Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 22 λεπτά , a miracle please είπε:

      Καλησπέρα σας,

      ελπίζω να είστε όλες καλά! 

      Αχ πως αρχίζω το μήνυμά μου...σαν γράμμα. Αλλά ελπίζω πραγματικά να είστε καλά όλες σας.

      Ελπίζω να μπορέσετε να με βοηθήσετε, διότι σκέφτηκα αρκετά να κάνω λογαριασμό και να σας ρωτήσω εδώ στο θέμα για πληροφορίες...

      Το ιστορικό μου έχει ως εξής..

      Είμαι 43 (και μισό) και έχω αποβολές/παλίνδρομες τα τελευταία χρόνια. Έχω κάνει και εξωσωματική, αλλά...... οι γιατροί που έχω ρωτήσει γενικά, εαν έχουμε κάποιο πρόβλημα κτλ κτλ μου είπαν απλά πως είναι θέμα ηλικίας που δεν κρατιούνται οι εγκυμοσύνες και πως δύσκολα θα κάνω "δικά μου" παιδιά. Και να σκεφτώ τη δωρεά. Έχουμε δώσει ένα σκασμό λεφτά σε εξετάσεις κτλ και όλα δείχνουν καλά. Τι να πω... ίσως είναι λόγω ηλικίας τελικά. Αν και έχω ακούσει πως και άλλες γυναίκες στην ηλικία μου έχουν μείνει εγκυος και φυσιολογικά μάλιστα και απέκτησαν υγιέστατα μωράκια. Αλλά αυτό μάλλον είναι άλλο θέμα.

      Και εδώ έρχομαι να σας ρωτήσω, ποιους γιατρούς να επισκεφτώ να ρωτήσω για δωρεά; ποιοι είναι ειδικοί σε αυτό το θέμα; γιατί πλέον δεν εμπιστεύομαι εύκολα όποιον να'ναι. 

      Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε; Επίσης τα προμηθεύονται απο τράπεζες ή βρίσκουν γυναίκες να κάνουν ωοληψία μαζί τους;

      Προσπαθώ να βρω λίγο το δρόμο μου, γιατί βασικά μόνο αυτό μου έμεινε να κάνω.

      Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!      

      Δεν υπάρχουν ειδικοί γιατροί.. οι περισσότεροι  ασχολούνται  και με αυτό το κομμάτι.. απλά κάποιος τους κάναμε εμείς ονόματα εδώ μέσα λόγω επιτυχιών.. σωστο και λαθος ταυτόχρονα..ιασω, Ρέα, ιακ ,μητερα και άλλα λογικά είναι τα κέντρα-νοσοκομεία που ασχολούνται..οπότε οι γιατροι συνεργάζονται  με αυτά.. αν μιλάς για Αθήνα.. υπάρχουν αντίστοιχα  και Θεσσαλονίκη..υπάρχουν και από τράπεζα και "φρεσκα", συνήθως την δότρια την μοιράζεσαι με άλλη κοπέλα.. το κόστος κυμαίνεται από 5000-7000, ίσως και λιγότερα από 5000 ανάλογα τι θα ζητήσεις και τι deal θα κάνεις.. γνώμη μου να διαλέξεις γιατρό  που θα ξεσκονησει και τον σύζυγο  αν δεν το εχετε κανει γτ πάντα  ειμαστε 2..μην παμε στο προφανες οτι φταει η γυναίκα..θα δωσεις λεφτά  για πιο σιγουρα..οποτε να εισαι πιο σιγουρη..αυτά για αρχή.. δεν ξέρω τι άλλο θα σε βοηθούσε.. 

      • Μου αρέσει 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα σας κορίτσια!

χαχαχα, πάντως σήμερα δεν πρέπει να βγήκες στο κέντρο, γιατί δεν είδα καμμία με παλτό και πουλόβερ:D Εγώ φορούσα φανελάκι, πουκάμισο και ζακέτα. Μετά ζεστάθηκα κι έβγαλα τη ζακέτα και το μετάνιωσα που δεν έβαλα κάτι καλοκαιρινό. Να όμως, που ξαναγύρισε η συννεφιά, όπου να 'ναι θα πιάσει την κλάψα πάλι ο ουρανός.

Αν είναι βρε Χριστίνα να κανονίσουμε να σε γνωρίσω από επιδίωξη κι όχι τυχαία.

Και όμως και εγώ πήγα στο κέντρο, φόρεσα για μετά από πολύ καιρο φούστα, φανελάκι, μπλούζα και τζιν σακάκι, δεν ζεστάθηκα τόσο πολύ για να βγάλω το σακάκι :D ,άσχετο αν οι περισσότεροι είχαν βγάλει τις μπλούζες τους και έκαναν ηλιοθεραπεία. Όταν με είδε ο άντρας μου, μου λέει επιτέλους δεν φοράς παλτό, αν με περιμένεις μετά την δουλειά θα πάμε για παγωτό (χάρηκε!:D). Τι το ήθελα πάγωσα. Τρέχαμε να γυρίσουμε στο σπίτι να μην μας πιάσει η βροχή. Ναι έβιρη να κανονίσουμε δεν ζούμε και τόσο μακριά :D

Καλημερούδια!

Τι κάνετε μαγειροκόριτσα? Εμείς καλά σε γενικές γραμμές. Η Κωνσταντίνα πάει καλύτερα από πλευράς πυρετού όμως σήμερα το πρωί που ξύπνησε την πονούσε πολύ ο λαιμός της. Ελπίζω να υποχωρήσει μέσα στην μέρα...

Χτες πήγα και πήρα τους βαθμούς της από τα Αγγλικά. Για άλλη μια φορά άκουσα τα καλύτερα από την δασκάλα της! Κουκουβάαααααα!!!

Περαστικά στο κοριτσάκι σου και Συγχαρητήρια! Πάντα να την καμαρώνεις. Καλά αποτελέσματα στις εξετάσεις!

Κορίτσια χρειάζομαι συμβουλές, αν μπορείτε.

Όταν παλιότερα με ρώτησε η κόρη μου (σε λίγους μήνες θα είναι 7) πως γίνονται τα παιδιά,της είχα απαντήσει, όταν οι γονείς παντρεύονται ο Θεούλης τους κάνει δώρο τα παιδάκια. Και μετά ξέρει την διαδικασία της εγκυμοσύνης και του νοσοκομείου γιατί τα είδε από τα αδέρφια της.

Τώρα έστειλα τα παιδάκια μου λίγες μέρες στην πεθερά μου. Εκεί ήταν ο κουνιάδος μου, με την φίλη του, η οποία είναι έγκυος. Τους ρώτησε αν παντρευτήκανε και γιατί δεν πήγε στον γάμο. Της απαντήσανε ότι δεν παντρευτήκανε και σίγουρα θα είναι στο γάμο τους. Και μετά ήρθε η ερώτηση, αφού δεν παντρευτήκατε πως ο Θεούλης σας έστειλε μωρό; Της είπαν όταν επιστρέψει να ρωτήσει εμάς :eek:. Τώρα τι να της απαντήσω εγώ; Έχετε καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

nk_christina άρχισαν τα δύσκολα!!!!

Λοιπόν εγώ είχα πει στην κόρη μου πως ένας άντρας, όταν αγαπάει πολύ την γυναίκα του, όταν κοιμούνται μαζί την παίρνει αγκαλιά και αφήνει ένα σποράκι στην κοιλίτσα της. Αυτό μεγαλώνει και γίνεται μωράκι.

Δεν της είχα μιλήσει για γάμο, γιατί δεν είχε χρειαστεί. Αλλά εσύ μπορείς να της πεις πως κάποιες φορές ο Θεός στέλνει ένα μωράκι και σε ένα ζευγάρι που δεν έχει παντρευτει.

Η αλήθεια απλουστευμένη είναι η καλύτερη απάντηση νομίζω.

Καλή επιτυχία!!!!!;)


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Πως μου ειστε;

Χαρηκα για τα νεα της Ελενης απο την Αγγλία. Μακαρι να εχει μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και ολα να πανε όπως επιθυμει!

Με το καλό να ερθει κι η σειρα της Νινα Τομ.

Αγγελικουλα περαστικα στην κορουλα σου και καλή επιτυχια στις εξετασεις! Δικαιολογημενα να εισαι περηφανη με τετοια κορη!

Nk-Christina δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι ακομα δεν εχω τετοιες εμπειριες...

Η Φεφη βρε κοριτσια ειναι καλά; Έχει καιρο να μας δωσει το στιγμα της...

Χτες ειχα κοτοπουλο με χυλοπιτες. Σημερα εφτιαξα σουπιτσα απο μοσχαρακι. Έκανα και λιγο απο το ζωμο παγακια για τις σουπιτσες της μικρης. Έχω πνιγει λιγακι απο τις δουλειες στο σπιτι με τα μαζεματα των βαριων χειμερινων και η μικρη ειναι συνεχεια μες στα νευρα γιατι δεν πολυβγαινει εξω. Υπαρχουν φορες που απορω πως συγκρατω την ψυχραιμια μου (και ειμαι πολυ ηρεμος τυπος).

Φιλακια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.

Τι κάνετε; Έφτιαξα φάβα σήμερα.

Χτες πήγα και πήρα τους βαθμούς της από τα Αγγλικά. Για άλλη μια φορά άκουσα τα καλύτερα από την δασκάλα της! Κουκουβάαααααα!!!

Πολλά, πολλά συγχαρητήρια και πάντα τέτοια να ακούτε.

Καλή πρόοδο και στις δύο Εβιρίνες σου!

Σ' ευχαριστώ πολύ.

Ναι έβιρη να κανονίσουμε δεν ζούμε και τόσο μακριά :D

Πολύ ωραία. Τότε μπορούμε να το κανονίσουμε από την επόμενη εβδομάδα που θα έχω περισσότερο ελεύθερο χρόνο.

Κορίτσια χρειάζομαι συμβουλές, αν μπορείτε.

Όταν παλιότερα με ρώτησε η κόρη μου (σε λίγους μήνες θα είναι 7) πως γίνονται τα παιδιά,της είχα απαντήσει, όταν οι γονείς παντρεύονται ο Θεούλης τους κάνει δώρο τα παιδάκια. Και μετά ξέρει την διαδικασία της εγκυμοσύνης και του νοσοκομείου γιατί τα είδε από τα αδέρφια της.

Τώρα έστειλα τα παιδάκια μου λίγες μέρες στην πεθερά μου. Εκεί ήταν ο κουνιάδος μου, με την φίλη του, η οποία είναι έγκυος. Τους ρώτησε αν παντρευτήκανε και γιατί δεν πήγε στον γάμο. Της απαντήσανε ότι δεν παντρευτήκανε και σίγουρα θα είναι στο γάμο τους. Και μετά ήρθε η ερώτηση, αφού δεν παντρευτήκατε πως ο Θεούλης σας έστειλε μωρό; Της είπαν όταν επιστρέψει να ρωτήσει εμάς :eek:. Τώρα τι να της απαντήσω εγώ; Έχετε καμία ιδέα;

Βρίσκω καλή την ιδέα της Αγγελικής. Από την άλλη πάλι, μου φαίνεται λίγο μικρό το παιδί για να τα μάθει όλα-όλα. Το πολύ-πολύ να της πεις, ότι ο Θεούλης κατάλαβε πόσο πολύ αγαπιούνται και ξέρει ότι σε λίγο καιρό θα παντρευτούν, γι' αυτό τους έστειλε το μωράκι πιο νωρίς.

Η Φεφη βρε κοριτσια ειναι καλά; Έχει καιρο να μας δωσει το στιγμα της...

Ναι πράγματι, λείπει πολύ καιρό κι εγώ ελπίζω να είναι καλά.

Σημερα εφτιαξα σουπιτσα απο μοσχαρακι.

Πρέπει εγώ και η Χριστίνα να αυτοπροσκληθούμε στο σπίτι σου. Η σούπα ταιριάζει σίγουρα στο δικό μας καιρό εδώ που είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια!

Έχω ξυπνήσει με πονοκέφαλο κι επειδή σήμερα θα σχολάσω και αργά χαπακώθηκα ήδη!!! Δεν καλοκοιμάμαι 2 βράδια τώρα καθώς τσεκάρω την κόρη μου για πυρετό και σέρνομαι.

Είναι απύρετη από χθες στις 1 την νύχτα. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι για να σταματήσει να παιδεύεται.

Στα της κουζίνας τώρα... Είχα στην κατάψυξη φακές τις οποίες και θα φάνε το μεσημέρι, ενώ εγώ θα φάω κάτι υπόλοιπα γεμιστα.

Καλησπέρα! Πως μου ειστε;

Αν εξαιρέσουμε τον πονοκέφαλο και την νύστα, μάλλον καλά!!!!

Χαρηκα για τα νεα της Ελενης απο την Αγγλία. Μακαρι να εχει μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και ολα να πανε όπως επιθυμει!

Της έστειλα μήνυμα και μου είπε πως θα αρχίσει να μπαίνει και πάλι στην παρέα μας. Δεν μας πολυδιάβαζε γιατί της ανοίγαμε την όρεξη και ήθελε να αποφύγει τους πειρασμούς λόγω εγκυμοσύνης!

Με το καλό να ερθει κι η σειρα της Νινα Τομ.

Με το καλό να γεμίσει μωράκια η παρεούλα μας!

Αγγελικουλα περαστικα στην κορουλα σου και καλή επιτυχια στις εξετασεις! Δικαιολογημενα να εισαι περηφανη με τετοια κορη!

Σε ευχαριστώ Φωτεινούλα! Μόλις μίλησα μαζί της και είναι ακόμη απύρετη. Την πονάει μόνο λίγο ο λαιμός της και θα πιεί ένα ντεπόν σε κανένα μισάωρο για να την κρατήσει και να πάει να γράψει εξέτάσεις.

Nk-Christina δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι ακομα δεν εχω τετοιες εμπειριες...

Η Φεφη βρε κοριτσια ειναι καλά; Έχει καιρο να μας δωσει το στιγμα της...

Καλά είναι! Έχει αρκετές εξωτερικές υποχρεώσεις και τον υπόλοιπο χ΄ρονο της τον αφιερώνει στην κορούλα της.

Χτες ειχα κοτοπουλο με χυλοπιτες. Σημερα εφτιαξα σουπιτσα απο μοσχαρακι. Έκανα και λιγο απο το ζωμο παγακια για τις σουπιτσες της μικρης. Έχω πνιγει λιγακι απο τις δουλειες στο σπιτι με τα μαζεματα των βαριων χειμερινων και η μικρη ειναι συνεχεια μες στα νευρα γιατι δεν πολυβγαινει εξω. Υπαρχουν φορες που απορω πως συγκρατω την ψυχραιμια μου (και ειμαι πολυ ηρεμος τυπος).

Σε καταλαβαίνω Φωτεινούλα. Αυτό ακριβώς παθαίνω κι εγώ με τον γιό μου! Είχα μάθει με μία ήρεμη Κωνσταντίνα και ο Χρήστος μας τα ανέτρεψε όλα! Crash test αντοχής!!!!

Φιλακια

Εβιράκι πολλά φιλιά!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκια μου γεια σας.

Έφτιαξα κοκκινιστό κοτοπουλάκι με χοντρά μακαρόνια.

Είναι απύρετη από χθες στις 1 την νύχτα. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι για να σταματήσει να παιδεύεται.

Ελπίζω να το έχει ξεπεράσει πλήρως, να ησυχάσει κι εκείνη η κακομοίρα τώρα που δίνει εξετάσεις, να ησυχάσεις κι εσύ που και δουλεύεις και ξενυχτάς κι αυτό δεν αντέχεται με τίποτα.

Εβιράκι πολλά φιλιά!

Κι από μένα.

Νινα Τομ έχετε επέτειο με τον αντρούλη σου σήμερα ε?

Ωπ, Νίνα επέτειο ακούω. Χρόνια σας πολλά και πάνω απ' όλα ευτυχισμένα και σύντομα συμπληρωμένα από ένα μωράκι.

Χριστίναααααααα μου φαίνεται ότι φέτος δε μας σώζει τίποτα. Εσύ είσαι καινούργια ακόμη εδώ και δεν τα έχεις δει ακόμη όλα. Πέρσι πάντως δεν ήταν έτσι ο καιρός. Τέλος Μαΐου είχαμε πάει εκδρομή στη λίμνη Κονστάντζ στα σύνορα Γερμανίας-Ελβετίας-Αυστρίας και εγώ γύρισα με εγκαύματα από τον ήλιο. Φορούσα και ραντάκι. Αυτό το φετινό δεν έχει ξαναγίνει, έτσι μου είπαν οι Ελληνίδες φίλες μου.

Άσε που τέτοια εποχή πέρσι είχαμε πρόβλημα με τον ύπνο της μικρής. Δεν ξέραμε πώς να συσκοτίσουμε το δωμάτιο για να πάει στις 21:00 για ύπνο (εντάξει αυτό συνέβαινε κυρίως τον Ιούνιο). Θα δεις με το πέρασμα των ημερών ότι θα νυχτώνει μετά τις 22:00

Διάβασε το παρακάτω που βρήκα και κάνε μια προσευχή να μην επαληθευτεί.

ΨΥΧΡΑ ΜΕΤΩΠΑ ΚΑΙ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΗΛΙΑΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΟΙ ΑΙΤΙΕΣ

Δ. Ευρώπη: Ψυχρότερο καλοκαίρι από το 1816!

Το φετινό καλοκαίρι για τη δυτική Ευρώπη μπορεί να είναι το ψυχρότερο από το 1816(!) λέει ο γαλλικός τηλεοπτικός σταθμός METEO που μεταδίδει μετεωρολογικά θέματα.

Η χρονιά του 1816 είναι γνωστή από τους επιστήμονες ως το έτος χωρίς καλοκαίρι και η πρόβλεψη κάτι τέτοιο να επαναληφθεί φέτος στην Πορτογαλία, Ισπανία, τη Γάλλια, τη Γερμανία και την Αυστρία αγγίζει ένα ποσοστό της τάξης του 70%.

Οι επιστήμονες αποδίδουν την αλλαγή αυτή του σκηνικού του καιρού στα ψυχρά μέτωπα από την πλευρό του Ατλαντικού αλλά και στην μειωμένη ηλιακή δραστηριότητα . Τα δύο αυτά γεγονότα όπως αναλύθηκε στο METEO όχι μόνο έχουν δώσει μια από την ψυχρότερη άνοιξη φέτος αλλά το φαινόμενο να επεκταθεί και στο καλοκαίρι.

Σύμφωνα με τους Γάλλους επιστήμονες ο Ιούνιος και ο Ιούλιος προβλέπεται να έχουν καλοκαιρία μόνο λίγες ημέρες, υψηλή επίπεδα βροχοπτώσεων ενώ για το Αύγουστο αναφέρεται ότι θα κυριαρχήσουν έντονες καταιγίδες. Αντίθετα ο Σεπτέμβριος και ο Οκτώβριος αναμένεται να παρουσιάσουν μεγαλύτερες θερμοκρασίες και λιγότερες βροχές.

Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, εχθές έφτιαξα πίτες και τηγάνισα γύρο και είχα κάνει κοτόπουλο με πατάτες για να έχω σήμερα και να πάρει και ο άντρας μου στην δουλειά. Ο καιρός συνεχίζει τα χάλια του. :( και με όσους μιλάω με skype να με κοιτάζουν περίεργα για τα χειμωνιάτικα ρούχα που συνεχίζω να φοράω.

nk_christina άρχισαν τα δύσκολα!!!!

Ακριβώς

Λοιπόν εγώ είχα πει στην κόρη μου πως ένας άντρας, όταν αγαπάει πολύ την γυναίκα του, όταν κοιμούνται μαζί την παίρνει αγκαλιά και αφήνει ένα σποράκι στην κοιλίτσα της. Αυτό μεγαλώνει και γίνεται μωράκι.

Δεν της είχα μιλήσει για γάμο, γιατί δεν είχε χρειαστεί. Αλλά εσύ μπορείς να της πεις πως κάποιες φορές ο Θεός στέλνει ένα μωράκι και σε ένα ζευγάρι που δεν έχει παντρευτει.

Πολύ καλή η ιδέα σου. Βλακεία μου τότε με τον γάμο, αλλά νομίζω κοιτούσαμε τις φωτογραφίες του γάμου μου και με ρώτησε γιατί δεν ήταν εκεί και έτσι προέκυψε και της είπα μετά τον γάμο μας την έκανε δώρο ο Θεούλης.

Η αλήθεια απλουστευμένη είναι η καλύτερη απάντηση νομίζω.

Καλή επιτυχία!!!!!;)

Βρίσκω καλή την ιδέα της Αγγελικής. Από την άλλη πάλι, μου φαίνεται λίγο μικρό το παιδί για να τα μάθει όλα-όλα. Το πολύ-πολύ να της πεις, ότι ο Θεούλης κατάλαβε πόσο πολύ αγαπιούνται και ξέρει ότι σε λίγο καιρό θα παντρευτούν, γι' αυτό τους έστειλε το μωράκι πιο νωρίς.

Ναι, της Αγγελικής η ιδέα είναι πολύ καλή. Εύχομαι αύριο που θα γυρίσει να ξεχάσει το θέμα και να μην με ρωτήσει :D,αλλά συνήθως ξεχνάνε για πολύ λίγο. Κάποια στιγμή θα με ρωτήσει και θέλω να είμαι λίγο καλύτερα προετοιμασμένη αυτήν την φορά.

Μπήκα λίγο στο ίντερνετ να δω μερικές συμβουλές και σοκαρίστηκα εγώ η ίδια, λέει να λέμε την αλήθεια απλουστευμένη και περιγράφουν ακριβώς την πράξη που γίνεται για να έρθουν τα παιδιά.

Κοριτσάκια μου γεια σας.

Έφτιαξα κοκκινιστό κοτοπουλάκι με χοντρά μακαρόνια.

Χριστίναααααααα μου φαίνεται ότι φέτος δε μας σώζει τίποτα. Εσύ είσαι καινούργια ακόμη εδώ και δεν τα έχεις δει ακόμη όλα. Πέρσι πάντως δεν ήταν έτσι ο καιρός. Τέλος Μαΐου είχαμε πάει εκδρομή στη λίμνη Κονστάντζ στα σύνορα Γερμανίας-Ελβετίας-Αυστρίας και εγώ γύρισα με εγκαύματα από τον ήλιο. Φορούσα και ραντάκι. Αυτό το φετινό δεν έχει ξαναγίνει, έτσι μου είπαν οι Ελληνίδες φίλες μου.

Πέρσι τον Ιούλιο που ήρθαμε, είχε πολύ καλό καιρό αλλά έπιανε και λίγο η βροχούλα, έκανε όμως ζέστη. Τότε εξερευνούσαμε την γύρω περιοχή από το σπίτι μας ακόμα. Τον Αύγουστο είχε πάρα πολύ ζέστη.

Άσε που τέτοια εποχή πέρσι είχαμε πρόβλημα με τον ύπνο της μικρής. Δεν ξέραμε πώς να συσκοτίσουμε το δωμάτιο για να πάει στις 21:00 για ύπνο (εντάξει αυτό συνέβαινε κυρίως τον Ιούνιο). Θα δεις με το πέρασμα των ημερών ότι θα νυχτώνει μετά τις 22:00

Τα ίδια και εμείς. Δυσκολεύομουν να βάλω τις μικρές για ύπνο, παραπονιόντουσαν ότι είναι ακόμα μέρα. Τους έλεγα ότι η ώρα είναι περασμένη και τέτοια ώρα στην Ελλάδα κοιμόντουσαν και μου έλεγε η μικρή η κόρη μου κάθε μέρα, "μαμά είναι νύχτα αλλά στην Γερμανία δεν φαίνεται;"

Διάβασε το παρακάτω που βρήκα και κάνε μια προσευχή να μην επαληθευτεί.

ΨΥΧΡΑ ΜΕΤΩΠΑ ΚΑΙ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΗΛΙΑΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΟΙ ΑΙΤΙΕΣ

Δ. Ευρώπη: Ψυχρότερο καλοκαίρι από το 1816!

Το φετινό καλοκαίρι για τη δυτική Ευρώπη μπορεί να είναι το ψυχρότερο από το 1816(!) λέει ο γαλλικός τηλεοπτικός σταθμός METEO που μεταδίδει μετεωρολογικά θέματα.

Η χρονιά του 1816 είναι γνωστή από τους επιστήμονες ως το έτος χωρίς καλοκαίρι και η πρόβλεψη κάτι τέτοιο να επαναληφθεί φέτος στην Πορτογαλία, Ισπανία, τη Γάλλια, τη Γερμανία και την Αυστρία αγγίζει ένα ποσοστό της τάξης του 70%.

Οι επιστήμονες αποδίδουν την αλλαγή αυτή του σκηνικού του καιρού στα ψυχρά μέτωπα από την πλευρό του Ατλαντικού αλλά και στην μειωμένη ηλιακή δραστηριότητα . Τα δύο αυτά γεγονότα όπως αναλύθηκε στο METEO όχι μόνο έχουν δώσει μια από την ψυχρότερη άνοιξη φέτος αλλά το φαινόμενο να επεκταθεί και στο καλοκαίρι.

Σύμφωνα με τους Γάλλους επιστήμονες ο Ιούνιος και ο Ιούλιος προβλέπεται να έχουν καλοκαιρία μόνο λίγες ημέρες, υψηλή επίπεδα βροχοπτώσεων ενώ για το Αύγουστο αναφέρεται ότι θα κυριαρχήσουν έντονες καταιγίδες. Αντίθετα ο Σεπτέμβριος και ο Οκτώβριος αναμένεται να παρουσιάσουν μεγαλύτερες θερμοκρασίες και λιγότερες βροχές.

Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr

Δεν μας βλέπω καλά :(

Τουλάχιστον θα κατέβουμε λίγο Ελλάδα να πάρουμε λίγη δόση ήλιου και θάλασσας.

Link to comment
Share on other sites

Νινα Τομ έχετε επέτειο με τον αντρούλη σου σήμερα ε?

Να ζήσετε και να γεράσετε μαζί αγαπημένοι!

Με το καλό να συμπληρώσει την ευτυχία σας κι ένα μωράκι!

Σε ευχαριστώ πολύ!!:P 4 χρόνια παντρεμένοι και 20 μαζί! μακάρι να είμαστε καλά έτσι όλα τα υπόλοιπα χρόνια!

Ελπίζω να είναι καλύτερα η μικρή σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!

nk_christina ευτυχώς που θα έρθετε εδώ και θα ζεσταθεί λίγο το κοκαλάκι σας:P... ο καιρός έχει τρελαθεί και αυτός, μαζί με εμάς... ελπίζω μόνο να έρθετε σε καλή περίοδο!

Εγώ σήμερα θα κάνω μακαρονάδα... στέρεψε το μυαλό από ιδέες... αλλά καλά είναι και τα μακαρόνια... μαζί με δροσερή χωριάτικη και παγωμένη μπύρα!:tongue:

Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους!!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια.

Σήμερα έφτιαξα τρία διαφορετικά πράγματα το ένα συμπλήρωμα του άλλου. Συγκεκριμένα, μαγείρεψα λίγες μπάμιες, έβαλα ένα κίτρινο ρύζι τηγανητό με κόκκινες πιπεριές και έκανα και μια ομελέτα φούρνου.

Ο καιρός συνεχίζει τα χάλια του. :( και με όσους μιλάω με skype να με κοιτάζουν περίεργα για τα χειμωνιάτικα ρούχα που συνεχίζω να φοράω.

Δεν μας βλέπω καλά :(

Τουλάχιστον θα κατέβουμε λίγο Ελλάδα να πάρουμε λίγη δόση ήλιου και θάλασσας.

Να βάλουμε λίγο και στις βαλίτσες.

Αμ το άλλο που μου σπάει τα νεύρα..... Το πρόσεξες που σε κάθε προσπέκτους είτε από σούπερ μάρκετ, είτε πολυκαταστήματος διαφημίζουν, μαγιώ, κουβαδάκια, φτυαράκια ακόμα και άμμο που παίζουν τα πιτσιρικάκια (βρε πού τη βρήκαν την άμμο; ).

Μετά βλέπεις τον καιρό καθημερινά με τη βροχή και τις χαμηλές θερμοκρασίες, βγαίνεις έξω από το σπίτι για διάφορες δουλειές με το μπουφάν και τις μπότες και στα μαγαζιά βλέπεις κουβαδάκια και μαγιώ.

Πού είναι μωρέ... πού τα έβαλα τα χάπια μου; Και το μπουρνούζι ανάποδα.

nk_christina ευτυχώς που θα έρθετε εδώ και θα ζεσταθεί λίγο το κοκαλάκι σας:P... ο καιρός έχει τρελαθεί και αυτός, μαζί με εμάς... ελπίζω μόνο να έρθετε σε καλή περίοδο!

Σα χαμένοι στο διάστημα θα έρθουμε ό,τι καιρό και να συναντήσουμε. Θα φύγουμε από 'δω, που δεν προβλέπεται φέτος να έχουμε καλοκαίρι, θα έρθουμε στην Ελλάδα να βρούμε καύσωνα, θα γυρίσουμε πίσω στους 11-12 βαθμούς και τελικά, εύχομαι να συγκρατήσουμε σώας τας φρένας μας. Ωχ.

Κλώθω στο μυαλό μου μια σκέψη. Να βρω πόστερ με ηλιόλουστα τοπία και να κολλήσω ένα σε κάθε παράθυρο. Μόνο έτσι θα αισθανθώ καλύτερα.

Βέβαια, αυτό προϋποθέτει να μη βγαίνω καθόλου από το σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Κολό μήνα, από την βροχερή Γερμανία!

Σήμερα έφτιαξα παστίτσιο.

:P 4 χρόνια παντρεμένοι και 20 μαζί! μακάρι να είμαστε καλά έτσι όλα τα υπόλοιπα χρόνια!

Να τα εκατοστήσετε να είστε πάντα ευτυχισμένοι!

Αμ το άλλο που μου σπάει τα νεύρα..... Το πρόσεξες που σε κάθε προσπέκτους είτε από σούπερ μάρκετ, είτε πολυκαταστήματος διαφημίζουν, μαγιώ, κουβαδάκια, φτυαράκια ακόμα και άμμο που παίζουν τα πιτσιρικάκια (βρε πού τη βρήκαν την άμμο; ).

Μετά βλέπεις τον καιρό καθημερινά με τη βροχή και τις χαμηλές θερμοκρασίες, βγαίνεις έξω από το σπίτι για διάφορες δουλειές με το μπουφάν και τις μπότες και στα μαγαζιά βλέπεις κουβαδάκια και μαγιώ.

Άμμο έχουν παντού, σχεδόν σε κάθε γειτονιά και σε όλες τις παιδικές χαρές.

Εμενα με εκνευρίζει ότι δεν βρίσκεις τίποτα χειμωνιάτικο, είδα και έπαθα να βρω ένα σακάκι χειμωνιάτικο. Τα περισσότερα μαγαζιά έχουν τα μαγιό και τα υπόλοιπα είδη για την θάλασσα σε προσφορά γιατί είναι εκτός εποχής!

:D:D:D

Με το που θα αρχίσει ο χειμώνας βγάζουν της ανοιξιάτικα με το που θα έρθει το καλοκαίρι θα βγάλουν τα φθινοπωρινά κ.ο.κ.

Κλώθω στο μυαλό μου μια σκέψη. Να βρω πόστερ με ηλιόλουστα τοπία και να κολλήσω ένα σε κάθε παράθυρο. Μόνο έτσι θα αισθανθώ καλύτερα.

Βέβαια, αυτό προϋποθέτει να μη βγαίνω καθόλου από το σπίτι.

Πολύ καλή η ιδέα σου! θα βγαίνεις το μεσημέρι και θα λες το ειναι αργά το απόγευμα :P

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου και καλό μήνα σε όλες.

Σήμερα φάγαμε καπνιστό σολωμό με μυρωδικά (μαϊντανό-άνηθο-κρεμμύδι) και σαλάτα.

Χριστίνα, κοίτα τι διάβασα πριν από λίγο.

Ακραία καιρικά φαινόμενα στην Γερμανία

germaniaS_0.jpgΜόναχο

Τα νερά έχουν πνίξει περιοχές στη νότια και την ανατολική Γερμανία, με τις αρχές να βρίσκονται σε συναγερμό περιμένοντας νέα υπερχείλιση ποταμών καθώς οι καταρρακτώδεις βροχές θα συνεχίσουν τουλάχιστον και κατά τη διάρκεια του Σαββατοκύριακου.

Σε ετοιμότητα βρίσκονται και περιοχές στην Αυστρία και την Ελβετία.

Στις μέχρι τώρα εντονότερα πληγείσες περιοχές η στάθμη των ποταμών μπορεί να φτάσει ακόμη και τα οκτώ μέτρα, ενώ τις τελευταίες ημέρες έχουν πνιγεί τουλάχιστον δύο άτομα.

Μεγάλο μέρος της πόλης Γκρίμα της Σαξονίας (κεντροανατολικά) έχει ήδη πλημμυρίσει από την υπερχείλιση του ποταμού Μούλντε. Τα συνεργεία περιμένουν πως ο συναγερμός γύρω από την πόλη θα χρειαστεί το βράδυ του Σαββάτου να ανέβει στο υψηλότερο επίπεδο.

Στο Πασσάου της Βαυαρίας (νοτιοανατολικά), οι αρχές έχουν ήδη ετοιμαστεί για υπερχείλιση του Δούναβη -όπου συναντάται με τους δύο παραπόταμούς του, Ινν και Ιλτς, καθιστώντας ακόμη μεγαλύτερο τον κίνδυνο.

Το μεσημέρι του Σαββάτου, η στάθμη του Δούναβη στο σημείο είχε φτάσει τα 7,6 μέτρα (κανονικά δεν ξεπερνά τα πέντε) και τα νερά αναμένεται να φουσκώσουν ακόμη περισσότερο τη νύχτα.

Προβλήματα υπάρχουν και στο Ρήνο, κυρίως στην ελβετική πλευρά. Σε διάφορα σημεία του έχει απαγορευτεί ο διάπλους, ενώ στην περιοχή γύρω από τη Βασιλεία η στάθμη βρίσκεται κοντά στα 8 μέτρα και ενδέχεται να φτάσει ακόμη και τα εννέα (κανονικά βρίσκεται λίγο πάνω από τα έξι).

Aνάλογα μέτρα έχουν ληφθεί και στον Νέκαρ, καθώς πλημμύρες αναφέρονται κοντά στη Χαϊδελβέργη (αν και η ίδια η πόλη δεν φαίνεται προς το παρόν να απειλείται). Απαγόρευση διάπλου και σε τμήματα του Μάιν, στην περιοχή γύρω από το Βούρτσμπουργκ, με αναφορές για πλημμύρες σε διάσπαρτα σημεία.

Πηγή: Τμήμα ειδήσεων defencenet.

Link to comment
Share on other sites

Άμμο έχουν παντού, σχεδόν σε κάθε γειτονιά και σε όλες τις παιδικές χαρές.

Άραγε από τα ποτάμια τους τη μάζεψαν; Γιατί αν εξαιρέσεις τη βόρεια παγωμένη θάλασσά τους, δεν έχουν πουθενά αλλού.

Εμενα με εκνευρίζει ότι δεν βρίσκεις τίποτα χειμωνιάτικο, είδα και έπαθα να βρω ένα σακάκι χειμωνιάτικο. Τα περισσότερα μαγαζιά έχουν τα μαγιό και τα υπόλοιπα είδη για την θάλασσα σε προσφορά γιατί είναι εκτός εποχής!

Ναι πραγματικά, εδώ γελάνε (με το εκτός εποχής). Ρίξε μια ματιά και στο Karstadt στο υπόγειο που έχει τα χειμωνιάτικα που δεν πουλήθηκαν, αλλά και καλοκαιρινά κομμάτια. Στις τιμές που θα δεις στα καρτελάκια των ρούχων, στο ταμείο κάνουν επιπλέον 30% έκπτωση. Έχει αντρικά, γυναικεία και παιδικά. Αν δεν έχεις πάει μέχρι τώρα, αξίζει να ρίξεις μια ματιά.

Με το που θα αρχίσει ο χειμώνας βγάζουν της ανοιξιάτικα με το που θα έρθει το καλοκαίρι θα βγάλουν τα φθινοπωρινά κ.ο.κ.

Τρέχουν να προλάβουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα μαγειροκόριτσα!

Ο Ιούνιος μας μπήκε δροσερά δροσερά! Έτσι για να μην ζηλεύεται οι βόρειες!!!! :tongue:

Κορίτσια αυτή η ανωμαλία του καιρού είναι απίστευτη! Καναμε Πρωτομαγιά με τιραντάκια και την 1η Ιουνίου με ζακέτες!!!:rolleyes:

Στα μαγειρικά μας τώρα....

Το Σάββατο το μεσημέρι φάγαμε γαύρο τηγανιτό και στον φούρνο με λεμονάκι. Το βράδυ έψησε ο άντρας μου κοντοσούβλι.

Την Κυριακή το μεσημέρι φάγαμε στην πεθερά μου αρνάκι στον φούρνο με λαζάνια.

Για σήμερα το μεσημέρι έχουμε μοσχάρι κοκκινιστό με ότι αποφασίσουν τα παιδιά!

Αυτά για την ώρα, πάω να διαβάσω τα νέα σας...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...