Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Papaki2024 είπε:

      @Ele@n

      Είμαι 39 και προσπαθώ 6 χρόνια με εξωσωματικες. Η εμπειρία μου λέει να πας στον καλύτερο γιατρό και να μην περιφέρεσαι δεξιά αριστερά. Ειχαμε γυρίσει όλα τα κέντρα έχω αλλάξει πόσους γιατρούς και κανένας δε μου είχε βρει την ενδομητριωση και όσες προσπάθειες έκανα πήγαιναν στραφη. 

      Στην βρήκε τελικά κάποιος γιατρός? Ποιον έχεις? 

      Καλησπέρα σε όλες! Εδώ και 1 χρόνο πηγαίνω στο Έλενα για τις προσπάθειες εξωσωματικής. Ενώ είμαι ευχαριστημένη με τη γιατρό μου, σκέφτομαι μήπως και δοκιμάσω κάποιον άλλον. Έχετε άποψη για καλό γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο? 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

καλημερα κοριτσακια μου γλυκα τι κάνετε;

Ιωαννακι μου περαστικα κ γρηγορα !!! λαπαδακι κ μακαρι να ειναι αυτο που λεμε της μιας μερας να μην ταλαιπωρηθειτε !!

Νινακι τοσο νωρις ρακοκαζανο; Συνηθως ειναι μετα το τελος Οκτωβριου !! Με το καλο παντως !! Σαλπες ιουυυυυυυυυ!!! παρολο που ειμαι πολυ ψαρου, δεν τις βαζω σπιτι με τπτ ! Μου μυριζουν πολυ , ασε που εχουν κ πολλα κοκαλα ! Αφου σκεψου η μαμα μου οταν εφτιαχνε τις καθαριζε εξω στον νεροχυτη στην αυλη μπλιαχ ...

Αγγελικη αρχισανε τα σχολεια αρχισαν κ τα παρτυ ! κ εμεις εχουμε αυριο αλλα ειναι ωρα που εχουμε κ ποδοσφαιρο οποτε δεν θα παμε . Ωραιο το φαγακι σου !!!!

Βατομουρακι εγω ειχα το ιδιο προβλημα με σαν χτες κ τελικα εκανα μακαρονια σκετα με σαλτσα.μαλιστα εβαλα ολο το πακετο κ ηθελαν λιγο περισσοτερη σαλτσα.

Φωτεινη μου με το καλο ο γαμος !!! Καλα δεν ντρεπεσαι λιγο τι μανα εισαι εσυ, να μην ξερεις να φτιαχνεις καλο τοστ; αχχχ τι τραβαμε... εμενα ο μεγαλος ειχε μαθει στο χωριο ολο το καλοκαιρι μαχαραγιας στο στομα τον ταιζε η γιαγια,τον εντυνε ,ολα στο χερο λες κ δεν εχει χερια κ ποδια.Τωρα μεχρι να μπει σε σειρα παλι τσακωνομαστε .

Εμεις σημερα οπως εγραψα κ πριν μια ταπεινη μακαροναδα. Χτες εκανα κ αυτα τα τυροπιτακια που τα ανακετευεις ολα μαζι κ τα πλαθεις μπαλακια,που ειναι χωρις φυλλο κ αρεσαν στον μεγαλο παρα πολυ. Ειναι παρα πολυ ευκολα κ γρηγορα.Εγω εκανα μιση δοση γιατι φοβηθηκα μηπως δεν τα φαει αλλα παλι καλα,αρα βρηκα κ αλλο ενα σνακ.Θα κανω την επομενη φορα ολοκληρη την δοση κ θα βαλω τα μισα στην καταψυξη.

Η συνταγη ειναι η γνωστη που κυκλοφορει στις σελιδες μαγειρικης

1 κουπα σπορελαιο ( η αλλιως γεμιζεις το κεσεδακι απο το γιαουρτι με σπορελαιο μεχρι να φτασει στο σημειο που ειναι κ το γιαουρτι εχει μια γραμμη)

1 φαριναπ η 1/2 κιλο αλευρι ΓΟΧ με 1 μπεικιν.

1 γιαουρτι

τυρι τριμμενο

2 αυγα

προεραιτικα αλλαντικο σε κομματακια

λιγο αλατι (εγω εβαλα κ λιγο πιπερι).

Απλα ανακατευεις ολα τα υλικα μαζι ,τα πλαθεις μπαλακια κ τα ψηνεις σε προθερμασμενο φουρνο 180 για 18-20 '.

Εγω εβαλα στην μιση δοση 2 φετες γαλοπουλα καπνιστη ψιλοκομμενη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Γεια σας μαγείρισσες!

Θυμάστε τη χθεσινή σούπερ ενεργητικότητα? Συνεχίζετε ακόμα, με αποτέλεσμα να μην έχω βάλει κώ@ο κάτω!:D Σήμερα έκανα την μαστογραφία μου το πρωί, συνέχισα με δουλειές στο πατρικό μου, μιας και λείπουν οι δικοί μου και μετά στην κουζίνα, που πήρε φωτιά (μεταφορικά:P) Έκανα μελιτζάνες στο φούρνο με φέτα, πιτσάκια-φέτες με την ζύμη πίτσας, που μου έδωσε η Τζένη χτες ιδέα (την άνοιξα σε ρολό, γέμισα με σάλτσα, γραβιέρα και σουτζούκι και έκοψα σε φέτες) και μελιτζανοσαλάτα. Τώρα πάω να ασχοληθώ με τον κήπο, αφού πήρα να βάλω χειμωνιάτικα λαχανικά.

Καλημέρα παιδια!

Παρασκευή σήμερα. Ναι!!:D

Αγγελικη μη στενοχωριεσαι συνήθως τα αγορια σε αυτήν την ηλικία είναι πιο ζωηρά. Και σε μας έκαναν ενημέρωση για το διάβασμα. Το σημαντικό είναι να μπουν σε νοοτροπία να παρακολουθούν και να συγκεντρώνονται για να μην ταλαιπωρούνται μετά.

Ιωάννα γαστρεντεριτιδα ε; Το χειρότερό μου. Χτες η μικρη ήρθε λίγο μπουκωμένη και φοβήθηκα οτι θα μου ανεβασει πυρετό αλλά μέχρι στιγμής ευτυχώς τίποτα. Όχι τιποτε άλλο αλλά ταξιδεύουμε σήμερα.

Νινα όχι δεν θα πάω στο ψηλό βουνό με τα άλογα. Θα πάμε η μικρη κι εγω στο χωριο του άντρα μου που έχουμε έναν γάμο στον οποίο η κόρη θα είναι παρανυφάκι. Αχ τι ωραία! Φαντάζομαι πόσο ενθουσιασμένη που θα είναι!:D Ρακοκάζανο ε; Δεν έχω ασχοληθεί ποτε με τετοια πραγματα. Πρώτη φορά θα το κάνουμε πιο οργανωμένο, με μεζέδες δηλαδή, και παρέα μεγάλη... να δούμε πώς θα πάει... Τώρα για την επαρχια που λες και το οτι σου λείπουν οι δικοι σου άνθρωποι είναι ένα θέμα αλλά όπως σε κάθε τι υπάρχουν τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα. Επιπλέον καμια φορά είσαι μακριά κι απο ανεπιθύμητους ανθρώπους:tongue::tongue::tongue::tongue::tongue:Αυτό το τελευταίο, μου άρεσε πιο πολύ.. ξέρετε όλοι γιατί!

Sweetberry εγω λεμονάτο θα το έκανα αλλά είναι πια αργα να σου πω τη γνώμη μου. Το έχετε φάει ήδη.

Τζένη ευχαριστούμε για τη συνταγή. Θα την κάνω κάποια στιγμή (ελπίζω). Κι εμένα κολλάει το μυαλό μου τι να της βαζω αλλά η δική ειναι γενικά ειδική περίπτωση. Μου ζητησε στο τοστ να της βαζω μαρουλι, της έβαλα χτες και δεν το έφαγε γιατι δεν της άρεσε το μαρουλι!!!! Το ακουει η μαμα μου παθαινει παρακρουση που δεν το εφτιαξα ωραιο του παιδιου (μιλάμε για ένα τοστ) κι έμεινε νηστικό. Ευτυχως ειμαι αρκετά αναισθητη ώστε να το προσπεράσω όλο αυτό. Έχεις μάθει πλέον...;)

Για σήμερα κατι πρόχειρο εγω στη δουλεια γιατι δεν προλαβαίνω αλλιώς και μαλλον μπιφτέκια τα παιδιά.

Καλό ΣΚ! Φιλια

Καλημερα κοριτσια. Για μαντεψτε! Για μαντεψτε! Τι λεγαμε εχτες? Ο μικρος εχει γαστρεντεριτιδα. ΟΛο το βραδυ λεκανακι αγκαλια και ξενυχτι και τωρα εννοειται οτι ειμαι στη δουλεια:twisted::twisted::twisted:Δεν την γλιτώσατε τελικά:(... ελπίζω να περάσει γρήγορα!

Εννοειται οτι θα φαμε λαπα σημερα! γ@@$#@

Αγγελικη ευχομαι να προσαρμοστει γρηγορα τουλαχιστον να προσεχει να μην εχει πολυ διαβασμα μετα. Πιστευω πως θα στρωσει. Παντως ο γιος της φιλης μου για να σε παρηγορησω εφτασε Χριστουγεννα για να προσαρμοστει

Φωτεινη μα καλα να μην πετυχαινεις ενα τοστ? απαπαπα. Δυστυχως εισαι επαρχια αλλα οχι μακρια απο γκρινια.

Τζενη θα τιμησω τη συνταγη με τα μπισκοτα μολις αναρρωσουμε

Νινα η μερα σου αυριο. Καλες βουτιες! Μου αρεσει που καταπιανεσαι με πολλα Για Κυριακή το κόβω, γιατί αύριο θα έχουμε την ρακή. Ευχαριστούμε πάντως!

Σας αφηνω γιατι μολις προεκυψε θεμα στη δουλεια

Καλημερα κοριτσια! Αντε να φυγει αυτος ο μηνας, ολο εντάσεις εχω!

Σημερα ευτυχως δεν εχω μαγειρεμα εμεινε απο χθες το χοιρινο με το ρυζακι θα φτιαξω μηλοπιτα ομως που την λιγουρευτηκα απο τις μανουλες Ιανουαρίου 2017 το συζητάγανε Χαχαχα. Έχει την τιμητική της η μηλόπιτα αυτό τον καιρό... όλο συνταγές της βλέπω στο ίντερνετ!

Αυριο να δω τι θα μαγειρεψω εχω βαρεθει μακαρονια, κρεας, ψαρι, ρυζι, λαχανικα.

Με αερα κοπανιςτο θα την βγαλω. Και τι άλλο να κάνεις πια? Ουφ αυτό το φαγητό:mad:

Καλημέρα και από μένα στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα το μενού μας έχει κοτόπουλο στον φούρνο με πατάτες.

Τζενάκι τα μπισκοτάκια θα μπουν στην λίστα των προσεχώς! Και με το ρολό με την σφολιάτα μου έδωσες ιδέα!

Νινάκι αύριο πάτε για βουτιές? Μέχρι μεσοβδόμαδα άκουσα ότι θα έχουμε καλές θερμοκρασίες. Ευτυχώς ο χειμώνας δεν θέλει να έρθει ακόμα!:D Για Κυριακή μάλλον λέμε... να είμαστε καλά!

Φωτεινή αν κρίνω από τον γιό μου δεν θα σου ανεβάσει πυρετό η μικρή. Μυξούλες και βηχαλάκι έχει το πακέτο! Να την καμαρώσεις αύριο και να την δεις και νυφούλα!

Ιωάννα περαστικά στο αντράκι σου! Τουλάχιστον έρχεται Σαββατοκύριακο και δεν θα χρειάζεται να πηγαίνεις στην δουλειά. Βέβαια αν είχατε κανονίσει δραστηριότητες θα ανατραπούν τα σχέδιά σας αλλά και οι ιώσεις στο πρόγραμμα είναι.

Sweetberry28 καμία πίτσα δεν παίζει στα σχέδια σου?

Εμάς μας προέκυψε πάρτυ την Κυριακή το μεσημέρι κι έτσι αύριο θα πάω να ψωνίσω δωράκι για τον παιδάκι που μας κάλεσε αλλά και ένα ζευγάρι αθλητικά του μικρού μου γιατί δεν τον προλαβαίνω!

καλημερα κοριτσακια μου γλυκα τι κάνετε;

Ιωαννακι μου περαστικα κ γρηγορα !!! λαπαδακι κ μακαρι να ειναι αυτο που λεμε της μιας μερας να μην ταλαιπωρηθειτε !!

Νινακι τοσο νωρις ρακοκαζανο; Συνηθως ειναι μετα το τελος Οκτωβριου !! Με το καλο παντως !! Όχι, έχουν ξεκινήσει ήδη! Αναλόγως βέβαια πότε τρυγάει κανείς! Ευχαριστώ! Σαλπες ιουυυυυυυυυ!!! παρολο που ειμαι πολυ ψαρου, δεν τις βαζω σπιτι με τπτ ! Μου μυριζουν πολυ , ασε που εχουν κ πολλα κοκαλα ! Αφου σκεψου η μαμα μου οταν εφτιαχνε τις καθαριζε εξω στον νεροχυτη στην αυλη μπλιαχ ... Δεν μου μύρισαν παραπάνω από άλλα ψάρια, αλλά λίγα κοκαλάκια παραπάνω όντως έχουν. Είναι νόστιμες όμως!

Αγγελικη αρχισανε τα σχολεια αρχισαν κ τα παρτυ ! κ εμεις εχουμε αυριο αλλα ειναι ωρα που εχουμε κ ποδοσφαιρο οποτε δεν θα παμε . Ωραιο το φαγακι σου !!!!

Βατομουρακι εγω ειχα το ιδιο προβλημα με σαν χτες κ τελικα εκανα μακαρονια σκετα με σαλτσα.μαλιστα εβαλα ολο το πακετο κ ηθελαν λιγο περισσοτερη σαλτσα.

Φωτεινη μου με το καλο ο γαμος !!! Καλα δεν ντρεπεσαι λιγο τι μανα εισαι εσυ, να μην ξερεις να φτιαχνεις καλο τοστ; αχχχ τι τραβαμε... εμενα ο μεγαλος ειχε μαθει στο χωριο ολο το καλοκαιρι μαχαραγιας στο στομα τον ταιζε η γιαγια,τον εντυνε ,ολα στο χερο λες κ δεν εχει χερια κ ποδια.Τωρα μεχρι να μπει σε σειρα παλι τσακωνομαστε .

Εμεις σημερα οπως εγραψα κ πριν μια ταπεινη μακαροναδα. Χτες εκανα κ αυτα τα τυροπιτακια που τα ανακετευεις ολα μαζι κ τα πλαθεις μπαλακια,που ειναι χωρις φυλλο κ αρεσαν στον μεγαλο παρα πολυ. Ειναι παρα πολυ ευκολα κ γρηγορα.Εγω εκανα μιση δοση γιατι φοβηθηκα μηπως δεν τα φαει αλλα παλι καλα,αρα βρηκα κ αλλο ενα σνακ.Θα κανω την επομενη φορα ολοκληρη την δοση κ θα βαλω τα μισα στην καταψυξη.

Η συνταγη ειναι η γνωστη που κυκλοφορει στις σελιδες μαγειρικης

1 κουπα σπορελαιο ( η αλλιως γεμιζεις το κεσεδακι απο το γιαουρτι με σπορελαιο μεχρι να φτασει στο σημειο που ειναι κ το γιαουρτι εχει μια γραμμη)

1 φαριναπ η 1/2 κιλο αλευρι ΓΟΧ με 1 μπεικιν.

1 γιαουρτι

τυρι τριμμενο

2 αυγα

προεραιτικα αλλαντικο σε κομματακια

λιγο αλατι (εγω εβαλα κ λιγο πιπερι).

Απλα ανακατευεις ολα τα υλικα μαζι ,τα πλαθεις μπαλακια κ τα ψηνεις σε προθερμασμενο φουρνο 180 για 18-20 '.

Εγω εβαλα στην μιση δοση 2 φετες γαλοπουλα καπνιστη ψιλοκομμενη.

Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους! Και στους απόντες...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες! Πως τα περνατε? καλο μηνα μπηκε Οκτώβριος το φθινοπωρο για τα καλα δλδ! Αντε να δουμε πως θα μας παει θα αρχίσουμε τα χουχουλιασματα χιχι.

Σημερα θα φτιαξω σπανακοπιτα με κατεψυγμένο σπανακι με ετοιμη ζυμη τοση τεμπελιά! Ντροπη μου και αίσχος χαχα.

Εχω κι εναν βασιλικο πλατύφυλλο που εχει φουντώσει θα φτιαξω και μια πέστο σαλτσα αν δω οτι δεν φτανει η σπανακοπιτα θα βρασω λιγες πενες.

Αυτα τα ωραια για σημερα κοριτσια! Α θα ερθει και ο μάστορας να βαψουμε το δωματιο της μπεμπουλας μου φαινεται απιστευτο πως εμειναν 9 εβδομαδες και δυο μερες μονο!


[sIGPIC][/sIGPIC]N3Znp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου.

Έχω χαθεί τρέχω κ δεν φτανω.

Ήρθε ο παππούς από Λονδίνο κάναμε μία εξέταση κ πάμε για επείγον χειρουργείο καρωτίδας που δεν θελει να την κανει γιατί δουλεύει κ δεν προλαβαίνει κλπ κλπ κλπ .Σήμερα αποφάσισε ότι θα μείνει να το κάνει κ τρεχούμε να βρούμε γιατρό.

Από φαγητό φακές λαχανοντολμάδες μακαρόνια με κιμά κοκκινιστό σπανακοπιτα πίτσα κοτσι μαυρομάτικα με σπανάκι σουφλε λαχανικών κ ζυμαρικών σνιτσελ γενικά μία ποικιλία χαχαχα

Σας φιλώ γλυκά καλό Σαββατοκύριακο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια.

Asteraki από το γρήγορο μήνυμα σου, φαίνεται ότι τρέχεις με χίλια! Κουράγιο και υπομονή με τον παππού! Φιλιά στο γλυκό σου κοριτσάκι!

Sweetberry28 φαντάζομαι το αστεράκι τα έγραψε όλα μαζί τα φαγητά των τελευταίων ημερών... μην ξεχνάς το τρέξιμο της;) Μία χαρά είναι και η σπανακόπιτα με έτοιμο φύλλο και κατεψυγμένο σπανάκι...κλέφτες θα γίνουν και τα σούπερ μάρκετ?:D Είσαι σε τελική ευθεία με το μωρό... το δωμάτιο έγινε ροζ ή προτίμησες ουδέτερα χρώματα?

Εμείς σήμερα φάγαμε μπουτάκια κοτόπουλου στο φούρνο με πατάτες ψημένα στη μπύρα και χτες πατάτες τηγανιτές με σαλάτα... δεν προλάβαινα κάτι άλλο, αφού πεταχτήκαμε για βουτιά. Έκανα και την τελευταία δόση σάλτσας και τέρμα για φέτος... κουράστηκα.:D

Η Εβίρι έχει δώσει ρέστα με τις συνταγές της στο μπλόγκ... ειδικά με την σοκολατόπιτα της, δεν σας λέω τίποτα:D... σκέτη κόλαση!:P

Φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.

Asteraki από το γρήγορο μήνυμα σου, φαίνεται ότι τρέχεις με χίλια! Κουράγιο και υπομονή με τον παππού! Φιλιά στο γλυκό σου κοριτσάκι!

Sweetberry28 φαντάζομαι το αστεράκι τα έγραψε όλα μαζί τα φαγητά των τελευταίων ημερών... μην ξεχνάς το τρέξιμο της;) Μία χαρά είναι και η σπανακόπιτα με έτοιμο φύλλο και κατεψυγμένο σπανάκι...κλέφτες θα γίνουν και τα σούπερ μάρκετ?:D Είσαι σε τελική ευθεία με το μωρό... το δωμάτιο έγινε ροζ ή προτίμησες ουδέτερα χρώματα?

Εμείς σήμερα φάγαμε μπουτάκια κοτόπουλου στο φούρνο με πατάτες ψημένα στη μπύρα και χτες πατάτες τηγανιτές με σαλάτα... δεν προλάβαινα κάτι άλλο, αφού πεταχτήκαμε για βουτιά. Έκανα και την τελευταία δόση σάλτσας και τέρμα για φέτος... κουράστηκα.:D

Η Εβίρι έχει δώσει ρέστα με τις συνταγές της στο μπλόγκ... ειδικά με την σοκολατόπιτα της, δεν σας λέω τίποτα:D... σκέτη κόλαση!:P

Φιλιά!

Εκανα τον εναν τοιχο μονο πισω απο την κουνια της ρίγες οριζόντιες σε λευκο και σάπιο μηλο ανοιχτο. Ολα τα επιπλα λευκα οπως και η κουρτινα και το χαλί γκρι ανοιχτο.

Θα βαλω και μια πολυ ωραια συνθεςη απο κορνίζες σε ρομαντικό στυλ πανω απο την συρτάριερα βρηκα στο inart να στολιστεί λιγο ο τοιχος και εκει και ειμαστε έτοιμοι!


[sIGPIC][/sIGPIC]N3Znp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καλή εβδομάδα και καλό μήνα!

Πως τα περασατε το ΣΚ; Εμεις ωραία, ευτυχώς μας έκανε καλό καιρό. Η μικρή ήταν κατά γενική ομολογία πολύ ωραία (οχι οτι ειναι δικό μας παιδί) και το κατευχαριστήθηκε. Άντε και στις χαρές των παιδιών σας!

Ιωάννα μου περαστικά στον μικρουλη σου! Πως είναι συνήλθε;

Αστερακι περαστικά και στον παππου και όλα καλά να πάνε! Φαντάζομαι το τρέξιμό σου με όλα αυτά!

Νινα την έκανες τελικά τη βουτιά ε; Μπράβο. Και σε εμάς έκανε ευτυχως καλό καιρό αλλά ήταν αδύνατο φυσικά να πάμε για μπάνιο. Έχω καιρο να μπω στο μπλόγκ της Εβιρι αλλά μαλλον θα το κάνω γιατι είπες τη μαγική λέξη: σοκολατοπιτα.

Sweetberry πολύ ωραιο ακουγεται το δωματιάκι. Με το καλό να δεχτειτε τη μπουμπου σας! Μου άρεσε η σπανακοπιτα σου και μην ξανακουσω στη μαγειρική τη λέξη τεμπελικη. Ό,τι και να κάνουμε θελει το χρόνο του.

Τζένη πολύ μου άρεσε αυτή η συνταγη για τα τυροπιτάκια. Θα τα φτιάξω κι εγω μπας και βρω και κάτι άλλο για σνακ για την κορη. Αχ αυτές οι γιαγιαδες. Εμένα αν μπορουσε θα της το έδινε το φαγητο μασημένο για να μην κουράζεται το χρυσό μου.

Αγγελική εσύ πως πας με το μπούκωμα; Καλυτέρεψε η κατάσταση; Ειχες δίκιο για τη μικρη τελικά δεν μου έκανε πυρετο (ευτυχως).

Λοιπόν κορίτσια οταν εγω σας λέω ότι ειμαι κακή μαγειρισσα δεν με πιστεύετε. Αφου ούτε ενα τοστ δεν μπορώ να φτιάξω. Λέω αυτην την εβδομάδα να μαθω να βραζω αυγά κι οταν μαθω να φτιαχνω και μακαρονια να σας κάνω το τραπέζι. Πως σας φαίνεται;

Το ΣΚ φαγαμε ψητά στο γάμο, μπιφτεκάκια και μπριζολίτσες στη γιαγια. Για σήμερα εχουμε σούπα από χτες.

Φιλάκια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ομορφα κοριτσια, σημερα το μενου εχει παστιτσιο του πεθερού χιχι ειχαν ερθει εχθες και μας έφεραν ενα ταψί μιαμ μιαμ,

Και απο γλυκο θα φτιαξω πορτοκαλοπιτα της Αργυρούς αυτη με την μαρμελάδα πορτοκαλι μεσα στο μείγμα και σιρόπι πλουσιο την εχω ξανακανει και ειναι κολαση.

Καλη εβδομαδα να εχουμε!


[sIGPIC][/sIGPIC]N3Znp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσια, καλη βδομαδα και καλο μηνα να εχουμε!!!!!

Εμεις σε γενικες γραμμες ειμαστε καλα. Μια μερα κρατησε ευτυχως του μικρου απλα δεν εχει την τρελη ορεξη που ειχε, οχι οτι δεν τρωει. Ευτυχως ανωδυνα τη βγαλαμε. Το Σαββατο σηκωθηκαμε απο τις 7.30 γιατι πειναγε και μετα το πρωινο σιδερωνα κανα 3ωρο, μετα φαγαμε λιγο κοτοπουλακι και το μεσημερι ξεκινησα τα ντουλαπια της κουζινας. Το απογευμα πηγαμε στο εκπτωτικο χωριο και το βραδυ τον αφησα στους δικους μου και συνεχισα την κουζινα την οποια τελειωσα κατα τις 12 το βραδυ. Εχτες εκανα λιγο το σπιτι κι εφτιαξα κεφτεδακια με σαλτσα και ρυζι για σημερα και τα μπισκοτα της Τζενης με το μηλο τα οποια εγιναν παρα πολυ ωραια! Κοινως δεν εκατσα καθολου.

Βατομουρακι κατι μυρισε ωραια!!! Τελεια η πορτοκαλοπιτα. Οσο για την τεμπελια που λες κι αυτη στο προγραμμα ειναι. Ποια δεν θελει να τεμπελιαζει ε?????? Αφου ολες κουραζομαστε. Το δωματιο μπορω να το φανταστω και θα ειναι τελειο. Αντε με το καλο!!!

Νινα καλη η θαλασσα? Ντουρασελ εβαλες καλε? Τι φυτεψες? Σωστη ανακριση κανω. Αντε κανε την σοκολατοπιτα που λες κι ελα.

Φωτεινη κουκλα η μικρη ε? Αν θες συνταγη για βρασιμο μακαρονιου πες εχω μια ευκολη :D. Ασε τη γιαγια να λεει, εσυ ξερεις!

Αστερακι περαστικα στον παππου, γρηγορη αναρρωση να εχει και οταν μπορεις μπες να μας πεις τα νεα. Οσο για τα φαγητα ολα λαχταριστα φαινονται!

Τζενη τελεια η συνταγη για τα μπισκοτα, τα τσακισε ο μικρος! Βαλε κι αλλα τετοια

Αγγελικη τι κανεις? Πως πας με το κρυολογημα?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακια , καλο μηνα κ καλη εβδομάδα να εχουμε με υγεια πανω απο όλα !!

Βατομουρακι μου με το καλο !! πολυ ωραιο πρεπει να εγινει το δωματιο σας ! Με το καλο να ερθει η μπουμπου να το ομορφυνει ακομα περισσοτερο !

Ιωαννακι μου πολυ χαρηκα που σας αρεσαν τα μπισκοτα ! Εγω εφτιαξα για δοκιμη την μιση δοση για να δω αν τους αρεσουν μην πανε κ χαμενα κ εχουν μεινει απο το Σαββατο το απογευμα 6 ! Γινονται πολυ ευκολα κ σχετικα ανεξοδα με υλικα που εχουμε σπιτι !

Οταν τα εφτιαξα ξυπνησε ο αντρας μου με τα παιδια κ ρωταγανε τι φτιαχνω κ μοσχομυριζει το σπιτι !

Φωτεινη μου κ στις χαρες των παιδιων σου !!! Να τα κανεις τα τυροπιτακια με την πρωτη

ευκαιρια θα σας αρεσουν !

Αγγελικη μου πως εισαι;

Αστερακι μου ολα καλα να πνε με την εγχειρηση ! κ εσυ καλο κουραγιο με τοσα τρεξιματα που εχεις!

Νινακι εγω δεν μπαινω καν στο μπλογκ για ευνοητους λογους,πωωωω σοκολατοπιτα ουτε να το γραψω δεν μπορω μου τρεχουνε τα σαλια ! εντομεταξυ τωρα που κανω διατροφη τα θελω ολα. Πως πηγε το καζανι;

Εμεις το σαββατο το μεσημερι φαγαμε ψητη σαρδελα με σαλατα ,τηγανιτες πατατες κ τζατζικι κ το βραδυ εξω σουβλακια.Εκανα κ τα μηλομπισκοτακια κ εφτιαξα κ λαζανια με σπανακι κ τα εβαλα καταψυξη να ειναι ετοιμα για ψησιμο. Ειχα πει στον αντρα μου κ πηρε πιο πολυ σπανακι μιας κ θα εκανα την φασαρια κ ετσι το εχω ετοιμο τσιγαρισμενο στην καταψυξη για σπανακορυζο για την αλλη βδομαδα.

Χτες εκανα μοσχαρακι χτενι κοκκινιστο με ρυζι κ γιουβαρλακια για τον μικρο κ για μενα.Εκανα μπολικο μοσχαρακι για να φτιαξω κ μια μερα μεσοβδομαδα με κριθαρακι. Εφτιαξα κ ζυμη κουρου κ εκανα τυροπιτες για σημερα για το σχολειο.Εβαλα κ αλλες 4 στην καταψυξη κ 2 λουκανικοπιτες για αλλη μερα.Για σημερα εφτιαξα φασολακια λαδερα.

Για αυριο δενε χω μαγειρεμα εβγαλα το πρωι απο την καταψυξη τα λαζανια οποτε θα εχω μονο ψησιμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Δεν εχω διαβασει τα νεα σας.Θα ξαναμπω αργοτερα ομως να σας διαβασω.Σημερα το μενου για μενα εχει μοσχαρι στη κατσαρολα και για τον αντρα χοιρινο με πατατες στο φουρνο.Το μοσχαρι αγνωστο πως θα βγει γιατι πειραματιζομαι.Το περασα απο το αντικολλητικο μαζι με πιπεριες και κρεμυδι και σογια σως.Ελπιζω να τρωγεται :rolleyes:


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ιωαννα, Τζενη φτιαξατε ήδη τα μηλομπισκοτακια ε; Μη μας βαζετε σε πειρασμους βρε κοριτσια. Εγω να δω πότε θα φτιαξω καποια πραγματακια που θελω. Η μικρη θελει να κανουμε τρουφακια μαζι αλλά επειδη ασχολουμαι αυτες τις μερες με τα ρουχα τους λίγο και πρεπει αυτη η δουλεια να γινεται οταν είναι ξυπνια καθυστερω τη ζαχαροπλαστικη.

Sweetberry πορτοκαλοπιτα δεν εχω προσπαθησει ποτε να φτιαξω αν και μου αρεσει. Θα δω αργοτερα φετος. Ωραιος ο πεθερος με το παστιτσιο.

Για σημερα ετοιμασα χτες σουφλέ και η γιαγια μονο θα το ψησει. Ακολουθησα τις οδηγιες πανω στο πακετο για το βρασιμο των ζυμαρικών λέτε να τα κατάφερα; :tongue::tongue::tongue::tongue::tongue::tongue::tongue: Αν οχι την επομενη φορα θα το προγραμματισω και θα μου δωσει η Ιωαννα τη δική της.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.

Asteraki από το γρήγορο μήνυμα σου, φαίνεται ότι τρέχεις με χίλια! Κουράγιο και υπομονή με τον παππού! Φιλιά στο γλυκό σου κοριτσάκι!

Sweetberry28 φαντάζομαι το αστεράκι τα έγραψε όλα μαζί τα φαγητά των τελευταίων ημερών... μην ξεχνάς το τρέξιμο της;) Μία χαρά είναι και η σπανακόπιτα με έτοιμο φύλλο και κατεψυγμένο σπανάκι...κλέφτες θα γίνουν και τα σούπερ μάρκετ?:D Είσαι σε τελική ευθεία με το μωρό... το δωμάτιο έγινε ροζ ή προτίμησες ουδέτερα χρώματα?

Εμείς σήμερα φάγαμε μπουτάκια κοτόπουλου στο φούρνο με πατάτες ψημένα στη μπύρα και χτες πατάτες τηγανιτές με σαλάτα... δεν προλάβαινα κάτι άλλο, αφού πεταχτήκαμε για βουτιά. Έκανα και την τελευταία δόση σάλτσας και τέρμα για φέτος... κουράστηκα.:D

Η Εβίρι έχει δώσει ρέστα με τις συνταγές της στο μπλόγκ... ειδικά με την σοκολατόπιτα της, δεν σας λέω τίποτα:D... σκέτη κόλαση!:P

Φιλιά!

Καλημερααα!!Τώρα ανατρέξω λίγο πίσω. Πως τα φτιάχνεις στο φουρνο με μπύρα το κοτοπουλο με τις πατατες;Φτιάχνω στη κατσαρόλα και αντί για νερό βάζω μπύρα. Δεν είχα σκεφτεί για φουρνο.Πως γινονται οι πατατες από γευση;;;


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...