Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Γεωργία38 είπε:

      Μην το βαζεις κάτω πραγματι

      Κορίτσια ερώτησή η ξαδελφη μου εκανε εμβρυομεταφορα ηταν95 κιλά και τώρα ειναι 93 ειναι φυσιολογικό ;φυσικά προσεχει δεν βάζει αλατι τρώει φρούτα κλπ κλπ.ειναι στην 8 μερα

      Νσι φυσιολογικό! Προσέχει όπως είπες.. έχει κόψει  αλάτι.. πίνει και πολύ νερό..εκοψε και ζάχαρη...σα να κάνει διατροφή-δίαιτα  με την καλή έννοια...

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα!

Χθες είχα άδεια και πήγα στο σχολείο της κόρης μου για να δικαιολογήσω τις απουσίες της. Με την ευκαιρία ρώτησα και 3-4 καθηγητές για το πως πάει και όλοι μου είπαν τα καλύτερα! Συγκινήθηκα η μάνα!!!

Είμαι από χτες με παυσίπονα. Πονάει το κεφάλι μου μπροστά απότο ύψος της μύτης μέχρι πάνω απο τα μάτια. Με έπιασε η 'άνοιξη, ακόμη δεν μπήκε!

καλημερα κοριτσακια τι κανετε?

Αγγελικη πτωμα θα ησουν χτες φανταζομαι.... καλη ειναι κ η μακαροναδα μια χαρα!Να σου πω πως την κανει η πεθερα σου την σαλτσα με την μουσταρδα κ το λεμονι?

Αυτή η σάλτσα είναι και για μακαρόνια? Δεν έχω κάνει ποτέ σάλτσα με λεμόνι σε μακαρόνια. Για πες την να την δοκιμάσω!

Μαρια περαστικα κ σε σας! Ωραια η μακαρονοσαλατα!

Που λετε για το δελεαρ πατατες τηγανιτες , εμενα ο δικος μου νομιζω ειναι το μοναδικο παιδι που δεν τρελαινετε για τηγανιτη πατατ. Εγω παλι τις εχω στα αγαπημενα μου!

χαχαχα! Ούτε ο δικός μου τρελαίνεται για τις τηγανιτές πατάτες! Δεν ξέρουν να τρώνε!!!!!!!

Αααα ξερει καμια σας πως μπορω να φτιαξωτυροκροκετες/τυρομπαλακια στο φουρνο?

Εγω κανω με ασπραδια χτυπημενα σε μαρεγγα ανακατεμενα με τυρια κιτρια κ γινονται θεικα αλλα θελουν τηγανι κ να τα φας ζεστα.Ελεγα αν υπηρχε καμια συνταγη φουρνου να μην τηγανιζω τελευταια ωρα , τα θελω για το παρτυ το αλλο σαββατο.

Νομίζω ότι σε καλυψαν Έβιρι και Μεταξάκι!

Γεια σας κορίτσια.

Γεια σου κι εσένα!

[quote name=love4four;

Γειτονάκι μου' date='

Πώς είσαι ? Κι εμένα κάτι με γυροφέρνει αλλά προσπαθώ να παραμείνω όρθια.

Λέω αύριο να πάω στην Παθολόγο να με ακούσει, δεν πάει άλλο. Βήχω σαν τον γάϊδαρο... και επειδή πέρυσι τελικά είχα κρεββατωθεί .. νομίζω ότι κάτι θέλω -σε φαρμακευτική αγωγή εννοώ, γιατί ΞΥΛΟ θέλω σίγουρα που μια ζωή τρέχω για όλους και στο τέλος τέλος για εμένα...- τεσπα...

Πήγες τελικά? Κι εγώ το ίδιο κάνω και μετά αυτοφασκελώνομαι!!!!

και στις 20:00 και γεμιστά δεν πάει βρε φιλενάς !!! καμια μακαρονάδα και πολύ είναι ! έλεος !!!

Αυτό ακριβώς έκανα! Μόνο που η σάλτσα μου βγήκε κάπως αλμυρούτσικη! Ότι πρέπει για υπερατασικούς!!!!!

Το λεπόν: έχω καταλήξει στην βάση της τούρτας (το παντεσπάνι/κέικ) όλα καλά με αυτό, νόστιμο-εύκολο και σοκολατένιο. Το δοκίμασα με μια κρέμα μπανάνας αλλά δεν μου άρεσε, της χάλασε όλη την γεύση... και τελικά για να μην (παρα) παιδεύομαι θα βάλω δυο στρώσεις μαρμελάδας -προς βερίκοκο καταλήγω μόνη μου- και στην μέση νουτελλα.

Από πάνω αφού κάλυψα με γκανάς και άφησα να κρυώσει... κάλυψα με ζαχαρόπαστα (ναι, ναι την πέτυχα λέμε !!!) ΑΛΛΑ ο υιός μου που την έφαγε μου είπε ότι είναι ΜΑΠΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! οπότε, πολύ φοβάμαι πως όλα τα παιδάκια δεν θα την φάνε και είναι κρίμα λόγω αυτού...

σαντιγύ πώς να την βάλω ? πώς φτιάχνω γλάσο με χρώμα ???????? ΕΒΙΡΙ ? ΤΖΕΝΗ ? τα φώτα σας ... ***

Τέλος, επειδή η αρχική εκτέλεση έγινε σε 25άρι τσέρκι... και είδα ότι είναι δύσκολο να κοπεί σε κομμάτια... λέω να το κάνω σε παραλληλόγραμμο που θα κόβεται σίγουρα πιο εύκολα... :| κοινώς, ότι του φανεί του Λωλοστεφανή ... άντε ξανά μανά δοκιμές με τις δοσολογίες...

***Για την ιστορία : έχω αγοράσει και μινι φιγούρες, πλαστικές, σκουμπυ ντου, που θέλω να είναι η τούρτα, αλλά έχω και εικόνα του... αχ, αγχώνομαι γιατί στο σχέδιο είμαι ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ !!! Μην μου πέιτε να σχεδιάσω !!!! Pls !:cry::?:?

Μια χαρά θα βγει η τούρτα! Μην αγχώνεσαι!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

αλο αλο!!

που ειστε βρε?

μι ααπλη μακαροναδα με κοκκινη σαλτσα-μανιταρια κ πιπεριες για σημερα. Κ επειδη το φαγητο μαγειρευεται απο βραδυς την αβαλα στον φουρνο μεσα σε πυρεξ κ εριξα τυρακι απο πανω κ κρατηθηκε μια χαρα για σημερα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια.

Για σήμερα φάγαμε λίγα αποφάγια και μακαρόνια φούρνου που άρεσαν πολύ στην Εβιρίνα.

Περιστεράκι μου, σε καταλαβαίνω πώς νιώθεις, αλλά πραγματικά το μόνο που χρειάζεται είναι να αφήσεις το χρόνο να περάσει, χωρίς να δίνεις έμφαση στο φαγητό του μικρού. Θα έρθει η μέρα που θα το γυρίσει το βιολί. Εσύ θα φτιάχνεις το φαγητό της ημέρας και όποιος θέλει θα τρώει, όποιος δε θέλει θα σηκώνεται από το τραπέζι νηστικός. Προσπάθησε να μην έχεις άλλα πράγματα λιχουδιές και φυσικά μη φτιάξεις ιδιαίτερο φαγητό μόνο για το παιδί. Καλύτερα να μη φάει τίποτα κάποιες μέρες, παρά να τρώει το διαφορετικό από σας φαγητό.

Το πολύ-πολύ να του δώσεις κατόπιν συμβουλής του γιατρού κάποιες έξτρα βιταμίνες ή μουρουνέλαιο σε σιρόπι.

Επίσης, βάλτον να σε βοηθήσει στο μαγείρεμα με πολύ ενεργό ρόλο και να δεις που θα του αρέσει αυτό που θα φτιάχνει σχεδόν μόνος του. Μπροστά του θα λες στον άντρα σου ότι το παιδί μαγείρεψε με τα δικά του τα χεράκια κι ότι εσύ ήσουν η βοηθός του. Ίσως αυτό να τον παρακινήσει.

Αγγελική μου, το κοριτσάκι σου είναι αξιέπαινο. Εύγε και πάλι εύγε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια! ένα ηλιόλουστο Σάββατο επιτέλους ήρθε αν και αύριο απ ότι άκουσα θα έχει καταιγίδες. Σήμερα θα φάμε καλαμαράκια τηγανιτά με πατατούλες και γαριδομακαρονάδα που είχα από χθες. Είχα φτιάζει και ψωμάκι και ελιοψωμάκια οπότε μια χαρά και εύκολα πράγματα για σήμερα!

ΚΑλή σας μέρα κοριτσάκια μου και καλά να περάσετε ΣΚ!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια μου,

το ψητό κοτόπουλο με τις πατατούλες είναι έτοιμο και μας περιμένει.

Εδώ έχει από χτες το μεσημέρι καταγάλανο ουρανό και έναν τεράστιο ήλιο. Βέβαια δεν κάνει ζέστη αλλά όπου να 'ναι ανεβαίνει δειλά-δειλά η θερμοκρασία.

Καλό υπόλοιπο Κυριακής σε όλες σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό μηνα σε όλες! Επισημως μπηκαμε στην άνοιξη!

Μαράκι καλώς μας ήρθες (δε θυμαμαι αν στο εχω ξαναπει).

Αγγελικουλα μου έχεις όλα τα δικια του κοσμου να εισαι περηφανη για την κορουλα σου!

Εβιρακι ειχα μαθει οτι έριξε πολύ χιονι στη Γερμανια (στη νοτια τουλάχιστον) τις προηγουμενες μερες. Έβγαλε ηλιο σε εσας;

Καντυ μου επειδη εγω με τα καλλιτεχνικά δεν το εχω θα εβαζα πλαστικες φιγουρες επανω σε μια απλή τουρτα. Δεν γνωριζω βεβαια γιαυτο που λεει μια κοπέλα (σορρυ που δε θυμαμαι ποια|) που πηρε έτοιμη παρασταση από ζαχαροπλαστειο και θα την τοποθετησει στην τουρτα που θα φτιαξει. Πλησιάζουν τα γενεθλιάκια σας;

Περιστερακι θελει υπομονη με το φαγητακι. Μπορει λογω της γαστρεντεριτιδας να το πηρε κι απο φοβο για ενα μικρο διαστημα. Συζητησε το με τον παιδιατρο και οπλίσου με υπομονη. Μη χαλάς τη διαθεση σου γιαυτο (στο λεει μια πονεμενη ψυχουλα).

Εμεις καλά ειμαστε. Ο μικρος μας βγηκε στην αρχη λιγο φαγανος - να δουμε πως θα συνεχίσει. Απο άποψη φαγητών μαγειρευω απλά και συντομα φαγητα (πχ φακες, σπανακόρυζο, κουνουπιδι γιαχνί κλπ) γιατι δεν μπορώ να προγραμματισω ακομα το χρόνο μου λόγω του ακαταστατου προγραμματος του μπεμπη. Βάλτε και κάτι επισκεψεις που μου προκύπτουν (γκρρρρ)... Σε κάποιους ήμουν απόλυτη να μας ερθουν ματα τα σαράντα αλλά καποιοι άλλοι δεν καταλαβαινουν τιποτα.

Φιλάκια σε όλες!


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου εγώ ξέχασα να σας ευχηθώ.....Καλό Μήνα.

Εβιρακι ειχα μαθει οτι έριξε πολύ χιονι στη Γερμανια (στη νοτια τουλάχιστον) τις προηγουμενες μερες. Έβγαλε ηλιο σε εσας;

Μέχρι και την Τρίτη θυμάμαι ότι οι δρόμοι είχαν αρκετό χιόνι. Για αρκετές μέρες στη σειρά χιόνιζε καθημερινά, αλλά δεν έριχνε σημαντικές ποσότητηες νιφάδων ώστε να στρώσει πολλά εκατοστά. Σ' εμάς πρέπει να είχε γύρω στα 5-10εκ. το πολύ. Χτες το μεσημέρι ξεκίνησε η ηλιοφάνεια και συνεχίζεται ο καθαρός ουρανός ακόμη και τώρα που γράφω.

Αυτό μου φαίνεται πολύ περίεργο γιατί είχαμε συνηθίσει ακόμη κι όταν είχε τεράστιο ήλιο, μετά από λίγες ώρες να συννεφιάζει πολύ. Σήμερα, παραμένει πεντακάθαρος ο ουρανός, αλλά έξω κάνει κρύο.

Κάτι άλλο που μου έκανε επίσης εντύπωση φέτος, είναι ότι δεν έφτασαν οι θερμοκρασίες -17 όπως πέρσι. Το κατώτερο που έφτασε ήταν -10 μια φορά κι άλλη μια φορά -8. Όμως, κάποιες μέρες που είχε περίπου -3 και -5 το κρύο έτσουζε γιατί φυσούσε.

Αντιθέρως πέρσι δεν είχε αέρα και το κρύο δεν ήταν φοβερό.

Περίεργα πράματα.

Εμεις καλά ειμαστε. Ο μικρος μας βγηκε στην αρχη λιγο φαγανος - να δουμε πως θα συνεχίσει.

Για αρχή είναι πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Σήμερα το μαγέρικο σερβίρει σπανακόρυζο.

Ευτυχώς ο καιρός δείχνει να στρώνει! Τι καλά!

Εβιράκι μπήκε κι εκεί η άνοιξη φαίνεται!

Μαρία καλαμαράκια με πατάτες τηγανιτές είχαμε κι εμείς το Σάββατο. Μιαμ μιαμ!!!

Φωτεινούλα καλά κάνεις και φτιάχνεις γρήγορα φαγητά. Οι πρώτες μέρες με το μωρό είναι λίγο δύσκολες από πλευράς οργάνωσης αλλά όλα στρώνουν με τον καιρό και θα βρεις τους ρυθμούς σου. ¨Οσο για τους επισκέπτες, τι να πω. Μερικοί είναι πολύ αναίσθητοι ή έχουν την εντύπωση ότι αυτούς δεν τους αφορούν τα ......περιοριστικά μέτρα!!! Υπομονή!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!

Σήμερα αφού τελείωσα εξωτερικές δουλειές έφτιαξα μπριζόλες με πατάτες στο φούρνο και ψαρόσουπα στον μικρό. Χθες είχαμε ψαρια και κρέατα στα κάρβουνα (με ψήστη τον μπαμπά μου). Καλή συνέχεια σε όλες και καλά μαγειρέματα!!!

Φιλάκια

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φιλενάδες μου!

Μία από τα ίδια!

Δεν έχω μυαλό για τίποτε άλλο.ΣΑφώς υπάρχουν πολύ πολύ χειρότερα,αλλά εμένα το δικό μου κολλημένο ΕΚΕΙ!

Η μόνη βελτίωση είναι ότι τρώει και τηγανιτές πατάτες,εκτός από γάλα,γιαούρτι,ψωμί.Αααα και δημητριακά πρωινού.

Για όλα υπόλοιπα άρνηση...

Του κόψαμε και τα μπισκότα.

Περιστεράκι όσο ασχολείστε τόσο δεν θα τρώει.

Εμένα θα το πεις;:tongue::tongue::P

Περιστεράκι μου, σε καταλαβαίνω πώς νιώθεις,....

Εβίρι μου,αυτό προσπαθώ να εφαρμόσω κι εγώ,αλλά δεν βρίσκω πάντα συμπαραστάτη τον μπαμπά μας.Αγχώνεται περισσότερο από εμένα για το θέμα!

Περιστερακι θελει υπομονη με το φαγητακι. Μπορει λογω της γαστρεντεριτιδας να το πηρε κι απο φοβο για ενα μικρο διαστημα. Συζητησε το με τον παιδιατρο και οπλίσου με υπομονη. Μη χαλάς τη διαθεση σου γιαυτο (στο λεει μια πονεμενη ψυχουλα).

Τα θυμάμαι και τα δικά σας Φωτεινή!

Τωρα όλα καλά με το φαγητό της μικρής;

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια!

Τι ωραία μέρα και η σημερινή! Ήλιος με λίγο κρύο αλλά σου φτιάχνει την διάθεση! Αν και βλέπω κάτι συννεφάκια στον ουρανό....

Σήμερα τρώμε κοκκινιστό χοντρό που έφτιαξε η μανούλα μου και το έκανε τέλειο! Θα το συνοδέψουν ή με πατάτες τηγανιτές ή με ρυζάκι.

Φιλιά σε όλες!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μαγειροκόριτσα!

Έχω αρκετή δουλίτσα τελευταία, διάφορα στο μυαλό μου, κάποιες δυσκολίες στην καθημερινότητα, έχω χαθεί!

Ελπίζω να είστε καλά , μου λείψατε! Μπήκα να σας διαβάσω λίγο και να χαλαρώσω....

Πέρασα και μια γαστρεντερίτιδα, μου έχει αφήσει μια αναστάτωση στο στομάχι, που ήρθε κι έκατσε επάνω στις αναγούλες που είχα κι από πριν.. μια ομορφιά! αλλά για να πούμε και τα καλά, έχασα και μισό κιλάκι.... τώρα βε΄βαια συνεχίζω ακάθεκτη το φαγητό!

.... που σήμερα δεν έχουμε... ξέχασα να ξεπαγώσω κάτιτις, μακαρόνι φάγαμε εχθές, μας βλέπω ντελίβερι!

ΦΩΤΕΙΝΗ να σας ζήσει το μωράκι!!! :):):):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...