Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Περιστεράκι ξανά? Υπομονή και περαστικά σας βρε κορίτσι!

Ο μικρός μου είναι με μόνιμα δέκατα από χτες το βράδυ και είχε και λίγα σάλια. Εντωμεταξύ έχει καμία εβδομάδα τώρα που βάζει συνέχεια τα δύο δάκτυλα βαθιά στο στόμα του. Πήρα τον παιδίατρο και μου είπε πως μάλλον βγάζει τραπεζίτη και τον ενοχλούν τα ούλα του. ΄Ετσι δικαιολογεί και τα δέκατα.

Θα δω τα ούλα του το απόγευμα που θα γυρίσω στο σπίτι και θα τον παρακολουθώ με τα δέκατα.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Μαγειρίνες και μαγειροπούλες μου καλησπέρα.

Το φαγητό το μας σήμερα ήταν φακές. Είχα πεθυμήσει αρκετά τη φάβα και τα ρεβύθια, αλλά φάβα δυστυχώς δύσκολα βρίσκω εδώ ' πέρα και ρεβύθια επειδή δε βρήκα ελληνικά δεν πήρα. Την άλλη βδομάδα.

Το μεσημέρι πήγαμε με την Εβιρίνα να ακούσουμε τη δασκάλα της κόρης μου σε μια μουσική σχολή -μάλλον Πανεπιστήμιο ή ανώτερη σχολή πρέπει να είναι εκεί μέσα- στην οποία έδινε εξετάσεις στο πιάνο. Ακούσαμε έργα του Μπαχ, Χάϋντν, Μπετόβεν, Ντεμπυσύ, Σαϊγκούν, Σοπέν. Η δασκάλα μας ήταν καταπληκτική. Εισέπραξε ένα πολύωρο χειροκρότημα, τόσο που μπήκε τρεις-τέσσερις φορές στη σκηνή και μας υποκλίθηκε.

Το απολαύσαμε αρκετά.

Εβιρακι μου δεν θες να σου πω ποσους εχω συναντησει σε ουρα στην εφορια μια μέρα! Η ουρα ξεκινουσε από τη γωνια στο δρομο και ανεβαινε απο τις σκάλες στον 4ο όροφο του κτιριου και περιπου 3 ατομα σε καθε σκαλί. Ειχα αγανακτησει αλλά δεν μπορουσα να φυγω δυστυχως.

Και με το δίκιο σου. Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα τον αριθμό του κινητού του μπροστινού στην ουρά, θα έφευγα να κάνω τις δουλειές μου και θα τον ρωτούσα σε τακτά χρονικά διαστήματα αν πλησιάζει στο ταμείο. Αμ πώς!!!!!!!!!!!

Εβιράκι 1= κανένας!!! Άλλα συστήματα καλύτερα ομολογουμένως από τα δικά μας!

Αυτό είναι αλήθεια.

Τι να σας πω τωρα...Από χθες ο μικρός εχει άλλη ίωση,που μάλλον την άρπαξε στο νοσοκομείο...

Περιστεράκι μου, τώρα είναι που θέλει περισσότερη προσοχή, επειδή ήδη το ανοσοποιητικό του είναι ελαφρώς εξασθενημένο και κόλλησε καινούργια ίωση.

Μην τον βγάλεις για κανένα λόγο έξω, μέσα στο σπίτι προσοχή σε ανοιχτές πόρτες που σχηματίζουν ρεύμα κλπ.

Περαστικά του να είναι.

Ο μικρός μου είναι με μόνιμα δέκατα από χτες το βράδυ και είχε και λίγα σάλια. Πήρα τον παιδίατρο και μου είπε πως μάλλον βγάζει τραπεζίτη και τον ενοχλούν τα ούλα του.

Αυτό σας εύχομαι κι εγώ να είναι μόνο δόντια, τίποτ' άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου γεια σας.

Ξέχασα προχτές να ευχηθώ καλό μήνα σε όλες.

Σήμερα είχαμε δύο φαγητά, σούπα κοτόπουλο βελουτέ για το λαιμό της Εβιρίνας και στο ταψί κοτόπουλο και κομμάτια γαλοπούλας με κριθαράκι, αλλά όχι κοκκινιστό, άσπρο.

Καλό απόγευμα σε όλα τα κορίτσια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλό μηνα σε όλες!

Περιστερακι πως ειναι ο μικρος; Δυστυχως τωρα που ηταν ευαλωτος τον βρηκε και η άλλη ιωση.

Αγγελικουλα ο δικος σου; Δοντακια ειναι τελικά;

Εγω σημερα πηγα στο γιατρο και ξαναειδαμε τον μπεμπη. Θα με ξαναδει σε 10 μερες περιπου. Όλα καλά μου ειπε. Μαλλον θα παρω ολο το μηνα αλλά θα δει καλυτερα την επόμενη φορα.

Τις προηγουμενες μερες έφτιαξα σουπα με τραγιο κρεας που ειχα φερει απο το νησι, ψαρι τηγανητο με κουνουπιδι και πατατούλες ενω σημερα μετα το γιατρο πηγαμε σε μια εκδηλωση του χωριου μου έτσι για να μην ξεχνιομαστε. Η μικρη ξεσαλωσε και ευτυχως ξεραθηκε στον υπνο.

Φιλάκια σε όλες.


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλες μου,καλή εβδομάδα να έχουμε.

Το περιστερόπουλο δεν έχει αναρρώσει ακόμα,ούτε από τη μια ίωση,ούτε από την άλλη.Το κακό είναι ότι δεν τρώει τίποτα και γι αυτό είναι μέσα στη γκρίνια.Εχει δυο βράδια να κοιμηθεί.Ελπίζω να περάσει γρήγορα.

Φωτεινή μπήκες στη τελική ευθεία!Με το καλό και με έναν πόνο!

Για σήμερα θα φτιάξω κάτι πρόχειρο.Μια μακαρονάδα με κόκκινη σάλτσα.

Η δίαιτα έχει πάει περίπατο δεκα μέρες τώρα,αλλά με την κατάσταση που επικρατεί δεν μπορώ να ακολουθήσω πρόγραμμα γευμάτων.Αλλά δεν πειράζει,τι να κάνω,να στενοχωριέμαι και γι αυτό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερούδια!

Σήμερα τρώμε ρολό κοτόπουλο και πατατούλες φούρνου.

Ο μικρός είναι καλά σε γενικές γραμμές. Λίγες μυξούλες έχει αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο. Η διάθεση του είναι καλή οπότε και θέλω να πιστεύω ότι τελικά είναι μόνο δόντια!

Εβιράκι τυχερή η κορούλα σου που έχει τόσο ταλαντούχα δασκάλα μουσικής!

Φωτεινούλα τον φάγατε τον γάιδαρο ε? Μόνο η ουρά του έμεινε και θα κρατάτε τον μπεμπάκο αγκαλίτσα!

Περιστέρω υπομονή και θα συνέλθει ο γιόκας σου. Όσο για την δίαιτα καλά κάνεις και δεν σκας! Το παιδί προέχει!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Περιστερακι μη σκας για τη διαιτα! Την αναπληρωνεις απο τις θερμιδες που χανεις λογω κουρασης αυτες τις μερες. Ο μικρος σε θελει καλά διπλα του όχι κομματια απο την αδυναμια λογω διατροφης! Περαστικά του και πάλι!

Αγγελικουλα ωραια που ο μικρος το περναει στο πόδι (οτι κι αν ειναι). Όντως τον εφαγα το γάιδαρο. Να δω πως θα τον χωνεψω μετά!

Χθες εφτιαξα τραχανά σουπιτσα (και ξινο και σταρενιο μπας και δοκιμασει το καμάρι μου αλλά που). Ξεκουταλεψε μοναχα λιγηω ομελετα που ειχα φτιαξει συμπληρωματικά για τον πατερα της. Επισης εφτιαξα και ψωμακι με συνταγη που ειχα δει σε ενα άλλο τόπικ του καφε. Καλό βγηκε. Το καλό ειναι οτι δεν χρειαζοταν φουσκωμα γιατι το αποφασισα να το φτιαξω οταν καταλαβα οτι δε θα πηγαινα να αγορασω ψωμι. Για σημερα σκεφτομαι μπιφτεκάκια που εχω ετοιμα πλασμενα στην κατάψυξη. Ή στο φουρνο ή με κάποιο ζυμαρικο - δεν εχω αποφασισει ακομη.

Φιλάκια σε όλες


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα!

Περίεργος καιρός και με τσιγκλάει το κεφάλι μου από χτες! Μάλλον θα πιω ντεπονάκι μου φαίνεται!

Σήμερα τρώμε αρακά.

Φωτεινούλα τρελαίνομαι για τραχανά!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια μου.

Το φαγητό μας σήμερα ήταν κομματάκι πρόχειρο πατάτες τηγανητές πασπαλισμένες με τυρί τριμμένο και σαλάτα.

Πού να δείτε τι περίεργος ήταν ο καιρός εδώ σήμερα!!!!!!!!! Αρχικά είχαμε συννεφιά με κάποια μπαλώματα από ουρανό. Αργότερα έγινε το ανάποδο με τη συννεφιά κι εκεί που είχε δυτικά στον ουρανό ξέφωτο χωρίς σύννεφα, στην ανατολική πλευρά άρχισε βροχή που έπεφτε από ένα γκρι πέπλο κι αμέσως αυτό έγινε χιόνι. Στη συνέχεια μία το γύριζε στη βροχή και μία στο χιόνι. Ώρες-ώρες το έριχνε κι ανάμεικτο. Αφού άρχισα να αμφιβάλλω κι εγώ η ίδια γι' αυτό που βλέπω.

Περιστεράκι πώς πάτε σήμερα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια!

Χτες τελικά φάγαμε κεφτεδάκια με σάλτσα και μακαρόνια. Είχαν μείνει τα κεφτεδάκια από την Κυριακή κι έφτιαξε η πεθερά μου μία μακαρονάδα και φάγαμε. Έτσι δεν είχα μαγείρεμα για σήμερα!

Εβιράκι αυτός ο καιρός είναι ότι πρέπει για να πάθεις παράκρουση!!!

Σήμερα τι καιρό έχετε?

Περιστέρω είμαι ασυγχωρήτη! Ακόμα να σε πάρω τηλέφωνο!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορ, κορ, κορ, κοριτσάκια μου γεια σας.

Έφτιαξα βραστά λαχανικά για το μεσημεριανό μας φαγητό (μπρόκολο, πατάτα, καρότο) μαζί με ποικιλία τυριών.

Εβιράκι αυτός ο καιρός είναι ότι πρέπει για να πάθεις παράκρουση!!!

Σήμερα τι καιρό έχετε?

Πες το ψέματα!!!!!!!

Χτες το βράδυ το έστρωσε έτσι στα ξαφνικά μέσα σε 5'. Μετά από λίγη ώρα σταμάτησε κι ορίζοντας ήταν πολύ διαυγής.

Σήμερα έριχνε το πρωί λίγο χιόνι πολύ αραιό σαν μύγες-μύγες και αυτό που είχε στρώσει χτες έλιωσε κατά το μεγαλύτερο μέρος του. Προς το απόγευμα όμως, ήμουν στο κέντρο τη πόλης κι επειδή η Στουτγκάρδη είναι χτισμένη σε λακούβα και γύρω-γύρω υπάρχουν λόφοι, εκεί πάνω έριχνε του καλού καιρού. Φαινόταν από μακριά σαν ένα άσπρο πέπλο να καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κόρες!

Πώς ειστε;

Εβιρι μου τρελός ο καιρός τελικά κι εκει. Η μικρη με το κολυμβητηριο τωρα με το κρυο και το χιονι ειναι ενταξει;

Ρε παιδια πολλές απουσιες και αισθητες. Κατανοω τις αιτιες αλλά μου λειπουν οι κοπελιες.

Σημερα απο το πρωι ελειπα για διαφορες εξωτερικες δουλειες. Το απογευματακι μας εφεραν το καινουριο κρεββατι της μικρης. Για να δουμε θα κοιμηθει ευκολα εκει ή θα εχουμε παρατράγουδα;

Σημερα ειχαμε χορτα με λιμνισια ψαρια που μου ειχε στειλει η πεθερα μου. Ωραια ήταν.

Φιλάκια σε όλες και καληνύχτα


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μαγειροκοριτσακια μου τι κενετε?

εχω μερες να σας διαβασω/γραψω αλλα εχω πηξει απιστευτα στο γραφειο κ δεν προλαβαινω να παρω ανασα

.

Ειδα πολλες ιωσουλες.Περαστικα σε ολους κ αγυριστα!

Φωτεινουλα μου πλησιαζουν οι μερες ε? Με το καλο κοριτσακι μου!

Περιστερακι μην αγχωνεσαι βρε για την διαιτα οποτε αισθανθεις ετοιμη ξανα-ξεκινας!

Εμεις σημερα τρωμε κοτοπουλο σνιτσελ με πουρε κ χορτα βραστα.

Φιλακια κοριτσακια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φιλενάδες!!!

Σήμερα τρώμε και αρακά αλλά και λίγο ρολό κοτόπουλο που είχε μείνει από την Δευτέρα.

Εβιράκι δεν μπορώ να φάω με τίποτα μρόκολο και κουνουπίδι!!! Και έχουν τόσες βιταμίνες!

Φωτεινούλα θα συμφωνήσω μαζί σου για τις απουσίες των κοριτσιών. Κι εμένα μου λείπουν!

ggeny τώρα που είπες σνίτσελ κοτόπουλου θυμήθηκα ότι έχω να φτιάξω πολύ καιρό κοτομπουκιές!!!!! Θα τις δρομολογήσω άμεσα!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...