Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Να 'μαι κι εγώ. Καλησπέρα κορίτσια.

Έφτιαξα μπριάμ κολοκυθάκια στο φούρνο με τυρί του τοστ στο τελείωμα του ψησίματος και για την Εβιρίνα μακαρόνια με γάλα.

Μέρες έχει να γράψει η Φέφη και η Δώρα είναι εξαφανισμένη. Ελπίζω να είναι και να περνάνε καλά και η δύο.

Ξεκίνησα ψιλο-προσπάθεια αυτο-συμμαζέματος... θα δείξει ! Θα προσέχω χωρίς ν αμε πιέσω σε υπερβολικό βαθμό και μετά βλέπουμε !

Πολύ καλή αρχή έκανες. Τρώγε χωρίς να αλλάξεις τις συνήθειές σου, απλά άλλαξε μέγεθος στο πιάτο σου. Για να μην παρασύρεσαι βάλε φαγητό (ό,τι έχει η κατσαρόλα της ημέρας) στο πιάτο του φρούτου. Αν το τηρήσεις αυτό να δεις ότι μέσα λίγες μέρες θα χάσεις σίγουρα 2-3 κιλά.

Εγώ κάποτε με αυτή τη μέθοδο είχα χάσει 5 κιλά σε ένα μήνα. Αλλά τότε έκανα και σχοινάκι μέσα στο σπίτι. Ξέρεις πόσο βοηθάει αυτό σαν γυμναστική; Καλύτερα κι από το γυμναστήριο και είναι και ανέξοδο. Γυμνάζει όλο το σώμα και βοηθάει να χάσεις κιλά.

Γι αυτό από τούδε και στο εξής θα απέχω από όλα τα τηλεοπτικά δρώμενα που σχετίζονται με το φαγητό... α μα πια ! Το έχουν παρακάνει κι αυτοί δλδ !

Μα πραγματικά, είναι απαράδεκτο στις δύσκολες εποχές που ζούμε και τόσος πολύς κόσμος δεν έχει να ταΐσει τα παιδιά του και στήνεται στο συσίτιο και καίει σκουπίδια στην ξυλόσομπα για να ζεσταθεί, η τηλεόραση να προβάλλει όλες αυτές τις εκπομπές μαγειρικής με τα περίεργα φαγητά.

Χθες πηγαμε και κοιταξαμε και κρεββατι για τη μικρη μια που την κουνια θα τη χρειαστει ο μπεμπης. Θα συνεχίσουμε βεβαια την ερευνα αγορας αλλά μου εκανε εντυπωση το γεγονός οτι πριν 3 χρονια σκεφτομουν για το βρεφικό δωμάτιο και τωρα σκεφτομαι για το παιδικό!

Μπράβο βρε Φωτεινή μου. Τι ωραίο πράγμα να μεγαλώνει η οικογένεια!!!!!!!!! Αλήθεια πριν από 3 χρόνια σκεφτόσουν το βρεφικό δωμάτιο και ήρθε το πρώτο παιδάκι, σήμερα σκέφτεσαι το παιδικό κι έρχεται και το δεύτερο παιδάκι, σε άλλα 3 χρόνια τι δωμάτιο θα ονειρεύεσαι;

Εβιράκι πως πάτε με τα χιόνια?

Αυτές είναι σημερινές φωτογραφίες.

img5248jx.jpg

img5249ue.jpg

Αυτή η πλαγιά που βλέπετε είναι αμπελώνας

img5250u.jpg

img5251e.jpg

Τη Δευτερα που θα ζυγιστώ θα σας πω και τα πρώτα αποτελέσματα.

Είμαι σίγουρη ότι η ζυγαριά σου θα σε βρει λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Εβιράκι με τέτοιες συνθήκες εδώ δεν θα δούλευε τίποτα! Εκεί φαντάζομαι όλοι είναι στις θέσεις τους!

Τα μακαρόνια με γάλα είναι σαν καρμπονάρα αντί για κρέμα γάλακτος?


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια!

Καλό σαββατοκύριακο φίλες μου!

Σήμερα για μένα το μενού έχει κοτοπουλάκι ψητό με σαλατα και τα αγόρια μου θα φανε φαγητάκια από προηγούμενες μέρες.Για τον μικρό είχα φτιάξει κιμά με λαχανικά και χυλοπίτες.

Αύριο θα ψήσω ψαράκι.

Πολλά φιλιά σε όλες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες!!!

Εβιρουλα μου εδω ειμαι.(Σμουτσ φιλεναδα.........παντα με σκεφτεσαι!!!!!!!(εμοτικον που στελενει πολλααααα φιλακια!!!!!!!!!!!!!) )

Μπορει να μην πολυ μπαινω,αλλα παντα σας σκεφτομαι!!!!!!!!

Αυτες τις μερες εχω εδω την μανουλα μου και οπως καταλαβαινεται προσπαθω να ρουφήξω οση τρυφεροτητα και μανουλιτιδα μπορω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Φιλια πολλα σς ολες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:P:p:p:p;);););)

Υ.σ Θελω πολυ να συμμετέχω στην παρεουλα και θα το προσπαθησω να ειμαι εδω οπως παλιοτερα;).Αν και τωρα που μεγαλωνει ο θησαυρος,απαιτει ολο μου τον ελευθερο χρονο!!!!!!!!!!!!:P


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια μου.

Σήμερα απολαύσαμε τέλειο γεύμα. Είχαμε κοκκινιστό μοσχαράκι με λίγα μανιταράκια μέσα με συνοδεία μακαρόνια, και τυράκι κατσικίσιο, το οποίο το είχα περάσει πρώτα από ασπράδι αυγού, μετά σε καβουρδισμένο τριμμένο αμύγδαλο και το έψησα στο φούρνο. Σαλάτα τούρμπο του Έβιρου και την κάναμε ταράτσα. Η σαλάτα περιείχε: λάχανο, μαρούλι, καρότο, φρέσκο κρεμμύδι, μαϊντανό, μήλο, σταφίδες, ηλιόσπορους, αποξηραμένα δαμάσκηνα, μπαλσάμικο.

Εβιράκι με τέτοιες συνθήκες εδώ δεν θα δούλευε τίποτα! Εκεί φαντάζομαι όλοι είναι στις θέσεις τους!

Ακριβώς έτσι είναι Αγγελική μου, γιατί εδώ χιόνια έχουν κάθε χρόνο και είναι αφενός συνηθισμένοι οι κάτοικοι, αφετέρου έχουν βρει τρόπους να λειτουργούν όλα στην εντέλεια. Δηλαδή, τα εκχιονιστικά να δουλεύουν από το χάραμα στους δρόμους και στα δημόσια πεζοδρόμια -ή και όλη νύχτα ποιος ξέρει- τα τραμ/τρένα να έχουν καθαρές γραμμές και αποβάθρες από τους υπαλλήλους που τα φροντίζουν κι έτσι αφού λειτουργεί η συγκοινωνία λειτουργούν όλα, εκτός από τις οικοδομές που σταματούν τις εργασίες τους μέχρι το Μάρτιο, επειδή από μια συγκεκριμένη θερμοκρασία περιβάλλοντος και κάτω, δεν πήζει το μπετόν κι αναγκαστικά σταματάνε.

Τα μακαρόνια με γάλα είναι σαν καρμπονάρα αντί για κρέμα γάλακτος?

Περίπου έτσι. Τα βράζω αρχικά με νερό κι όταν κοντεύουν να γίνουν ρίχνω γάλα μέσα και τα αφήνω μέχρι να μείνει ελάχιστο. Αν θες προσθέτεις κάποιο αλλαντικό, μανιτάρια και λίγο βούτυρο.

Εγώ δε βάζω πλέον τέτοια τα αφήνω πιο σκέτα.

Εβιρουλα μου εδω ειμαι.(Σμουτσ φιλεναδα.........παντα με σκεφτεσαι!!!!!!!(εμοτικον που στελενει πολλααααα φιλακια!!!!!!!!!!!!!) )

Πάντα κι ας μην το αναφέρω.

Αυτες τις μερες εχω εδω την μανουλα μου και οπως καταλαβαινεται προσπαθω να ρουφήξω οση τρυφεροτητα και μανουλιτιδα μπορω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τότε να περάσεις όσο καλύτερα γίνεται και να ευχαριστηθείτε η μία την άλλη.

Υ.σ Θελω πολυ να συμμετέχω στην παρεουλα και θα το προσπαθησω να ειμαι εδω οπως παλιοτερα;).Αν και τωρα που μεγαλωνει ο θησαυρος,απαιτει ολο μου τον ελευθερο χρονο!!!!!!!!!!!!:P

Μακάρι να μπορέσεις όπως και πριν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο μενα!

Δωράκι τι ωραια που σε "ξαναειδαμε"! Καλά να περνάς με τη μανουλα σου! Και το κυριοτερο να ειναι καλά ο θησαυρός! Μακάρι να μπορεσεις να συμμετέχεις ξανά περισσοτερο!

Περιστεράκι ειμαι σιγουρη οτι η ζυγαρια θα σε αποζημιωσει αλλά κι αν δεν δεις τη διαφορά που περιμενες μην απογοητευτεις γιατι ο οργανισμός μπορει να χρειάζεται καμια 15-20αριά μερες για να αλλάξει το ρυθμο του μεταβολισμού και να φανουν και αριθμητικά τα αποτελέσματα.

Εβιρακι όντως ειχατε το κλασσικό κυριακάτικο φαγητό! Μπράβο! Όπως εμεις εχουμε συνηθισει και δουλευουμε με καυσωνα το μεσημέρι έτσι κι εκει δουλευουν με το χιονι. Ο άνθρωπος προσαρμόζεται βλέπεις στις κλιματικές συνθηκες του τοπου που ζει.

Σε 3 χρόνια πρωτα ο Θεός θα σκεφτομαι οτι η κορη μου θα παει πρωτη δημοτικού και θα προσαρμόζω το δωματο στα σχολικά δεδομένα! Κι έτσι θα προχωρα η ζωη μας...

Σημερα (ναι Κυριακάτικα) μου ειχε κλεισει ραντεβου ο γιατρος και με ειδε. Όλα καλά - ο μπεμπης δειχνει πιο βαρυς απο τη μικρη στην αντιστοιχη ηλικία κυησης. Θα σταματησω τα χαπάκια που παιρνω για τα πονακια σε λιγες μερες και θα με ξαναδει σε 15 μερες.

Λογω του ραντεβου που ηταν το μεσημερι φαγαμε στους δικους μου ρολό μοσχαρακι με πατατες τηγανητες (για τους υπόλοιπους) και σαλάτα λάχανο - καρότο. Χθες ειχαμε ψαρακι με χόρτα.

Από αυτην την εβδομαδα θα πρεπει να κινηθω πιο δυναμικα σε καποια πραγματα (ψωνια για τα παιδιά κλπ). Να δω αν θα τα καταφερω.

Φιλάκια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!

Να γκρινιάξω λίγο????

Αυτός ο καιρός μου έχει κάνει τα νεύρα τσατάλια! Την μία ήλιος και μία ζέστη απίθανη και την άλλη μουντάδα και υγρασία απίστευτη! Και ερωτώ, που απλώνουν τα ρούχα κύριε πρόεδρε???? Στο μπαλκόνι που στεγνώνουν πιο γρήγορα ή σε έναν στεγασμένο χώρο που έχω και κάνουν τρεις μέρες να στεγνώσουν??? :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Και τώρα μπορώ να επενέλθω στα δικά μας!

Σήμερα το μενού μας έχει φακές. Το Σάββατο το μεσημέρι φάγαμε παλαμίδες ψήτες με σαλατούλα λάχανο. Την Κυριακή φαγαμε στην πεθερά μου γιουβέτσι.

Δωράκι απόλαυσε την συντροφιά της μανούλας όσο μπορείς! Φιλιά στον θησαυρό σου! Και φυσικά σε περιμένουμε πιο συχνά στο παρεάκι μας!

Εβιράκι πλούσιο και παραδοσικό το Κυριακάτικο γεύμα σας!

Φωτεινούλα καλά ψώνια!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φιλενάδες!

Αγγελικούλα,γκρίνιαξε όσο θέλεις!Δε νομιζω να βρεθεί καμιά μας που να μη συμπάσχει και να μην συμμετέχει σε αυτή τη γκρίνια...:P

Καλώς το Δωράκι μας!

Φωτεινή,έτσι ακριβώς όπως το λες είναι!Για τη διαιτα εννοώ...Ισως ο οργανισμός μου θέλει το χρόνο του για να προσαρμοστεί.Οχι ότι τα πήγα κι άσχημα,δηλαδή,θα ήμουν αχάριστη...Εχασα 3 κιλά μέσα σε δύο εβδομάδες.Περίμενα περισσότερο,μιας και την προηγούμενη φορά είχα χάσει σχεδόν 4 κιλά το πρωτο 15μερο.Αλλά δεν πειράζει...Συνεχίζω ακάθεκτη!

Σάββατο και Κυριακή πήγα πάλι για περπάτημα και μάλιστα διαρκείας και με ένταση.Καλό θα ήταν να το καθιερώσω για 3-4 φορες την εβδομάδα,μιας και για παραπάνω μου φαίνεται ακατόρθωτο.

Σήμερα το μενού για μένα είχε φακές από την Παρασκευή,μπαγιάτικες για τα καλά:tongue:,για το μικρούλι μου έφτιαξα κοτοπουλάκι κοκκινιστό με πατατούλες.Οσο για τον συζυγάτο...Αυτός έχει φροντίσει μόνος του το φαγητάκι του.:P:tongue:.Εφτιαξε το σαββατόβραδο μια κατσαρολάρα χοιρινό ξινιστό,με μυρωδικά,τύπου φρικασε,αλλά χωρίς αυγό και θα του ξηγηθεί...κλέφτικα για δεύτερη φορά...

Link to comment
Share on other sites

Σπέσιαλ αναφορά θα κάνω στην Εβίρι μας,που μας λιγούριασε όλες για τα καλά!!!!

Για να ξαναθυμηθούμε το μενού...

Δεν ξέρω τι να ΜΗΝ ζηλέψω:confused:

Καλησπέρα κορίτσια μου.

Σήμερα απολαύσαμε τέλειο γεύμα. Είχαμε κοκκινιστό μοσχαράκι με λίγα μανιταράκια μέσα με συνοδεία μακαρόνια, και τυράκι κατσικίσιο, το οποίο το είχα περάσει πρώτα από ασπράδι αυγού, μετά σε καβουρδισμένο τριμμένο αμύγδαλο και το έψησα στο φούρνο. Σαλάτα τούρμπο του Έβιρου και την κάναμε ταράτσα. Η σαλάτα περιείχε: λάχανο, μαρούλι, καρότο, φρέσκο κρεμμύδι, μαϊντανό, μήλο, σταφίδες, ηλιόσπορους, αποξηραμένα δαμάσκηνα, μπαλσάμικο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σας κοριτσακι κ καλη βδομαδα!!

Περιστερακι καθολου ασχημα δεν ειναι μειον 3 κιλακια!1 Σουπερ ειναι!!!

Εβιρακι μιαμ μιαμ το φαγακι σου οπως παντα!!

Φωτεινη μου με ρεγουλα οι δουλειεσ ε? Τελεια τα νεα απο τον μπεμπη !! Κ εμεις κατα καλοκαιρι μερια λεμε να τους παρουμε παιδικα κρεββατια μιας κ ο μεγαλος ειναια ακομα σε ενα ημιδιπλο που ειχαμε προ-παιδιων εποχη για τους ξενους.

Αγγελικη πολυ ωραια η παλαμιδα!!!

Εμεις το Σαββατο φαγαμε σολωμο ψητο με βραστα λαχανικα ( εγω) κ οι υπολοιποι μπακαλιαρακια τηγανιτα, το βραδυ αυτοι πιτσα εγω σαλατικον κ χτες κρεας ψητο στην λαδοκολα με σαλατα γι αμενα κ λιγο ψωμι κ οι υπολοιποι πατατες τηγανιτες!

Σημερα τρωμε κοτοπουλο ψητο με πλιγουρι για μενα κ σαλατα μαρουλι με χρωματιστες πιπεριες κ οι υπολοιποι γιουβαρλακι που ειχαν μεινει στην καταψυξη απο την προηγουμενη βδομαδα. Τα ειχα ετοιμα πλασμενα κ απλα τα ξεπαγωσα κ τα εφτιαξα οπως τα μαγειρευω!

Link to comment
Share on other sites

περιστεράκι μια χαρά είναι τα 3 κιλάκια! Θα πάρει μπρος ο οργανισμός σου και θα χάσεις τα κιλάκια μιά χαρά!

Ευχαριστώ για την κατανόηση στην γκρίνια!!!

Όσο για τον αντρούλη σου, τι να πω! Νοικοκυρόπαιδο!

ggeny για να είμαι ειλικρινής δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε η παλαμίδα. Πολύ στεγνό ψάρι για τα δικά μου γούστα! Ζήλεψα μπακαλιαράκια!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου.

Δε μαγείρεψα σήμερα επειδή περίσσεψε αρκετό φαγητό από χτες, ξέχασα να σας πω ότι το Σάββατο το βράδυ είχα φτιάξει μια πίτσα, από την οποία μου περίσσεψε λίγο ζυμαράκι κι έφτιαξα μια μίνι στριφτόπιτα για την Εβιρίνα, βάζοντας μέσα τυρί που λιώνει και κομματάκια φέτας. Την πήρε σήμερα στο σχολείο και έφαγε μια χαρά.

Εβιρακι όντως ειχατε το κλασσικό κυριακάτικο φαγητό! Μπράβο! Όπως εμεις εχουμε συνηθισει και δουλευουμε με καυσωνα το μεσημέρι έτσι κι εκει δουλευουν με το χιονι. Ο άνθρωπος προσαρμόζεται βλέπεις στις κλιματικές συνθηκες του τοπου που ζει.

Πολύ σωστά τα λες.

Σημερα (ναι Κυριακάτικα) μου ειχε κλεισει ραντεβου ο γιατρος και με ειδε. Όλα καλά - ο μπεμπης δειχνει πιο βαρυς απο τη μικρη στην αντιστοιχη ηλικία κυησης. Θα σταματησω τα χαπάκια που παιρνω για τα πονακια σε λιγες μερες και θα με ξαναδει σε 15 μερες.

Μπράβο και στη μανούλα και στο μωράκι της.

Εχασα 3 κιλά μέσα σε δύο εβδομάδες.

Αυτό είναι τελειότητα.

θα του ξηγηθεί...κλέφτικα για δεύτερη φορά...

χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντάς σας,ενιωσα οπως οταν λειπεις καιρο απο τον τοπο σου,γυρνωντας ολοι τρεχουν να σε καλοσωρισουν!!!!!!!!!

Σας ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:P:p:p:p:p:p:p

Φιλια σε ολες!!!!!!!!!!!!!!!


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια.

Διαβάζοντάς σας,ενιωσα οπως οταν λειπεις καιρο απο τον τοπο σου,γυρνωντας ολοι τρεχουν να σε καλοσωρισουν!!!!!!!!!

Σας ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:P:p:p:p:p:p:p

Φιλια σε ολες!!!!!!!!!!!!!!!

Δώρα μου είσαι και ευπρόσδεκτη και αγαπητή σε όλες μας.:D:D:D:D:D:D

Για φαγητό θα δω σε λίγο τι θα μαγειρέψω.

Κάτι άλλο τώρα, σκαλίζοντας τις φωτογραφίες που βάζω στο Φωτογραφικό Οδοιπορικό, είδα ότι δε σας έχω δείξει τη βασιλόπιτα που φτιάξαμε φέτος. Μια στιγμή να τη βάλω κι αυτή με έντιτ.

Εεε βουαλάαα, όλος ο στολισμός της βασιλόπιτας είναι από τα χεράκια της μεγάλης Εβιρίνας. Από πάνω υπάρχει η άχνη, το περίγραμμα με άσπρη σοκολάτα, σπόροι ροδιού, ρόκα είναι τα πράσινα φυλλαράκια και στα πλαϊνά η πίτα έχει τριμμένο και καβουρδισμένο αμύγδαλο μαζί με φουντούκι, αλλά δε διακρίνεται στη φωτογραφία.

img5172gx.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...