Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Γεωργία38 είπε:

      Μην το βαζεις κάτω πραγματι

      Κορίτσια ερώτησή η ξαδελφη μου εκανε εμβρυομεταφορα ηταν95 κιλά και τώρα ειναι 93 ειναι φυσιολογικό ;φυσικά προσεχει δεν βάζει αλατι τρώει φρούτα κλπ κλπ.ειναι στην 8 μερα

      Νσι φυσιολογικό! Προσέχει όπως είπες.. έχει κόψει  αλάτι.. πίνει και πολύ νερό..εκοψε και ζάχαρη...σα να κάνει διατροφή-δίαιτα  με την καλή έννοια...

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Γεια σε όλη την παρέα!

Μου τράβηξε την προσοχή 1000% το ποστ της Φωτεινούλας μας και δεν σας χαιρέτησα!

Αγγελική μακάρι να την σκαπουλάρεις χωρίς πολλά πολλά

Εμείς τα ίδια!

Σας ευχαριστώ πολύ που συμμερίζεστε την ανησυχία μου!

Να είστε καλά κοριτσάρες!

Κατά πάσα πιθανότητα είναι νάζια...Δεν εξηγείται διαφορετικά.

Σήμερα δεν μαγείρεψα τίποτα.Υπάρχει μοσχαράκι στιφάδο από χθες.Του μικρού έφτιαξα πατάτες τηγανιτές για δέλεαρ,αλλά σιγά μην τις έτρωγε.

Λόγω αυτό του θέματος από κέφια...χάλια μαύρα!

Καλή εβδομάδα να έχουμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια! Φωτεινή να σου ζήσεις το νέο μέλος! Να ναι γερό και δυνατό και να τα χαίρεσαι! Περαστικά σε όλες και όλα τα αρρωστούλικα παιδάκια. Εμείς είμαστε με πυρετό, ο μεγάλος. Αυτό ο παιδικός μας έχει εξαντλήσει. Δύο μερες τον έστειλα και έκανε 38.5. Για το λόγο αυτό σήμερα είχε το μενού σουπίτσα κριθαράκι και στο τέλος πατάτες τηγανιτές που φυσικά δεν έφαγε ούτε το ένα ούτε το άλλο και καταλήξαμε μόνο με γάλα. Γκρίνια στο φουλ και άγιος ο θεός. Να δω πόσες μέρες θα μας κρατήσει. Χθες το μενού είχα κοτόπουλο γεμιστό, cupcakes και μπισκοτάκια κανέλα,πορτοκάλι. Καλό σας βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Πάνω που πήγαμε να χαρούμε τον ηλιάκο χαλάει πάλι ο καιρός:confused:

Τέλος πάντων....

Μαράκι περαστικά σας! Μην σε απασχολεί το θέμα του φαγητού τώρα που ο μικρούλης σου είναι άρρωστος. Αφού πίνει το γάλα του είναι οκ! Θα επανέλθει όταν υποχωρήσει ο πυρετός.

Το Σάββατο το βράδυ ψήσαμε κοτόπουλο στα κάρβουνα και είχε μείνει αρκετό. Έτσι σήμερα η πεθερά μου θα φτιάξει μία σάλτσα με μουστάρδα και λεμόνι και θα το συνοδέψει με πατάτες τηγανιτές ή ρύζι ή πουρέ. ΘΑ αποφασίσουν τα παιδιά όταν γυρίσουν από το σχολείο!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Σας διάβασα ευτυχώς γράψατε λίγα! οπότε, αύριο πρωί πρωί με την 1η ευκαρία μπαίνω να σας πω τα νέα μας, τα της τούρτας !!!

Σήμερα δεν έχω μαγείρεμα επειδή είχα κάνει πολλά φαγητά μέσα στο ΣΚ και πρέπει να τα τελειώσουμε λέω... έχω όμως σιδέρωμα χο χο χο πολύυυυυυυυυυυυυ σιδέρωμα !!! Φιλάκια !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ Αγγελική μου. Έκανε πυρετό μια μέρα και μετά συνήλθε. Άρχισε ήδη να τρώει και σήμερα έχει πυρετό ο μικρός, αλλά αυτό είνα την κατηγορία μου, το τρώω το φαί μου ότι κι αν έχω!

Σήμερα έφτιαξα μια μακαρονοσαλάτα και λουκανικά κοτόπουλου που ζήτησε ο μεγάλος. Αύριο μακαρονοσαλάτα που έμεινε και μάλλον προς σπανακόρυζο με κόβω. Καλό σας ξημέρωμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μαγειροφιλενάδες!

Χτες δούλευα μέχρι τις 8 το απόγευμα και έτσι όταν γύρισα σπίτι δεν είχα το κουράγιο να φτιάξω γεμιστά για σήμερα. Έτσι θα βολευτούμε με μία μακαρονάδα και σαλτσούλα κόκκινη.

μαράκι περαστικά και στον μικρό σου!

Μεταξάκι περιμένουμε τα νέα της τούρτας!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακια τι κανετε?

Περιστερακι μην σκας καλο μου γι ατο φαι , θα πεινασει κ θα φαει!! Γαλα πινει τουλαχιστον? Οσο σας καταλαβαινει να αγχωνεστε χειροτερα το κανετε.

Αγγελικη πτωμα θα ησουν χτες φανταζομαι.... καλη ειναι κ η μακαροναδα μια χαρα!Να σου πω πως την κανει η πεθερα σου την σαλτσα με την μουσταρδα κ το λεμονι?

Μαρια περαστικα κ σε σας! Ωραια η μακαρονοσαλατα!

Που λετε για το δελεαρ πατατες τηγανιτες , εμενα ο δικος μου νομιζω ειναι το μοναδικο παιδι που δεν τρελαινετε για τηγανιτη πατατ. Εγω παλι τις εχω στα αγαπημενα μου!

Λοβακι που εισαι, για πες τι κανεις με την τουρτ απως πανε οι δοκιμες?

Εγω παο το Σαββατο θα αρχισω τον τουρτοπολεμο ....

Σημερα τρωμε κοτοπουλο με κριθαρακι.Για αυριο εχει κολλησει το μυαλο δεν μπορω να σκεφτω τιποτα λεμε. Ριχτε καμια ιδεα για ευκολο κ γρηγορο φαγητο που να μαγειρευτει σημερα κ να φαγωθει αυριο.

Αααα ξερει καμια σας πως μπορω να φτιαξωτυροκροκετες/τυρομπαλακια στο φουρνο?

Εγω κανω με ασπραδια χτυπημενα σε μαρεγγα ανακατεμενα με τυρια κιτρια κ γινονται θεικα αλλα θελουν τηγανι κ να τα φας ζεστα.Ελεγα αν υπηρχε καμια συνταγη φουρνου να μην τηγανιζω τελευταια ωρα , τα θελω για το παρτυ το αλλο σαββατο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.

Έφτιαξα μαυρομάτικα φασόλια με σπανάκι κοκκινιστά.

Εμείς είμαστε με πυρετό, ο μεγάλος.

Περαστικά του και γρήγορα.

Χθες το μενού είχα κοτόπουλο γεμιστό, cupcakes και μπισκοτάκια κανέλα,πορτοκάλι.

Πωπω τι ωραία πραματάκια έφτιαξες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Σλουρπ, σλουρπ.

Σας διάβασα ευτυχώς γράψατε λίγα! οπότε, αύριο πρωί πρωί με την 1η ευκαρία μπαίνω να σας πω τα νέα μας, τα της τούρτας !!!

Καλή επιτυχία.

Χτες δούλευα μέχρι τις 8 το απόγευμα και έτσι όταν γύρισα σπίτι δεν είχα το κουράγιο να φτιάξω γεμιστά για σήμερα. Έτσι θα βολευτούμε με μία μακαρονάδα και σαλτσούλα κόκκινη.

Αγγελική εμένα δε με πειράζει καθόλου, μου αρέσουν πολύ και τα μακαρόνια με σάλτσα. Φτιάξε ό,τι θες εγώ θα το φάω ευχαρίστως.:D

εμενα ο δικος μου νομιζω ειναι το μοναδικο παιδι που δεν τρελαινετε για τηγανιτη πατατ.

Αλήθεια, υπάρχει παιδί που δεν του αρέσουν οι τηγανητές πατάτες; Σίγουρα θα είναι ο μόνος.

Σημερα τρωμε κοτοπουλο με κριθαρακι.Για αυριο εχει κολλησει το μυαλο δεν μπορω να σκεφτω τιποτα λεμε. Ριχτε καμια ιδεα για ευκολο κ γρηγορο φαγητο που να μαγειρευτει σημερα κ να φαγωθει αυριο.

Φακές, χοιρινό ή κοτόπουλο στο φούρνο με πατάτες, γίγαντες στο φούρνο με σπανάκι, μπριάμ, σπανακόρυζο, πουρέ, μακαρόνια με κιμά (να φτιάξεις τον κιμά την προηγούμενη και τα μακαρόνια την επόμενη ή αλλιώς να τα βάλεις στο φούρνο σαν ψευτοπαστίτσιο μόνο με τυριά από πάνω), πατάτες γιαχνί, σούπες διάφορες, γιουβαρλάκια, κοτόπουλο με ρύζι, μπιφτέκια στο φούρνο ή στην κατσαρόλα, κρέας στη λαδόκολλα.

Έγραψα μόνο αυτά που θεωρώ ότι γίνονται γρήγορα και τρώγονται την επόμενη μέρα ευχάριστα.

Αααα ξερει καμια σας πως μπορω να φτιαξωτυροκροκετες/τυρομπαλακια στο φουρνο?

Έχω δει μια συνταγή στις "Συνταγές της παρέας", αλλά δεν την έχω φτιάξει ποτέ για να σου πω αποτέλεσμα.

  • 300 γραμ. αλεύρι φαρινάπ
  • 1 1/2 φλυτζάνα γιαούρτι στραγγιστό
  • 250 γραμ.τυριά κίτρινα τριμμένα
  • 1/2 φλυτζανάκι ελαιόλαδο
  • 10 φέτες γαλοπούλα για τοστ ψιλοκομμένη
  • ρίγανη
  • ανηθο
  • πιπέρι

  1. Ανακατεύω όλα τα υλικά μαζί.
  2. Πλάθω μπαλάκια και ψήνω σε λαδωμένο ταψί στη μεσαία σκάλα στους 180* για 30΄ λεπτά περίπου.

Πηγή: http://www.sintagespareas.gr/sintages/tirokeftedes-sto-fourno.html

Link to comment
Share on other sites

Πού θα πάει;Θα φάει στο τέλος!

...αυτό Περιστέρω μου μόνο αυτό κράτα.... επειδή ξέρω πως ακόμη παιδεύεσαι !;) σμμμμμουτς !

Μεταξάκι μια χαρά θα τα πας με την τούρτα. Αλλά και να μην τα καταφέρεις.......οι ζαχαροπλάστες κλέφτες θα γίνουν????:tongue::tongue::tongue:

χα χα χα ξέρεις πώς την περίμενα την ατάκα ?????:cool::cool:

Love4you ητούρτα είναι πολύ ωραία. Όταν την φτιάξεις στείλε καμια φωτο να την δούμε να πάρουμε ιδέες. Εγώ πριν 10 μέρες είχα φτιάξει για τα πρώτα γενέθλια του μικρού φάτσα μικυ μάους, μου πέτυχε απίστευτα, σε σημείο που νόμιζα ότι δεν την έφτιαξα εγώ και σκέφτομαι να συνεχίσω τις ζαχαροπλαστικές μου αναζητήσεις για τις επόμενες εορταστικές ημέρες, ααπό το να τις αγοράζω συνέχεια απ έξω...

Μπράβο Μαράκι που σου πέτυχε η τούρτα... εγώ το παλεύω προς το παρόν και στην πράξη και στην σκέψη ειμαι ΜΑΖΟΧΑ, πώς να το κάνομεν !:rolleyes: και θελω οδηγίες αμα ποτέ θυμηθείς κια βρεις χρόνο για το πως ξεσηκωσες την φάτσα του Μικυ... μου φαίνεται αν όχι ακατόρθωτο... πανδύσκολο στάνταρ !:|

....

Σας διαβασα στα πεταχτα και θα ηθελα να σας ευχαριστησω ειλικρινά μεσα απο την καρδια μου για τις ευχες σας! Τελικά γεννησα την Τριτη το απογευμα εναν μπεμπη 3550 γρ. Απο χτες ειμαστε στο σπιτακι μας και προσαρμοζόμαστε. Ευτυχως η μικρη αντεδρασε μεχρι στιγμης πολύ καλά.

Φωτεινούλι,

Χαίρομαι απίστευτα που γυρίσατε γεροί στο σπιτι και που η αρχική αντίδραση της μικρής σας ήταν θετική... δύσκολη μα και όμορφη, ανεπανάληπτα όμορφη περίοδος ! Εύχομαι με το καλό να σαραντήσετε καάρι μου, κι εμείς εδώ είμαστε - μην ανησυχείς !

...Λοβακι που εισαι βρε κοριτσι μας ελειψες!!! Τελεια θα γινει η τουρτα αφου εισαι χρυσοχερα!! φιλακια - παντα με τον καλό τον λόγο ~:P
...

Το ιατρικό μας δελτίο είναι καλό. Σήμερα τα παιδάκια μου επέστρεψαν στο σχολείο κανονικά. Έχουν κάτι λίγο απο μπούκωμα και βήχα αλλά αντιμετωπίοζεται η κατάσταση. Εμένα με γυροφέρνει τώρα αλλά ελπίζω να μην κρεβατωθώ!

Γειτονάκι μου,

Πώς είσαι ? Κι εμένα κάτι με γυροφέρνει αλλά προσπαθώ να παραμείνω όρθια.

Λέω αύριο να πάω στην Παθολόγο να με ακούσει, δεν πάει άλλο. Βήχω σαν τον γάϊδαρο... και επειδή πέρυσι τελικά είχα κρεββατωθεί .. νομίζω ότι κάτι θέλω -σε φαρμακευτική αγωγή εννοώ, γιατί ΞΥΛΟ θέλω σίγουρα που μια ζωή τρέχω για όλους και στο τέλος τέλος για εμένα...- τεσπα...

Χτες δούλευα μέχρι τις 8 το απόγευμα και έτσι όταν γύρισα σπίτι δεν είχα το κουράγιο να φτιάξω γεμιστά για σήμερα. Έτσι θα βολευτούμε με μία μακαρονάδα και σαλτσούλα κόκκινη.

...

και στις 20:00 και γεμιστά δεν πάει βρε φιλενάς !!! καμια μακαρονάδα και πολύ είναι ! έλεος !!!

Εγω παο το Σαββατο θα αρχισω τον τουρτοπολεμο .... ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

...

Αααα ξερει καμια σας πως μπορω να φτιαξωτυροκροκετες/τυρομπαλακια στο φουρνο?.......]

Έιχα φτιάξει εγώ μια συνταγή της Αργυρώς στα γενέθλια της Σ. αντί να τηγανήσω τις είχα ψήσει στον φούρνο αλλά γευστικά δεν μου άρεσαν γιατί βασικό συστατικό είχε το ανθότυρο με κάτι, προφανώς με αυγό - δεν θυμάμαι- έχω κρατήσει όμως αυτή τη συνταγή που είναι πιο "παιχνιδιάρικη" και την έχω στα υπόψη... αντιγράφω !!!:tongue:

Φωλίτσες με τυριά

Αλμυρές φωλίτσες καταϊφιού πεντανόστιμες και ιδανικές για πάρτυ!

Υλικά για 24 φωλίτσες

  • 1/2 πακέτο φύλλο καταίφι
  • 500 γραμμάρια διάφορα τυριά τριμμένα (γραβιέρα, κασέρι, λίγη παρμεζάνα, ανθότυρο)
  • 3 αυγά καλά χτυπημένα
  • 200 ml κρέμα γάλακτος
  • 200 γραμμάρια μπέικον
  • βούτυρο για το άλλειμμα του φύλλου

Εκτέλεση

Με τα χεράκια μας ξαίνουμε καλά το καταίφι.

Παίρνουμε μια μικρή λωρίδα την γυρίζουμε ανάμεσα στα δάχτυλά μας και την τοποθετούμε στη θήκη της μαφινιέρας την οποία πρώτα έχουμε λαδώσει πολύ καλά.

Κάνουμε το ίδιο με το υπόλοιπο καταίφι και γεμίζουμε όλες τις θήκες της μαφινιέρας. Αλείφουμε πολύ καλά το καταίφι με βούτυρο και το βάζουμε στον προθερμασμένο φούρνο σε μέτρια θερμοκρασία μέχρι να αρχίσει να χρυσίζει. Περίπου 10 λεπτά

Στο μεταξύ βάζουμε σε μπολ τα τριμμένα τυριά, τα αυγά και την κρέμα γάλακτος. Ρίχνουμε πιπεράκι τριμμένο και ανακατεύουμε καλά να γίνει το μείγμα ομοιογενές. Βγάζουμε το ταψάκι από το φούρνο, ρίχνουμε το μείγμα στις φωλίτσες και ξαναβάζουμε τη μαφινιέρα στον φούρνο, περίπου για 15 λεπτά ή μέχρι να ροδίσουν τα τυριά.

***Μπορείς να παραλείψεις το μπέϊκον εννοείται !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλη ιδεα θα την εχω στ αυποψιν.αλλα ελεγα να μην κανω κατι αλλο με φυλλο.θα εχω λουκανικοπιτακια,τυροπιτακια ,ζαμπονοκασεροπιτα ισως κ κοτοπιτα .μετα θα ιεναι πολλα τα πιτοειδη

Link to comment
Share on other sites

Από την ώρα που το είπες τριγυρνάει κάτι στο μυαλό μου, ότι ίσως θα ήταν εύκολο να φτιάξεις μια σχετικά απλή τούρτα με ένα όμορφο σε χρώματα γλάσο από πάνω και να κόψεις από εκτύπωση μια εικόνα του Scooby doo την οποία θα βάλεις πάνω σε λαδόκολλα πατώντας τη ελαφρά πάνω στην τούρτα και τα κεράκια γύρω της.

Καλή επιτυχία όπως και να την φτιάξεις.:-D:grin::-D

Εβίρι μου,

Διαβάζω, ξαναδιαβάζω αλλά καθ'ότι στούρνος !!!!!! δεν σε πιάνω, δεν έχει σήμα !!! χα χα χα Μπορείς να μου το κάνεις λίγο πιο "λιανό" ???????? πρώην ξανθιά speaking !:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Το λεπόν: έχω καταλήξει στην βάση της τούρτας (το παντεσπάνι/κέικ) όλα καλά με αυτό, νόστιμο-εύκολο και σοκολατένιο. Το δοκίμασα με μια κρέμα μπανάνας αλλά δεν μου άρεσε, της χάλασε όλη την γεύση... και τελικά για να μην (παρα) παιδεύομαι θα βάλω δυο στρώσεις μαρμελάδας -προς βερίκοκο καταλήγω μόνη μου- και στην μέση νουτελλα.

Από πάνω αφού κάλυψα με γκανάς και άφησα να κρυώσει... κάλυψα με ζαχαρόπαστα (ναι, ναι την πέτυχα λέμε !!!) ΑΛΛΑ ο υιός μου που την έφαγε μου είπε ότι είναι ΜΑΠΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! οπότε, πολύ φοβάμαι πως όλα τα παιδάκια δεν θα την φάνε και είναι κρίμα λόγω αυτού...

σαντιγύ πώς να την βάλω ? πώς φτιάχνω γλάσο με χρώμα ???????? ΕΒΙΡΙ ? ΤΖΕΝΗ ? τα φώτα σας ... ***

Τέλος, επειδή η αρχική εκτέλεση έγινε σε 25άρι τσέρκι... και είδα ότι είναι δύσκολο να κοπεί σε κομμάτια... λέω να το κάνω σε παραλληλόγραμμο που θα κόβεται σίγουρα πιο εύκολα... :| κοινώς, ότι του φανεί του Λωλοστεφανή ... άντε ξανά μανά δοκιμές με τις δοσολογίες...

***Για την ιστορία : έχω αγοράσει και μινι φιγούρες, πλαστικές, σκουμπυ ντου, που θέλω να είναι η τούρτα, αλλά έχω και εικόνα του... αχ, αγχώνομαι γιατί στο σχέδιο είμαι ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ !!! Μην μου πέιτε να σχεδιάσω !!!! Pls !:cry::?:?

Σήμερα, τρώμε κοκκινιστό κρέας με κάτι ρύζι/μακαρόνια/πατάτες... je ne sais pas... έχουμε μάθημα οπότε ο Θεός βοηθός !

Link to comment
Share on other sites

λοβακι μπορεισ να κανεισ μια γκανας λευκης σοκολατας αναλογια 3:1 ( 3 μερη σοκολατα 1 κρεμα γαλακτος) κ αφου κρυωσει να την χρωματισεις.

Για να χρωματιστει βαζεισ με οδοντογλυφιδα χρωμα χζαχαροπλαστικης σε μορφη παστας η σταγονιτσες απο τα υγρα

εγω θα κανω μια μικρη τουρτιτσα με ζαχαροπαστα ισα για το κερακι κ θ ακερασω κανονικη με παντεσπανια γιατι θα μου πει ο γιος μου τι αηδια εφτιαξες κ θα με στειλει αδιαβαστη...

Μπορεις να πας σε ζαχαροπλαστειο κ να παρεις παρασταση σκουμπθ ντου. εγω πηρα για την τουρτυ απου θα φτιαξω για τον παιδικο σταθμο σαν ζωγραφια ειναι ενα φυλλο βαφλας το λενε το βαζει απο πανω κ ειναι μια χαρα. το ειχα ξαναπαρει με το μικυ στα 2α γεννεθλια. γυρω γυρω θα χρωματισω σαντγυ κ ετοιμη.

τι εχεις στο μυαλο σου?

ακομα κ κανονικη τουρτα να κανεις με παντεσπανια γεμιση κρεμα ζαχαροπλαστικης η μους σοκολατας πχ κ επικαλυψη σαντιγυ η γκανας κ απο πανω τις πλαστικες σου φιγουρες

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: και θελω οδηγίες αμα ποτέ θυμηθείς κια βρεις χρόνο για το πως ξεσηκωσες την φάτσα του Μικυ... μου φαίνεται αν όχι ακατόρθωτο... πανδύσκολο στάνταρ !:|

ΚΑλησπέρα. Φαντασία θέλει και γίνεται. Βασικά το αρχικό μου σχέδιο ήταν να φτιάξω εγώ το παντεσπάνι σε στρογγυλό ταψάκι για το κεφάλι και να φτιάξω κια δύο μικρά κυκλάκια για τα αυτάκια και να τα κολλήσω μετά με σιρόπι. Αλλά επειδή ήμουν μόνη και δεν προλάβαινα, πήρα έτοιμο παντεσπάνι εμπορίου και με το μάτι έκοψα σε σχήμα κεφαλιού μικυ (έβλεπα την εικόνα) και τα αυτάκια τα είχα κάπως λειψά. Πήρα μετά ότι ειχα κόψει από το παντεσπάνι και με διάφορα μαχαιρώματα συμπλήρωσα τα αυτάκια. Η γέμιση και η σαντιγύ από πάνω η κλασική αλλά όταν τελείωσε για τη διακόσμιση έκανα τα μαυρα σημεία του προσώπου του μικυ μα σταγόνες σοκολάτας, και τα ματάκια και γλώσσα είχα φτιάξει χρωματιστή σαντιγύ αντίστοιχα και έτοιμη. Στο επόμενο ταξίδι του άντρα μου ελπίζω να το θυμηθώ να κατεβάσει τις φωτό που δεν ξέρω και να σας δείξω το αποτέλεσμα. ΑΠλά μια παρένθεση, εγώ το έκανα το κόψιμο με το μάτι, αλλά επειδή έκανα χρόνια σχέδιο και γενικά έχω σταθερό χέρι το τόλμησα, εκτός ότι νόμιζα ότι θα βγει χάλια και δεν με έννοιαζε στην αρχή. Αλλιως θέλει κόψιμο έχοντας ενα χαρτί ήδη κομμένο στη φάτσα που θες να κάνεις. Καλή επιτυχία!

Εμείς σήμερα επιτέλους καλύτερα. Αν εξαιρέσεις ότι τώρα πονάει ο δικός μου λαιμός. Τελικά στο μενού είχα κοτόσουπα σήμερα λόγω ασθενών, αν και στο τέλος την έφαγα σχεδόν όλη μόνη μου. Τέλος πάντων, ευτυχώς δεν έχουν τώρα πυρετό τα παιδάκια. Ευχαριστώ όλες για τις ευχές σας!!! Καλό σας βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Εβίρι μου,

Διαβάζω, ξαναδιαβάζω αλλά καθ'ότι στούρνος !!!!!! δεν σε πιάνω, δεν έχει σήμα !!! χα χα χα Μπορείς να μου το κάνεις λίγο πιο "λιανό" ???????? πρώην ξανθιά speaking !:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Βασικά, επειδή δεν ήξερα με ποιο τρόπο θα σχεδίαζες το Σκούμπι Ντου, έλεγα μήπως ήταν πιο εύκολο σε μια κανονική, απλή κατά τα άλλα τούρτα που θα καλύψεις με άσπρο γλάσο ή χρωματιστό, να έβαζες μια εικόνα του κινουμένου σχεδίου που θα είναι τυπωμένη σε χαρτί, το οποίο θα βάλεις πάνω σε λαδόκολλα για να μη βραχεί από τη σαντιγύ ή το γλάσο ή το σιρόπι της τούρτας και μαζί όλο αυτό το ακουμπήσεις πάνω στην τούρτα, ώστε να υπάρχει η φωτογραφία του Σκούμπυ Ντου χωρίς να κάνεις κόπο σχεδιάζοντάς τον. Φυσικά, όταν θα την κόψεις θα είσαι στην κουζίνα που θα αφαιρέσεις το χαρτί πριν προλάβουν να το καταλάβουν όλοι.

Αυτό δε σημαίνει ότι το προτείνω ακριβώς, γιατί δεν το έχω κάνει ποτέ και δε γνωρίζω το αποτέλεσμα. Όμως καθώς το σκεφτόμουν το βρήκα καλή ιδέα και στο πρότεινα.

πώς φτιάχνω γλάσο με χρώμα ???????? ΕΒΙΡΙ ? ΤΖΕΝΗ ? τα φώτα σας ... ***

Το καλύτερο γλάσο που έχω φτιάξει είναι με γλυκόζη και άχνη συν χρώμα ζαχαροπλαστικής σε μικρή ποσότητα. Ξεκινάς βάζοντας μία σταγόνα στο μείγμα και σιγά-σιγά προσθέτεις μέχρι το επιθυμητό αποτέλεσμα.

***Για την ιστορία : έχω αγοράσει και μινι φιγούρες, πλαστικές, σκουμπυ ντου, που θέλω να είναι η τούρτα, αλλά έχω και εικόνα του... αχ, αγχώνομαι γιατί στο σχέδιο είμαι ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ !!! Μην μου πέιτε να σχεδιάσω !!!! Pls !:cry::?:?

Το να το σχεδιάσεις το βρίσκω κι εγώ πολύ δύσκολο και αγχωτικό. Οι φιγούρες όμως είναι πολύ καλή ιδέα για σπιτική τούρτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...