Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 22 λεπτά , a miracle please είπε:

      Καλησπέρα σας,

      ελπίζω να είστε όλες καλά! 

      Αχ πως αρχίζω το μήνυμά μου...σαν γράμμα. Αλλά ελπίζω πραγματικά να είστε καλά όλες σας.

      Ελπίζω να μπορέσετε να με βοηθήσετε, διότι σκέφτηκα αρκετά να κάνω λογαριασμό και να σας ρωτήσω εδώ στο θέμα για πληροφορίες...

      Το ιστορικό μου έχει ως εξής..

      Είμαι 43 (και μισό) και έχω αποβολές/παλίνδρομες τα τελευταία χρόνια. Έχω κάνει και εξωσωματική, αλλά...... οι γιατροί που έχω ρωτήσει γενικά, εαν έχουμε κάποιο πρόβλημα κτλ κτλ μου είπαν απλά πως είναι θέμα ηλικίας που δεν κρατιούνται οι εγκυμοσύνες και πως δύσκολα θα κάνω "δικά μου" παιδιά. Και να σκεφτώ τη δωρεά. Έχουμε δώσει ένα σκασμό λεφτά σε εξετάσεις κτλ και όλα δείχνουν καλά. Τι να πω... ίσως είναι λόγω ηλικίας τελικά. Αν και έχω ακούσει πως και άλλες γυναίκες στην ηλικία μου έχουν μείνει εγκυος και φυσιολογικά μάλιστα και απέκτησαν υγιέστατα μωράκια. Αλλά αυτό μάλλον είναι άλλο θέμα.

      Και εδώ έρχομαι να σας ρωτήσω, ποιους γιατρούς να επισκεφτώ να ρωτήσω για δωρεά; ποιοι είναι ειδικοί σε αυτό το θέμα; γιατί πλέον δεν εμπιστεύομαι εύκολα όποιον να'ναι. 

      Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε; Επίσης τα προμηθεύονται απο τράπεζες ή βρίσκουν γυναίκες να κάνουν ωοληψία μαζί τους;

      Προσπαθώ να βρω λίγο το δρόμο μου, γιατί βασικά μόνο αυτό μου έμεινε να κάνω.

      Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!      

      Δεν υπάρχουν ειδικοί γιατροί.. οι περισσότεροι  ασχολούνται  και με αυτό το κομμάτι.. απλά κάποιος τους κάναμε εμείς ονόματα εδώ μέσα λόγω επιτυχιών.. σωστο και λαθος ταυτόχρονα..ιασω, Ρέα, ιακ ,μητερα και άλλα λογικά είναι τα κέντρα-νοσοκομεία που ασχολούνται..οπότε οι γιατροι συνεργάζονται  με αυτά.. αν μιλάς για Αθήνα.. υπάρχουν αντίστοιχα  και Θεσσαλονίκη..υπάρχουν και από τράπεζα και "φρεσκα", συνήθως την δότρια την μοιράζεσαι με άλλη κοπέλα.. το κόστος κυμαίνεται από 5000-7000, ίσως και λιγότερα από 5000 ανάλογα τι θα ζητήσεις και τι deal θα κάνεις.. γνώμη μου να διαλέξεις γιατρό  που θα ξεσκονησει και τον σύζυγο  αν δεν το εχετε κανει γτ πάντα  ειμαστε 2..μην παμε στο προφανες οτι φταει η γυναίκα..θα δωσεις λεφτά  για πιο σιγουρα..οποτε να εισαι πιο σιγουρη..αυτά για αρχή.. δεν ξέρω τι άλλο θα σε βοηθούσε.. 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες!

Σήμερα το μεσημέρι τα παιδιά έφαγαν κοτομπουκές και εγώ ξεπάγωσα γεμιστά. Το βραδάκι έφτιαξα μακαρόνια με σάλτσα και έφτιαξα τα μανιτάρια που είχε προτείνει η Έβιρη. Σαν πρώτη προσπάθεια, βγήκαν νόστιμα, βέβαια έβαλα λίγα και στο τηγάνι έγιναν ακόμα λιγότερα :)

[quote=ggeny;2015848

Nick_christina εγω να διες πως αγχωνομαι με το φαγητο μου μικρου που ειναι 21 μηνων κ τρωει αλεσμενα..... εντομεταξυ τρωει ανετα ντακο η κριτσινια κ στα φαγητο η στα φρουτα θελει αλεσμα ....

Μια από τα ίδια! Τρώει ότι χαζομάρα βρει και τα μασάει και καλά, αλλά το φαγητό δεν μπορεί να το φάει :(

Ψάχνοντας στο ίντερνετ αγχώνομαι ακόμα περισσότερο γιατί οι περισσότερες τους τα κόβουν 9 μέχρι 12 μηνών. Και με τις κόρες μου ήταν δύσκολα αλλά με βοηθουσε και η μαμά μου, μια εγώ μια εκείνη, ήταν καλύτερα.

Είναι συνομήλικα τον Ιούλιο γεννήθηκε και εσένα;

Πολλά Φιλιά σε όλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα σε όλη την όμορφη παρέα!

Μιας και το τέκνο μου κοιμάται ακόμα,είπα να μπω να γράψω μια κουβέντα σαν άνθρωπος,δεν με αφήνει με τίποτα...Με τραβολογά κάθε φορά:tongue:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές να περάσει ο παλιοπονόδοντος,αλλά δεν το βλέπω να γίνεται άμεσα...

Την Πέμπτη θα πάω πάλι οδοντίατρο να συνεχίσουμε την απονεύρωση.Την προηγούμενη φορά δεν με έπιαναν οι ενέσεις...:(Πονάω,κυρίως τις νύχτες και χαπακώνομαι...

Φωτεινη εγω δεν εχω δοκιμασει τα κουλουρακια μισα μισα αλλα εχω δοκιμασει τα μπισκοτα. Κ μισα μισα αλλα κ σκετα με σταγονες σοκολατας κ ηταν θεικα.

Κανω την συνταγη απο τις συνταγες σε παρεας μπισκοτα σε ξυλακι.Εγω τα κανω χωρις το ξυλακι, ειναι πεντανοστιμα.Πασχαλινα κουλουρια κανω μια συνταγη που ειχα δωσει καποτε η Μπαρμπαριγου,φοβερα!!! Τσουρεκι μια συνταγη της Βεφας απο πολυυυυ παλια που την ειχε δωσει για βασιλοπιτα κ ανεβασα τις αναλογιες εκανα κ μικρες διορθωσεις κ την καθιερωσα για τσουρεκια.

Αλλο γλυκο δεν ξερω τι θα κανουμε κανα εκμεκ κανταιφι κανουμε συνηθως η τουρτ ααμυγδαλου με φραουλες που ειναι κ η εποχη τους.

Νοστιμιές βλέπω...

Καλή επιτυχία στα γλυκά που θα φτιάξετε όλες!

Αποφάσισα να κάνω το τσουρέκι που κάνω κάθε χρόνο,εύκολο και νόστιμο,μόνο που μοσχοβολά το σπίτι μου είναι αρκετό.Για κουλουράκια θα φτιάξω μια συνταγή του Παρλιάρου,που την βαφτίζει πασχαλινή,αν και καθόλου δεν μου θυμίζει τα κλασικά πασχαλινά κουλούρια,όπως τουλάχιστον τα ξέρω.Είναι όμως γρήγορη και εύκολη συνταγή και την έχει δοκιμάσει δικός μου άνθρωπος και βγαίνει μια χαρά

Λέω επίσης να φτιάξω μια τούρτα,θα δείξει...

Nick_christina εγω να διες πως αγχωνομαι με το φαγητο μου μικρου που ειναι 21 μηνων κ τρωει αλεσμενα..... εντομεταξυ τρωει ανετα ντακο η κριτσινια κ στα φαγητο η στα φρουτα θελει αλεσμα ....

Δεν έχω παρακολουθήσει την κουβέντα σας για το φαγητό των παιδιών,αλεσμένο ή μη...

Να σας πω ότι τα ίδια πέρασα κι εγώ...

Μετα τους 18 μήνες άρχισε να τρωει μη αλεσμένα

Τα φρούτα ακόμα τα αλέθω

Δεν αγχώνομαι καθόλου.Το παν είναι να τρωει και να τρωει υγιεινά.Αλλά να μην κάνουμε και πισωγυρίσματα,να του αρχισω πχ αλεσμενα για κάποιον λόγο.

Ο καιρός φτιάχνει και μαζί του και η διάθεσή μας!

Να υποχωρήσουν και τα συμπτώματα της αλλεργίας για να έρθουμε στα ίσια μας!!!

Οου γιες!!!

Το κοριτσάκι μου πέρασε πολύ ωραία στην εκδρομή! Γύρισαν κατά τις 7,30 το απόγευμα και ήταν ψόφια! Αλλά παρά την κούρασή της έπαιξε με τον αδερφό της μέχρι τις 10,30 το βράδυ! Της έλειψε πολύ, μας είπε....

Και σιγά μην δεν πέρναγε όμορφα

Φωτεινούλα μπράβο για τα καλά που είχατε από τον παιδίατρο! Όσο για την Έβιρι έχεις απόλυτο δίκιο! Της αξίζει ο τίτλος της αρχηγού και με το παραπάνω!

Εγκρίνω και επαυξάνω!

Επιτελους νοιωθω καλύτερα με το σημερινο καιρο. Σε μας εμφανιστηκαν και τα πρωτα κουνουπια....

Καλώς τα δεχτήκατε:tongue::tongue:

Θα σας πω το σημερινο παθημα μου...

Ακλαυτος,άκλαυτος!Γεια σου Κάντυ με τα ωραία σου!

Για σήμερα φτιάχνω φακούλες!

Πολλά φιλιά σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μαγειροκόριτσα!

Σαν να έχουμε λίγη κίνηση στον καφενέ μας και πολύ το χάιρομαι!!!

Από φαγητάκι σήμερα έχουμε κιμά με κριθαράκι στον φούρνο.

Φωτεινούλα με το αυγό παραλίγο να την πάθω κι εγώ παλιότερα! Στο τσακ πρόλαβα και δεν το έριξα σε ζύμη για κουλούρια! Γι΄αυτό από τότε πάντα το ρίχνω πρώτα σε ένα φλυτζάνι και μετά το χρησομοποιώ. Ελπίζω να μην σου τριτώσει με τον κιμά:confused:

Μεταξάκι όσο φτιάχνει ο καιρός τόσο καλύτερη γίνεται και η διάθεσή μας!

Εβιράκι, τι ετοιμάζεις και αγόρασες υφάσματα? Χρυσοχέρα παντού!

Όσο για τις πληροφορίες που μας δίνει το άρθρο, ποτέ δεν είδα με καλό μάτι τα υποκατάστατα γενικώς! Γι΄αυτό και ποτέ δεν είχα μπει σε διαδικασία να τα αγοράσω. Όλα για το χρήμα, όπως πάντα άλλωστε!

nk_christina να μην αγχώνεσαι με το φαγητό του ζουζουνιού σου! Κάθε παιδί έχει και διαφορετικούς ρυθμούς. Μήπως αν δεν του έδινες την εναλλακτική του αλεσμένου το επαιρνε απόφαση και έτρωγε κανικά? Και να εξαφάνιζες τα διάφορα σνάκ?

Περιστέρω κουράγιο με το δόντι! Τα κουλουράκια του Παρλιάρου τα έφτιαξα κι εγώ πέρισυ και μου άρεσαν τόσο πολύ που θα τα φτιάξω και φέτος. Κι ας μην θυμίζουν τα κλασικά!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακια τι κανετε?

του αρακα σημερα ε? Κ εγω να μην πρωτοτυπισω , αρακα εφτιαξα φρεσκο φρεσκο απο το κηπο του μπαμπακα μου κ εγινε λουκουμι!

Νκ_χριστινα μαλλον το εχει ο μηνας.!! Κ εμενα Ιουλιο ,7, γεννηθηκε !!!

Αγγελικουλα αυτο ελειπε να μην περγανε καλα σε εκδρομη! Εσενα σου εφυγε η ψυχη μεχρι να γυρισει κ με το δικιο σου . ΠΑντος χαρας το κουραγιο της, ντουραψελ, μετα απο τοση ταλαιπωρια γυρισε κ επαιζε κιολας! Ειδς τι αγαπημενα παιδακια εχεις μπραβο!!!!

Εβιρακι σφηκες απο τωρα? ελεος!!!

Φωτεινουλα την εχω παθει κ εγω ετσι με αυγο σε κιμα κ στο τσακ το προλαβα να μην το ριξω.Καθε φορα που παω να βαλω αυγο καπου θυμαμαι την μαμα μου που παντα μου λεει να μην το ριχνω απευθειας αλλα πρωτα σε μπολακι, αλλα η αληθεια ειναι πολλες φορες απο την βιασυνη μου δεν το κανω παντα στα φαγητα αλλα στα γλυκα πουθελουν κ πολλα αυγα πχ παντεσπανια παντα το κανω, μην τυχων κ ειναι ενα χαλασμενο κ πανε χαμμενα τοσα αυγα! Ε αλιμονο σιγα μην τριτωσει!! Κριμα μωρε τοσος κιμας .

Λοβακι κ εγω αυτο σκεφτομαι να παω σπιτι να παρω τα αγορακια μου να παμε τσαρκες !!!

Περιστερακι υπομονη!!! Για την κουβεντα με τα αλεσμενα λεμε γι ατα μικρα μας που τρωνε σνακ κανονικα κ φαγητο,φρουτα αλεσμενα!!! εμενα ο δικος μου ειναι 21 μηνων κ μου κακοφαινεται γιατι στον μεγαλο δεν ηξερα τι παει να πει μπλεντερ τα ετρωγε απο την αρχη κανονικα. αλλα οτι κ να πουμε οτι κ να κανουμε καθε παιδακι ειναι διαφορετικο κ θα βρει το ρυθμο του αργα η γρηγορα!!

κοριτσια για αυριο θα κανω ψητο κοτοπουλο στην γαστρα ακουμπησμενο στην σχαρα που εχει μεσα κ αντι για τον κλασικο πουρε με μονο πατατα λεω να κανω πουρε με λαχανικα.ειχα φαει τις προαλλες πουρε που εκτος απο πατατα ειχε καροτο ,σελινοριζα,πρασο κ καροτο κ ηταν ολα τα λεφτα.Εχω παρει σελινοριζα που δεν ειχα την εχω στο ψυγειο αλλα να δω πως θα τον φτιαξω. εχετε κανει ποτε σας? Εγω με αυτα τα υλικα συν αρακα κανω μπιφτεκια λαχανικων οπου τα κοβω σε κομματακια κ τα βραζω κ μετα τα λειωνω. ετσι λεω να το κανω κ τωρα κ να βαλω κ λιγο γαλα,τυρακι κ ελαχιστο βιταμ.Αλλα δεν θυμαμαι γιατι εχω απο περσυ να το κανω αν τα ειχα λειωσει στο μουλτι η με το πιρουνι ....

Link to comment
Share on other sites

ggeny, Ιούλιο είναι γεννημένος και το δικό μου ζουζούνι! Στις 17.

Εμένα έχει άλλο θέμα...

Δεν κάθεται να φάει ποσότητα φαγητού αλλά τσιμπολογάει συνέχεις. Όχι σνακ αλλά το φαγητό του το τρώει σε δόσεις! Θα φάει και τα σνακ βέβαια...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια για αυριο θα κανω ψητο κοτοπουλο στην γαστρα ακουμπησμενο στην σχαρα που εχει μεσα κ αντι για τον κλασικο πουρε με μονο πατατα λεω να κανω πουρε με λαχανικα.ειχα φαει τις προαλλες πουρε που εκτος απο πατατα ειχε καροτο ,σελινοριζα,πρασο κ καροτο κ ηταν ολα τα λεφτα.Εχω παρει σελινοριζα που δεν ειχα την εχω στο ψυγειο αλλα να δω πως θα τον φτιαξω. εχετε κανει ποτε σας? Εγω με αυτα τα υλικα συν αρακα κανω μπιφτεκια λαχανικων οπου τα κοβω σε κομματακια κ τα βραζω κ μετα τα λειωνω. ετσι λεω να το κανω κ τωρα κ να βαλω κ λιγο γαλα,τυρακι κ ελαχιστο βιταμ.Αλλα δεν θυμαμαι γιατι εχω απο περσυ να το κανω αν τα ειχα λειωσει στο μουλτι η με το πιρουνι ....

Πολύ ωραία ιδέα!

Και γκουρμέ και λάιτ!

Να μας πεις πώς βγήκε...Ενδιαφέρομαι...Ειχε ο "Γαστρονόμος"αυτή την εβδομάδα πουρεδες με διάφορα υλικά και τον μελετω με ενδιαφέρον ή τουλάχιστον προσπαθώ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, σήμερα δεν είχα μαγείρεμα, είχα μακαρόνια από εχθές.

Σας ευχαριστώ όλες για την υποστήριξη. Κάθε φορά βέβαια που με πιάνει το άγχος λέω φάση είναι θα περάσει. Θα αρχίσει να τρώει. Ο δικός μου είναι γεννημένος 23 Ιουλίου.

Φιλιά σε όλες σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοπελιές! Πώς μου ειστε;

Τελικά τα έφτιαξα τα γιουβαρλάκια! Δεν παθαμε τιποτε! Ευχαριστω για την υποστηριξη σας. Όντως άκλαυτος πηγε ο κιμάς. Κι εγω το αυγο συνηθως το σπαω σ'ένα πιατακι αλλά αυτη τη φορα λόγω βιασυνης την πατησα.

Τωρα τι να πω κι εγω για το φαγητο των παιδιων... Το πρωτο διαστημα ειναι ψιλοδυσκολο γιατι βαριουνται να μασουν. Θέλει υπομονη απο την πλευρα της μαμάς. Τωρα σε ποια ηλικια σταματουν τα αλεσμένα εξαρταται απο το κάθε παιδι ποστευω και την αναπτυξη της οδοντοφυίας του λογικά. Εμενα μου το ειχε συστησει ο γιατρος να το ξεκινησω πιο συστηματικά μετα το 12ο μηνα. Το πως εχει εξελιχθει εχετε καταλάβει. Πάντως χθες και σημερα έφαγε μετα απο μηνες σουπα ξανά. Της την ειχα φτιαξει με ζωμο κοτοπουλου και ειχα βάλει τα ζυμαρικά που ειναι γραμματα της αλφαβητου. Έτσι την επεισα οτι τρωει την σουπα με γραμματα που εφαγε και το σκυλάκι η Μαρθα κι έμαθε να μιλάει (όπως καταλάβατε έχει σχεση με κάποιοκινουμενο σχεδιο που παρακολουθει). Έπιασε το κόλπο.

Καληνυχτα και φιλάκια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα.

Σήμερα είχαμε απλώς τηγανητές πατατούλες και σαλάτα. Στην Εβιρίνα τηγάνησα ένα ψαράκι .

Αυτή τη στιγμή ψήνω στο γκριλ δυο πιτούλες (για σουβλάκι) με ντομάτα, σάλτσα, κρεμμύδι, λάδι, αλάτι και ρίγανη, να κολατσίσουμε με τον Έβιρο.

έφτιαξα τα μανιτάρια που είχε προτείνει η Έβιρη. Σαν πρώτη προσπάθεια, βγήκαν νόστιμα, βέβαια έβαλα λίγα και στο τηγάνι έγιναν ακόμα λιγότερα :)

Όντως χάνονται στο τηγάνισμα και ακόμη χειρότερα, χάνονται στο ψήσιμο στο φούρνο. Εγώ τη δεύτερη φορά που τα έφτιαξα τα έκοψα μόνο στη μέση, αλλά και ολόκληρα να τα τηγάνιζα μια χαρά θα ήταν.

Ψάχνοντας στο ίντερνετ αγχώνομαι ακόμα περισσότερο γιατί οι περισσότερες τους τα κόβουν 9 μέχρι 12 μηνών. Και με τις κόρες μου ήταν δύσκολα αλλά με βοηθουσε και η μαμά μου, μια εγώ μια εκείνη, ήταν καλύτερα.

Να στενοχωριέσαι μόνο αν δεν τρώει, όχι πώς τα τρώει. Με τον καιρό θα αλλάξει συνήθειες.

Για σήμερα φτιάχνω φακούλες!

Περιστεράκι μου κι εσένα σ' ευχαριστώ για όσα λες.

Εβιράκι, τι ετοιμάζεις και αγόρασες υφάσματα?

Λοιπόοοοοοοον, πήρα ένα κομμάτι για να φτιάξω φουστίτσα της Εβιρίνας σε πράσινο με άσπρα πουά, μία φόδρα για να βάλω από μέσα, ένα κομμάτι άσπρο πανί για να κεντήσω στο μέλλον μια ποδιά για την κρητική στολή κι ένα κουβάρι μαλλί πλεξίματος για να συνεχίσω τις γκαίτες της Εβιρίνας που ξεκίνησα πριν λίγο καιρό να πλέκω.

Το γιλέκο της κρητικής στολής είναι έτοιμο εδώ και αρκετές μέρες (δε θυμάμαι αν σας το είπα). Το μόνο που θέλω είναι όταν έρθει η μεγάλη Εβιρίνα (το Σάββατο για δυο βδομάδες) να το δοκιμάσει για να καταλάβω πόσο πρέπει να ενώσω ένα κομματάκι στον αγκώνα με χρυσό κορδόνι, δηλαδή μια θηλιά πρέπει να φτιάξω.

Μετά θα το πάρει μαζί της και θα το φοράει πλέον μαζί με τα υπόλοιπα κομμάτια της στολής που είναι στην Αθήνα.

Εβιρακι σφηκες απο τωρα? ελεος!!!

Δεν ξέρω αν είναι νωρίς, αλλά εδώ έγιναν φέτος όλα απότομα. Απότομα έγινε καλύτερος ο καιρός, απότομα έβγαλαν φύλλα τα δέντρα, απότομα εμφανίστηκαν και τα ζουζούνια.

Εχω παρει σελινοριζα που δεν ειχα την εχω στο ψυγειο αλλα να δω πως θα τον φτιαξω. εχετε κανει ποτε σας?

Όχι δεν το έχω φτιάξει ποτέ, αλλά θα πρέπει να είναι πολύ νόστιμο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα κοριτσακια τι κανετε?

Αχ Εβιρακι χρυσοχερα, εγω ουτε κουμπι δεν ξερω να ραβω!!

Πατατες τηγανιτες με σαλατα ειναι απο τα πιο τελεια φαγητα δεν ειναι καθολου απλο!!!Με συνοδεια φετας βεβαια! αχχ ατιμη διαιτα ....

Κοριτσακια τον εφτιαξα χτες τον πουρε πολυ ωραιος βγηκε. την επομενη φορα ομως δεν θα βαλω καθοου κολοκυθι ( εβαλα ενα μικρο) γιατι βγαζει υγρα.

Σημερα τρωμε κοτοπουλακι με τον πουρε κ για αυριο θα φτιαχω μοσχαρι με κριθαρακι (εβρασα το μοσχαρι την Κυριακη κ το εβαλα καταψυξη. το εβγαλα απο χτες το βραδυ στην συντηρηση οποτε γρηγορα θα γινει το φαγακι μας).

Για τον μικρο εφτιαξα κοτοπουλο χωριατικο με διαφορα λαχανικα στην κατσαρολα ( μπαμιες,πατατα,κολοκυθι,καροτο,σελινοριζα,πρασο,ντοματα,πιπερια πορτοκαλι ενας αχταρμας!!).

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια!

Σήμερα τρώμε κριθαράκι με κιμά που έμεινε από χτες.

Δεν είχα χρόνο για μαγείρεμα γιατί είχα πάει να ψωνίσω στο βαφτηστήρι μου αλλά και κάποια άλλα δωράκια που έπρεπε να ψωνίσω.

Περπατούσα 3 ώρες! Εγώ το ευχαριστήθηκα αλλά όχι και το βαφτηστήρι που τον ξεθέωσα!!!!

Φωτεινούλα μπράβο για την μικρούλα σου που έφαγε και σε σένα για την τοσο καλή ιδέα που είχες να της μιλήσεις για την Μάρθα!

Έβιρι respect για ακόμη μία φορά! Εγώ δεν το έχω καθόλου! Ένα κουμπί θα ράψω κι αυτό είναι όλο!!! Ας είναι καλά η πεθερά μου που έχει ραπτομηχανή για όλα τα υπόλοιπα!!!

Φιλιά σε όλα τα υπόλοιπα κορίτσια του καφέ!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια.

Έφτιαξα φακές για σήμερα. Σε λίγο θα ξαναφτιάξω πιτούλες για σουβλάκι γιατί το ζυμάρι είναι σχεδόν έτοιμο. Για πότε τελειώνουν δε λέγεται.

Αυτή τη στιγμή στο σπίτι έχουν έρθει δύο κοριτσάκια από το σχολείο της κόρης μου. Φτιάχνουν μαζί μια εργασία -συγκεκριμένα η δασκάλα της μουσικής τους έβαλε να γράψουν στίχους για ένα τραγούδι ανά τριάδες παιδιών.

Επειδή είναι μεσημέρι τις κέρασα πρόχειρες ατομικές πίτσες που έφτιαξα με τις τελευταίες πίτες για σουβλάκι. Ώρες, ώρες ακούω την κόρη μου να προσπαθεί να τους μάθει τη φράση "τι κάνεις; είμαι καλά". Όπως βλέπετε, κάνουμε το παν για να προσελκύσουμε τουρισμό για το καλοκαίρι.

εγω ουτε κουμπι δεν ξερω να ραβω!!

Και τα μαγαζιά και οι μοδίστρες κλέφτες θα γίνουν; Που λέει και μια ψυχούλα.

Πατατες τηγανιτες με σαλατα ειναι απο τα πιο τελεια φαγητα δεν ειναι καθολου απλο!!!Με συνοδεια φετας βεβαια! αχχ ατιμη διαιτα ....

:D:D:D:D:D

Κοριτσακια τον εφτιαξα χτες τον πουρε πολυ ωραιος βγηκε. την επομενη φορα ομως δεν θα βαλω καθοου κολοκυθι ( εβαλα ενα μικρο) γιατι βγαζει υγρα.

Πάρα πολύ ωραία, μπράβο Τζένη, θα το δοκιμάσω κι εγώ κάποια στιγμή.

Για τον μικρο εφτιαξα κοτοπουλο χωριατικο με διαφορα λαχανικα στην κατσαρολα ( μπαμιες,πατατα,κολοκυθι,καροτο,σελινοριζα,πρασο,ντοματα,πιπερια πορτοκαλι ενας αχταρμας!!).

Τέλεια κατσαρόλα. Εμένα μου αρέσει πολύ τέτοιο φαγητό με διάφορα λαχανικά. Το φτιάχνω χωρίς κρέας και μάλιστα με ελάχιστα υλικά -ενώ ακούγονται πολλά χρειάζεται μισό ή ένα από το καθένα- φτιάχνει κανείς μια γεμάτη κατσαρόλα.

Δεν είχα χρόνο για μαγείρεμα γιατί είχα πάει να ψωνίσω στο βαφτηστήρι μου αλλά και κάποια άλλα δωράκια που έπρεπε να ψωνίσω.

Περπατούσα 3 ώρες! Εγώ το ευχαριστήθηκα αλλά όχι και το βαφτηστήρι που τον ξεθέωσα!!!!

Εντάξει κουράστηκε λίγο, αλλά τέλειωσε κι αυτή η υποχρέωση και το βαφτιστηράκι πήρε τα πραματάκια του.

Εγώ δεν το έχω καθόλου! Ένα κουμπί θα ράψω κι αυτό είναι όλο!!! Ας είναι καλά η πεθερά μου που έχει ραπτομηχανή για όλα τα υπόλοιπα!!!

Σ' ευχαριστώ. Να, είδες πόσο χρήσιμη είναι μια πεθερά με ραπτομηχανή;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια:P

Μόλις τώρα βρήκα επιτέλους λίγη ώρα να γράψω... τελικά ένα σπίτι για να είναι σε μία καλή κατάσταση, θέλει πολύ δουλειά... κάθε μέρα:mad: ευτυχώς οι κουρτίνες που κατέβασα χτες, στέγνωσαν αμέσως και σήμερα τις έβαλα κιόλας στην θέση τους. Οπότε είχαμε φακούλες και εμείς σήμερα, που γίνονται και εύκολα:PEviri βλέπω προωθείς τουρισμό προς τα δω:P εύγε!! αν και έχω ακούσει ότι θα έχουμε αρκετό κόσμο φέτος... για να δούμε;)

ggeny οι τηγανιτές πατατούλες είναι τέλειο φαγητό, όπως και να ΄χει.. μην το υποτιμάς καθόλου... το προτιμάω με βραστά χόρτα, αντί για σαλάτα... αν δεν πρόσεχα τα τηγανιτά, κάθε μέρα θα τις έφτιαχνα!

ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 χαράς το κουράγιο σου! τόσες ώρες για ψώνια? εγώ πήγα το πρωί, σε 3 μαγαζιά, της πήρα της βαπτιστήρας το φορεματάκι της και αύριο πάω για παιχνίδι και λαμπάδα... πιο πολύ δεν αντέχω...:P

Φιλιά και καλό βράδυ!!:tongue:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...