Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 22 λεπτά , a miracle please είπε:

      Καλησπέρα σας,

      ελπίζω να είστε όλες καλά! 

      Αχ πως αρχίζω το μήνυμά μου...σαν γράμμα. Αλλά ελπίζω πραγματικά να είστε καλά όλες σας.

      Ελπίζω να μπορέσετε να με βοηθήσετε, διότι σκέφτηκα αρκετά να κάνω λογαριασμό και να σας ρωτήσω εδώ στο θέμα για πληροφορίες...

      Το ιστορικό μου έχει ως εξής..

      Είμαι 43 (και μισό) και έχω αποβολές/παλίνδρομες τα τελευταία χρόνια. Έχω κάνει και εξωσωματική, αλλά...... οι γιατροί που έχω ρωτήσει γενικά, εαν έχουμε κάποιο πρόβλημα κτλ κτλ μου είπαν απλά πως είναι θέμα ηλικίας που δεν κρατιούνται οι εγκυμοσύνες και πως δύσκολα θα κάνω "δικά μου" παιδιά. Και να σκεφτώ τη δωρεά. Έχουμε δώσει ένα σκασμό λεφτά σε εξετάσεις κτλ και όλα δείχνουν καλά. Τι να πω... ίσως είναι λόγω ηλικίας τελικά. Αν και έχω ακούσει πως και άλλες γυναίκες στην ηλικία μου έχουν μείνει εγκυος και φυσιολογικά μάλιστα και απέκτησαν υγιέστατα μωράκια. Αλλά αυτό μάλλον είναι άλλο θέμα.

      Και εδώ έρχομαι να σας ρωτήσω, ποιους γιατρούς να επισκεφτώ να ρωτήσω για δωρεά; ποιοι είναι ειδικοί σε αυτό το θέμα; γιατί πλέον δεν εμπιστεύομαι εύκολα όποιον να'ναι. 

      Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε; Επίσης τα προμηθεύονται απο τράπεζες ή βρίσκουν γυναίκες να κάνουν ωοληψία μαζί τους;

      Προσπαθώ να βρω λίγο το δρόμο μου, γιατί βασικά μόνο αυτό μου έμεινε να κάνω.

      Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!      

      Δεν υπάρχουν ειδικοί γιατροί.. οι περισσότεροι  ασχολούνται  και με αυτό το κομμάτι.. απλά κάποιος τους κάναμε εμείς ονόματα εδώ μέσα λόγω επιτυχιών.. σωστο και λαθος ταυτόχρονα..ιασω, Ρέα, ιακ ,μητερα και άλλα λογικά είναι τα κέντρα-νοσοκομεία που ασχολούνται..οπότε οι γιατροι συνεργάζονται  με αυτά.. αν μιλάς για Αθήνα.. υπάρχουν αντίστοιχα  και Θεσσαλονίκη..υπάρχουν και από τράπεζα και "φρεσκα", συνήθως την δότρια την μοιράζεσαι με άλλη κοπέλα.. το κόστος κυμαίνεται από 5000-7000, ίσως και λιγότερα από 5000 ανάλογα τι θα ζητήσεις και τι deal θα κάνεις.. γνώμη μου να διαλέξεις γιατρό  που θα ξεσκονησει και τον σύζυγο  αν δεν το εχετε κανει γτ πάντα  ειμαστε 2..μην παμε στο προφανες οτι φταει η γυναίκα..θα δωσεις λεφτά  για πιο σιγουρα..οποτε να εισαι πιο σιγουρη..αυτά για αρχή.. δεν ξέρω τι άλλο θα σε βοηθούσε.. 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα!:P

Καλή βδομάδα σε όλα τα κορίτσια!.. αν και λίγο φθινοπώριασε σήμερα, αλλά πού θα πάει, θα στρώσει:tongue:

Eviri όντως στο Ντίσελντοφ ήταν πιο βόρεια... 2-3 βαθμούς είχαν συνέχεια! πήρε μία γεύση ο αδερφός μου και γύρισε... αν και πιθανόν να έρθει για πιο πολύ αν βρει δουλειά:(

Σήμερα έχει φακές το τραπέζι, μαζί με τα σχετικά μπινιλίκια, δηλ. φέτα, σαρδελίτσες, κρεμμύδι, ελιές και φρέσκο ψωμάκι:tongue:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλή εβδομάδα μαγειροκόριτσα!

Να δω τι θα γίνει με αυτόν τον καιρό...Είμαι με εισπνεόμενα απο χτες, μια και με έπιασε η αλλεργία μου με τόση σκόνη που κυκλοφορεί.

Θέλω καλοκαίρι ΤΩΡΑ!!!!!!

Και μετά την γκρίνια για τον καιρό να σας πω ότι σήμερα τρώμε παστίτσιο, που έμεινε από χτες.

Ομικρός είναι κι αυτός με μυξούλες και βήχα ξανά και υποψιάζομαι πως μάλλον είναι αλλεργικό! Ξεκινήσαμε σιροπάκι για τον βήχα.

Nina-Tom αφού βγήκε καλή η σαρδελίτσα θα το πω στην μαμά μου να φτιάξει κι εκείνη που τους αρέσει. Γιατί εγώ δεν....

nk_christina φλερτάκι διαβάζω! Η συμπεθέρα καλή????

Όσο για τον ήλιο της Παρασκευής καλά θα ήταν να μπορόυσα να βολτάρω αλλά ο αφεντικός είχε άλλη άποψη!!!!

Εβιράκι έβρεξε τελικά? Ήταν σκόνη?

Φωτεινούλα σιγά σιγά θα αρχίσεις να χαίρεσαι τον καλό καιρό μαζί με τα παιδάκια σου! Θα βρεις τους ρυθμούς σου και τον τρόπο να περνάτε καλά οι 3 σας σε βολτούλες!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα!

Μένω μόνο ενάμιση χρόνο εδώ.

Και εσύ δεν έχεις πολύ καιρό στην Γερμανία. Εγώ ήρθα πέρσι τον Ιούλιο.

Με τα Γερμανικά πως τα πας; Μιλούσες από πριν; Προσαρμόστηκες εύκολα;

Εγώ κάνω μαθήματα για να μάθω τη γλώσσα. Και πάλι μαθήτρια :D

Χριστίνα, όποτε μπορέσεις, να κανονίσεις να πας στη λίμνη Max Eyth See είναι πάρα πολύ ωραία..

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ. Ψάχνουμε ωραια μέρη που είναι εύκολα προσβάσιμα με το μετρό για να πηγαίνουμε. Την συγκεκριμένη λίμνη δεν την ήξερα, αλλά είδα ότι έχει στάση το μετρό εκεί. Μετά την νηστεία βλέπω να ειναι τα πρώτα μέρη που θα επισκεφθούμε (Να φάμε και το κάτιτις μας ...;))

αν και πιθανόν να έρθει για πιο πολύ αν βρει δουλειά:(

Του εύχομαι καλή επιτυχία ότι και να κάνει.

Καλή εβδομάδα μαγειροκόριτσα!

Να δω τι θα γίνει με αυτόν τον καιρό...Είμαι με εισπνεόμενα απο χτες, μια και με έπιασε η αλλεργία μου με τόση σκόνη που κυκλοφορεί.

Θέλω καλοκαίρι ΤΩΡΑ!!!!!!

Ομικρός είναι κι αυτός με μυξούλες και βήχα ξανά και υποψιάζομαι πως μάλλον είναι αλλεργικό! Ξεκινήσαμε σιροπάκι για τον βήχα.

Περαστικά και στους δυο σας!

Θέλω και εγώ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!

Μετά το σεντόνι, στο θέμα μας, σήμερα είχαμε γεμιστά!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια.

Έφτιαξα λίγο ρύζι για να συνοδεύσω τη σόγια που περίσσεψε από το Σάββατο και έβαλα 3 καρότα σε μπαστουνάκια στη λαδόκολλα στο φούρνο με λαδολέμονο και θυμάρι για ορεκτικό.

Eviri όντως στο Ντίσελντοφ ήταν πιο βόρεια... 2-3 βαθμούς είχαν συνέχεια! πήρε μία γεύση ο αδερφός μου και γύρισε... αν και πιθανόν να έρθει για πιο πολύ αν βρει δουλειά:(

Εύχομαι να είναι τυχερός και να βρει τη δουλειά που επιθυμεί.

Να δω τι θα γίνει με αυτόν τον καιρό...Είμαι με εισπνεόμενα απο χτες, μια και με έπιασε η αλλεργία μου με τόση σκόνη που κυκλοφορεί.

Άκουσα ότι πολύς κόσμος υποφέρει με αλλεργίες λόγω αυτής της σκόνης.

Ομικρός είναι κι αυτός με μυξούλες και βήχα ξανά και υποψιάζομαι πως μάλλον είναι αλλεργικό! Ξεκινήσαμε σιροπάκι για τον βήχα.

Περαστικά του.

Εβιράκι έβρεξε τελικά? Ήταν σκόνη?

Τα χαράματα της Κυριακής έριξε κάτι ψιχάλες που άφησαν τα αποτυπώματά τους στα αυτοκίνητα. Όντως λερώθηκαν με λίγη λάσπη, αλλά δεν μπορώ να είμαι 100% βέβαιη ότι είναι η σκόνη της Σαχάρας.

Και εσύ δεν έχεις πολύ καιρό στην Γερμανία. Εγώ ήρθα πέρσι τον Ιούλιο.

Δεν έχεις κλείσει ακόμη χρόνο εδώ. Είσαι φρέσκια ακόμη.

Με τα Γερμανικά πως τα πας; Μιλούσες από πριν; Προσαρμόστηκες εύκολα;

Δεν μιλούσα καθόλου από πριν. Δεν έκανα κανένα μάθημα πριν έρθουμε εδώ. Ακόμη δεν έχω μάθει παρά ελάχιστα πράγματα, γιατί δεν κάθομαι να διαβάσω. Κι όταν κάθομαι, διαβάζω λίγες λέξεις και τώρα τελευταία ελάχιστα πράγματα από γραμματική η οποία μου σπάει τα νεύρα. Μάλλον δεν έχω το μυαλό για διάβασμα.

Θα έλεγα ότι προσαρμόστικα πολύ γρήγορα εδώ.

Εγώ κάνω μαθήματα για να μάθω τη γλώσσα. Και πάλι μαθήτρια :D

Κάνεις πολύ καλά, θα σου χρειαστούν οπωσδήποτε.

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ. Ψάχνουμε ωραια μέρη που είναι εύκολα προσβάσιμα με το μετρό για να πηγαίνουμε. Την συγκεκριμένη λίμνη δεν την ήξερα, αλλά είδα ότι έχει στάση το μετρό εκεί. Μετά την νηστεία βλέπω να ειναι τα πρώτα μέρη που θα επισκεφθούμε (Να φάμε και το κάτιτις μας ...;))

Εμείς φάγαμε εκεί χταπόδι, καλαμάρι, γαρίδες και πατάτες τηγανητές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα:P

Eviri και nk_christina ευχαριστώ για τον αδερφό μου... απ' ότι βλέπω δε ξέρατε γερμανικά πριν πάτε... το ίδιο και αυτός, δεν ξέρει γρι! και του είπαν ότι είναι μεγάλο πρόβλημα για δουλειά εκεί;) ξεφεύγω λίγο από το θέμα, αλλά απορώ για την γλώσσα, μιά και το θίξατε.. εργάζεστε κορίτσια?

ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 και εγώ ανυπομονώ για καλοκαιράκι! εμένα κατά περίεργο τρόπο, δεν με έχει πιάσει η αλλεργία φέτος... μόνο λίγο φτάρνισμα κάπου κάπου... μάλλον κάνει δουλειά ο φυσιολογικός ορός στη μύτη:P η σαρδέλα μόλις τελείωσε σήμερα και σκέφτομαι να κάνω σκουμπρί μαρινάτο την άλλη βδομάδα.. πήρα σβάρνα τα ψάρια:tongue:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσακια τι κενετε?

εχουμε τρελαθει με τον παλιοκαιρο μια κρυο μια ζεστη ολοι αρρωστοι,αμαν πια. Εκει που περνουμε θαρρος κ αρχιζουμε τις απογευματινες τσαρκες γυρναει κ κλεινομαστε στο καβουκι μας παλι.

Εγω εδω στα γνωστα πηξιμο κ αγιος ο Θεος.

Λοβακι πως εισαι? Εισαι ακομα στη δουλεια? Δεν εφυγες μετα την καταγεγλια της συμβασης , δεν καταλαβα.Χρονια πολλα κ για τον γιο πολυχρονςο να ειναι να τον καμαρωσεις οπως ποθεις!

Περιστερακι μπραβο με τον μικρο,αντε να ηρεμησετε λιγο!

Αγγελικουλα οι αλλεργιες πολυ ζορι ρε γμτ.Ειναι η μαμα μου κ τωρα την ανοιξη υποφερει.

Φωτεινη μια χαρα ο μπεμπης! αντε να αρχισετε να βγαινετε βολτουλες να ξεσκας κ εσυ λιγακι!

Εβιρακι χρυσοχερα μου τι κανεις?

nk_chrtistina πολυ ωραια η ιστορια με την σουπα.Ειδες τελικα τα πιτσιρικια με αυτα τα μικρα ξετρελαινονται !!

Να καλωσορισω κ την niνa_ton ! Καλως ηρθες κ καλα μαγειρεματα!

ελπιζω να μην εχω ξεχασει καμια.

οσο για το φαγητο σημερα τρωμε μπριαμ στο φουρνο κ εχω βγαλει κ απο την καταψυξη ετοιμα πλασμενα σουτζουκακι ανα τα ετοιμασω το βραδυ για αυριο.

φιλακια κοριτσακια

Link to comment
Share on other sites

Μαγειροκόριτσα καλημέρα!

Για σήμερα έχω φτιάξει φασολάκια.

nk_christina δύσκολη γλώσσα τα γερμανικά. Κάνει στο σχολείο η κόρη μου και μου φαίνονται βουνό! Εκείνη όμως τα πάει μια χαρά χωρίς καμία απολύτως βοήθεια!

Εβιράκι πόση ώρα άφησες τα μπαστουνάκια καρότου στο φούρνο?

Nina-Tom ελπίζω να μην σε πιάσει καθόλου η αλλεργία σου φέτος! Δεν μπορώ με τίποτα να βάλω ούτε φυσιολογικό όρο ούτε και fisiomer στην μύτη! Ένα ειδικό αποσυμφορητικό βάζω όποτε μπουκώνω μόνο.

ggeny κατανοώ απόλυτα την μανούλα σου με την αλλεργία:rolleyes:

Σας φιλώ για την ώρα κορίτσια!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

Φτιάχνω γίγαντες στο φούρνο σήμερα.

Eviri και nk_christina ευχαριστώ για τον αδερφό μου... απ' ότι βλέπω δε ξέρατε γερμανικά πριν πάτε... το ίδιο και αυτός, δεν ξέρει γρι! και του είπαν ότι είναι μεγάλο πρόβλημα για δουλειά εκεί;) ξεφεύγω λίγο από το θέμα, αλλά απορώ για την γλώσσα, μιά και το θίξατε.. εργάζεστε κορίτσια?

Εγώ όχι Νίνα.

Εβιρακι χρυσοχερα μου τι κανεις?

Καλά είμαι κι εγώ. Κάνε υπομονή αρχίζει και μυρίζει καλοκαίρι.

nk_christina δύσκολη γλώσσα τα γερμανικά. Κάνει στο σχολείο η κόρη μου και μου φαίνονται βουνό!

Ψηλότερο απ' τον Όλυμπο.

Εκείνη όμως τα πάει μια χαρά χωρίς καμία απολύτως βοήθεια!

Αστέρι, να μην τη ματιάσω.

Εβιράκι πόση ώρα άφησες τα μπαστουνάκια καρότου στο φούρνο?

Περίπου μία ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Eviri και nk_christina ευχαριστώ για τον αδερφό μου... απ' ότι βλέπω δε ξέρατε γερμανικά πριν πάτε... το ίδιο και αυτός, δεν ξέρει γρι! και του είπαν ότι είναι μεγάλο πρόβλημα για δουλειά εκεί;) ξεφεύγω λίγο από το θέμα, αλλά απορώ για την γλώσσα, μιά και το θίξατε.. εργάζεστε κορίτσια?

Και εγώ δεν εργάζομαι. Προσπαθώ να μάθω την γλώσσα.

nk_chrtistina πολυ ωραια η ιστορια με την σουπα.Ειδες τελικα τα πιτσιρικια με αυτα τα μικρα ξετρελαινονται !!

Ναι,αυτό νομίζω και εγώ. Τα πολλά παιχνίδια τα βαριούνται εύκολα, ενώ με μία μικρή δραστηριότητα πολλές φορές χωρίς κόστος τρελαίνονται περισσότερο.

nk_christina δύσκολη γλώσσα τα γερμανικά. Κάνει στο σχολείο η κόρη μου και μου φαίνονται βουνό! Εκείνη όμως τα πάει μια χαρά χωρίς καμία απολύτως βοήθεια!

Θα συμφωνήσω με την Eviri η κόρη σου πρέπει να είναι αστέρι. :D

Δεν μιλούσα καθόλου από πριν. Δεν έκανα κανένα μάθημα πριν έρθουμε εδώ. Ακόμη δεν έχω μάθει παρά ελάχιστα πράγματα, γιατί δεν κάθομαι να διαβάσω. Κι όταν κάθομαι, διαβάζω λίγες λέξεις και τώρα τελευταία ελάχιστα πράγματα από γραμματική η οποία μου σπάει τα νεύρα. .

Εγώ πάλι ενώ τα πάω καλύτερα με την γραμματική, δεν μπορώ με τίποτα να μιλήσω. Αν αυτό που πρέπει να πω το γράψω τα πάω καλύτερα.

Σήμερα εγώ και άντρας μου θα φάμε γεμιστά από εχθές, στα παιδιά θα φτιάξω αυγά με τηγανιτές πατάτες. Χθες δεν χαρήκανε και πάρα πολύ που είχαμε γεμιστά :(

Φιλιά σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο μενα!

Θα αποφασίσει επιτέλους τι καιρό θα κάνει;

Κορίτσια τα γερμανικα ειναι δυσκολα αλλά όχι και τοσο για εμας που εχουμε στη γλώσσα μας πλουσια γραμματική και συντακτικό - φανταστειτε άλλους λαους με απλουστερες γλώσσες να πρεπει να μάθουν γερμανικά. Βέβαια μην αγχωνεστε γιατι στην ηλικία μας έχουμε άλλες υποχρεωσεις κι άλλες έγνοιες και μας ειναι δυσκολο να συγκεντρωθουμε για να μάθουμε ενώ τα μικρα όπως π.χ. η κορη της Αγγελικής (που ειναι όντως αστερι) μαθαινουν πιο ευκολα. Εμενα μου μαθαινε απο μικρη, πριν παω καν σχολειο, ο αδελφος μου σαν παιχνιδι κι ετσι μου εμειναν πολλά πραγματα π.χ. τα χριστουγεννιατικα τραγουδια δεν μπορεσα ποτε να τα μαθω στα ελληνικά ή στα αγγλικά αργοτερα, τα λεω πάντα στα γερμανικά...

Νινα ευχομαι καλή επιτυχία στον αδελφο σου.

Καλο κουραγιο και σε οσες υποφερουν απο αλλεργιες. Εμενα ακομα δεν με εχει πιασει - ελπιζω να τη γλιτωσω.

Σημερα φαγαμε φακες.

Ξυπνησε ο μικρος σας αφηνω. Φιλάκια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλες,

σήμερα είχα κοτόπουλο με τηγανιτές πατάτες για τα παιδιά και για μένα πατάτες με κολοκυθάκια και τυρί

Κορίτσια τα γερμανικα ειναι δυσκολα αλλά όχι και τοσο για εμας που εχουμε στη γλώσσα μας πλουσια γραμματική και συντακτικό - φανταστειτε άλλους λαους με απλουστερες γλώσσες να πρεπει να μάθουν γερμανικά. Βέβαια μην αγχωνεστε γιατι στην ηλικία μας έχουμε άλλες υποχρεωσεις κι άλλες έγνοιες και μας ειναι δυσκολο να συγκεντρωθουμε για να μάθουμε ενώ τα μικρα όπως π.χ. η κορη της Αγγελικής (που ειναι όντως αστερι) μαθαινουν πιο ευκολα. Εμενα μου μαθαινε απο μικρη, πριν παω καν σχολειο, ο αδελφος μου σαν παιχνιδι κι ετσι μου εμειναν πολλά πραγματα π.χ. τα χριστουγεννιατικα τραγουδια δεν μπορεσα ποτε να τα μαθω στα ελληνικά ή στα αγγλικά αργοτερα, τα λεω πάντα στα γερμανικά...

Σίγουρα έχουμε δύσκολη γραμματική, αλλά μεγαλώσαμε με αυτήν την γλώσσα. Μεγαλώσαμε με αυτά τα άρθρα. Δεν φανταζόμουν ποτέ ότι όσοι μαθαίνουν την Ελληνική γλώσσα ίσως δυσκολεύονται στα άρθρα. Τώρα που δεν μπορώ να μάθω τα δικά τους άρθρα το καταλαβαίνω. :D

Φιλιά σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Τί το ήθελα με τις αλλεργίες?;) δεν τις έχασα τελικά και φέτος... όσο και αν χάρηκα... ξεκίνησε ο λαιμός, το μπούκωμα και έχει ο Θεός... δεν πτοούμαι όμως!

Σήμερα θα κάνω κοτόπουλο στο φούρνο με μπύρα, συνοδεία πατατών:P

ΦΩΤΕΙΝΗ763 ευχαριστώ και σένα για τον αδερφό μου..αν και τα βλέπω πολύ δύσκολα τα πράγματα για δουλειά, ακόμα και Γερμανία..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου γεια σας.

Έφτιαξα πατατούλες, κολοκυθάκια και μελιτζάνες τηγανητές με μια σαλάτα από ντομάτα, αβοκάντο, κρεμμύδι, μαϊντανό, ελιές και αμύγδαλα.

Χτες είχα μακαρόνια στο φούρνο και έκανα μερικές πιτούλες για σουβλάκι.

Εγώ πάλι ενώ τα πάω καλύτερα με την γραμματική, δεν μπορώ με τίποτα να μιλήσω. Αν αυτό που πρέπει να πω το γράψω τα πάω καλύτερα.

Χριστίνα να βγαίνουμε μαζί, εσύ θα μου τα γράφεις κι εγώ θα τους τα διαβάζω. Εγώ έχω μεγάλο πρόβλημα να κατανοήσω τι μου λένε. Δεν έχω εντρυφήσει ακόμη στο άκουσμα της γλώσσας από κάποιον άλλο. Ακόμη κι αν τον κοιτάζω στο στόμα, χρειάζομαι χρόνο να επεξεργαστώ τι λέει.

Βέβαια μην αγχωνεστε γιατι στην ηλικία μας έχουμε άλλες υποχρεωσεις κι άλλες έγνοιες και μας ειναι δυσκολο να συγκεντρωθουμε για να μάθουμε ενώ τα μικρα όπως π.χ. η κορη της Αγγελικής (που ειναι όντως αστερι) μαθαινουν πιο ευκολα.

Έτσι είναι. Εγώ για να πω τη μαύρη αλήθεια δεν κάθομαι να διαβάσω όπως πρέπει, μαθαίνω κυρίως λέξεις. Η γραμματική είναι η δομή της γλώσσας, ο σκελετός της, αν δεν τον έχουμε, το οικοδόμημα πέφτει.

Σίγουρα έχουμε δύσκολη γραμματική, αλλά μεγαλώσαμε με αυτήν την γλώσσα. Μεγαλώσαμε με αυτά τα άρθρα. Δεν φανταζόμουν ποτέ ότι όσοι μαθαίνουν την Ελληνική γλώσσα ίσως δυσκολεύονται στα άρθρα. Τώρα που δεν μπορώ να μάθω τα δικά τους άρθρα το καταλαβαίνω. :D

Χριστίνα σκέψου ότι κάποιος που μαθαίνει ελληνικά, αν έρθει κάποια στιγμή στην Ελλάδα και πάει....ας πούμε στην Κρήτη ή στην Αιτωλοακαρνανία ή στη Ρόδο, πόση φρίκη θα φάει ότι πλήρωνε τόσον καιρό άδικα κι ελληνικά δεν έμαθε!!!!!!!!!!!!!

Τί το ήθελα με τις αλλεργίες?;) δεν τις έχασα τελικά και φέτος... όσο και αν χάρηκα... ξεκίνησε ο λαιμός, το μπούκωμα και έχει ο Θεός... δεν πτοούμαι όμως!

Εύχομαι να περάσει γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, σήμερα τα παιδιά έφαγαν κοτόπουλο από εχθές και εγώ τηγανιτές πατάτες με πίτα.

Τί το ήθελα με τις αλλεργίες?;) δεν τις έχασα τελικά και φέτος... όσο και αν χάρηκα... ξεκίνησε ο λαιμός, το μπούκωμα και έχει ο Θεός... δεν πτοούμαι όμως!

Περαστικά!

Χριστίνα σκέψου ότι κάποιος που μαθαίνει ελληνικά, αν έρθει κάποια στιγμή στην Ελλάδα και πάει....ας πούμε στην Κρήτη ή στην Αιτωλοακαρνανία ή στη Ρόδο, πόση φρίκη θα φάει ότι πλήρωνε τόσον καιρό άδικα κι ελληνικά δεν έμαθε!!!!!!!!!!!!!

Ο άντρας μου έχει μεγαλώσει σε άλλο κρατίδιο της Γερμανίας και στην αρχή που ήρθαμε, μου έλεγε ότι στην Στουτγάρδη μιλάνε περίεργα και καμιά φορά δυσκολευόταν να τους καταλάβει.

Αλλά και στην Ελλάδα που ήμασταν, τον δυσκόλευε η προφορά των δικών μου. Την μαμά μου την συνήθισε γρήγορα,αλλά κάποιες θείες μου δεν μπορούσε να συνηθίσει τον ρυθμό που μιλούσαν. Το έλεγε συνέχεια όταν έρχονται οι θείες μου θέλει μετάφραση :D

Ας αρχίσω και εγώ να συνεννοούμαι με την ομιλία της Στουτγάρδης και όταν θα μεγαλώσω θα μάθω και της πρωτεύουσας :):):)

Φιλιά σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακια τι κανετε?

Τις κρεμασαμε τις κατσαρολε βλεπω ε? χαχαχα

nc_christina θα την μαθεις την γλωσσα μην αγχωνεσαι! Κ συμφωνω πως τα ελληνικα ειναι δυσκολη σαν γλωσσα! Περιεργο που δεν τρωεν τα παιδια σου τα γεμιστα εμενα κ οι δυο τρελαινονται! Απο ποιον μοιασανε χαχαχα .... αγαπημενο μου φαγητο μαζι με το κοτοπουλο με πατατες φουρνου.

Εμεις σημερα τρωμε περισυεματα.Λιγα ρεβυθια ο αντρας μου κ σαλατα με κοκκινα φασολια εγω.τωρα το βραδυ ακομα δεν ξερω ...... καμια σαλατα μαλλον.

περαστικα με τις αλλεργιες κοριτσια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...