Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 41 λεπτά , baby_love είπε:

      Καλησπερα και καλο μηνα! Γραφω πρωτη φορα και χρειαζομαι τη βοηθεια σας. Ειμαι 35 χρονων και εχω κανει  3 εξωσωματικες στον κ. Μ.Μ. χωρις καμια εμβρυομεταφορα. Στην πρωτη εξωσωματκη εφαρμοσαμε  πρωτοκολλο ανταγωνιστη με gonal  175 μοναδες  για 3 μερες, 200 μοναδες για 5 μερες και φτασαμε εως 225 μοναδες  τις τελευταιες μερες,  πηραμε 19 ωαρια απο τα οποια γονιμοποιηθηκαν τα 14 και δεν προχωρησε κανενα μετα την δευτερη ημερα. Συγχρονως επαθα υπερδιεγερση ωοθηκων. Στην δευτερη εξωσωματικη o εμβρυολογος ζητησε λιγοτερα ωαρια και καλυτερη ποιοτητα και δοκιμασαμε gonal 150 μοναδες ολες τις μερες και τις τελευταιες 2 μερες 220 μοναδες. Πηραμε 14 ωαρια γονιμοποιηθηκαν τα 4 και δεν προχωρησε κανενα μετα την δευτερη μερα. Στην τριτη προσπαθεια με φυσικο κυκλο πηραμε 1 ωαριο το οποιο ειχε την καλυτερη εικονα καθως εγινε ενα υγιεστατο εμβρυακι , αλλα ετα την τεταρτη μερα  δεν προχωρησε. Δεν βρηκαμε καποια αιτια για την κακη ποιοτητα ωαριων. Το σπερμα ειναι πολυ καλο, εχω καλη Αμη και δεν βρισκουμε καποιον αλλο παραγοντα που να ευθυνεται. Τωρα προκειται να κανουμε εξεταση καρυοτυπου. Σκεφτηκα να παρω και αλλη μια γνωμη και επισκεφτηκα τον κ Σφ. ο οποιος μου προτεινε να εφαρμοσουμε μια διαφορετικη δοσολογια με 300 μοναδες την ημερα. Δεν γνωριζω και αναρωτιεμαι εαν ειναι μια συνηθισμενη δοσολογια και δη για τη βελτιωση της ποιοτητας των ωαριων. Δεν υπαρχει παλι κινδυνος να παθω υπερδιεγερση? Εχει καποια απο εσας παρομοια εμπειρια? Αναμενω την οποια βοηθεια και συμβουλη.  Ευχομαι απο καρδιας σε ολες μας την πραγματοποιηση του ονειρου μας.

      Χωρίς να γνωρίζω πολλά, πιστεύω πως δεν σου έχει ταιριάξει ακόμα πρωτόκολλο. Ο Σφ είναι αν μη τι άλλο έμπειρος. Αν δουν σημάδια υπερδιέγερσης θα σου μειώσουν τη δόση. Το θετικό είναι πως δίνεις πολλά ωάρια. Έχεις σύνδρομο πολυκυστικων?

      Το σπέρμα το έχετε ελέγξει σε πιστοποιημενο ανδρολογικο εργαστήριο? Dfi, καλλιέργεια κτλ κάνατε?

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Γεια σας, γεια σας κι από μένα.

Σήμερα τηγάνισα φιλέτα μπακαλιάρου και πατάτες.

Κάποια στιγμή θα σας ανεβάσω μια φωτογραφία να δείτε τα χέρια μου, αλλά τώρα επειδή έχει διαδικασία θα το αφήσω για άλλη φορά.

Ασε καλε το παιδι να παει Ισπανία να διευρύνει λιγο τους οριζοντες που θα τους πανε? Βαρκελώνη η Μαδρίτη? η Ανδαλουσία?

Για Βαλέντσια έχουμε ακούσει.

Ποσο ετων ειναι το κοριτσι σου? αν εμπιστεύεσαι τους δασκάλους να παει μωρε ειναι πανεμορφη χωρα εχει πολυ ωραιες πόλεις εκπληκτικά μουσεία και αξιοθέατα την εχω γυρισει ολη λογω επαγγέλματος.

Είναι 14 και δεν εμπιστεύομαι κανέναν και κυρίως τα τρομοκρατικά χτυπήματα.

Δεν αμφιβάλλω καθόλου ότι η Ισπανία είναι πανέμορφη από άκρο ως άκρο γιατί έχω δει υπέροχες φωτογραφίες, αλλά.....

Καλημερα κοριτσια. Το μενου εχει λαπα, φρυγανιες και σκετα μακαρονια. Απ οτι καταλαβατε με κολλησε ο μικρος και ο επομενος ειναι ο πατερας μου. Παιρναμε σουπερ σας λεω. Εμεινα στο κρεβατι 24 ωρες μονοκομματα, δεν εχω παραπονο και ξαπλα και αδυνατισμα! Ηρθα σημερα για λιγο στη δουλεια γιατι λιγο ελειψα και τα εκαναν μην πω πως.

Περαστικά σου Ιωάννα μου, ήταν αναπόφευκτο τελικά. Σπάνια να μην κολλήσει κάποιο μέλος της ίδιας οικογένειας όταν ένας έχει γαστρεντερίτιδα.

Σχετικά με το ταξίδι στην Ισπανία, αν το θέλει το παιδί εγώ θα την άφηνα. Η κόρη μου πέρισυ που πήγε Αυστρία η τάξη της δεν ήθελε να πάει. Δεν ξέρω αν το μετάνιωσε αλλά η αλήθεια είναι ότι τέτοιες ευκαιρίες δεν τις βρίσκεις εύκολα. Από οικονομικής κυρίως άποψης καθώς το κόστος του ταξιδιού ήταν αρκετά χαμηλό και δεν υπάρχει περίπτωση να πετύχει κάτι αντίστοιχο σε περίπτωση που θελήσει να πάει από μόνη της κάποια στιγμή.

Ωραία όλα αυτά, αλλά τώρα βάζω άλλα πράγματα σε προτεραιότητα κι όχι τη θέληση της μικρής ούτε το χαμηλό κόστος.

Προχτες χαζευα το μπλογκ σου , μπραβο σου κοριτσι! εχεις πολυ ευκολες συταγες κ φτηνα υλικα που σχεδον παντα εχουμε σπιτι.Γιατι καλες οι νεες συνατγες κ οι ιδεες αλλα αν θες κ ενα μεροκαματο να φτιαξεις ενα φαγητο δεν συμφερει.

Σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια Τζένη μου.

Αυτή την στιγμή τελειώνω το 45 βιβλίο μου εικονογραφικά και το 1 μου βιβλίο συγγραφικά κυκλοφορεί σε λίγες εβδομάδες.

Αυτά είναι τα ωραιότερα νέα που έχουμε ακούσει εδώ και καιρό.

Τώρα γράφω το δεύτερο παιδικό και ένα μυθιστόρημα. Είμαι σε ένα συνεχή δημιουργικό πυρετό γεμάτο deadline. Αν σε αυτά προσθέσετε εμφανίσεις, άρθρα κτλ κτλ θα καταλάβετε γιατί οι βιταμίνες πάνε σύννεφο :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Αυτά θέλουμε να ακούμε από σένα Νίκο. Εύχομαι όλα τα βιβλία στα οποία συμμετέχεις να εκτοξευθούν στα ουράνια από τις πωλήσεις.

- Η γυναίκα μου έχει γίνει fan εβιρι και αν δεν μπει σε θησαυρούς δεν μαγειρεύει

Να είστε καλά και οι δύο.

Τα νέα μας λοιπόν ο μπαμπάς δεν θα κάνει χειρουργείο του δίνουν λίγο χρόνο 4 μήνες να δούμε μηπως με αγωγή κ με διακοπη καπνίσματος αλλαξουν τα πράγματα γιατί έχει πολλά μέτωπα ανοικτά δυο καρωτίδας κ τα πόδια για χειρουργείο:rolleyes:

Καλό είναι κι αυτό, αχ μακάρι να το γλιτώσει το χειρουργεί ο άνθρωπος.

ΚΟσο για τη μικρη αντιλαμβανομαι τους φοβους σου, που αφορουν πιστευω περισσοτερο την κατασταση που επικρατει, αλλά επειδη ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος βλέποντας και κάνοντας. Θα ειναι ωραια εμπειρια παντως.

Έτσι ακριβώς

Σήμερα ο γιος έκανε εμετό στο σχολείο και τον πήραμε νωρίς νωρίς. Φοβάμαι ότι ξεκινά η επέλαση των ιώσεων. Έχω έχω αρχίσει και βήχω και προσπαθώ να μην με ρίξει κάτω

Ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό.

Το πιο ωραιο μερος στην Ευρωπη για μενα ειναι η Ρωμη για Άνοιξη και η Μπριζ στο Βελγιο παραμυθένια για Χειμωνα.

Στη Ρώμη δεν έχω πάει, αλλά στη Brugge έχω πάει και είναι όντως παραμυθένια. Κάναμε και βόλτα με τη βαρκούλα στο ποτάμι.

Από Ιταλία πήγα στη Βερόνα, στη Βενετία και στα νησάκια Murano, Burano, Torcello που είναι δίπλα, επίσης, στο Μιλάνο και στη λίμνη Κόμο αλλά είδα μόνο ένα μικρό κομμάτι.

Από όσες έχω πάει μέχρι τώρα θεωρώ κορυφαία τη Βουδαπέστη, ενώ πιο πριν έλεγα ότι ήταν η Πράγα. Θα έμενα όμως ευχαρίστως και στο Χάλλστατ της Αυστρίας, ένα χωριό όνειρο.

Με εχει πιασει βαρεμάρα για φαγητο ειναι μια φαση.ασε που βαραίνω σιγα σιγα αυριο μπαινω 30η εβδομαδα! Γιουπιιι!

Μπράβο με το καλό, με το καλό.!!!!!

Επίσης είχε φτιάξει κρέπες με τυριά και μελιτζάνα. Για σήμερα το μενού μας έχει σπανακόρυζο. Για κολατσιό των παιδιών έφτιαξα κροκετούλες κοτόπουλο για να πάρει μαζί του ο μικρός στο ολοήμερο και κουλουράκια βουτήρου. Και οι 2 συνταγές από το μπλόγκ της Εβιρής μας!

Σ' ευχαριστώ πολύ Αγγελική μου να είσαι καλά.

Σήμερα έκανα λαχανόρυζο και χτες ψήσαμε διάφορα με το ρακοκάζανο που κάναμε... είχε πλάκα τελικά..έφτιαξα διάφορα μεζεδάκια για την αρχή (πατατοκροκέτες, πικάντικα καρότα, κρουτόν πικάντικα και γεμιστές πιπεριές κέρατο με τυριά και σουτζούκι) και μετά καθώς γινόταν το τσίπουρο, ψήναμε λουκάνικα, πίτες και κοτόπουλο.

Πολύ ωραίο που κάνατε ρακοκάζανο Νίνα μου και τηρείτε και τις παραδόσεις. Άσε που περάσατε και καλά με την παρεούλα..

Μπολικη βροχουλα σημερα και το παιδι μου ειχε παει εκδρομη στο ταχυδρομειο, ελπιζω να μην εγιναν παπακια!

Ενδιαφέρουσα εκδρομή.

Όταν ήμουν παιδί, μέχρι και το γυμνάσιο δεν μπορούσα να γράψω και να μιλήσω καλά. Μια μέρα μια καθηγήτρια με ρώτησε το εξής...

"Δεν μπορείς να διαβάσεις, δεν μπορείς να γράψεις...πραγματικά, τι πιστεύεις ότι θα καταφέρεις στην ζωή σου;"

Της είπα ότι μια μέρα θα γίνω συγγραφέας.

Γελούσε τόσο δυνατά που κρατούσε την κοιλιά της...

Είχε να γελάσει καιρό έτσι...είπε.

:wink::wink::wink: Κοίτα πως τα φέρνει η ζωή τελικά...

Στο φροντιστήριο που πήγαινα ο καθηγητής της Φυσικής όταν ήταν στο λύκειο είχε μείνει μετεξεταστέος στο μάθημα της Φυσικής. Το διάβασε, το πέρασε και τελικά έγινε καθηγητής του μαθήματος στο οποίο έμεινε μετεξεταστέος. Φοβερό!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα!

Καλέ πόσα γραψατε! Τι ωραια που μαζευτηκαμε ξανά παλιοι και νεοι!

Yotou καλώς ήρθες! Κοτόπουλο (οπως θέλεις ψητό, κοκκινιστό, γιουβετσι κλπ), σουπιες ή χταπόδι, αρακά κλπ. Αν δεν έχεις πολύ χρόνο κάποια φαγητά π.χ.όσπρια, λαδερά θα μπορούσες να τα κανεις διπλάσιες ποσότητες και να φυλάξεις το μισό στην κατάψυξη ωστε καποια δυσκολη μέρα να έχεις έτοιμο φαγητό.

Sweetberry μπηκες στην τελική ευθεια σιγα σιγά. Αντε με το καλό! Τωρα κάνεις τα πιο ξεκουραστα και ωραιοτερα ψώνια.

Ιωαννα πολυ χαιρομαι που περασε ωραιο ο μικρος στην εκδρομουλα του. Εδω δεν κανουν τετοια πραγματα ιδιαιτερα. Πως ειστε απο υγεια;

Τζενη κι εγω φανταστηκα οτι το σπανακι θα ειχες ετοιμο κι απλώς έβαλες το ρύζι. Μεσα επεσα λοιπον. Μονιμως στο τρεξιμο εισαι ε; Τι να κάνεις.

Εβιρι εμεις σε ευχαριστουμε για τις συνταγες που ανεβαζεις. Πολλές φορες μας λυνεις τα χερια.

Αγγελικη κι εγω κανω λεμονατο με πατατες μεσα. Και με χοιρινό εμενα μου αρεσει πολύ. Θα δοκιμάσω και τη μουσταρδα που εγραψε η Τζενη γιατι εγω το κανω πιο απλό (φυσικά).

Νινα εγω δεν μπορω να πω τιποτα για τα καζανια. Δεν έχω ιδέα. Να φανταστεις μονο ο άντρας μου πίνει λιγο τσιπουρακι που και που οι υπόλοιποι τίποτα. Χαλια μαυρα ειμαστε για την παρεα.

Νικο last but not least εφτιαξες τουρτα σοκολατινα και δεν την μοιραστηκες μαζι μας;;;;;; Πλάκα κάνω. Χαιρομαι πολύ με τα νέα σου! Και κυριως με τα νέα για το παιδι γιατι σιγουρα σας εφυγε και η παραμικρη αμφιβολία. Όντως καθε παιδι εχει το χαρακτηρα του αλλά τείνουμε οι μεγαλοι να τα βαζουμε σε καλούπια. Καλά δεν συζητω οτι δεν προωθουμε τα παιδια στα πιο καλλιτεχνικά επαγγέλματα κυρίως λογω αμφίβολης επαγγελματικής αποκατάστασης. Σε αυτο πιστεύω φταιμε και οι δάσκαλοι αλλά και οι γονείς. Μου άρεσε που η παλια σου δασκάλα αγορασε βιβλιο σου. Λογικά σε θυμόταν και ήθελε να δει την εξέλιξή σου!

Χτες ειχαμε μακαρόνια και πουρε. Για σήμερα Παρασκευή διάφορα περισσεύματα. Μαλλον θα καταφερει να ερθει κι ο αντρας μου για ΣΚ.

Φιλια και καλό ΣΚ!


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολα τα κοριτσια,

ετοιμαζομαι να παω σουπερ μαρκετ σιγα σιγα,

Eviri εχεις δικιο ειναι μικρουλα η κορη σου και οπωσδηποτε με αυτα που ακούμε μας κανουν να το σκεφτομαστε δυο και τρεις φορες το ταξιδι, ποσο μαλλον το παιδι μας.

Εχει ταξιδέψει κι εσυ πουλάκι μου πολυ ωραια τα μερη που εχεις παει, Βουδαπέστη δεν εχω παει ακομα απιστευτο? εχω ακουσει τα καλυτερα απο Αυστρία εχω φτασει μεχρι Salzburg ονειρο κι αυτο! Την επομενη φορα στο χωριο που ανέφερες.

Σημερα το μενου εχει μια πλουσια σαλατα με ροκα σπανακι ανθότυρο ροδι κλπ..

Και το βραδάκι σουβλακι Χαχαχα !

Αυριο ομως θα φτιαξω μουσακά τον ζήλεψα απο αλλη φιλη εδω στο φορουμ που το ανέφερε!

Οντως τα τελευταια ψωνια για το μωρο ειναι τα πιο ξεκούραστα και ομορφα...αχ αντε να ερθει ο Δεκεμβρης γρηγορα να την παρω αγκαλιτσα.


[sIGPIC][/sIGPIC]N3Znp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!!!!!!!!!!!!! Τι ωραια που ειμαστε ολοι μεσα και μιλαμε! τι να πρωτοσχολιασω

Εμεις απο υγεια ειμαστε καλα, δοξα το Θεο! Ο μικρος εχει παλι εκδρομη την Δευτερα, θα πανε σ ενα φουρνο στη γειτονιας μας επειδη ειναι η παγκοσμια μερα αρτου. Εχει ηδη καταχαρει! Σημερα δεν τρωμε τιποτα, κανουμε διαιτα χαχα πλακα κανω. Δεν μαγειρεψα ομως γιατι το παιδι εχει ωραιο γιουβετσι κοτοπουλο στο σχολειο κι εγω θα φαω κατι προχειρο στη δουλεια! το βραδυ θα εχουμε παρεα και θα παραγγειλουμε πιτιγυρα! Περιεργως εχω καλη ψυχολογια παρολο που περασα εχτες και απο τον συμβολαιογραφο καθως πλησιαζει το δικαστηριο αλλα δεν πτοηθηκα αυτη τη φορα!

Η ιδεα του να βαζουμε το εβδομαδιαιο προγραμμα ειναι πολυ καλη διοτι θα βοηθηθουμε ολοι.

Εβιρι εχεις δικιο για τις φοβιες σου, η αληθεια ειναι οτι κι εγω θα το σκεφτομουνα, δικοπο μαχαιρι ειναι η αποφαση.

Αχ γιατι οταν ξεκιναω να γραψω καποιος ερχεται? Τα λεμε σε λιγο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο μαγειροπαρέακι μας που μεγαλώνει!

Σήμερα φεύγουμε για Εύβοια για το Σαββατοκύριακο. Λέμε να εκμεταλλευτούμε τον καλό καιρό που λένε ότι θα έχει. Φαγάκι έχει από προηγούμενες μέρες στο ψυγείο οπότε δεν έφτιαξα κάτι χτες.

Νίκο ωραίο φαγάκι θα φτιάξεις την Δευτέρα! Να σου πω εγώ τι κάνω με το εβδομαδιαίο φαγητό. Έχω ένα ντοσιέ στο οποίο αρχειοθετώ τις δοκιμασμένες συνταγές. Ανατρέχω λοιπόν κάθε Σάββατο εκεί για να βγάλω 1-2 φαγητά και κανένα σνακ για τα παιδιά. Επιπλέον δοκιμάζω και κάποια νέα συνταγή και κάπως έτσι μου βγαίνει η εβδομάδα.

Νινάκι τις εξωσχολικές δραστηριότητες δεν τις θεωρώ υποχρεωτικές για τα μικρά παιδιά. Και όταν λέω μικρά εννοώ 1η έως 3η δημοτικού. Θεωρώ ότι οι απαιτήσεις που έχουν στο σχολείο είναι πολλές για την ηλικία τους και δεν θα τα πίεζα και για άλλες δραστηρίοτητες, ειδικά όταν πρόκειται να έχουν κι αυτές διάβασμα ( τα αγγλικά για παράδειγμα ). Ούτε τον μικρό μου ούτε την κόρη μου τα πίεσα να ασχοληθούν με κάτι χωρίς να το θέλουν. Δεν τους αρνήθηκα ποτέ όταν μου ζήτησαν να κάνουν κάτι δοκιμάστικά αλλά όταν θέλησαν να διακόψουν τα σταμάτησα. Η κόρη μου δοκίμασε ζωγραφική και μπαλέτο. Δεν της άρεσαν και τελικά στο Γυμνάσιο βρήκε ότι της ταίριαζε ο στίβος με τον οποίο ακόμη ασχολείται. Ο μικρός πήγαινε κι εκείνος στίβο πέρισυ με την αδερφή του και φέτος μας ζητάει να συνεχίσει.

YOTOU καλώς ήρθες κι εδώ! Παλιά γνώριμη από άλλα θέματα πολύ χαίρομαι που είδα ότι έκανες και 2ο παιδάκι! Να τα χαίρεσαι τα ζουζούνια σου!

Εβιράκι το θέμα της τρομοκρατίας είναι όντως ανασταλτικός παράγοντας αλλά από την άλλη θα ζούμε μιά ζωή με τον φόβο? Και στην χώρα που ζείτε δεν είναι λιγότερος ο κίνδυνος.

Φωτεινή την επόμενη φορά θα δοκιμάσω να εμπλουτίσω κι εγώ το λεμονάτο με μουστάρδα. Το κάνω άλλωστε όταν κάνω το κοτόπουλο στον φούρνο.

Sweetberry28 φέτος τα Χριστούγεννα θα έχουν μία πολύ ιδιαίτερη σημασία για σένα! Και όσα θα έρθουν από εδώ και στο εξής...

Ιωαννάκι κράτα την καλή σου ψυχολογία και άσε πίσω σου ότι σου την χαλάει! Σου αξίζουν τα καλύτερα!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια σας ευχαριστω ολες για το καλωσορισμα, αγγελικη μου ευχαριστω για τα κοριτσια μου!

τελικα εχτες εκανα κοτοπουλο στον φουρνο κ μολις κλεισω το μαγαζι θα τηγανισω πατατες. χτες για βραδινο για μενα κ τον συζυγο εφτιαξα μαρουλι με παρμεζανα αυγο καρυδια λαδι κ μπαλσαμικο κ εβαλα μερικες φετουλες ψωμι με βουτηρο κ τυρακι κ φρυγανιστηκαν. κοιμηθηκα στις 1,30 κ τωρα δεν βλεπω μπροστα μου.

Sweetberry28 περιμενεις μωρακι? τι ωραια!!!! με το καλο!

εχω κανει ενα μινι προγραμμα

σαββατο φασολακια λαδερα

κυριακη μοσχαρι κοκκινιστο με πατατες τηγανιτες η ρυζι

δευτερα σουφλε με πεννες τυρια κ κρεμα γαλακτος

τριτη τσιπουρες με χορτα κ πατατες τηγανινες (δεν ειμαστε πολυ του βραστου εμεις, εγω τα τρωω δηλαδη αλλα ο μπαμπας μας κ η μεγαλη οχι)

τεταρτη φακες η γιγαντες

μετα οεο?:confused:

μπορειτε να με λετε Γιώτα

Link to comment
Share on other sites

Γιωτα μπορεις να κανεις κοτοπουλο την Πεμπτη οπως θελεις εσυ μαγειρεμενο και Παρασκευη κανα αρακα ή κανα κεφτε ή μπιφτεκια? ωραια σαλατα εκανες. Επειδη τυχαινει και διαβαζω κι αλλα θεματα και διαβαζω πως κουραζεσαι αρκετα σιγουρα θα σε βολεψει το προγραμμα

Link to comment
Share on other sites

Γιωτα μπορεις να κανεις κοτοπουλο την Πεμπτη οπως θελεις εσυ μαγειρεμενο και Παρασκευη κανα αρακα ή κανα κεφτε ή μπιφτεκια? ωραια σαλατα εκανες. Επειδη τυχαινει και διαβαζω κι αλλα θεματα και διαβαζω πως κουραζεσαι αρκετα σιγουρα θα σε βολεψει το προγραμμα

ναι ιωαννα μου τραβαω μεγαλο λουκι το τελευταιο 6μηνο με αποκορυφωση το τελευταιο 3μηνο.αρακα δεν μπορω κανω γιατι δεν τρωμε κατεψηγμενα μονο φρεσκα κ δεν υπαρχει αρακας τωρα. επισεις πεμπτη κ παρασκευη θελω τα φαγητα να ειναι "ετοιμα" το μεσημερι οχι να καθομαι να τηγανιζω (οπως σημερα!) γιατι ειμαι πρωι-κ απογευμα στο μαγαζι. τωρα που ειδα το προγραμμα θα αλλαξω τις μερες για μεγαλυτερη ευκολια

σαββατο φασολακια λαδερα

κυριακη μοσχαρι κοκκινιστο με πατατες τηγανιτες η ρυζι

δευτερα τσιπουρες με χορτα κ πατατες τηγανινες

τριτη σουφλε

τεταρτη κεφτεδακια (ευχαριστω!) την τεταρτη με χορτα κ πατατες τηγανιτες

πεμπτη φακες η γιγαντες

παρασκευη φασολακια με κοτοπουλο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ρε κοριτσια εμενα σπάνια μου περισσεύει φαγητο για την αλλη μερα, αντε να μεινει μια μεριδα, κ να πω οτι μαγειρευω λιγο. Αρκετή ποσοτητα. Ειμαστε φαγανοι η αληθεια. Ενα μεγαλο ταψι μουσακα φαγωθηκε το βραδυ που τον έφτιαξα κ την αλλη το μεσημέρι!

Link to comment
Share on other sites

Γιώτα είναι ανάλογα το φαγητό και το ποσα άτομα τρώνε. Υπάρχουν μέρες που μπορεί να μν μείνει τίποτα και σε μας. Αλλά εμείς τρώμε τις καθημερινές 1 φορά την ημέρα κατά τις 5 το απόγευμα που γυρίζουμε από την δουλειά. Τα παιδιά βέβαια τρώνε όταν επιστρέφουν απο το σχολείο αλλά κανένας από τους δυό τους δεν τρώει πολύ.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γιώτα είναι ανάλογα το φαγητό και το ποσα άτομα τρώνε. Υπάρχουν μέρες που μπορεί να μν μείνει τίποτα και σε μας. Αλλά εμείς τρώμε τις καθημερινές 1 φορά την ημέρα κατά τις 5 το απόγευμα που γυρίζουμε από την δουλειά. Τα παιδιά βέβαια τρώνε όταν επιστρέφουν απο το σχολείο αλλά κανένας από τους δυό τους δεν τρώει πολύ.

Ναι οντως, εγω δινω κ στην μεγαλη το βραδυ απο το μεσημεριανό κ στην μικρη την αλλη μερα αν περισσέψει. Εμεις δεν τρωμε φαγητο το βραδυ, συνηθως φτιαχνω σαλατα, τοστ, ντακο, ομελετα κτλ. Μολις εσβησα τα φασολάκια κ λεω να παω να ξεραθω γιατι η μεγαλη μου ειναι ψιλοαρρωστουλα κ εχτες το βραδυ δεν κοιμηθηκα καλα, 3-4 ωρες κ αυτες στο κρεββάτι της.

Εβιρι εριξα μια ματια στο μπλογκ σου, τι να σου πω κοπέλα μου εχεις μεγαλο ταλέντο! Συγχαρητήρια! (κ εγω δεν θα την αφηνα 14χρ να παει μονη της σε ξενη χωρα με ολα αυτα που γινονται, αλλα κ πριν την τρομοκρατία παλι δεν θα την αφηνα. Θεωρω οτι ειναι πολυ μικρο το παιδί για τετοιες εξορμήσεις )

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα.

Το φαγητό μας σήμερα ήταν μακαρόνια με σάλτσα. Έβρασα και κόκκινα φααόλια και στο δικό μου πιάτο αντί για τυρί έβαλα τριμμένο καρύδι συν τα φασόλια κι έγινε πολύ ωραίο.

Σας έλεγα χτες για φωτογραφία των χεριών μου. Ρε παιδιά πήγα για εξετάσεις αίματος (ρουτίνας) και κατέληξα έτσι. Οι μελανιές είναι απερίγραπτες και στη φωτογραφία χάνουν το έντονο χρώμα τους εξαιτίας του φλας. Δε μου έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο.

IMG_3977.JPGIMG_3986.JPG

Θα συνεχίσω τώρα το σχολιασμό από εκεί που σταμάτηαα χτες.

Άραγε αυτή η δασκάλα που σε είχε κοροιδέψει τότε, να ζει να δει τι εξέλιξη είχες? Αν και, αν ήταν σωστή παιδαγωγός, θα έπρεπε να σε είχε ενθαρρύνει να πραγματοποιήσεις τα όνειρά σου και όχι να γελάσει μαζί σου!

Συμφωνώ μαζί σου, δυστυχώς έχουμε αρκετούς υπέρμετρα είρωνες δασκάλους/καθηγητές είρωνες.

Ζει Αγγελική μου. Την πέτυχα μια φορά τυχαία πέρυσι. Είναι πλέον ηλικιωμένη. Την πέτυχα σε βιβλιοπωλείο να αγοράζει βιβλίο μου. Την ευχαρίστησα, την φίλησα και έφυγα :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Έπρεπε να της το κάνεις δώρο Νίκο για να ντροπιαστεί.

Κορίτσια το ειπα στην Χριστινα για το προγραμμα και συμφωνησε. Ετσι θα σταματήσει κάθε πρωί η μαχη των αιώνων

-να κάνουμε όσπρια

-κρέας

-όσπρια κάθε μέρα κρέας; λιοντάρι είσαι;

-εγώ φακές δεν τρώω θα κάνω αυγά. Πριν δυο μερες δεν καναμε φασολαδα

Ναι αλλά μπορείς να φας και τα δυο π.χ.λίγες φακές και ενα ή δύο τηγανητά αυγά ή όσπρια που να έχουν και κρέας μέσα. Έτσι θα είστε όλοι ευχαριστημένοι.

Έχεις δοκιμάσει χοιρινό με γίγαντες; Είναι μούρλια!!!!!!!!!!!!

Νικο εισαι απίστευτος !!!! Πολυ μ αρεσει ο τροπος που γραφεις !!

Συμφωνώ κι εγώ. Είναι σαν να τον έβλεπα.

Νίκο εμένα μου κάνει εντύπωση πόσο βαριές είναι οι τσάντες πια των παιδιών, που χρειάζονται πλέον τσάντα με ροδάκια, για να πάνε σχολείο...

Να τώρα ένα καλό σύστημα του εξωτερικού. Έχουν ντουλαπάκια ατομικά στους διαδρόμους του σχολείου και κάθε παιδί έχει το δικό του λουκετάκι με κωδικό που ανοίγει και βάζει μέσα τα βιβλία της εβδομάδας, εκτός από αυτά που χρειάζεται για την επόμενη μέρα.

Έτσι δε χρειάζεται να κουβαλάει στο σπίτι αυτά που θα χρειαστεί σε δύο ή τρεις μέρες.

Η δική μου κόρη βέβαια δεν αφήνει τόσα πολλά στο σχολείο γιατί πολλές φορές κάνει και κάποια μαθήματα των επομένων ημερών.

και δεν λέω τι άλλα κάνουν εκτός σχολείου, που όμως είναι απαραίτητα, όπως αθλητισμός, αγγλικά, μουσική, κ.ο.κ. Έχουν καταντήσει full time job πλέον! Και φτάνουν στο τέλος σε κάποιες εισαγωγικές εξετάσεις, όπου πιο πριν κανείς δεν του βοηθάει να αποφασίσουν πού να πάνε και τι θα τους βοηθήσει να αποφασίσουν... έχω την ανιψιά μου, που πέρασε στο Φυσικό, επειδή ήταν καλή μαθήτρια, αλλά ποιό τομέα θα ακολουθήσει, ακόμα δεν ξέρει! Άστα... πονεμένη ιστορία!

Έχω ένα οικογενειακό φίλο που έχει κάνει μια πολύ καλή και πρωτοποριακή δουλειά. Παραδίδει κάτι σαν ενημέρωση στους μαθητές Λυκείου σχετικά με τις σπουδές τους και με το τι θα συναντήσουν μέσα στις σχολές που θα ακολουθήσουν αλλά και την πρακτική εφαρμογή των σπουδών τους στην αγορά εργασίας, διότι πολλές φορές οι σπουδαστές δεν ξέρουν τι θα αντιμετωπίσουν μέσα στη σχολή και έξω στην πραγματική ζωή. Έχουν άλλες προσδοκίες ή λανθασμένες πληροφορίες.

Αυτές οι ενημερώσεις/σεμινάρια γίνονται κάποια Σ/Κτο χρόνο όχι συνέχεια.

Σημερα ειχαμε μουσακά, έγινε τελειος φάγανε κ τα δυο παιδια η μια 5χρ κ η αλλη 1.5χρ.

Καλησπέρα Γιοτου καλωσόρισε στο μαγειροκαφέ. Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου.

Φωτεινή μου σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Εχει ταξιδέψει κι εσυ πουλάκι μου πολυ ωραια τα μερη που εχεις παει, Βουδαπέστη δεν εχω παει ακομα απιστευτο?

Η αλήθεια είναι ότι έχω ταξιδέψει σε 13 χώρες κι έχω δει πανέμορφα μέρη.

εχω ακουσει τα καλυτερα απο Αυστρία εχω φτασει μεχρι Salzburg ονειρο κι αυτο! Την επομενη φορα στο χωριο που ανέφερες.

Από Αυστρία μας άρεσε πολύ και το Bregenz. Ειναι δίπλα στη λίμνη τη Bodensee. Έχουμε κάνει το γύρο αυτής της λίμνης. Πήγαμε και στο Dornbirn αλλά δεν έλεγε τιποτα, απλά ξεμουδιάσαμε λίγο από το αυτοκίνητο.

Η Βιέννη σε ταξιδεύει σε άλλο αιώνα, πολύ ρομαντική πόλη. Το Σάλτσμπουργκ μας άρεσε κι εμάς πολύ. Ήταν μια ξεχωριστή πρωτοχρονιά εκεί. Πάνω στο κάστρο οι στρατιώτες το απόγευμα πριν νυχτώσει για παραμονή πρωτοχρονιάς, έριχναν βολές με τα κανόνια και τους απαντούσαν από το απέναντι κάστρο με άλλους κανονιοβολισμούς. Τη νύχτα που αλλαξε ο χρόνος άρχισαν τα βεγγαλικά και ο ροκ συγκρότημα που έπαιζε στη σκηνή κάτω από το κάστρο στην κεντρική πλατεία έβαλε βαλς και όλοι χόρευαν, νέοι γέροι άπαντες. Ακόμα κι εγώ με τον άντρα μου κι εκείνος με τις κόρες μας.

Σήμερα φεύγουμε για Εύβοια για το Σαββατοκύριακο. Λέμε να εκμεταλλευτούμε τον καλό καιρό που λένε ότι θα έχει.

Να περάσετε ένα τέλειο και χαρούμενο Σ/Κ και να ξεκουραστείτε όσο γίνεται. Καλό ταξίδι.

Εβιράκι το θέμα της τρομοκρατίας είναι όντως ανασταλτικός παράγοντας αλλά από την άλλη θα ζούμε μιά ζωή με τον φόβο? Και στην χώρα που ζείτε δεν είναι λιγότερος ο κίνδυνος.

Άσε κι εδώ μία από τα ίδια είναι. Πρόσφατα διάβαζα κάπου ότι οι Ισλαμιστές προτρέπουν τα παιδιά να μην έρχονται στη Μέση Ανατολή για εκπαίδευση αλλά να μένουν στις χώρες που κατοικούν και να γίνονται καμικάζι σε σχολεία, νοσοκομεία κλπ.

Αμάν να περάσει κι αυτός ο χρόνος να γυρίσουμε.

Μολις εσβησα τα φασολάκια κ λεω να παω να ξεραθω γιατι η μεγαλη μου ειναι ψιλοαρρωστουλα κ εχτες το βραδυ δεν κοιμηθηκα καλα, 3-4 ωρες κ αυτες στο κρεββάτι της.

Περαστικά της να είναι.

Συγχαρητήρια!

Σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.

(κ εγω δεν θα την αφηνα 14χρ να παει μονη της σε ξενη χωρα με ολα αυτα που γινονται, αλλα κ πριν την τρομοκρατία παλι δεν θα την αφηνα. Θεωρω οτι ειναι πολυ μικρο το παιδί για τετοιες εξορμήσεις )

Έτσι ακριβώς.!!

Link to comment
Share on other sites

Eviri το έχω πάθει κι εγω αυτος που σου εκανε την ενεση μαλλον ηταν αγαρμπος σου έσπασε καποια φλέβα θα εχεις για καποιες μερες μελανιά εμενα κράτησε δεκα μερες !

Πολυ ομορφα τα περιγράφεις τελεια παντα να κανετε ταξιδια εξαλλου περα απο την δουλεια και τις υποχρεωσεις πρεπει να περναμε και λιγο ομορφα να κανουμε κατι για τους εαυτούς μας.

Κοριτσια εσεις που ειστε παλιες νοικοκυρές θα ξεκινησω πλύσιμο τα βρεφικά κορμάκια τις νυχτικες τις κουβερτούλες κλπ... Εχω παρει Αρκάδι σε σκονη για μωρα να τα πλύνω για αρχη επειδη ειναι βαμβακερά στους 30 βαθμους για λιγα λεπτα (15 λεπτο προγραμμα πλυντηρίου) ισα ισα να φυγει η μυρωδιά δλδ γιατι δεν ειναι λερωμένα... Η να τα παω σε καθαριστήριο?

Επισης εχω μια ρόμπα και κατι κουβερτες fleece αυτα πως τα πλενω? να τα παω καθαριστήριο γιατι ειναι τοσο απλα και δεν θελω να πάθουν κατι.


[sIGPIC][/sIGPIC]N3Znp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...