Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 22 λεπτά , a miracle please είπε:

      Καλησπέρα σας,

      ελπίζω να είστε όλες καλά! 

      Αχ πως αρχίζω το μήνυμά μου...σαν γράμμα. Αλλά ελπίζω πραγματικά να είστε καλά όλες σας.

      Ελπίζω να μπορέσετε να με βοηθήσετε, διότι σκέφτηκα αρκετά να κάνω λογαριασμό και να σας ρωτήσω εδώ στο θέμα για πληροφορίες...

      Το ιστορικό μου έχει ως εξής..

      Είμαι 43 (και μισό) και έχω αποβολές/παλίνδρομες τα τελευταία χρόνια. Έχω κάνει και εξωσωματική, αλλά...... οι γιατροί που έχω ρωτήσει γενικά, εαν έχουμε κάποιο πρόβλημα κτλ κτλ μου είπαν απλά πως είναι θέμα ηλικίας που δεν κρατιούνται οι εγκυμοσύνες και πως δύσκολα θα κάνω "δικά μου" παιδιά. Και να σκεφτώ τη δωρεά. Έχουμε δώσει ένα σκασμό λεφτά σε εξετάσεις κτλ και όλα δείχνουν καλά. Τι να πω... ίσως είναι λόγω ηλικίας τελικά. Αν και έχω ακούσει πως και άλλες γυναίκες στην ηλικία μου έχουν μείνει εγκυος και φυσιολογικά μάλιστα και απέκτησαν υγιέστατα μωράκια. Αλλά αυτό μάλλον είναι άλλο θέμα.

      Και εδώ έρχομαι να σας ρωτήσω, ποιους γιατρούς να επισκεφτώ να ρωτήσω για δωρεά; ποιοι είναι ειδικοί σε αυτό το θέμα; γιατί πλέον δεν εμπιστεύομαι εύκολα όποιον να'ναι. 

      Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε; Επίσης τα προμηθεύονται απο τράπεζες ή βρίσκουν γυναίκες να κάνουν ωοληψία μαζί τους;

      Προσπαθώ να βρω λίγο το δρόμο μου, γιατί βασικά μόνο αυτό μου έμεινε να κάνω.

      Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!      

      Δεν υπάρχουν ειδικοί γιατροί.. οι περισσότεροι  ασχολούνται  και με αυτό το κομμάτι.. απλά κάποιος τους κάναμε εμείς ονόματα εδώ μέσα λόγω επιτυχιών.. σωστο και λαθος ταυτόχρονα..ιασω, Ρέα, ιακ ,μητερα και άλλα λογικά είναι τα κέντρα-νοσοκομεία που ασχολούνται..οπότε οι γιατροι συνεργάζονται  με αυτά.. αν μιλάς για Αθήνα.. υπάρχουν αντίστοιχα  και Θεσσαλονίκη..υπάρχουν και από τράπεζα και "φρεσκα", συνήθως την δότρια την μοιράζεσαι με άλλη κοπέλα.. το κόστος κυμαίνεται από 5000-7000, ίσως και λιγότερα από 5000 ανάλογα τι θα ζητήσεις και τι deal θα κάνεις.. γνώμη μου να διαλέξεις γιατρό  που θα ξεσκονησει και τον σύζυγο  αν δεν το εχετε κανει γτ πάντα  ειμαστε 2..μην παμε στο προφανες οτι φταει η γυναίκα..θα δωσεις λεφτά  για πιο σιγουρα..οποτε να εισαι πιο σιγουρη..αυτά για αρχή.. δεν ξέρω τι άλλο θα σε βοηθούσε.. 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια μου. Τι κάνετε;

Χτες έφτιαξα ένα ψάρι για την Εβιρίνα και φάβα για όλους μας.

Σήμερα έχω στο ταψί μελιτζάνες, καρότα και μακαρόνια κοκκινιστά και τα ψήνω στο φούρνο. Θα τηγανίσω και λίγες πιπεριές κέρατο για ορεκτικό.

εμεις λειπαμε ΣΚ πηγαμε στα μερη μας.Περασαμε πολυ ωραια γεμισαμε μπαταριες κ ξανα πισω...

Χαίρομαι που περάσατε ωραία.

εμενα δεν μου αρεσουν κ πολυ τα κουκια, στα παιδια φοβαμαι να τα δωσω οποτε εφτιαξα διαφορα χτες το βραδυ.

Τζένη αν τα παιδιά έχουν έλλειψη του ενζύμου G6PD τότε απαγορεύεται να τους δώσεις κουκιά, να έρθουν σε επαφή με ναφθαλίνη και κάποια φάρμακα. Αν όμως έχουν το ένζυμο αυτό, δεν υπάρχει φόβος κυάμωσης.

Είχα πάει Γιάννενα για κάτι δουλειές του σπιτιού εκεί αλλά ξεκουράστηκα κιόλας!

Ωραιότατα που τα πέτυχες και τα δύο.

Βέβαια έγινα χειρότερα με την αλλεργία αλλά δεν μπορώ να τα έχω κι όλα!!!

Ωχ, ελπίζω να φύγει σύντομα.

Με τα μαθήματα της μικρής προς το παρόν επειδή είναι πρώτη και ακόμα κάνουν εύκολα πραγματάκια την βοηθάω εγώ για να μαθαίνω κιόλας, τα δύσκολα τα αφήνουμε στον άντρα μου αλλά σπάνια.

Αφού η μεγάλη σου κόρη είναι στην Α' δημοτικού, δε θα χρειαστεί να τη βοηθήσετε στη γλώσσα. Θα τα μάθει από την αρχή και θα έχει τέλεια προφορά. Αυτό θα το πετύχει με την καθημερινή τριβή στο σχολείο με τα παιδιά και τις δασκάλες.

Μάλλον εκείνη θα διορθώνει εσάς.

Eviri, στην συνταγή σου έβαλες φρέσκα μανιτάρια ή της κονσέρβας;

Έβαλα φρέσκα τα στρογγυλά, ομπρελίτσες, αν λέγονται πόρτο μπέλλο όπως τα μικρά. Αν θες στο τέλος μπορείς να τα σβήσεις με κρασί (εμένα μου είχε τελειώσει) ή λεμόνι.

Βρε κοριτσια σας ζηλευω με τοσα πραγματα που μαγειρευετε! Πρωτον γιατι εισαστε χρυσοχερες και τα μαγειρευετε ωραια, δευτερον γιατι τα προλαβαινετε (εγω ειμαι λιγουλακι αργη) και τριτον και κυριοτερο γιατι τα τρωει η οικογενεια σας!

Φωτεινή μου, μη διστάσεις να ρωτήσεις ακόμη και για το πιο συνηθισμένο και απλό φαγητό τις συμβουλές μας, για να πετυχαίνεις κι εσύ όσα φτιάχνεις.

Την Κυριακη ειχαμε παει σε ενα άλσος εδω κοντα που εχει και παιδικη χαρα και τα πιτσιρκια το κατευχαριστηθηκαν. Ακομα κι ο μπεμπης κιχ δεν εβγαλε. Άντε να στρωσει λιγο στα γευματα του για να μπορω να τα βγαζω εξω πιο ευκολα, δηλαδη να ετοιμαζομαστε πιο γρηγορα.

Τώρα που έρχεται το καλοκαίρι ποιος σας πιάνει.

Κορίτσια,μου καλησπέρα έχω πάρα πολύ καιρό να γράψω μιας και δεν πολύμπαινω παρά μόνο στο DB και αυτο από κινητό...εύχομαι όλες να είστε καλά,εμείς δόξα το θεό όλοι καλά βέβαια όλος o γενάρης μέχρι πριν καμία δεκαριά μέρες μας,πήγε χάλια από άποψη ιώσεων..

Καλώς το κοριτσάκι μας. Αφού πέρασαν τα δύσκολα του χειμώνα τώρα θα ηρεμήσετε. Να μου φιλήσεις τα πατουσάκια του μωρού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Λοιπόν Φωτεινή, σου βρήκα λύση (ελπίζω) για εξοικονόμιση χρόνου.

Τις επόμενες φορές που θα έχεις φαγητό κατάλληλο να μπαίνει στην κατάψυξη, φτιάξε ακριβώς τις διπλάσιες μερίδες απ' όσο θα φάτε. Τις υπόλοιπες θα τις φυλάξεις και την ημέρα που θα κατεβάσεις το ήδη μαγειρεμένο φαγητό, θα έχεις το χρόνο να φτιάξεις κάτι άλλο που δεν το φτιάχνεις κάθε μέρα, όπως ένα ορεκτικό, μια πίτα, ένα γλυκό κλπ.

Έτσι, χωρίς να ξοδέψεις περισσότερο χρόνο και ρεύμα, και να είσαι όλη μέρα στην κουζίνα, θα εξοικονομίσεις τον απαραίτητο χρόνο για κάτι που σε καθημερινή βάση δε θα προλάβαινες να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσακια! Πως μου ειστε;

Δεν ξερω γιατι αλλά κρυωνω σημερα. Και δεν νομιζω οτι ψυχρανε ο καιρος τοσο πολύ! Μου τη δινει αυτη η εποχη που πρεπει να εχεις στις ντουλάπες και πιο χοντρα και πιο ψιλά ρουχα! Νοιωθω τις ντουλάπες φορτωμενες και ποτε δεν μπορω να αποφασισω πως να ντυθω!Γκρρρ

Σας ευχαριστω για τα καλά σας λόγια. Θα μπω σε προγραμμα το ξερω λογω εμπειριας απο το πρωτο παιδί αλλά φοβερη μαγειρισσα δε θα γινω ποτε.

Αννια μου να εισαι παντα καλά με την οικογενεια σου. Τι ωραια που σε ξαναδιαβασαμε. Ευχομαι να ξεμπερδεψετε με τις ιωσεις.

Αγγελική μου υπομονή με τις αλλεργίες. Τι άλλο μπορεις να κάνεις άλλωστε;

Σημερα έφτιαξα φασολάκια. Εφτιαξα αρκετα για να μπουν κατάψυξη βεβαιως βεβαιως. Χτες έφτιαξα μακαρόνια και τα συνοδεψα με κιμά που είχα στην κατάψυξη. Έτσι ειχα χρονο και πηγαμε παιδική χαρά και έκανα και κάτι άλλες εξωτερικές δουλιτσες που επρεπε να γινουν.

Ήθελα να ρωτησω κάτι να μου πειτε τη γνωμη σας. Για πασχαλινα κουλουρακια κάνω τη συνταγη με τη φυτινη (την ειχα δει εδω περυσι και τη δοκιμασα κι αν δεν κάνω λάθος ηταν απο την Εβιρι μας). Επειδη μου άρεσαν πολύ αν βάλω στη μιση ζυμη κακάο λέτε να πετυχει ώστε να φτιαξω και αναμικτα με γευση βανιλια- σοκολάτα; Δοκιμασα αναμικτα κουλουρακια πο το φουρνο και μου άρεσαν πολύ και λεω να φτιαξω εγω στο σπιτι γιατι αρεσουν και στη μικρη.

Φιλάκια σε όλες


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Φωτεινή, σου βρήκα λύση (ελπίζω) για εξοικονόμιση χρόνου.

Τις επόμενες φορές που θα έχεις φαγητό κατάλληλο να μπαίνει στην κατάψυξη, φτιάξε ακριβώς τις διπλάσιες μερίδες απ' όσο θα φάτε. Τις υπόλοιπες θα τις φυλάξεις και την ημέρα που θα κατεβάσεις το ήδη μαγειρεμένο φαγητό, θα έχεις το χρόνο να φτιάξεις κάτι άλλο που δεν το φτιάχνεις κάθε μέρα, όπως ένα ορεκτικό, μια πίτα, ένα γλυκό κλπ.

Έτσι, χωρίς να ξοδέψεις περισσότερο χρόνο και ρεύμα, και να είσαι όλη μέρα στην κουζίνα, θα εξοικονομίσεις τον απαραίτητο χρόνο για κάτι που σε καθημερινή βάση δε θα προλάβαινες να κάνεις.

Εβιρακι γραφαμε ταυτοχρονα. Γενικά μαγειρευω και βαζω καταψυξη ο,τι μπορω να φτιαξω αλλά συνηθως τα φυλάω για τις μερες που εχω εξωτερικες εργασιες να κάνω. Που θα μου παει θα τον βρω το ρυθμο μου... Σ'ευχαριστω πολύ παντως που ασχοληθηκες με την περιπτωσή μου


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, σήμερα έφτιαξα κοτόσουπα για τα παιδιά και εγώ έφαγα μια κονσέρβα ντολμαδάκια.

Η κόρη μου σήμερα είχε πονοκέφαλο και έτσι την πήρα νωρίτερα από το σχολείο, μάλλον από την χθεσινή μέρα στην παιδική χαρά. :(

Φιλιά σε όλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!

Το ρίξαμε στις βολτούλες βλέπω... καλά κάναμε!:P τώρα που καλοκαιριάζει πώς να κρατηθεί κανείς σπίτι:D... αν και 2-3 μέρες τώρα κάνει λίγο κρυουλάκι;)

και φρέσκα αυγουλάκια διαβάζω.. τί τυχερές που είστε! στείλτε και από δω κανένα:tongue:

Εγώ χτες έκανα μία μικρή ξεκαθάριση από προηγούμενα φαγητά: λίγο κουνελάκι με πληγούρι, πιλάφι με αρακά και έφτιαξα και λίγο πουρέ με καρότο μέσα... ααα έκανα και πατζαροσαλάτα γιατί είχα πολλά παντζάρια και δεν ήθελα να μου χαλάσουν.

Σήμερα θα κάνω μακαρόνια με κυμά για το βράδυ που αρέσει στον σύζυγο και καρμπονάρα για μένα το μεσημέρι.

Βλέπω ότι βγήκαν και τα αμπελόφυλλα... θα βγω καμία μέρα να μαζέψω για κανένα ντολμαδάκι:P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα θα φάμε μοσχαράκι κοκκινιστό που έμεινε από χτες. Τελικά έφτιαξαν πουρέ και το έφαγαν χτες, ενώ σήμερα θα το συνοδέψουν με μακαρόνια.

Εβιράκι και Φωτεινούλα αν ο καιρός δεν αποφασίσει να σταθεροποιηθεί εγώ την αλλεργία θα την έχω κολλητή!!!!

Η κόρη μου, την οποία την έπιασε κι αυτή για πρώτη φορά, ξεκίνησε αντιβίωση από χτες γιατί έβηχε πάρα πολύ και τα σιρόπια δεν της έκαναν τίποτα!

nk_christina περαστικά στο ζουζούνι σου!

Nina-Tom στείλε ένα πίατο καρμπονάρα να σου στείλω φρέσκα αυγουλάκια!!!!:tongue:


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου γεια σας.

Έφτιαξα κοτόπουλο με πατάτες στο φούρνο για την Εβιρίνα και για μας κολοκυθάκια γεμιστά με ρύζι, που αντί για αυγολέμονο έβαλα αλευρολέμονο (δηλαδή κορνφλάουρ).

Θα μπω σε προγραμμα το ξερω λογω εμπειριας απο το πρωτο παιδί αλλά φοβερη μαγειρισσα δε θα γινω ποτε.

Ποτέ μη λες ποτέ.:D:D

Ήθελα να ρωτησω κάτι να μου πειτε τη γνωμη σας. Για πασχαλινα κουλουρακια κάνω τη συνταγη με τη φυτινη (την ειχα δει εδω περυσι και τη δοκιμασα κι αν δεν κάνω λάθος ηταν απο την Εβιρι μας). Επειδη μου άρεσαν πολύ αν βάλω στη μιση ζυμη κακάο λέτε να πετυχει ώστε να φτιαξω και αναμικτα με γευση βανιλια- σοκολάτα; Δοκιμασα αναμικτα κουλουρακια πο το φουρνο και μου άρεσαν πολύ και λεω να φτιαξω εγω στο σπιτι γιατι αρεσουν και στη μικρη.

Στη θέση σου θα το δοκίμαζα, δεν τα έχω φτιάξει προσθέτοντας κακάο ποτέ, αλλά μου φαίνεται καλή ιδέα. Να μας πεις αν έγιναν καλά όταν τα φτιάξεις.

Εβιρακι γραφαμε ταυτοχρονα. Γενικά μαγειρευω και βαζω καταψυξη ο,τι μπορω να φτιαξω αλλά συνηθως τα φυλάω για τις μερες που εχω εξωτερικες εργασιες να κάνω.

Την καλύτερη δουλειά κάνεις.

Που θα μου παει θα τον βρω το ρυθμο μου... Σ'ευχαριστω πολύ παντως που ασχοληθηκες με την περιπτωσή μου

Μα φυσικά και θα ασχοληθώ με την περίπτωσή σου. Αφού είμαστε μια παρέα εδώ στο μαγειροκαφέ (όλες όσες συμμετέχουμε), γιατί να μη δώσω μια ιδέα αφού δεν μπορώ να βοηθήσω με άλλο τρόπο.

Η κόρη μου σήμερα είχε πονοκέφαλο και έτσι την πήρα νωρίτερα από το σχολείο, μάλλον από την χθεσινή μέρα στην παιδική χαρά. :(

Σήμερα πώς είναι το κοριτσάκι;

Σήμερα θα κάνω μακαρόνια με κυμά για το βράδυ που αρέσει στον σύζυγο και καρμπονάρα για μένα το μεσημέρι.

Γεια σου Νίνα.

Η κόρη μου, την οποία την έπιασε κι αυτή για πρώτη φορά, ξεκίνησε αντιβίωση από χτες γιατί έβηχε πάρα πολύ και τα σιρόπια δεν της έκαναν τίποτα!

Ααααααα τελικά δεν τη γλίτωσε την αντιβίωση. Περαστικά της.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !!!! Πω πω βλέπω ότι όλες έχουμε ένα θεματάκι με τον καιρό που κι αυτός κάνει διάφορα... μια ζέστη μια ψύχρα... πού θα παέι όμως θα στρώσει !!! Ω ρε μάνα, και μετά (λέει) σειρά έχουν οι ντουλάπες !!! Ούυυυυι τα αγαπημένο μοτ... τρελάινομαι !!! ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ όμως !

Και που λέτε κοριτσάκια μου είμαστε καλά όλοι, υγιαίνουμε !

Στο πάρτυ μας όλα τα παιδάκια πέρασαν υπέροχα και ιδίως ο Νικόλας μού είπε ότι ήταν το πιο ωραίο πάρτυ της ζωής του !!! χα χα ψυχή μου ! Βέβαια, εκείνη την μέρα είχε έναν ήλιο να (μετά συγχωρήσεως) κι έπαιξαν όλα τα ζουζούνια με άνεση !!!

Από μαγειρικά δεν έχω κάτι το ιδιαίτερο να αναφέρω... γιατί τρέχω μόνη μου και βγαίνω τελευταία ως συνήθως... σήμερα έχω περισσεύματα αρακά από εχθές αλλά σκέφτομαι πως το απόγευμα, την ώρα που ο Νικ θα κάνει μάθημα δλδ, θα μπορούσα να πεταχτώ μισό λεπτό μέχρι το μάρκετ να πάρω λίγο κοτοπουλάκι να το κάνω πανέ στον φούρνο και μια σαλάτα για να συνοδέψω το ζαρζαβατικό... γιατί δεν ξέρω αν θα μας φτάσει !

Διάβασα και για τα αμπελόφυλλα και ζήλεψα... θέλω ντολμαδάκια λέμε !!! Όπως επίσης και γεμιστά, που δεν αποκλείεται να φτιάξω μέσα στο Σ/Κ για να έχω απόθεμα για την εβδομάδα !!!

Αυτα τα νέα μας... στην δουλειά έρχομαι λίγο σε στυλ "τραβάτε με κι ας κλαίω"... δεν ξέρω αν με εννοείτε... αλλά τί να γίνει - αφού δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική...

Αγγελική2,

Περαστικά στην όμορφη !!! Ξεκίνησε αντιβίωση εντέλει το πουλάκι μου ???

Βρε Εβίρι μου,

Θα σου ζητήσω πάαααρα πολλά αν σου πω να ξαναποστάρεις τη συνταγή με τα πασχαλινά κουλουράκια σου αυτά με την φυτίνη ????

Τί άλλο ???? για τσουρέκι δεν με βλέπω να το τολμώ.... κάτι τελευταίο (σχετικό-άσχετο δλδ) θα προσπαθήσω αυτό το Σ/Κ να πάμε στο βαφτιστήρι μας να του δώσουμε τα δωρίνια του τα Πασχαλινά !!!!! Στην βαφτιστήρα της τα πήρα το περασμένο Σάββατο -για την ακρίβεια, πήγαμε και τα διαλέξαμε ΜΑΖΙ και μιλάμε ότι ΠΟΛΥ τα φχαριστηθήκαμε ΝΟΝΑ και κόρη -πνευματική- !!!!!

Φιλάκια πολλά πολλά σε όλες !!! Σας αγαπώ !!!

Να περάσετε ένα όμορφο και γεμάτο Σ/Κ !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια!

Σήμερα τρώμε αρακά κοκκινιστό.

Η κόρη μου πηγαίνει ημερήσια εκδρομή με το σχολείο στις Μυκήνες αρχικά και μετά στο Ναύπλιο! Είναι η πρώτη φορά που πηγαίνει με το σχολείο τόσο μεγάλη εκδρομή και κρατιέμαι με το ζόρι να μην της τηλεφωνήσω να δω πως της φαίνεται! Θα την πάρω τηλέφωνο κατά το μεσημεράκι βέβαια αλλά θα ήθελα να ήξερα πως περνάει! Χαζομαμά!:rolleyes:

Να δω πως θα αντιδράσει και ο μικρός που σήμερα θα τον πάρει από το σχολείο η γιαγιά και όχι η αδερφή του!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

...Η κόρη μου πηγαίνει ημερήσια εκδρομή με το σχολείο στις Μυκήνες αρχικά και μετά στο Ναύπλιο! Είναι η πρώτη φορά που πηγαίνει με το σχολείο τόσο μεγάλη εκδρομή ....

ΧΑΖΟΜΑΜΑ δεν είσαι σε καμία περίπτωση !!! Πω πω εγώ ακτός από άγχος για το πώς της φάινεται θα είχα μια γενικότερη ανησυχία.... αχ, πώς είναι τόσο δύσκολο όταν φεύγουν από την φωλιά !!!

Θέλω εκπαίδευση λέμε από τις πιο έμπειρες... ούτε να το σκε΄φτομαι... εισπνοή εκπνοή ανασούλες και πάμε παλι...:oops::oops::oops:

καλά να περάσει λοιπόν ! είμαι σίγουρη (αντικειμενικά λέμε) ότι θα ξετρελλαθεί με την εμπειρία !!! και με το καλό να γυρίσει !!!;)

Link to comment
Share on other sites

Μεταξάκι δεν σε αδικώ για το περίεργο mood που έχεις στην δουλειά!

Πολύ χάρηκα που ευχαριστήθηκε το πάρτυ του ο Νικολιός σου!

Πασχαλινά δεν έχω ψωνίσει ακόμη. Μάλλον αυτην την εβδομάδα θα εκδράμω!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια.

Φτιάχνω φασόλια χάντρες για σήμερα. Αργότερα αν δε βαρεθώ θα φτιάξω και πίτες για σουβλάκι.

Καλημέρα !!!! Πω πω βλέπω ότι όλες έχουμε ένα θεματάκι με τον καιρό που κι αυτός κάνει διάφορα... μια ζέστη μια ψύχρα... πού θα παέι όμως θα στρώσει !!!

Εμείς τις τελευταίες μέρες είχαμε πολύ ωραίο και ζεστό καιρό. Έφτασε τους 24 βαθμούς. Σήμερα έχει πάλι τη γνωστή συννεφιά και λίγη ψυχρούλα, τόσο που θα κατεβάσει το θερμόμετρο στους 13 περίπου.

Στο πάρτυ μας όλα τα παιδάκια πέρασαν υπέροχα και ιδίως ο Νικόλας μού είπε ότι ήταν το πιο ωραίο πάρτυ της ζωής του !!!

Πολύ χαίρομαι που περάσατε καλά και ήταν όλα τέλεια, κάτι που οφείλεται σε σένα, ΄γεια στα χέρια σου.

Βρε Εβίρι μου,

Θα σου ζητήσω πάαααρα πολλά αν σου πω να ξαναποστάρεις τη συνταγή με τα πασχαλινά κουλουράκια σου αυτά με την φυτίνη ????

Δε ζητάς τίποτα δύσκολο. Ορίστε και η συνταγή.

ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΙΑ ΠΑΣΧΑΛΙΝΑ

Υλικά: 650γρ φυτίνη, 750γρ ζάχαρη, 3 βανίλιες, 9 αυγά, 1φλ γάλα χλιαρό, 1φακ αμμωνία, 2κ. περίπου αλεύρι μαλακό.

ΕΚΤΕΛΕΣΗ: Χτυπάμε τη φυτίνη με τη ζάχαρη στο μίξερ να ασπρίσει. Ρίχνουμε τις βανίλιες και τα αυγά ένα-ένα. Διαλύουμε την αμμωνία στο χλιαρό γάλα το ρίχνουμε και προσθέτουμε το αλεύρι τελευταίο, φτιάχνουμε ζύμη μαλακή. Πλάθουμε τα κουλουράκια σε σχήματα τα αλείφουμε με αυγό και τα ψήνουμε μέχρι να ροδίσουν.

Είναι η πρώτη φορά που πηγαίνει με το σχολείο τόσο μεγάλη εκδρομή και κρατιέμαι με το ζόρι να μην της τηλεφωνήσω να δω πως της φαίνεται! Θα την πάρω τηλέφωνο κατά το μεσημεράκι βέβαια αλλά θα ήθελα να ήξερα πως περνάει! Χαζομαμά!:rolleyes:

Καλή επιστροφή.... και δεν είσαι καθόλου χαζομαμά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...