Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 22 λεπτά , a miracle please είπε:

      Καλησπέρα σας,

      ελπίζω να είστε όλες καλά! 

      Αχ πως αρχίζω το μήνυμά μου...σαν γράμμα. Αλλά ελπίζω πραγματικά να είστε καλά όλες σας.

      Ελπίζω να μπορέσετε να με βοηθήσετε, διότι σκέφτηκα αρκετά να κάνω λογαριασμό και να σας ρωτήσω εδώ στο θέμα για πληροφορίες...

      Το ιστορικό μου έχει ως εξής..

      Είμαι 43 (και μισό) και έχω αποβολές/παλίνδρομες τα τελευταία χρόνια. Έχω κάνει και εξωσωματική, αλλά...... οι γιατροί που έχω ρωτήσει γενικά, εαν έχουμε κάποιο πρόβλημα κτλ κτλ μου είπαν απλά πως είναι θέμα ηλικίας που δεν κρατιούνται οι εγκυμοσύνες και πως δύσκολα θα κάνω "δικά μου" παιδιά. Και να σκεφτώ τη δωρεά. Έχουμε δώσει ένα σκασμό λεφτά σε εξετάσεις κτλ και όλα δείχνουν καλά. Τι να πω... ίσως είναι λόγω ηλικίας τελικά. Αν και έχω ακούσει πως και άλλες γυναίκες στην ηλικία μου έχουν μείνει εγκυος και φυσιολογικά μάλιστα και απέκτησαν υγιέστατα μωράκια. Αλλά αυτό μάλλον είναι άλλο θέμα.

      Και εδώ έρχομαι να σας ρωτήσω, ποιους γιατρούς να επισκεφτώ να ρωτήσω για δωρεά; ποιοι είναι ειδικοί σε αυτό το θέμα; γιατί πλέον δεν εμπιστεύομαι εύκολα όποιον να'ναι. 

      Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε; Επίσης τα προμηθεύονται απο τράπεζες ή βρίσκουν γυναίκες να κάνουν ωοληψία μαζί τους;

      Προσπαθώ να βρω λίγο το δρόμο μου, γιατί βασικά μόνο αυτό μου έμεινε να κάνω.

      Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!      

      Δεν υπάρχουν ειδικοί γιατροί.. οι περισσότεροι  ασχολούνται  και με αυτό το κομμάτι.. απλά κάποιος τους κάναμε εμείς ονόματα εδώ μέσα λόγω επιτυχιών.. σωστο και λαθος ταυτόχρονα..ιασω, Ρέα, ιακ ,μητερα και άλλα λογικά είναι τα κέντρα-νοσοκομεία που ασχολούνται..οπότε οι γιατροι συνεργάζονται  με αυτά.. αν μιλάς για Αθήνα.. υπάρχουν αντίστοιχα  και Θεσσαλονίκη..υπάρχουν και από τράπεζα και "φρεσκα", συνήθως την δότρια την μοιράζεσαι με άλλη κοπέλα.. το κόστος κυμαίνεται από 5000-7000, ίσως και λιγότερα από 5000 ανάλογα τι θα ζητήσεις και τι deal θα κάνεις.. γνώμη μου να διαλέξεις γιατρό  που θα ξεσκονησει και τον σύζυγο  αν δεν το εχετε κανει γτ πάντα  ειμαστε 2..μην παμε στο προφανες οτι φταει η γυναίκα..θα δωσεις λεφτά  για πιο σιγουρα..οποτε να εισαι πιο σιγουρη..αυτά για αρχή.. δεν ξέρω τι άλλο θα σε βοηθούσε.. 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! Καλά κούλουμα εύχομαι σε όλους!

Περαστικά στις αρρωστούλες και γρήγορη ανάρρωση!

Εμένα ήρθε ο σύζυγος για τριήμερο και με την ευκαιρία πήγαμε για φαγητό χθες σε ένα πολίτικο μαγαζί. Κεμπάκ γιαουρτλου έφαγα και ομολογώ ότι ήτα πολύ νόστιμο.

Χθες το μενού είχε γλώσσες στο φούρνο με τηγανιτές πατατούλες και φασολάκια στρογγυλά σαλάτα! Δεν δούλευα και είπα να μαγειρέψω εγώ.

Η πεθερά μου θα μείνει για ακόμα μια εβδομάδα οπότε την έχω καταβρει. Δεν έχει καθημερινό μαγείρεμα ούτε άγχος να προλάβω!!! Μετά ο Θεός βοηθός.

Βρε κορίτσια εσείς που έχετε πάνω από ένα παιδάκι πως προλαβαίνετε να τα κανετε όλα αλλά ταυτόχρονα να ασχολέιστε και με τα παιδιά. Λέω πάνω από ένα γιατί με ένα παιδί και δουλειά το έχω περάσει, τώρα΄ομως με τα δύο τσακώνονται όλη την ώρα για το ποιος θα με έχει αγκαλιά, με ποιον θα παίξω περισσότερο κτλ και με έχει πιάσει μια απελπισία που δεν προλαβαίνω να τα χαρώ αλλά ούτε να κάνω όλες τις δουλειές...δεν ξέρω, ελπίζω να μπούμε σε ένα πρόγραμμα σύτομα και να είμαστε καλά.

Σήμερα φάγαμε ηπειρώτικη πίτα, με ρύζι και κοτόπουλο στους δικούς μου.

Αύριο λέμε να ανάψουμε κάρβουνα για ψαρικά, αν μας το επιτρέψει ο καιρός φυσικά.

Καλή Καθαρά Δευτέρα σε όλες και όλες μου τις ευχές!!!

Δεν θα μπορέσω να νηστέψω αλλά αν έχετε καμιά ιδέα για νηστίμες συνταγές ανυπομονώ να τις διαβάσω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Γεια σας κορίτσια

Καλά Κούλουμα για σήμερα και Καλή Σαρακοστή.

Επειδή έχω τα χάλια μου από την ίωση που κόλλησα με πόνους στα κόκαλα και πυρετό, δεν έχω το κουράγιο να γράψω πολλά πράγματα.

Έφτιαξα, παρόλ' αυτά, μια λαγάνα χωρίς ζύμωμα (με το χυλό που έφτιαχνα κάποτε). Θα τη βγάλω φωτογραφία, αν δεν τη φάνε όλη μέχρι να πάρω τη μηχανή στα χέρια.

Στη μία κατσαρόλα έβαλα φακές για την Εβιρίνα και στην άλλη γαρίδες κοκκινιστές με ρύζι, χωρίς λάδι.

Κανονικά, δεν ήμουν για τέτοια, αλλά το έκανα για να καταλάβουμε λίγο Καθαρή Δευτέρα. Η Εβιρίνα είχε κανονικά σχολείο σήμερα, και εκτός από την τηλεόραση και το φαγητό δεν έχουμε άλλο τρόπο να το αισθανθούμε.

Σας φιλώ όλες.

Link to comment
Share on other sites

img5274m.jpg

img5275wu.jpg

Αυτή είναι η λαγάνα μου. Βγήκε αφράτη και μαλακή μέσα, με τραγανή κόρα από πάνω και λεπτή όσο πρέπει. Την έφτιαξα στο ταψί της πίτσας από το οποίο έγινε λίγο μόνο πιο φουσκωτή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Πως τα πατε με την αλλαγη του καιρου;

Θα την αφήσω ασχολιάστη!

Εβιρακι μου ευχαριστω για την προσφορα αλλά φετος αποκλειεται να νηστεψω πρωτον γιατι δεν προκειται να με ακολουθησει ο άντρας μου και στην κατασταση που ειμαι δυσκολευομαι να μαγειρεψω ενα ρημαδοφαγητο πόσο μαλλον δυο και δευτερον επειδη περασα την εγκυμοσυνη και κυριως το τελευταιο τριμηνο με διαιτα δεν μπορω τοσο συντομα να ξαναμπω σε περιορισμους. Ισως μια αλλη φορα.

Δεν πειράζει Φωτεινούλα! Αρκετά ταλαιπωρήθηκες φέτος. Μάζεψε δυνάμεις για του χρόνου!

Αγγελικουλα κορυφαια ατακα του γιου σου! Βεβαια κι ο δικος μου αντρας σαν τον δικο σου θα αντιδρουσε... Συγχαρητηρια και για την κορουλα σου!

Ευχαριστώ!

Καλο τριημερο σε όλες και καλή ξεκουραση!!!!

Γεια σας καλά μου κορίτσια.

Τελικά κόλλησα κι εγώ την ίωση με συμπτώματα αρχικά πονόλαιμο, μετά πόνο στα κόκαλα, πυρετό και γενική αδιαθεσία και κατάπτωση πολύ έντονη.

Περαστικά!

Η Εβιρίνα είναι σχετικά καλύτερα, αλλά ο βήχας κρατάει ακόμη.

Αν είναι σαν την ίωση που έχουμε κι εδώ, θα κάνετε παρέα με τον βήχα κάμποσες εβδομάδες! Ο μικρός είναι στο τρίτο μπουκάλι αντιβηχικού και ίσως τελικά πάρουμε και κανένα εισπνεόμενο!

Κάπου έχασα την απάντηση της Αγγελικής με το Σάββα. Καλά μιλάμε, ξεράθηκα στα γέλια.

Κι εγώ όσο την σκέφτομαι γελάω!

Εμένα ήρθε ο σύζυγος για τριήμερο και με την ευκαιρία πήγαμε για φαγητό χθες σε ένα πολίτικο μαγαζί. Κεμπάκ γιαουρτλου έφαγα και ομολογώ ότι ήτα πολύ νόστιμο.

Δεν θυμάμαι αν μας το έχεις ξαναπεί, δουλεύει σε άλλη πόλη ε?

Βρε κορίτσια εσείς που έχετε πάνω από ένα παιδάκι πως προλαβαίνετε να τα κανετε όλα αλλά ταυτόχρονα να ασχολέιστε και με τα παιδιά. Λέω πάνω από ένα γιατί με ένα παιδί και δουλειά το έχω περάσει, τώρα΄ομως με τα δύο τσακώνονται όλη την ώρα για το ποιος θα με έχει αγκαλιά, με ποιον θα παίξω περισσότερο κτλ και με έχει πιάσει μια απελπισία που δεν προλαβαίνω να τα χαρώ αλλά ούτε να κάνω όλες τις δουλειές...δεν ξέρω, ελπίζω να μπούμε σε ένα πρόγραμμα σύτομα και να είμαστε καλά.

Είναι δύσκολα ομολογουμένως! Ευτυχώς η κόρη μου είναι αρκετά μεγάλη για να απασχολεί τον μικρό έτσι ώστε να κάνω εγώ καμιά δουλειά! Αλλιώς τα περισσότερα θα γινοντουσαν 'οταν θα έπεφταν για υπνο!

Σήμερα φάγαμε ηπειρώτικη πίτα, με ρύζι και κοτόπουλο στους δικούς μου.

Έχετε ηπειρώτική καταγωγή? Εμε΄να ο άντρας μου είναι από τα Γιάννενα κι έτσι ξέρω τι εστί πίτα!!!! Το δείχνει και η ζυγαριά άλλωστε!!!!

Δεν θα μπορέσω να νηστέψω αλλά αν έχετε καμιά ιδέα για νηστίμες συνταγές ανυπομονώ να τις διαβάσω!!!

Ούτε κι εγώ νυστεύω για 40 μέρες. Μόνο την Μεγάλη Εβδομάδα.

Γεια σας κορίτσια

Καλά Κούλουμα για σήμερα και Καλή Σαρακοστή.

Καλή Σαρακοστή και σε σας!

Έφτιαξα, παρόλ' αυτά, μια λαγάνα χωρίς ζύμωμα (με το χυλό που έφτιαχνα κάποτε). Θα τη βγάλω φωτογραφία, αν δεν τη φάνε όλη μέχρι να πάρω τη μηχανή στα χέρια.

Σας φιλώ όλες.

Γειά στα χέρια σου! Νοστιμότατη!

img5274m.jpg

img5275wu.jpg

Αυτή είναι η λαγάνα μου. Βγήκε αφράτη και μαλακή μέσα, με τραγανή κόρα από πάνω και λεπτή όσο πρέπει. Την έφτιαξα στο ταψί της πίτσας από το οποίο έγινε λίγο μόνο πιο φουσκωτή.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλή σαρακοστή κορίτσια!!!!

Εβιράκι περαστικά βρε! Την Κ. Δευτέρα κι εμείς με τα φαγητά την καταλάβαμε,γιατί ναι μεν είχαμε αργία, αλλά είχαμε (κλασσικά) και πυρετούς... οπότε έφτιαξα διάφορα, πήραμε και λαγάνα-ταραμά και κάναμε κούλουμα!

Η Λαγάνα σου φαίνεται υπέροχη! Ρίξε συνταγή περικαλώ!! Δεν είχα σκοπό να κάνω, αλλά τη λιγουρεύτηκα....!

Επίσης καλά το είπες, γιατί ουσιαστικά είναι πεντηκοστή νηστείας! Δεν νηστεύω αλλά όπως είπα μ'αρέσουν πολλά νηστίσιμα οπότε ευχαρίστως θα ακολουθήσω τις συνταγές σου για σίγουρη επιτυχία!!

Μαρία με τα δύο είναι απλό: δεν τα προλαβαίνουμε! Εγώ δηλαδή για να κάνω καμιά δουλειά έχω σίγουρα τη μία κρεμασμένη στο πόδι μου, μαλώματα, ζήλειες... Οπότε τελικά κάθομαι να παίξουμε γιατί λίγο χρόνο τις βλέπω, αν τις αφήνω για δουλειές....

Τα ασιδέρωτα βουνό, η σκόνη άπειρη, αλλά τι να γίνει.. δεν θα κρατήσει πολύ αυτή η ηλικία, ας την απολαύσουμε!!

Κάντυ πως πήγε το πάρτυ?

Φωτεινή πως τα πας? Αγγελική?

Φιλιά σε όλες ανεξαιρέτως!!

Α! σήμερα περισσεύματα χθεσινά νηστίσιμα! γαριδούλες, αλμυρά διάφορα, ντολμαδάκια, λαγάνα και όχι μόνο! μιαααμ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια μου.

Αυτή η ίωση που περνάω και που θέλω να πιστεύω ότι δειλά-δειλά από απόψε το απόγευμα βρίσκεται σε αποδρομή, είναι πάρα πολύ δυνατή. Έχω να αρρωστήσω έτσι από τότε που έπαθα μια πολύ φοβερή γαστρεντερίτιδα, πριν από 9-10 χρόνια περίπου.

Εκτός από τον πυρετό, που δεν ήταν υψηλός, αλλά μέχρι 38-38,2, έχω τεράστια εξάντληση και πολύ πόνο στα κόκαλα. Το πολεμάω χωρίς αντιβίωση, μόνο με αντιπυρετικά και βιταμίνη C.

Δυο μέρες τώρα ο βήχας που έχω, είναι με έναν ήχο που δεν αναγνωρίζω. Καλά που δε γράφω βραχνά γιατί δε θα με γνωρίζατε ούτε κι εσείς.

Κατά τα άλλα, έφτιαξα σήμερα λίγες ακόμη φακές για να φάμε κι εμείς οι μεγάλοι μαζί με τις λίγες που περίσσεψαν από χτες και έκανα λίγο πουρέ μόνο για την Εβιρίνα.

Περαστικά στις αρρωστούλες και γρήγορη ανάρρωση!

Ευχαριστούμε μαρία.

Βρε κορίτσια εσείς που έχετε πάνω από ένα παιδάκι πως προλαβαίνετε να τα κανετε όλα αλλά ταυτόχρονα να ασχολέιστε και με τα παιδιά. Λέω πάνω από ένα γιατί με ένα παιδί και δουλειά το έχω περάσει, τώρα΄ομως με τα δύο τσακώνονται όλη την ώρα για το ποιος θα με έχει αγκαλιά, με ποιον θα παίξω περισσότερο κτλ και με έχει πιάσει μια απελπισία που δεν προλαβαίνω να τα χαρώ αλλά ούτε να κάνω όλες τις δουλειές...δεν ξέρω, ελπίζω να μπούμε σε ένα πρόγραμμα σύτομα και να είμαστε καλά.

Αυτό το λάθος έκανα κι εγώ και τώρα που μεγάλωσαν τα παιδιά και μπορώ να κάνω τις δουλειές μου με άνεση, μου λείπει εκείνη η εποχή που ήταν και οι δύο μικρούλες. Σε συμβουλεύω να χαρείς περισσότερο την όμορφη αυτή ηλικία που δυστυχώς δεν μπορεί να ξαναγυρίσει, παρά να σου μείνει η χαρά του σφουγγαρίσματος και του ξεσκονίσματος που θα έρθει και θα ξανάρθει και το σπίτι θα ξαναβρωμίσει και ποτέ δε θα είναι αρκετό το καθάρισμα.

Δεν θα μπορέσω να νηστέψω αλλά αν έχετε καμιά ιδέα για νηστίμες συνταγές ανυπομονώ να τις διαβάσω!!!

Θα βάλω τη λίστα που έλεγα ότι είχα γράψει κι ό,τι άλλο θυμάμαι κατά καιρούς θα το συμπληρώνω.

Γειά στα χέρια σου! Νοστιμότατη!

Περαστικά!

Σ' ευχαριστώ Αγγελική.

Εβιράκι περαστικά βρε!

Σ' ευχαριστώ Καλλιοπάκι.

Την Κ. Δευτέρα κι εμείς με τα φαγητά την καταλάβαμε,γιατί ναι μεν είχαμε αργία, αλλά είχαμε (κλασσικά) και πυρετούς... οπότε έφτιαξα διάφορα, πήραμε και λαγάνα-ταραμά και κάναμε κούλουμα!

Και σε σας περαστκά.

Η Λαγάνα σου φαίνεται υπέροχη! Ρίξε συνταγή περικαλώ!! Δεν είχα σκοπό να κάνω, αλλά τη λιγουρεύτηκα....!

Κι αξίζει τον κόπο γιατί πραγματικά είναι πανεύκολη και πεντανόστιμη.

Υλικά

4φλ αλεύρι

650γρ νερό

1/2 κύβο μαγιάς

2κ.γ. αλάτι

σουσάμι

(προαιρετικά 1κ.γ. ζάχαρη)

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Βάζουμε το αλεύρι σε λεκάνη. Ζεσταίνουμε το νερό και διαλύουμε μέσα τη μαγιά. Ανακατεύουμε το μείγμα στο αλεύρι και μόλις ανακατευτεί καλά ρίχνουμε και το αλάτι.

Εγώ δεν έριξα ζάχαρη αυτή τη φορά, ενώ όταν φτιάχνω ψωμί ρίχνω πάντα.

Αν βάλεις, θα τη ρίξεις μέσα στο νερό την ώρα που διαλύεις τη μαγιά.

Μετά όπως έχει γίνει το μείγμα ένας παχύρευστος χυλός, θα το αφήσουμε ή μέσα στο φούρνο στους 40ο ή πάνω στο καλοριφέρ το οποίο όμως να μην καίει πολύ, ή σε κάποια ζεστή γωνιά με κουβέρτες να φουσκώσει για 1 ώρα.

Μετά πασπαλίζουμε με αλεύρι μια λαμαρίνα ή ένα ταψί και ρίχνουμε το χυλό προσεκτικά ξεκινώντας από τη μία άκρη του ταψιού και πηγαίνοντας στην άλλη ομοιόμορφα. Ρίχνουμε και το σουσαμάκι αν θέλουμε και ψήνουμε στους 180ο μέχρι να ροδίσει (περίπου 45').

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα μια λίστα με διάφορα νηστίσιμα φαγητά και ιδέες για πρωινό και κολατσιό, ώστε να μη γίνει η νηστεία βραχνάς. Παρόλο που, η έννοια της νηστείας δεν είναι η καλοπέραση και το ντερλίκωμα, αλλά η άσκηση του πνεύματος και η υποταγή του σώματος, τουλάχιστον για όσους το επιθυμούν να μπουν σιγά-σιγά κι ανώδυνα στο πνεύμα της νηστείας, οι παρακάτω ιδέες θα τους βοηθήσουν να λύσουν το καθημερινό πρόβλημα της κατσαρόλας.

Γλυκά δεν έβαλα πολλά γιατί σίγουρα υπάρχουν πάρα πολλά νηστίσιμα, αλλά δεν ήταν δυνατόν ούτε να τα θυμηθώ όλα (και ειδικά αυτές τις μέρες που ήμουν άρρωστη), ούτε να τα γνωρίζω όλα.

ΠΡΩΙΝΟ

Μούσλι βρασμένο σε νερό με σταφίδες και μέλι ή ζάχαρη (εγώ βάζω και λιόσπορο, αμύγδαλα, και αποξηραμένα βερύκοκα σε πολύ μικρά κυβάκια κομμένα)

Γάλα σόγιας σκέτο ή στον καφέ

Κακάο (νερό, ζάχαρη και κακάο)

Φρούτα (με ξηρούς καρπούς ή σκέτα)

Κριτσίνια

Μπέικ ρολς σκέτα ή αλλειμένα με φυστικοβούτυρο, ή ταχίνι, ή πάστα ελιάς

ΚΟΛΑΤΣΙΟ

Ψωμί με μέλι

Ψωμί με μαρμελάδα

Ψωμί με ταχίνι και μέλι

Ψωμί με φυστικοβούτυρο σκέτο ή με μέλι

Ψωμί με πάστα ελιάς

Χαλβά αγοραστό

Κουλούρι Θεσσαλονίκης

Αραβική πίτα με διάφορα λαχανικά (ντομάτα, πατάτες κλπ)

Λουκουμάς

Κομπόστα φρούτων

ΟΡΕΚΤΙΚΑ

Πιπεριές Φλωρίνης

Τουρσιά διάφορα

Ελιές

Κρεμμύδια ροδέλες τηγανητά

Γίγαντες τηγανητοί

Κουκιά φρέσκα τηγανητά (μόνο το σπόρο, όχι το φυλλαράκι)

Ρεβυθοκεφτέδες

Ντοματοκεφτέδες

Σκορδαλιά

Σκορδόψωμο

Ελιόψωμο

Λαδένια (παραλλαγή πίτσας χωρίς τυρί)

Ταραμάς

Κίτρινη κολοκύθα σε φέτες τηγανητή

Μανιτάρια πλευρώτους ψητά ή τηγανητά

Μανιτάρια πορτομπέλο τηγανητά με σκόρδο και μαϊντανό

Χόμους

Γαρίδες κοκτέιλ (κανονικά χρειάζεται μαγιονέζα, αλλά εγώ θα έβαζα μόνο κέτσαπ ή πουμαρό και μουστάρδα)

Ντάκο με τριμμένη ντομάτα λάδι αλάτι ρίγανη και καποια προαιρετικα υλικα (κάπαρη, κρεμμύδι σε φετες, ελιές)

ΣΟΥΠΕΣ

Ταχινόσουπα

Ντοματόσουπα

Σούπα με λαχανικά

Σούπα μινεστρόνε

Σούπα κριθαράκι (με σάλτσα ή λεμονάτο)

Καροτόσουπα

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ

Σουπιές με σπανάκι

Τηγανητές σουπιές

Τηγανητά καλαμαράκια

Καλαμάρια ή θράψαλα γεμιστά με ρύζι και καρότο τριμμένο μαγειρεμένα με σάλτσα

Καλαμάρια με πατάτες γιαχνί

Καλαμάρια κοκκινιστά με συνοδεία πιλάφι

Χταπόδι ξιδάτο ή λεμονάτο

Χταπόδι με μέλι στο αλουμινόχαρτο

Χταπόδι με κοφτό μακαρονάκι γιουβέτσι

Χταπόδι στα κάρβουνα

Χταπόδι στιφάδο

Χταποδάκι κοκκινιστό με πιλάφι

Χταποδάκι κρασάτο

Μεγάλες γαρίδες ή καβούρια ή καραβίδες στα κάρβουνα (η φτώχεια θέλει καλοπέραση)

Γαρίδες πιλάφι

Γαρίδες σαγανάκι (χωρίς φέτα)

Γαρίδες σκορδάτες με μαϊντανό στο τηγάνι

ΟΣΠΡΙΑ

Φάβα σκέτη

Φάβα παντρεμένη

Ρεβύθια στην κατσαρόλα ή στη γάστρα λεμονάτα ή κοκκινιστά

Ρεβύθια με ρύζι

Γίγαντες στην κατσαρόλα ή στη γάστρα

Γίγαντες με σπανάκι

Φασολάδα

Φακές

Φακόρυζο

Μαυρομάτικα

Μαυρομάτικα με σπανάκι

Σόγια κεμπάπ κοκκινιστή με πατάτες ή πουρέ, ή ρύζι

Σόγια κιμάς με μακαρόνια

Μπιφτέκια σόγιας

ΛΑΧΑΝΙΚΑ

Πατάτες τηγανητές

Πατάτες γιαχνί

Πατάτες στο φούρνο

Μπρόκολο πατάτα καρότο βραστά

Κουνουπίδι με ρύζι κοκκινιστό

Κουνουπίδι με πατάτες γιαχνί

Γεμιστά (ντομάτες, πιπεριές, μελιτζάνες, κολοκυθάκια)

Κολοκυθάκια γεμιστά με ρύζι αλευρολέμονο

Μπριάμ

Φρέσκα κουκιά με πατατούλες

Αρακά λεμονάτο ή κοκκινιστό

Αγκινάρες αλα πολίτα

Αγκινάρες με κουκιά

Αγκινάρες, κουκιά και αρακά

Φασολάκια φρέσκα

Μπάμιες

Φασόλια χάντρες

Παντζάρια σκορδαλιά

Ντολμαδάκια

Κολοκυθάκια τηγανητά

Μελιτζάνες τηγανητές (τα δύο τελευταία συνοδεύονται ωραιότατα με σάλτσα ντομάτας και τηγανητές πατάτες)

Ιμάμ μπαϊλντί

ΖΥΜΑΡΙΚΑ-ΡΥΖΙ

Μακαρόνια με κύβο λαχανικών και σπορέλαιο

Ζυμαρικά που αντί για τυρί θα έχουν τριμμένο καρύδι

Ζυμαρικά με σάλτσα ντομάτας χωρίς τριμμένο τυρί

Ζυμαρικά στο φούρνο με λαχανικά και σάλτσα (μελιτζάνα, κολοκυθάκι, καρότο, μανιτάρια)

Αστακομακαρονάδα

Γαροδομακαρονάδα

Μακαρονάδα με διάφορα θαλασσινά (γαρίδες, σουρίμι, καβουροδαγκάνες, καλαμαράκι, χταποδάκι )

Μυδοπίλαφο

Ρύζι με γαρίδες

ΠΙΤΕΣ

Σπανακόπιτα

Πρασόπιτα

Χορτόπιτα

Ντοματόπιτα

Πατατόπιτα

Κολοκυθόπιτα (με κίτρινη κολοκύθα)

Πίτα με διάφορα λαχανικά (μελιτζάνα, ντομάτα, κολοκυθάκι….)

Χταποδόπιτα

ΓΛΥΚΑ

Όλα τα γλυκά του κουταλιού

Σταφιδόψωμο

Κέικ σοκολατένιο με κακάο

Παστέλι

Κανταΐφι

Μπακλαβας

Τηγανίτες με μέλι ή ζάχαρη

Κολοκυθόπιτα γλυκιά (με κίτρινο κολοκύθι)

Κουλουράκια νηστίσιμα (εγώ φτιάχνω συχνά τη συνταγή του μελομακάρονου σε ότι σχήμα έχουν συνήθως τα κουλούρια, φυσικά χωρίς το σιρόπιασμα)

Κουλουράκια πορτοκαλιού ή ούζου ή σουσαμιού (αν πάρετε έτοιμα να δείτε τα συστατικά γιατί μπορεί να είναι αρτήσιμα)

Μήλα ψητά στο φούρνο με κανελοζάχαρη και κονιάκ

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας μαγειροκόριτσα!

Σήμερα τρώμε μοσχαράκι κοκκινιστό με πουρέ.

kalliopaki καλή σαρακοστή και σε σένα!

Εβιράκι πέρασες μεγάλο ζόρι με την ίωση!

Το μενού της σαρακοστής είναι πλήρες! Έτσι δικαιολογείς για ακόμη μία φορά τον τίτλο της αρχηγού που σου έχουμε δώσει!!!!;)


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

Εβιράκι υποκλίνομαι!!

Θα κοινοποιήσω με λινκ και σε ένα θεματάκι που παρακολουθώ να πάρουν ιδέες τα κορίτσια που νηστεύουν οι ίδιες ή οι άντρες τους!

εύγε!

ευχαριστώ και για τη συνταγή λαγάνας!

εμείς σήμερα σουπίτσα λόγω πυρετού!

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι κορίτσια!

Σήμερα τρώμε ζυμαρικά στον φούρνο με ζαμπόν, τυρί και κρέμα γάλακτος.

Ο μικρός μου χτες το βράδυ σήκωσε ένα 38,2 αλλά μετά το Ponstan που του έδωσα έμεινε απύρετος όλη νύχτα. Το πρωί μου έκανε ένα 37,2 αλλά έπεσε μόνο του. Ο παιδίατρος που του μίλησα μου είπε να κάνω υπομονή να φτιάξει ο καιρός γιατί μάλλον είναι κάτι σαν αλλεργία! ΄Εχει μόνο μυξούλες κι αυτές όχι πολλές. Στην αναμονή λοιπόν!

Καλλιοπάκι πως τα πάτε έσείς με τον πυρετό?


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλα τα κοριτσια!

Εβιρακι μου περαστικά με την ιωση που περνας. Πρεπει να εχεις τραβηξει ζορι. Πρόσεξε μοναχα μην εχεις ακροαστικά γιατι αυτα δεν περνανε ευκολα τα άτιμα. Respect και για τη λαγανα σου! Φαντασου τι θα εκανες αν ησουν καλά! Τη δε λιστα δεν τη σχολιαζω... Δεν εισαι τυχαια η αρχηγος μας.

Αγγελικουλα περαστικά στο γιοκα σου. Ευχομαι να ειναι κατι ελαφρυ και να ξεμπερδεψετε γρηγορα.

Μαρακι εγω κι οταν ειχα μονο ενα ειχα καταλάβει πως το σπιτι ποτε δε θα ειναι σπιτι διαφημισεων. Φαντασου με τα δυο. Και πάλι δεν προλαβαινεις ποτε να ασχοληθεις αρκετα με τα παιδια και να κανεις και καποιες στοιχειωδεις δουλειες και να μην εισαι σαν ζομπι απο την αϋπνια και την κουραση. Εγω πλεον κανω οσα βλεπει η πεθερα που λεμε (και για την ακριβεια οσα βλεπει η μαμά μου που ειναι η αυστηρη κριτης μου γιατι η πεθερα μου δε λεει κουβεντα-ευτυχως η μαμά εχει καταρακτη και δεν βλεπει λεπτομερειες χιχι).

Και για να ειμαι στο θεμα σημερα βγηκαν απο την αγια καταψυξη μια μεριδα ρεβυθια και μια μεριδα σπανακορυζο γιατι το πρωι ειχα επισκεψεις και δεν θα προλαβαινα να μαγειρεψω.

Φιλιά σε όλες


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια.

Σήμερα είναι η πρώτη μέρα που έχουν υποχωρήσει κατά το περισσότερο όλα τα συμπτώματα. Παραμένει μόνο λίγο το συνάχι, ο βήχας που, τουλάχιστον, έχει αραιώσει σε συχνότητα και δόξα τω Θεώ έφυγε ο πόνος στα κόκαλα. Ο πυρετός εξαφανίστηκε εδώ και δύο μέρες. Επίσης, ο έντονος πονοκέφαλος από το απόγευμα και μέχρι τώρα δε με ξαναενόχλησε, όπως και ο λαιμός μου σήμερα καθόλου. Όσο για τις κομάρες και την εξάντληση που ένιωθα από το απόγευμα εξαφανίστηκαν κι αυτές.

Συμπέρασμα: όσο διαρκούσε ο πονόλαιμος, διαρκούσαν και τα έντονα συμπτώματα.

Για φαγητό σήμερα έφτιαξα: κοτόπουλο λεμονάτο με κριθαράκι το οποίο αφού το μαγείρεψα στην κατσαρόλα κανονικά, το έβαλα στο φούρνο για περίπου 30' να πάρει γεύση ψητού. Έβαλα μια σούπα με λαχανικά και ρύζι για τον Έβιρο που σήμερα ξεκινάει να είναι εκείνος άρρωστος, αλλά επειδή δεν ήμουν σίγουρη ότι θα τη φάει, έβαλα και σόγια κεμπάπ κοκκινιστή με συνοδεία κριθαράκι.

Εβιράκι πέρασες μεγάλο ζόρι με την ίωση!

Το μενού της σαρακοστής είναι πλήρες! Έτσι δικαιολογείς για ακόμη μία φορά τον τίτλο της αρχηγού που σου έχουμε δώσει!!!!;)

Σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και για τα λόγια συμπαράσταστης.

Εβιράκι υποκλίνομαι!! Σ' ευχαριστώ πολύ.

Θα κοινοποιήσω με λινκ και σε ένα θεματάκι που παρακολουθώ να πάρουν ιδέες τα κορίτσια που νηστεύουν οι ίδιες ή οι άντρες τους!

εύγε!

ευχαριστώ και για τη συνταγή λαγάνας! Μην το συζητάς, δεν έκανα κάτι σπουδαίο.

Ελπίζω να βρουν λύσεις στη λίστα τα κορίτσια που αναφέρεις.

εμείς σήμερα σουπίτσα λόγω πυρετού!

Μακάρι να περάσει γρήγορα.

Ο μικρός μου χτες το βράδυ σήκωσε ένα 38,2 αλλά μετά το Ponstan που του έδωσα έμεινε απύρετος όλη νύχτα. Το πρωί μου έκανε ένα 37,2 αλλά έπεσε μόνο του.

Περαστκά του του παιδιού. Να ξέρεις ότι το πονστάν είναι δυνατό αντιπυρετικό και ειδικά όταν το δίνουμε τη νύχτα πριν κοιμηθούν, τότε διαρκεί πολλές ώρες η δράση του, περισσότερο από του ντεπόν. Εγώ έτσι κάνω όταν τα παιδιά έχουν πυρετό συχνό. Μόλις πλησιάζει 23:00-24:00 η ώρα, τους δίνω πονστάν για να μπορούν κι εκείνα κι εγώ να κοιμηθούμε λίγο περισσότερο.

Εβιρακι μου περαστικά με την ιωση που περνας. Πρεπει να εχεις τραβηξει ζορι.

Αχ, σ' ευχαριστώ πολύ.

Πρόσεξε μοναχα μην εχεις ακροαστικά γιατι αυτα δεν περνανε ευκολα τα άτιμα.

Ναι, ναι το γνωρίζω, αλλά ευτυχώς δεν έχω τα συμπτώματα των ακροαστικών. Αυτό που φοβήθηκα ήταν να μη μου γυρίσει σε πνευμονία. Τέλος καλό, όλα καλά.

Respect και για τη λαγανα σου! Φαντασου τι θα εκανες αν ησουν καλά! Τη δε λιστα δεν τη σχολιαζω... Δεν εισαι τυχαια η αρχηγος μας.

Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Σήμερα τρώμε φακές.

Έχει έναν ωραιότατο ηλιάκο και μου έχει φτιάξει την διάθεση!

Ο μικρός μου χτες ήταν ουσιαστικά απύρετος όλη μέρα. Τον έστειλα παιδικό σήμερα που έχουν και επίσκεψη παιδιάτρου, οπότε και περιμένω ενημέρωση.

Φωτεινούλα τα πράγματα με τις δουλειές του σπιτιού είναι έτσι όπως ακριβώς τα λες! Δεν γίνεται να τα κάνουμε όλα και να δουλευούμε κιόλας! Έχω σταματήσει να σκάω για την εικόνα που παρουσιάζει το σπίτι μου ώρες - ώρες. Κοιτάω να είναι τακτοποιημένο κατά κύριο λόγο κι από εκεί και πέρα καθαρίζω λίγο λίγο.

Εβιράκι χαίρομαι που συνέρχεσαι!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Καλή Σαρακοσή. Λέγομαι Χριστίνα, έχω τρία παιδιά, δύο κορίτσια 6 και 4 και ένα αγόρι 20 μηνών και μένουμε στην Στουτγάρδη.

Σήμερα μαγείρεψα μακαρόνια με σάλτσα βασιλικό.

Περαστικά σε όλες τις μανούλες και τα παιδάκια που είναι αρρωστούλικα.

Κοιτούσα την λίστα με τα νηστίσιμα φαγητά, Συγχαρητήρια Eviri, νομίζω οτι είναι μεγάλη βοήθεια για όσους θέλουν να νηστέψουν αλλά δυσκολεύονται με το τι θα μαγειρέψουν.

έβαλα και σόγια κεμπάπ κοκκινιστή με συνοδεία κριθαράκι.

Αν μου επιτρεπεις να ρωτήσω σε ποια καταστήματα θα μπορούσα να βρω και εγώ σόγια. Αν οι κανονες δεν επιτρέπουν να μου γράψεις κατάστημα, θα σε παρακαλούσα αν ήθελες να μου το στείλεις σε προσωπικό μήνυμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου γεια σας.

Η κατσαρόλα μου σήμερα έχει φασόλια χάντρες κοκκινιστά. Ξέχασα να σας πω ότι προχτές είχα φτιάξει και χαλβά. Εμ, χωρίς γλυκό γίνεται; Δε γίνεται.

Έξω έχει έναν ουρανό κι έναν καιρό.....τι να σας πω!!!! Σκέτο σπάσιμο νεύρων. Λίγο νωρίτερα ξεκίνησε να χιονίζει πάλι. Αλλά οι νιφάδες είναι πολύ μικρές.

Εβιράκι χαίρομαι που συνέρχεσαι!

Σ' ευχαριστώ Αγγελική μου. Ο μικρός είναι εντάξει τώρα;

Καλημέρα και Καλή Σαρακοσή. Λέγομαι Χριστίνα, έχω τρία παιδιά, δύο κορίτσια 6 και 4 και ένα αγόρι 20 μηνών και μένουμε στην Στουτγάρδη.

Γεια σου Χριστίνα γειτόνισσα. Τι κάνεις; Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου. Δε ήξερα ότι έχεις τρία. Θυμάμαι που είχες γράψει και στο Φωτογραφικό Οδοιπορικό.

Κοιτούσα την λίστα με τα νηστίσιμα φαγητά, Συγχαρητήρια Eviri, νομίζω οτι είναι μεγάλη βοήθεια για όσους θέλουν να νηστέψουν αλλά δυσκολεύονται με το τι θα μαγειρέψουν.

Σ' ευχαριστώ πολύ.

Αν μου επιτρεπεις να ρωτήσω σε ποια καταστήματα θα μπορούσα να βρω και εγώ σόγια. Αν οι κανονες δεν επιτρέπουν να μου γράψεις κατάστημα, θα σε παρακαλούσα αν ήθελες να μου το στείλεις σε προσωπικό μήνυμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Έχουμε βρει στο Kaufland σίγουρα. Νομίζω πως έχει και το EDEKA, αλλά δεν το λέω με σιγουριά. Επίσης, σε περίπτωση που θες ελληνικά προϊόντα εκτός από τα γνωστά που έχουν τα σούπερ μάρκετ (γαλακτοκομικά Elleniades Eridanous) υπάρχουν και ελληνικότατα μίνι μάρκετ όπως το Dimex που είναι στο Remseck (εκεί μπορείς να κάνεις και τηλεφωνική παραγγελία). Υπάρχει κι άλλο ένα που γνωρίζει μια γειτόνισσά μου, αλλά δε θυμάμαι το όνομά του. Σε περίπτωση που ενδιαφέρεσαι μπορώ να τη ρωτήσω.

Τέλος, να αναφέρω ότι πολλά τούρκικα μαγαζιά/μπακάλικα έχουν πολλά ελληνικά προϊόντα πολύ γνωστά σε μάρκα (όσπρια, ζυμαρικά, ταραμά, φύλλο κρούστας που δεν έχουν τα γερμανικά σούπερ μάρκετ, και φρέσκα μυρωδικά μαϊντανό, άνηθο σε πολύ καλές τιμές γύρω στα 0,60λ το μάτσο και μάλιστα μεγάλο μάτσο, ενώ στα γερμανικά σούπερ βρίσκεις πιο σπάνια τέτοια πράματα και μάλιστα σε πετσοκόβουν στις τιμές [τα 30γρ μαϊντανό έχει περίπου 1 ευρώ στο EDEKA])

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...