Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 41 λεπτά , baby_love είπε:

      Καλησπερα και καλο μηνα! Γραφω πρωτη φορα και χρειαζομαι τη βοηθεια σας. Ειμαι 35 χρονων και εχω κανει  3 εξωσωματικες στον κ. Μ.Μ. χωρις καμια εμβρυομεταφορα. Στην πρωτη εξωσωματκη εφαρμοσαμε  πρωτοκολλο ανταγωνιστη με gonal  175 μοναδες  για 3 μερες, 200 μοναδες για 5 μερες και φτασαμε εως 225 μοναδες  τις τελευταιες μερες,  πηραμε 19 ωαρια απο τα οποια γονιμοποιηθηκαν τα 14 και δεν προχωρησε κανενα μετα την δευτερη ημερα. Συγχρονως επαθα υπερδιεγερση ωοθηκων. Στην δευτερη εξωσωματικη o εμβρυολογος ζητησε λιγοτερα ωαρια και καλυτερη ποιοτητα και δοκιμασαμε gonal 150 μοναδες ολες τις μερες και τις τελευταιες 2 μερες 220 μοναδες. Πηραμε 14 ωαρια γονιμοποιηθηκαν τα 4 και δεν προχωρησε κανενα μετα την δευτερη μερα. Στην τριτη προσπαθεια με φυσικο κυκλο πηραμε 1 ωαριο το οποιο ειχε την καλυτερη εικονα καθως εγινε ενα υγιεστατο εμβρυακι , αλλα ετα την τεταρτη μερα  δεν προχωρησε. Δεν βρηκαμε καποια αιτια για την κακη ποιοτητα ωαριων. Το σπερμα ειναι πολυ καλο, εχω καλη Αμη και δεν βρισκουμε καποιον αλλο παραγοντα που να ευθυνεται. Τωρα προκειται να κανουμε εξεταση καρυοτυπου. Σκεφτηκα να παρω και αλλη μια γνωμη και επισκεφτηκα τον κ Σφ. ο οποιος μου προτεινε να εφαρμοσουμε μια διαφορετικη δοσολογια με 300 μοναδες την ημερα. Δεν γνωριζω και αναρωτιεμαι εαν ειναι μια συνηθισμενη δοσολογια και δη για τη βελτιωση της ποιοτητας των ωαριων. Δεν υπαρχει παλι κινδυνος να παθω υπερδιεγερση? Εχει καποια απο εσας παρομοια εμπειρια? Αναμενω την οποια βοηθεια και συμβουλη.  Ευχομαι απο καρδιας σε ολες μας την πραγματοποιηση του ονειρου μας.

      Χωρίς να γνωρίζω πολλά, πιστεύω πως δεν σου έχει ταιριάξει ακόμα πρωτόκολλο. Ο Σφ είναι αν μη τι άλλο έμπειρος. Αν δουν σημάδια υπερδιέγερσης θα σου μειώσουν τη δόση. Το θετικό είναι πως δίνεις πολλά ωάρια. Έχεις σύνδρομο πολυκυστικων?

      Το σπέρμα το έχετε ελέγξει σε πιστοποιημενο ανδρολογικο εργαστήριο? Dfi, καλλιέργεια κτλ κάνατε?

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρες!

Τι κρύο είναι αυτό σήμερα?:shock: έπαθα ένα σοκ, όταν βγήκα έξω! Καμία σουπίτσα θα ήταν ότι έπρεπε σήμερα, αλλά το μενού έχει πίτσα, με την μεγάλη πίτα για σουβλάκια.

Σας ευχαριστω κοριτσια οποτε θα κανω αυτο που μου ειπατε θα το βαλω σε κανονικο προγραμμα στα ευαίσθητα ηρθε η ωρα μας κι εμας μετα να σιδερώθουν και να ειναι ετοιμα για την μεγαλη αφιξη! Με εχει πιασει ενα αγχος να πανε ολα καλα.

Χθες ειχαμε μπαρμπούνια απο το χωριο φρεσκα τηγανιτα με πατατούλες τηγανιτές που τις κανει ο αντρας μου σαν τσιπς ηταν απόλαυση ειναι το αγαπημενο μου ψαράκι.Και εμένα είναι το αγαπημένο μου! Αλλά μου αρέσει να συνοδεύεται με βραστά χόρτα... το καλύτερο μου!

Σημερα εχω βγαλει κοτοπουλο κ κιμαδες θα δουμε τι θα κανω δεν εχω έμπνευση.

Σου έχω ιδέες, αν δεν έχεις αποφασίσει: τον κυμά μπορείς σουτζουκάκια ή ρολό κυμά και το κοτόπουλο στο φούρνο με πατάτες και μπύρα!

Φωτεινή όλα καλά στο χωριό! Φαντάσου ότι η απόσταση του χωριού από το επίκεντρο είναι μόλις 5 χιλιόμετρα! Κουνήθηκαν πάρα πολύ και συνεχίζουν να κουνιούνται! Αλλά ευτυχώς πέρα από κάτι χαμόσπιτα άλλες σοβαρές ζημιές δεν παρουσιάστηκαν. Ευχαριστώ που ρώτησες! Και μια που το ανέφερες μία συνάδελφος μου είπε ότι τον κατάλαβαν στην Καρδίτσα! Ήταν επιφανειακός και γι΄αυτό τον κατάλαβαν τόσο μακρυά.

Ήταν μεγάλος τελικά... 5, κάτι είδα σήμερα στις ειδήσεις!;)

καλησπέρα κοριτσάκια τι κάνετε;

Εβιρακι μου επεσες σε ατζαμη βρε κοριτσι ! Το εχω παθει κ εγω κ αργει λιγο να περασει!

Φωτεινη μου εγω δεν πηρα χαμπαρι την χτεσινη πανσεληνο! Ο αντρας σου εχει αδεια η ηρθε για ΣΚ μονο;

Αγγελικη ψαρευει κιολας ο συζυγος; Μπραβο !! Ψαρακι φρεσκοτατο απο τα μερη μου !

Γιωτα πολυ ωραιο το προγραμμα της εβδομαδας που εβγαλες !

Αστερακι τρεξιμο πολυ ε;

Νινακι εγω τα παιδικα τα εχω ολα κατω δεν εχω θεμα,μονο τα δικα μας ανεβοκατευαζω αλλα σιγα την μεγαλη γκαρνταρομπα που εχουμε !!!

Βατομουρακι εγω τα επλενα στους 40 με παιδικο απορυπαντικο προδερμ η πλανετ μεχρι 3 χρονων. Βασικα στον μεγαλο περισσοτερο γιατι γεννηθηκε κ ο μικρος μετα κ τα επλενα κ σε αυτον με το παιδικο. Τωρα που ειναι 8 & 5 τα πλενω ακομα χωριστα απο τα δικα μας αλλα με κανονικο απορυπαντικο. Κ τις κουβερτουλες κ ολα στα ευαισθητα η μαλλινα σε χαμηλη θερμοκρασια κ μια χαρα ειναι.ισα ισα τ απρωτα θελουν αποστειρωση ,δενκανει τπτ το γρηγορο στους 20 βαθμους.

Ιωαννακι ο γιος σου σημερα πηγε στο φουρνο; ειδα στο φατσοβιβλιο σημερα μια αναρτηση απο ενα παιδικο στην Κηφισια πυ πηγε σε φουρνο επισκεψη κ σε θυμηθηκα.Μου αρεσε που ελεγα απο μεσα μου μπας κ ειναι ο γιος σου λες κ να ηταν θα τον γνωριζα χαχαχα !!!

Εμεις το Σαββατο το μεσημερι φαγαμε μακαρονια με σαλτσα γιατι το προγραμμα μας με τις μπαλες ηταν πολυ περιορισμενο κ το βραδυ φαγαμε σε φιλους.Χτες το μεσημερι παλι ειχαμε παιδικο παρτυ κ φαγαμε εκει κ για το βραδυ κ σημερα κοτοπουλο με πατατες.Εκανα κ ζαμπονοτυροπιτα για κολατσιο.Το Σαββατο εκανα κ μια δοση κουκις κ εχουν μεινει μεχρι στιγμης 5-6.

Χτες πεταξα κ ενα κεικ.Το εβαλα σε μια φορμα μαυρο χρωμα σχεδον αγορασμενη απο το παιχνιδομαγαζο κ εριξα μεσα κ λιγες κουταλιτσες μερεντα.Την συνταγη με το πορτοκαλι που κανω παντα κ μου κολησε το μισο στην φορμα ,ενω η μερεντα ειχε παει ολη στον πατω κ κοκαλωσε.Το πεταξα μαζι με την φορμα ! ετσι για να λεμε κ τις αποτυχιες!

Επισης το Σαββατο εκανα κ ενα μπισκοτογλυκο αυτο που ανακατευεις πτι μπερ με κρεμα σοκολατα κ απο πανω σαντιγυ.Πηγα ολο χαρα να βαλω στον αντρα μου κ το παιδι κ οπως πηγα να το βγαλω απο το ψυγειο ανοιξε το στεφανι της φορμας κ το μισο επεσε στο ψυγειο.Στο τσακ το εσωσα το υπολοιπο.Ολο αναποδιες αυτο το ΣΚ.

Βρες μου μία νοικοκυρά, που δεν έχει πάθει παρόμοια ατυχήματα... τουλάχιστον δεν έπαθες και καμία ζημιά, γιατί εγώ την τελευταία φορά που μου έπεσε το κεραμικό με το φαί κάτω, δεν έχασα μόνο το φαί, αλλά έσπασα και μία γωνιά στο τοίχο!:(

Αγγελική ευτυχως που είναι ηρεμη γιατι έχουν δει πολλά τα μάτια μου! Αδυναμία έχουν κ οι δικές μου στον μπαμπά.

Τζενη τι να κάνουμε συμβαίνουν κ αυτα. Τι γλυκο ειναι αυτο? Ευκολο? Δεν το εχω καθόλου με τα γλυκα. Το προγραμμα του φαγητού μεταφέρετε για τις επομενες μερες γιατι ο αντρας μου έκανε εξαγωγη δοντιού κ ενω εγω γύρισα τρεχοντας απο το μαγαζι να του βρασω ρυζι που ειναι μαλακο εφαγε μόνο γιαούρτι. Οποτε τα φαγητα μένουν ως εχουν.

Καλύτερα για σένα, γιατί δεν θα έχεις στερέψει από ιδέες.

Γεια σας παιδιά.

Το φαγητό μας σήμερα ήταν μακαρόνια με κιμά.

Έξω ψιλοβρέχει από νωρίς το απόγευμα μέχρι και τώρα.

Εβιράκι, θα σε έχουμε κοντά πλέον του χρόνου!:D Ή μήπως θα πάτε κάπου αλλού, όπως ρωτάει η Φωτεινή?:o

Από αθλητισμό, ξεκίνησα από στίβο, λίγο άλμα εις ύψος, μετά τρέξιμο μεγάλες αποστάσεις, μπάσκετ για πολλά χρόνια και λίγο τζούντο.

Καλημέρα!

Εδω έπεσε αρκετα η θερμοκρασία και φυσάει. 11 βαθμούς είχαμε το πρωί εδώ!!:eek:

Αγγελικη χαιρομαι που ολα ειναι καλά. Το χωριο σας είναι διπλα στο επικεντρο. Λογικά για ενα διάστημα ακομα θα κουνιουνται. Αφου δεν υπηρχαν θυματα αυτο μετρα.

Εβιρι περασε ο καιρος και θα φυγετε απο τη χωρα του σκοτους; Και μετά πατριδα ή πουθενά αλλου; Όσο για τα αποτελέσματα κανε τη διαιτουλα σου κι ολα θα πανε καλά.

Τζενη πλάκα μου κάνεις που μιλάς για αποτυχια; Εσυ κοπελα μου εισαι χρυσοχερα! Ε ηταν μια κακια στιγμη που συμβαινει σε ολες. Ο άντρας μου ηρθε για ΣΚ. Τωρα θα ξαναρθει το τριημερο της 28ης Οκτωβριου. Αδεια τωρα δεν μπορει να ξαναπαρει. Ας ελπίσουμε οτι θα καταφερω να παρω εγω στις γιορτες ωστε να ειμαστε ολοι μαζι.

Ιωαννα αλήθεια πηγε ο μικρος στο φουρνο;

Sweetberry δεν χρειαζεται να εχεις άγχος ολα καλά θα πανε. Μονο ευχαριστα πραγματα να σκεφτεσαι!

Γιωτα περαστικά σας!

Αστερακι οντως το ΣΚ είχε πολύ ωραια θαλασσα, φαινοταν αλλά εγω δεν τολμησα να μπω. Όλα καλά με τον παππου;

Νινα η Αγγελικη οντως Ευβοια ειχε παει καλά θυμασαι. Απλά εγω ρωτησα γιατα Γιαννενα γιατι σιγουρα θα πληροφορηθηκε απο αλλους γνωστους ή συγγενεις για τα τεκταινομενα εκει. Εγω εχω αλλάξει τα ρουχα των παιδιων αλλά τα δικα μου δεν τα εχω κανει ακομη γιατι βαριεμαι. Πρεπει ομως να ασχοληθω αυτο το ΣΚ γιατι με προβλεπω άρρωστη αν συνεχισω να ντυνομαι ελαφρια. Εγώ τα τελευταία πρωινά, ξυπνάω με ένα ελαφρύ πόνο στον λαιμό... μετά τίποτα την υπόλοιπη μέρα, αφού βέβαια πίνω κάτι ζεστό για πρωινό... είναι επικίνδυνες μέρες για κρύωμα;)

Για σημερα μακαρονια που ζητησε η κορη.

Φιλια

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Κρύο κάνει σήμερα και πρέπει να βγάλω και τα υπόλοιπα χειμωνιάτικα τελικά. Για τον μικρό ειδικά είχα κρατήσει χειμωνιάτικα εύκαιρα και το καλοκαίρι καθώς στα Γιάννενα αρκετά βραδάκια έχει κρύο ακόμη και τον Αύγουστο. Χτες έβγαλα μερικά και σήμερα θα συνεχίσω.

Σήμερα θα φάμε γιουβαρλάκια που είχε φτιάξει η πεθερά μου την Κυριακή. Τις παλαμίδες τις κάνανε ψητές στην ηλεκτρική ψησταριά και ρίξανε από πάνω λαδολέμονο και βγήκαν μούρλια! Δεν θυμάμαι αν έχω φάει ποτέ παλαμίδες... για θύμησε μου πώς είναι... πάντως όπως και να είναι, το φρέσκο ψάρι είναι άλλο πράγμα... μπράβο στον σύζυγο που τα έπιασε!

Τζενάκι την είχες βουτηροαλευρώσει την φόρμα? Εγώ, για να είμαι ειλικρινής, βουτηροαλευρώνω ακόμη και τις αντικολλητικές για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Κι εγώ μία φόρμα που έχω, την έχω πάρει από το γνωστό παιχνοδομάγαζο και με τον τρόπο που σου έγραψα δεν μου έχει δημιουργήσει θέμα. Αλλά κ αυτές οι ατυχίες είναι στο πρόγραμμα!

Γιώτα περαστικά στον άντρα σου!

Εβιράκι του άντρα μου του αρέσει πολύ το ψάρεμα και υπάρχουν περίοδοι που δεν αγοράζουμε ψάρια γιατί έχουμε στοκ στην κατάψυξη.

Φωτεινή άρχισε να ντύνεσαι πιο ζεστά γιατί αν κρίνω απο τον σημερινό καιρό μας αποχαιρετά οριστικά το καλοκαιράκι!

Φιλιά και στο υπόλοιπο μαγειροπαρεάκι μας!

Καλή συνέχεια σε όλους!:tongue:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα κορίτσια σας ευχαριστω για τις συμβουλές για το πλύσιμο των βρεφικών τα εβαλα στο πλυντηριο ολα μαζι θα τα πλυνω με το Αρκάδι στους 40 βαθμους.

Πηγα ομως μια ρόμπα fleece και δυο κουβερτούλες του μωρου πλεκτές στο καθαριστήριο γιατι φοβήθηκα να το βαλω στο πλυντηριο βλακεία μου...

Την καλαθουνα το καρότσι και το καθισματάκι αυτοκινήτου πως να το πλυνω? με ζεστο νερακι κ Αρκάδι στο μπαλκονι και να τα αφησω να στεγνώσουν?

Σημερα φασολάδα κοριτσια να ταιριαζει με τον καιρο την εφτιαξα στην χύτρα και ειναι ετοιμη και χυλωμένη.


[sIGPIC][/sIGPIC]N3Znp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κοριτσακια καλο χειμώνα !!! Σημερα εχουν παγωσει τα ποδια μου, επρεπε να φορεσω καλτσες μου φαινεται κ το βραδυ οπωσδηποτε να βγαλω την καπαρντινα μου !!!! Τα χερια μου εχουν μια εσανς μπλε !!! Παλι καλα τα παιδικα τα εχω ολα κατω κ τα εντυσα καλα . Εχει κ βηχα ο μικρος μην εχουμε τιποτα χειρότερα.

Βατομουρακι εγω ειχα βγαλει απο την καλαθουνα τα πλενομενα μερη κ απο το καθισμα αυτοκινητου κ τα ειχα πλυνει στην μπανίερα.Το καροτσι ολο μεσα στην μπανιερα με την βουρτσα.

Αγγελικη ναι την ειχα βουτυρωαλευρωσει την φορμα κ εγω το φοβαμαι να τα αφησω ετσι ,ποιος ξερει τωρα τι εγινε παντως η φορμα πηγε στον καδο !!!

Χτες ειχα αλλα, μου καηκε το μεγαλο το ματι της κεραμικης.Το καλοκαιρι ειχα το μεσαιο ματι, πριν 2-3 βδομαδες το φουρνο τωρα αυτο.Τα παιζει σιγα σιγα η κουζινουλα μου νομιζω .... Αντε να βρασω στην χυτρα μετα τα φασολακια στο μεσαιο το ματι νυχτωσε μεχρι να γινουν !

Εβιρακι δεν το ειχα παρει χαμπαρι οτι του χρονου θα φυγετε απο την χωρα του ψυχους !!!! Αντε να μας ερθεις !!! Με την διατροφουλα κ το νερακι μια χαρα θα τα πας !

Φωτεινη αντε λιγες μερες μεινανε μεχρι το 3ημερο !!!! Τα μακαρονακια μια χαρα ειναι ! Εμενα θελουν γαλοπουλα με κριθαρακι που τρωει ο μικρος στον παιδικο κ το θυμηθηκε κ ο μεγαλος που ετρωγε κ αυτος κ ηταν λεει πεντανοστιμο ! Αντε δωστε φωτιση τωρα ... Γαλοπουλα υποτιθεται οτι δεν τρωνε.Θα παω να παρω λιγη το απογευμα να τους κανω η μπορει να παρω κ κοτοπουλο θα δω γιατι χτες το φαγαμε με πατατες.Αλλαγη σχεδιων κ για εμας Γιωτακι, μακαρονια με κιμα ελεγα για σημερα, ενταξει δεν αλλαζει κ πολυ κρεατικο με ζυμαρικο ειναι κ παλι !

Νινακι ωραια ειναι η πιτσα ! Σημερα ο καιρος για σουπιτσα οντως ειναι η φασολαδα !! Η παλαμιδα ειναι ψαρι με χοντρο κρεας που λενε οπως ειναι ο τοννος κ θελει λαδολεμονο κ καλο ψησιμο.Εγω την κανω στην γαστρα κλειστη κ κραταει τα ζουμακια της κ γινεται πολυ ωραια ! Μαζι με χορτα η κουνουπιδι κ πατζαρια ειναι θεικη !

Εμεις σημερα τα ηρωικα φασολακια !

Κοριτσια πειτε καμια ιδεα για γλυκο να κανω για το σπιτι για την αλλη βδομαδα που γιορταζει ο γιος ! Δεν ειναι της σοκολατας !!!

Link to comment
Share on other sites

Νινάκι όπως σου είπε και η Τζένη οι παλαμίδες έχουν πολύ ψαχνό και ανήκουν στα κυνηγόψαρα. Είναι πολύ νόστιμες και πήρα και ιδέα από την Τζένη για την επόμενη φορά.

Βατομουράκι τα πλενόμενα μέρη μπορείς να τα πλύνεις όπως σου είπε η Τζένη. Εγώ και στο καρότσι και στο κάθισμα του αυτοκινήτου έστρωνα πρώτα μία καθαρή πάνα και μετά έβαζα το μωρό να καθίσει. Το καρότσι για να είμαι ειλικρινής δεν το είχα πλύνει ολόκληρο. Μόνο ότι ερχόταν σε επαφή με το παιδί.

Τζενάκι μπες στο μπλογκ της Έβιρι. Αν θυμάμαι καλά έχει συνταγές για γλυκά εκτός σοκολάτας. Αν θυμηθώ και κανένα άλλο θα σου πω.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια! Ποτε προλαβατε καλε και γραψατε τοσα? δεν σας προλαβαινω πια.

Σημερα τρωμε ντολμαδακια, εχει μεινει λιγο κοτοπουλο κοκκινιστο με χυλοπιτες κι αν αντεξω θα κανω το βραδυ κιμαδοπιτα με δικο μου φυλλο.

Εχτες πηγε στο φουρνο το παιδι, ζυμωσαν κουλουρακια και λεει πως κουραστηκε, του αρεσε, φορεσαν ποδια και καπελο!

Βατομουρακι κι εγω επλυνα μονο οτι ακουμπαγε το παιδι και οχι ολο το καροτσι. Οσο για τα υπολοιπα σε διαφωτισαν πριν οοι υπολοιπες κοπελες, κατι αναλογο εκανα κι εγω.

Εβιρι δεν ηξερα οτι τελειωνετε με τη Γερμανια, αντε με το καλο να μας ερθετε! Τα χερια σου εγιναν σαν πινακας ζωγραφικης

Αγγελικη ταλαιπωρουνται στα Γιαννενα ακουω, κανει συνεχεια μετασεισμους

Φωτεινη τι καλα που ηρθε ο αντρας σου. Μακαρι να μπορουσατε να γυρισετε κι εσεις Αθηνα!

Τζενη μηπως πρεπει να βαλεις στο προγραμμα καινουρια κουζινα? Γλυκο θες σε τουρτα ή σε σιροπιαστο? Καρυδοπιτα σου αρεσει?

Αστερακι υπομονη με το παιδι. Ετσι ειναι αυτη η ηλικια!

Γιωτα πολυ ωραιο το προγραμμα φαγητου που εβγαλες ασχετως αν το κανεις η οχι!

Νινα οντως πολυ κρυο σημερα, χειμωνιατικος καιρος κι εσυ εκει πανω θα εχεις πιο πολυ κρυο. Ειχε και πολυ αερα ολο το βραδυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ολες οι ιδεες ειναι καλοδεχουμενες Ιωαννα μου ! τα σιροπιαστα τα τρωει ολα κ οι τουρτες του αρεσουν .

Ελεγα για εκμεκ κανταιφι απλα λεω πως το κανταιφι δεν αρεσει σε ολους.Ο εορταζομενος θελει ραβανι με παγωτο . Να κανω ραβανι κ κατι αλλο , αλλα τι; σοκολατοπιτα;εχω δει κ μια συνταγη καρυδοπιτα με κρεμα κ γκαναζ σοκολατας την εχει δοκιμασε καμια σας;

Link to comment
Share on other sites

ολες οι ιδεες ειναι καλοδεχουμενες Ιωαννα μου ! τα σιροπιαστα τα τρωει ολα κ οι τουρτες του αρεσουν .

Ελεγα για εκμεκ κανταιφι απλα λεω πως το κανταιφι δεν αρεσει σε ολους.Ο εορταζομενος θελει ραβανι με παγωτο . Να κανω ραβανι κ κατι αλλο , αλλα τι; σοκολατοπιτα;εχω δει κ μια συνταγη καρυδοπιτα με κρεμα κ γκαναζ σοκολατας την εχει δοκιμασε καμια σας;

αχ με ξελιγωσες μεσημεριατικα. Αν κανεις ραβανι θα εχεις ηδη ενα σιριοπαστο, μηπως να κανεις μια τουρτα και να την εχεις κομμενη σαν παστα?

Link to comment
Share on other sites

Τζενάκι φτιάξε μία ανάμεικτη. Στρώσε δηλαδή παντεσπάνι, κρέμα ζαχαροπλαστικής σοκολάτα, ξανά παντεσπάνι και κρέμα ζαχαροπλαστικής κρέμα. Στόλισέ την και με καραμελάκια σμάρτις και νομίζω ότι θα είναι οκ.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Που χαθήκατε ολοι σημερα?

Το μενου ειχε κοτοπουλο κοκκινιστο με χυλόπιτες λουκούμι.

Αυριο λαχανόρυζο και θα ξανα φτιαξω μηλοπιτα γιατι εχω άπειρα μηλα που θα χαλάσουν αν δεν τα φαμε.

εχω μια δυσφορία χωρις λογο ειμαι πεσμένη νιωθω μοναξιά δεν ξερω λειπει και ολη μέρα ο αντρας μου οι φιλες μου ελαχιστες και δουλευουν οποτε...


[sIGPIC][/sIGPIC]N3Znp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ σας.

Τι κάνει η ομήγυρις;

Το φαγητό μας σήμερα ήταν μαυρομάτικα κοκκινιστά με ρύζι και μανιτάρια. Τον τελευταίο καιρό βγαίνω για περπάτημα στο πάρκο που είναι δίπλα μας και το ευχαριστιέμαι. Σήμερα πήρα και τη φωτογραφική μηχανή μαζί μου να απαθανατίσω τα απίθανα χρώματα που έχουν τα δέντρα αυτή την εποχή. Μπορώ να πω ότι είναι η καλύτερη εποχή για να βρίσκεται κανείς σε δάσος και σε πάρκο.

Τα δέντρα είναι πολύ ψηλά και με χοντρό κορμό, τα χρώματά τους ποικίλα σκούρο πράσινο, λαχανί, καφέ, πορτοκαλί, κίτρινο, μπορντώ, κόκκινο, ροζ και κάτω το γρασίδι ακόμη είναι πράσινο. Η έκταση του πάρκου ατελείωτη.

Σκιουράκια τρέχουν εδώ κι εκεί, πού και πού βλέπουμε και λαγούς να χοροπηδάνε από τη μία άκρη του πάρκου στην άλλη.

Πουλιά κράζουν με παράξενο τρόπο, δε γνωρίζω τι είδος είναι, κοράκια τσιμπολογάνε τους καρπούς που πέφτουν κάτω, οι αγριόχηνες και οι κύκνοι κολυμπάνε νωχελικά στις λίμνες.

Τις απογευματινές ώρες τα σμήνη των μικρότερων πουλιών σχηματίζουν διάφορα σχήματα στον ουρανό ενώ προσπαθούν να καθίσουν σε κάποιο δεντρο όλα μαζί. Όταν πάλι τρομάξουν από κάποιο θόρυβο σηκώνονται ταυτόχρονα και το δέντρο αλλάζει σχήμα καθώς αδειάζει απ' αυτά.

Άνθρωποι διαφόρων ηλικιών κάνουν γυμναστική, περπατώντας σαν εμένα, ή τρέχοντας ιδρωμένοι και ξέπνοοι κι όλους μας προσπερνάει κάποιος ποδηλάτης συνήθως.

Τι έχανα τόσα χρόνια που δεν το έβαζα πρόγραμμα να πηγαίνω καθημερινά!!!! Να όμως που δε χάθηκαν όλα και το κάνω φέτος.

Θα προσπαθήσω να πάρω κι αύριο τη μηχανή μαζί μου, αν με αφήσει η επικείμενη βροχή, γιατί ο χρόνος πιέζει και με το λίγο αέρα που είχε σήμερα έπεσαν πολλά φύλλα κάτω. Σε λίγες μέρες θα έχει αλλάξει εντελώς το τοπίο καθώς τα φύλλα κάθε μέρα αλλάζουν χρώματα και κάθε μέρα πέφτει και ένα μεγάλο μέρος τους.

Μακάρι κάθε Δήμος της Αθήνας να διέθετε από ένα τέτοιο μικρότερο πνεύμονα πρασίνου.

Εβιρι περασε ο καιρος και θα φυγετε απο τη χωρα του σκοτους; Και μετά πατριδα ή πουθενά αλλου;

Εκτός απροόπτου θα είμαστε για τα επόμενα 2 χρόνια στην Ελλάδα. Εγώ βέβαια θα μείνω περισσότερο γιατί η μικρή θα πάει του χρόνου Α' Λυκείου και δε θα ήθελα να την αφήσω τον τρίτο χρόνο μόνη της και να φύγω πάλι στο εξωτερικό.

Αν ποτέ χρειαστεί θα φύγει ο σύζυγος μόνος του.

Ο άντρας μου ηρθε για ΣΚ. Τωρα θα ξαναρθει το τριημερο της 28ης Οκτωβριου. Αδεια τωρα δεν μπορει να ξαναπαρει. Ας ελπίσουμε οτι θα καταφερω να παρω εγω στις γιορτες ωστε να ειμαστε ολοι μαζι.

Μακάρι να τα καταφέρεις γιατί είναι άσχημο πράγμα να είστε χώρια χρονιάρες μέρες.

Εβιράκι του άντρα μου του αρέσει πολύ το ψάρεμα και υπάρχουν περίοδοι που δεν αγοράζουμε ψάρια γιατί έχουμε στοκ στην κατάψυξη.

Τι τέλεια, το τερπνόν μετα του ωφελιμου.

Από αθλητισμό, ξεκίνησα από στίβο, λίγο άλμα εις ύψος, μετά τρέξιμο μεγάλες αποστάσεις, μπάσκετ για πολλά χρόνια και λίγο τζούντο.

Νίνα μου πολύ χαίρομαι για όσα έκανες. Το άλμα εις ύψος σου ταιριάζει γάντι και το μπάσκετ βέβαια.

Εγώ είχα κάνει λίγα πράγματα όταν έδινα Πανελλαδικές, τρέξιμο 250μ., σφαίρα και άλμα εις μήκος για να δώσω για γυμναστική ακαδημία, αλλά....

δε μου ταίριαζε εμένα ο στίβος.

. Εχει κ βηχα ο μικρος μην εχουμε τιποτα χειρότερα.

Περαστικά του να είναι.

Χτες ειχα αλλα, μου καηκε το μεγαλο το ματι της κεραμικης.Το καλοκαιρι ειχα το μεσαιο ματι, πριν 2-3 βδομαδες το φουρνο τωρα αυτο.

Κι εμάς χτες μας κάηκε η τηλεόραση.

Εβιρακι δεν το ειχα παρει χαμπαρι οτι του χρονου θα φυγετε απο την χωρα του ψυχους !!!! Αντε να μας ερθεις !!!

Πλέον, φέτος διανύουμε τον 6ο χρόνο εδώ.

Κοριτσια πειτε καμια ιδεα για γλυκο να κανω για το σπιτι για την αλλη βδομαδα που γιορταζει ο γιος ! Δεν ειναι της σοκολατας !!!

Ραβανί, καρυδόπιτα, πορτοκαλόπιτα, φουντουκόπιτα, αμυγδαλόπιτα, γαλακτομπούρεκο, γαλατόπιτα, κορμό με παντεσπάνι, κολοκυθόπιτα σιροπιαστή, τάρτα με φρούτα εποχής, μηλόπιτα, τσήζκεϊκ.

Εχτες πηγε στο φουρνο το παιδι, ζυμωσαν κουλουρακια και λεει πως κουραστηκε, του αρεσε, φορεσαν ποδια και καπελο!

Μα τι ωραία εικόνα, ελπίζω να τα τράβηξαν φωτογραφίες. Ωραία εμπειρία για τα παιδάκια σ' αυτή την ηλικία.

Εβιρι δεν ηξερα οτι τελειωνετε με τη Γερμανια, αντε με το καλο να μας ερθετε! Τα χερια σου εγιναν σαν πινακας ζωγραφικης

Ευχαριστώ πολύ Ιωάννα μου. Ειδικά τη δεύτερη μέρα τύφλα να 'χουν οι καλύτεροι ζωγραφοι

εχω μια δυσφορία χωρις λογο ειμαι πεσμένη νιωθω μοναξιά δεν ξερω λειπει και ολη μέρα ο αντρας μου οι φιλες μου ελαχιστες και δουλευουν οποτε...

Έχεις δίκιο να αισθάνεσαι έτσι.

Προσπάθησε να βρεις διεξόδους. ένα χόμπυ, μια επίσκεψη συγγενών ή μια βόλτα στα μαγαζιά σε ένα δρώμενο, μια καινούργια αγορά σε κάτι που θα σου αρέσει πολύ, θα σου φτιάξει το κέφι έστω για λίγες μέρες.

Αν δεν το έχεις σκεφτεί κι αν έχεις το χρόνο ασχολήσου με εθελοντισμό ή με το περιβάλλον και τα ζώα που συνήθως προτείνουν κάποιοι σύλλογοι.

Αυτά όχι μόνο είναι πολυ δημιουργικά, αλλά ταυτόχρονα κοινωνική προσφορά και ωραιότατο γέμισμα χρόνου και ψυχής.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ σας.

Τι κάνει η ομήγυρις;

Το φαγητό μας σήμερα ήταν μαυρομάτικα κοκκινιστά με ρύζι και μανιτάρια. Τον τελευταίο καιρό βγαίνω για περπάτημα στο πάρκο που είναι δίπλα μας και το ευχαριστιέμαι. Σήμερα πήρα και τη φωτογραφική μηχανή μαζί μου να απαθανατίσω τα απίθανα χρώματα που έχουν τα δέντρα αυτή την εποχή. Μπορώ να πω ότι είναι η καλύτερη εποχή για να βρίσκεται κανείς σε δάσος και σε πάρκο.

Τα δέντρα είναι πολύ ψηλά και με χοντρό κορμό, τα χρώματά τους ποικίλα σκούρο πράσινο, λαχανί, καφέ, πορτοκαλί, κίτρινο, μπορντώ, κόκκινο, ροζ και κάτω το γρασίδι ακόμη είναι πράσινο. Η έκταση του πάρκου ατελείωτη.

Σκιουράκια τρέχουν εδώ κι εκεί, πού και πού βλέπουμε και λαγούς να χοροπηδάνε από τη μία άκρη του πάρκου στην άλλη.

Πουλιά κράζουν με παράξενο τρόπο, δε γνωρίζω τι είδος είναι, κοράκια τσιμπολογάνε τους καρπούς που πέφτουν κάτω, οι αγριόχηνες και οι κύκνοι κολυμπάνε νωχελικά στις λίμνες.

Τις απογευματινές ώρες τα σμήνη των μικρότερων πουλιών σχηματίζουν διάφορα σχήματα στον ουρανό ενώ προσπαθούν να καθίσουν σε κάποιο δεντρο όλα μαζί. Όταν πάλι τρομάξουν από κάποιο θόρυβο σηκώνονται ταυτόχρονα και το δέντρο αλλάζει σχήμα καθώς αδειάζει απ' αυτά.

Άνθρωποι διαφόρων ηλικιών κάνουν γυμναστική, περπατώντας σαν εμένα, ή τρέχοντας ιδρωμένοι και ξέπνοοι κι όλους μας προσπερνάει κάποιος ποδηλάτης συνήθως.

Τι έχανα τόσα χρόνια που δεν το έβαζα πρόγραμμα να πηγαίνω καθημερινά!!!! Να όμως που δε χάθηκαν όλα και το κάνω φέτος.

Θα προσπαθήσω να πάρω κι αύριο τη μηχανή μαζί μου, αν με αφήσει η επικείμενη βροχή, γιατί ο χρόνος πιέζει και με το λίγο αέρα που είχε σήμερα έπεσαν πολλά φύλλα κάτω. Σε λίγες μέρες θα έχει αλλάξει εντελώς το τοπίο καθώς τα φύλλα κάθε μέρα αλλάζουν χρώματα και κάθε μέρα πέφτει και ένα μεγάλο μέρος τους.

Μακάρι κάθε Δήμος της Αθήνας να διέθετε από ένα τέτοιο μικρότερο πνεύμονα πρασίνου.

Τι ομορφες εικονες που μας περιγράφεις τρελαινομαι για πρασινο και ειδικα τετοια εποχη ολα τα χρωματα της φύσης ειναι μαγικά!

Εχεις δικιο ημουν παντα δραστήριο ατομο με την δουλεια μου το χομπυ μου (θεατρικο εργαστηρι) βολτες κλπ αλλα τωρα με την εγκυμοσυνη και κυριως λογω χαμηλού πλακούντα ο γιατρος μου συνέστησε ξεκουραση πολυ σπιτι λιγα πρσγματα οποτε δεν κανω τιποτα απαρχής και με εχει φαει η απραγία, ειμαι 31 εβδομαδων σε λιγο θα εχω την πιο ομορφη παρεα του κοσμου!


[sIGPIC][/sIGPIC]N3Znp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα τρώμε διάφορα που υπάρχουν στο ψυγείο από προηγούμενες μέρες. Έχουμε και παιδίατρο το απόγευμα και χτες είχαμε συνάντηση στο σχολείο με τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων.

Εβιράκι οι περιγραφή του πάρκου είναι ονειρεμένη! Καλά κάνεις και βγαίνεις περιπάτους σε τόσο όμορφο τοπίο!

Βατομουράκι κάνε λίγο υπομονή. Καταλαβαίνω ότι έχεις πήξει αλλά τα καλύτερα έρχονται! Κι εμένα η κόρη μου είχε κατέβει πολύ τους τελευταίους μήνες και ο γιατρός μου απαγόρευε ακόμη και να βγαίνω μεγάλους περιπάτους. Είχα βρει ευκαιρία και είχα ξεσκαρτάρει όλα μου τα ντουλάπια και τα συρτάρια που δεν χρειαζόμουν καρέκλα για να τα φτάσω!

Με καλεί το καθήκον... Φιλιά σε όλο το μαγειροπαρεάκι!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια !!

Ευχαριστω πολυ για τις ιδεες !

Εβιρακι η εικονα που περιγραφεις ειναι πολλη ομορφη κ στο μυαλο μου φερνει εικονες απο ταινιες !! καλα εκανες κ αρχισες περπατημα ! Μακαρι να μπορουσαμε ολοι μας να το κανουμε,ειδικα σε τοσο ομορφα παρκα !!

Βατομουρακι κανε λιγο υπομονη κ σε λιγο καιρο δεν θα εχεις χρονο ουτε να βαρεθεις. Ειναι λογικο αφου οι περισσοτεροι δουλευουν να μην εχεις καποιον για παρεα, αλλα προσπαθησε να κανεις διαφορα να ξεχνιεσαι κ να περναει η ωρα σου. Αν εχεις κ καποιο πολυκαταστημα κοντα σου πηγαιεν καμια βολτα ετσι να χαζεψεις,διαβασε στο ιντερνετ για το θηλασμο κ για την φροντιδα του μωρου, χαζολογησε κ ο καιρος θα περασει !

Αγγελικη ειναι ωραια αυτη η μερα της εκκαθαρισης !! Ξενοιαζεις λιγο απο το μαγειρεμα.

Εγω χτες κρατησα σπιτι τον μικρο γιατι προχτες που γυρισα απο το γραφειο ειχε πολυ κ ασχημο βηχα.Ετσι αρχισαμε εντατικα μασκες κ υποχωρησε αρκετα.

Χτες το μεσημερι φαγαμε γαλοπουλα με κριθαρακι κ το βραδυ τους εκανα χοτ ντογκ με τηγανιτες πατατες.Για τον μικρο εκανα σουπιτσα.

Σημερα φακες κ βραστο λαχανο σαλάτα. Για αυριο εβγαλα να ξεπαγωσουν γιουβαρλακια που ζυμωσα την Κυριακη να τα κανω σουπιτσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...