Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 22 λεπτά , a miracle please είπε:

      Καλησπέρα σας,

      ελπίζω να είστε όλες καλά! 

      Αχ πως αρχίζω το μήνυμά μου...σαν γράμμα. Αλλά ελπίζω πραγματικά να είστε καλά όλες σας.

      Ελπίζω να μπορέσετε να με βοηθήσετε, διότι σκέφτηκα αρκετά να κάνω λογαριασμό και να σας ρωτήσω εδώ στο θέμα για πληροφορίες...

      Το ιστορικό μου έχει ως εξής..

      Είμαι 43 (και μισό) και έχω αποβολές/παλίνδρομες τα τελευταία χρόνια. Έχω κάνει και εξωσωματική, αλλά...... οι γιατροί που έχω ρωτήσει γενικά, εαν έχουμε κάποιο πρόβλημα κτλ κτλ μου είπαν απλά πως είναι θέμα ηλικίας που δεν κρατιούνται οι εγκυμοσύνες και πως δύσκολα θα κάνω "δικά μου" παιδιά. Και να σκεφτώ τη δωρεά. Έχουμε δώσει ένα σκασμό λεφτά σε εξετάσεις κτλ και όλα δείχνουν καλά. Τι να πω... ίσως είναι λόγω ηλικίας τελικά. Αν και έχω ακούσει πως και άλλες γυναίκες στην ηλικία μου έχουν μείνει εγκυος και φυσιολογικά μάλιστα και απέκτησαν υγιέστατα μωράκια. Αλλά αυτό μάλλον είναι άλλο θέμα.

      Και εδώ έρχομαι να σας ρωτήσω, ποιους γιατρούς να επισκεφτώ να ρωτήσω για δωρεά; ποιοι είναι ειδικοί σε αυτό το θέμα; γιατί πλέον δεν εμπιστεύομαι εύκολα όποιον να'ναι. 

      Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε; Επίσης τα προμηθεύονται απο τράπεζες ή βρίσκουν γυναίκες να κάνουν ωοληψία μαζί τους;

      Προσπαθώ να βρω λίγο το δρόμο μου, γιατί βασικά μόνο αυτό μου έμεινε να κάνω.

      Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!      

      Δεν υπάρχουν ειδικοί γιατροί.. οι περισσότεροι  ασχολούνται  και με αυτό το κομμάτι.. απλά κάποιος τους κάναμε εμείς ονόματα εδώ μέσα λόγω επιτυχιών.. σωστο και λαθος ταυτόχρονα..ιασω, Ρέα, ιακ ,μητερα και άλλα λογικά είναι τα κέντρα-νοσοκομεία που ασχολούνται..οπότε οι γιατροι συνεργάζονται  με αυτά.. αν μιλάς για Αθήνα.. υπάρχουν αντίστοιχα  και Θεσσαλονίκη..υπάρχουν και από τράπεζα και "φρεσκα", συνήθως την δότρια την μοιράζεσαι με άλλη κοπέλα.. το κόστος κυμαίνεται από 5000-7000, ίσως και λιγότερα από 5000 ανάλογα τι θα ζητήσεις και τι deal θα κάνεις.. γνώμη μου να διαλέξεις γιατρό  που θα ξεσκονησει και τον σύζυγο  αν δεν το εχετε κανει γτ πάντα  ειμαστε 2..μην παμε στο προφανες οτι φταει η γυναίκα..θα δωσεις λεφτά  για πιο σιγουρα..οποτε να εισαι πιο σιγουρη..αυτά για αρχή.. δεν ξέρω τι άλλο θα σε βοηθούσε.. 

      • Μου αρέσει 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια! Τι ωραια τα φαγακια σας ζηλεψα!!

Εγω εβαλα χοιρινο ρολο με πατατες στο φουρνο σημερα, αλλα δε ξερω το χοιρινο καπως μου μυριζει..δε ξερω αν θα φαω...

Εβιρι τι εννοεις βολτα στο χιονι? Χιονιζει στη Γερμανια??:shock:

Και επ ευκαιρια, το σουφλε ζυμαρικων πως το φτιαχνεις?


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Γεια σας κορίτσια.

Σήμερα έφτιαξα δύο φαγάκια, αρακά με αγκινάρες και φακές γιατί η Εβιρίνα έθεσε βέτο.

Εβιρακι ετσι οπως περιγραφεις την εκδρομη πιστευω πως ηταν τελεια!! Μπραβο κοριτσακι!!

Ναι ήταν πάρα πολύ ωραία.

Σήμερα έχει τα γενέθλιά του ο γιόκας μου! Κλέινει τα 3!

Να τα εκατοστήσει το παλλικαράκι σας και να τον δείτε μεγάλο και τρανό.

Και απόψε θα βγουν έξω για σουβλάκια μαζί με την αδερφή του και μία φίλη τους για να τις κεράσει το παιδί!

χαχαχαχα ο άντρας ο σωστός.

Σήμερα τρώμα αρακά.

Να μία ταύτιση.

εβιράκι θα περιμένω να δω τις φωτογραφίες!

Ξεκίνησα χτες βάζοντας όμως πολύ λίγες. Θα συνεχίσω και σήμερα.

ουφφφφ ειλικρινα κοριτσια αυτο το θεμα φαγητο με εχει κουρασει πααααρα πολυ κ φανταζομαι πως απο Σεπτεμβρη που θα παει ο μεγαλος δημοσιο νηπιαγωγειο κ θα γυριζει να τρωει σπιτι (μαγειρεμενο απο την προηγουμενη) θα με απασχολησει ακομα περισσοτερο ....

Έχεις δίκιο, έτσι γίνεται άγχος το φαγητό και καθημερινή κούραση. Όμως, θα περάσει γρήγορα ο καιρός και θα λες "πού είναι εκείνες οι εποχές που μαγείρευα δύο φαγητά".

Να σου πω μία ιδέα για το φαγητό του μικρού? Γιατί δεν φτιάχνεις ζωμό από μοσχάρι, να το φυλάξεις σε παγοθήκες στην κατάψυξη και κάθε φορά που το φαγητό σας θα είναι στεγνό να του προσθέτεις ένα ....παγάκι ζωμού και να του το αλέθεις?

Εβιράκι τι λές?

Ναι θα ήταν πολύ καλή ιδέα.

Εβιρι τι εννοεις βολτα στο χιονι? Χιονιζει στη Γερμανια??:shock:

Όχι τις τελευταίες μέρες είχαμε πάρα πολύ καλό καιρό με 29 βαθμούς. Σε ποιο ποστ αναφέρεσαι; Μήπως σε κάποιο πιο παλιό;

Και επ ευκαιρια, το σουφλε ζυμαρικων πως το φτιαχνεις?

Βράζω τα ζυμαρικά για 10' τα ρίχνω σε βουτυρωμένο ταψί, προσθέτω τριμμένο τυρί γκούντα, κομματάκια μπέικον ή ζαμπόν ή αν σου αρέσει μπορείς να βάλεις κι απ' τα δύο, από πάνω περιχύνω κρέμα γάλακτος περίπου 200ml και τα ψήνω. Κάποιοι βάζουν και χτυπημένο αυγό. Εγώ το αποφεύγω γιατί τα τελευταία χρόνια δεν αντέχω τη μυρωδιά του αυγού.

Link to comment
Share on other sites

Εβιρι ωραιο το σουφλε, μου ηρθε στο μυαλο μια παραλλαγη απο αγγλικη συνταγη που λεγεται macaroni cheese! Αντι να βαλεις κρεμα γαλακτος βαζεις αραιη μπεσαμελ, πολυ αραιη ομως να μη δενει καθολου, αντιθετα να σχηματιζει πηχτη ασπρη σαλτσα! Μπορεις να βαλεις οσο τυρι σου αρεσει και φυσικα απο πανω σα κρουστα. Οι αγγλοι το φτιαχνουν με κοφτο μακαρονακι ωστε να μπαινει μεσα η σως αλλα φανταζομαι γινεται νοστιμοτατο με κοχυλακι. Προσθετεις και τριμμενο μοσχοκαρυδο και το ψηνεις στο φουρνο!

Για αυριο θα φτιαξω κεφτεδακια με μπολικο δυοσμο απο τον κηπο, ρυζοτο (σκεφτομαι να το κανω στο φουρνο) και κοκκινη σαλτσα για οποιον θελει να βαζει απο πανω! Εγω ως εγκυος αποφευγω τις σαλτσες για να μη παιρνω "αδειες θερμιδες".


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Είδα φως και μπήκα!

Χάθηκα πάλι,είμαι αδιόρθωτη...

Δεν έχω διαβάσει τίποτα,αλλά πρόσεξα το τικεράκι της ΕλένηςΑγγλία και πολύ το χάρηκα!Με το καλό Ελεν!

Χθες είχαμε κακοκαιρία...Εβίρι τα ακούς;Στον καταραμένο τόπο,βρέχει και Ιούλιο μήνα:tongue:

Κατά τα άλλα ησυχία,τάξη και ασφάλεια...

Εκανα μια απόπειρα να κόψω την πάνα του γιόκα μου,αλλά τζίφος...

Με το φαγητό μου κάνει τα δικά του,αλλά τωρα πια εχω βρει κόλπο,που μας πάει πίσω βέβαια,όσο αφορά την ανάπτυξή του και μπορεί να κάνω και λάθος,αλλά δεν θα πάω και σκαστή...Του "κρύβω"κάποια τρόφιμα μέσα σε φαγητά που τρώει αβίαστα.Ενα παράδειγμα;Μπριαμ αλεσμένο μέσα σε σούπα τραχανά...

Πάω να διαβάσω τα νέα σας

Link to comment
Share on other sites

ggenny βλέπω ότι έχουμε κοινούς προβληματισμούς και...προβλήματα!

Αχ πού θα πάει,θα μεγαλώσουν και θα τα νοσταλγούμε αυτά που περνάμε τώρα

Αγγελική χρόνια πολλά του γιόκα σου κι από δω.

Ωραία φαγητάκια βλέπω φτιαχνεται κοριτσάκια...

Να σας πω μια συνταγή που βρήκα σε περιοδικό,πολύ απλή,πανεύκολη,με αποτέλεσμα που δεν το περίμενα...Παγωτό μπανάνα!Κόβουμε σε ροδέλες τη μπανάνα(κατα προτίμηση ώριμη.ελεγε η συνταγή),τη βάζουμε σε μπολ στην καταψυξη για 3-4 ώρες και μετά αλέθουμε στο μούλτι,προσθέτοντας λίγο γάλα,ανάλογα με το πόσο πηχτό βγαίνει το μείγμα(2 κουταλιες της σούπας για 2 μπανάνες,έλεγε η συνταγή)και αυτό είναι όλο...Βγαίνει στ'αλήθεια σαν παγωτό.Μπορεί να γαρνιριστεί με κομματάκια σοκολάτας ή με μέλι και κανελίτσα και είναι πολύ δροσερό και όχι παχυντικό.

Επίσης έφτιαξα σπιτικά πατατάκια και βγήκαν πεντανόστιμα...Αλλά έχουν πολύ βαβούρα για να γίνουν.Το αποτελεσμα αποζημιώνει,αλλά έχει κόπο...Οποια ενδιαφερεται για συνταγη να μου πει να την γράψω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσακια τι κανετε?

Αχ Περιστερακι τα ιδια ακριβως περναμε! Ποσο ειναι ο γιος σου?εμενα ακριβως 2! Κ εγω προσπαθω με την πανα αλλα αποτελεσμα μηδεν..... Εμενα να φανταστεις αρνειτε κ να δοκιμασει ειλικρινα κοριτσια.Αν δεν ακουσει μπλεντερ η να δει οτι ειναι δικο του απο αυτα που εχει μαθει απο μωρο να τρωει δεν δοκιμαζει καν! Το μονο που εχει δοκιμασει κ φυσικα του αρεσει ειναι πατατες τηγανιτες κ κορν φλεικς αλλα μονο αυτα που τρωω εγω τα ολικης ...Μια φορα του πηρα αλλη μαρκα γιαουρτακι κ ειδε αλλο κυπελακι κ εστριβε το κεφαλι του αλλου.Μιαλμε για αρνηση ουτε καν να δοκιμασει.Ε τι να εκανα κ εγω μετα επλυνα το κυπελακι απο το συνηθησμενο γιαουρτακι κ την επομενη μερα εβαλα μεσα το γιαουρτακι που δεν ηθελε ν αφαει κ μια χαρα το τσακισε .... Τι φοβος ειναι αυτος βρε κοριτσια?

Τις προαλλες που ειχε ερθει η μαμα μου για καμια βδομαδα,τον εβαζε στον παγκο κ επερνε μονος του με το κουταλι κ ετρωγε λιγο απο την κατσαρολα μεσα το εβλεπε σαν παιχνιδι δεν ξερω.Ε μετα παλι το εκοψε κ αυτο...

Το παγωτο μπανανα εγω το ανακαλυψα περσυ απο τις συνταγες παρεας.Ειναι πολυ ωραιο πραγματικα.Αν θες το κανεις κ μισο μισο πχ μπανανα κ φραουλα.Το τριμμενο καρυδι του παει πολυυυυ η αμυγδαλο! Στο χτυπημα βαζω κ 1-2 κσ γαλατακι.

Ελενακι τι ωραιο φαγητο εφτιαξες!!! τελειο! Εχω πολυ καιρο να κανω ρολο αλλα ειμαστε 2 ατομα ποιος να το φαει. Θα παω στο χααπη μου που κανει μικρα ρολλακια κοτοπουλο να παρω αν βρω απο βδομαδα!

Αγγελικουλα πολυ καλη ιδεα , θα το κανω μπας κ δω ασπρη μερα.Παντως κ τωρα δεν καθομαι να βραζω 3 ωρες καθε μερα μοσχαρι η κοκορα απο το χωριο.Βραζω μια φορα 3-4μεριδες( καθε μεριδα για 2 μερες) κ μετα τα καταξυχω μαζι με το ζωμο σε μικρα μπολακια που εχω παρει απο τζαμπο.

Σημερα εφτιαξα τα γεμιστα που σας ελεγα χτες κ θα φαμε κ αυριο.Για το μικρο εκανα αρνακι με αρακα κ πατατουλες γιατι ετρωγε 2 μερες κοκορα με χυλοπιτες κ δεν εχει κανει κακα του κ αν ετρωγε κ ρυζι σημερα ουφφφφφ .....

τουλαχιστον σημερα δενεχει μαγειρεμα για κανεναν!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσακια τι κανετε?

Αχ Περιστερακι τα ιδια ακριβως περναμε! Ποσο ειναι ο γιος σου?εμενα ακριβως 2! Κ εγω προσπαθω με την πανα αλλα αποτελεσμα μηδεν..... Εμενα να φανταστεις αρνειτε κ να δοκιμασει ειλικρινα κοριτσια.Αν δεν ακουσει μπλεντερ η να δει οτι ειναι δικο του απο αυτα που εχει μαθει απο μωρο να τρωει δεν δοκιμαζει καν! Το μονο που εχει δοκιμασει κ φυσικα του αρεσει ειναι πατατες τηγανιτες κ κορν φλεικς αλλα μονο αυτα που τρωω εγω τα ολικης ...Μια φορα του πηρα αλλη μαρκα γιαουρτακι κ ειδε αλλο κυπελακι κ εστριβε το κεφαλι του αλλου.Μιαλμε για αρνηση ουτε καν να δοκιμασει.Ε τι να εκανα κ εγω μετα επλυνα το κυπελακι απο το συνηθησμενο γιαουρτακι κ την επομενη μερα εβαλα μεσα το γιαουρτακι που δεν ηθελε ν αφαει κ μια χαρα το τσακισε .... Τι φοβος ειναι αυτος βρε κοριτσια?

σα να τα έγραψα εγω...

ο δικός μου είναι 2,5

μάνες ΚΟΥΡΑΓΙΟ!

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι μαγειροκόριτσα!

Σήμερα τρώμε ξανά αρακά που έμεινε από χτες.

Έχει πέσει πολύ δουλειά αυτές τις μέρες μια και ξεκίνησαν οι άδειες!

QUOTE=EleniAgglia;2117567]Γεια σας κοριτσια! Τι ωραια τα φαγακια σας ζηλεψα!!

Γειά σου Ελεν! Μας πέφτεις και λίγο μακρυά να σου στείλουμε κανένα ταπεράκι!

Εγω εβαλα χοιρινο ρολο με πατατες στο φουρνο σημερα, αλλα δε ξερω το χοιρινο καπως μου μυριζει..δε ξερω αν θα φαω...

Τα καλά της εγκυμοσύνης!

QUOTE]

Γεια σας κορίτσια.

Σήμερα έφτιαξα δύο φαγάκια, αρακά με αγκινάρες και φακές γιατί η Εβιρίνα έθεσε βέτο.

Ποιό φαγητάκι δεν τρώει η Εβιρίνα?

Για αυριο θα φτιαξω κεφτεδακια με μπολικο δυοσμο απο τον κηπο, ρυζοτο (σκεφτομαι να το κανω στο φουρνο) και κοκκινη σαλτσα για οποιον θελει να βαζει απο πανω! Εγω ως εγκυος αποφευγω τις σαλτσες για να μη παιρνω "αδειες θερμιδες".

Αχ! Τα κεφτεδάκια μου θυμίζουν πάρτυ ή εκδροούλες! Μιαμ μιαμ!!!!

Καλημέρα!Είδα φως και μπήκα!

Χάθηκα πάλι,είμαι αδιόρθωτη...

Εισαι, είσαι :tongue::tongue:

Εκανα μια απόπειρα να κόψω την πάνα του γιόκα μου,αλλά τζίφος...

χαχαχα! Εσένα ο δικός σου είναι και μικρότερος από τον δικό μου. Ο μικρός μου τώρα έχει αρχίσει να τσιτσιδώνεται αλλά δεν θέλει να πάει στην τουαλέτα με αποτέλεσμα να κατουράει οπουδήποτε αν δεν τον πάρουν χαμπάρι εγκαίρως!!!

Πάω να διαβάσω τα νέα σας

Πήγαινε γιατί θα γράψεις διαγώνισμα!!!:tongue:

Αγγελική χρόνια πολλά του γιόκα σου κι από δω.

Ευχαριστώ Περιστέρω μου! Κι εσύ να χαίρεσαι τον γιόκα σου!

Επίσης έφτιαξα σπιτικά πατατάκια και βγήκαν πεντανόστιμα...Αλλά έχουν πολύ βαβούρα για να γίνουν.Το αποτελεσμα αποζημιώνει,αλλά έχει κόπο...Οποια ενδιαφερεται για συνταγη να μου πει να την γράψω

Για γράψε την να την δοκιμάσω τώρα που δεν πολυέχω μαγειρέματα!

Καλημερα κοριτσακια τι κανετε?

καλά είμαστε κορίτσι!

Το μονο που εχει δοκιμασει κ φυσικα του αρεσει ειναι πατατες τηγανιτες κ κορν φλεικς αλλα μονο αυτα που τρωω εγω τα ολικης ...

με τα κορν φλέικς, παντώς τύπου, έχει κόλλημα και ο δικός μου! Τα τρώει σκέτα σαν τα πατατάκια!

Μια φορα του πηρα αλλη μαρκα γιαουρτακι κ ειδε αλλο κυπελακι κ εστριβε το κεφαλι του αλλου.Μιαλμε για αρνηση ουτε καν να δοκιμασει.Ε τι να εκανα κ εγω μετα επλυνα το κυπελακι απο το συνηθησμενο γιαουρτακι κ την επομενη μερα εβαλα μεσα το γιαουρτακι που δεν ηθελε ν αφαει κ μια χαρα το τσακισε .... Τι φοβος ειναι αυτος βρε κοριτσια?

Εχει συνδιάσει κάποιες γεύσεις με μια συγκεκριμένη εικόνα, γι΄αυτό το κάνει!

Τις προαλλες που ειχε ερθει η μαμα μου για καμια βδομαδα,τον εβαζε στον παγκο κ επερνε μονος του με το κουταλι κ ετρωγε λιγο απο την κατσαρολα μεσα το εβλεπε σαν παιχνιδι δεν ξερω.Ε μετα παλι το εκοψε κ αυτο...

Μπορεί να μην σου καλοτρώει και λόγω καλοκαιριού. Πολλά παιδιά περιόριζουν τις ποσότητες φαγητού που καταναλώνουν το καλοκαίρι.

Αγγελικουλα πολυ καλη ιδεα , θα το κανω μπας κ δω ασπρη μερα.Παντως κ τωρα δεν καθομαι να βραζω 3 ωρες καθε μερα μοσχαρι η κοκορα απο το χωριο.Βραζω μια φορα 3-4μεριδες( καθε μεριδα για 2 μερες) κ μετα τα καταξυχω μαζι με το ζωμο σε μικρα μπολακια που εχω παρει απο τζαμπο.

χαίρομαι που βοήθησα!

Σημερα εφτιαξα τα γεμιστα που σας ελεγα χτες κ θα φαμε κ αυριο.Για το μικρο εκανα αρνακι με αρακα κ πατατουλες γιατι ετρωγε 2 μερες κοκορα με χυλοπιτες κ δεν εχει κανει κακα του κ αν ετρωγε κ ρυζι σημερα ουφφφφφ .....

τουλαχιστον σημερα δενεχει μαγειρεμα για κανεναν!!!

Αποχή από την κουζίνα μία μέρα! Μιά χαρά!

σα να τα έγραψα εγω...

ο δικός μου είναι 2,5

μάνες ΚΟΥΡΑΓΙΟ!

:P:p:p:p


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια.

Έφτιαξα μοσχαράκι κοκκινιστό με συνοδεία από κίτρινο ρύζι.

Εβιρι ωραιο το σουφλε, μου ηρθε στο μυαλο μια παραλλαγη απο αγγλικη συνταγη που λεγεται macaroni cheese!

Η παραλλαγή που έδωσες θα πρέπει να είναι πολύ νόστιμη.

Χάθηκα πάλι,είμαι αδιόρθωτη...

Δεν πειράζει Περιστεράκι μου, όταν μπορείς θα έρχεσαι να σε βλέπουμε.

Χθες είχαμε κακοκαιρία...Εβίρι τα ακούς;Στον καταραμένο τόπο,βρέχει και Ιούλιο μήνα:tongue:

χαχαχαχαχα μην το λες δυνατά γιατί θα σε ακούσει κι εδώ το σύννεφο και θα έρθει από πάνω μας.

Του "κρύβω"κάποια τρόφιμα μέσα σε φαγητά που τρώει αβίαστα.Ενα παράδειγμα;Μπριαμ αλεσμένο μέσα σε σούπα τραχανά...

Πάρα πολύ καλά κάνεις, και μη στενοχωριέσαι θα έρθει η ώρα που θα τρώει κανονικά.

Να σας πω μια συνταγή που βρήκα σε περιοδικό,πολύ απλή,πανεύκολη,με αποτέλεσμα που δεν το περίμενα...Παγωτό μπανάνα!

Απίστευτο!!!! Πιο εύκολο δεν υπάρχει. Δεν το έχω ξανακούσει και ενθουσιάστηκα με την ιδέα.

Βάλε και τη συνταγή για τα πατατάκια γιατί ίσως κάποια μέρα να φτιάξω κι εγώ. Απ' το να τρώμε τις σαβούρες με τα καρκινογόνα στοιχεία μέσα καλύτερα να χάσουμε ένα απόγευμα φτιάχνοντας σπιτικά πατατάκια.

Το μονο που εχει δοκιμασει κ φυσικα του αρεσει ειναι πατατες τηγανιτες κ κορν φλεικς αλλα μονο αυτα που τρωω εγω τα ολικης ...

Βρίσκεται σε καλό δρόμο και όπου να 'ναι θα αρχίσει να τρώει κομματάκια.

την επομενη μερα εβαλα μεσα το γιαουρτακι που δεν ηθελε ν αφαει κ μια χαρα το τσακισε .... Τι φοβος ειναι αυτος βρε κοριτσια?

Κάτι τέτοια τα έκανα κι εγώ. Όπως έκανα το άλλο κόλπο όταν ήταν μωρά στο ρηλάξ και τα τάιζα φρουτόκρεμα. Υπήρχαν διαστήματα που δεν την ήθελαν. Είχα δίπλα μου την πιπίλα, έκανα ότι τους έβαζα την πιπίλα στο στόμα με το ένα χέρι κι όταν άνοιγαν το στόμα τα μπούκωνα με φρουτόκρεμα με το άλλο χέρι.

Εχω πολυ καιρο να κανω ρολο αλλα ειμαστε 2 ατομα ποιος να το φαει.

Να φτιάξεις ένα μικρό ρολό κι αν δεις ότι και πάλι είναι πολύ για τους δυο σας, κόψτο στη μέση και βάλε το μισό στην κατάψυξη.

Ποιό φαγητάκι δεν τρώει η Εβιρίνα?

Δυστυχώς τα λαχανικά. Εκείνη έφαγε τις φακές.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Εφτασε Παρασκευή,έρχεται Σ/Κ!!!

Σήμερις δεν μαγειρεύω,υπάρχει φαγητό από τις προηγούμενες μέρες.

Ιδού και η συνταγή για τα πατατάκια...

Κόβουμε τις πατάτες με το εργαλείο που λέγεται μαντολίνο...χεχεχεχεχε του Κορέλι πάντως όχι...Εγω τις έκοψα με αυτό που κόβω και το λάχανο,αν εννοούσε η συνταγή αυτό.Βγαίνουν χοντρουλούλες για πατατάκια,αλλά μετά μαζεύουν.Βάζουμε τις κομμένες πατάτες σε μπολ με νερό για τουλάχιστον μισή ώρα.Μετά στραγγίζουμε και τις στεγνώνουμε καλά...Μία μία τις έκανα με απορροφητικό χαρτί,αλλά χαλάλι...Μετά σε μπολ στεγνό από νερά,βάζουμε τις στεγνωμένες πατάτες,ελάχιστο λάδι και χοντρό αλάτι και ανακατεύουμε.Λάδι ίσα να πάρουν λίγο και από τις δυο πλευρές,όχι να γίνουν μπλούμ...Και μετα τις απλώνουμε τη μία δίπλα στην άλλη,πάνω σε λαδόκολλα,στη λαμαρίνα του φούρνου και ψήνουμε στους 180 σε προθερμασμενο φούρνο.Η συνταγή ελεγε γυρω στα 25-30 λεπτα,εμενα μου πήρε λίγο παραπάνω.Οι πατατες μαζευουν και γίνονται πιο τραγανές και από τα πατατάκια του εμπορίου.Μμμμμ...Αλλά πολύ φασαρία...Ειδικά το σκούπισμα της πατατας κομμάτι,κομμάτι...Αλλά θα σας αποζημιώσει το αποτέλεσμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερούδια μαγειροκόριτσα!

Παρασκευή και θα πάω να δω τα παιδάκια μου! Οπότε όπως καταλάβατε δεν έχω ούτε εγώ μαγείρεμα για σήμερα! Θα πάρω να φάω σουβλάκια στην δουλειά.

Περιστέρω νόμιζα ότι τα πατατάκια γίνονται τηγανιτά. Προφανώς αυτά στον φούρνο θα έχουν λιγότερη λαδίλα! Και θα είναι πιο υγιεινά! Θα τα δοκιμάσω!

Σας φιλώ όλες!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου γεια σας.

Μαγείρεψα μπριαμ στο φούρνο με μελιτζάνες και κολοκυθάκια. Για την Εβιρίνα έβαλα ζυμαρικά σε άλλο ταψί.

Αλλά θα σας αποζημιώσει το αποτέλεσμα!

Εύκολη συνταγή, παρά τη φασαρία. Μπράβο Περιστεράκι, σ' ευχαριστούμε πολύ.

Παρασκευή και θα πάω να δω τα παιδάκια μου!

Να περάσετε καλά και καλό Σαββατοκύριακο.

Καλησπερα σε ολα τα μαγειροκοριτσα!!!

Γεια σου κι εσένα Άννια. Τι κάνεις; Τι κάνουν τα παιδάκια σου;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια απο το Ιονιο!

Τι μου κάνετε;

Αγγελικουλα να χαιρεσαι το γιοκα σου! Να ειναι πολύχρονος σαν τα ψηλά βουνα! Ευχαριστηθηκαν τα κοριτσια το κερασμα του αντρα της παρεας;

Εβιρακι ωραια πρεπει να ηταν η εκδρομη στο Μελανα Δρυμο. Παντα ετσι ωραια να περνατε.

Περιστερακι και Ggeny κουραγιο με τα τεκνα σας. Εγω το εχω παρει αποφαση με τη δικη μου κι εχω παψει να χολοσκαω. Τωρα βεβαια εχουμε παρεα και την ξαδερφη της και λογω ζηλειας κατι παραπανω τρωει αλλά όχι τιποτε ιδιαιτερο. Βεβαια στις σοκολατες, τα παγωτα και λοιπες βλακειες δε λεμε ποτέ όχι. Και εχω ηδη τσακωθει με τους παππουδες να μην της δινουν συνεχεια νουτελα, κρουασαν και τετοια για να μη μενει νηστικο το παιδι....

Αννια μου τι κάνεις; Πως τα πας με τα τρια παιδακια;

Ελενη μου κι εσυ ωραιο φαγητακι εφτιαξες. Τωρα οσον αφορα τη μυρωδια του...ας όψεται η εγκυμοσυνη...

Περιστερακι εγω ειχα δει μια συνταγη για πατατακια τηγανητα που αφου τα εκοβες επρεπε να τα βαλεις σε ενα μπολ με παγακια αλλά εχω βαρεθει να την κανω. Παντως πολύ μπελαλιδικο το σκουπισμα καθε φετας ξεχωριστα.

Καναμε κι εμεις καποια μπανακια εδω αλλά η θαλασσα δεν εχει ζεστανει πολύ ακομη. Στο μεταξυ ψιλοφυσαγε τις προηγουμενες μερες κι ειχε και δροσουλα και δεν σε τραβουσε. Σημερα ειναι πιο ζεστα κι ετσι λεμε να παμε. Εδω μαγειρευει κανονικα η μαμά μου αλλά επειδη μαγειρευει λιγο βαρια ανελαβα κι εγω λιγο το μαγειρεμα γιατι το στομαχι μας θα γινοταν καπως... Ειχε κανει ενα ιμάμ τις προαλλες τουρμπο και στην ντοματα και στο αλάτι.

Το κακο ειναι οτι η κορη μου εχει ξεφυγει εντελως στο θεμα της συμπεριφορας της εδω γιατι την κακομαθαινουν όλοι κι εγινε τις προαλλες κατι λογω αυτου του θεματος που με στενοχωρησε και με θυμωσε τοσο πολύ που ηθελα να φυγουμε και να γυρισουμε Αθηνα. Χθες εστρωσε λιγακι αφου απαγορευτηκε η βολτα τις δυο προηγουμενες μερες αλλά εμενα μου εχει χαλάσει πολύ τη διαθεση δυστυχως... Το κακο με εμενα ειναι οτι δε θυμωνω ευκολα αλλά αν θυμωσω δεν μου περναει ευκολα και ποιος ειδε το Θεο και δεν Τον φοβηθηκε.

Ο μικρος μας μεγαλωσε και την επομενη εβδομαδα ξεκιναμε και φρουτακια!

Δυστυχως δε δουλευει ο υπολογιστης που ειχα εδω κι εχω μπει απο δανεικο λαπτοπ. Θα προσπαθησω να ξαναμπω οταν μπορεσω. Μεχρι τοτε να ειστε όλες καλά και να ευχηθω καλό ταξιδι και στις ξενιτεμενες μας.

Φιλάκια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!

Φωτεινή μεγάλωσε ο γιόκας σου!Πω πω,πώς πέρασε ο καιρός...Για τη ζουζουνέλα,τι να πω;Κουράγιο!Κι ο δικός μας έχει αδυναμία σε γλυκάκια και τέτοια συναφή,παρόλο που δεν συνηθίζουμε να του δίνουμε και ευτυχώς δεν του προσφέρει και κάποιος τρίτος.Φτιάχνω καμιά φορά μπισκότα ή κέικ.Καλύτερα να τρώει σπιτικά.

Πριν από λίγο έβγαλα από τον φούρνο αχαμνόπιτα προεδρίνας...Είχα τα υλικά και γαλατάκι που έληγε και είπα να τα αξιοποιήσω.Μη χάσω!Η λιχούδα...

Αυτη τη φορά την έκανα με βιτάμ και μου φαίνεται ότι βγήκε καλύτερη.

Κατα τα άλλα ησυχία...Αυτες τις μερες είμαστε όλο βόλτες και τωρα θα πηγαίναμε,αλλά δεν κοιμήθηκε ο μικρός το μεσημέρι,οπότε σε λίγο θα νυστάζει και είπαμε να το αποφύγουμε γιατι η κούραση θα του φέρει γκρίνια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...