Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Γειά σας μαγειροκόριτσα!

Αυτές τις μέρες δουλεύουμε μία καινούργια εφαρμογή στην δουλειά και πήζω λίγο!

Είδα έχουμε και νέο μέλος στην παρέα μας! mpanti84 καλώς ήρθες!

Σήμερα το μενού μας έχει πένες στον φούρνο με ζαμπόν, τυρί και κρέμα γάλακτος!

Πάω να διαβάσω τα νεά σας....


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Γειά σας μαγειροκόριτσα!

Αυτές τις μέρες δουλεύουμε μία καινούργια εφαρμογή στην δουλειά και πήζω λίγο!

Είδα έχουμε και νέο μέλος στην παρέα μας! mpanti84 καλώς ήρθες!

Σήμερα το μενού μας έχει πένες στον φούρνο με ζαμπόν, τυρί και κρέμα γάλακτος!

Πάω να διαβάσω τα νεά σας....

Καλημέρα Αγγελική, σ΄ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!!!:)

Μου έδωσες ίδεα τι να μαγειρέψω σήμερα!!!!:D:D


oczZp2.png

Va8Np3.png

5brsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Φωτεινή θα σε μαλώσω! Όπως σου είπε και η Μεταξία μας κάνε τις δουλίτσες σου σιγά σιγά. Όσο για την μανούλα σου είναι πολύτιμη η βοήθεια που σου προσφέρει!

Περιστέρω δεν κατάφερα να σου τηλεφωνήσω τελικά! Πάντως χαίρομαι που ο γιόκας σου είναι καλύτερα!

mpanti84 χαίρομαι που σε βοήθησα να αποφασίσεις τι θα μαγειρέψεις!;)

Εβιράκι σε νιώθω με το θέμα της μέσης. Τα ίδια περνάει και ο μπαμπάς μου κατά περιόδους και είναι πολύ επώδυνο!

Μεταξάκι μου θα το βάλουμε πρόγραμμα μία φορά τον μήνα. Τι λές?

kalliopaki δεν πολυτρώμε κρέμες αλλά αν φτιάξεις κρέμα βανίλια και ρίξεις μέσα ψιλικομένη σοκολάτα δεν θα είναι σαν στρατσιατέλα?


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Να καλωσορισω κι εγω με τη σειρα μου το νεο μελος μας την mpanti84! Να ζησετε αφου ειστε και φρεσκοπαντρεμενοι! Να σας πανε όλα καλά στη ζωη σας!

Μπραβο κοριτσια που συνεχιζετε τη διατροφη! Ευχομαι να δειτε τα αποτελεσματα που επιθυμειτε!

Περιστερακι φανταζομαι τρομαρα που θα πηρατε! Τελος καλό όλα καλά! Μην ανησυχεις για το οτι ξεφυγες διατροφικά λιγακι γιατι τετοια κουραση που τραβας οδηγει σε απωλεια θερμιδων! Μολις φτιαξει και το στομαχακι του μικρου θα επανελθει και η ορεξουλα του.

Κοριτσια όσο κι αν δεν φαινεται προσεχω. Απλά έλειπα σχεδον 2 χρονια απο το σπιτι κι ερχομουν σποραδικα καποια ΣΚ οπότε έκανα τα πιο αναγκαια. Καταλαβαινετε λοιπον ότι τωρα προσπαθω να τακτοποιησω εκκρεμοτητες, να λυσω θεματα που ειχαν προκυψει (π.χ. υγρασια στην ντουλάπα) και να ετοιμασω το σπιτι και για το νεο μελος ωστε να ειναι τα πραγματα σε μια σειρα γιατι μετα παλι θα ειναι δυσκολα να τα βαλω. Αν νοιωθω όμως οτι δεν με παιρνει αναβαλλω καποιες δουλιτσες μη φοβαστε. Λογω προσωπικων βιωματων εχω καταλαβει οτι πρεπει να ειναι η μαμά καλά για να ειναι και τα παιδακια της και αυτο το προσεχω παρα πολύ - πιστεψτε με. Όσον αφορα τη βοηθεια της μαμάς μου ειναι πολυτιμη αλλά επειδη εκεινη δεν προσεχει πρεπει να φροντιζω εγω να μην το παρακάνει γιατι μετα θα μου γυρισει μπουμερανγκ που λενε - θα τρεχω και δε θα φτανω...

Χτες ελειπα το πρωι για διαφορες δουλιτσες κι ετσι εφτιαξα μπριζολες πανε με σαλατουλα και πατατουλες (για τους υπόλοιπους). Σημερα εφτιαξα μακαρονια με μοσχαρι που ειχα ετοιμο στην καταψυξη. Εγω θα φαω μπριζολα που εχει περισσεψει απο χθες.

Φιλάκια σε όλες


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου καλησπέρα σας.

Είχαμε αρακά λεμονάτο σήμερα.

Βγήκα για εξωτερικές δουλειές (τράπεζα, σούπερ μάρκετ, μίνι μάρκετ) και ελάχιστα ψώνια του σπιτιού. Κάτι που δεν έχει τύχει να συζητήσουμε είναι η τράπεζα. Ξέρετε ποιος είναι ο μεγαλύτερος αριθμός πελατών που έχω συναντήσει μπροστά μου στην ουρά; Νομίζω πως αξίζει να σας το δώσω σαν κουίζ, δε θα το βρείτε.

Παρά τον βροχερό καιρό, καταφέραμε να τα πούμε και από κοντά ! Τον φχαριστήθηκα τον καφέ και το μαγαζάκι ! Ήταν αναζωογονητική η βολτούλα μας ! Άντε, να το κάνομεν επί (ημι)μονίμου βάσεως !

Σας το εύχομαι.

Κατάλαβε καλέ καμία τί έγραψα ??? μπαααα, μάλλον ούτε κι εγώ... η αλήθεια είναι πως υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης !!! α χα χα χα :cool::cool::cool:

Ήταν απόλυτα κατανοητά όσα έγραψες.:P:p

Εβίρι μου,

Καλά αποτελέσματα -στους βαθμούς αναφέρομαι- !

Με ρέγουλα την μέση... είπαμε ! :|

Σ' ευχαριστώ πολύ Κάντυ μου.

Στα δικά μας τώρα : η διατροφή καλά κρατεί... ώρες ώρες μόνο με πιάνει καμία λιγούρα κυρίως για κάτι γλυκό... και περιφέρομαι στην κουζίνα σαν τα λαγωνικά... αλλά συνήθως το καταπολεμώ πιάνοντας το βιβλίο και ξαπλώνοντας στο κρεβάτι... :rolleyes::rolleyes:

Κοίτα να δεις πόσο μοιάζουμε, σαν σε καθρέφτη που βλέπεις το είδωλο αντίστροφα. Δηλαδή, να φανταστείς ότι εμένα με πιάνει ώρες-ώρες μόνο η όρεξη να κάνω διατροφή και το καταπολεμώ τρώγοντας ό,τι σαβούρα υπάρχει μπροστά μου: γλυκά, τοστ, γαριδάκια, διάφορα σνακ κι έτσι μου περνάει η επιθυμία για σωστή διατροφή, φυσικά κι εγώ περιφέρομαι σαν λαγωνικό στην κουζίνα.

Το άλλο το ξέρεις; Βρισκόμαστε στο σαλόνι βλέποντας τηλεόραση, πετάγομαι εγώ μέχρι την κουζίνα, και φυσικά επιστρέφοντας μασουλάω. Με βλέπει ο Έβιρος και λέει: " Εεεεε μα μια φορά να έρθεις από την κουζίνα και να μην είσαι μπουκωμένη!!!!!!!!!!"

Η διατροφή αυτες τις μέρες πήγε λιγάκι...περίπατο από την άποψη ότι έφαγα κάτι παραπάνω γιατί δεν με κρατούσαν τα πόδια μου

Δεν πειράζει, το είχες ανάγκη για να πάρεις λίγη δύναμη. Το πολύ-πολύ τις επόμενες μέρες να περπατήσεις λίγο παραπάνω για να χάσεις τις θερμίδες.

Ερώτηξη: τα μικρά μου τρώνε τελευταία πολλές κρέμες. Κάνω κι εγώ παραλλαγές για την ποικιλία, με σοκολάτα, με πορτοκάλι. Καμιά άλλη ιδέα?

Με άρωμα βανίλιας σκέτη,

Με λεμόνι,

Με κομματάκια μπισκότου,

Με μπανάνα,

Με κάστανο,

Με φράουλα,

Με κεράσι,

Με κορνφλέικς μέσα μόλις τη βάλεις στο μπολ,

Ρυζόγαλο που είναι παρόμοιο, αλλά ταυτόχρονα και διαφορετική γεύση.

Δεν πρότεινα καθόλου τους ξηρούς καρπούς επειδή νομίζω έχεις μικρό παιδί, για να μην πνιγεί, αλλά και για λόγους αλλεργίας.

Παντρεύτηκα πριν 2 μήνες!!!

Αααα καλέ εσύ είσαι φρέσκια-φρέσκια.

Σήμερα δεν ξέρω ακόμα τι να φτιάξω κορίτσια!!! Σκέφτομαι για σουφλέ που είναι και γρήγορο γιατί έχω και σίδερο να κάνω! Τελικά είναι πολύ δύσκολο να είσαι εργαζόμενη νοικοκυρά... ουφφ

Για να ξελασκάρεις πού και πού, όταν έχεις περισσότερο χρόνο κάποιο απόγευμα ή το Σαββατοκύριακο, φτιάξε δύο-τρία φαγητά στην κατάψυξη ή στη συντήρηση για τις επόμενες μέρες. Έτσι θα σου μείνει χρόνος για άλλες δουλειές.

Εβιράκι σε νιώθω με το θέμα της μέσης. Τα ίδια περνάει και ο μπαμπάς μου κατά περιόδους και είναι πολύ επώδυνο!

Και μένει και προίκα μια ζωή ολόκληρη.

Όσον αφορα τη βοηθεια της μαμάς μου ειναι πολυτιμη αλλά επειδη εκεινη δεν προσεχει πρεπει να φροντιζω εγω να μην το παρακάνει γιατι μετα θα μου γυρισει μπουμερανγκ που λενε - θα τρεχω και δε θα φτανω...

Έχεις απόλυτο δίκιο και σίγουρα η βοήθειά της θα είναι πολύτιμη μετά τη γέννα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερούδια!

Σήμερα τρώμε ζυμαρικά που έμειναν από χτες.

Έχει έναν πολύ ωραίο ηλιάκο σήμερα αλλά και αρκετή ψύχρα. Ελπίζω να ζεστάνει αργότερα.

Κορίτσια ξέχασα να σας γράψω πως προχτές ανακοίνωσαν στην κόρη μου πως έγινε παραστάτρια στο σχολείο! Κι έτσι χτες που πήγαν εκκλησία λόγω της σχολικής γιορτής των Τριών Ιεραρχών στεκόταν δίπλα στην σημαία! Λυπήθηκα που δεν μπόρεσα να πάρω άδεια να πάω να την καμαρώσω αλλά βρε παιδιά είμαι πολύ περήφανη για την κορούλα μου! Κουκουβααααααα!!!

Φωτεινούλα έχεις δίκιο για την μανούλα σου! Η βοήθειά της σίγουρα θα είναι πολύτιμη όταν θα φτάσει και το νέο μέλος της οικογένειας!

Εβιρι να πω κανένας σαν απάντηση στο κουίζ σου?


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

shmera mpizelakia me xoirino! vlepete den takanw me ntomata alla; aspra me anitho! tairiazoyn me xoirino!

xthes patates me soytzoykakia sto foyrno!

o gios moy einai dyomish k akomi exoyme provlima sto nakanoyme kati na mporei na to faei....

o antras moy erxetai apogeymataki apo doyleia k giayto eytyxws den voleyei k den kanw sxedon pote thganita!


du4bvfn6x.png1389tcem0.png
Link to comment
Share on other sites

Αγγελική να τη χαίρεσαι την κορούλα σου! Συγχαρητήρια!!! Ποοο ποοοο, καμάρι και συγκίνηση!

Έβιρι πώς να βάλω τα φρούτα στη ζεστή κρέμα? σε στυλ πουρέ, να βράσει μαζί με το γάλα?

Σήμερα μακαρονάκια στο φούρνο με τυριά. κολασηηηηη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια.

Το μενού μας σήμερα είχε παστιτσάκι.

Το κουίζ δεν το κρατάω περισσότερο, η απάντηση είναι έναν έχω δει μπροστά μου στην ουρά (την ανύπαρκτη) κι αυτό συμβαίνει πολύ αραιά. Συνήθως οι υπάλληλοι είναι μόνοι τους μέσα. Αυτό οφείλεται στο ότι όλα εδώ πληρώνονται αυτόματα μέσω λογοριασμού.

Τι ωραία που θα ήταν να συνέβαινε και στις ελληνικές τράπεζες αυτό!!!!!

Κορίτσια ξέχασα να σας γράψω πως προχτές ανακοίνωσαν στην κόρη μου πως έγινε παραστάτρια στο σχολείο! Κι έτσι χτες που πήγαν εκκλησία λόγω της σχολικής γιορτής των Τριών Ιεραρχών στεκόταν δίπλα στην σημαία!

Τι όμορφα νέα είναι αυτά!!!!!!!!!!!! Μπράβο στο κοριτσάκι σας, να την καμαρώνετε έτσι πάντα. Πολύ χάρηκα.

Λυπήθηκα που δεν μπόρεσα να πάρω άδεια να πάω να την καμαρώσω αλλά βρε παιδιά είμαι πολύ περήφανη για την κορούλα μου!

Θα την καμαρώσεις στην παρέλαση κι εσύ κι ο υπόλοιπος κόσμος.

shmera mpizelakia me xoirino!

Γεια σου yorimichi, καλώς ήρθες στην παρέα μας.

o gios moy einai dyomish k akomi exoyme provlima sto nakanoyme kati na mporei na to faei....

Να σου ζήσει. Εγώ σε καταλαβαίνω απόλυτα. Έτσι ήταν η δεύτερη κόρη μου από μικρή και συνεχίζει να είναι μίζερη και ιδιότροπη στο φαγητό.

Έβιρι πώς να βάλω τα φρούτα στη ζεστή κρέμα? σε στυλ πουρέ, να βράσει μαζί με το γάλα?

Το είχα κάνει κάποτε με βράσιμο στην κρέμα, αλλά δε μου άρεσε δοκιμάζοντάς τη γιατί ήταν στυφή. Καλύτερα να βάλεις τα φρούτα μετά λιωμένα στο μπλέντερ, κατευθείαν στο μπολάκι της κρέμας όχι στην κατσαρόλα.

Εβιρυ εγώ σε ασφαλιστικό φορέα είχα 85 μπροστά μου!

Αυτό είναι γάμος δεν είναι ουρά. Μου έχει τύχει κι εμένα παρόμοιος αριθμός σε Τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοπελιές!

Yorimichi καλως μας ηρθες κι εσυ!

Εβιρακι μου δεν θες να σου πω ποσους εχω συναντησει σε ουρα στην εφορια μια μέρα! Η ουρα ξεκινουσε από τη γωνια στο δρομο και ανεβαινε απο τις σκάλες στον 4ο όροφο του κτιριου και περιπου 3 ατομα σε καθε σκαλί. Ειχα αγανακτησει αλλά δεν μπορουσα να φυγω δυστυχως.

Αγγελικουλα μου να χαιρεσαι την κορουλα σου! Πάντα τετοια! Μην στενοχωριεσαι θα την καμαρωσεις στην παρελαση. Εχεις καθε δικιο να εισαι περηφανη!

Περιστερακι τι κανει ο μικρος;

Εγω σημερα τεμπελιασα και δεν μαγειρεψα. Έβγαλα απο την καταψυξη που ειχα ετοιμο σπανακορυζο και ρεβυθια και φαγαμε. Έκανα άλλες δουλειες αντ'αυτου.

Φιλάκια και καληνυχτα σε όλες!


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια!

Εβιράκι 1= κανένας!!! Άλλα συστήματα καλύτερα ομολογουμένως από τα δικά μας!

Φωτεινούλα καλά έκανες και δεν μαγείρεψες χτες! Λίγη ξεκούραση ακόμη και σε αυτό το κομμάτι είναι ότι χρειάζεσαι!

Σήμερα Παρασκευή και ήλιος! Δεν έχω καλύτερο!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια!

Ηλιος κι εδώ αλλά ψοφόκρυο...

yorimichi καλώς ήρθες στην παρεούλα μας

Τι να σας πω τωρα...Από χθες ο μικρός εχει άλλη ίωση,που μάλλον την άρπαξε στο νοσοκομείο...Γριπούλα με καταρροή,βήχα και δέκατα.Τηλεφώνησα και στον παιδίατρο,ο οποίος ήταν κι αυτός άρρωστος!Είναι να μην κολλήσει χλαπάτσα το παιδί;Και μέσα σε όλα αυτά έχουμε ακόμα κι ολίγον από γαστρεντερίτιδα,πιο ήπια,έτσι για να μην ξεχνιόμαστε.Αλλωστε μου το χε τονίσει κι ο γιατρός ότι θα κάνει 10-15 μέρες να περάσει εντελώς.Ελπίζω κι η ίωσή μας να μείνει ως έχει και να μη έχουμε άλλα τρεχάματα.

Πολλά φιλάκια σε όλες

Καλό Σ/Κ να έχουμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...