Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Papaki2024 είπε:

      @Ele@n

      Είμαι 39 και προσπαθώ 6 χρόνια με εξωσωματικες. Η εμπειρία μου λέει να πας στον καλύτερο γιατρό και να μην περιφέρεσαι δεξιά αριστερά. Ειχαμε γυρίσει όλα τα κέντρα έχω αλλάξει πόσους γιατρούς και κανένας δε μου είχε βρει την ενδομητριωση και όσες προσπάθειες έκανα πήγαιναν στραφη. 

      Στην βρήκε τελικά κάποιος γιατρός? Ποιον έχεις? 

      Καλησπέρα σε όλες! Εδώ και 1 χρόνο πηγαίνω στο Έλενα για τις προσπάθειες εξωσωματικής. Ενώ είμαι ευχαριστημένη με τη γιατρό μου, σκέφτομαι μήπως και δοκιμάσω κάποιον άλλον. Έχετε άποψη για καλό γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο? 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρες!

Πολύ χαίρομαι που έχουμε νέα από τον μοναδικό άντρα της παρέας... Νίκο μας έλειψες!:P

Κατά τα άλλα περίεργο καιρό βλέπω σήμερα... κάτι ανάμεσα σε ζέστη και κρύο... ωραίος καιρός να ιώσεις... με ενοχλούσε ο λαιμός μου το πρωί!:mad:

Σήμερα έχουμε ρεβύθια κοκκινιστά, χτες μακαρονάδα με κυμά.

Καλημέρα!

Πως τα περνάτε;

Εβιρι σκονταψες σε γνωστες φυσιογνωμίες; Να χαιρεσαι και τη μικρη Εβιρινα που ακολουθει τα βηματα σου. Δεν την εκανα ακομα τη σοκολατοπιτα γιατι ασχοληθηκα με άλλα. Πιστευω ομως οτι θα γινει στο εγγυς μέλλον.

Αγγελική πως εισαι εσύ;

Τζενη ωραιο το γιουβετσακι.

Νινα ο δικός σου συζυγος δεν ειναι που κάνει λίγο δίαιτα ή έχω μπερδευτει;Ναι, αλλά δεν έχει να κάνει με τα γλυκά... ούτως ή άλλως δεν του αρέσουν... δυστυχώς για μένα;) Μηπως γιαυτο δεν θελει πολλά γλυκά; Ο δικος μου δεν τρωει καθολου γλυκά, δεν του αρεσουν. Ζητημα να φαει πεντε φορες το χρονο και παντα χωρις σοκολάτα γιατι δεν του αρεσει (γιαυτο τον παντρευτηκα - δεν μου τρωει τη σοκολατα χιχιχι) Η σοκολάτα είναι το χειρότερο του και του δικού μου! Σε αντίθεση με μένα!:P Λες τελικά γενικώς οι άντρες να μην τρώνε σοκολάτα?

Τι κανει το υπολοιπο παρεακι;

Για σημερα μπιφτεκια στο φουρνο με πατατες. Χτες φτιαξαμε με τα παιδια τρουφακια που ηθελαν (μου το ζητουσαν περιπου μια εβδομάδα τωρα) κι εφτιαξα για βραδινο τα τυροπιτακια που εγραψε η Τζενη τις προαλλες. Τα εκανα χωρις αλλαντικά λόγω κορης και αντι για μπαλλακια σε μπαστουνακια. Να τα μας! Εκεί που δεν ξέρεις να φτιάξεις ένα τοστ, μας πέρασες σε αντεπίθεση με τυροπιτάκια και τρουφάκια! Για μαζέψου λίγο!:tongue: Της άρεσαν οποτε πηρε και για κολατσιο μαζι της (τι καλά!). Ηθελα να φτιαξω και τα μηλομπισκοτακια αλλά προτιμησα να ασχοληθώ με τα ρουχα τους γιατι εδω ο καιρος έχει αλλάξει αρκετά και προτιμώ να ειμαι προετοιμασμένη για παν ενδεχομενο.

Φιλια

Καλησπερα κορίτσια.

Σήμερα μαγείρεψα κοτόπουλο με λαχανικά και σάλτσα στην κατσαρόλα.

Πριν από λίγο ανταλλάσαμε μηνύματα με το Νίκο. Μας σκέφτεται όλες και του λείπουμε. Θα ήθελε να μπει και πάλι στο φόρουμ αλλά έχει αρκετές υποχρεώσεις με τη δουλειά του, γράφει και εικονογραφεί συνεχώς. Σε γενικές γραμμές του μετέφερα εγώ τα νέα σας. Να είσαι καλά που του μίλησες και μας θυμήθηκε... παράπονο ήταν αυτό:D

Έχετε τα χαιρετίσματά του και τη σκέψη του.

Σήμερα ήταν η πρώτη μέρα που ανάψαμε καλοριφέρ. Ε μα το σπίτι μετά το αέρισμα έπιασε 16 βαθμούς δεν μπορούσαμε να κάνουμε υπομονή. Ωωω καλό χειμώνα δηλαδή πλέον! Φαντάσου πόσο θα θέλει να μείνει εδώ για πάντα ο αδερφός μου από τη Γερμανία, που ήρθε για λίγες μέρες διακοπών!:D

Το βράδυ είχαμε συνάντηση γονέων στο σχολείο. Θεέ μου πόσο βαριέμαι κάθε φορά. Μας κουβαλάνε και χάνουμε το χρόνο μας για το τίποτα. Μας ενημέρωσαν ότι το φετινό πρόγραμμα έχει δύο ταξίδια το ένα προαιρετικό και το άλλο υποχρεωτικό.

Το προαιρετικό αφορά τα παιδιά που μαθαίνουν γαλλικά κι ενδιαφέρονται να κάνουν ανταλλαγή με άλλους μαθητές στη Γαλλία. Το δεύτερο το υποχρεωτικό είναι η εκδρομή στην Ισπανία. Δεν έμαθα αν είναι πενθημερη ή τριήμερη αλλά δεν έχω όρεξη να καρδιοχτυπάω και δε νομίζω ότι θα την αφήσω. Φαντάζομαι φοβάσαι λίγο και από την άποψη της διεθνούς τρομοκρατίας και όχι μόνο που θα είναι σε ξένη χώρα.

Σας χαιρετώ για απόψε καλή ξεκούραση σε όλες.

Καλημέρα κοριτσαρες! Τι κανετε πως ειστε σημερα?

Εγω σηκωθηκα νωρις ειχε συναυλία το παρεάκι με τα αδεσποτακια εξω απο το σπιτι μας και αποφάσισα να φτιαξω μια σπανακοπιτα με ετοιμο φυλλο παλι... Εμείς το έχουμε μόνιμα το θέμα, αλλά με το δικό μας σκυλί, που είναι σαν ξυπνητήρι πλέον... ειδικά όταν βλέπει την αγαπημένη μου "ρούλα":D

Το μεσημερι θα φτιαξουμε κεφτεδάκια με πατατες και σαλατουλα λάχανο καροτο.

Απο γλυκα περιμενω σημερα τα πεθερικα εχει φτιαξει η πεθερα μου καρυδόπιτα που την κανει πολυ ωραια και ειναι η μονη που τρωω γενικα δεν ειμαι της καρυδοπιτας αλλα αυτη αξιζει. Μιαμ μιαμ... με μία μπάλα παγωτό σοκολάτα, θα την τσάκιζα ευχαρίστως!:P

Κατα τ΄αλλα ηρεμια και ησυχια ο αντρας μου εφοσον δεν πληρωνεται στη δουλεια βρηκε μια αλλη βραδυνη 6-11 και λειπει ολη μερα το πουλάκι μου για να φερει ζεστο ψωμακι σπιτι χιχι. <3

Καλημερα κοριτσια. Το μενου εχει λαπα, φρυγανιες και σκετα μακαρονια. Απ οτι καταλαβατε με κολλησε ο μικρος και ο επομενος ειναι ο πατερας μου. Παιρναμε σουπερ σας λεω. Εμεινα στο κρεβατι 24 ωρες μονοκομματα, δεν εχω παραπονο και ξαπλα και αδυνατισμα! Ηρθα σημερα για λιγο στη δουλεια γιατι λιγο ελειψα και τα εκαναν μην πω πως.

Ειδα οτι ολες ειστε καλα, χαρηκα που διαβασα και την Εβιρι μας με τα κρυα της και τα λεμε αργοτερα. Φιλια!

Άμα σου πω ότι το σκέφτηκα μήπως κολλήσεις και εσύ!:mad: Αλλά σάμπως και είχες άλλη επιλογή? Περαστικά σου! Και ελπίζω να μην κολλήσει ο μπαμπάς!

Αγγελικη μου ευχαριστω!

Φωτεινη εχετε κακοκαιρια εκει? Ολο λενε για κρυα και χαμο γενικοτερα και το μονο που εχει ειναι ζεστη

Εβιρι ειδες που βλεπεις και διασημοτητες? Τραβα φωτο και μετα πουλα τες σε κανα κουτσομπολιστικο χιχιχι! Οσο για την εκδρομη αν ειναι καλα οργανωμενη και με αρκετους καθηγητες γιατι να μην παει? Ρωτα τη καταρχην να σου πει τι θελει

Sweetberry τι καλυτερο να ξυπνας με τετοια χορωδια ε? Σου σπανε τα νευρα η οχι? Ωραια τα κεφτεδακια οσο για την σπανακοπιτα καντη οπως σς βολευει

Cacao πως παει η διαιτα? Σε ποια φαση εισαι?

Τζενακι ολα καλα? Γραψε καμμια συνταγη ετσι ευκολη για την καθημερινοτητα μας

Νινακι τι νεα? Ασε μην το κανεις ακομα το γλυκο δεν μπορω να φαω. Αν δεν θελει ο αντρας σου να την κανουμε παρεα να την φαμε μονες μας Βάζε ιδέες!:P Ξέχασα να σου πω για τον λαχανόκηπο, που με είχες ρωτήσει: λοιπόν έβαλα λάχανα, μαρούλια, μπρόκολο, μαιντανό και σπανάκι... ακολουθεί και η ρόκα, γιατί την τρώμε πολύ.

Αστερακι την κανατε την επεμβαση?

Κορίτσια μου όμορφα!! Καλημέρα!

Χάθηκα και μου λείψατε πολύ!! Και σε εμάς έλειψες!!:tongue:

Δεν ξέρω καν πόσους μήνες έχω να μπω!

Σας σκέφτομαι συνέχεια αλλά πλέον οι υποχρεώσεις είναι πολλές και δεν προλαβαίνω με τίποτα.

Αυτή την στιγμή τελειώνω το 45 βιβλίο μου εικονογραφικά και το 1 μου βιβλίο συγγραφικά κυκλοφορεί σε λίγες εβδομάδες. Τώρα γράφω το δεύτερο παιδικό και ένα μυθιστόρημα. Είμαι σε ένα συνεχή δημιουργικό πυρετό γεμάτο deadline. Αν σε αυτά προσθέσετε εμφανίσεις, άρθρα κτλ κτλ θα καταλάβετε γιατί οι βιταμίνες πάνε σύννεφο :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Χθες το βράδυ η εβιρι μας μου έστειλε μήνυμα στο blog και με ρώτησε τι κάνω! Δε σας κρύβω ότι η καρδιά μου σκίρτησε.

Θυμήθηκα την Αγγελικη, την Νινα, την τζένη, την Ιωαννα, την smurfita, την φωτεινούλα μας, ολα τα κορίτσια.

Πέρα από την δουλειά λοιπόν τα νέα μου είναι τα εξής εν τάχει

- Παραμένω έξτρα σούπερ ντούπερ παχύς και μουσάτος

- Τα παιδιά είναι καλά πάμε νήπιο & προ νήπιο

- Η γυναίκα μου έχει γίνει fan εβιρι και αν δεν μπει σε θησαυρούς δεν μαγειρεύει

- εγώ το χασα με μαγειρική το χω ψιλοξεχασει το άθλημα τις προάλλες προσπάθησα να κάμω κέικ βγήκε ένα σιχαμένο πράγμα που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σαν λάστιχο τρακτέρ. Όταν παραδώσω και το νέο βιβλίο μετά θα δοκιμάσω να ξαναμπώ κουζίνα

-Είχαμε πολλές περιπέτειες και με σχολεία, και με άλλα πολλά, και φυσικά για τις παλιές το γνωστό...βόρειο Ευρωπαϊκό μέτωπο (ξέρετε εσείς :wink: )

Πολλα πολλά φιλιά κούκλες!

Να είσαι καλά, που μας σκέφτεσαι και ας μην προλαβαίνεις να μπεις εδώ. Δουλειά να υπάρχει και όλα τα άλλα θα έρθουν. Μεγαλώσαν τα ζουζούνια σου!:P Και η σύζυγος με οδηγό την Εβίρι, πώς να μη γίνει φαν της κουζίνας?:D Οσο για το βόρειο μέτωπο, δεν σχολιάζω τίποτα.... τι να πει η καμένη εξάλλου?:mad:

Καλημέρα παρεακι.

Σας ευχαριστώ για τς ευχές σας .

Τα νέα μας λοιπόν ο μπαμπάς δεν θα κάνει χειρουργείο του δίνουν λίγο χρόνο 4 μήνες να δούμε μηπως με αγωγή κ με διακοπη καπνίσματος αλλαξουν τα πράγματα γιατί έχει πολλά μέτωπα ανοικτά δυο καρωτίδας κ τα πόδια για χειρουργείο:rolleyes:Μακάρι να μη χρειαστεί χειρουργείο! Είναι άνθρωπος όμως που θα ακολουθήσει την αγωγή και θα κόψει το κάπνισμα ή θα σας ζορίζει?

Από φαγητό κοτόπουλο κοκκινιστό με λαχανικά κ πουρέ πατατας σήμερα χθες κοτοσουπα αύριο σουτζουκακια.

Εβιρακι κ γω θα καρδιοχτυπουσα αλλά είμαι σίγουρη ότι την εμπιστεύεται κ αυτά είναι εμπειρίες ζωής τα ξέρεις κ από σένα :tongue: Καλοριφέρ από τώρα ε ;;;

Εδώ λένε ότι χαλαει από σήμερα για να δούμε! Λένε για το περίεργο καιρικό φαινόμενο... για να δούμε τι θα γίνει!

Περαστικα Ιωάννα ξεκίνησαν τα σχολεια κ οι ιωσεις μαζί κ το αστερακι μου έχει μπούκωμα με αυτόν τον καιρό μία ζεστή μία κρύο :rolleyes:

Sweetberry28 κεφτεδακια ωραία ιδέα μηπως κάνω μισά μισά σουτζουκακια κεφτεδακια

Ωραία ή μακαρονοπιτα Αγγελική με κιμά ή λαχανικά την έκανες;;;

Φωτεινή πολύχρονη ή κορούλα σου να την χαίρεσαι.

Ggeny ωραία ή πίτσα σου έχω καιρό να φάω

Αχ Αγγελική κ γω θα το ήθελα αλλά σχολαω 20:30:rolleyes:

Φιλία σε όλο το παρεακι

Φιλιά σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο, αν δεν τα ξαναπούμε!:tongue:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα!

Παρασκευή σήμερα! Κι εγω θα ηθελα να ειχα σχολάσει και να χουχουλιαζα καπου αλλά που τετοια τυχη...

Νικο τι ωραια που μας εγραψες παλι! Τα ζουζουνακια σου μεγαλωσαν βλέπω. Να σας ζησουν! Εχω καιρο να μπω στο μπλογκ σου ομολογω. Οσο για το μετωπο υπομονη αφου δεν το εχεις και συνεχεια μεσα στα ποδια σου.

Εβιρι ευχαριστουμε για τα νεα για το Νικο. Οσο για τη μικρη αντιλαμβανομαι τους φοβους σου, που αφορουν πιστευω περισσοτερο την κατασταση που επικρατει, αλλά επειδη ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος βλέποντας και κάνοντας. Θα ειναι ωραια εμπειρια παντως.

Ιωαννα μου περαστικά! Δεν γλίτωσες τελικά ε; Σε εμας ψιλόβρεχε το πρωι, τωρα οχι αλλά λενε οτι αργοτερα θα ενταθούν τα φαινομενα. Παντως η θερμοκρασια εχει πεσει αισθητα σημερα.

Αστερακι ευχαριστώ για τις ευχες. Ευχομαι να πανε ολα καλά με τον παππου. Ζηλεψα τον πουρε το φανταζεσαι;

Αγγελική εχω καιρο να κανω σουπιες και τις σκεφτομαι αλλά δεν τις πολυτρωνε οι αλλοι και βαριεμαι την γκρινια. Τη μακαρονοπιτα πως την κάνεις; Μου εχουν δώσει μια συνταγη αλλά δεν ελεγε για τυρια. Για πες.

Τζενη η μικρη δεν εφαγε τελικά στο σχολειο. Βαρεθηκε λεει. Όντως βρε παιδι μου οι νεες συνταγες δεν ανταποκρινονται στους σημερινους μισθους και δεν βρισκεις και ολα τα υλικα σε ολες τις περιοχες (να πω και τον πονο μου)

Νινα τι νεα;

Sweetberry σκυλοσυναυλια ε; Τι χαρουμενο ξύπνημα! Μπραβο που βρηκε ο αντρας σου δουλεια αλλά κριμα που χρειαζεται να δουλευει τοσες ωρες και σχεδον να μη βλεπεστε. Ωραια τα κεφτεδακια. Κι εγω δεν ειμαι φαν της καρυδοπιτας αλλά τη φτιαχνω γιατι αρεσει στους υπολοιπους. Εδω παραδοσιακο γλυκο ειναι η αμυγδαλοπιτα.

Χτες ειχαμε μπιφτεκια με πατατες στο φουρνο. Για σημερα δεν ξερω.

Φιλια και καλό ΣΚ!


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε αστερακι ετσι οπως το διαβασα αλλο καταλαβα και τρομαξα. Μακαρι να παει συμφωνα με τις οδηγιες των γιατρων και να το γλυτωσει

Νινα καταπληκτικος ο κηπος σου, μπραβο βρε κοριτσι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσάρες ξαναμπήκα!

Γενικά σήμερα έχω αφήσει πένες μολύβια πινέλα και τηλέφωνα στην άκρη όσο γίνεται και έχω τα μάτια μου στο φορουμ.

Προσπαθώ να τα διαβάσω όλα ώστε να μπορέσω να ξαναμπώ λίγο στον ρυθμό της κουβέντας.

Σήμερα ο γιος έκανε εμετό στο σχολείο και τον πήραμε νωρίς νωρίς. Φοβάμαι ότι ξεκινά η επέλαση των ιώσεων. Έχω έχω αρχίσει και βήχω και προσπαθώ να μην με ρίξει κάτω γιατί έχω συναντήσεις από Δευτέρα με τον εκδότη μου και δεν μπορώ να τις καθυστερήσω (είμαστε ήδη οριακά όσον αφορά τις προθεσμίες).

Σήμερα κάναμε χοιρινο τηγανιά αλλά άκυρο γιατί λόγω ίωσης του μικρού το βάλαμε ψυγείο και το γυρίσαμε σε...λαπά! Έλεγα να κάνω ένα γύρο τους θησαυρούς να βρω κάτι πιο απλό να κάνω σε γλυκό ώστε να επιστρέψω στην κουζίνα. μου έλειψε πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους! Άρχισαν οι ιώσεις δυστυχως θελει προσοχη αυτη την εποχη που αλλαζει ο καιρος για τα καλα.

Σημερα λειπει ο αντρας μου και θα φτιαξω για μενα κοτοπουλο στηθος φιλετο με ρυζι θα το φτιαξω το κοτοπουλο με καρυ σόγια σως μελι κλπ.

Αγγελικη μου ειμαι 10 χρονια στον χώρο του τουρισμου συγκεκριμενα ταξιδιωτικός σύμβουλος εξού και τα ταξιδια με συνοδείες γκρουπ κλπ. Χιχι

Αλλα εκτος απο αυτο γενικα μου αρεσουν παρα πολυ και οποτε μπορω δλδ εχω χρηματα και χρονο πηγαινω και ενα ταξιδι.

Το πιο ωραιο μερος στην Ευρωπη για μενα ειναι η Ρωμη για Άνοιξη και η Μπριζ στο Βελγιο παραμυθένια για Χειμωνα.

φθινοπωρο θα ελεγα το Παρισι, και Καλοκαιρι ΕΛΛΑΔΑ Και μονο!


[sIGPIC][/sIGPIC]N3Znp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάρες όμορφες!

Σήμερα είναι η τελευταία μέρα τεμπελιάς αφού από αύριο το νέο μου βιβλίο μπαίνει στο τυπογραφείο και αρχίζει το δημιουργικό τρέξιμο. Αυτή τη φορά είναι και συγγραφικά και εικονογραφικά δικό μου, οπότε διπλή η χαρά αλλά...διπλές και οι ευθύνες και το τρέξιμο σε όλα του τα στάδια...

Σήμερα είμαστε πολύ καλύτερα. Μόνος βήχα έχουμε και οι 4 αλλά τουλάχιστον δεν τρέχουμε με εμετούς (που είχαμε πριν δύο μέρες) κτλ.

Έκανα μια λεμον παι ΣΟΥΠΕΡ και σήμερα θα περάσω σε μια πάστα φλώρα γιατί πάει πολύ με τον καφέ και ο καφές πάει...σύννεφο τον τελευταίο χρόνο.

Τι θα μαγειρέψω ακόμα, δεν έχω ιδέα (σήμερα μαγειρεύω εγώ) Έχω μοσχαράκι στην κατάψυξη θα το βγάλω και θα πάω μια από θησαυρούς να δω τι μπορώ να το κάμω.

Γενικά η επιστροφή στην κουζίνα με έχει βοηθήσει πολύ. Η πίεση της δουλειάς είναι τεράστια, όχι όσον αφορά την ίδια την δουλειά αλλά την αντιμετώπιση αυτών που έρχονται από την δουλειά...ιδιαίτερα όταν είσαι ένας άνθρωπος εσωστρεφής και αρκετά ντροπαλός θέλει δύναμη να ανταπεξέλθεις σε κάποιους τομείς...αλλά νομίζω ότι σιγά σιγά το καταφέρνω. Η κουζίνα μου με βοήθησε πολύ!

Φιλιά κούκλες!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Εδω βρέχει καταρρακτωδώς τώρα. Την Παρασκευή εκανε μεγαλη κακοκαιρία κι ορισμένα χωρια ειχαν σοβαρο πρόβλημα.

Sweetberry ωραίο επάγγελμα εχεις αν και παρα πολυ ιδιαίτερο λόγω των επιθυμιων του κοσμου. Κι εμενα μου αρεσουν πολύ τα ταξιδια αλλά εχω χρόνια να παω.

Νικο καλή επιτυχία στο νέο σου βιβλίο. Χαρηκα παρα πολύ που μας ξαναέγραψες! Εγω πιστευω οτι μια χαρα θα τα πας σε όλα. Οντως η ενασχοληση με την κουζινα ειναι αγχολυτική και εν μερει έμπνευση!

Νινα γελασα με αυτο που εγραψες. Ειδες προοδους που κάνω;

Αγγελικη ευχαριστω για τη συνταγη. Θα μπει στο προγραμμα κι αυτη γιατι μπορει να τη φαει η κορη.

Στα μαγειρικά μας τωρα: το Σαββατο συκώτι με πατατουλες, την Κυριακή τορτελίνια με σεφταλιες και για σήμερα σουπα. Εν τω μεταξυ ετοιμασα και μοσχαρι για γιουβετσι και το εβαλα καταψυξη για ευκολία μας.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερουδια! Καλη εβδομαδα να εχουμε,

Νικο και εγω σημερα εφτιαξα τάρτα λεμονι - πραλινα χιχι.

Δεν θα μαγειρεψω τιποτα σημερα θα κανω μια πλουσια σαλατα και θα φαω... Με εχει πιασει βαρεμάρα για φαγητο ειναι μια φαση.ασε που βαραίνω σιγα σιγα αυριο μπαινω 30η εβδομαδα! Γιουπιιι!


[sIGPIC][/sIGPIC]N3Znp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Εδω βρέχει καταρρακτωδώς τώρα. Την Παρασκευή εκανε μεγαλη κακοκαιρία κι ορισμένα χωρια ειχαν σοβαρο πρόβλημα.

Sweetberry ωραίο επάγγελμα εχεις αν και παρα πολυ ιδιαίτερο λόγω των επιθυμιων του κοσμου. Κι εμενα μου αρεσουν πολύ τα ταξιδια αλλά εχω χρόνια να παω.

Νικο καλή επιτυχία στο νέο σου βιβλίο. Χαρηκα παρα πολύ που μας ξαναέγραψες! Εγω πιστευω οτι μια χαρα θα τα πας σε όλα. Οντως η ενασχοληση με την κουζινα ειναι αγχολυτική και εν μερει έμπνευση!

Νινα γελασα με αυτο που εγραψες. Ειδες προοδους που κάνω;

Αγγελικη ευχαριστω για τη συνταγη. Θα μπει στο προγραμμα κι αυτη γιατι μπορει να τη φαει η κορη.

Στα μαγειρικά μας τωρα: το Σαββατο συκώτι με πατατουλες, την Κυριακή τορτελίνια με σεφταλιες και για σήμερα σουπα. Εν τω μεταξυ ετοιμασα και μοσχαρι για γιουβετσι και το εβαλα καταψυξη για ευκολία μας.

Φιλια

Φωτεινη εισαι απο Κυπρο? αν εχεις συνταγη για σεφταλιες θα ημουν υποχρεη δεν υπαρχει καλυτερο για μενα! Μιαμ μιαμ


[sIGPIC][/sIGPIC]N3Znp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα και καλή εβδομάδα!

Χαίρομαι που διαβάζω ότι είστε όλες και όλοι καλά! Θα σας πω τα μαγειρικά μας για την ώρα και αργότερα θα ξαναμπώ.

Το Σάββατο το μεσημέρι φάγαμε γαύρο τηγανιτό με χωριάτικη σαλατούλα αλλά και πατατοσαλάτα. Το βράδυ ψήσαμε σουβλάκια κοτόπουλο με πατατούλες τηγανιτές και σπιτική μαγιονέζα. Την Κυριακή το μεσημέρι φάγαμε στην πεθερά μου μπιφτέκια με ρυζάκι και πατατούλες τηγανιτές. Επίσης είχε φτιάξει κρέπες με τυριά και μελιτζάνα. Για σήμερα το μενού μας έχει σπανακόρυζο. Για κολατσιό των παιδιών έφτιαξα κροκετούλες κοτόπουλο για να πάρει μαζί του ο μικρός στο ολοήμερο και κουλουράκια βουτήρου. Και οι 2 συνταγές από το μπλόγκ της Εβιρής μας!

Θα τα ξαναπούμε και αργότερα....


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και αγόρι πλέον:D

Σήμερα έκανα λαχανόρυζο και χτες ψήσαμε διάφορα με το ρακοκάζανο που κάναμε... είχε πλάκα τελικά..έφτιαξα διάφορα μεζεδάκια για την αρχή (πατατοκροκέτες, πικάντικα καρότα, κρουτόν πικάντικα και γεμιστές πιπεριές κέρατο με τυριά και σουτζούκι) και μετά καθώς γινόταν το τσίπουρο, ψήναμε λουκάνικα, πίτες και κοτόπουλο. Ο καιρός ήταν σχεδόν παραγγελία, αφού έκανε συννεφιά και δεν ψηθήκαμε περισσότερο, αφού είχαμε δύο φωτιές συγχρόνως:P Και του χρόνου, να είμαστε καλά!:tongue:

Αχ βρε αστερακι ετσι οπως το διαβασα αλλο καταλαβα και τρομαξα. Μακαρι να παει συμφωνα με τις οδηγιες των γιατρων και να το γλυτωσει

Νινα καταπληκτικος ο κηπος σου, μπραβο βρε κοριτσι!!

Ευχαριστώ Ιωάννα μου!:tongue:

Καλημέρα κοριτσάρες όμορφες!

Σήμερα είναι η τελευταία μέρα τεμπελιάς αφού από αύριο το νέο μου βιβλίο μπαίνει στο τυπογραφείο και αρχίζει το δημιουργικό τρέξιμο. Αυτή τη φορά είναι και συγγραφικά και εικονογραφικά δικό μου, οπότε διπλή η χαρά αλλά...διπλές και οι ευθύνες και το τρέξιμο σε όλα του τα στάδια... Μπράβο Νίκο! Καλοτάξιδο λοιπόν και αυτό!:D

Σήμερα είμαστε πολύ καλύτερα. Μόνος βήχα έχουμε και οι 4 αλλά τουλάχιστον δεν τρέχουμε με εμετούς (που είχαμε πριν δύο μέρες) κτλ.

Έκανα μια λεμον παι ΣΟΥΠΕΡ και σήμερα θα περάσω σε μια πάστα φλώρα γιατί πάει πολύ με τον καφέ και ο καφές πάει...σύννεφο τον τελευταίο χρόνο. Αχ τι μας κάνεις! Ευτυχώς που κάνει δίαιτα ο καλός μου και κρατιέμαι!:D

Τι θα μαγειρέψω ακόμα, δεν έχω ιδέα (σήμερα μαγειρεύω εγώ) Έχω μοσχαράκι στην κατάψυξη θα το βγάλω και θα πάω μια από θησαυρούς να δω τι μπορώ να το κάμω.

Γενικά η επιστροφή στην κουζίνα με έχει βοηθήσει πολύ. Η πίεση της δουλειάς είναι τεράστια, όχι όσον αφορά την ίδια την δουλειά αλλά την αντιμετώπιση αυτών που έρχονται από την δουλειά...ιδιαίτερα όταν είσαι ένας άνθρωπος εσωστρεφής και αρκετά ντροπαλός θέλει δύναμη να ανταπεξέλθεις σε κάποιους τομείς...αλλά νομίζω ότι σιγά σιγά το καταφέρνω. Η κουζίνα μου με βοήθησε πολύ! Τρελή ψυχοθεραπεία η κουζίνα! Το έχουμε πει!:D

Φιλιά κούκλες!

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Επίσης! :D

Εδω βρέχει καταρρακτωδώς τώρα. Την Παρασκευή εκανε μεγαλη κακοκαιρία κι ορισμένα χωρια ειχαν σοβαρο πρόβλημα. Ωωω, άρχισαν τα όργανα!:rolleyes:

Sweetberry ωραίο επάγγελμα εχεις αν και παρα πολυ ιδιαίτερο λόγω των επιθυμιων του κοσμου. Κι εμενα μου αρεσουν πολύ τα ταξιδια αλλά εχω χρόνια να παω.

Νικο καλή επιτυχία στο νέο σου βιβλίο. Χαρηκα παρα πολύ που μας ξαναέγραψες! Εγω πιστευω οτι μια χαρα θα τα πας σε όλα. Οντως η ενασχοληση με την κουζινα ειναι αγχολυτική και εν μερει έμπνευση!

Νινα γελασα με αυτο που εγραψες. Ειδες προοδους που κάνω;:tongue::tongue:

Αγγελικη ευχαριστω για τη συνταγη. Θα μπει στο προγραμμα κι αυτη γιατι μπορει να τη φαει η κορη.

Στα μαγειρικά μας τωρα: το Σαββατο συκώτι με πατατουλες, την Κυριακή τορτελίνια με σεφταλιες και για σήμερα σουπα. Εν τω μεταξυ ετοιμασα και μοσχαρι για γιουβετσι και το εβαλα καταψυξη για ευκολία μας.

Φιλια

Καλημερουδια! Καλη εβδομαδα να εχουμε,

Νικο και εγω σημερα εφτιαξα τάρτα λεμονι - πραλινα χιχι. Βαλτή είσαι?:tongue:Να μην αγιάσει κανείς!?

Δεν θα μαγειρεψω τιποτα σημερα θα κανω μια πλουσια σαλατα και θα φαω... Με εχει πιασει βαρεμάρα για φαγητο ειναι μια φαση.ασε που βαραίνω σιγα σιγα αυριο μπαινω 30η εβδομαδα! Γιουπιιι!

:tongue::tongue:

Ααα για αύριο βάζω φασόλια στο νερό.

Καληνύχτα σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Θα πρωτοτυπήσω σημερα. Να σας πω ότι εδω βρεχει καταρρακτωδώς! Βρε παιδιά πολύ νερό. Κι ειναι ακομα Οκτώβριος.

Sweetberry μου οχι δεν ειμαι Κυπρια. Ομολογω ότι τις σεφταλιες τις παιρνω ετοιμες απο τον κρεοπωλη. Δεν εχω αξιωθει να μαθω να φτιαχνω η ιδια αν και μου αρεσουν πολύ. Να μου πεις εδω δεν μπορω ενα τοστ να φτιαξω θα κανω και σεφταλιες;:tongue::tongue::tongue:

Νινα μου και του χρονου με υγεια! Πρωι πρωι με τρελανες με τους μεζεδες σου! Εγω δεν εφτιαξα γλυκο για να συμπαρασταθω σε εσενα.;););)

Αγγελικη ωραιοτατα ολα οσα φαγατε αλλά εγω κρατάω τις κροκετουλες κοτοπουλου. Μπορει να ηρθε η ωρα που η μικρη θα τις δοκιμασει.

Για σημερα σπανακοπιτα και σπανακορυζο. Βρηκαμε επιτελους σπανακι καλό και σχετικά οικονομικό να μου φυγει κι ο καημος.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...