Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 41 λεπτά , baby_love είπε:

      Καλησπερα και καλο μηνα! Γραφω πρωτη φορα και χρειαζομαι τη βοηθεια σας. Ειμαι 35 χρονων και εχω κανει  3 εξωσωματικες στον κ. Μ.Μ. χωρις καμια εμβρυομεταφορα. Στην πρωτη εξωσωματκη εφαρμοσαμε  πρωτοκολλο ανταγωνιστη με gonal  175 μοναδες  για 3 μερες, 200 μοναδες για 5 μερες και φτασαμε εως 225 μοναδες  τις τελευταιες μερες,  πηραμε 19 ωαρια απο τα οποια γονιμοποιηθηκαν τα 14 και δεν προχωρησε κανενα μετα την δευτερη ημερα. Συγχρονως επαθα υπερδιεγερση ωοθηκων. Στην δευτερη εξωσωματικη o εμβρυολογος ζητησε λιγοτερα ωαρια και καλυτερη ποιοτητα και δοκιμασαμε gonal 150 μοναδες ολες τις μερες και τις τελευταιες 2 μερες 220 μοναδες. Πηραμε 14 ωαρια γονιμοποιηθηκαν τα 4 και δεν προχωρησε κανενα μετα την δευτερη μερα. Στην τριτη προσπαθεια με φυσικο κυκλο πηραμε 1 ωαριο το οποιο ειχε την καλυτερη εικονα καθως εγινε ενα υγιεστατο εμβρυακι , αλλα ετα την τεταρτη μερα  δεν προχωρησε. Δεν βρηκαμε καποια αιτια για την κακη ποιοτητα ωαριων. Το σπερμα ειναι πολυ καλο, εχω καλη Αμη και δεν βρισκουμε καποιον αλλο παραγοντα που να ευθυνεται. Τωρα προκειται να κανουμε εξεταση καρυοτυπου. Σκεφτηκα να παρω και αλλη μια γνωμη και επισκεφτηκα τον κ Σφ. ο οποιος μου προτεινε να εφαρμοσουμε μια διαφορετικη δοσολογια με 300 μοναδες την ημερα. Δεν γνωριζω και αναρωτιεμαι εαν ειναι μια συνηθισμενη δοσολογια και δη για τη βελτιωση της ποιοτητας των ωαριων. Δεν υπαρχει παλι κινδυνος να παθω υπερδιεγερση? Εχει καποια απο εσας παρομοια εμπειρια? Αναμενω την οποια βοηθεια και συμβουλη.  Ευχομαι απο καρδιας σε ολες μας την πραγματοποιηση του ονειρου μας.

      Χωρίς να γνωρίζω πολλά, πιστεύω πως δεν σου έχει ταιριάξει ακόμα πρωτόκολλο. Ο Σφ είναι αν μη τι άλλο έμπειρος. Αν δουν σημάδια υπερδιέγερσης θα σου μειώσουν τη δόση. Το θετικό είναι πως δίνεις πολλά ωάρια. Έχεις σύνδρομο πολυκυστικων?

      Το σπέρμα το έχετε ελέγξει σε πιστοποιημενο ανδρολογικο εργαστήριο? Dfi, καλλιέργεια κτλ κάνατε?

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημερα σας!!

Νικο πραγματικα χαρηκα πολυ για τα νεα σου! Ολα τα παιδια πρεπει να τα βαλουν σε καλουπι και να φερονται σαν να ειναι ρομποτ και δεν σεβονται τους χαρακτηρες τους. Τι απαισια παιδαγωγο που ειχες! Καλα εκανες και εφτιαξες τουρτα, ασε το παιδι να καλλιεργησει το χαρακτηρα του οπως εκανες κι εσυ. Και οι δυο του γονεις πετυχατε ετσι θα πετυχει και το παιδι σου!

Σημερα τρωμε κεφτεδακια με σαλτσα που ειχα ετοιμα στην καταψυξη με ρυζι.

Ειστε ολες καλα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Ιωάννα δυστυχώς το εκπαιδευτικό σύστημα αποτρέπει τα παιδιά από το να κυνηγούν τα όνειρά τους, ειδικά αν αυτά είναι προς τον καλλιτεχνικό τομέα. Και δεν είναι μόνο το σύστημα αλλά και οι ίδιοι οι γονείς που σπάνια ενθαρρύνουν τα παιδιά τους προς αυτήν την κατεύθυνση.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα όμορφες!

Ναι έτσι είναι ακριβώς...τα πιέζουν τόσο πολύ που τα τσουβαλιάζουν όλα τα παιδάκια δίχως να κοιτάξουν που το καθενα μπορεί να λάμψει. Και όχι μόνο! Έτσι τους δημιουργουν και ανασφάλειες :mad: Κρίμα... :(

Σχετικά με τις μαγειρικές μας έχει πάει η ώρα 11.28 και ακόμα τσακονωμαστε με την Χριστίνα τι θα κάνουμε!

Παιδιά θα σας πω το εξής.

Σαν παιδί άκουγα την μάνα μου να λέει "Αυτό το τι θα φάμε σήμερα είναι το μεγαλύτερο βάσανο"

Και σκεφτόμουν "μα καλά! αυτό είναι βάσανο??αυτο είναι...παιχνιδάκι. Απλά μαγείρεψε κατι μη το κανεις θεμα"

Λοιπον τώρα το μετανοιώνω φρικτά!

Τι ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ ειναι αυτο το "τι θα κάνουμε σήμεραααα οεο??" :shock::shock::shock:

Κορίτσια δεν παλεύεται αυτό το πράγμα να ψάχνεις κάθε μέρα τι θα κάνεις! Και εγώ σαν μπαμπάς που δουλεύω απο το σπίτι δηλώνω επίσημα "μαγειροπονοκεφαλιασμενος" :?:???::?

Link to comment
Share on other sites

Νίκο αυτό το καθημερινό ερώτημα είναι όντως σπαζοκεφαλιά από τις λίγες. Γιατί πρέπει να φτιάξεις κάτι που θα αρέσει σε όλους, δεν θα το έχεις φτιάξει πολύ πρόσφατα γιατί θα ακούσεις το " πάλι αυτό? " και φυσικά αν είναι καθημερινή κάτι που δεν θα σου φάει και πολύ χρόνο! :?:-?:?:-?:?:-?:?:-?:?:-?


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλημεραααα !!

νικο πολυ ευχαριστα τα νεα σου !!! μπραβο για το γιο σου ,τουλαχιστον ομως ησυχασατε κ εσεις κ επισημα πλεον με την βουλα του αναπτυξιλογου !!Ειδες πως τα φερνει η ζωη τελικα; Δυστυχως υπαρχουν πολλοι τετοιοι εκπαιδευτικοι .. Για πες μα τι τουρτα εφτιαξες μα ζηλεψουμε;

Αγγελικη ωραιο εγινε το λεμονατο ε; δοκιμασε το κ με χοιρινο που σου εγραψα χτες θα παθεις πλακα !!

Ιωαννακι πολυ ωραιο φαγακι εχεις σημερα, καιρο εχω να κανω κεφτεδακια.

Σημερα το μενου εχει μπιφτεκια στο φουρνο με πατατες κ εψησα κ λουκανικοπιτες απο την καταψυξη για σνακ για τους αντρες .

Εβγαλα χτες το βραδυ κ το σπανακι απο την καταψυξη κ το πρωι που σηκωθηκα το εφτιαξα κιολας σπανακορυζο για να εχω το απογευμα ελευθερο μιας κ προεκυψε κατι κ ο χρονος μου ειναι περιορισμενος οποτε ξενοιασα κ απο φαγητο για το βράδυ και αυριο.

Νικο εμενα το εβδομαδιαιο πλανο μαγειρεματος με εχει γλιτωσει πολλες φορες απο αυτο τον πονοκεφαλο! Διαφορετικα καθε μερα αυτο ρωταω,δεν ξερω τι να φτιαξω που να ειναι γρηγορο κ να το τρωνε ολοι κ να μην εχει φτιαχτει προσφατα οπως ειπε κ η Αγγελικη. Δοκιμαστε το με την Χριστινα κ θα δειτε πως θα σας λυσει τα χερια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαγειρικη το πρωι για μενα ειναι σκοτωμα!

Νικο αυτο που λεει η Τζενη πραγματικα σωζει, εφαρμοστε το γιατι δεν βγαινεις καθε λιγο και λιγακι για ψωνια, εχεις το πλανο σου και τις ωρες σου προγραμματισμενες και γλυτωνεις το τι θα φαμε σημερα με το τι θα φαμε αυτη τη βδομαδα, πονοκεφαλιαζεις κοινως μονο μια φορα τη βδομαδα!

Εφτιαξε η μερα, το πρωι ειχε αρκετη δροσια και τωρα ζεστη.

Link to comment
Share on other sites

νικο πολυ ευχαριστα τα νεα σου !!! μπραβο για το γιο σου ,τουλαχιστον ομως ησυχασατε κ εσεις κ επισημα πλεον με την βουλα του αναπτυξιλογου !!Ειδες πως τα φερνει η ζωη τελικα; Δυστυχως υπαρχουν πολλοι τετοιοι εκπαιδευτικοι .. Για πες μα τι τουρτα εφτιαξες μα ζηλεψουμε;

Τζένη μου έκανα τούρτα σοκολατίνα!! Και βγήκε τέλεια! Δοκίμασα να κάνω καραμέλα αλλά η καραμέλα βγήκε χαλια. Την δοκίμασα την κρέμα και ηταν χαλια πολυ γλυκια και κάπως κολλώδης οπότε δεν την εβαλα στο πεντεσπάνι χτύπησα μια κρέμα σοκολατένια και την έστρωσα. Και γλάσο μαύρο σοκολατενιο απο πανω (που το ΛΑΤΡΕΥΩ αυτο το γλασο) και δεν το κρύβω κορίτσια...μπόλικο ρούμι!

Παιδια ειναι η αμαρτια μου αυτη! Το αλκοόλ δεν το εχω πλησιασει ποτε μου αλλα στα γλυκα ειμαι 100% αλκοολικός :-P:razz: Οταν μου βαλεις ρουμι κονιακ αυτα τα ποτα με το λεμονι (δεν ξερω καν πως τα λενε) ολα αυτα τα λατρευω

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια το ειπα στην Χριστινα για το προγραμμα και συμφωνησε. Ετσι θα σταματήσει κάθε πρωί η μαχη των αιώνων

-να κάνουμε όσπρια

-κρέας

-όσπρια κάθε μέρα κρέας; λιοντάρι είσαι;

-εγώ φακές δεν τρώω θα κάνω αυγά. Πριν δυο μερες δεν καναμε φασολαδα

-Δεν θα βγαλουμε ακρη! Παω να βαλω ενα κομματι τουρτα. Θελεις να σου κανω καφέ;

-.....(πήγαινω με αργά και μουλωχτά βήματα προς την πόρτα)

-Νικοοοοοοοοοοοοοοο! Δεν το πιστεύω ποτε την εφαγες!!!

- :roll::roll::roll::cool:

Σας φιλώ όλες! Πάω να τελειώσω ένα βιβλίο που ήρθε σήμερα και με έχει ενθουσιασει! Φιλιααα

Link to comment
Share on other sites

Νικο εισαι απίστευτος !!!! Πολυ μ αρεσει ο τροπος που γραφεις !!

Κοριτσια ξυπναω 6:30 κ απο το σπιτι φευγουμε 7:40. Κ εγω σπανια θα μαγειρεψω το πρωι η θα κανω καποια προετοιμασια αλλα μερικες φορες βοηθαει πολυ ! Σημερα ηταν ετοιμο το σπανακι τσιγαρισμενο , οποτε το εβαλα στην κατσαρολα ,το ζεστανα λιγο,εριξα ντοματα κ βραστο νερο ,το ρυζι κ το αφησα να βρασει.Μεχρι να κανω το γαλα του μικρου στην ουσια εριξα το ρυζι, κ μεχρι να παρουν τα παιδια πρωινο να ετοιμαστουν εγινε το φαγητο χωρις να κανω τιποτα.

Κ τα οσπρια πχ φασολαδα βολευει να αλλαξεις το νερο κ να τα αφησεις να παρουν μια βραση.Μετα ειναι σχεδον ετοιμα γιατι τα αφηνεις πανω στο ματι κ μισοβραζουνε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τζενάκι εγώ ξυπνάω 7 και 7,45 έχουν φάει το πρωινό τα παιδιά και φεύγουμε ο καθένας για τις δουλειές και τα σχολεία μας! Οπότε σε τρία τέταρτα δεν πάιζει να κάνω και φαγητο!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Τζενάκι εγώ ξυπνάω 7 και 7,45 έχουν φάει το πρωινό τα παιδιά και φεύγουμε ο καθένας για τις δουλειές και τα σχολεία μας! Οπότε σε τρία τέταρτα δεν πάιζει να κάνω και φαγητο!

Αγγελική μου εγώ 7 ξυπνάω αλλά δεν τα καταφέρνω με τους χρόνους. με τούτα και με κείνα κάθε μέρα καταλήγουμε στο τσακ στο σχολείο :D

Μολις καναμε το προγραμμα φαγητου της εβδομαδας που ερχεται!!! Δευτέρα κάνουμε (δηλ. κανω) νοστιμο στοιφαδο μοσχαρι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες σε όλους:D

Τι ωραία που μαζευτήκαμε πάλι μπόλικο, παλιοί και νέοι, να τα τα λέμε... μου αρέσει αυτό το παρεάκι τελικά!:tongue:

Λοιπόν τα μαγειρικά μας είχαν σήμερα μπουτάκια κοτόπουλου ψητά, ρύζι και σαλατούλα. Χτες έκανα παστίτσιο, οπότε θα μας κρατήσει για τις επόμενες μέρες, με κάποια συμπληρώματα.

Καλημέρα!

Θα πρωτοτυπήσω σημερα. Να σας πω ότι εδω βρεχει καταρρακτωδώς! Βρε παιδιά πολύ νερό. Κι ειναι ακομα Οκτώβριος. Είδα ότι έκανε φοβερές καταστροφές στην ευρύτερη περιοχή και σε σκεφτόμουν!

Sweetberry μου οχι δεν ειμαι Κυπρια. Ομολογω ότι τις σεφταλιες τις παιρνω ετοιμες απο τον κρεοπωλη. Δεν εχω αξιωθει να μαθω να φτιαχνω η ιδια αν και μου αρεσουν πολύ. Να μου πεις εδω δεν μπορω ενα τοστ να φτιαξω θα κανω και σεφταλιες;:tongue::tongue::tongue:

Νινα μου και του χρονου με υγεια! Πρωι πρωι με τρελανες με τους μεζεδες σου! Εγω δεν εφτιαξα γλυκο για να συμπαρασταθω σε εσενα.;););)

Αγγελικη ωραιοτατα ολα οσα φαγατε αλλά εγω κρατάω τις κροκετουλες κοτοπουλου. Μπορει να ηρθε η ωρα που η μικρη θα τις δοκιμασει.

Για σημερα σπανακοπιτα και σπανακορυζο. Βρηκαμε επιτελους σπανακι καλό και σχετικά οικονομικό να μου φυγει κι ο καημος.

Φιλια

Ευχαριστώ Φωτεινή μου! Να είμαστε όλοι καλά!

Σήμερα μου κάνει κόλπα το σάιτ του πάρεντς...γράφω, αποθηκεύω και μετά μου γράφει κάτι περίεργα μηνύματα, ότι κάτι δεν έχω κάνει σωστά και τα χάνει... δεν θα τα πάμε καλά...:mad: Το κακό είναι ότι θέλω να σχολιάσω, αλλά δεν τα θυμάμαι...άντε να δούμε...

Τζένη γίνεσαι λίγο "Βέγγος" πάντως για να τα προλάβεις όλα. Εγώ στο έχω πει πολλές φορές: σε θαυμάζω! Τα ρακοκάζανα πάντως ίσως διαφέρουν από περιοχή σε περιοχή... στην Κρήτη τα έχουν ξεκινήσει καιρό και συνεχίζουν...θα μου πεις, με τέτοια ζέστη που έχουν εκεί! Ο μπαμπάς σου θα το κάνει εδώ ή σε κάποιο χωριό?

Νίκο εμένα μου κάνει εντύπωση πόσο βαριές είναι οι τσάντες πια των παιδιών, που χρειάζονται πλέον τσάντα με ροδάκια, για να πάνε σχολείο...και δεν λέω τι άλλα κάνουν εκτός σχολείου, που όμως είναι απαραίτητα, όπως αθλητισμός, αγγλικά, μουσική, κ.ο.κ. Έχουν καταντήσει full time job πλέον! Και φτάνουν στο τέλος σε κάποιες εισαγωγικές εξετάσεις, όπου πιο πριν κανείς δεν του βοηθάει να αποφασίσουν πού να πάνε και τι θα τους βοηθήσει να αποφασίσουν... έχω την ανιψιά μου, που πέρασε στο Φυσικό, επειδή ήταν καλή μαθήτρια, αλλά ποιό τομέα θα ακολουθήσει, ακόμα δεν ξέρει! Άστα... πονεμένη ιστορία!

Για την τούρτα, σχόλιο κανένα!

Ιωάννα μήπως οι τηγανίτες δεν είχαν αρκετό μπέικιν? Για πες μας την επόμενη φορά, πώς θα γίνουν.

Αγγελική πιστεύω ότι αποτρέπουν τα παιδιά από καλλιτεχνικά επαγγέλματα, γιατί πιστεύουν ότι δεν θα είναι προσοδοφόρα... όχι ότι είναι τελείως ψέματα, αλλά υπάρχουν επιλογές και πάλι.

Δεν θυμάμαι άλλα προς το παρόν... ελπίζω να τα κρατήσει αυτά τουλάχιστον που έγραψα.

Φιλιά σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπερα, σας διαβαζω συνεχως! Μια χαρη, εσεις που κανετε εβδ προγραμμα δεν το γραφετε κιόλας να παιρνω καμιά ιδεα? Μου εχουν πεσει πολλά μαζεμενα τελευταια κ εχει μπλοκαρει ο εγκεφαλος! Σημερα ειχαμε μουσακά, έγινε τελειος φάγανε κ τα δυο παιδια η μια 5χρ κ η αλλη 1.5χρ. Ο σύζυγος έγλυφε τα δάχτυλα του. Αυριο τι? Κ πρεπει η να τι φτιάξω τωρα η αυριο το πρωί στις 6 για να προλαβω.

Δευτερα ειχα μακαρονια με κόκκινη σαλτσα, τριτη αυγα με πατάτες τηγανιτες, τεταρτη φασολαδα κ σήμερα μουσακα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπερα, σας διαβαζω συνεχως! Μια χαρη, εσεις που κανετε εβδ προγραμμα δεν το γραφετε κιόλας να παιρνω καμιά ιδεα? Μου εχουν πεσει πολλά μαζεμενα τελευταια κ εχει μπλοκαρει ο εγκεφαλος! Σημερα ειχαμε μουσακά, έγινε τελειος φάγανε κ τα δυο παιδια η μια 5χρ κ η αλλη 1.5χρ. Ο σύζυγος έγλυφε τα δάχτυλα του. Αυριο τι? Κ πρεπει η να τι φτιάξω τωρα η αυριο το πρωί στις 6 για να προλαβω.

Δευτερα ειχα μακαρονια με κόκκινη σαλτσα, τριτη αυγα με πατάτες τηγανιτες, τεταρτη φασολαδα κ σήμερα μουσακα.

Δεν έχεις φτιάξει κρεας η ψαρι, φτιαξε μπριζόλες με πατατες η χοιρινο λεμονάτο με ρυζι.

Αν θες να τηρήσεις την παρασκευη φτιαξε ψαράκι στο φουρνο τσιπουρες πχ με βραστα λαχανικα καρότα, πατατες, μπροκολο. Μιαμ μιαμ

Ναι κοριτσια οσες εχετε εβδομαδιαίο να μας δίνετε ιδεες ακομα και συνταγες αν εχετε καμια καλη εγω δοκιμάζω τα παντα,


[sIGPIC][/sIGPIC]N3Znp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...