Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημερα!

Πώς μου ειστε;

Σημερα εχω βγαλει κιμα για να φτιαξω γιουβαρλάκια κοκκινιστα με πατατουλες. Χθες μου εστειλε η μαμά μου μια μεριδα φρικασε εβγαλα κι απο καταψυξη λιγες φακες που ειχα και βολευτηκαμε ξεκουραστα. Τυχερη ημουν γιατι δεν ειχα καλοκοιμηθει προχθες καθως η μικρη δεν κοιμηθηκε στο κρεβατι της αλλά στο δικο μας και με τρελανε στις κλωτσιες. Χθες ομως ημουν αδιαπραγματευτη και κοιμηθηκε στο καινουριο της κρεβατι. Ξυπνησε βεβαια το βραδυ 3 φορες αλλά χαλάλι. Χθες έκανα και μια παρασπονδια στη διαιτα: ειχαμε παει σε κατι γενεθλια κι εφαγα 2 κουταλιες απο την τουρτα. Ειπα να το κανω αφου το εχω επιθυμησει κι ειμαι και κοντα στο τελος. Ευτυχως οι μετρησεις του σακχαρου σημερα ηταν καλές.

Φιλιά σε όλες!


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα!

Σήμερα τρώμε μπιφτεκάκια ψητά με πουρέ. Βρήκα μία συνταγή για αφράτα μπιφτέκια κι έγιναν τέλεια!

Φωτεινούλα καλά έκανες κι έβαλες την κορούλα σου στο κρεβάτι της. Με λίγη επιμονή θα το συνηθήσει! Όσο για την τούρτα δεν χάθηκε και ο κόσμος για δύο κουταλιές! ;)


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Μπάινω στα βιαστικά να σας πω μια γρήγορη "Καλημέρα"!

Ακόμα γριπιασμένο είναι το μικρό μου και έχουμε κολλήσει κι εμείς,όχι τραγικά πράγματα,αλλά είναι ενοχλητικό.

Φιλιά σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια.

Έφτιαξα ρεβυθάκια που πολύ μου αρέσουν.

Εβιρι μου τρελός ο καιρός τελικά κι εκει. Η μικρη με το κολυμβητηριο τωρα με το κρυο και το χιονι ειναι ενταξει;

Ευτυχώς που ήταν άρρωστη μία φορά η δασκάλα της κολύμβησης κι άλλη μία φορά έχασαν μάθημα για κάποιο άλλο λόγο που δε μάθαμε. Εμένα μου έπεσε κουτί!!! Χάσαμε έτσι τις δύο τελευταίες εβδομάδες που έκανε αρκετό κρύο και χιόνιζε. Μετά άλλαξαν το πρόγραμμα στα παιδιά επειδή το πρώτο ήμισυ κάνουν κολύμβηση και το δεύτερο ήμισυ της χρονιάς θα κάνουν κατασκευές. Έτσι για φέτος τελειώσαμε με το βραχνά του κολυμβητηρίου.

Η επόμενη φορά θα είναι περίπου σε δύο χρόνια.

Σημερα απο το πρωι ελειπα για διαφορες εξωτερικες δουλειες. Το απογευματακι μας εφεραν το καινουριο κρεββατι της μικρης. Για να δουμε θα κοιμηθει ευκολα εκει ή θα εχουμε παρατράγουδα;

Καλορίζικο να είναι να χαρεί καλό ύπνο το κοριτσάκι σας.

Εβιράκι δεν μπορώ να φάω με τίποτα μρόκολο και κουνουπίδι!!! Και έχουν τόσες βιταμίνες!

Δεν πειράζει, θα πάρεις τις βιταμίνες τους από άλλα τρόφιμα. Όλοι μας έχουμε κάποιο φαγητό που δε μας αρέσει.

Ακόμα γριπιασμένο είναι το μικρό μου και έχουμε κολλήσει κι εμείς,όχι τραγικά πράγματα,αλλά είναι ενοχλητικό.

Αμάν, τι σας έτυχε!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Περαστικά σε όλους σας βρε Περιστεράκι μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κοπέλες!

Ωραια μερα ειχε σημερα. Ειχαμε παει βολτουλα το πρωι και μαζεψαμε λιγο ήλιο.

Περιστερακι μου περαστικά σε όλους σας και καλό κουραγιο!

Χθες το μεσημερι εφτιαξα σπανακορυζο και το βραδυ επειδη ειχαν έρθει κάτι φιλοι μας εφτιαξα διαφορα μεζεδακια (συκωτακια πουλερικών, κοτομπουκιες, σεφταλιες, πιτσα). Το αστειο ειναι οτι καποια πραγματα τα εφτιαξα πρωτη με συνταγες που βρηκα απο το διαδικτυο και με τη δικαιολογια οτι δοκιμαζω διαφορα πραγματα μπας και φαει η μικρη όλοι δεχονται τις δοκιμες και τελικά τους άρεσαν! Μου φαινεται οτι τους παιρνω τον αερα επιτελους! Σημερα φαγαμε διαφορα περισσευματα απο χθες.

Φιλια σε όλες


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μαγειροκόριτσα και καλή εβδομάδα!

Σήμερα τρώμε καλαμαράκια με κοφτό μακαρονάκι.

Το Σάββατο φάγαμε παλαμίδες στον φούρνο με ντομάτα και την Κυριακή ψητές μπριζόλες στον φούρνο με πατατούλες τηγανιτές.

Εβιράκι πολύ χαίρομαι που ξεμπερδέψατε με το θέμα κολυμβητήριο για φέτος! Σίγουρα ησύχασε το κεφάλι σου!

Φωτεινούλα keep going, με τις δοκιμές στην μαγειρική! Μια χαρά τα καταφέρνεις!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλημέρα.

Χτες το βράδυ είχαμε καλέσει μια φιλική οικογένεια στο σπίτι και φτιάξαμε μαζί με τον Έβιρο δυο-τρία πραγματάκια. Ο Έβιρος ανέλαβε να κάνει κοντοσούβλι και μεζεδάκια κοτόπουλου. Το κοντοσούβλι πρόλαβα να το βγάλω φωτογραφία πριν το ψήσιμο, τα υπόλοιπα με τη σκασίλα μου να τελειώσω τις δουλειές τα ξέχασα. Έκανα δύο πίτσες, πατάτες τηγανητές, μακαρονοσαλάτα, σαλάτα λάχανο-μήλο τριμμένο-καρότο, τυριά φέτα-κίτρινο, και λουκάνικο τυλιχτό με μπέικον. Για γλυκό είχα φτιάξει κρέπες, αλλά δε με αφήσανε να κάνω τη γέμιση που ήθελα με κομματάκια μήλου και κανέλα. Η Εβιρίνα με τσάκισε να βάλω μερέντα με τριμμένα μπισκότα.

img5252on.jpg

Κορίτσια μου, σήμερα διάβαζα αυτό που σας βάζω στο λινκ. Προσοχή μεγάλη στα παιδιά σας. Όταν θα αρχίσουν να παίζουν βιντεοπαιχνίδια να είστε από πάνω τους, να τα ελέγχετε. Δείτε το παρακάτω και θα καταλάβετε.

http://www.kalyterotera.gr/2013/02/lucius.html

το βραδυ επειδη ειχαν έρθει κάτι φιλοι μας εφτιαξα διαφορα μεζεδακια (συκωτακια πουλερικών, κοτομπουκιες, σεφταλιες, πιτσα). Το αστειο ειναι οτι καποια πραγματα τα εφτιαξα πρωτη με συνταγες που βρηκα απο το διαδικτυο και με τη δικαιολογια οτι δοκιμαζω διαφορα πραγματα μπας και φαει η μικρη όλοι δεχονται τις δοκιμες και τελικά τους άρεσαν! Μου φαινεται οτι τους παιρνω τον αερα επιτελους!

Μια χαρά μου ακούγεται αυτό. Μπράβο για την επιτυχία σου Φωτεινή, πάντα τέτοια.

Αγγελική, πραγματικά ανακουφίστηκα, γιατί είχε γίνει μεγάλο άγχος για μένα αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Εβιράκι, ζωγραφίσατε πάλι εσύ και ο Έβιρος! Όσο για τις κρέπες συμφωνώ με Εβιρίνα! ;)

Για το παιχνίδι τι να πω? Ο Θεός να φυλάει κι εμείς να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Εβιρουλα μου ξεχασα να σχολιασω οτι ευτυχως ξενοιασες με το θεμα του κολυμβητηρίου για φετος! Για το βιντεοπαιχνιδι καπου το ειχα ξαναδιαβασει. Γενικα πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι με τα ηλεκτρονικά παιχνιδια γιατι πολλά παιζονται. Τωρα όσον αφορα το φαγητακι σου τι να πω; Δεν εισαι τυχαια η προεδρος μας αν και ο Εβιρος απ'οτι βλεπω δεν παει πισω. Στο μεταξυ πηγε μια φιλη μου Γερμανια για επαγγελματικο ταξιδι και της ζητησε ο πατερας μου και μας εφερε σκονη για κνεντελ και λουκανικα. Πως σου φαινεται η γερμανικη βραδια που θα οργανωθει;

Σημερα ειχα βγει για κατι εξωτερικες δουλιτσες κι ετσι ειχα βγαλει σουπα τραγιο που ειχα στην καταψυξη και βολευτηκαμε. Όπως καταλαβατε εγω την καταψυξη τη χρησιμοποιω πολύ κυριως τωρα που εχω βαρυνει και κινουμαι με ρυθμους σαλιγκαριου.

Και ενθυμουμενη τη Φεφη να σας ενημερωσω οτι η κορη μου εχει φαει κολλημα με τον Μπαμπη του Master Chef με τον οποιο θα παει βολτα να φανε πατατακια (τι τον θελει τον υποψηφιο μαστερ σεφ αν ειναι να τρωει πατατακια δεν εχω καταλαβει) και του ζωγραφισε και μια τουρτα για τη χθεσινη γιορτη του!!!!! Τι εχω να τραβηξω η δόλια μανα!!!

Φιλια σε όλες! Καληνυχτα


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!

Σήμερα δεν είχα μαγείρεμα γιατί έμεινε φαγάκι από χτες κι έτσι βολεύτηκα μια χαρά! Το απόγευμα θα φτιάξω φακές για αύριο.

Φωτεινούλα η κορούλα σου από νωρίς στους έρωτες βλέπω!!!! Έχουν πλάκα τα ζουζούνια μας!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα !!!

Φωτεινη οχι οχι με αυτον ειναι αντιπαθεστατος !!!! τι τραβαμε κ εμεις ... κ μενα ο δικος μου εχει λεει κοπελα ....

Εβιρακι χρυσοχερεα μου , ξενοιασατε με το κολυμβητηριο!!! Τα κοντοσουβλια σου τα σπανε!!!

Περιστερακι πως ειναο ο μικρος ενταξει τωρα?

Αγγελικη μια χαρα ειναι κ η φακη αν κ μενα ρε γμτ με πειραζουν ολα τα οσπρια στο στομαχι παρολου που τρωω μικρη ποσοτητα.Μονο αν αλλαξω 2 -3 φορες το νερο ειναι λιγο καλυτερα η κατασταση αλλα φοβαμαι μηπως ετσι πεταω συστατικα που δεν πρεπει ...

εγω τρεχω πολυ με την δουλεια γι αυτο κ δεν γραφω συχνα.

Στο θεμα μας σημερα τρωμε ενα ογκρατεν να το πω,σουφλε να το πω,παστιτσιο λαχανικων θα το πω, δεν ξερω τι ειναι ακριβως.Εβαλα φετες πατατες βραστες στο πυρεξ.Απο πανω καροτα φετες βρασμενα επισης.Εριξα μοσχοκαρυδο κ τυρακι.Απο πανω εβαλα μανιταρια σε φετες κ μπροκολο βραστο κ κομματακια γαλοπουλα καπνιστη.Απο πανω ξανα τυρι κ μπεσαμελ. Αυτο .Καλο εγινε ετσι γι αλλαγη να μην τρωμε συνεχως τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Αγγελικουλα κι εγω φακες εφτιαξα σημερα. Έβαλα μεσα και λιγα λουκανικάκια Φρανκφουρτης. Η μικρη ουτε που γυρισε να την κοιταξει. Έφαγε ομως καμποσες ελιες. Δεν μπορω να την καταφερω να τρωει σταθερα. Ειναι ανάλογα τα κεφια της. Με τα προβληματα που ειχα στο νησι μάλλον χαθηκε το παιχνιδι ενω την ειχα στρωσει πιο πριν. Τέλος παντων θα μιλησω στο προσεχες διαστημα και με τον παιδιατρο να δω τι θα μου πει. Δεν ανησυχω πολυ γιατι η ανηψια μου ηταν ακομα πιο κακόφαγη και παλι εγινε μια κοπελαρα μια χαρα.

Ggeny μου σε σκεφτομουν τις προαλλες. Ωραιο ακουγεται αυτο που εφτιαξες. Τωρα όσον αφορα τον ερωτά μας εμενα μου ηταν παντελώς αδιαφορος όπως και όλοι οι παικτες αλλά δεν αντεχω πλεον να ακουω αυτο το ονομα απο το πρωι μεχρι το βραδυ. Και επιπλεον ενω προσπαθω να το χρησιμοποιησω για να την κάνω να φαει μου λεει πως δεν της αρεσουν τα φαγητα που μαγειρευει ο εν λόγω παικτης!!!! Δεν την πιανεις πουθενα! Τουλαχιστον η κοπελια του γιου σου ειναι καλή;

Σας αφηνω τωρα για να σιδερωσω! Φιλάκια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια μου.

Σήμερα φάγαμε φάβα, είχα αρκετό καιρό να φτιάξω και πραγματικά την ευχαριστηθήκαμε πάρα πολύ.

Στο μεταξυ πηγε μια φιλη μου Γερμανια για επαγγελματικο ταξιδι και της ζητησε ο πατερας μου και μας εφερε σκονη για κνεντελ και λουκανικα.

Δοκίμασα κνέντελ μια φορά πέρσι, δεν ήταν κι άσχημα.

Πως σου φαινεται η γερμανικη βραδια που θα οργανωθει;

Δε γνωρίζω κάτι. Τι είδους βραδιά οργανώνεται, σε ποιο σημείο θα γίνει;

Είναι σχετική με απόκριες;

Και ενθυμουμενη τη Φεφη να σας ενημερωσω οτι η κορη μου εχει φαει κολλημα με τον Μπαμπη του Master Chef με τον οποιο θα παει βολτα να φανε πατατακια (τι τον θελει τον υποψηφιο μαστερ σεφ αν ειναι να τρωει πατατακια δεν εχω καταλαβει) και του ζωγραφισε και μια τουρτα για τη χθεσινη γιορτη του!!!!! Τι εχω να τραβηξω η δόλια μανα!!!

χαχαχαχαχαχα "Ερως ανίκατε μάχαν"

Αγγελικη μια χαρα ειναι κ η φακη αν κ μενα ρε γμτ με πειραζουν ολα τα οσπρια στο στομαχι παρολου που τρωω μικρη ποσοτητα.Μονο αν αλλαξω 2 -3 φορες το νερο ειναι λιγο καλυτερα η κατασταση αλλα φοβαμαι μηπως ετσι πεταω συστατικα που δεν πρεπει ...

Η αλήθεια είναι ότι έτσι χάνονται πολλά θρεπτικά συστατικά. Μήπως να δοκιμάσεις μαζί με το φαγητό ή μόλις το τελειώσεις να πίνεις κάτι χωνευτικό, όπως μια σόδα για να μην προλαβαίνει να σου κάνει κακό το φούσκωμα;

εγω τρεχω πολυ με την δουλεια γι αυτο κ δεν γραφω συχνα.

Στο θεμα μας σημερα τρωμε ενα ογκρατεν να το πω,σουφλε να το πω,παστιτσιο λαχανικων θα το πω, δεν ξερω τι ειναι ακριβως.

Όπως και να το πεις σίγουρα βγήκε πολύ νόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερααα

νυσταζω απιστευταααααα αχ κ εχω παρα πολυ δουλεια σημερα.

Απο φαγητο σημερα απλα κ ταπεινα φασολακια πρασινα με πατατες μεσα κ λιγο κολοκυθι.

Φωτεινη σημερα μου ειπαν απο το σχολειο του οτι 2 φορες πηγε να φιλησει ενα κοριτσακι στο στομα .... αχ τι θα κανω χριστε μυ με 2 αγορια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...