Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα κορίτσια! 
      Εκανα  ωοληψια χθες και πήραμε μόνο 2 ωάρια, εκ των οποίων το 1 γονιμοποιηθηκε. Τον Φεβρουάριο με το ίδιο ακριβώς πρωτόκολλο πήραμε 15! Δεν ξέρω τι έγινε …

      δεν θα προχωρήσουμε σε εμβρυομεταφορα. Θυμόσαστε πόσες μέρες περίπου μετά την ωοληψια έρχεται η περίοδος; 
      ευχαριστω! 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

καλημερούδια!

Πότε θα σταματήσει να βρέχει οέο???? :confused::confused::confused::confused:

Σήμερα έχουμε φακές που έμειναν από χτες. Το βράδυ θα βάλω να ψήσω κοτόπουλο στον φούρνο με πατάτες για αύριο.

ggeny ενδιαφέρον το σουφλέ-ογκρατέν που έφτιαξες!

Φωτεινούλα τα μικρούλια μας περνάνε την φάση της ...αφαγίας κάποια στιγμή! Και ο δικός μου δεν κάθεται να φάει αλλά ψιλοτσιμπολογάει! Από την στιγμή που μεγαλώνουν τα νύχια του και τα μαλλιά του και παίρνει βάρος και ύψος, μου έχει πει ο παιδίατρος να μην ανησυχώ.

Εβιράκι φιλιά!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλησπέρα. Πώς μου ειστε;

Περιστερακι πως ειστε;

Εβιρακι μου εννοω τη γερμανικη βραδια που θα οργανωθει στο πατρικο μου με ολα οσα μας φερανε απο εκει. Θα θυμηθουν οι παππουδες τα νιατα τους.

Αγγελικουλα μου δεν ανησυχω. Απλά θυμωνω λιγακι γιατι εκει που την ειχα καταφερει να δοκιμαζει απο όλα ηρθαν οι μεγαλοι τοτε που ετρεχα με τα θεματα υγειας των δικών μου και μου τα εκαναν μανταρα. Και μου τη λενε και απο πανω οτι δεν ξερω τι κάνω. Τωρα ακουω διαφορα (ειναι και τα νευρα μου λιγο τσιτωμενα με κάτι άλλα που συμβαινουν) και θελω να τους αποστομωσω με τα λογια του γιατρου.

Ggeny μου έχεις δικιο να αγχωνεσαι αλλά ξερω πολυ κοσμο που θα αισθανοταν ανακουφισμενος με τετοια αντιδραση του γιου.

Σημερα θα ειχα ραντεβου με το γιατρο αλλά ακυρωθηκε. Έτσι ειχα φτιαξει κοτοπουλο στο φουρνο με πατατες (Αγγελικη μαλλον εχουμε ταυτιση ιδεων αυτες τις μερες) με σαλατουλα. Χθες τελικά η μικρη μετα απο 4 ωρες εφαγε τις φακες της κρυες όπως ηταν γιατι ηθελε να φαει και γλυκο που αλλιως θα της το απαγορευα. Τη λυπομουν αλλά πρεπει να παραμεινω ανενδοτη σε αυτο το θεμα γιατι δειχνει γλυκατζου.

Φιλάκια σε όλες!


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Φωτεινούλα αυτό με τους παππούδες που τα ξέρουν καλύτερα από εμάς το βιώνω κι εγώ! Αλλά προχθές είχαμε μία συνάντηση με την παιδοψυχολόγο που συνεργάζεται με τον σταθμό του μικρού με σχετικό θέμα και έφυγα από εκεί με αναπτερωμένο ηθικό! Ξέρουμε πάρα πολύ καλά τι κάνουμε εμείς οι μαμάδες και σε όποιον αρέσει!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου.

Το μεσημέρι φάγαμε ένα πρόχειρο κίτρινο ρυζάκι.

Φωτεινούλα τα μικρούλια μας περνάνε την φάση της ...αφαγίας κάποια στιγμή! Και ο δικός μου δεν κάθεται να φάει αλλά ψιλοτσιμπολογάει! Από την στιγμή που μεγαλώνουν τα νύχια του και τα μαλλιά του και παίρνει βάρος και ύψος, μου έχει πει ο παιδίατρος να μην ανησυχώ.

Αυτό είναι πολύ σωστό.

Εβιράκι φιλιά!

Κι από μένα

Εβιρακι μου εννοω τη γερμανικη βραδια που θα οργανωθει στο πατρικο μου με ολα οσα μας φερανε απο εκει. Θα θυμηθουν οι παππουδες τα νιατα τους.

Δεν το κατάλαβα, βασικά, δεν το ήξερα. Νόμιζα ότι εννοείς εδώ στη Γερμανία, λόγω της αποκριάτικης περιόδου.

Θα είναι πολύ ωραία ιδέα να διοργανώσεις τέτοια βραδιά. Θα έχει πλάκα κάποια στιγμή να οργανώνουμε τέτοια τραπέζια με θέμα την κουζίνα διαφορετικού κράτους κάθε φορά.

Τη λυπομουν αλλά πρεπει να παραμεινω ανενδοτη σε αυτο το θεμα γιατι δειχνει γλυκατζου.

Κάνεις πάρα πολύ καλά.

Να σου διηγηθώ σύντομα τη δική μας περίπτωση. Όταν η μικρή Εβιρίνα ήταν περίπου 2 ετών, άρχισε τα παλαβά της γύρω από το φαγητό. Εγώ προσπαθούσα να είμαι άκαμπτη και να της δίνω κάθε φορά αυτό που έπρεπε να φάει, ακόμη κι αν έτρωγε μόνο μία κουταλιά. Ο Έβιρος που τη λυπόταν μου έλεγε κάθε φορά να της φτιάξω κάτι άλλο που να τρώει σίγουρα.

Έτσι λοιπόν, με καυγά κατέληγα να της φτιάχνω κάτι άλλο ιδιαίτερο. Φυσικά, τα γλυκά τα είχε σε ημερίσια διάταξη, γιατί είχαμε τους παππούδες που φρόντιζαν γι' αυτό (άλλο μαράζι ετούτο).

Όταν συμβουλεύτηκα την παιδίατρο, τη ρώτησα αν επιτρέπεται να αφήσω το παιδί νηστικό για μία ημέρα σ' αυτήν την ηλικία, προκειμένου να φάει όταν πεινάσει.

Ξέρεις τι μου απάντησε; -"Όχι μία μέρα, μια βδομάδα να την αφήσεις νηστική για να πεινάσει και να φάει".

Εγώ ξεκίνησα να κάνω αυτήν την τακτική, αλλά ερχόταν ο Έβιρος και μου τη χάλαγε κάθε φορά.

Σήμερα η Εβιρίνα έχει κανονικό βάρος, αλλά τρώει εντελώς περιορισμένα φαγητά, (πατάτες, ρύζι, μακαρόνια, ελάχιστο κρέας τα τελευταία δύο χρόνια, λίγο ψάρι που κάποτε το έτρωγε με μανία, καθόλου φρούτα, καθόλου λαχανικά, και σχεδόν καθόλου σαλάτα εκτός από το λάχανο που ξεκίνησε φέτος να το τρώει). Ενώ ό,τι είναι γλυκό, από ψωμί με μέλι μέχρι οτιδήποτε παιδικό γλυκό το κατεβάζει αμάσητο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Άλλη μία βροχερή μέρα:mad::mad::mad::mad:

Για σήμερα τελικά μαγείρεψα το κοτόπουλο κοκκινιστό, κατόπιν λαικής απαίτησης(!) και θα το συνοδέψουν με πατατούλες τηγανιτές ή μακαρόνια.

Εβιράκι αν ακουγε η πεθερά μου τα λόγια της παιδιατρού, για το αν μπορείς να αφήσεις το παιδί νηστικό, σίγουρα θα την τρέχαμε με εγκεφαλικό!!!! Αυτό που περιέγραψες με την κόρη σου είναι αυτό που έχει καταφέρει να κάνει ήδη στην μία της την εγγονή! Αλλά δεν θα την αφήσω να το κάνει και στο δικό μου παιδί!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια και από μένα!

Εβίρι είσαι δικός μου άνθρωπος εσύ!Τα ίδια ακριβώς περνάω κι εγώ με τον περιστέρη...Ειδικά τωρα,μετά τις απανωτές ιώσεις που ο μικρός δεν τρώει παρά ελάχιστα γίνονται ομηρικοί καυγάδες γι αυτό το θέμα!Και παρόλο που και ο ίδιος το έχει τσεκάρει ότι ο μικρός τον χειρίζεται κανονικά και εκμεταλλεύεται την κατάσταση για να τρώει ανοησίες,δεν λέει να αλλάξει τακτική.

Κατά τα άλλα γενικά καλά...Παλιόκαιρος κι εδώ,διάθεση πεσμένη...Με έχει τρελάνει και η κλεισούρα...Το κάτι άλλο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Περιστερακι κουραγιο! Τα μικρα οταν αρρωσταινουν τους κοβεται η ορεξη και μετα άντε να τα επαναφερεις... Περαστικά του!

Εβιρακι κι εμενα οι γονεις μου αν ακουγαν αυτο που σου ειπε η παιδιατρος θα τους ειχα ακομα στην εντατικη! Εδω χρειαστηκε να ακουσουν με τα αυτια τους απο 4 παιδιατρους οτι δεν πρεπει να τρωει αλεσμενα κι ακομα μου τη λενε οτι δεν την προσεχω και πρεπει να της τα αλεθω! Τουλαχιστον ο άντρας μου εχει δεχθει τις αποψεις μου όσο κι αν στενοχωριεται κι ετσι εχουμε κοινη γραμμη πλευσης. Δυστυχως η γενια της κατοχης θεωρει τα γλυκα κανονικο φαγητο οποτε ανατρεχει πολυ ευκολα στη λυση της μερεντας, του κέικ κλπ. Ευτυχως ο αντρας μου δεν ειναι καθολου γλυκατζης (τα απεχθανεται) κι ετσι δεν θελει η μικρη να μαθει στα ευκολα.

Απο κεφια ειμαι ετσι κι ετσι γιατι φροντισαν να με τσαντισουν δυο διαφορετικα ατομα πριν απο λιγο αλλά δεν πειραζει - θα περασει. Και για να ειμαι στο θεμα μας σημερα εχω κουνουπιδακι βραστο με ψαρια μια και ειχα τη λαϊκη κοντα μου.

Φιλάκια σε όλες!!!!


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια.

Τι κάνετε; Τι τρώτε;

Έφτιαξα τηγανητό ψαράκι που το φάγαμε μαζί με περισσεύματα ρυζιού κι ο ένας της οικογένειας έφαγε σούπα χτεσινή.

Απόψε θα πάμε σε εκδήλωση δύο συλλόγων ενός κρητικού που έρχεται από τα Χανιά κι ενός ποντιακού που υπάρχει εδώ. Γίνεται αδελφοποίηση συλλόγων με κοινή χοροεσπερίδα.

Μακάρι να ιδρυθεί ξανά κρητικός σύλλογος στην περιοχή, ώστε να πάω την Εβιρίνα που της αρέσει τόσο.

Σας εύχομαι καλό Σαββατοκύριακο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ελπιζω να περασατε ενα καλό ΣΚ!

Σημερα με ειδε ο γιατρος και ειπε οτι αν δε με πιασουν οι πονοι νωριτερα καθως ειμαι έτοιμη την Τριτη μπαινω μεσα για τοκετο. Οπότε αν χαθω για λιγες μερες συγχωρεστε με. Ετοιμαζομαι λοιπον για τη νεα άφιξη.

Φιλιά σε όλες!


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ελπιζω να περασατε ενα καλό ΣΚ!

Σημερα με ειδε ο γιατρος και ειπε οτι αν δε με πιασουν οι πονοι νωριτερα καθως ειμαι έτοιμη την Τριτη μπαινω μεσα για τοκετο. Οπότε αν χαθω για λιγες μερες συγχωρεστε με. Ετοιμαζομαι λοιπον για τη νεα άφιξη.

Φιλιά σε όλες!

Με το καλό και με ένα πόνο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα και καλή εβδομάδα στο μαγειροκαφέ μας!

Φωτεινούλα με έναν πόνο εύχομαι!Όλα να πάνε καλά!

Σήμερα δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι θα φτιάξω.Ισως φακές,μπορεί και αρακά,ίσως σπανακόρυζο...Θα δείξει...

Το περιστερόπουλο εξακολουθεί να μην τρώει,γίνεται της κακομοίρας-κυρίως γιατί αγχώνεται ο περιστέρης-γεγονός που φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα.

Εγώ ως πιο ψύχραιμη περιμένω να αλλάξει η κατάσταση

Χωρίς υστερίες!

Χθες ψήσαμε ψαράκια στο φούρνο και τα συνοδέψαμε με βραστές πατατούλες και σαλάτα λάχανο-καρότο.Εφτιαξα και κέικ πορτοκάλι σε φορμάκια.

Το Σάββατο το μενού είχε μακαρόνια με κιμά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβομάδα!

Επιτέλους ήλιος!!!!

Το Σάββατο είχαμε πάει στην μανούλα μου από το πρωί και φάγαμε τηγανιά με πατάτες τηγανιτές. Είχε φτιάξει και μία πίτσα και σαλατούλα, μια΄χαρά!

Χθες σειρά είχε η πεθερά μου που είχε μαγειρέψει κοκκινιστό μοσχάρι με μακαρόνια και κρέπες ζαμπον, τυρί!

Κοινώς μια χαρά μου ήρθε το Σαββατικύριακο χωρίς μαγείρεμα!

Σήμερα τρώμε κοτόπουλο λεμονάτο με πατατούλες τηγανιτές.

Ο μικρός μου δεν πήγε σήμερα παιδικό γιατί έχει πολλά βλέματα και δέκατα. Θα τον πάμε το απόγευμα στον παιδίατρο να τον ακούσει.

Φωτεινούλα με έναν πόνο κοριτσάκι μου!

Έβιρι ελπίζω να οργανωθεί ο σύλλογος που θέλετε για να χαρεί και η Εβιρίνα σου!

Περιστέρω υπομονή με το φαγάκι του περιστερόπουλου! Άντρες!!!!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου.

Έφτιαξα μπριάμ με μελιτζάνες στο φούρνο και τυράκι που λιώνει από πάνω. Πού είναι το ιμότικον που ξερογλείφεται;

Σημερα με ειδε ο γιατρος και ειπε οτι αν δε με πιασουν οι πονοι νωριτερα καθως ειμαι έτοιμη την Τριτη μπαινω μεσα για τοκετο. Οπότε αν χαθω για λιγες μερες συγχωρεστε με. Ετοιμαζομαι λοιπον για τη νεα άφιξη.

Καλέ τι να σε συγχωρήσουμε!!!!!!!!!!! Θα χαρούμε μαζί σου Φωτεινή μου. Έφτασε κιόλας ο καιρός; Με το καλό σου εύχομαι, να πάνε όλα καλά και να κρατήσεις το μωράκι σου υγιέστατο στην αγκαλιά σου.

Με το καλό και με ένα πόνο!

Γεια σου Μαρία καλώς ήρθες στο μαγειροκαφέ.

Το περιστερόπουλο εξακολουθεί να μην τρώει,γίνεται της κακομοίρας-κυρίως γιατί αγχώνεται ο περιστέρης-γεγονός που φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα.

Εγώ ως πιο ψύχραιμη περιμένω να αλλάξει η κατάσταση

Χωρίς υστερίες!

Συνέχισε έτσι Περιστεράκι μου, στο τέλος θα τα καταφέρεις.

Καλημέρα και καλή εβομάδα!

Επιτέλους ήλιος!!!!

Καλέ μέχρι κι εμείς είχαμε ήλιο το πρωί εδώ. Βέβαια άρχισε πάλι να συννεφιάζει από τις 11:00-12:00, αλλά τουλάχιστον είδαμε λίγο ήλιο σήμερα.

Ο μικρός μου δεν πήγε σήμερα παιδικό γιατί έχει πολλά βλέματα και δέκατα. Θα τον πάμε το απόγευμα στον παιδίατρο να τον ακούσει.

Περαστικά του Αγγελική μου.

Έβιρι ελπίζω να οργανωθεί ο σύλλογος που θέλετε για να χαρεί και η Εβιρίνα σου!

Μακάρι να οργανωθεί, για να δούμε. Ακόμη δεν έχουμε μάθει κάτι. Χτες είχαν εκλογές και ίσως να κάνουν συγχώνευση των δύο παλαιότερων συλλόγων που υπήρχαν εδώ και μισοδιαλύθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Eviri! Σας διαβάζω πολύ καιρό και παίρνω ιδέες (και ξερογλείφομαι φυσικά). Εγώ σήμερα έφτιαξα λίγο σνίτσελ με πατατούλες και κουνουπίδι βρασμένο. Αϋριο σίγουρα φακιές για να φάει και το μωρό( είναι ενός έτους και όταν μπορώ του φτιάχνω να φάει από το φαγητό το δικό μου και του μεγάλου μου γιου που είναι 3,5). Περιστεράκι υπομονή και εμένα τα ίδια κάνει ο μεγάλος μου με τον άντρα μου και σκέψου ότι ο άντρας μου λείπει (μετάθεση στις Σέρρες) και τα κανονίζουν όλα στο τηλέφωνο και έρχεται μετά το κούτσικο και έχει δικαιολογία ότι τον άφησε ο μπαμπάς του να το φάει. Άντρες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα από μία βροχερή , τι πρωτότυπο(!), Αθήνα:mad:

Σήμερα τρώμε φασολάκια.

Λοιπόν πήγαμε χθες στον παιδίατρο και ο μικρός έχει ιωσούλα. Λοίμωξη του άνω αναπνευστικού. Μου άλλαξε σιρόπι για την ώρα κι αν κάνει επίμονο πυρετό θα πάρει και αντιβίωση. Για την ώρα μόνο αντιπυρετικά.

Μαρία χθες ξέχασα να σε καλωσορίσω ο γαιδούρα! Το κάνω σήμερα λοιπόν!;) Να σου ζήσουν τα ζουζούνια σου!

Εβιράκι μου έδωσες ιδέα με τις μελιτζάνες! Μιαμ μιαμ!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...