Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 22 λεπτά , a miracle please είπε:

      Καλησπέρα σας,

      ελπίζω να είστε όλες καλά! 

      Αχ πως αρχίζω το μήνυμά μου...σαν γράμμα. Αλλά ελπίζω πραγματικά να είστε καλά όλες σας.

      Ελπίζω να μπορέσετε να με βοηθήσετε, διότι σκέφτηκα αρκετά να κάνω λογαριασμό και να σας ρωτήσω εδώ στο θέμα για πληροφορίες...

      Το ιστορικό μου έχει ως εξής..

      Είμαι 43 (και μισό) και έχω αποβολές/παλίνδρομες τα τελευταία χρόνια. Έχω κάνει και εξωσωματική, αλλά...... οι γιατροί που έχω ρωτήσει γενικά, εαν έχουμε κάποιο πρόβλημα κτλ κτλ μου είπαν απλά πως είναι θέμα ηλικίας που δεν κρατιούνται οι εγκυμοσύνες και πως δύσκολα θα κάνω "δικά μου" παιδιά. Και να σκεφτώ τη δωρεά. Έχουμε δώσει ένα σκασμό λεφτά σε εξετάσεις κτλ και όλα δείχνουν καλά. Τι να πω... ίσως είναι λόγω ηλικίας τελικά. Αν και έχω ακούσει πως και άλλες γυναίκες στην ηλικία μου έχουν μείνει εγκυος και φυσιολογικά μάλιστα και απέκτησαν υγιέστατα μωράκια. Αλλά αυτό μάλλον είναι άλλο θέμα.

      Και εδώ έρχομαι να σας ρωτήσω, ποιους γιατρούς να επισκεφτώ να ρωτήσω για δωρεά; ποιοι είναι ειδικοί σε αυτό το θέμα; γιατί πλέον δεν εμπιστεύομαι εύκολα όποιον να'ναι. 

      Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε; Επίσης τα προμηθεύονται απο τράπεζες ή βρίσκουν γυναίκες να κάνουν ωοληψία μαζί τους;

      Προσπαθώ να βρω λίγο το δρόμο μου, γιατί βασικά μόνο αυτό μου έμεινε να κάνω.

      Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!      

      Δεν υπάρχουν ειδικοί γιατροί.. οι περισσότεροι  ασχολούνται  και με αυτό το κομμάτι.. απλά κάποιος τους κάναμε εμείς ονόματα εδώ μέσα λόγω επιτυχιών.. σωστο και λαθος ταυτόχρονα..ιασω, Ρέα, ιακ ,μητερα και άλλα λογικά είναι τα κέντρα-νοσοκομεία που ασχολούνται..οπότε οι γιατροι συνεργάζονται  με αυτά.. αν μιλάς για Αθήνα.. υπάρχουν αντίστοιχα  και Θεσσαλονίκη..υπάρχουν και από τράπεζα και "φρεσκα", συνήθως την δότρια την μοιράζεσαι με άλλη κοπέλα.. το κόστος κυμαίνεται από 5000-7000, ίσως και λιγότερα από 5000 ανάλογα τι θα ζητήσεις και τι deal θα κάνεις.. γνώμη μου να διαλέξεις γιατρό  που θα ξεσκονησει και τον σύζυγο  αν δεν το εχετε κανει γτ πάντα  ειμαστε 2..μην παμε στο προφανες οτι φταει η γυναίκα..θα δωσεις λεφτά  για πιο σιγουρα..οποτε να εισαι πιο σιγουρη..αυτά για αρχή.. δεν ξέρω τι άλλο θα σε βοηθούσε.. 

      • Μου αρέσει 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια.

Έφτιαξα κι εγώ γεμιστούλια σήμερα. Έβρασα και λίγο σπανάκι που αγόρασα σήμερα, αλλά ακόμη δεν ξέρω πώς θα το φτιάξω. Ίσως φτιάξω αύριο σπανακόπιτα ή κρέπες με σπανάνκι και τυρί ή μπορεί να το κάνω σπανακόρυζο, θα δούμε.

Χτες το απόγευμα ήμουν τόσο τσιτωμένη που όταν πήγα σπίτι ψιλοδιαφωνήσαμε με τον άντρα μου για κάτι ασήμαντο κι έβαλα τα κλάματα!

Εντάξει, λίγο ή πολύ συμβαίνουν τέτοια σε όλες τις οικογένειες. Σήμερα είναι μια καινούργια μέρα και αύριο θα έρθει μία άλλη. Θα ξεχάσετε κι οι δυο σας την αιτία της διαφωνίας και θα είσαστε πάλι καλά.

Εβιράκι το πήξιμο στην δική μας περίπτωση είναι λόγο κλεισίματος εξαμήνου. Οι ίδιοι είμαστε αριθμητικά απλά η δουλειά είναι ιδιαίτερη αυτές τις μέρες!

Αααα μάλιστα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Γειά σας, σήμερα έψησα μια πίτσα, το βραδάκι θα ψήσω κοτόπουλο, για να το έχω για αύριο. Αλλά δεν αποφάσισα ακόμα αν θα βάλω πατάτες ή ρύζι. :confused:

nk_christina εσείς δεν θα έρθετε καθόλου Ελλάδα?

Στις 28 κατεβαίνουμε. 24 και σήμερα σαν του φαντάρους χαχαχα!

Καλό μεσημέρι μαγειροκόριτσα!

Το πήξιμο συνεχίζεται και σήμερα...:confused:

Χτες το απόγευμα ήμουν τόσο τσιτωμένη που όταν πήγα σπίτι ψιλοδιαφωνήσαμε με τον άντρα μου για κάτι ασήμαντο κι έβαλα τα κλάματα!

Να φύγει αυτή η εβδομάδα να ηρεμήσω λίγο! Ελπίζω τουλάχιστον...

Ευτυχώς που λείπουν τα παιδιά!!!

Αφού λείπουν τα παιδάκια σου ευκαιρία να ξαπλώνεις λίγο παραπάνω να ξεκουράζεσαι, για να είσαι λίγο ήρεμη.

Καλό απόγευμα σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσάκια τι κανετε?

Αγγελικουλα, ξεκουραση χρειαζεσαι κοριτσακι μου ειναι απλο αλλα το θεμα ειναι πως γινετε να ξεκουραστουμε!

Απο φαγητο χτες φαγαμε γεμιστα που ειχαν περισεψει κ για σήμερα εφτιαξα χοιρινο λεμονατο μαζι με πατατες ,μανιταρια,καροτα κ μουσταρδα στην κατσαρόλα.

Σημερα το μυαλο μου κολλησε κ δεν κατεβαζει καμια ιδεα... μαλλον κανα ζυμαρικο θα δω

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι, για να μην πω απόγευμα, μαγειροκόριτσα!

Τελικά χτες έφτιαξα μια μακαρονάδα και φάγαμε κι έτσι έμεινε ο αρακάς για σήμερα.

Εβιράκι η διαφωνία που είχα με τον άντρα μου ήταν ασήμαντη, απλά τα δικά μου νεύρα δεν είναι καλά κι αντέδρασα έτσι. Κάτω από άλλες συνθήκες ούτε που θα αντιδρούσα καθόλου.

Σήμερα είμαι πιο ήρεμη. Το να ξεκουραστώ είναι μία κουβέντα nk_christina αφού μπορεί να λείπουν τα παιδιά αλλά τώρα είναι ευκαιρία να κάνω πράγματα που δεν κάνω όλη την υπόλοιπη χρονιά λόγω του μικρού! Με άλλα λόγια καλά αναρωτήθηκε η ggeny για το πως θα ξεκουραστούμε!

Τέλος πάντως από εβδομάδα λογικά θα επανέλθουμε σε κανονικούς ρυθμούς οπότε κι εγώ θα έρθω στα ... ίσια μου!

Πολλά φιλιά σε όλα τα μαγειροκόριτσα!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.

Έφτιαξα αρνάκι στη λαδόκολλα με συνοδεία κίτρινο ρύζι.

Εβιράκι η διαφωνία που είχα με τον άντρα μου ήταν ασήμαντη, απλά τα δικά μου νεύρα δεν είναι καλά κι αντέδρασα έτσι. Κάτω από άλλες συνθήκες ούτε που θα αντιδρούσα καθόλου.

Όλοι μας κάποια μέρα έχουμε μια τέτοια αντίδραση για Χ, Ψ λόγους. Αρκεί που σήμερα είσαι καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερούδια!!!!

Ωραία μέρα σήμερα! Γιατί είναι Παρασκευή εννοείται!!!!!

Μαγείρεμα για σήμερα δεν είχα γιατί μετά την δουλειά φεύγουμε αμέσως για Εύβοια, να δούμε τα τέκνα! Κι αν έχει ζεστούλα μπορέι και να κάνω και την πρώτη μου βουτιά!

Οπότε, πρώτα ο Θεός, τα ξαναλέμε την Δευτέρα.

Πολλά φιλιά σε όλες και καλό Σαββατοκυριάκο, αν δεν ξαναμπω!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 ίδιο φαγητό κάναμε χτες... μόνο στην σάλτσα έβαλα λίγο κοτόπουλο, που είχε περισσέψει την προηγούμενη. Φεύγεις κατευθείαν για Πευκί δηλαδή μετά? ποιός την χάρη σου: εμείς πάμε σε διάφορα μέρη, όχι τόσο προς τα εκεί. δηλαδή, Πετριές, που έχει και παραλία σε συνδυασμό με ωραία ψαροταβέρνα... Στύρα... πέρσι πήγαμε έξω από το Μαρμάρι σε ένα καταπληκτικό μικρό κόλπο. Αλλά γενικώς έχουμε πάει σε πολλά μέρη της Εύβοιας, έχει μεγάλη ποικιλία!

Την καλημέρα μου σε όλη την παρέα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Πως μου ειστε;

Αγγελικουλα μου σου ευχομαι να τελειωσει η πιεση γρηγορα και να επανελθεις στους ρυθμους σου! Ξεκουρασου οσο γινεται! Καλά να περασεις στην Ευβοια κι ελπιζω να μπορεσεις να κάνεις μπανάκι.

Ξενιτεμενες μου πλησιαζει ο καιρος που θα ερθετε στο Ελλάντα! Τελικά τι γινεται με τις βροχες; Βρεχει καθε μερα όπως ελεγε η προβλεψη;

Εβιρακι ευχαριστω πολυ για τις συνταγες με τις ντοματες. Θα προσπαθησω να τις φτιαξω αλλά δεν ξερω πότε!

Την Τριτη ειχα φτιαξει γεμιστα για 2 μερες αφου την Τεταρτη θα πηγαινα τη μαμα μου στο γιατρο και δεν ηξερα τι ωρα θα γυρνουσα! Σημερα εχει σειρα ο μπαμπας μου. Κοιταζουμε σε τι κατασταση ειναι καποια χρονια προβληματα τους για να ξερουμε τι πρεπει να κάνουμε (κυριως για τη μαμά μου που την επηρεαζει στο τι ειδους φαρμακα μπορει να παιρνει). Χτες εφτιαξα σουπια με ρυζι. Κλασσικο φαγητο. Αν όλα πανε καλά με τους δικους μου την επόμενη εβδομαδα φευγω για το νησι. Αποφαση που εληφθη προχθες και ειμαι ξαφνικα σε περισσοτερο τρεξιμο απ'οτι συνηθως. Σημερα ειμαι και λιγο ξενυχτισμενη καθως τα τεκνα μου ξυπνουσαν εναλλάξ το βραδυ και όλα μου φαινονται βουνο. Να κοιμηθω το μεσημερακι μιση ωριτσα ή να σφουγγαρισω το σπιτι;

Φιλάκαι σε όλες και θα προσπαθησω να ξαναμπω. Καλό ΣΚ.


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου.

Σήμερα έφτιαξα μακαρόνια με σάλτσα κι επίσης, τηγάνισα μπιφτέκια σόγιας (είναι έτοιμο μείγμα σε σακουλάκι που το βάζω πρώτα σε νερό να φουσκώσει και μετά με αλεύρι για να γίνει μάζα).

Το απογευματάκι είχαμε στο σχολείο της Εβιρίνας μια εκδήλωση, στην οποία μαζεύονται γονείς και παιδιά και διασκεδάζουν.

Εθελοντές γονείς προσφέρουν σαλάτες, είδη για μπάρμπεκιου (κυρίως λουκάνικα ψήνουν) τηγανίζουν πατάτες, έχουν αναψυκτικά (φυσικά όλα αυτά δεν είναι δωρεάν, όποιος φάει ή πιει κάτι το πληρώνει) ακόμη κι αν το έχει προσφέρει εθελοντικά.

Άλλοι εθελοντές γονείς κάθονται να ψήνουν στο μπάρμπεκιου, άλλοι βρίσκονται στις σαλάτες κι άλλοι στο ταμείο.

Εγώ έφτιαξα μια σαλάτα Ταμπούλε.

Πουλούσαν επίσης, και κάτι λαχνούς στους οποίους κέρδισα 1 εξάδα ποτήρια. Πέρασε ένα απογευματάκι σχετικά ευχάριστο.

Μαγείρεμα για σήμερα δεν είχα γιατί μετά την δουλειά φεύγουμε αμέσως για Εύβοια, να δούμε τα τέκνα! Κι αν έχει ζεστούλα μπορέι και να κάνω και την πρώτη μου βουτιά!

Εύχομαι να περάσετε καλά και να κάνετε και μπάνια.

Την καλημέρα μου σε όλη την παρέα!!

Γεια σου και σένα Νίνα.

Ξενιτεμενες μου πλησιαζει ο καιρος που θα ερθετε στο Ελλάντα! Τελικά τι γινεται με τις βροχες; Βρεχει καθε μερα όπως ελεγε η προβλεψη;

Όλο και πλησιάζει.

Χτες και προχτές έβρεχε, σήμερα είχε πολύ καλό καιρό (κάποια σύννεφα πηγαινοέρχονταν, αλλά είχε ζέστη). Εδώ πέρα ο καιρός είναι σαν το καρδιογράφημα.... μία πάνω μία κάτω.

Εβιρακι ευχαριστω πολυ για τις συνταγες με τις ντοματες. Θα προσπαθησω να τις φτιαξω αλλά δεν ξερω πότε!

Δεν έκανα τίποτα σπουδαίο.

Αν όλα πανε καλά με τους δικους μου την επόμενη εβδομαδα φευγω για το νησι.

Εύχομαι να είναι καλές οι εξετάσεις των γονιών σου στο γιατρό και να έχετε και καλές διακοπές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σήμερα είναι αρρωστούλα η κόρη μου και έφτιαξα γιουβαρλάκια, αν και είχαμε πολυ ζεστή μέρα

Ξενιτεμενες μου πλησιαζει ο καιρος που θα ερθετε στο Ελλάντα! Τελικά τι γινεται με τις βροχες; Βρεχει καθε μερα όπως ελεγε η προβλεψη;

Τελικά δεν έπιασε. Έχουμε τις βροχερές μας μέρες, αλλά έχουμε και τις ηλιόλουστες. Αυτές τις μέρες έχουμε ωραίο καιρό, αλλά η κόρη μου είχε προχθές πυρετό και κλειστήκαμε μέσα. :(

Μαγείρεμα για σήμερα δεν είχα γιατί μετά την δουλειά φεύγουμε αμέσως για Εύβοια, να δούμε τα τέκνα! Κι αν έχει ζεστούλα μπορέι και να κάνω και την πρώτη μου βουτιά!

Τι ωραία εύχομαι να περνάτε καλά.

Το απογευματάκι είχαμε στο σχολείο της Εβιρίνας μια εκδήλωση, στην οποία μαζεύονται γονείς και παιδιά και διασκεδάζουν.

Εθελοντές γονείς προσφέρουν σαλάτες, είδη για μπάρμπεκιου (κυρίως λουκάνικα ψήνουν) τηγανίζουν πατάτες, έχουν αναψυκτικά (φυσικά όλα αυτά δεν είναι δωρεάν, όποιος φάει ή πιει κάτι το πληρώνει) ακόμη κι αν το έχει προσφέρει εθελοντικά.

Άλλοι εθελοντές γονείς κάθονται να ψήνουν στο μπάρμπεκιου, άλλοι βρίσκονται στις σαλάτες κι άλλοι στο ταμείο.

Εγώ έφτιαξα μια σαλάτα Ταμπούλε.

Πουλούσαν επίσης, και κάτι λαχνούς στους οποίους κέρδισα 1 εξάδα ποτήρια. Πέρασε ένα απογευματάκι σχετικά ευχάριστο.

Στις δικές μας εκδηλώσεις δεν τα φτιάχνουμε εμείς και τα πληρώνουμε. Στον παιδικό σταθμό, οι γονείς έφεραν φαγητά και γλυκά και ο παιδικός είχε τα νερά και τους χυμούς. Πληρώσαμε μόνο ότι ήπιαμε, βέβαια χρεωνόταν λίγο παραπάνω. Στο σχολείο πληρώσαμε τα γλυκά, αλλά πρέπει να τα είχε ετοιμάσει ο σύλλογος γονέων. Βέβαια υπήρχαν οι εθελοντές γονείς για πούλημα, ταμείο, καθάρισμα.

Έβιρη έχεις καμία ιδέα για μικροδωράκια γερμανικά που θα μπορούσαν να πάρω σε φίλους, είναι και πολλοί και δεν μπορώ να σκεφτώ τι να πάρω.

Φιλιά σε όλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα σε ολα τα κοριτσια!

Εχω καιρο να μπω να γραψω, ειχα αποφασισει να κανω κ διαιτα και σταματησα να διαβαζω τα φαγητα σας:tongue: Οπως καταλαβατε απο το τικερακι εχει φυγει η διαιτα πλεον για διακοπες....:P

Σημερα εφτιαξα μια σαλτσα ντοματας με πιπεριες, κολοκυθακια, μελιτζανες, κρεμμυδακι, σκορδο, βασιλικο, ολα απο τον κηπο και ειχα ψιλοκοψει μεσα και κομματακια απο ενα φιλετο κοτοπουλο που μου ειχε μεινει στο ψυγειο. Εκανα και μακαρονια και τα σερβιρα με τη σαλτσα και μπολικο τυρι!!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια

Σήμερα φάγαμε αποφάγια από τις προηγούμενες μέρες κι έτσι δεν είχα μαγείρεμα.

Καλησπέρα σήμερα είναι αρρωστούλα η κόρη μου και έφτιαξα γιουβαρλάκια, αν και είχαμε πολυ ζεστή μέρα

Περαστικά στο κοριτσάκι σου και γρήγορα.

Έβιρη έχεις καμία ιδέα για μικροδωράκια γερμανικά που θα μπορούσαν να πάρω σε φίλους, είναι και πολλοί και δεν μπορώ να σκεφτώ τι να πάρω.

Φιλιά σε όλες!

Έχω κάποιες ιδέες να σου δώσω κι εσύ κρατάς όποιες απ' αυτές σου ταιριάζουν. Για παράδειγμα, εγώ έχω πάρει στο παρελθόν (συγκεκριμένα από το Karstadt στο κέντρο) κοσμηματάκια για το λαιμό ή σκουλαρίκια αξίας 10 ευρώ το ένα. Εξακολουθεί, να έχει αξιόλογα κομμάτια που συχνά αλλάζουν σε σχέδια, αλλά οι τιμές παραμένουν σταθερές.

Βέβαια, έχει κι αυτό και το Galeria πολύ ωραία ασημένια ή ανοξείδωτα με μέσο όρο τα 15-20 ευρώ. Θα βρεις και φθηνότερα κι ακριβότερα ανάλογα το είδος που ψάχνεις.

Μπορείς να πάρεις μπρελόκ που να γράφουν Γερμανία ή Στουτγκάρδη.

Μπλουζάκια με τη λογότυπα I love Stuttgart (αν και, το συγκεκριμένο τα τελευταία χρόνια εξαιτίας του δανεισμού της Ελλάδας και της κόντρας που υπάρχει ανάμεσα στα δύο κράτη, δεν το βρίσκω καλό δώρο).

Στυλό που να γράφει πάνω Γερμανία ή Στουτγκάρδη.

Τσαντούλες πάνινες με τα ίδια λογότυπα.

Καρτποστάλ σε όσους πιστεύεις ότι θα άρεσαν (εγώ για παράδειγμα είμαι συλλέκτρια καρτών από τα μέρη που επισκέπτομαι).

Μικρά ποτηράκια ή φλυτζανάκια που γράφουν και δείχνουν τη Στουτγκάρδη ή άλλα μέρη της γερμανίας.

Κολώνια που να μην είναι γαλλική ή ιταλική αλλά γερμανική.

Νομίζω πως υπάρχουν και αρκουδάκια που γράφουν κάτι γερμανικό πάνω.

Εγώ είχα πάρει μια πανέμορφη κουκλίτσα με παραδοσιακή γερμανική στολή από το Ρότενμπουργκ ομπ ντερ Τάουμπερ κι ένα νάνο από το Μάιναου στη λίμνη Κονστάντς. Ίσως να βρεις κάτι σχετικό σε τουριστικά μέρη. Ειδικά οι πάνινες κούκλες με τις παραδοσιακές στολές.

Να ρίξεις μια ματιά και στη Hauptbahnhof στο εσωτερικό του σταθμού που βρίσκονται τα κόκκινα τρένα τα ρεγκιονάλ έχει σαν περίπτερα με διάφορα πραγματάκια, μπορεί να βρεις κάτι πολύ ενδιαφέρον.

Άλλο που μπορείς να πας είναι αυτά τα κέικ καρδούλες που γράφουν πάνω: ιχ λίμπε ντιχ και άλλα διάφορα.

Αυτά θυμήθηκα τώρα λίγο πρόχειρα. Αν σκεφτώ και τίποτ' άλλο που το θεωρώ σχετικό θα στο γράψω αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολα τα κοριτσια!

Εχω καιρο να μπω να γραψω, ειχα αποφασισει να κανω κ διαιτα και σταματησα να διαβαζω τα φαγητα σας:tongue: Οπως καταλαβατε απο το τικερακι εχει φυγει η διαιτα πλεον για διακοπες....:P

Γεια σου Έλεν, πολύ χαρήκαμε με τα κορίτσια για τα ευχάριστα νέα σου. Σου εύχομαι μια καλή εγκυμοσύνη κι ένα γερό μωράκι να το γεννήσεις χωρίς πόνους.

Τι κάνεις, πώς τα πας, πώς είναι η εγκυμοσύνη σου;

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα να προσθέσω στη λίστα των πιθανών δώρων:

Μαγνητάκια μεταλλικά με διάφορες εικόνες κάστρων ή χωριών της Γερμανίας.

Μικρά πιατάκια (σε μέγεθος όσο το πιατάκι του ελληνικού καφέ) ή τασάκια με διάφορα μέρη ζωγραφισμένα ή ανάγλυφα.

Κανατούλες με μυτερό καπάκι, που επίσης, έχουν κάτι ζωγραφισμένο γερμανικό.

Ποτήρια μπύρας μικρά ή μεγάλα που να γράφουν κάτι από τη Γερμανία.

Ρολόι κούκος που το έχουν σε πολλά μέρη.

Καμμιά κρέμα ημέρας όπως η Bebe που είναι πάμφθηνη (νομίζω πως έχει γύρω στα 2-3 ευρώ).

Αν βρεις κάποιο αυτοκινητάκι της μερσεντές ή της μπε εμ βε σαν αντιπροσωπευτικό κομμάτι μιας και η μάρκα είναι γερμανική.

Υπάρχουν και τα κουρδιστά παιχνίδια με τη μουσική όπως οι καρυοθραύστες και τα καρουζέλ (αλλά αυτά μάλλον θα τα βρεις μόνο τα χριστούγεννα).

Αντρικό γερμανικό παραδοσιακό καπέλο.

Κουδουνάκια κρεμαστά (σαν αυτά που έχουν τα πρόβατα στο λαιμό) διακοσμητικά. Μη γελάσεις, ο άντρας μου πήρε ένα για την αδερφή του, για να το κρεμάσει στο τζάκι.

Ημερολόγιο κρεμαστό με γερμανικές πόλεις ή πάνινο ημερολόγιο με κέντημα που έχει σχετικό θέμα.

Ομπρέλα που να γράφει κάτι από τη Γερμανία. Αυτές τις έχω δει κυρίως σε τουριστικά μέρη.

Πετσέτα μπάνιου ή κουζίνας με λογότυπο.

Γερμανικά παραμύθια (π.χ. Χάνσελ και Γκρέτελ)

Καρτέλα με αυτοκόλλητα για τα παιδικά τετράδια με νάνους ή σχετικά γερμανικά θέματα.

Παραδοσιακά κεντήματα (δεν έχουμε μόνο στην Ελλάδα ωραία πράγματα, έχουν και οι Γερμανοί πολύ ωραία)

Πολύ ωραίο διακοσμητικό δώρο είναι και τα γερμανικά σπιτάκια, εκκλησίες και το Ράτχαους που είναι φτιαγμένα από κεραμικό (αλλά δυστυχώς δε νομίζω να τα βρεις σε άλλη εποχή εκτός χριστουγέννων, μακάρι όμως να πέφτω έξω. Τουλάχιστον, θα έχεις την ιδέα και τα φετινά χριστούγεννα μπορείς να ψωνίσεις τέτοια πραγματάκια ώστε να τα δώσεις άλλη εποχή).

Αν είναι έτσι, να κοιτάξεις τα χριστούγεννα και τις τοξοτές φάτνες, τα τοξοτά κηροπήγια, τις χιονόμπαλες με το νερό μέσα που ανακινείς το "χιόνι" κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.

Ο σύζυγος βλέπει φόρμουλα, οπότε βρήκα ευκαιρία να σερφάρω και εγώ το καημένο λίγο..:P

Σήμερα δεν πήγαμε για μπάνιο... προτιμήσαμε να πάμε για ένα ήσυχο καφεδάκι σε μία κοντινή καφετέρια με πισίνα και να χαλαρώσουμε... φαγάκι ετοίμασε η πεθερά, οπότε δεν είχα και μαγείρεμα: ψητές σαρδελίτσες με βλήτα, κολοκύθια για σαλάτα.

Eviri τι ωραία που ακούγεται να περάσατε στο σχολείο!

nk_christina περαστικά στην μικρή:| ελπίζω να είναι καλύτερα σήμερα!

EleniAgglia καταλαβαίνω ότι είσαι παλιά εδώ... καλώς σε βρήκαμε και με το καλό το μωρό:P το πρώτο σου είναι?

Καλό υπόλοιπο Κυριακής σε όλες!:tongue:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...