Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 44 λεπτά , Σποράκι είπε:

      Ναι, εγώ τα έχω πάρει. Φυσικά μου το ζήτησε ο γιατρός, όχι μόνη μου.

      Ευχαριστώ!!!  Ναι, εννοείται πάντα με οδηγία γιατρού. Κ σε εμένα το ζήτησε κ δεν σκέφτηκα εκείνη την ώρα να τον ρωτήσω.

      • Μου αρέσει 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Kαλημέρα κι από μένα!

Εχω την μικρή με πολύ βήχα και έχω κοιμηθεί ελάχιστα! Ψιλοκουτουλάω αλλά σας διαβάζω και ξυπνάω!!;)

Για σήμερα έκανα μπιφτέκια με πατατούλες!

Ελενάκι σε καταλαβαίνω! Όταν φιλιξενείς κόσμο δεν μπορέις να κάνεις τις δουλειές σου εύκολα. Θα μείνουν καιρό ακόμη?

Εφυγαν την Δευτέρα Αγγελική.

Δεν μπορω να πω η μικρη με βοηθησε παρα πολύ - κατουρησε κρεβατια και καναπεδες χωρις να το λεει κι ειχα να αλλάζω και να πλενω επιπλεον σεντονια, υποσεντονα κλπ.

χαχαχαααααα!!!! Παράπονο δεν έχεις.... Προσπαθεί να σου διατηρήσει την σιλουέτα το παιδί!!!!:P:p

Σήμερα φτιάχνω δύο φαγητά, το ένα είναι κουνουπίδι με πατάτες γιαχνί

Εβιράκι πως το φτιάχνεις;; Γινεται νόστιμο; Για πες να το δοκιμάσω γιατί είμαι φαν!!!

Με χιόνια και κρύο πως πάτε;

Πάντως ουτε οταν γεννησα τις γλιτωσα. Κι έρχονταν και ακατάλληλες ώρες - μεσημερι, κατά τις 8 το πρωι κλπ. Το πρωτο πραγμα που μου ειπε η μαμά μου οταν γυρισαμε σπιτι απο το μαιευτηριο ηταν να προσεχω να ειναι πεντακάθαρο το σπιτι μου γιατι τι θα λεει ο κοσμος που θα μας επισκεπτεται; Φαντάζεστε την απάντησή μου. Μου εχει τυχει παντως θεια μου που εχει παρεξηγηθει οτι δεν επισκεφθηκαμε αμεσως την κορη της που γεννησε. Κι εγω το ειχα αποφυγει γιατι ημουν λιγο κρυωμενη και ειχα συνεννοηθει με την ξαδελφη μου να συνηθισει λιγο και μετα θα πηγαινα να τους δω! Τι να πει κανεις.

Εντάξει... ασχολίαστό!!!!

Δεν ξέρουν πως στην λεχώνα δεν πάνε πριν σαραντίσει;;;;:shock::shock:

Και φυσικά εννοείται πως δεν θα κάνεις δουλειές!

Για το μεσημέρι έφτιαξα ρύζι με γάλα και τυροπιτάκια με φύλλο κρούστας.

Αντι για νερό βάζεις γάλα δηλαδή;

Μ'έχεις πεθάνει πρωί πρωί με τα ωραία σου φαγητάκια!!:tongue:

Περιστέρω καλό κουράγιο!!! Αν και το έχεις πάρει ζεστά οπότε δεν θα ζοριστείς και πολύ!


line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

4Suap3.png

line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

καλημερα καλημερα!!

Εβιρακι πως ειναι το ρυζι με το γαλα? Σαν το ρυζογαλο ας πουμε?

Πηγα χτες κ πηραμε πυτζαμες κ φανελακια παρα πολυ φτηνα.Τωρα μαλλον η την παρασκευη η την ερχομενη βδομαδα θα παμε για φορμες κ ζακετουλες.

Ελενη περαστικα στην μικρη σου.Πολυ ωραιο φαγακι τα μπιφτεκια με τις πατατες!!

Εμεις σημερα τρωμε κοτοπουλο με πατατες.

Αγγελικη εγω την Δευτερα τθς εφαγα τις φακες κ ακομα εχω φουσκωμα... Την επομενη φορα θα κανω μαυροματικα σαλατα δεν με πειραζουν τοσο πολυ στο στομαχι....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Πως τα πατε με τη βροχη; Μου ειχε λειψει τι να σας πω:tongue:

Ελενη μου περαστικά στη μικρουλα σου. Και κουραγιο σε σενα.

Αγγελικουλα μου την ιδια απαντηση εδωσα κι εγω. Αλλά οι δικοι μου ειναι μεγαλοι κι εχουν άλλη νοοτροπια- τι να κάνουμε;

Περισσεψε λιγο ψαρι απο χθες και το ζητησε ο αντρας μου να το φαει σημερα. Οποτε φτιαχνω και λιγα μπιφτεκακια στο φουρνο για τη μικρη και για μενα ώστε με λιγη σαλατουλα να βολευτουμε.

Η μικρη εχει αρκετη γκρινια αυτες τις μερες και μια μαμακιαση άλλο πραγμα. Δεν ξερω τι μπορει να φταιει. Σκεφτομαι οταν γεννηθει και το μωρο τι εχει να γινει.

Φιλάκια σε όλες


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Φωτεινούλα όσο είμαι μέσα στην δουλειά δεν έχω κανένα θέμα με την βροχή! Όταν πρέπει να βγω έξω με εκνευρίζει! Εκτός αν είμαι στην εξοχή οπότε και δεν με πειράζει.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα από μια εξαφανισμένη!!!

Τι κάνετε?

Μόλις κοιμήθηκε ο μικρός και βρήκα ευκαιρία να σας γράψω.

Ηθελα να καθαρίσω το παράθυρο της κουζίνας σήμερα, αλλά με τη βροχή άλλαξαν τα σχέδια. Οπότε βρήκα λίγο χρόνο να σας γράψω.

Σήμερα τρώμε σουφλέ εμείς και ψαρόσουπα το παιδί.

Εχθές είχα κάνει φακές για όλους και περίσσεψαν για να φάμε και αύριο.

Εχω σταματήσει να μαγειρεύω κάθε μέρα. Δεν αντέχεται με το παιδί μέσα στα πόδια μου. Πολλές φορές, μάλιστα, μαγειρεύω από το βράδυ. Μόλις κοιμηθεί ο μικρός, μπαίνω στην κουζίνα.

Θέλω να κάνω και μια μηλόπιτα σήμερα, γιατί έχω πολλά μήλα που δε βλέπω να τα τρώμε.

Αυτάαααα....

Φιλιά σε όλες!!!


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ηλιαχτίδα μου δεν είσαι η μόνη που δεν προλαβαίνεις ή που δεν έχεις το κουράγιο να μαγειρεύεις κάθε μέρα. Κι εγώ μία από τα ίδια είμαι! Ευτυχώς που υπάρχει και η κατάψυξη οπότε και βάζω διάφορα φαγητάκια μέσα και τα χρησιμοποιώ κάποια άλλη στιγμή!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γεια και από μένα στην όμορφη μαγειροπαρέα

Για σήμερα έφτιαξα σπανακόρυζο και για μένα ψητό κοτόπουλο με πατάτα βραστή και καροτάκι.

Η δίαιτα βαίνει καλώς,καλύτερα δεν γίνεται.

Ψήνω και κάτι κουλουράκια του κρασιού

Ελεγε για βροχές και καταιγίδες εδώ,αλλά για την ώρα την έχουμε γλυτώσει

Link to comment
Share on other sites

Ελενη περαστικα στην μικρη σου.Πολυ ωραιο φαγακι τα μπιφτεκια με τις πατατες!!

Ευχαριστώ!

Αγγελικη εγω την Δευτερα τθς εφαγα τις φακες κ ακομα εχω φουσκωμα... Την επομενη φορα θα κανω μαυροματικα σαλατα δεν με πειραζουν τοσο πολυ στο στομαχι....

Οταν κάνεις τις φακές το πετάς το πρώτο νέρο;

Καλημερούδια!

Βροχή με το τουλούμι σήμερα! Ευτυχώς έκοψε ο αέρας!

Σήμερα το μενού έχει σπανακόρυζο.

Πολύ σπανάκι σήμερα!!!

Εδώ έχει μια μέρα καταπληκτική!!!! Να σου στείλω λίγο ήλιο;

Ελενάκι περαστικά στην ζουζούνα σου!

Ευχαριστώ Αγγελικούλα!!!

Ελενη μου περαστικά στη μικρουλα σου. Και κουραγιο σε σενα.

Να'σαι καλά! Το καλό κουράγιο μάλλον σ'εσένα πρέπει να το πούμε!;)

Η μικρη εχει αρκετη γκρινια αυτες τις μερες και μια μαμακιαση άλλο πραγμα. Δεν ξερω τι μπορει να φταιει. Σκεφτομαι οταν γεννηθει και το μωρο τι εχει να γινει.

Θέλει πολύ προσοχή όταν γεννηθεί το μωρό για να μην έχεις παρατράδουδα..


line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

4Suap3.png

line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια μου καλησπέρα κι από μένα.

Έλεν(Αγγλία) αν μας διαβάζεις, είστε κοντά στην περιοχή που συνετρίβη το ελικόπτερο; Είχατε κάποιο πρόβλημα;

Σχεδόν δεν είχα μαγείρεμα για σήμερα, έφτιαξα μόνο λίγο πουρέ για την Εβιρίνα. Εμείς θα φάμε τα φαγητά της Δευτέρας.

Εχω την μικρή με πολύ βήχα και έχω κοιμηθεί ελάχιστα! Ψιλοκουτουλάω αλλά σας διαβάζω και ξυπνάω!!;)

Αχ, περαστικά στη μικρούλα σου. Μακάρι να ξεκουραζόσουν κι εσύ λίγο τουλάχιστον το μεσημέρι ή το απόγευμα για να μπορείς να αντέξεις κι απόψε.

Εβιράκι πως το φτιάχνεις;; Γινεται νόστιμο; Για πες να το δοκιμάσω γιατί είμαι φαν!!!

Τσιγαρίζω αρκετά το κουνουπίδι (σε φουντίτσες) μαζί με το κρεμμύδι. Προσθέτω τις πατάτες να πάρουν μια γεύση, δεν είναι απαραίτητο να τσιγαριστούν, αλλά να δώσεις μια-δυο στροφές στην κατσαρόλα. Σβήνω με κρασί και προσθέτω τη σάλτσα και νερό, τόσο όσο να καλύψει το μισό φαγητό. Ρίχνω αλάτι, πιπέρι, πάπρικα, κανέλα κι αφήνω να μαγειρευτεί μέχρι να κατέβει το νερό ή μέχρι να γίνει το φαγητό. Αν υπάρχει κάμποσο νερό στην κατσαρόλα και θέλεις να πήξει λίγο η σάλτσα να προσθέσεις 1-2 κουταλιές της σούπας φρυγανιά τριμμένη. Εμάς μας αρέσει χυλωμένο γι' αυτό προσθέτω έτσι κι αλλιώς.

Με χιόνια και κρύο πως πάτε;

Τη νύχτα ξαναχιόνισε και το ξανάστρωσε πιο πολύ, γιατί τις τελευταίες μέρες είχε σταματήσει η χιονόπτωση και όσο είχε απομείνει στα πεζοδρόμια είχε αρχίσει να λιώνει. Σήμερα όμως, έχει κάτω γύρω στα 10εκ. Όπως είδα στο ίντερνετ θα χιονίζει όλη την εβδομάδα.

Μέχρι τώρα τα βολεύουμε με ένα χοντρό μπουφάν, κασκώλ, σκουφάκι και γάντια.

Ευτυχώς που χτες για κάποιο λόγο ματαιώθηκε το μάθημα κολύμβησης της τάξης μας (δεν ξέρω γιατί). Γλιτώσαμε έτσι, μια επιστροφή σε χιονισμένο τοπίο με νωπά μαλλιά.

Αντι για νερό βάζεις γάλα δηλαδή;

Όχι ακριβώς, πρώτα βράζω το ρύζι (γλασέ) σε νερό. Ταυτόχρονα βάζω μέσα αλάτι, πιπέρι (κάποτε έβαζα και την ανάλογη ποσότητα κύβου κότας, αλλά από τότε που μου είπε η Φέφη ότι είναι βλαβεροί δεν ξαναέβαλα). Μόλις το ρύζι κοντέψει να γίνει, δηλαδή τα τελευταία 5' περίπου, ρίχνω το γάλα (με το μάτι να σκεπαστεί το ρύζι) και 1κουταλιά βούτυρο (ειδικά αν βάλεις ζωικό βούτυρο θα απογειωθεί). Μόλις πιει το γάλα (να είναι ελαφρά ζουμερό) είναι έτοιμο. Αν τύχει, το ρύζι να γίνει πριν πιει το γάλα, σβήσε το μάτι κι άστο πάνω του μέχρι την ώρα που θα στρώσεις τραπέζι. Θα πήξει.

Μ'έχεις πεθάνει πρωί πρωί με τα ωραία σου φαγητάκια!!:tongue:

:D:D:D:D:D:D

Εβιρακι πως ειναι το ρυζι με το γαλα? Σαν το ρυζογαλο ας πουμε?

Είναι πολύ κοντινό σε υφή και όψη.

Πηγα χτες κ πηραμε πυτζαμες κ φανελακια παρα πολυ φτηνα.Τωρα μαλλον η την παρασκευη η την ερχομενη βδομαδα θα παμε για φορμες κ ζακετουλες.

Μπράβο Τζένη, με 'γεια σας, έκανες σοφά.

Η μικρη εχει αρκετη γκρινια αυτες τις μερες και μια μαμακιαση άλλο πραγμα. Δεν ξερω τι μπορει να φταιει. Σκεφτομαι οταν γεννηθει και το μωρο τι εχει να γινει.

Φάση είναι που θα περάσει. Τα περισσότερα παιδάκια κάπως έτσι φέρονται. Όταν γεννηθεί το μωρό να προσπαθείς να τη βάζεις να ασχολείται μαζί του, δηλαδή μαζί να το ταΐζετε, μαζί να το κάνετε μπάνιο, μαζί να το αλλάζετε, ώστε να αισθανθεί ότι δεν απέχει και δεν παραγκωνίζεται. Άσε που έτσι θα δεθεί πιο πολύ μαζί του.

Καλημέρα από μια εξαφανισμένη!!!

Τι κάνετε?

Γεια σου και σένα Ηλιαχτίδα.

Θέλω να κάνω και μια μηλόπιτα σήμερα, γιατί έχω πολλά μήλα που δε βλέπω να τα τρώμε.

Ωραία ιδέα.

Η δίαιτα βαίνει καλώς,καλύτερα δεν γίνεται.

Μπράβο Περιστεράκι, έτσι σθεναρά και με επιμονή.

Ψήνω και κάτι κουλουράκια του κρασιού

Καλέ τι ωραία που μυρίζουν!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

γειααα σααας!!

κορτσόπουλα έχω πολύ δουλειά και αρκετές δουλίτσες και στο σπίτι. Η αρρωστίλα ακόμα μας τριγυρνάει, μια ο ένας μια ο άλλος αρρωσταίνουμε. Εγώ ακόμα ψιλοχάλια είμαι...

από φαγητά τίποτα το ιδιαίτερο, εκτός από ένα τζιζ κεικ που καλούτσικο βγήκε!

θα ξαναμπω για να σας διαβάσω, σας φιλώ, μου λείψατε καλέ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...