοπωρου ειναι καταπληκτικα. Απολαυσε τα. Εγω εδω που ζω εχω επαφη με τη φυση και αντιλαμβανομαι ποσο σε ηρεμει κατι τετοιο. Ειναι εγκλημα που στα αστικά κεντρα της Ελλάδας δεν εχουν φροντισει να υπαρχουν παρκα. Και το Πεδιο του Άρεως που υπάρχει σε τοσο κεντρικο σημειο της Αθηνας το εχουν αφησει στο έλεός του. Έγκλημα. Πωπω η μικρη Εβιρινα θα ζησει κι αλλη αλλαγη σε εκπαιδευτικό συστημα; Τη θαυμαζω και τη λυπαμαι ταυροχρονα! Καλό κουραγιο!

Αφροδιτακι κινησου όπως αντεχεις! Δεν θα βοηθησεις κανεναν αν αρρωστησεις. Μπραβο για τη μανουλα σου που σε συνδραμει!

Βρε Νινα σκελετος θα εχεις γινει γιατι αδυνατη ησουν ετσι κι αλλιως. Για ψαξε τι γινεται. Κι εμενα μου ψιλοεχει κοπει η ορεξη αλλά κιλά δεν χανω σνιφ. Κι εγω τα εχω για να τα χασω καταλαβες;

Γιωτα δεν θυμαμαι πως τα ειχα βαλει τα τικερακια. Καπου στις οδηγιες εγραφε κατι και το ακολουθησα τοοοτε.

Αγγελικη πολυ ωραια η ιδεα σου για το βιβλιο της Εβιρι και του Νικου. Αφου τα εχουμε τα ταλεντα στην παρεα γιατι να μην αξιοποιηθούν;

Χτες λογω αργιας οι κατσαρολες στο σπιτι πηραν φωτια για τις προμηθειες των Αθηναιων μας. Εφτιαξα διαφορα και κατι απο αυτα θα φαμε και σημερα εμεις. Χτες ειχαμε σνιτσελ κοτοπουλου. Η μικρη ξανακανει ναζια στο φαγητο, η γιαγια δεν το αντεχει κι ειμαστε στο τραπέζι μια ωραια ατμοσφαιρα.

Φιλια και καλό ΣΚ!


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα στο μαγειροπαρεάκι!

Για σήμερα το μενού μας έχει φακές.

Τι καιρό έχετε εκτός Αθηνών? Εδώ έχει συννεφιά αλλά δεν νομίζω να βρέξει. Θα δείξει...

Γιώτα είδα το μήνυμα αυτές τις μέρες για τον λογαριασμό σου ότι είναι προσωρινά ανενεργός και απόρησα! Για το τικεράκι δεν θυμάμαι πως ακριβώς γίνεται αλλά είχα ακολουθήσει τις οδηγίες που δίνει το forum.

Τζενάκι ένα ρολό κοτόπουλο που πρότεινε και η Φωτεινή νομίζω ότι θα σου έλυνε τα χέρια. Το φτιάχνεις από την προηγούμενη και κρύο το κόβεις και το ζεσταίνεις λιγάκι.

Νινάκι εξετάσεις θυρεοειδή έχεις κάνει?

Φωτεινούλα μαγειρικός πυρετός στην κουζίνα σας ε? Κράτα καβάτζα φαγητάκια και για εσάς.

Πολλά φιλάκια στο μαγειροπαρεάκι!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Νινα το πρωτο που σκεφτηκα κι εγω ειναι θυροειδης, ο υπερθυροειδισμος ειναι αυτος που σε κανει να χανεις κιλα. Κανε μια Τ3, Τ4 και TSH. Μπορει ομως να ειναι και λογω αγχους, προσπαθησε να τρως ευκολοπεπτα φαγητα και τακτικα μικρα γευματα γιατι αυτα ηρεμουν το στομαχι πχ σουπες που ειναι και πλουσιες σε βιταμινες. Απεφευγε οτι εχει να κανει με καφεινη γιατι φερνουν ενταση στο στομαχι και κατα συνεπεια κοβουν την ορεξη

Αγγελικη ωραιες οι φακες. Μακαρι να εβρεχε λιγο!

Φωτεινη γιατι αντιδρα παλι το παιδι? Μηπως ξεσηκωνεται οταν βλεπει τον μπαμπα και μετα που φευγει στεναχωριεται κι αντιδρα ετσι?

Γιωτα μπαναρουν γι αυτο το λογο? αστειο μου φαινεται

Τζενη εγω τα ξεπαγωνω παντα τα κεφτεδακια. Αν δεν προλαβαινεις να τηγανισεις βαλε στο φουρνο οπως σου ειπαν. Κανε και καμμια μακαρονοσαλατα. Το χοιρινο θα πρεπει να το μαγειρεψεις εκεινη τη μερα και κατα προτιμηση να γινει λιγο πριν φατε για να μην σκληρυνει

Σημερα εχουμε γιγαντες. Το βραδυ κρυωνω με το κουβερλι, μου φαινεται νωρις ομως να βγαλω κατι πιο χοντρο

Την καλημερα μου και στις υπολοιπες

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα πωπω νέα !!!

Ιωάννα κ γω κρυωνω έβαλα πάπλωμα δεν άντεχα αλλο.Ωραιο το φαγητό σου μπαίνει στο πρόγραμμα άμεσα.

Εβιρακι πολύ όμορφες εικόνες περιγράφει με ωραίες λεπτομέρειες λες κ είμαι εκεί :tongue:μία βόλτα στη φύση τι καλύτερο για να άδειαζε το μυαλό.

Μαγειρικά χαμός Φωτεινή τουλάχιστον θα έχετε φαγητό για μέρες τι καλύτερο έχω κουραστεί με αυτή την κατάσταση:rolleyes:

Νινα Κανόνισε θα σου βάλουμε πέτρες μην σε παίρνει ο αέρας :D

Ggeny εγώ προτείνω σοκολατοπιτα μιαμ μιαμ κ αλμυρό κέικ

Τα ίδια Αφροδιτη κ γω ευτυχώς έχω στη κατάψυξη διάφορα φαγητά που μένουν κατά καιρούς κ έχω σωθεί.

Τι ωραία Αγγελική φρέσκο ψαράκι από τα χεράκια του συζυγουλη :D

Sweetberry28 ωραία ή φασολάδα σου.Εγω τα καλύμματα τους τα πλένω στο πλυντήριο στος 40 κ τα πλαστικά με νερό κ ξυδι.

Για σήμερα μακαρόνια με κιμά χθες κολοκυθοσουπα βελουτε με με μοσχαρακι .

Φιλάκια καλό Σαββατοκύριακο σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Κοτόπουλο ήθελα εε; (Τι είπα για ανύπαρκτο πρόγραμμα; ):tongue::tongue:

Το βράδυ ανακάλυψα πως δεν είχα κοτόπουλο αλλά βρήκα πλασμένα σουτζουκάκια, τα οποία και μαγείρεψα σήμερα το πρωί με ρύζι μπασμάτι.

asteraki2014 ;););)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρααα !!

Ξεχασα να κανω copy αυτα που εγραφα κ τα εχασα ,ενα κατεβατο αμαν !!!

Νινακι μου να προσεχεις !!πηγαινε να κανεις τις εξετασεις σου κ ευχομαι να ειναι ολα καλα κ απλα να ειναι λογω αγχους !! να την κανεις την παλαμιδα στν γαστρα ειναι πλυ ωραια !!!

Ιωαννακι ευχαριστω πολυ για τις ιδεες !! Θα μου κανεις το τραπεζι σημερα; ωραιο φαγακι εχεις !!

Φωτεινη μου βοηθεια σας !! Για την κορη σου νομιζω πως το κανει καθε φορα που φευγει ο μπαμπας της ,στεναχωριεται !! Μην δινεις συνεχεια με τους παππουδες τσαμπα στεναχωρια !!

Αγγελικη κ για μενα καλυτερα θα ειναι να μην βρεξει εχω τοσες δουλειες !!! Ωραιες κ οι φακες !!!

Γιωτακι κ εγω εβλεπα πως σε μπλοκαρανε κ μου φανηκε περιεργο.Για την υπογραφη νομιζω πατας στην υπογραφη παοιας αλλης σε παει σε μια σελιδα,κανεις την δικη σου κ μετα κανεις αντιγραφη απο εκει ενα συνδεσμο κ επικολληση στο προφιλ σου στο σημειο που διαχειριζεσαι την υπογραφη σου !

Εμεις σημερα γιουβαρλακος ! Χτες για πρωτη φορα τα αλευρωσα κ γινανε πολυ νοσιμα.Δεν χρειαστηκαν καν αυγολεμονο !

Εβιρακι,Νικο ,αστερακι,βατομουρακι καλημερα !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...