Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 44 λεπτά , Σποράκι είπε:

      Ναι, εγώ τα έχω πάρει. Φυσικά μου το ζήτησε ο γιατρός, όχι μόνη μου.

      Ευχαριστώ!!!  Ναι, εννοείται πάντα με οδηγία γιατρού. Κ σε εμένα το ζήτησε κ δεν σκέφτηκα εκείνη την ώρα να τον ρωτήσω.

      • Μου αρέσει 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Η αρρωστίλα ακόμα μας τριγυρνάει, μια ο ένας μια ο άλλος αρρωσταίνουμε. Εγώ ακόμα ψιλοχάλια είμαι...

Περαστικά σας και πάλι.

θα ξαναμπω για να σας διαβάσω, σας φιλώ, μου λείψατε καλέ!!!

Κι εμάς μας έλειψες.

ήθελα να κάνω και αχαμνόπιτα και δεν μου έβγαζε τη συνταγή στην αναζήτηση. θα την ξαναψάξω τώρα.. αν φταρνιζόσουνα εβιράκι εγώ φταίω!!!

Θα την ξαναβάλω για να μην ψάχνεις.

ΑΧΑΜΝΟΠΙΤΑ

Υλικά:

1λ γάλα,

2φλ ζάχαρη,

5 αυγά,

125γρ αλεύρι χωριάτικο,

125γρ βούτυρο,

βανίλια.

ΕΚΤΕΛΕΣΗ: Σε μπολ βάζουμε όλα τα υλικά μαζί και τα ζεσταίνουμε λίγο στην κατσαρόλα να ομογενοποιηθούν. (Εγώ το κάνω μέχρι να πήξει και να γίνει κρέμα. Θέλει υπομονή και ανακάτεμα, μετά από αρκετή ώρα θα πήξει, γι' αυτό μην προσθέσεις περισσότερο αλεύρι νομίζοντας ότι δε φτάνει).

Βουτυρώνουμε αλουμινένιο ταψί και ρίχνουμε το μίγμα. Ανακατεύουμε στο ταψί το μίγμα 2-3 φορές κατά τη διάρκεια ψησίματος.

Εγώ δεν το ανακατεύω ποτέ μέσα στο ταψί και το βάζω σε μεγάλο πυρέξ για να γίνει λεπτή πίτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημερούδια!

Σήμερα το μενού έχει ψαράκι ψητό

Χθες βγήκα και για περπάτημα για πάνω από μισή ώρα,για 45 λεπτά περίπου.Ηταν πολύ αναζωογονητικό και μακάρι να μπορούσα να το καθιερώσω.

Η αχαμνόπιτα είναι πάρα πολύ καλή!Την έχω φτιάξει κι εγώ και προσεχώς θα την κάνω με μαργαρίνη,που η Εβίρι μας λέει ότι βγαίνει καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Περιστεράκι μπράβο που βγήκες για περπάτημα! Αφού σε έκανε να νιώσεις τόσο καλά πρέπει να το καθιερώσεις λοιπόν!

Δεν σας έβρεξε καθόλου χτες? Εμείς εδώ πνιγήκαμε!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα καλημερα!

τι κανετε κοριτσακια τι καλο μαγειρευετε σημερα?

Εμεις τρωμε ψαρακι τσιπουρα με βραστα λαχανικα ( εγω) κ οι υπολοιποι γιουβαρλακια.

Ελενη ναι το πεταω το πρωτο νερο σε ολα τα οσπρια!

Φωτεινη στην αρχη οταν ερχεται το μωρο ειναι λιγο δυσκολα αλλα μετα το συνηθιζουν.

Αγγελικη ωραιο φαγακι!!

Εβιρι τι καλα να μην εχεις μαγειρεμα!!

Αγια η καταψυξη!! εγω τελευταια αρχισα να την εκμεταλευομαι -κακως πολυ κακως εχανα τοσο καιρο- κ μου εχει λυσει τα χερια πολλες φορες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περιστεράκι μπράβο που βγήκες για περπάτημα! Αφού σε έκανε να νιώσεις τόσο καλά πρέπει να το καθιερώσεις λοιπόν!

Δεν σας έβρεξε καθόλου χτες? Εμείς εδώ πνιγήκαμε!

εβρεξε,αλλά όλη τη νύχτα και μάλιστα από τη στιγμή που τελείωσα τη βόλτα μου!:Pκαλοσημαδιά!Μακάρι και σήμερα να κρατήσει ο καιρός να περπατήσω πάλι,που εχω όλο το απόγευμα ελεύθερο.

Αγια η καταψυξη!! εγω τελευταια αρχισα να την εκμεταλευομαι -κακως πολυ κακως εχανα τοσο καιρο- κ μου εχει λυσει τα χερια πολλες φορες!!!

εκτος από ευκολία,είναι και οικονομία...

ποσες φορές πετάμε φαγητό που έχει παραμείνει στο ψυγείο

κι εγω τον τελευταίο χρόνο την χρησιμοποιώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Η μικρή είναι καλύτερα και χαίρομαι ιδιαιτέρως!

Σήμερα τρώμε διάφορα!

Εγώ παστίτσιο, η μικρή φασολάδα και ο χάμπυ αγριο ρύζι!!!

Έλεν ο καιρός αρχίζει να στρώνει εδώ. Μάλλον ζήλεψε από εσάς!!!

Είδες σας το μεταδώσαμε!!!!;)

ήθελα να κάνω και αχαμνόπιτα και δεν μου έβγαζε τη συνταγή στην αναζήτηση. θα την ξαναψάξω τώρα.. αν φταρνιζόσουνα εβιράκι εγώ φταίω!!!

Κι ότι θα ρωτούσα το είναι αυτό...

Κατί σαν γαλατόπιτα όπως λέμε εμείς εδώ;

Η αρρωστίλα ακόμα μας τριγυρνάει, μια ο ένας μια ο άλλος αρρωσταίνουμε. Εγώ ακόμα ψιλοχάλια είμαι...

Αυτό το πράγμα είναι πολύ εκνευριστικό!!!:mad:

Καλημερούδια!

Σήμερα το μενού έχει καλαμαράκια με κοφτό μακαρονάκι.

Μμμμμμμ!!!! Τι ωραίο φαγάκι φιλενάδα!!!!

Ελενη ναι το πεταω το πρωτο νερο σε ολα τα οσπρια!

Αρα έχεις δυσανεξία στις φακούλες... Απέφευγέ τις!!!

Αγια η καταψυξη!! εγω τελευταια αρχισα να την εκμεταλευομαι -κακως πολυ κακως εχανα τοσο καιρο- κ μου εχει λυσει τα χερια πολλες φορες!!!

Κι εμένα!

Εβιράκι τα κατέγραψα και φυσικά μου ξανάνοιξε η όρεξη!!!!!:tongue::tongue:


line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

4Suap3.png

line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια.

Χρόνια πολλά στους Αντώνηδες και στις Αντωνίες.

Άννια να χαίρεσαι το αγοράκι σου.

Ψήνω στο φούρνο ψάρι τυλιχτό και θα το συνοδεύσω με βραστά λαχανικά.

Χθες βγήκα και για περπάτημα για πάνω από μισή ώρα,για 45 λεπτά περίπου.Ηταν πολύ αναζωογονητικό και μακάρι να μπορούσα να το καθιερώσω.

Την καλύτερη δουλειά έκανες.

Εμεις τρωμε ψαρακι τσιπουρα με βραστα λαχανικα ( εγω) κ οι υπολοιποι γιουβαρλακια.

Να η πρώτη ταύτιση.

Κι ότι θα ρωτούσα το είναι αυτό...

Κατί σαν γαλατόπιτα όπως λέμε εμείς εδώ;

Ακριβώς Ελένη γαλατόπιτα είναι. Τη συνταγή την έχω κρατήσει κάποια χρόνια πριν χωρίς να θυμάμαι πού την είχα δει. Σε κάποιο μέρος της Ελλάδας την ονομάζουν έτσι, τώρα πού ποιος θυμάται!!!

Εβιράκι τα κατέγραψα και φυσικά μου ξανάνοιξε η όρεξη!!!!!:tongue::tongue:

:D:D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Σας διάβασα... είμαι κι εγώ στην φάση "να το κάνω ή να μην το κάνω" ή μάλλον καλύτερα στην φάση του "Πότε θα το κάνω" .... αναφερόμενη στην δίαιτα... άντε, ας το λέω διατροφή από εδώ κι εμπρός να μου χτυπά καλύτερα στ' αυτιά...

Ξεκίνησα ψιλο-προσπάθεια αυτο-συμμαζέματος... θα δείξει ! Θα προσέχω χωρίς ν αμε πιέσω σε υπερβολικό βαθμό και μετά βλέπουμε !

Γι αυτό από τούδε και στο εξής θα απέχω από όλα τα τηλεοπτικά δρώμενα που σχετίζονται με το φαγητό... α μα πια ! Το έχουν παρακάνει κι αυτοί δλδ !

Κατά τα λοιπά, είμαστε καλά, τα τέκνα μας ευτυχώς μέχρι στιγμής εκτός από κάτι μυξούλες και λίιιιγο βήχα δεν έχουν αρρωστήσει, στην δουλειά χ α λ α ρ ά... και συνεχίζουμε !

Φιλιά σε όλες !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!

Καλλιοπάκι περαστικά σε όλους και κουραγιο.

Περιστερακι μπραβο και για τις βόλτες. Πιστευω οτι το περπατημα σε συνδυασμο και με τη διαιτα ειναι μια πολύ καλή άσκηση και αρκετα ευχαριστη.

Κάντυ μου καλη επιτυχία στη διατροφη σου. Αν και δε νομιζω οτι χρειαζεσαι.

Άννια μου να χαιρεσαι τον Αντωνη σου (να ειναι καλά η Εβιρι που το θυμηθηκε και το ανεφερε).

Επίσης κι εμενα δεν ειχε παει το μυαλό μου στην Ελένη (Αγγλία) για το περιστατικό στο Λονδίνο.

Ggeny ευχαριστω για τις συμβουλες.

Χθες ειχα βγαλει μοσχαρακι που ειχα μαγειρεμενο στην κατάψυξη, του εφτιαξα σαλτσουλα και το συνοδεψα με μακαρονια. Για εμενα ειχαν περισσεψει μπιφτεκια που δεν τιμησε προχθες η κορη μου οπότε βολευτηκα. Αν ειναι δυνατον προτιμησε να φαει σαλάτα μαρουλι από μπιφτεκια! Για σημερα έχω μαγειρεψει απο χθες ρεβυθια καθως θελω να κάνω διαφορες εξωτερικες δουλειες τωρα το πρωι κι έτσι δεν ηθελα να εχω και την εννοια του μαγειρεματος.

Μια που μιλάτε για κατάψυξη εγω τη χρησιμοποιω χρονια γιατι ακομα κι οταν δεν ειχαμε παιδια μαγειρευα καποια φαγητα το ΣΚ για να διαχειριζομαι καλύτερα το χρόνο μου μεσοβδομαδα. Με βολευει πάρα πολύ και το θεωρω και πολυ σημαντική οικονομία στις μερες μας πια.

Χθες πηγαμε και κοιταξαμε και κρεββατι για τη μικρη μια που την κουνια θα τη χρειαστει ο μπεμπης. Θα συνεχίσουμε βεβαια την ερευνα αγορας αλλά μου εκανε εντυπωση το γεγονός οτι πριν 3 χρονια σκεφτομουν για το βρεφικό δωμάτιο και τωρα σκεφτομαι για το παιδικό!

Φιλιά σε όλες


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Σήμερα τρώμε σπανακόρυζο που είχε μείνει από προχθές.

Ο καιρός είναι αλλοπρόσαλος! Μια συννεφιάζει και λες θα ρίξει καρέκλες, ρίχνει δυό ψιχάλες, πάει να βγάλει ήλιο, ξανασυννεφιάζει....

Εβιράκι πως πάτε με τα χιόνια?

Μεταξάκι μου άντε ξεκίνα διατροφή κι εσύ μήπως το πάρω κι εγώ απόφαση!

Φωτεινούλα καλή επιτυχία με την έρευνα αγοράς! Τι καλά! Προσοχή να μην κουράζεσαι!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φίλες μου

Σήμερα φτιάχνω φακές για τα αγόρια μου κι εγώ θα φάω σπανακόρυζο από προχθές.Η δίαιτα προχωρά κανονικά.Τη Δευτερα που θα ζυγιστώ θα σας πω και τα πρώτα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...